i Kerkxken Radikalisme 6 0/0 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. wordt op ZONDAG, 13 SEPTEMBER, door honderden Socia= listen bezocht, om deel te nemen aan het Vlaggefeest. Motie inzake onze houding tegenover het N. I. R. De Fascistische Apothekers. B. W. P. Arr.-Federatie-Aalst 28 Jaargang Nr 35 Prijs per nummer 80 centiemen 6 September I83I RECHT EI Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie - Volkshuis AALST. liet gebeurt wel eens, dat onze partij er van beschuldigd wordt, niet radikaal genoeg te zijn. Komt die beschuldigiug van de tegenstrevers, den laat ze ons volkomen koud. Deze heeren beoogen daarmede toch maar een doel, n.l: wan trouwen te zaaien in de arbeidersrangen en aldus de werkende klasse te verdeelen, in het belang der bezitters. Wordt die beschuldiging geuit' door partijgenooten, dan doen ze ons pijn, omdat wij dan telkens den indruk krij gen. dat die vrienden niet heel klaar in de toestanden zien. Wij geven toe dat er persoonlijke gevallen zijn, die kritiek wettigen. Wij kunnen schier niet aanne men, dat het socialisme, genomen in zijn geheel, heden minder radikaal oi minder revolutionnair is dan vroeger. Niet het socialisme is veranderd, maar wel de omstandigheden waarin wij leven. De gewijzigde levensomstandig heden, die langzaam maar zeker voort schrijden, maken het toepassen van een andere taktiek noodzakelijk. Gaan wij óo ot 70 jaar terug, dan doen wij een dubbele vaststelling. De bourgeoisie heelt definitief hare revolu tie, deze van i87q, bevestigd, althans in enkele landen. Politiek is zij oppermach tig en de liberale theoriën. van elk voor zich zelf, worden door iedereen, zelts door de katholieken, aangenomen als de eenige mogelijkheid om de wereld te regeerenEene zaak bestaat nog niet. n.l. de bijna onbegrensde mogelijkheid om alle soorten producten voort te bren gen, zooveel als men maar wil. Daartegenover staat de arbeidende kliste zwak, verdeeld, ongeloovig in een beter leven, met gelaten wanhoop in het hart en zonder «enig recht. De eerste taak was, die arbeiders wak ker te schudden, hun liet besel en de overtuiging te brengen, dat het wel an ders 60 beter kon. Dit kon alleen door een periode van sterke agitatie in te lui den. De aanvallen konden des te hefti ger zijn. daar da maatschappelijke on rechtvaardigheden zeer groot waren De propaganda was des te gemakkelijker, daar de hervormingen, die in de eerste plaats moesten bereikt worden, door de massa gemakkelijker konden begrepen worden. Zij was anderzijds ook gevaar lijker, daar de bourgeoisie alle pogingen, om baar onbeperkt gezag te ondermij nen, met alle middelen, zelfs de meest ruwe, den kop indrukte Die eerste periode is voor bat socia lisme een volledig succes geworden. Zij bracht in alle landen Z A. S zeer uit gebreide arbeidersbescherming, beper king van arbeidsduur en meer andere zaken. F.r zijn bloedige revoluties ge weest, die onder oogpunt van maatschap pelijke hervormingen heel wat minder resultaat gaven. Evolutie.dat is lanc- zame hervormiog van wat bestaat, is ook een vorm van revolutie. Deze regel wordt wel eens te gemakkelijke uit het oog verloren door sommige kameraden. Dat radikalisme, diezeltde agitatie is echter nier meer mogelijk in de huidige periode. Het socialisme is gegroeid van niets, tot een machtige partij, waarmede in de meeste landen rekening dient ge houden. Het gaat er nu niet meer om enkele, op zich zeil, belangrijke hervor mingen te veroveren, maar die perslot van rekening nog te verzoenen zijn met de kapitalistische productie-methode. Het doel is nu veel breeder. Maatregelen moeten genomen worden, die het be staan, de ziel van het kapitalisme zej^ aantasten. Zoo is het socialisme gekomen in de tweede periode, deze van verwezenlijking en opbouw. Het tragische is nu juist dat partijen die. bij eenvoudige menschen