OE Indrukken over de Reis naar het Roode Weenen De Kristene Demokratie AALST SYNDIKALE RUBRIEK Zij die zich Socialisten noemen. PROVINCIE OOST-VLAANDERtN Voor de aanstaande Geffleenteveriiezinff Het symbolisch openlucht feest Het stadion alt proppensvol De wed strijden zijn ten «inde En het ia een heerlijke avond in dien maneschijn. Meer dan ooit worden onze oogen gestreeld door die prachtige kleurenschakeering, waar thans bet helderblauwe, nevens bet witte, gele. groene en andere kleuren der Roode Valken de bovenhand in heeft. In het midden van het stadion verheft zich eon bouten verhoog, waarop een monsterachtige kop wordt gezet, die het kapitalisme vertegenwoordigt. (Zie cliché). Thans speelt het spektakel zich af in Midden op het terrein is een «telling aangebracht, in rooden doek gehuld. Bovenop een vergulde kop goedig en wreed tegelijk van uitdrukking t is het kapitalisme. Luidsprekers proklameeren de leuzen van het kapitalisme Gehoorzaam zijn, arbeiden en hopen op 't geluk hierna maals. Maar nu en dan zingt een hooge vrou wenstem een opwekkend motief't is de roepstem van het socialisme. Dan staan alle spelers roerloos, hellen het gezicht omhoog en luisteren even. Maar opDienw schallen de leuzen van deslaaf- lijke berusting, en opnieuw begirnen de Spontaan rijst de massa toeschouwers re#ht en herhaald in salvo den wek roep, ia alle talen 1 Maar het spel is niet ten einde. Het gaat z'n gang en we krijgen de periode Na den oorlog. Heroplieuring van de nijverheid de reorganiseering van het wereldproleta- riaat nieuwe opstand fascisme bur geroorlog en eindelijk de overwinning van de arbeiders het omverwerpen van het kapitalistisch regiem, het vestigen vaa 't socialisme Onmogelijk neer te schrijven, het grootscbe van den indruk die het op trekken van duizenden fakkeldragende l>li <1 /.irliten Dichtspel I* prachtigste van het Oprit te We AfA. *n de glo socialisme een aangrijpende befaekenis. Want wat we zagen is onvergetelijk. ungeveer 5000 turners essen hebben voortaak de uitvoer iog vóór meer dan 80,000 meuschen te doen. De lijdensweg, de opgang rievolle toekomst van bet werden hier vertoond. En om er al onze geachte lezers te laten van genieteu zullen we trachten het zoo getrouwen duidelijk mogelijk weer te geven. Begin De arbeider in de middel eeuwen. In bouten kburendos ziel. men de nijverigheid vau stielmannen en am bachtslieden der middeleeuwen uitge beeld. Ook de onschuldige vreugde, want de arbeid wordt afgewiss ld met woest, breugeliaausch dansen en feesten. Doch plotseling verschijnt op het loo- Beel een rij tu het troosteloos blauwe linnen pak 't zija fabrieksarbeiders traag en gebogen schrijden ze aau. De middeleeuwsohe dans is stilgevalleo. De feest«rs vluchten en alle blijheid ver dwijnt. Ia regelmatige, evenwijdige vierkanten slaande rijeu over het plein opgesteld. Ze loeiden bet eentonig, ver beestende werk van het werkhuis uit. spalers hon Irage, steeds dezelfde bewe gingen bukken, hellen, sjouwen. De luidsprekers geven het geluid der ma chines, geklop van plethamers, gegoos en gekras van wielen en radereD. Men ziet de middelen, en het gegeven. Eenvoudig, maar zóó krachtig en massaal uitgevoerd, dat de indruk niet faleu kan. Vervolgens worden uitgebeeld de kinderarbeid. Opstand van de arbeiders. TerJoodveroordeeling. Nieuwe opstard en uieuw bloedig neerslaan. De oorlogsperiode. Dan jkrijgen we den oorlog te aan schouwen. Machtig is dit tooneel, geheel liet. terrein