DE GENERATIE Het Socialisme is KANTTEEKENINGEN t)e Stuiptrekkingen van het kapitalisme Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. De Inzinking van het Engelsch Pond WAT HET MILITARISME KOST Federaal Bestuur 28 Jaargang N' 38 Prijs per nummér 30 centiemen 27 September1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALPONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postgheck-Rkkenino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr -Federatie - Volkshuis AALST. Nu het Engelsch Pond met inzinking bedreigd wordt en men in alle hoofdste den van eenig belang de maatregelen beraamt, voor de redding van het pond blijkt scherper dan ooit de mislukking van de herstelpolitiek gevoerd door de burgerregeeringen. Alle wachters van de kapitalistische orde zijn thans te weer in tegenwoordig heid van dit ongehoorde, voorbeeldlooze teit in de geschiedenis de inzinking van het pond. Niemand zal nochtans kunnen ont kennen dat een zekere continuïteit, in de gebeurtenissen die Europa geteisterd heb ben, zit. De Oostenrijksche munt is ingestort. Daarop de Italiaansche. Dan volgde de Duitsche. Dan de Belgische. Daarna de Fransche. Later de Spaansche en nu de Engelsche, gezwegen van de munten van kleinere en minder beteekenende landen. Al de landen die bij den oorlog betrokken waren hebben op hun beurt een finan- cieele krisis gekend, die wel is waar op gelost kon worden, maar zulke malaise heeft nagelaten dat de algemeene ekono- mische en financieele toestand er steeds slechter is op geworden. Het ligt voor de hand de oorlog 1914 1918 is het begin van de stuiptrekkingen van het kapitalisme geweest en nu is de krisis nog verscherpt. De financieele toestand van de wereld is rot tot in haar grondvesten en de finan ciers vragen zich af hoe de krisis kan bezworen worden. Het is ook treffend geweest tot welke groote moreele krisis het zuivere kapita lisme geleid heaft. Nu weer staat het vast dat de genade slag aan het pond is gegeven door de Engelsche kapitalisten zelf die in massa de kapitaal vlucht hebben georganiseerd, zich alleen bekommerend om hun enge persoonlijke belangen, zonder ontzag voor de belangen der gemeenschap. Tc zelfder ure hepft de Plngelsche re geering de handelwijze van deze heeren onder kontrool moeten stellen, zoo juist gelijk de Duitsche regeering het gisteren heeft moeten doen en gelijk elke andere Europeesche regeering het morgen zal moeten doen, als de inzinking van het pond reperkussie zal hebben op andere munten. Zullen de meest verblinden nu niet overtuigd zijn r) van het failliet van de herstelpoli tiek van de burgerregeeringen 2) van de onhoudbaarheid van een stelsel dat millioenen menschen van hon ger doet sterven, terwijl de beboetten zoo geweldig zijn dat moesten ze voldaan worden de produktie ontoereikend zou zijn. Wij zijn er van overtuigd dat wat thans gebeurt een heilzamen invloed op de evolutie van de geesten zal hebben, maar voegen wij er dadelijk bij dat we niet zouden willen dat een katastroof de vol trekking van deze evolutie zou bespoe digen. Het moge paradoksaal lijken, maar dat is wel de toestand de ineenstorting van het kapitalisme is noodzakelijk, ja, onvermijdelijk, maar niemand en het proletariaat allerminst is er mede gediend dat deze ineenstorting op kadastrofale wijze geschiede. Men heeft gezien dat het Duitsche proletariaat niet zijn weg heeft gevonden in de verwarring van nood en ellende. Een gedeelte, heeft zich zelfs laten verleiden tot avontuur instede van rich te bekeeren tot opbouwende hervor mingspolitiek. Deze geestesgesteldheid heeft echter den toestand nog wat meer vertroebeld dan hem opgehelderd. Het is daarom dat we hopeD dat het socialisme overal zal voorkomen als een lichtbaak en dat de socialisten door den volkswil gedragen in de gelegenheid zul- I len gesteld worden het noodzakelijke, 1 methodische hervormingswerk aan te vatteD. De Internationale en haar afdeelingen zullen wel op de hoogte van hun taak zijn als de gemeenschap zich eveneens op de hoogte toont. Dat