KERKXKEN 1 ALKOHOLISME 81 d Steeds nog 500 millioen te kort in de Staatskas Soc, Weekblad voor het Arr. Aalst. Wie zich SOCIALIST noemt, bewijst zulks met HEDEN ZONDAG op te stappen naar NU VOELEN ONZE ARBEIDERS HET NIJPEN FEESTPROGRAMMA FEESTSTOET Overhandiging der Vlag 28 Jaargang Ni 36 Prijs per nummer 30 centiemen 13 September 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALF0N8 BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11Aalst Postcheck-Rekenino 85686. Telefoon 572 Zetel B. W. P. Ark.-Federatie - Volkshuis AALST. Wie sedert enkele jaren de arbeiders beweging volgt, kan niet ontkennen, dat onze socialistische leiders, in de laatste jaren, heuchelijke voordeelen voor den arbeider, op zijn werk en in het maat schappelijk leven, hebben weten te ver wezenlijken. Mocht de werkman genoeg zaam besetien welke sociale draagkracht de laatste genomen wetten hebben, dank aan het socialisme, dan zou de strijd van het proletariaat gemakkelijk gewonnen worden. Doch de gevierde leider An- seele mocht het met recht getuigen Het licht van het socialisme, dat voor ons allen is verschenen, dat ons besel heeft gegeven onzer waarde, onzer rechten en onzer krachten,dat licht is nog niet tot hen (arbeiders) doorgedrongen en zij dwalen nog in den nacht van burgerlijk cn godsdienstig vooroordeel Wat voor twinttg jaar is gezegd, zou nog even mo gen herhaald worden;want de strijd voor het recht van den arbeider, lijdt nog enkel aan mangel, aan eenheidsgevoel, aan den noodigen durf om zich in de rangen van onze strijdvereenigfngen en optochten aan te sluiten, aan licht om den rechten weg te bewandelen, die door de socialistische arbeidersbeweging is voorgeschreven en naar den eindzege van het proletariaat moet leiden Neen, de werkman kan zich tot nu toe niet eendrachtig vereenigen en is wel de slaaf van zich zelf, omdat hij bij gebrek aan eigen zakelijk doorschouwen van toestanden en noodwendigheden van den tijd, niet kan beslissen een eigen richtlijn te bepalen, maar meer luistert naar an deren en dan meermaals op hel dwaal spoor geraakt. Ik zou nog in meerdere bijzonderheden kunnen treden, maar ik wil mij vandaag bepalen bij een groote oorzaak die tot een volkskwaal is uitge groeid en alle bezielende kracht van den arbeider wegneemt, alle eergevoel van mensch en enkeling der Maatschappij wegdoezelt in een gewilde onverschillig heid van wat er even omgaat in de sa menleving ot hoe er met hun rechten omgesprongen wordt, namelijk bij het alkoholisme. Het gebruik, dat het volk in al zijn standen, maar voornamelijk in d'arbeidende klasse maakt van alkoholi- sche dranken, met heel den nasleep van ellende die zich in den individu en de maatschappij het meest veropenbaart, is groot. Alle waardigheid verbeurt de arbeider die zich aan deze ongeregelde genotzucht verslaaft. Zonder zelf den kanker in zijn diepste, schakeeringen te doorschouwen, zijn verderfeliiken invloed te bewijzen op den dronkaard zeik en zijn buisgezin, wil ik nochtans den treurigen nasleep opdie pen wat den werkman was, wanueer nog voor enkele jaren geen wetten op het drankmisbruik waren gemaakt en hij het mikpunt was van de nooit verzadigde rijken. Ten grondslag van het economisch liberalisme lag het toen in de leuze van de regeerende machten laten wij onze arbeiders maar verzuipen, het is een beste middel om ze naar goeddunken te leiden; zij liggen dan geheel in onze