is in rook gebuid flikkerende lichten werpen een gruwzaam, aandoen lijk schijnselgehelmde soldaten loopeo in razende vaart steeds in dezelfde rich ting, honderdenen honderden volgen op elkaar. Wereldvrede Op eens verdwijnt de rook. Wij zien de verbroedering der troepen met de burgers. Uit 5QÜ0 monden wordt er herhaalde malen luidruchtig geroe pen Dicht wolder krieg. Nooit geen oorlog meer 1 triomfeerende arbeide ïieel gaf. Arheider.sverweer, arbeidersjeugd, ar- heidcrsvrt uwen, alles kree plaats in het sloltoo- zijn E-iu krachtige internationale klonk weer uit zoovele monden tegelijk eu be sloot aldus dat grootscb opgevatte, over heerlijk geslaagd openluchtfeest. Bij het verlaten vau het. stadion wer den we allen in de zelfde richting gedre- veo door het Arbeidersverweer, welke met dit postje weer al eens was ge last. En spontaan vormde zich een fak keloptocht, opgeluisterd door 150 oiu- ziekkorpseu en waarin 10,000 braodeule lakkels werden gedragen. De stoet trok de stad in, meer dan 3 uur werd er gemarcheerd nui eindelijk bet eindpunt het Raadshuis, dal bet.oo- vereud verlicht was, te bereiken. Op heel den doortocht een ontelbare juichende menigte, die steeds als aan moediging diende tot bet uithouden vau den lastigen tocht. We bereikten, helaas, weeral bet. einde van een dag welke als onvergete lijke in onze geesten zal gegrifd blijven en waarover we slechts dit nog zeggen eenige. onvergelijkelijke avond R. noeg in de wereld, om in het verbruik der menschheid te voorzien. Nieuwe stof tot bespreking, waarvan de ernstigheid menig onbeslagene in de war kan brengen Wat betreft de middelea tot bestrijding van de krisis. Mier ontmoet men het groote criterium tusschen twee sociale opvattingen behoudsgezinde en sociali stische. Daar er slechts, in onze huidige maat schappij, wordt voortgebracht voor hei maken van persoonlijke winst, kan het niet anders of de eersten trachten slechts de krisis op te lossen, in dien zin, dat hunne zaak marcheert, wat veelal betee- kent dat andermans zaken er door slech ter gaan, ten gevolge van betere mede dinging. Op dit gebied ontmoeten wij daarom trent twee typische voorbeelden: In de I extiel en in de Koolmijnnijverheid. In het eerste bedrijf voert men het zelfwer kend weefgetouw in Kapitalistisch ge zien lost dit de krisis op als men haar van de werkloosheid scheidt, daar zij betere mededinging schept voor den kapitalist geregeerd en hem dus meer winst kan brengen. Maar het gevolg is meer arbeidsloozen In Iingeland, voor wat de koolnijver heid betrelt, welke reeds jaren honderd duizenden werkloozen telt, besloot de kommissie, van wege de regeering gelast hulpmiddelen te vinden tegen de krisis. tot het afdanken van ioo dui zend mijnwerkers, waardoor het moge lijk zou worden, voor de bezitters der koolmijnen, door het rationaliseeren der kolenvoortbrengst, winst te verzekeren. En de rationalisatie zeil, wat beteekent dit anders, dan met zoo weinig mogelijke menscheüjke arbeidskrachten, de hoogst te bereiken voortbrengst bekomen. Ziedaar, wordt gezegd, de onderschei ding tusschen krisis en werkloosheid W at veel erger is, en waarover iedereen akkoord gaat, dat de krisis de oorzaak wordt, van het tekort der budgetten van alle openbare besturen. En het zijn nu juist deze, die de last dragen van de werkloozenondersteuning. De kapitalist, wat deze betreft, behoeft zich daar niet mede te bemoeien. Het is daarenboven algemeen bekend, dat de budgetten