Moeder Vooruit fëTeraal-bestuur L DE ROODE ZWEEP Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst Het koncentratiepunt, waar HEDEN ZONDAG de Roode Troepenschou wing wordt gehouden. 28 Jaargang N 33 Tienduizenden Kameraden hebben een verdiende Hulde gebracht aan Ter gelegenheid van haar 50 'cn Verjaardag Een schitterende Jubelbetooging OP ZONDAG 6 SEPTEMBER 1931. Prijs per nummer 30 centiemen 23 Augustus 1031 - RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postohkok-Rekbnino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. p. Arr.-Federatie Volkshuis-, AALST. NAAR IDEGEM f" Ver moeten we voorzeker terugdenken eer we, onder de vele schitterende socia listische feesten die we sedert lang heb ben meegemaakt, er nog één vinden dat zóó grootsch, zóó heerlijk was als de huldebetooging van tienduizenden en nog tienduizenden roode mannen en vrou wen, Zaterdag en Zondag, ter cere van de maatschappij Vooruit liet lichaam, en van onzen grooten Edward Anseele, de ziel. ïw Eigenlijk was de feestvreugde reeds Vrijdagavond ontvlamd. Toen hadden honderden partijgenooten in de verschil lende wijklokalen een gul onthaal toebe reid aan de roode turneressen en turners die een paar dagen lang vertroetelde pleegkinderen zouden zijn. Zaterdagochtend opende pgt. Vergev- len, sekretaris der (ientsche Federatie, in het Feestpaleis vrfn Vooruit de uit muntende Tentoonstelling tegen den Oorlog 'i die op haar rondreis door ons land reeds zooveel bijval heett geoogst. HET TURNFEEST Te 2 uur stond heel het volkrijke Sint- Amandsberg op straat Toc-n kwamen op de Land van Waeslaan de ruim 5<100 roode gymnasten bijeen. L it alle provin cies van het land, en zei Is uit Roubaix over de grens, waren zij opgekomen om deel te namen aan het gouw leest, inge richt door den plaatselijken kring Voor waarts en aan den reusachtigen praal stoet die 's Zondags Vooruit ter cere, door de straten van Gent zou trekken. Achter de moedige trompettende ian- fare De Voorwacht togen onze jon gens en meisjes dau naar het feestterrein. Niet langs breede, met grootsche gebou wen bezoomde lanen, niet voorbij prach tig opgesmukte tribunen neen, door de straten en stegen van de roode voorstad van Gent, waar de werkersbevolking ver welkomende spandoeken en vaandels van huistot huis had gehangen, door destra- ten en stegen van St -Amandsberg, waar arbeiders en volksvrouwen den stoet in oogenschouw namen met glinsterend oog en juichend hart. Het was op het Heilig-Hartplein, on der de beschermend uitgespreide armen van een plaasteren Lieve-Heer, dat de massa-oefeningen zich tusschen twee regenvlagen in, prachtig hebben afge wikkeld. Alle kringen er waren er bijna Go hebben hun uiterste best gedaan en de so cialistische Turnbond yiag met fierheid opliet feest van St.-Amandsberg terug blikken. Pgt. Vergevlen sprak na den plechtigen opmarsch der Vaandels een gloedvolle redevoering uit. waarin hij onze turners, onder wie velen het kenteeken van het gebroken geweer op de borst droegen, aanzette vinniger dan ooit mee te kam pen in den grootsten strijd dien 't inter nationaal socialisme thans kampt den oorlog tegen den oorlog. Hij overhandigde daarna aan den Oost- Vlaamsclie socialistische turngouw een bloedrood vaandel, waarrond enkele kloe ke jongelui dadelijk een eerewacht vorm den. HET GROOTSCHE FEEST IN 'T PARK Terwijl de turners te St.