doorgaan, als de meest radikalen van bet oogenblik, dien opbouw verhinderen en tegenwerken. Zij verhinderen een ge deelte der massa om klaar te zien in de toestanden, door de aandacht af te leiden van de werkelijk belangrijke zaken. Neemt b. v. de Duitsche communisten. In heftigheid laten de taal en zelfs de daden van die heeren niets te wenschen over. Zij zijn er zelfs in gelukt de sociaal democratische partij te verzwakken. Dank aan hen is Hindenburg op dit oogenblik président der Duitsche republiek. Zij gin gen hand in hand met de nationalisten, om het eenige bolwerk der democratie in Duitschland, n.l. de Pruisische regee ring, neer te halen. Al dit radikalisme heeft er dus alleen toe geleid, om in laatste imstantie. de reactie belangrijk te versterken. Een ander voorbeeld geeft Vlaanderen. De frontpartij is brutaal in hare propa ganda. Zij stelt zich op het standpunt van eng nationalisme en wil terzeltder- tijd doorgaan als zeer anti-militarist. Twee zaken die onmogelijk te verzoenen zijn. Opgeschroefd militarisme leidt tot bewapening. Sommige arbeiders en vooral vele boeren krijgen de vaste over tuiging, dat aan 's werelds ellende een einde zal komen, als alles maar eens goed Vlaamsch is. De Vlaamsche zaak moet •en oplossing krijgen, maar dat men zich niet vergist. Als Vlaanderen volle dig al zijn rechten zal veroverd hebben, dan worden daarmede de economische en sociale verhoudingen nog in niets ge wijzigd. Daarmede wordt aan de crisis in nijverheid en landbouw geen einde ge steld. Nog minder wordt bereikt, dat toestanden als deze die nu bestaan, voor de toekomst eene onmogelijkheid worden. Het frontisme draagt er dus toe bij, om de verwarring in de hoofden nog grooter te maken, het belet een gedeelte der massa om klaar te zien en dient aldus, op zijn manier, de belangen der bezitters. Waren die en andere misleidingen er niet, dan zou de massa den toestand als volgt zien aan de eene zijde het kapita lisme, dat, door zijn ongebreidelde zucht naar winst, geleid heeft tot een graad van ontwikkeling in de voorthrengst, die nooit te voren werd bereikt. Door gedu rige verfijning der machines, rationali satie, invoeren van Dieuwe producten, enz., worden steeds meer arbeiders uit geschakeld. Door de georganiseerde strooptochten van het kapitalisme, denk aan den val van den (rank, aan de beurs dalingen en faillieten der laatste maan den, worden steeds meer kleine bezit ters naar het leger der arbeiders gedre ven. Het aantal menschen, die hun brood met hand- of geestesarbeid moet verdie nen wordt dus steeds grooter en dit op een oogenblik, dat de mogelijkheid om arbeiders te gebruiken steeds vermindert. Helderziende kapitalisten voelen dat dien toestand naar een catastroof moet leiden. Zij zijn echter onmachiig om doeltreffende maatregelen te nemen. Het eenige middel bestaat in een regelen der productie en verdeeiingsmethoden, in het uitschakelen der jacht naar particu liere winst, in het afschaffen van alle onnuttige uitgaven voor het militarisme. Dat willen ze echter niet doen, omdat door die maatregelen een einde gesteld wordt aan het kapitalisme. Dat zijn zui vere socialistische maatregelen. Het socialisme kan aan die ellende een einde stellen. Het heelt echter in geen enkel land de macht in handen en kan dus zijn wil niet opdringen. Het is echter te machtig geworden om zich nog te bepalen tot zuivere propaganda. Die toestand is moeilijk, omdat te veel kame raden niet klaar zien in het drama dat zich afspeelt. Het socialisme moet drijven naar het nemen van maatregelen, die steeds meer het kapitalitme aan banden leggen. Te veel kameraden beelden zich in, dat men van het kapitalisme kan overgaan naar het socialisme, zooals men verandert van kostuum Dat is verkeerd. De over gangsperiode zal tijd vragen, zij zal moeilijk en zelfs pijnlijk zijn. Ook de arbeiders, en