der openbare besturen het meeste werk aan het volk verschaffen. Dus die bezuiniging heeft een dubbel ongeluk zij vergroot de werkloosheid en vermindert het persoonlijk verbruik, wat eveneens en in 't hijzonder medehelpt de werkloosheid verergeren. Voegt daarbij het min verbruik der millioenen tallen werkloozen, en men be- statigt een noodlotigen kring, welke zich «nis onraadselbaar voor oogen en geest spiegelt. De grootste vijanden die de arbeiders ontmoeten op hun weg naar meer recht en erkentelijkheid, zijn ongetwijfeld de Kristene Demokrater. Het is de zooge naamde demokratische vleugel der katho lieke partij, in het leven geroepen, enkel en alleen om de massa te verdoelen Zon der die volksbedriegers was de katholieke partij reeds lang ten onder gegaan zij had radikaal den weg gevolgd van het Liberalisme. Kristen Zij eigenen zich dien naam toe om onwetende, ongeloovige arbeiders te misleiden. Zij onteeren den godsdienst voor politieke doeleinden. En demokraten Dat zijn zij evenmin. Zij hebben een zonderling begrip van wat demokratie beteekent." Door hun lage houding wordt er hier in Belgir, tegen een demokratische meer desheid in op den meest reactionnaire wijze geregeerd Elke welgemeende hervor ming wordt door hen gesaboteerd, bizon der als zij van de socialisten uitgaat Het zijn de aartsvijanden van het zuiver algemeen stemrecht, die politieke gelijk heid, die ons werkende volk in staat stelt langs demokratischen weg ons einddoel te bereiken. Ineen van hun kongressen, gehouden te Namen in 't jaar iöoo, noemde een hunner stichters, wijlen Mijnheer Verhaegen. het zuiver algemeen stemrecht een brutaal grondbeginsel Hij ging nog verder als elke man één stem zal hebben, voorspelde hji, zullen honger en ellende heerschen. Ellendig.' Volgens die heeren moest die schreeu wende onrechtvaardigheid blijven be staan, moe-u de massa, die nauw ver bonden alles vermag, dom en slaafsch gehouden worden. Zij uilden, en hun eenig doel is nog, het volk als laten, «Is lijfeigenen behandeld te zien, om de uit persing den kapitalisten gemakkelijker te maken. Hun politiek is er eene van schijnhei- lige onverdraagzaamheid, van woordver breken en schelden op allen die hen in den weg staan, kunnen zij maar al te best. 't Zijn politiekers van 't laagsté gehalte. Dat hebben zij reeds ontelbare malen bewezen, bijvoorbeeld, bij elke stemming in 't parlement. Zij hebben de afschaffing van de supertaks helpen stem men, waardoor 36o millioen aan de rijk ste lastenbetalers van 't land geschonken wordt, Door hun toedoen zijn 220 millioen verspild aan nuttelooze forten, en dat op den vooravond der Ontwapenskonte- rencie. Het wetsontwerp op de sociale verze- Mac Donald stelt zich voor dien kring kering wacht nog steeds op behandeling, te verbreken, door het middel iedereen te ondanks al de beloften van minister Wanneer das morgens de zonnc gloeit en moeder de vrouw 't klokje hoort kleppendan begeeft zij zich naar de bedsponde om de haren te wekken, die nog rustig te slapen liggen. Wanneer zij dan hare lievelingen bekijkt, die zoo rus tig wellicht aan het droomen zijn, zegt zij zoo dikwijls in zich zeiven kon ik voor hen de uurtjes nog wat rekken... Toch het kan niet. Het klokje heeft gesla gen en 't wordt stilaan tijd om te gaan werken. Eruit dus Het moet Want er hoeft gewerkt voor het behoud van 't gezin, dat anders zou vervallen in armoede. Een arbeider weet dat hij van het werk leven moet. Hij heeft geen ander