-Amandsberg hun oefeningen uitvoerden en hun pvra- mides bouwden, trok een ontzaglijke me nigte, in het hartje vao Gent, den weg op naar de stedelijke feestzaal in het Park. waar de grootsche Anseele hulde zou plaats grijpen. Vele onzer lezers kennen wellicht de Gentsche Feestzaal. Elk jaar geurt en fleurt er de bloemenpracht der Floralies. De metalen halle is reusachtig. Tiendui zend menschen vinden er gemakkelijk een plaats, maar Zaterdag was de ruimte niet groot genoeg om al degenen te ber gen die, uit Gent en van elders gekomen, het feest van Vooruit wilden bijwo nen. Geen plaats was onbezet gebleven. De roode verweerders hadden er op vele plaatsen over te waken dat de bareelen niet bezweken onder den druk der mas sa. Levendig rood van tallooze vlaggen en wimpels smukte het ijzeren gebint van het Feestpaleis. Langs beide zijden van de balie waren reusachtige tribunes orge- timmerd. Op de eene zaten de mandata rissen der partij en eerst ingetogen maar straks het luidruchtigst in hun bij val beluigingen de gepensioenneerden van Vooruit Vooraan vlak bij Anseele en zijn kinderen, Vandervelde en Huys- mans. een rij krasse oudjes, 't Zijn de weinige overlevenden die Moeder Voor uit nog in haar wieg hebben zien lig- pi. I erwille van de radio-uitzending langs Hilversum begint het leest stipt op tijd. Dit verrast nog honderden kijklustigen die voor de poorten voetje voor voetje vorderen in een onafzienbare rij. Zij ge raken ten slotte toch op hun plaats wan neer de Feestmarsch door Jef Van der Meulen voor Vooruit geschreven', reeds geëindigd is en de harmonie Voor uit die schitterend speelt onder leiding van voormelden toondichter, een fantasie op Coppelia inzet. Het openingsstuk van Tannhiiuser besluit het orkestraal gedeelte van het koncert. Nog voor een onbedaarlijke storm van toejuichingen is uitgestorven, staan de mannen van L'F.cho du Peu- pie van Brussel, reeds zingend gereed voor de tribune. Men ziet dat er op dit feest ter eer» van den man der zooveel uitgekreten biefstukkenpolitiek heel wat aan kunst wordt gedaan. In de per- lektie voeren de Brusselsche zangers twee stukken uit van hun leider, meester Weyts Aurore en Aube nouvelle waarin de nieuwe dageraad van het socia lisme bezongen wordt. En dan dreunt, terwijl de toeschou wers hartelijk toejuichen en de kinderen duizenden vlaggetjes zwaaien, de So- cjalistenmarsch De Ajotters, die bij elk optreden talrijker worden, stappen zin gend de zaal binnen, achter de kleuren weelde van hun stormvanen aan. Het tluit orkest verwekt sensatie. Nauw heb ben de Roode Valken en hun oudere broeders en zusters ergens een plaatsje gevonden, of de turners treden met ge- zwinden pas aan Ook zij worden onder het applaus bedolven, ledereen in de zaal is ten zeerste met onze stralende socia listische jeugd ingenomen. Eindelijk klinkt dan de muziek die de oefeningen begeleidt. Twee maten voor niets en dan gaan ledematen en rompen van jongens en meisjes prachtig aan 't wentelen in de gezwinde kadans, alle ar men als één arm, alle beenen als één been. Het zijn 200 leden van de Oost- Vlaamsche gouw die gezamenlijk turnen. Het kranige troepje van de Antwerpsche Hoop keurig in de nieuwe nationale turnkleedij, geeft daarna 'n geslaagde de monstratie van de nieuwe metbode die el ders zooveel bijval vindt. Een heele gam ma van tot dusver op'een turnfeest riog nooit geziene bewegingen en rhythmen krijgen we te aanschouwen. Het publiek kijkt er verstomd van op maariser spoe dig door bekoord. En het mag dan ook geen wonder heeten jlat na De Hoop de kringen die op dezelfde wijze werken, eno.m. L' Union Rev noise met haar in razend tempo