zij meer dan de anderen, zullen hun deel van het lijden krijgen, dat van de baring der nieuwe maat schappij onafscheidbaar is. Het komt er nu op aan de massa te overtuigen, dat zij door het lijden heen moet om een betere maetschappij te veroveren. Zelfs dan als de toekomst het donkerst is. moet zij hare hoop en koelbloedigheid behouden. Nooit mag zij zich door hare ellende laten verleiden tot het doen van overhaastige en gevaarlijke daden. Er moet gebouwd worden, langzaam des noods, maar zeker bovenal. Er moet vooral geijverd worden om de meest ongeloovigen te overtuigen en dit kan maar alleen, door te zorgen dat iedereen ziet en begrijpt tot wat het kapitalisme heeft geleid. In schijn moet dit aan den eenvoudigen als minder radikaal voor komen, in feite leidt die weg alleen naar de overwinning van het socialisme. OUDERS, gij zijt verantwoordelijk voor de opvoeding uwer kinderen. Qi| - en Ki| «Héén - hebt hunne toekon»! In uw handen. Laat toe dat eea degelijk onderwijs, vrij van alke knel en eike onderworpenheid, hun geest voor het leven opent. Het officieel onderwijs elleen ken uw vertrouwen deerom- trent bezitten. Daarom ook ie er maar «en zekere keu# te doen uw kinderen naar de offlclëele school te sendon. De onderwijzers zijn geestesarbeiders die door huo rol bij de opleiding der jeugd, onbetwistbaar grootelijks iD aan merking komen daar zij aan bet jong geslacht voor het later politiek leven het richtspoor aanwijzen. Het werk van den onderwijzer is daar om zeer belangrijk en zijn ambt edel en schoon. Doch naar lijn verdiensten werd hij niet beloond of betaald. Hij behoorde immers ook tot de mindere klasse eu zoowel als den werkman werd hij op stoffelijk gebied verwaarloosd. Nochtans na den oorlog kwam de werkliedenparty tot een overwegende politieke macht en Destrre, die minister werd van 't onderwijs, gaf aan zyn lager personeel eea bestaan waarover allen zich veheugden Doch even komen de Socialisten aan de staatshuishouding van ons laad bun medewerking te ontzeggen of er wordt aan de wedde van het lager schoolperso- neel gesnoeid. Ondanks het hevig protest der Socia listen werd kortelings hun bezoldiging met 6 verminderd. De verbittering van het lager onder wijzend personeel is groot, doch de kaakslag, door de resctiounairs hun toe gesmeten, schuldig verdiend. Spijtig dat de goeden met de slechten dit gevoelig leed ondergaan Welnu christen onderwijzers en on derwijzeressen, waar zijn uw vrienden Velen zullen de oogen openen en tot ons keeren, doch velen gedreven door fanatisme en onbeholpen kortzichtigheid zullen volharden in de boosheid en door hun schuldig begaan aan het pn-soneG der lagere scholen hetzelfde ongelukkig bestaan beschoren leggeu, als dat van vóór den oorlog. Arbeiders en arbeidsters, bij de onder wijzers hebt ge net als bij 11 twee kam pen. De eenen willen vooruil naar een waardig bestaan, de anderen bederven het spel. Meer nog het personeel der christe- lyke scholen benadeeligt niet alleen zich zelf, het is op sociaal gebied een gevaar voor de werkende klasse. Zooals zy naïef zijn en fanatiek zoo ook zulleQ zij uw kinders maken. Ze zullen uw kinders in alle kinder achtigheid wys maken dat gewillige ar moede een deugd is die den h 'mei doet verdienen. En ze weten nochtans goed dat deze die hun zulks doen op lis scben den hemel zoeken hier op aarde, terwyl ze eten en smeren tot barstens toe. Minister Destréo deed op het program van den vierden graad der lagere scho len een leervak neerschrijven dat vcor- alsdan nog niet werd onderwezen, na melijk staatsburgerlyk recht en staat huishoudkunde. Onze geleerde Destrój beoogde daar mee de kinderen aan den mftn te breng» 11 hoe de staatsmacht hier is ingericht, welke de politieke rechten en plichten zijn van eiken burger om alzoo aan het kind den weg te wijzen voor bet later politiek leven en