bestaan dan det. Daarom voelt hij zich gelukkig «lat hij zijn dagelijksche bezigheid vindt op de fabriek. Dat wil daarom niet zeggen dat den arbeid hem zoo zalig toeschijnt, als men zich wel voorstelt Alleenlijk spoedt hij zich omdat hem 11a het ontblijt nog eeni- ge minuutjes zouden overblijven om wat van de gezonde lucht te genieten. De luchtO, dat doet go?d aan den mensch zóó zacht, zóó streelend en frisch voor dit slaperige hoofd, dat daardoor ver kwikt en den geest helder maakt En dan het schoone zonnelicht, die vlijende zon, die haar warme stralen over de aar de laat nederdalen, als wilde zij zeggen maakt gebruik van mijn levendwekkende stralen, want binnen enkele standen roept de fabriek u om te arbeiden. Daar is het wat anders. Ongezond door den vuilen gaur der grondstoffen, is men genoodzaakt daar allengskens aan gewoon te worden. Dus niet te morren. Gij zijt de slaaf die moet voortbrengen niet voor het algemeen welzijn van den mensch, maar voor een enkeling, die men kapitalist noemt. De uitbater of baas, zoo als men hem in de samenleving kent. is van rechtswe- g« door de wet beschermd. Hij beschikt over de vrijheid van uit baten. 't is te zeggen voortbrengen zoo veel als uwe krachten het to«laten. Weinig betalen en waart gij niet door de wet beschermd, u zooveel ure:i doen kloppen als het maar zijn kan. Geen genade voor u al moest er de wereld door vergaan. Het kan hem niet schelen als het maar zijn belangen dient. Arbeiders, gij kuntdusgoed begrijpen wat de baas van ons verlangt veel voort brengen. vele uren werkan en weinig be talen Wij van onzen kant moeten in voeling komen met elkaar dat noemt men orga- niseeren. Om 11 socialist te noem*n, moet ge alle wapen» den kapitalist ontnemen de pers, de fabriek, de vakbonden eu de mutuali teiten dit alles moet onzen eigendom worden en blijven, als ge iets voelt voor onzen strijd want dat is de hoofdzaak. Ge kunt geen socialist zijn als gij niets voelt. Ik zal geen moeite hebben om het u te bewijzen. Ik heb, wat men noemt, het geluk op een labriek te werken, waar een óo tal arbeiders gebezigd worden. Op een of twee na zijn ze allen bij ons vereenigd. Zij noemen zich allen socialisten zelfs degenen die bij de liberalen zijn. Gij kunt niet gelooveu welke kletspraat wij daar dagelijks hooren. Zij ontzien niets. Zelfs de organisatie waarvan zij deel uitmaken, sleuren zij door de mod der. Dat moet toch zijn dat zij niets voe len voor onzen strijd. Het kan immers niet zijn dat men vandaag met een meisje trouwt en morgen moet komen zeggen ik zie ze niet gaarne. Dat ware volkomen gekke praat.[En toch begrijpen ze werke- De huidige krisis, de geweldigste welke lijk de organisatie Bij hen is zulks een zich ooit voordeed, wordt algemeen als onder onsje en 't zijn gevaarlijke oorzaak de overvoortbrengst toegewezen, kameraden, heel gevaarlijke. Maar kan er overvoortbrengst zijn, als Persoonlijke belangen moeten op zijde er millioenen menschen het noodige 'niet gezet worden: de algemeene belangen hebben om te leven om plaats te maken voor eene betere samenleving. Eerst en vooral ruit gij de pers van de bourgeoisie niet steunen' Gij zult uw genot zoeken in de lectuur van het socialismede kooperatie zult gij bij staan ziekebonden en vakvereenigingen zult gij versterken om den vijand op af stand te houden gij zult den kapitalisti- schen gier betetten uw beetje levensbloed op te offeren aan hen die zich nog de machtigen der aarde noemen. Als