macht, een machine gelijk die draait naar willekeur. En waarlijk, de tijd is nog zoolang nietvoorbij.dat men onze arbeiders in 't gareel spande van den vroegen morgen tot den laten avond, voor enkele centie men daags hen was geen verpoozing gegund, het geluk van t huwelijk dus kenden zeniet vader moest immer van den vroegen morgen weg en kwam eerst laat thuis, wanneer de kinders te bed la gen. En geen enkel die tegenmopperde of het lastige juk te zwaar vond. Ze hadden het gevonden de uitbuiters van den werk man er zou niets gedaan worden tegen die verkankerende plaag waarin ons werkvolk hun leed en ellende gingen smooren, want het gemoedelijke en het mg stille leven in den huiskring van ten hui- dige dage was hun onbekend De krach ten die na een zware dagtaak hen nog overbleven vergooiden zij dan in den drank die even hun geest verstompte en de groote bewustheid van hun waardig heid wegnam. Aan het akelige drankmisbruik ten prooi, zou de werkman tev*ns het dienstbaar offer van den slafeli]ken ar beid en van de hebzuchtig* geldgematers gebleven zijn doch gelukkig aijn er dappere strijders voor de werkliedenbe- weging opgestaan, die het niet langer meer dulden konden, hun werkbroeders in kwijnenden nood te laten voortstrom pelen. Zachtjes aan maar zeker is dan de machtig* stuwing gekomen van laag naar hoog van proletariaat tegen aristocratie; een sublieme strijd die een kwaart eeuw rou aanslenteren, maar niet te min den verwaarloosden werkman in de maat schappij zijn rechten zou schenken zoo- dat hij niet meer aan den willekeur van het kapitalisme zou overgeleverd wor den teil Kif Dank aan den onvermoeibaren arbeid der socialistische leiders en der arbei dersbeweging die op enkele jaren tot een imponeerende macht is uitgegroeid, is er klaarte gekomen.Aan den horizont der arbeidersklasse kwamen er wetten tot stand die een geweldigen ommekeer be werkten in hun dagelijksch leven en thans ligt op het wezen van den arbeider den blijden glimlach der tevredenheid juicht het in 't kroost van blijde kinderen. De arbeiders, dank een nog meer groeiend vereenigingsgevoel en het ver trouwen in hun leiders,hebben reeds bur gerrecht verkregen. Maar de strijd mag nog niet ophouden. Aller aandacht moet nog gericht staan op het gewichtige ar beidersprobleem Onder de meest doel treffende dezer wetten die in de laatste jaren zijn tot stand gekomen, mag dan ook gerekend worden, de wetten op het drankmisbruik. Die den arbeider gene gen was, mocht deze gewichtige tactor in het arbeidersleven niet verwaarloozen. Onze leiders hebben dan ook niet ge talmd het drankmisbruik te beperken. Merkbare veranderingen zijn er aan gebracht, doch bezadigd is men te werk gegaan om het verbruik tegen te houden. Velen hebben dan ook in de nieuwe re geling een heilzamen wenk gevonden en misschien komt de tijd ook wel dat ieder van ons het zal inzien, dat men na den dagenlijkschen arbeid méér verlangt, dan in kroegen het zoo zuur gewonnen geld te gaan verkwisten. en men liever bij rusttijd een gezellige bijeenkomst zal beleggen, waar vrouw en kinderen tegen woordig zijn, om een nauwere verbroe dering tusschen werklieden te bevorde ren, om actueele strijdpunten onder de leiding van een bevoegd leider te bespre ken, on als werkman door een ge/.amen- lijken en rechtvaardigen strijd voor zijn rechten den eerbied af te dwingen zoo van werkbroeders als van werkgevers en tegenstrevers. Niet