Na het Internationaal Kongres van Weenen ALLEN NAAR GENT I If u m Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Door het Socialisme naar een betere Samenleving. In de Bres voor de Pensioenen der kleinen Hel Verslas der Kommissie Fraocpi ei de Verlaiiai der Pensioenen. Het ordewoord weze heden Zondag van Ninove naar Charleroi en Thuin. A ï-ts m V» 28 Jaargang N' 32 Prijs per nummer 30 centiemen 16 Augustus 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postchrck-Rekenino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Ark. Federatie Volkshuis AALST. Eerst was het Woord. - Nu moet de Daad volgen Hoor W illem Kekeiers, Kamerlid voor Antwerpen Het Internationaal Kongres van Wee nen is geëindigd. De Soo afgevaardigden zijn teruggekeerd in hun wederzijdsche landen. Het geldt nu de genomen besluiten in daden om te zetten. Dat is de taak van de georganiseerde arbeiders. Dat is de taak van de millioenen-massa. Aan de leiders was het woord aan de massa is de daad De leiders van Partij en vakbonden hebben gesproken in naam van de mil lioenen georganiseerde arbeiders, bet zijn deze laatsten die moeten uitvoeren wat besloten is. Maar dat kunnen zij slechts als alle leiders in eigen land handelen zooals zij spraken te Weenen. gg Elke aangesloten organisatie is verant woordelijk voor eigen land. Zij moet han delen volgens de eischen van het Inter nationaal Kongres en dat met de midde len waarover zij beschikt. Wij hebben deze verantwoordelijkheid voor de Belgische Werklieden-Partij en voer de bij de Syndikale Kommissie aan gesloten vakbonden. De zaak van één volk is de zaak van alle volkeren, zei partijgenoot Léon Blum, onder toejui chingen van heel het Kongres. De tijd is dan ook gekomen dat in elk land de in ternationale sa'amhoorigheid sterker op den voorgrond dient gesteld De lokale, landelijke belangen moeten wijken voor de internationale belangenEr kan geen macht uitgaan van de arbeidende klasse als er geen samenwerking is over de grenzen heen. Freundschaft klonk het uit den mond van 8o ooo socialistische athleten. die niet minder dan 22 landen vertegenwoor digden. Freundschaft moet de kreet zijn die over de grenzen heen klinkt Gedaan met lokaal egoisme Gedaan met het eng en slecht begrepen nationalisme 1 Gedaan met een soort ziekelijk patrio- tardisme Te veel werd vroeger gezien naar klei ne belangetjes. Te veel werd geotïerd aan een onmid dellijk schijnvoordeel voor eigen stad of eigen landgenooten. Ik wil dat toelichten met een slecht ge kozen voorbeeld Ik kies het echter om des te beter op zekere feiten te wijzen van onze eigen be weging. Louis Piérard is zeker de partijgenoot die het meest reist in den vreemde. Hij is de socialistische globe trotter. Hij is van daag in Mexico en morgen in Egypte, p overmorgen in het Heilige Palestina, om dan weer te berichten, dat hij veilig aan gekomen is bij president Masaryck. Ik overdrijf en stel de zaak moedwillig ver keerd voor, door Louis Piérard de vol gende houding te verwijten. In de aller eerste plaats ziet hij Framerift, het plaats je waar eens zijn wieg stond. Weenen is de roodste stad van de wereld... mais ce nest ni co Frameries De Federatie van den Borinage is het best georganiseerd, het meest socialistisch, het sterkst re vol u- tionnair en, vergeet het niet, de eenigé Federatie die officieel republikeinsch en socialistisch is De mannen van het Hene- gouwsche zijn onovertrefbaar Roode pro vincie 1 Groote realisten Wallonië