gij, arbeiders, dat zult begrijpen, dan zult gij voelen evenals wij en dan. dan alléén zult gij lier mogen zeggeu ik noem mij Socialist PARI AS. moet ge dienen, niet van een stad, maar van gansch het land en zelfs internatio naal. De federaties hebben een reglement, ol hebben er geen. En nu roep ik de aan dacht van de Sekretarissen onzer vakbon den op het volgende Naar mijn beschijden meening zouden ze moeten in voeling komen met de ver- eenigden.die dergelijke handelwijze op hun geweten hebben. Ze zouden hun moeten doen begrijpen dat zij een slechte rol vervullen niet alleen tegenover hen zelf maar tegenover gansch de wer kende klasse. Ik doe tevens een beroep op de arbei ders, willen zij hun menigvuldige loons- verhoogingen behouden, die zij in de i,.„j r. ------ laatste jaren ven strijd door hun vakbond i.r;e;A„ Wl)ti <LD(?e hebben bekomen, dat zij mij bijstaan om Ziedaar wat reeds stof geeft tot zeer be langrijke besprekingen. W at betreft den duur der krisis, de eene zich optimisch tooiiende, terwijl «en ander zegt zij zal niet blijven duren, daarmede de kwestie toetst aan leiten, die hem be duiden, dat de huidige ziektelaat de kri sis hier onder verstaan, welke de kapita listische maatschappij heeft aangetast, deze zal en moet dooden. Nogmaals overvloedige stof tot gron dige discussie. Een woordje hier nopens den duur der krisis Snowden.de Engelsche Minister van Geldwezen, in Engeland, die zeker als een der ernstigste menschen staat be- om deze kerels te ontmaskeren, die arbeiders weten te overhalen en niet be dacht zijn op de rol die zij spelen.' Kameraden, begrijpt heel goed het is bijna op al de fabrieken Jat men die kerels vindt ze zijn niet bewust van hunne taak daar om keert zeden rug toe. Wat is de wederzijdsche liefde van den mensch anders, dan het natuurlijk ge volg van alle onderlinge goede gevoelens eerbied, genegenheid, vriendschap. Als gij U socialist noemt cn in voeling komt met het socialistische programma dan zult gij begrijpen dat gij uwe instellingen moet verdedigen, gezien het socialisme den eerbied voorde werkers heeft afgedwon gen in zijn strijd om recht op leven. Het socialisme dat broedersbanden en vriendschap onder de volkeren van de wereld heeft gebracht. Broederlijk en so lidair moet ge werken. Al» gij op die ma nier zult strijden, zal zulks liet bewijs zijn dat gij zult voelen om met ons ten strijde te trekken tegen een regiem dat nietdeugt, de krisis en zulks in zitting van het En- gelsch Parlement Indien wij toeko mend jaar hier nog bijeen waren, dan zouden wij elkaar gelukkig kunnen aan blikken, daar betere tijden zouden zijn aangebroken I let jaar nadien is aangebroken, maar de krisis zelf vaagde het Travaillistisch Ministerie weg. Optimisme is nooit te vcroordcelen, maar het is soms van aard de feiten niet te zien, zooals ze zich werkelijk vertoo- nen. Kr zijn er die beweren, dat krisis, zoo als zij zich thans voordoet van werkloos heid is te onderscheiden. Zij zeggen er is geen krisis meer. er is nog slechts 't ge volg er van dat is werkloosheid. Waarop wordt dergelijke bewering ge steund t Zich binnen het kapitalistisch raam houdende, wordt bestatigd. dat overvoortbrengst oorzaak is van de krisis. Deze laatste duurt straks een paar jaren, steeds de werkloosheid vermeerderende, terwijl statistieken aanwijzeu, de steeds stijgende ophooping van voortbrenselen, dus iijn er voortbrengende krachten ge- doen offeren. Maar zulks zal een alge meen