uitgevoerde oefeningen, het meeste succes oogsten. De slotpvramidc van het turngedeelte is een meesterstuk. Wanneer ieder op zijn plaats is, in alle dankbare houdingen op den beganen grond of hoog in de lucht, beklimt een roode vaandrig den hoogen staak waarop zich een groote wereldbol met de spreuk: «Werklieden aller lan den vereenigt u bevindt En dan - Klaar». De pyramide staat er zoo vast «Is een rots Daar halen zoowel leiders als uitvoerders eer van. De massa brengt hun op staanden voet een warme hulde. Wanneer de turners vertrokken zijn wordt het middenplein door de ajotters ingenomen. Hun troep, met de bonte mantelkielen, is waarlijk een streeling voor het oog. Jongens en meisjes bieden ons dan het prachtige achouwspel dat we reeds op zoovele feesten hebben bewon derd en dat we nooit genoeg kunnen zien de sierlijke bewegingen der dansen. Het klein koor laat zich ook even hooren en daarna klinkt knallend als vuurwerk, Heil, heil, heil dat nog drie-verf her haald wordt wanneer EMILE VANDERVELDE voor ile mikrotoon treedt om namens den Algemeenen Raad der B. W. P. en na mens de Syndikale Kommissie •- Voor uit en Anseele te huldigen. Plaatsgebrek, belet ons deze meester lijke rede, alsook de leestrede van Ansee le, weer te geven. DE JUBELBETOOGING VAN ZONDAG Rond den middag had Gent met de tienduizenden stoetgangers. allen tier de roode roos of het Anseele knoopje dra gend, een recht feestelijken aanblik. Doch dan dreigde alles in het honderd te loo- pen Boven de stad had zich stilaan een onweer samengepakt, dat zich geweldig ontlastte en de straten in een oogwenk schoonveegde, juist toen overal verzame len werd geblazen. Het was een ware wolkbreuk, en eerst lang na 3 uur kwam. na den regen, de zonneschijn terug, zoo dat de praalstoet met een aanzienlijke vertraging van de Vrijdagmarkt vertrok. Maar bij liet wachtten hadden de duizen den die stoiek langs den weg waren ge bleven, niets verloren, want de optocht is zeker één der mooiste en der meest kunstvolle geweest die ooit door 't Bel gisch socialisme werden ingericht. Tal rijke schilerijen van bekende meesters als De Ceutelaire en Cantré, werden er in meegedragen, en de vijf praalwagens waren door bekwame en kunstzinnige beeldhouwers gewrocht. Vóór den kop van den stoet schermden rijzend* roode vlaggetjes door de lucht, die werden uitgeworpen door een auto van Vooruit, en waarop de toeschouwers werden aangemaand lid te worden van de Koöperatiet. l)an volgden. Hink io den pas de Verweergroep van Gent en de prachtige groep van Aalst welke hij de massa toe schouwers veel succesgenoot De a Harmonie de la Maison du Peu ple van Brussel opende den stoet, voor afgaand de afgevaardigden van de vreem de en Belgische soc. samenwerkende maatschappijen. •Na enkele Brabantsche groepen volgde de machtige stoet van de Antwerpsche jonge syndikalisten. De harmonies Vol harding van Berchem. en De Roode Garde van Wilrijk, trokken de duizen den jeugdige vakbonders uit de Schelde- stad en omgeving vooraf Het was voorwaar één der schoonste groepen van heel de betooging. Ook de oudere Antwerpenaars waren niet thuis gebleven..Met vele honderden stapten zij aan achter tie vaandels van hun syndikaten. Vóór elke afdeeling werd een kartel gedragen, waarop de beeltenis prijkte van het plaatselijk Volkshuis Veel minder sterk dan Antwerpen, was Lim burg vertegenwoordigd, maar het gejuich waarop de propagandisten van dit duister gewest werden onthaald, toonde aan dat iedereen ten volle besefte welken