bezit kunstschatten, bezit een faam die onge ëvenaard is. Met tegenzin spreken de Walen Fransch, zoo heerlijk klinken de Waalsche dialekten. Het Belgisch stand punt is onaanvechtbaar. België werd ge marteld. België, werd overrompeld. België heeft onschendbare rechten. Fn Frank rijk dan Frankrijk dat zoo onbarmhar tig aangevallen werd in 1014 f rankrijk varT de groote revolutie Frankrijk van de rechten van de mensch Frankrijk met zijn wonderbaar verladen, dat verdedigt men toch door dik en dun, want dat is toch de geestelijke moeder, die ons de onovertroffen Fransche kuituur gaf. Moest Piérard zoo redeneeren, wat hjeef er dan nog over voor de Internatio nale Iets meer dan niets Want dan gaan Frameries en het Henegouwsche en het Waalsche enhet Belgische en het Froncophilsche toch voor het internatio nale belang. Men zal zeggen dat ik overdrijf. Niet veel Niemand minder dan Yandervelde schreef de laatste dagen in 1 La Dépêche de Toulouse dat nog te veel socialisten tot hun huik in het sociaal-patriotisme bedolven zijn Fn hij heeft gelijk. F.enige voorbeelden f Hier zijn ze Met de grootste moeite was onze Partij eensgezind om tegen het bezetten van het Ruhrgebiedte protesteeren. Fr zijn nog Belgische socialisten die meenen dat Fupen en Malmedy aangehecht moet blijven. Er waren socialistische parle mentsleden die het voorstel-Hoover niet steunden en die stemden tegen het aan nemen van dat voorstel. Fr zijn nog socialisten die niet radikaal opkomen voor ontwapening en die hun vaderland stellen boven ontwapening. Fr zijn socia listen die wilden stemmen tegen het Ver drag van Oslo, waardoor meer ekono- mische toenadering gebracht wordt tus- schen België en de ons omringde kleine landen. Volstaat dat Of moet ik de lijst aanvullen. Jawel, het geldt hier een kleine, zeer kleine minderheid. Het is le restant d'une mauvaise education socialiste van 'n handvol partijgenooten, maar de leiten zijn er. Fn zij zijn bedreven door manda tarissen, door gekozenen, die toch in de allereerste plaats zouden moeten weten wat het socialisme van hen eischt. Die enge, anti socialistische, sociaal patrio- tardische politiek moet met wortel en al nitgeroeid worden. Hier en eld»-rs Want wat hier gebeurt, gebeurt, helaas, ook in andere landen. Wij moeten uitsluitend een politiek voe ren die de volkeren tot elkaar brengt, anders is onze Internationale een zeep bel. Weenen heeft gesproken, de socialisten vandelP Internationale gehoorzamen. Gehoorzamen in alle landen en handelen naar de ganomen besluiten Vergeten wij niet dat Freundschalt - roepen en elkaar toejuichen op kongres- sen heel ontroerend is, maar dat 't niet volstaat De Pus Plekhanoff omhelsde in 1904 den .lapanees Katamaya, op het Internationaal Kongres te Amsterdam, maar dat belette niét dat Russen en Japa- neezen voorigirgen elkaar uit te moor den. In 1914, op de Internationale Mee ting te Brussel, was het een grootsehe verbroedering tusschen de leiders van de Internationale, maar drie dagen nadien begon de oorlog. Nu weer kon men de grootste kameraadschap vaststellen tus schen de afgevaardigden van heel de we reld. Onaangezien van waar ze kwamen, onaangezien de taal die ze spraken, zij waren 't eens, zij waren kampers voof hetzelfde doel, zij begroeten elkaar met dat heerlijke Freundschalt Maar die bezieling, die kameraadschap moeten overgemaakt worden aan de mil lioenen aanhangers van het socialisme. Slechts dan bereiken wij resultaten. Na het welgeslaagde kongres van Wee nen moet in alle landen de kreet weer klinken Boven alles de Internationale De politieke weield is in slaap gedom peld de vakantie is#er de oorzaak van. De werkloozen gaan dagelijks naar de bureelen -< doppen en alles gaat zijn gewonen gang. 