min-verbruik veroorzaken, wat de werkloosheid nog het ergst kan doen ver- hoogen De stad Weenen belast elk inwoner, naarmate zijn inkomen, met een woning taks, ten einde huizen te laten houwen voor zijn inwoners die, als huurders er van, slechts den prijs van onderhoud heb ben te betalen. Aan de woningkwestie brengt dit eene oplossing, en verschaft terzei I'd er tijd ar beid. Maar de werkloosheid is van een an deren aard; alleenlijk zou degelijk middel wel afdoende wezen voor den werkloo- zenonderstand te verzekeren. De socialistische middelen, natuurlijk in het kader van het kapitalistisch re giem. zijn verkorting van den arbeids dag met gelijk loon Het middel is eenvou dig naarmate de voortbrengst voldoet aan de menscheid, Je arbeidstijd beper- Als de. kapitalistische maatschappij zich daarmede zou kunnen redden, ware liet een probaat middel edoch is zij vat baar daarvoor Nochtans is het de eenige weg, om langzaam over te gaan tot de groote sociale operatie, welke de sociali sten voorstellen, namelijk de socialisa tie van de voortbrengstmiddelen. Ziedaar in korte trekken en in groote lijnen, hoe zich de huidige toestand aan sommige kameraden veropenbaart. Aldus de kwestie gesteld kan zij aan leidinggeven tot nuttige besprekingen, en veel opklaren tusschen pessimisme en optimisme en kan zij vooral richting ge ven aan hen, die een deel verantwoorde lijkheid hebben in kringen en openbare besturen en partijen, die voor plicht heb ben, zich met krisis en werkloosheid bezig te houden. K. H. Zondag 27 September om 9,Ho uur in het Eeestlokaal Vooruit St. Pieters- nieuwstraat (Marxkringzaal) PROVINCIAAL KONGRES. Dagorde 1. Verslag verloopen prov. zittijd van Oost-Vlaanderen. 2. De nieuwe zittijd van 1 Oktober. A. Technisch )nderwijs. B. pen ba re werken. C. Werkloozendienst. I). Landbouw. E. Openbare gezondheid. E. Vervormen technischen dienst. G. Sport-en speelpleinen. H. Arbeidsongevallen. I. Vrijen tijd van den arbeider. L Inrichten van een provinciale tom bola ten voordeeleder boekerijen. 4- De gemeenteverkiezingen. 5. De Socialistische pers. Al de mandatarissen Volksvertegen woordigers. senatoren, provincie- en ge meenteraadsleden van Oost-Vlaanderen worden dringend verzocht dit belangrijk kongres bij te wonen. Er zal een morgen- en namiddagzitting worden gehouden van q,3o tot 12 u. en van 2 tot 4 uur. Eengoed noenmaal tegen 12 fr. zal te verkrijgen zijn in het restaurant Voor uit 9. Om 4,3o uur gezamenlijk bezoek aan de Stedelijke Meisjeskostschool van Gent. Het Provinciaal Aktie Komitei van Oost-Vlaanderen. Heyman Zoo blijft België het eenige land waar de sociale wetgeving onvol doende is. Duizenden ouderlingen wachten nog op de eenige stuivers vermeerdering van hun schamel pensioen, en weer spreekt men van een vermindering van 6 (i 0. Waar zijn nu de lofwoorden der kristein- demokraten op de nieuwe pensioenwet van minister Heyman Op al hun kongressen en vergaderin gen spraken zij zich uit voor den 6 maan den diensttijd. AU het er op aankwam te stemmen, legden zij zich gedwee neer bij de bevelen van minister Jaspar, en stem den niet tl, maar 8-12-14 en 1 5 maanden dienst. Walgelijke politiek En tot slot van rekening sluit de be grooting met een deticiet van 2 millioen. Het dient hier aangestipt te worden dat, toen de socialisten de regeering ver lieten in 1927. er een overschot was van ruim 2000 millioen. Bovenstaande feiten zijn onweerleg baar. Zij toonen eens te meer het ware