harden strijd zij in hun verre provincie te leveren hebben. Het roode West-Vlaanderen stapt op achter 't prachtig muziekkorps van Moes- kroen, weldra door de harmonieën de weermacht, van velen gevolgd. Brugge maakt opbel met zijn aanzien lijke groep socialistische vrouwen. Dan geraken we bij de mannen van de kust. Visschers dragen een mooi geschil derd kartel aan, waarop een met de roode vlag getooide stoomer de woeste golven doorsnijdt. Zoo huldigt de roode vloot Moeder a Vooruit M. De Oost-Vlaamsche afdeelingen zijn natuurlijk het sterkst. Uit alle hoeken van de provincie zijn de soc muziekkorpsen naar Gent geko men. De knappe fanfare van Beveren-W'aas verwekt het grootste sukses. De Fanfare De Voorwacht van Ni- nove, met een groote schaar partijgenoo ten, de Hinke Fanfare De Werker en de Fanfare De Verbroederingvan Geeraardsbcrgcn speelden hun prachtige stapmarchen en wékten allerwege geest drift. Het eerste deel vanden optocht wordt door de Waalsche provinciën atgesloten en thans blijkt dat. de lange reis ten spijt, honderden Waalsche socialisten, de dien sten gedenkend die hen door Vooruit werden bewezen, er aan hebben gehou den Anseele en zijn werk te huldigen. De mijnwerkers van het centrum, aan wie Vooruit in i856, brood had ge zonden, brengen thans, in hun schilder achtig werkkostuum gekleed, een mooi geschenk naar Gent een reusachtige mijnlamp. HET DUISTER VERLEDEN Het tweede deel van den stoet symbo liseert het duister verleden. Achter bazuinblazers te paard wordt, vlammend rood, een reusachtige vlag door een witten ruiter gedragen. Huysmans en Anseele, de mannen die de werkende klasse altijd uit dat somber verleden naar een betere toekomst hebben gebracht, lokken, wanneer zij voorbij stappen, overal donderend applaus uit Een eerste praalwagen komt dan De brandkast drukkend op de ineengestren gelde lichamen van jonge en oude arbei ders. 'n Mooi beeldhouwwerk van Piéter Heckers. Het eene mooie spandoek volgt op liet andere. Zij symboliseeren den op marsch van de arbeiders naar de macht of beelden de markante gebeurtenissen uit vervlogen tijden uit. Op den tweeden praalwagen staat de wieg van Vooruit bet kleine huisje «.In Zacheus waar de Koöperatiet ge sticht werd De klippen waarhoven het uitrijst verheelden de overwonnen moei lijkheden. HET HEDEN Achter ruiters met jubileumschilden eischt dan een kartel plaats voor de werkers en nog altijd komen mooie schilderijen verbeeldend Vooruit's wer king op velerlei gebied. Men ziet er hoe aan de werkstakende mijnwerkers, het brood van Vooruit wordt uitgedeeld, hoe de Gentenaars de vereeniging van socia- lisme en samenleving wisten te verwezen lijken, hoe Vooruit zich op het terrein van voortbrengst in de samenwerking be- gaf. Nog een schitterend muziekkorps de Fanfare - Hand aan Hand» au grand complet en dan trekken 4 paarden al weer n nieuwen praalwagen aan den korf der huismoeder. Nieuwe paneelen svmboliseeren den strijd van Vooruit tégen de woekeraars iu oor logstijd. Kindergroepen, met rouwstrikken over de borst, stappen rond de beeltenissen der afgestorven samenwerkers. Voor den laatsten praalwagen vao dit derdedeel het jubileum van Vooruit stapt het personeel der instellingen op, en worden gepensionneerden en stichters, die in komfortabele rijtuigen mochten plaats nemen, door de toeschouwers toege juicht. Plots verandert dan het uitzicht van den stoet Onmiddellijk na de oudjes, komt gediscipleneerd en met veerkrachtigen tred de jeugd. Het is eerst de bonte weme ling van turners en turneressen, al dege nen die gister te St.