langer zal dan de invloedrijke zegen van den democratische» geest moe ten verbeid worden, maar zal de proleta rische strijd als een machtige rukwind over den lande waaien, cn zullen una niem, alle werkliedan, onder het zacht flapperen van de roode vaan, in blijde geestdrift verkondigen Heil het prole tariaat, heil de socialistische werklieden partij en zijn verdienstelijke leiders die nu jaren den strijd onafgebroken aanbin den tot welvaart van de werklieden klas en van allen. Toen de nieuwe pensioenwit gesfenid werd, richtten de kristenen tal van pro- pagandavergaderingen, voordrachten ea meetings in, om te verkondigen dat onze ouderlingen van af dit jaar een beetje meer pensioen zouden trekkeD. Zij liepen met die gerioge pensiofn- vermeerdei ing zeer hoog op en eisehien voor zich de eer op van de nieuwe pen sioenwet, natuurlijk verzwijgend dat die wet beter en voordeeliger zou geweest zijn indien zij. samen met de katholieke en liberale reactionnairen, de socialisti sche voorstellen niet hadden helpen verwerpen. Maar sedert den 1 Juli, nog voordat het nieuwe pensioen wordt uitbetaald, moeten de vervierdubbeldc stortingen gedaan worden. Wij hebben meermalen gewezen op het feit dat er van onze arbeiders eene groote geldelijke opoffering gecischt wordt en het pensioen daarvoor maar in onbeduidende mate is verhoogd. Maar onze arbeiders schenen zich daar niet veel om te bekommeren. Bij hen nijpt het altijd maar als 't vel afgaat, zooals het spreekwoord zegt. Wij hebben voorzien dat het ook met de stortingen of afhoudingen voor het pensioen het geval zou zijn. En zoo valt het inderdaad ook uit. Nu dat onze arbeiders sedert 1 Juli zooveel meer worden afgehouden van hun loon of zooveel meer moeten beta len voor hun pensioen, indien ze vrije verzekerden zijn, voelen zij het vel af gaan en roepen ze dat het nijpt. Maar daar zijn er die zwijgen, de kris tenen Nr 1. Zij spreken Diet meer van die schoone wet die wij aan hun minister Heyman hebben te danken. Nu eischen zij de eer niet op van die Bchoone wet. die de arbeider* zooveel meer doet betalen. Zij doen zelfs den mond niet open om de leugen tegen te spreken als hier of daar een fanatieke onnoozelaar of leu genaar uitkraamt;dat het weer de socia listen zijn geweest. 't Is een openbaar geheim dat de regeering Jaspar-Heyiiian de staalkas leegplunderde ten voordeele der groote kapitalisten en ten nadfele der gemeen schap. Enkele bondei den rijken kregen 500 millioen cadeau door de afschalling van de supertaks millioenen en nog mil- lioeueu werden verbrast ter gelegenheid van België's honderste verjaring en geen milhoenen werden gespaard voor 't militarisme. Geld werd er echter niet gevonden om de wet op de sociale verzekeringen door te voeren die door M. Eleymau vóór hij minister was ter Kam* r werd neergelegd. Het algeheel tekort van's lands be grooting voor 1932 is twee milliard. Eadatis het werk van het klerikaal- liberaal christen regiem vau de regee riog Jaspar. Nu dient echter het tekort iu de staatskas gevuld te worden. De nieuwe klerikale liberale eb ris ten e regeering met M. Henk in, den ver dediger van den benzino-koning Copp'-e aan 't hoofd, is druk in de weer om de fiaaucieele ontreddering van 't land iu orde te brengen. Het schijnt evenwel zoo gemakk- lijk niet te gaan. Weliswaar heeft de huidige regeering eene leeiffng van een mijlard aangegaan die trouwens 'n