doel van de heeren der kristene demo kratie. Door die ellendige komedianten hebben we een regeering, die onder alle opzich ten een politiek voert die recht naar den ondergang leidt. Hun haat tegen het socialisme maakt hen blind. Om de socialisten te weren steunen zij, onvoor waardelijk elke liberaal-katholieke coii- latie. Bij het afleggen der regeeringsver- klaring zegde minister Jaspar Nie mand heeft mij voorwaarden gesteld doelende op de kristene demokraten. Het is dus klaar dat de Kristene Democraten in elke regeering treden zonder een eisch te stellen in't voordeel van werkman of hoer. Stilaan naderen de verkiezingen. Weer zullen zij hun kiesbelolten eii schoone woorden uit den hoek halen. erklieden, laat u niet langer door die kwakzalvers verdeelen, maar versterkt integendeel de socialistische partij 't is de eenige waarborg voor ons verder be staan. Een jónge r.KZER. ROND DE AKADEMIE TE AALST. Ik zocht zoo deze weettin oude docu menten en vond er een uittreksel uit De Volksstem katholiek dagblad, van 5" December 1928, en dit luidde u Wat te verwachten was is Maan- dag avond gebeurd. be Katholieke Fronters hebben blok gevormd met de Socialisten om onze Katholieke vrienden in de Tee ken-A kademie uit alle bestuur s- ambten te verwijderen. Zij hebben Mr Haeltevman, den gekenden voorman der Socialisten, tot president gemaakten hebben Mr Pauw els den gekenden rijken fabrikant tot secretaris gebombar- deerd. Dat de socialisten hietmede in hun schik zijn, moet niet verwon dt deren. Wij klagen die nieuwe wandaad aan bj onze katholieke bevolking. 1 Hier geldt geen kwestie van capaciteit, integendeel, zij hebben hun haat willen botvieren op onze vrienden, die allen volksjongens zijn enkel omdat ze tot de katho- lieke partij behoortn. Tot daar De Volksstem... We dachten onmiddellijk we gaan wel eens onderzoeken in hoever die aan klacht van de katholieken gegrond is tegen dien maatregel, en ook. iu hoofd zaak, of it geen capasiteitwerkijver eu bestuursbekwaamheid mede* ge moeid was. Bijna drie jaar na de aanklacht van Do Volksstem motst er toch wel al iets zija gedaan. Zoo gedacht, zoo gedaan. We gingen recht op den man af. Gezel HaelUrraan, die vanaf einde December 1928 als voorzitter van het bestuur der Akademie fungeert, zou ons te woord staan Op het woord dat we hem vroegen do AkademieJ eens samen te bezoeken om de bevolking eens te kunnen inlich ten omtrent de werking van het Socia listisch Frootistiscbbestuur, kregen we een vriendelijk ja antwoord en we stap ten op. In de Akademie gekomen werden ons door den bediende de klassen getoond. Eli irover hebben we het nochtans niet. We wilden alleen ter plaatse gaan om de antwoorden welke we op onze vragen zouden krijgen onmiddellijk en beter te beseffen. Hoe is het bestuur samengesteld Hoe is het bestuurder Akademie samengesteld, vragen we. 3 Sociaiislen en 2 Eronfers vormen de 111 ierderhei i. Legea 4 Katholieken. Welke klassen zijn er, hoeveel, en welke leeraars onderwijzen er de ver schillende takken Er zün 18 klassen, 17 leeraars en den heer Bestuurder. (Vervolg toekomende werk) ROOD VERWEER. 13'" Lyst. Gegeven door Rozeken 5, Gezon gen door Janssens Pel rus 3,50 Gege ven door de supportersclub Jozef Wau ters 50,— Omdat Fieulje en Jan naar Lede bedevaren geweest zijn om hunne duiven heler te vliegen 1.