neemt niet weg, dat de eerste da gen nog erg pijnlijk kunnen zijn en dat, zelfs als de Engelsche regeeriog, geholpen door de andere regeeriDgen, er in slaagt den toestand te beheerschen. de defini- tieve likwideering van den oorlog om te beginnen en daarna van de periode van financieele diktatuur onafwendbaar zul len zijn. Hongarlë. In Honhariü blijkt de toestand plotse ling verscherpt te zijn. Het land staat aan den vooravond van een nieuwe instorting, gevolgd van ellen de en kommer. Juist zooals de Oosten rijksche nationolistische avonturiers be reiden de Hongaarsche nationalisten zich voor op een aktie, alsof de reaktie nog niet erg genoeg gewoed had in dat land. Wat er ookjvan zij, de berichten zijn erg alarmeerend en laat ze overdreven zijn wat betreft de politieke eventualitei ten, de werkelijkheid van den ekonomi- schen nood laat niet den geringsten twij fel over. China cn Geneve. Te midden van al dat gekraak wordt te Genève wijders vergaderd in kommissies en subkommissies; wordt er geïntrigeerd om den volkswil betretfende de ontwape ning te verijdelen. Op hetzelfde oogen- blik zijn China en Japan aan den slag op Chineesch grondgebied, wat zeker niet in het voordeel van Japan pleit. Men kan den Statenbond niet verant woordelijk stellen voor dit konflikt, maar het is wel kenschetsend dat invloedrijke leden van dien bond in dergelijk konflikt geraken men bedenke dat China pas tot lid van den Raad van Beheer van den Statenbond werd benoemd en dat Japan altijd een hoogen toon heeft gevoerd te Genève. Bovendien heeft de Statenbond tal van kommissies aangesteld die gerapporteerd hebben over alles en nog wat, maar wier raadgevingen en aanbevelingen hoe uitstekend ook voor den wind werden geslagen door elke regeering afzonderlijk. Tot welk prachtig resultaat men ge* raakt is, bewijst de huidige warboel. Zullen in de verschillende regeerings- paleizen de oogen oDeri gaan en zal men er zich rekenschap van geven dat men er aan den rand van den afgrond staat Interim. VAN Mfl RH FN een PlunderinS Verspillen en Besnoeien WH II IVIvJIIUL.Ii Onder deze hoofding verscbeeD in Oaafgebroken duurt de economische krisis voort De malaise waaronder de arbeidende klasse daardoor gedrukt gaat wordt steeds zwaard» r om zwaarder. Aan optimistische uitlatingen zelfs Dog van gezaghebbtude personen wordt geeD geloof meer geecht. Zulks komt voorzeker bierdoor omdat er al te veel voorspellingen g«daan zijn over de economische krisis. Floe verscheiden en gekomplikeerd de oorzaken zijp van de krisis toch kan deze opgelost worden, internationaal. Maar zulks zou grondige veranderingen van ons maatschappelijk stelsel vergm. Over dit alles hebben wij het heden Diet daar meD hierover al bovoegder per sonen gehoord heeft. Maar hoe ziet er de toekomst uit voor de arbeidende klasse Het kan Diet anderê of er wordt stille armoede geleden. Het huiselijk budget ziet er geeusziüs rooskleurig uit. l)e re- serven geraken ook wel eens uitgeput. L it de ellende en uit de armoede wordt de revolutie geboren zoo spreekt de geschiedenis En wie zegt ons, indien de krisis neg 1 jaar duren moet. of er stilaan geen vuur zou beginnen tesmiulen in de bar ten van hen, die men nog steeds de on terfden dezer aarde kan noemen Wie zegt ons ook wat er dan zou ge beuren. Het groote leger werkloozen wordt im mer een grooler last voor den Staat en voor de openbare besturen. Onderschatten misschien deze, die het roer in handen hebben, dezen uoodzake- lijken last Wellicht wel. Ze nemen geen radikale maatregelen er tegen. Knals zij geene doeltreffende maat regelen nemenwie moet ze dan nemen Toch iemand En in dien iemand erkennen wij wederom den man in den straat dtn proletariër, hij die leeft van dag tot dag, dieniet al te veel te verliezen heeft -en die in zich draagt latente krachten voor een nieuwe maatschappij. Iets is zeker Wij 2ijn aangeland in het O straatje zonder einde Niemand ziet voor 't oogeDblik klaar in den toe stand. Wellicht staan er ons verassin gen te wachten. Verassingen I Alles