zich ten nuttigste mo gelijk voor de samenleving te maken. Ia de katholieke of vrye scholen ko men rechten en voor de werkende klasse vruchtafwerpende instellingen van God en de katholieken. In de officiëele scholen echter laat men de werkelykheid en de gezonde rede spreken. Dat leervak handelt over de politieke groepen van ons land. Wyzende op de sociale instelliogen gewaagt de officiëele onderwijzer van algemeen stemrecht, 8 urendag, ou ierdomspensioenen, ver zekering tege i werkongevallen, zieken- londs, werklooaenfonds, crisisfonds. Hier wordt natuuilyk naar de her komst van al die volksvoordeelen ge vraagd. De leerlingen oordeelen en ein digen met te bekennen dat al die gunsten van de werkliedenpartij kwamen, waar uit ze verder nog afleiden dat de Socia listen met do meeste bezorgdheid de levensvoorwaarden voor de werkende klasse regelen. Het eindbesluit van deze lessen is als volgt .longens. eenmaal wordt ge 21 jaar, dan zult ge \\w politieke plichten te vervullen hebben. Dan zult ge vrij en vrank en in 't geheim kunnen stemmen naar eigen zin en keuze, voor staatslieden van uw land Arbeiders en arbeidsters, redeneereB- de werklieden, gij die de staathuishoud kunde en levensvoorwaarden der maat schappelijke inrichting eenigzins ver staat, kan of mag het zijn dat uw kinde ren hun opleiding gaan zoeken naar een school waar het socialisme wordt ver oordeeld en waar hun heil dat van der waarts en van nergens elders komen m "et, als de pjst wordt begroet 1 Heden Zondag 6 September doen- we onze jaarlijksche speelreis naar Spa en de vallei van de Hoëgne. Onze speciale trein zit bomvol meer dan 900 gezellinnen en gezellen stappen mee op. Iedereen gelieve goede nota te nemen van de uurregeling. Aalst V. 6.04 TERUG Hockai v. 17.43 Erembodegem 6.11 Spa A. 18.01 Denderleeuw 6 19 v. 19.12 Ternath Ó.1Q Ternath A. 22.41 Spa A. 9.5o Denderleeuw A. 22.5i V. i3.3o Erembodegem 22.5o Sart-lez-Spa A. i3.5i Aalst 23.05 Iedereen brenge den knapzak mede. Het Kongres na een bespreking te heb ben gehouden betreffende de houding van liet N. I. R. ten opzichte van den Socia- listischen omroep, vaststellende dat de opvoedende werking van dezen omroep niet de verdiende waardeering ontmoet, en de hem verleende zendtijd ontoerei kend is om zijn roeping naar behooren ie vervullen, is van oordeel dat aan dezen toestand verandering gebracht moet wor den door ie a) Een bijzondere aktie die voor doel heeft zijn ledental te verhoogen om zijn financieele en moreeie kracht te ver sterken b) De noodige gelden te verzamelen, om den Socialistischen omroep de tech nische uitrusting te bezorgen die hem toe laten moet, in wedijverenden zin,met liet N. I. R. zijn programma's uit te zenden, naar behoefte der moderne arbeidersbe weging c) Bepaalde kunstkringen en personali teiten met een bijzondere geschiktheid, aan zijn werking te verbinden, wat zijn persoonlijkheid en zelfstandigheid best kan vrijwaren. 2e Rekent op de belangstelling en de medewerking van de Socialistische paile- mentaire groepen van Kamer en Senaat, om voor den Socialistischen omroep in den lande die hoeveelheid zendtijd en vrijheid voor de microfoon te bekomen, noodig om de kultureele verheffing der Socialistische arbeiders in het bijzonder, en van de bevolking in zijn geheel, mo gelijk te maken. Drukt den wensch uit, dat deze aktie landelijk zal gevoerd worden door de Na tionale Federatie voor Socialistische om roepen, steunende op SAROV en RE- SEF, en gelast zijn hoofdbostuur met de uitvoering van dit besluit. Motie inzake het oprichten van één SAROV Verkoopcentrale voor Vlaamsch België. Het Kongres, geboord hebbende de be spreking over één SAROV erkoopcen- trale voor Vlaamsch België, is akkoord deze op te richten. Gelast bet Hoofdbestuur een kommissie aan te stellen om definitieve voorstellen neer te leggen, rekening houdend met de