-Amandsberg aan liet gouwfeest hebben deelgenomen. Zij vor men. een stoet op zichzelf De turners worden op den voet gevolgd door groe pen kinderen die de verschillende beroe pen uitbeelden. Zij oogstten het grootste sukses van dezen heugelijken dag De jeugd die nieuwe wegen naar het socialisme bewandelt, de Ajotters, sluiien den optocht. Hun schitterende en krachtige groep is dan ook een waardig besluit van dezen optocht, waarin nu nog enkel de apo theose-wagen, verbeeldend het socialis me dat geslaagd door kracht, schoonheid, wijsheid en liefde, de wereld regeert hoeft voorbij te trekken. AAN HET MONUMENT VAN BEVEREN Na in den stoet mee te zijn opgestapt, plaatsen Anseelecn Huysmans zich einde lijk aan het monument Van Beveren, waar zij herhaaldelijk door de voorbij- trekkenden worden toegejuicht. De groepen leggen nog steeds bloemen aan den voet van het gedenkteeken, zoo dat dit weldra onder de bloemen bedol ven is. Voorwaar een mooie dag voor Anseele, Vooruit en het Gentsche socialisme Morgen Maandag te 2 12 uren namid dag vergadert het Arronrfissements-Bestuur in liet Achturenhuis te Denderleeuw. Belangrijke punten zijn te bespreken, zoodat weelkeen verwachten. De Arr. Secretaris, ALFONS BERGHMAN. De puntjes op de i's F.r wordt ook nogal dikwijls gewe zen op het feit, dat de parlementsleden de loonen en wedden van het staats- en ijzerenwegpersoneel met G t. h. vermin derd hebben en hun eigen vergoeding niet hebben willen verminderen. Stellen wij de punten op de i's I De socialisten hebben tegen alle ver minderingen van loonen en wedden ge stemd. Ze zijn dus logiek geweest. Maar een groot deel klerikalen heeft voor de vermindering der wedden ente gen de vermindering der parlementaire vergoeding gestemd. Maak nu zelf de ge-clgtrckking 1 LL\ UlJ I1U IJ! Onze jaarlijkschc speelreis gaat een reuzensukses te gemoet. Méér en meer groeit in onze werkersbevolking de drang naar reizen, reizen om te leeren. Alles is tot in de puntjes verzorgd. We doen dan ook beroep op de talrijke vriendinnen en vrienden die de reis medemaken om goed reke ning te houden van onderstaande inlichtingen en raadgevingen. 1) De inschrijvingen te Aalst, lokaal Vooruit Molendries, te Lrembodegem, lokaal Vooruit Brusselsche Steenweg en te Denderleeuw, - Achturenhuis worden bepaald gesloten op Vrijdag 28 Augustus. Prijs per deelnemer 3i fr., dienstvrijkaarten 1 fr. Dienstvrijkaarten aanvragen tot 'l'rois Ponts. 2) De speciale trein volgt onderstaande uurregeling. Aalst N. v. 6.04 TERUG Hockai V. 17.43 Fremhodegerh 6 11 Spa A. 18.01 Denderleeuw 0 19 v. 10.12 Ternath ti.aq Ternath A. 22.41 Spa A. 9 5o Denderleeuw A. 22.5i v. i3.3o Frembodegem 22.59 Sart lez-Spa A. 135 r Aalst' 23.65 3) I11 Spa geven de beide muzieken Concert, Aalst om 11 uur en Denderleeuw om 12 uur. Iedereen heeft gelegenheid in Spa, zelf een wande ling te doen. Fr zullen door de kameraden van Spa gidsen aangeduid worden. Om i3 3o vertrekken we met onzen zelfden trein naar Sart lez-Spa waar iedereen afstapt. Dan trekken we te voet naar Hockai, langs de schilder achtige Hoëgnerivier A3 km.) en komen uit op de hoogvlakte der hooge Venen, dichtbij de statie Hockai, alwaar de trein ons komt halen. In Spa hebben we nog een oponthoud, van 1 u 10 minuten om de. instrumenten op te laden en den afscheidsgroet aan de partijgenooten van Spa te brengen. Men wordt verzocht goede schoenen aan té doen en zich op zijn ge mak te kleeden een alpenstok is gewenscht. 