'k Vind het een wereld zonder iut, zonder wil. Wanneer zal het volk begrij pen dat het zelf de baas is, dat het de macht in handen heeft om het kapitali stisch regiem, dat aan het wankelen is, te vernietigen, en een betere en mensche- lijkere wereld temaken, die de werkloo zen zou arbeid verschaffen, die de hon gerige magen zou spijzen, die het volk een hoogere sociale ontwikkeling zou geven Waarom, arbeiders, socialisten, zouden wij niet strijden voor den 1» urigen-ar- beidsdag De verfijning van het machienewezen is zoo gevorderd, dat het een misdaad is van het kapitalisme de arbeiders nog 8 uur te doen werken. Arbeiders, dit mag zoo niet blijven duren. Door het socialisme willen wij een betere weield scheppen. Kameraden, dit moet. Laboristo. De Kinderarbeid in de Koolmijnen. Het is niet noodig hier te wijzen op de ontelbare gevaren, die de arbeid van kin deren in de mijnen medebrengt. De meeste Furopeesche landen hadden dan ook vroeg maatregelen genomen om den ouderdom te verhoogen, zoo Pruisen 12 jaar. op voorwaarde dat de kinderen kon den lezen en schrijven. Dan mochten zij van i2 tot 14 jaar maar 6 uren per dag werken. In Frankrijk was de ouderdom van 12 jaren in voege vanaf 1841, Enge land i860, Spanje i873 en Holland 1874. In Belgie werd in i8?2 een voorstel ingediend waarbij den ouderdom, om te mogen werken in de mijnen, werd be paald op I4 jaar, in plaats van 10 zooals bepaald werd door het dekreet van 3 Ja nuari 1813 Eerst in 1878 kwam dit voorstel in be spreking. De katholieke minister Beer naert stelde voor den ouderdom te bepa len op I2 jaren, 14 vond hij een beetje overdreven l it die bespreking zijn zeer belangrijke dingen te leeren omdat zij ons aantoonen, hoe buitengewoon rcaction- nair de klerikalen waren. Na gezegd te hebben dat de wet niet voor doel had den arbeid in het alge meen te regelen en dat er niets aan de vrijheid der volwassen werd geraakt zeg de Beernaert letterlijk wat volgt Ik zou er in geen geval kunnen toe overgaan, om de vrijheid van arbeid voor de volwassenen te beperken. Tusschen de overw inningen van deze eeuw, aanzie ik de vrijheid van den arbeid, als een der meest belangrijke en een der meest kost bare. Vervangt a vrijheid van arbeid door vrijheid van uitbuiten en dan weet gij met een. waarom Beernaert zoo'n g&oote verdediger van die vrijheid was, Fen ander katholiek, M. Scaintelette, was nog wat brutaler, hij zegde De kinderen aan wie men verbiedt van te werken, zullen niet naar school gaan. omdeeenvoudigereden.dat er in de nijverheidsgemeenten geen scholi n i n voldoend aantal zijn. om aan de behoeften der bevolking te voldoen Niet alleen was er dus nagenoeg geen bescherming voor het kind, maar daar naast was er niet eens gelegenheid om, hoe gebrekkig het ook ging, een beetje te leeren. Het zijn diezelfde katholieken die nu spreken van cultuur voor het Vlaam- sche volk. Woeste schoot natuurlijk den hcofd- vogel, door zijn brutaal cynisme. Na ver klaard te hebben dat het voor Belgie een groote eer was nog niets gedaan te heb ben op dat gebied, omdat aldus aan heel Europa een voorbeeld van eerbied voor de vrijheid werd gegeven, ging hij verder Maar wij, leden der rechterzijde, en gij,led en