wenschen door het Kongres uitgedrukt. Het Hoofdbestuur krijgt opdracht een beslissing hierover te nemen en tot uitvoe ring te brengen. Motie inzake het uitgeven van een Radio Programma-weekblad. Het Kongres, na kennisgenomen te hebben van deze kwestie, besluit vanaf 18 September ig3t een radioprogramma- weekblad uit te geven gelijkvormig de be palingen van het Kontrakt aangegaan tusschen de Samenwerkende Maatschap pij Het Licht te Gent en het Hoofd bestuur van SAROV. Is van oordeel dat elk lid het blad moet afnemen. Is 'tgeen eeuwige schande dat ouders die door en door socialist zyn hun klei nen zenden naar de katholieke school waar ze het socialisme hooren verdoe men en waar ze hun vader reeds zien branden in de hel omdat hij socialist is Neen, slaat uw eigen ruiten niet uit laatu niet beïnvloeden door de belofte van een broodje of twee, van een sargie of een zakje koleD. Weet dat het allemaal zand in uw oogen is gegooid, om u te verblinden en u den rechten weg van 't sociaal leven te doen verliezen. De officiëele lagere jongensscholen de stadsjongenfschool i en de «tads- jongensschool n° 2 BinoeDstraat worden heropend den Maandag 14d#n dezer. AALST, 2-9-31. Motie Inzake de stoornissenkwestie. Het Kongres, na kennisneming en be spreking van het verslag over de stoor nissenkwestie. Stelt vast, dat er van oflicieele zijde met een betreurenswaardige loomheid wordt te werk gegaan om tot een oplos sing te komen. Protesteert tegen deze verregaande on verschilligheid. Draagt aan het Hoofdbestuur op ie Om door georganiseerde aktie over gansch Vlaamsch België de luisteraars voor te lichten v In het N. V. voor Soc. Radio Om roep ijveren om langs parlementairen weg, zoo vlug mogelijk, een oplossing Ie bewerken. De Belgische apothekers hebben ren vereeniging gesticht wier tascistische ge voelens bij elke gelegenheid gelucht wor den in hun beroepsorgaan, I.e Journal de Pharmacie de Belgique Nochtans hadden wc er tot nu toe nog nooit een verklaring in gevonden zoo vol bewonde ring voor al wat in Italië voorvalt. Leest volgende zinnen, verschenen in nummer van 26 Juli Want het is een oprecht tijdperk van hernieuwing dat zich geopend heelt voor Italië met den opbloei van het Fascisme, zooals 1789 een nieuw tijdperk heelt ingeluid voor Frankrijk. Onze Italiaansche ambtsbroe ders, hierin anders handelend, dan die van de landen welke sindslangen tijd evo lueerden, hebben zich met het nieuw stel sel zoo sterk vereenigd, dat ze er de vu rigste en meest overtuigde aanhangers van van zijn geworden Nemen we terloops nota van deze vurige geloofsbelijdenis, welke gansch anders luidt dan het «scepticisme» en het neutralisme 4 dat behoort tot zekere kringen, welke meer overhellen naar het internationalisme en de soort Statenbond, enz... Oproep tol alle Gemeente- en I Provincieraadsleden Op Zondag, 27 September, e.k., zal een Provinciaal Congres voor gemeente- en Provincieraadsleden gehouden wordeD, in het Feestlokaal Vooruit St. Pietersnieuwstraat. te 9 u. voormiddag. Dagorde 1 Verslag over den vorloopeo pro vincialen zittijd 2. De nieuwe provinciale zittijd. 3. Het inrichten van een provincialen tombola voor de Boekerijen. 4. De gemeenteverkiezingen. 5. De socialistische pers. Aan belangrijkheid der dagorde zal het niet OBtbreken, zoodat we er van imden op drukken dat er geen enkel socialistische gemeente- of provircie- raadslid ditGongres zou verzuimen. Kr zal na het Congres een bezoek worden gebracht aan een schoolinstel- ling van Gent. D j verslagen over de te besprekrn pun ten zullen tijdig aan de belanghebbenden gezonden worden. N. B. Wie deelneemt laat het •<-/- fens weten aan den Arr.