lost zich op hoe die wijze van oplossing ook zij gewelddadig of vrede lievend. la zulke tijden behoort alles tot de mogelijkheden. En moesten er door een samenloop van omstandigheden ruiten gebroken wordao, niemand zou hier aan schuldig zijn. Alleen zou de verantwoordelijkheid te wijten zijn aan ons maatschappelijk stolsei, dat misschien zich zelve over leeft en san hen die er de vaandeldra gers van zijn. A. VIJVERMAN. Wij zijn van die generatie, welke den oorlog met kinderoogsn heeft aan schouwd. Kinderoogen hebben nu juist geen klaren kijk op de gebeurtenissen maar ze zien alles op hun eigen wijze. Ze missen den totaal-blik maar worden in tegendeel door details getroffen, die soms voor het leven in den geest staan gephoto- grapheerd. Ik weet niet of wij in de oorlogsperiode wel een oogenblik al hst onmenschelijke van den wereldbrand waarlijk hebben aangevoeld. Voor de msesten van ons zal dit wel niet het geval zijn geweest ging het alles niet als in een droom voorbij Maar toch, daar waren momenten die ons vervulden met ontzeltenden angst, met haat. met leedvermaak en al deze effecten hebben bij ons voor immer de in drukken nagelaten die ons nu toelaten met deze droeve documentatie uit te pak ken, als wij hei met den ouderen heb ben over oorlog en oorlogsgruwel. Naarmate wij ae korte broek ontgroei den verwerkten wij die herinneringen tot zooveel illustraties bij het begrip u oor logsafschuwelijkheid begrip dat nooit te sterk in de jonge koppen zal kunnen binnen dringen. 'Maar wat zijn die kindergetuigenissen vergeleken met de barbaarschheid van een toekomstigen oorlog Niets, ze blijven ver beneden de wer kelijkheid, waar we maar best in de ko mende jaren voor gespaard blijven. Aan de hand van dit materiaal dus hebben wij den oorlog leeren verafschu- ven en al missen wij nu ook de triestige ervaringen, van die werkelijk beleefde, verschrikkelijke oorlogsscenes, waar onze oud-strijders zoo vol van zijn en die wij terugvinden. Yoor zoover het woord ons kan meedeelen, in Remarque's boek, toch hebben wij onzen walg voor den oorlog en onzen wil om vrede niet enkel te danken aan boekenmoraal of school meesterachtige voorlichting. Goddank, 0! beter, helaas Maar de generatie van morgen Wat zal er binnen 10, 20 jaar nog over blijven van onze ongelukkige invaliden, van onze puinhopen, van onze oorlogs- miserie De wreede gevolgen zullen nog wel niet volledig zijn verdwenen, maar vele wonden zullen geheeld zijn, de dooden zullen niet meer spreken, veel wat ver nield werd zal heropgebouwd zijn en de rest zal door camouflage of doodzwijgen in de vergetelheid gedompeld worden Zal de afschuw voor de vreeselijkste aller catastrophen dan niet geluwd zijn. Zal men zich dan weer niet bedrinken aan overmoed, aan heerschzucht om met verhitte koppen zich verder te wagen aan ei het vroolijke, lustige avontuur f Zullen dan de kleintjes niet om de tafel zitten en spelen tanks en zeps u, grijze 11 moffen of kakkikleurige poi lu's Ik zie me daar Dog zitten, in '14, op de stoep van het ouderlijk huis. De la chende Julizon deed mijn tinnen soldaa tjes, mijn gehelmde pruisjes en blauw roode zouaven blinken met wonder lijken glans. Ik deed ze opstappen, ik plaatste ze in rij, deed er een omvallen en de eene sol daat botste tegen den andere en op een twee, drie, lag geheel mijn regiment om ver. Ik nam ze dan weer op, ik wreet de Franschen en de Duitsphers met hun neus tegeneen omdat ze elkander zouden zoenen en ik maakte dan dat de gepin- helmde generaal met zijn pin tusschen de twee steenen op zijn kóp ging staan. Dat was nog alles prettig, maar enkele dagen nadien stond de generaal niet meer op zijn kop, maar de gansche wereld en dat was an other story Ken deel der menschheid was, opge zweept door de verzuchtingen van laag- bij-de grondsche kapitalisten eenerzijds en van hoógzwevende kuituurdragers anderzijds, vergeten watfl een minimum van menschelijkheid gebiedt ge zult niet dooden Zal het de komende generatie ook aldus niet vergaan Het is helaas mogelijk, fen