der linkerzijde, dit cor het meerendeel, zoo min aia wij Het verslag der hier hoogergenoemde kommissie heeft heel wat beroering ver wekt bij de Oud Stnjdersinvaliden. de opgei ischten en in 'talgemeen bij depen- sioentrekkenden Het blad - Vooruit trok reeds de aandacht op dit rapporten de V. O. S. belegden er hier te Aalst eene meeting voor. Wij zijn eens gaan luisteren naar deze uiteenzetting. Fr was weinig volk voor zco'n belangrijke kwestie De Heer Van Nuffel vervulde de spreekbeurt. Vatten wij in 't kort samen wat hij wilde. Samenwerking tusschen de organi satiesom, in kwestie pensioen, te hou den wat wij hebben. Vaste en juiste statistieken omlrent de pensioen trekkende oorlogsinvaliden. Medewerking der Volksvertegenwoor digers daarvoor. Herziening der dossiers van de pen sioengerechtigden van die der hoogere officieren om de misbruiken uit te roeien van die der kleinen om recht toe te kennen waar het noodig is. Gezel I.aureys, in naam der Socialis tische Oud Strijders, beloofde dp.n steun dezer laatste voor het verdedigen van het pensioen der kleinen. Trouwens, het ver leden staat hier borg voor de toekomst. Hierbij ook sloot zich Volksvertegen woordiger Nichels aan, hij middel van een brief, en wees hierin op de misbrui ken die erf bestaan in zake toekenning van pensioen aan hoogere officieren. Onder andere meldde hij dokters ie kennen die invalide zijn dag en nacht kunnen werken en jaarlijks 200 000 fr. verdienen Dat er misbruiken schromelijke misbruiken bestaan in bet toekem en der pensioenen, kan men in het rapport Francqui gauw opmerken Ook haalde dokter Grave/. enkele gevallen aan van invaliden arbeiders die niet het pensioen ontvingen waarop ze recht heb ben. aannemen, dat er een sociale kw e stie op te lossen is. wij kunnen het reglementeeren van den arbeid niet aan nemen, omdat wij zonder verdediging zouden staan tegenover den arbeider, die steunende op de nood der zijnen, u werk en brood zou vragen. Fen sociale kwestie was er dus niet in 1878 en zij die werkloos waren moeslen maar crepeeren. Fn dan durven zekere katholieken nog vol houden dat het dank aan hen is, dat er voorde arbeiders zoo'n groote veranderingen zijn gekomen. Het rapport Francqui deelt mee dat er gepensionneerden zijn wier kinderen I40 en 110,000 fr. per jaar verdienen Ziehier overigens de verhoudii g der oorlogsgepensionneerden ot het verschil tusschen de grooten en de kleinen In België zij 24 t h. van de gemo- biliseerden opgenomen in de lijst der iavalidenpensiocntn tegen Vin Engeland en elders r.og minder. Het bedrag van deze pensioenen klom van 72790 fr. in 1927 tot 490 000 fr in 1930. Het aantal officieren en krijgsdok ters die pensioenen trekken is ge heel abnormaal. Er zijn 22.5 p c soldaten invalide, doch 57.83 p c. officieren, 20 luitenant-generaals In dienst op 26 zijn invalide, 31 ge- neraals-majoor op 37, 115 kolomelsop 127. 116 luitenant-kolonels op 133, 323 majoors op 361617 ka pit ei ns op 1986, 353 luitcnanlen op 1420 en 10 onderluitenanten op 320. Het gemiddelde van htt invali- denpensiotn is voor deze verschil lendegraden onder schtldtlijk 29 1/2 t h 30,69 t.h 29,21 t.h 28,85t.h., 26.90 t.h 25,78 th., 24,34 t h en 22.35 t h Bij de krijgsdokters zijn alle HüUÜE Eli RA DEERDEN Invalide evenals 86 kapiteins dokter s op 100, voor de grooten is het percent in validiteit 35, voor de kapiteins 29, voor de luitenanten 22 Van de geneesheerc ndie het le ger hebben verlaten 1. ijn t r 537 in