schitter* nd zaakj*- was voor onze bankiers, weliswaar zijn 50(1 millioen nieuwe lasten gelegd op de bevolking en waarvan het grootste ge deelte hevig zwaar drukt op de schou ders der arbeidersklasse, maar nog blij ven er 500 millioen te kort om de begrooting van 1932 in evenwicht te kunnen brengen. Hoe zullen die overige 500 millioen gevonden worden Door terug-invoering van de sup t- taks die voor gevolg bad dat.de rijken min of meer betaalden naar gelang hunne inkomsten Geen denken aaD. Men zal 's lands budget in evenwicht trachten te brengen met deze der andere diensten lo verminderen. In deze geweldige workeloosheidspe- riode dat er door de uitvoering van openbare werken aan duizenden werk zou kunnen verschaft worden, zien we dat do begroting van openbare werk* n met200 millioen verminderd wordt. Zulks is ongehoord. Maar nu dienen nog 300 millioen g*> vonden te wordeodoor M. Hou'art, die door zijne aanzienlijke misrekeningen de rechtstreeksche schuld is van het groot tekort in 's lands begrooting. Waar zal men de overige millioencn halen Wij zeggen, heeren regeerders, gij kunt gemakkelijk een bezuinigingspoli- tiek toepassen met de 200 millioen voor 't bouwen van forten, die gij onlangs stemdet, af te schallen. Maar hiervoor zou het ministerie Ren Kin Heyman op een groven beganen misstap moeten terugkeeren cn dat doet bet niet graag. Onze socialistische kameraden hebben in de Kamer duidelijk deD weggewezen die leiden moest naar 's lands financieel herstel. 't Niet bouwen van nuttelooze forten en de oorlugsbegrooting daarbij nog aanzienlijk verminderen door de onl- wapeningspoliliek toe te passen, was al eene richting. Wij zulle» afwachten wat eigenlijk de maatregelen zullen zijn dat de kleri kale - liberale - christene regeeriDg zal doorvoeren om den put in de staatskas opnieuw gevuld te krijgen. aankondigiug der Feeste van de Soc. Propagandaclub te Kerkxken, op Heden Zondag 13 September, zal een onverwachten bijval genieten. Ten allen kante, waar er vlaginhuldigiogen plaats hebben, wordt er steeds koortsachtig gewerkt aan de voorbereiding, om de feestelijk heden allen luister bij te zetten en, in hoofdzaak, om de deelnemers op een gul onthaal te verwelkomen. Maar zelden zagen we vaslberadender en zonder verpoozeD ijveren om alles in de puntjes te verzorgen, zooals er in Kerkxken geschiedt. Al onze afdelingsbesturen willen dan ook op hun beurt in groot getal naar Kerkxken, om er de onvermoeibare kameraden te slerken in hun lastig pogen. Zaterdag 12 September, te 7 uur 's avonds lijkhedeu door Kanongebulder, gevolgd van Gezellig Samenzijn voor al de leden met hunne vrouw en kinderen. IKOSTEJLOOZIJE TOMBOLA naar prachtige prijzen. Intusschen zal Gezel Nicliels Alfred de aanwezigen toespreken Zondag 13 September, te 10 uur voormiddag, Kanongebulder. Te 3 uur 's namiddags, KINDERSPELEN voor meisjes en jongens ouder de 1-t jaar. Uitdeeling van surprizeu. Te 4 uur, vorming vau den opgeluisterd door 4 Muziekkorpsen en doortocht in de gemeente. Daarna, door Pgt. N1CHELS ALFRED. Volksvertegenwoordiger, gevolgd van toespraak door de Gezellen DE BRUYN PROSPER en DE NAUW GUILL., Senators. REGELING VAN DEN STOET: 1) Fanfare Hand aan Hand Aalst 2) Groep vlaggen 3) Jonge Wacht 4) Vrouwenbond 5) Oud-Strijders; 6) Textielbond 7) Leder- en Vellenbewerkers 8j Metaalbewerkers 9) Ameublement- en Bouwarbeiders 10) Marmeibewerkers 11) Voedingarbeiders 12) Propa gandaclub Lede 13) Propagandaclub Nieuwerkerken 14) Propagandaclub M ire 15) Propagandaclub Hofstade 16) Propagandaclub Sottegem 17) Ziekenbond Sottegem 18) Oud Strijders Sottegem 19) Ziekenbond Her- dersem 20) Ziekenbond Moorsel. 