-Secretaris Bergbman Alfons, Volksbuis, Aalst. Zeer wel Anseele, zei een oudere vriend, ik bewonder uwe betrekkingen met het ko ninklijk paleis. En waarom, vroeg Eed je Leopold II zond u naar het gevang en Albert naar den ministerraad. Dat ware beter In plaats van aan de pensioenen te willen knagen van de ouderlingen en de oorlogsinvaliden, zou de katholieke Mi nister Benkin beter doen de 20 millioen frank schadevergoeding aan den Staat te doen betalen, die zijn benzol-vrienden Coppée nog aan de staatskas moeten, om met den vijand handel te hebben gedreven tijdens de oorlog. Door wie In 't Getrouwe Maldegem stelt M. De EiMe het land Denemarken als voor beeld in den strijd voor ontwapening en liestendiging van den vrede. Maar'tis toch erg opvallend dat ka tholiekeen Frontistische gazet jes als ze iets niet meer verduiken kunnen en een schoone daad van tegenstrevers moeten aanhalen, er nooit bijvoegen, wie die schoone daad daarstelt. Zoo voor de na tionale ontwapening van Denemarken Waarom durven die heeren er niet bij schrijven dat is een daad. ran de Deensche socialisten Ovèral waar de socialisten een sterke meerderheid hebben, zullen ze dat door drijven. Zulks vernoemen ware ten minste eer lijk. Voor ons, socialisten, is 't aanmoedigend om vast te stellen wie die verwezenlijkin gen tot stand brengt, en ze zijn verheu gend voor al dezen die hun liefde voorde menschheid niet puiten uit volksvleierij, maar in het betrachten van welstand, ge luk en vrede voor alle menschen van goeden wil. Ho we hebben u zoo lief Dooreen misterieel besluit worden de maalders verplicht inlandsch graan te vermalen en te verkoopen tegen 100 en io5 (rank de 100 kilo. Degroote pachters zullen daardoor meer geld opstrijken en de kleine landbouwers meer lasten beta len. .Ho de katholieken en de liberalen hebben de kleine boerkens en verbruikers zoo lief, zoo dat die maatregel maar een bagatel van 200 millioen op hun rug zal doen wegen. Boeren, stemt maar voor de katholie ken en de liberalen en roept 't hebben de socialisten gedaan. Leve Jaspar en Cie Hoe fanatiek lasterlijk de klerikale bladen steeds zijn tegenover desocialisten, moeten ze af en toe toch eens de waar heid melden, zonder het zelf te weten. Zoo lezen we dezer dagen in het dom persblad De Gentenaar W aren onze wetgevers van vóór een goed jaar te werk gegaan met de vo rzichtigheid en omzichtigheid, die moeilijke tijden ongenadig op dringen. dan zouden wij ons nu over een schitterenden toestand mogen ge luk wenschen. Daaraan ziet men hoe eene Kamer, die van 's morgens tot 's avonds niets anders zoekt dan een onverzadelijke kiesklienieel te beha gen, een land, op korten tijd, naar üen dieperik kan helpen d. En toch zal de katholieke Volks stem en dito Ons Volksblad ander zijds beweren dat de socialisten alles in de war sturen. 't Zijn nochtans de katholieken en de liberalen die ons land besturen. De wapens der Reactie De Kngelsche arbeidersregeering is ge vallen Dat nieuws werd ons deze week mee gedeeld. Verrassend omdat het zich zoo vlug voordeed, is dat bericht echter geen zins verwonderlijk Het bestaan van eene regeering, als die der Labour, kon inder daad niet langdurig zijn. Slechts kunnen de betrouwen op eene minderheid in het parlement, beschikten feitelijk da tegen strevers over haar bestaan. Die minder heid was ook de reden waarom de regee ring zich elk zuiver socialistisch werk moest ontzeggen, en dat bracht kritiek in eigen rangen. Beide factors hebben den val van de socialistische regeering voorbereid. De ploertige streek der liooge financie heeft dien val verhaast. Om zich in leven te houden, bleef er de regeering Mac Donald slechts over, steun te zoeken bij de tegen strevers, door te kapituleeren voor hunne eischen. Liever dan de loonen der werk lieden te helpen verlagen en den werk- loozensteun te verminderen, trokken de arbeiders-ministers er echter van door. En ze hadden gelijk. Zij bewezen aldu> hunne getrouwheid aan hunne klasse Want daarover ging het.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1