valide op 1098 met een persieerge- middelte van 40 tot 50 t h De verhouding is enorm. Misbruiken moeten er met de vleet zijn. Wij eischen dat die misbruiken zouden uitgeroeid worden. De hoogere officieren hun pen sioenen zijn hoog te hoog Deze der kleinen zijn in 't algemeen te laag. Het pensioen der arbeiders verlagen ware eene schreeuwende onrechtvaardigheid. Dat men beginne met de grooten, die het nitt noodig hebben,eenige duizenden minder te geven en alles komt klaar A VIJVERMAN. Ouders, waakt! De plicht van alle weldenkende ouders is hun kinderen naar de gemeente- of Staatsmiddelbare scholen te zenden, om dat alle denkwijzen er geëerbiedigd wor den. In de katholieke scholen het woord zegt het zelf worden de kinderen TEGEN hun andersdenkende ouders opgejaagd. In Vlaanderen en in de provincie Luik worden in de Volkshuizen Scholieren- bonden gesticht. Kameraden met opotferingsgeest be zield leiden deze groepen. Ze leeren de kinderen zang, dans, en zorgen, nu en dan, voor aangename uitstapjes Reizen vormt de jeugd u. zeggen ze, en bijzonderlijk gedurende de vacantie- tijd trekken ze er van door. Ook te Ninove bestaat zoo een Scho- lierengroep onder de leiding van Gezel Raymond De Bruyn. Vóór enkele dagen brachten onze jeug dige Ninovieters een bezoek aan Charle roi en Thuin, De vrienden Gyssens en Despiegeleer der Jeugdoentrale van Charleroi en om streken ontvingen ze aan het station en geleiden ze door de stad. Ze dwongen den eerbied en de sympathie der bevolking af. Liedjes werden gezongen begeleid door mandolincn. Na een verfrissching genomen te heb ben bezochten ze het -Volkshuis. Op het plein van den Boulevard de l'Yser wer den dorpsdansen uitgevoerd, die door honderden toeschouwers werden toege juicht. Vervolgens werden het Achturen- huis en de Hoogeschool van den Arbeid bezocht. Daarna trok de groep naar Thuin voor drie dagen. Wij kunnen niet anders dan ome vrienden van Ninove felicitei ren voor het gepresteerde werk. Het spreekt van zelf dat er, om zoo een groep tot stand te brengen, moed en opotlcrirg noodig is. Op gebied van jeugdbeweging is Ni nove voor het oogenblik wel de activiste stad uit ons arrondissement. Wij verheugen er ons om Immer hooger op, kameraden t 23 Augustus. - De Vlaginhul- diging te Idegem I 3 September. - De Vlagin huldiging te Kerkxken Op deze buitengemeenten verwacht men U met honderden tegelijk om de volharding tot den eindzege van hel Socialisme te bezweren In massa geantwoord TEGEN WOORDIG i l>«' Soc. Scliolicrciiboml van Xinove op He happen van liet Volkshuis van Charleroi. Men bemerkt links-de kameraden Despiegeleer en («yssens van de Jetigdeenlrale rechts den kameraad IU De liruyn, den leider van de groep. Wie begrijpt dat De katholieken, althans een belangrijk deel er van, hebben altijd de vervlaam- sching der Gentsche hoogeschool ge- eischt. Dieeisch is sedert meer dan een jaar werkelijkheid Gent heeft de eenige vlaamsche hoogeschool. Heel wat katholieke Vlamingen zijn naar die hoogeschool gegaan. Dat was hun plicht en zij hebben aldus bewezen, dat de jeugd er wat voor voelt om Vlaan deren werkelijk Ylaamsch te maken, nier alleen op papier, maar ook naar den geest. De bisschop ^n Gent heeft nu enkele, dagen geleden verklaard, dat de Gentsche hoogeschool een gevaar is voor de Vlaam sche katholieken. Hij heeft het echter bij woorden gelaten en geen positieve feiten aangehaald. In zekeren zin is dit te be treuren. Waarom is die hoogeschool een ge vaar