21) Fanfare De Voorwacht Ninove 22) Groep met vlaggen 23) Jeugdgroep; 24; Vrouwenbond; 25) Fabriekarbeiders; 26) Textielbewer kers; 27) Mijnwerkers; 28) Metaalbewerkers; 29) Sigarenmakers; 30) Propagandaclub 31) Oud-Strijders 32) Propagandaclub van Meerluke. 33) Fanfare De Werker Denderleeuw 34) Groep vlaggen 35) Vrouwenbond 36) Propagandaclub 37) Afdeeling N.S.38) Ziekenboud 39) Oud-Strijders 40) Propagandaclub Krembodegem 41) Propagandaclub Kerkxken 42) Propagandaclub Ilaeltert. 43) Fanfare De Verbroedering: Geeraardsbergen 44) Vlaggen der Groepen van Geeraardsbergen 45) Jeugdgroep 46) Vrouwenbond 47) Oud-Strijders 18) Ziekenbond 49) Mijnwerkers 50) Tooneellond 51) Siga renmakers 52) Algemeene Centrale, Bouw- eu Gemengde Vakken, enz. 53) Muziek De Lustig» Vrienden Geeraardsbergen 54) Pro pagandaclub Onkerzele 55) Propagandaclub Nederhoulaere56) Propa- gaudaclub Atemhek* 57) Propagandaclub Moerbeke en Viaoe58) Propa gandaclub Overboulaere;59) Propagandaclub GrinmiDgen-SaDlbergen 59 bis) Schendelbeke. VERTREKUREN De verplaalsiogen der groepen naar Kerkxken zullen meest met Auto bussen geschieden. AALST Vanaf 1,30 namiddag zal er alle 1 4 uur een autobus ver trekken aa» het huis van Gezel Jan steenhout. Keizerlijke plaats dit om het vervoer voor de vrienden van Aalst te verzekeren. De muzikanten vertrekken aan het Volkshuis te 2,3(1 u. DENDERLEEUW De Volkskinderen vertrekken te 1 uur aan het café <i I)e Bak Huyseghem. Al de partijgenooten vertrekken met Autobussen aan het Achturenhuis, te 2 uur. De muzikanten vertrekken omstreeks 3 uur. NINOVE De eerste Autobus te 2 1,2 uur. De tweede te 3 uur. HET FEESTCOM1THIT De PI. Secretaris, Pi.rrus DE COCK. De Arr. Socrelaris, Ali-'h.ns BERGHMAN. De kristenen hebben veel spel ge maakt van de kleine pmsioenverboo- giDg. Om het evenwicht te herstellen zouden wij nu evenveel gewag moeten maken, van de veel grootere stortingen die de kristenen gewild hebben dat onze arbeiders voor 't nog klein per sioi ui je betalen. TAK GENT De Socialistische Anti Oorlogsliga, tak Gent, vergaderd op Donderdag 3" Sep tember, te Gent De uiteenzetting van makker Chalmet J., volksvertegenwoordiger, besprekende de militaire dienstweigeric g, brengt hulde aan de jongens, die bezield met het ideaal den Vrede te dienen, de militaireof daarmede gelijkstaande oorlogsvoorberei ding hebben geweigerd Spreke» hun verontwaardiging uit over de houding van de krijgsraden, welke ke rels, die weerlooze personen aanvallen, stratleioos laten rondloopen, terwijl zij onschuldige idealisten zwaar bestraffen Drukken den wenscli uit a) dat de straf tegenover deze dienst weigeraars uitgesproken zal ingetrokken worden, b) dat het Parlement ten spoedigste de wetgeving herzie om dergelijke rechtsple gingen en veroordeelingen niet langer mogelijk te laten. Besluit deze dagorde over te maken aan de Vlaamsche Socialistisch* dag- en weekbladen en aan den beer Eerste Mini ster, Kenkin, en gaat over tot de dagorde. Bij de - Blaa De tegenwoordige minister van oorlog M. Dens is eigenaar van een groote ree- derij te Antwerpen. De loonen die hij be taalt zijn alles behalve schitterend 't Zou ons verwonderen moest het anders zijn, want de liberale werkgevers 2ijn de man* nen van de roggebroodloonen. Die M. Dens, om de krisis te bestrijden, ofwel om zijn koffer-fort te vullen, heeft overlaatst aan zijn bedienden bericht gezonden, dat hun loonen zullen verlaagd worden met 20 t.h. voor de gehuwden en 2 3 t.h voor de ongehuwden. Dat zulks nog al wat be roering teweeg gebracht heeft laat zich begrijpen, doch minister Dens stoort zich daar niet aan .