— en omdat ze nog sh eb tor Wiegen 1,omdat het zou een jongeuzijn nog:l,Ge- zongen door B sire De Swedl eu zijn dochter te Kerkskeo 15 35 Gezongen door Desire en Hi lone 4,70Nog een liedje door de twee zelfden 7,50. Totaal 89,05 fr Vorige lijst 6 647,35 fr Alg. totaal 6 737,40 fr. ZIEKENBOND -VICTOR DE GKYTER Hede Zoudag i> ooze Apotheek Huis der M .itualisl n voor onze leden open. Wie doet er mee Vijverman 1,00 V. I) Borght 1,00 Nicliels Prosper t.uO Bicque I r. 1 Ou' Steenhout Alionsl.00; Casteur Petrus 1,00 Berghman A 1.00 Flips H. 1 00 Haelterman C. 1,00 Nichels A 1,00 Boeykens G. 1,00 J. W. ï.uo Spi taels L i 00 Yinck Fr. 1,00 felons S. 1,00 Veillefon Ch. ï.Ou V Cau- wenbergh D. 1,00: Brackenier P. 1.00; Amant Ch. 1,00 Pel it Prosper 1 00 De Witte H. 1,00 Visaert K. l 00 D'Hert Allons 1,00. Totaal 23,00 fr. SlRIJDPENfs'lNG. Op het feest te Kerksken Gezongen door B. V, Va,ren berg en rondgehaald ïoor de striidpeo- lling 11,50 fr. Iets over onzedelijkheid In de klerikale pers is weer een heftige veldtocht gaande tegen de onzedelijkheid. De schuld van een zoogenaamd verval wordt den socialisten in de schoenen ge- sch'oven. Deklerikalan doen dat om eigen schuld te verbergen. Zij hebben geduren de lange jaren toestanden geduld in de nijverheid, die de meest ergo gevolgen moesten hebben. De vrouwenarbeid was door geen enkele wet geregeld Zij werk ten samen met de mannen in de mijnen. Nagenoeg naakt stonden zij neven el kaar. Ziehier trouwens wat Dr Kuhorn in zijn verslag aan de Akademie van Genees kunde verklaarde De vrouw werkt in het diepste der mijn, onder de mannen, dikwijls met een man alleen. In de rustpoos liggen mannen en vrouwen onder elkaar, in het deel van de mijn, dat men aise noemt. Thuis ge komen, legt de jonge vrouw eich des noods naast den broeder of den vader, den oom of den neef, op dezelfde matras. Ze ontkleedt zich in de aanwezigheid van de mannen. Is het te verwonderen dat in die voor waarden de zedelijkheid een heftigen slag kreeg. Het zijn dezelfde katholieken die nu klagen, welke een 5o jaren geleden nog beweerden dat er niet mocht inge grepen worden om aan die toestanden een einde te stellen. beroepsleergang voor WEEFKUNDE. Het nieuwe schooljaar voor deze be langrijke leergang zal van af deze week ■aanvangen. Dinsdag te 7 uur: voor de leerlin gen die twee studiejaren gevolgd hebben. Woeasdag te 7 uur voor de leerlin gen die één studiejaar volgden. Donderdag te 7 uur voor de nieuwe leerlingen. Nogmaals doen wij een oproep aan Je werklieden om deze lessen te volgen en ook tevens aan de ouders om hunne zo nen van af 14 jaar naardezen belangrijken eergang te sturen. Daar zullen de jonge lingen op een nuttige wijze hunne vrijen tijd doorbrengen en een vak» aanleeren waarmede zij later eene goede broodwin ning zullen kunnen bekomen. DE STAKING DER SPINNERS VAN DE YISCOSEFABRIEK. Door de rationalisatie werden in den tijd van een jaar ongeveer 5ooa üoo werklie den minder gebruikt in de Viscosefabriek en de spinners heeft men in plaats van op EÉN op I'WEE molens doen werken. Thans heeft men de werkwijze van de spinners terug veranderd en wilde men Sta Dij C gev 1 ver bet Dag zoe A wel S Wo stip B ennj SI en u B ia hebL uur len ties. IN were vers* f *est m°o. Ht Se fit kerui Mort «Sm KI* Za ber, buitei Qm in 13Se| iieeri die >lichi het gp ie sta De dat d inrich Stadsj het oc in ati felijk ïen o< w«t 01 ▼an N TOlgt ZIJNE 1 recht. Heti de kon stand moede zou de twee 1 alle ei den. Ande king n< ling, di d«r zie dingsm tegenc Terr# v hem do

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 2