Toch zeker niet omdat ze Vlaamsch is Zijn de professors een gevaar Meer dan de helft er van zijn katholieken. Fn Jan als die hoogeschool toch een gevaar is, waarom laten al die katholieke heeren er zich benoemen. Is ze gevaarlijk voor de studenten dan moet ze dat ook zijn voor de professors. In ieder geval wordt het nu tijd dat de katholieken ons eens uitleggen, waarom zij eerst de vervlaamsching der hooge school vragen en daarna komen verkla ren dat ze gevaarlijk is. W ij begrijpen zoo'n zonderlinge tak- tiek niet al te best. Schuldige, sta op Minister Heyman verwaarloosde ii> tijds de noodige bedienden aan te stellen om de dossiers der pensioenaanvragen te herzien en de toepassing der wet op 1 Ja nuari mogelijk te maken. Minister Heyman kwam veel te laat tijdig met zijn koninklijke besluiten die de uitvoering der wet moesten vooraf gaan. Minister Heyman heeft aldus groote schuld dat de ouderlingen onzer provin cie nog steeds wachten naar de pensioeii- verhooging waaraan zij recht hebben Fr wordt duchtig doorgewerkt, zegt de minister. liij verspilde kostelljken tijd aan grootspraak en toonde gebrek ann voorzorg, antwoorden met recht de oudjes. Propagandisten, aan 't werk Toekomende jaar wordt er gekozan om nieuwe gemeenteraden aan testellen. Fn gaat alles zijn normalen gang dan zullen in 1**33 de verkiezingen plaats hebben voor Provincieraad, Kamer en Senaat. Valt er soms een haar in de bo ter, dan kan er ook de kiezing mede ver vroegd worden. 3\ at er ook van zij, wij mogen het laatste oogenblikje niet afwachten met ons propagandawerk en ons dan laten overrompelen door vijandelijke sprekers, en duizenden vijandelijke bladen en ma nifesten, doorspekt van leugen en laster. We moeten'van nu at aan 't werk. Ons blad Recht en Vrijheid moet steeds in lezerstal klimmen. Dag-in dag-uit moeten de socialistische gedachten worden verkondigd. Wij. socialisten, moeten de kiezers overtuigen. Nietomkoopen Aan t werk dus, mannen Loopen zonder vooruitte komen. Na Jaspar was het de katholieke eer ste minister Kenkin die de Vlaamsche kwestie ging oplossen. Het parlement is m verlof en er is weeral bijna niets atee daan. Als wij schrijven dat de Vlaamsche v. nristen democraten in het ministerie zetelen, dan maken zij zich kwaad. Maar nu zijn zij gedwongen hetzelf te bekennen, t Is de christen-democraat I schorten die het openlijk zegt dat hij niet tevreden is over het ministerie Ken- kin. Er is echter nog niets gedaan, zegt hij in de Revue Beige opde taal kwestie doelend. Dat is een groote tegen- helling met den wensch van den Vlnam v schen Landsbond die de taaleisclien wil verwezenlijkt zien met den spoed van een hollenden Pullmantrein. W cc ral een diploma van onkunde en machteloosheid die de christen Vlaam sche ministers aan zich zelf mogen uit reiken. De Zedenschandalen vol^tn elkaar bij de katholieke depothou ders van het aedelijkheidsmonopolium in snel tempo op. Na het zedenschandaal in het katholiek Kempendorpje Wuestwezel, kwam het zcdenschandaal in een katholieke schoolt te Halle. Nu is het de beurt aan de gemeente Schendelbekc, bij Geeraardsbergen, waar een pastoor van 53 jaar zich zou vergre pen hebben aan een meisje van 13 jaar. De zaak is te bedroevend om daar ver maak in te scheppen, ten koste van wie- ook. Maar de katholieken zijn te aanstel lerig inzake zedelijkheid, opdat we her- niet eens met den neus in eigen vuil zou- den doppen.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1