4) De coupons migen Donderdag 3 en Vrijdag 4 September afge haald worden in de lokalen. GOED NOTA NEMEN Na Vrijdag 28 Augustus wordt niemand meer aanvaard. DE INRICHTERS: De Fanfare Hand aan Hand De Fanfare De Werker p A A LST. I) E N D F R L F E L W Om den Katoenprijs te behouden EEN DERDE VAN DEN OOGST VERWOEST IN AMERIKA De federale raad van landbouwonder nemingen heeft aan de gouverneurs van de I I staten, waar katoen voortgebracht wordt, gevraagd de planters uit te noodi- gen den oogst te verwoesten oogenblikkc- lijk. De oogst bedroeg 24 millioen Doo.ooo balen en de wereld gebruikt slechts i3 tot 14 millioen Amerikaansche katoen Om een prijsdaling te voorkomen moet er dus verwoest worden. Van zijn kant zou de federale raad der landbouwondernemingen zich gedurende een jaar onthouden van alle levering van het overschot der voorraden. Op deze wijze .zegt, de heer Stone, voorzitter van voornoemden raad, zal de katoen- voortbrengst met vier millioen balen ver minderd worden en drie millioen balen zouden zoodoende niet verkocht wor den In het geval tien staten dit voorstel aanvaarden, wordt het stelsel door den raad toegepast. Belgen en Hollanders Herman Vos is kwaad op den I lolland- schen generaal Van Oprdt omdat hij zich met Belgische aangelegenheden bezig houdt. Hij voegt er bij Schoenmaker, blijf bij uw leest Vos beeft ongelijk. De Fronters verkla ren toch zeil dat zij geen Belgen meer zijn. Dus heeft de generaal zooveel recht als zij. De waarheid ais 't u belieft Fr wordt rondgestrooid dat wij, socia listen ^uden willen de invaliditeitspen sioenen afschellen. Dat is een leugen. De socialisten wil len de misbruiken doen ophouden die daarin bestaan. Dat 92 per honderd der in dienst zijnde militaire doktoors. en 89 per honderd der in dienst zijnde gene raals en kolonels, groote oorlogsinvalie- den zijn, is een schande Maar terwijl rondverteld wordt dat het de socialisten zijn die het invaliditeits pensioen willen afschaffen, vernemen we dat de regeering (waarin geene socialisten zitten) een kommissie aangesteld heelt (waar evenmin socialisten inzitten) om: t vraagstuk der oorlogspensioètien te onderzoeken, en dat deze kommissie I voorstelt geen pensioen meer te betalen aan dezen die minder dan 3o t. h. invalt-1 diteit hebben. Natuurlijk is geen enkel militaire dok toer noch generaal, in dit geval. Zal men nu nog zeggen dat het de so-| cialisten zijn die de pensioenen wijlen af I schalie- 1 Ouders De onzijdige openbare School is 1 meer dan welke andere, uw vertrou-f wen waardig. Zij wordt bestuurd door overheden, ge- W kozen door de medeburgers en die tegen over dezen verantwoordelijk zijn. feg Zij staat onder het rechtstreeksch too-1 zicht van de openbare meening. Haar onderwijzend personeel heeft denl grondwettelijken eed afgelegd. De zedelijke opvoeding van uw kinde-| ren wordt er volgens de wet verwezen-1 lijkt, en is 't voorwerp van de meest toe-I gewijde zorgen. De onzijdige openbare school isl meer dan elke andere uw achting waardig. Alle kinderen, zonder onderscheid van! politieke, wijsgeerige of godsdienstige! meening, worden er aanvaard. Zij heeft den strengsten eerbied voor de gewetensvrijheid en de overtuiging der?) ouders. Zij doet niet aan politiek. Zij staat niet 1 ten dienste van een partij. Zij staat ten dienste der Natie. Zij is de echt Nationale School. Uit liefde voor uw kinderen,;! stuurt deze naar de onzijdtgeopen- bare School,

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1