-hebben is hebben, zegt hij, en krijgen is de kunst. 't Is aardig, hierover niets in De Liberaal te vernemen. Een wandelingsken voor Pie Van Schuylenbergh Te B eringen heersclit groote opschud ding over een zedensaak, waarover olli cieel echter geen nieuws is te krijgen. Ons zusterblad La Wallonië uit I.uik komt echter het volgende te weten Een onderpastoor woont met zijn zus ter in een mijnwerkerscité te Beeringen. Op een duidelijke aanklacht zou de gen darmerie daar onlangs binnen gevallen zijn en heeft in den tuin van de pastorij de wacht gehouden tot de aankomst van het parket Opgravingen in den tuin leidden tot de ontdekking van een kinderlijkje. De. zuster van den onderpastoor is aange houden. Een onderpastoor uit een andere ge meente, die veel aan huis kwam, zou ver dwenen zijn. Watwillen de Fronters Ons bandeken in twee brokken slaan. Een hrokske waarin men waaisch zou gebruiken als voertaal en een ander hrokske waarin men vlaamsch zou spre ken. En dan Dan hebben wijeen anti klerikaal Wallo nië en een klerikaal Vlaanderen. Maar in Vlaanderen spelen de kapita listen toch meester en betalen aan het werkvolk het kleinste loon, mogelijk in Vlaansche munt Kn aan de boerèn vra gen zij ook de hoogste landpacht in vlaamsche franks. Wie zijn nu die kapitalisten uit Vlaan deren De papas van vele fronters. En als de zoon zijn studies heelt ge daan zal hij advokaat worden. later rech ter en dan zal hij in 't Vlaamsch de werk lieden veroordeelen die de hooge huis huur niet kunnen betalen en de boeren die een*haas zullen schieten. Ofwel zal de jorge fronter als nij- veraar de arbeiders in 't vlaamsch maar als slaven voor zijn profijt doen zwoegen in ZIJN fabrieken. Zoodat de werklieden en de landbouwers zich toch ook nog vroeg of laat tegen Meneer de fronter zullen moeten verzet ten en dat beiden zullen moeten samen spannen om die kapitalisten te nekken. Kameraden van stad en huiten, denkt daar eens over na Zoo is het Professor Einstein, de befaamde ge leerde. heelt volgende verklaring atge- legd 0 Het socialisme alléén is be voegd om de angstwekkende vraagstukken van oorlog, krisis en werkloosheid op te lossen. 1 Inderdaad, zoo is het. Het kapitali stisch stelsel wordt meer en meer door al le verstandige en er onder lijdende men- schen afgekeurd. Samenwerking Wat is een droppel water klein Die blinkt in heldere zonneschijn, Die valt in 't stof, en snel verzwindt En zoo zijn jammer einde vindt. Doch duizend zulke droppels klaar, Sticht machtige bronnen, vol gevaar. Die d oorsprong zijn van nijverheid... En landen weelde brengt, na luttel tijd. Eén wtirkmanswil en geldt ook niet Daar men spottend op hem nederziet. En 't kapitalisme meedoogenloos lacht. >m z'n tergende, alleenheerschende macht. Doch, wil hij recht, en wil hij kracht, En wil hij vrijheid, en wil hij macht... Dun schare hij zich hij de roode vaan, Daar leeit hij met broeders te saan.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1