ware... Ten ware de steeds aankomende jongelingenschap opgevoed werd in den geest van anti-militarisme. De taak is niet gemakkelijk en zij zal des te lastiger worden naarmate de wreedheid van Jen oorlog en de uitge breidheid en veelvuldigheid zijner gevol gen in het verleden zullen wegdoezelen. Of ook nog, naarmate de jeugd, door an derezaken afgeleid, onverschillig zal wor den voordeanti oorlogsbewegiDg. Dit laatste moet tot eiken prijs verme den worden. Met bekommering zien de ouderen naar de generatie van mor gen. En hoe fneer de geweldpolitiek in fascistische en communistische middens schijnt op te leven, hoe meer het natio nalisme zijn ophitsende leuzen over da ken schreeuwt, hoe grooter deze bekom mering wordt. Wij, die met kinderoogen den oorlog hebben gezien, wij ook weten iets meer van den wereldbrand dan de woorden tot de verbeeldingskracht der heele jon geren vermogen te spreken. Dader deze hoofding verscheen in De Volksstem lijfblad van ex-Mini ster Moyersoeo, van dato 18 9-31, een epistel, waario ze willen bewijzen dat de socialisten in alle landen waar ze aan bewind komen, eeo financieel bankroet bewerken. Geen la Hel ijker beschuidigiDgen dan deze. Het weze gezegd voor de heeren uit De Volksstem - dat hel heel gevaar lijk is van een koord te spreken in het huis van den gehangene. We weten wel, dat de heeren katho lieken, en in hoofdzaak de opstellers uit 11 De Volksstem steeds roepen Houdt den dief I m«t de vaste bedoeling aldus alleidiog voor hun politieke misdaden te zoeken. Ons antwoord op dergelijke smeer lapperij zal kort, maar kordaat zijn. Van 1921 tot 1925 werden in België: de financiën b-heerd door den katholiek, M. Tüeunis. Hij bracht de op nbare schuld van 35 op 50 Milliard. Sedert 1927 bestuurt de katholiek, M. Houtart, en we staan voor een te kort van 3 Milliard, of 30 o/°. De AmerikaaDsche staatsbegrooling staat voor <en tekort van 900 millioen dollai s of 22,5 D.-i Duitsche begrooting voor 1931 is in dellciet voor 1 Milliard Ryksroark of 10 °/o- En de begrooting van de Engelsche arbeidersrvgeeiing voor 1931 had slechts een tekort van 23 millioen pond sterliog of 3 6/o. Gij, heeren uit De Volksstem die bewpert dat de socialisten het laod cn zijn financ'ön, hier in België zooals el ders, Daar den afgrond helpen, kunt hieraan den msa'staf vinden uwer laag heid waarmede ge de socialistische par tij bij de bevolking wilt in miskrediet brengen. Indien in B-lgie, Engeland of elders financieele moeilijkheden oprijzen, in dien or landen zijn welke financieel naar het bankroet gaan, dan is zulks eerstens het erge gevolg van den gruwelijken oorlog, ontkttend door al de katholieke landen, en tweedons door het uitbuilings- syst 'em der hoogetloaDcie, ja van het. kapitalisme waarvoor de trawanten uit De Volksstem zoo erg ijveren. Dat, en dat alléén, is de waarheid En daarmede basta. A. B. Alles in Fransche Fransche frank i,4 Duitschland Oostenrijk België Bu'garië Denemarken Spanje Fsthonië Finland Frankrijk Engeland Griekenland Hongarië Ierland Italië Lithauen Luxemburg Noorwegen Holland Polen Portugal Roemenië Zweden Zwitserland Tcheko-Slovakijë Turkijë Yougo-Slavië Sovjet-Rusland franks gerleid. (r 1 Belgische Irank). 4.298.076 tiOO 362 083 0«»<) 832 580.000 190.225.000 306 750.000 1.814.582.000 138.000 000 411.13T.OOO 11 674 OCO.OOO 11 631 OOO.OOO 533.520 O00 505 500. OOO 177.012 000 6 .223.662 000 12.00O 6.930.01 )0 288.000 000 772.000.000 2.301 825.000 409.491.000 1.241.170.000 993.750.0C0 491.500.000 f25.000 434.229.100 1.261.450.000 11.473.567.675 1.27 Niet zonder eenige vrees zien wij da toekomst in en kijken wij uit naar de middelen om de jeugd te doen beseften wat oorlog is. Van de school moeten wij niet vee) verwachten, dan wat ze op dit stuk geven kan en dat is niet bijster veel. We verwachten merrvan liet Socialis me. Daarom mof ten wij steeds in de bres staan om de jeugd zooveel mogelijk in onze vredesaktie te betrekken. Waarom zouden wij dan ook het beste dat in ons ligt aan dit doel niet wijden. Ligt in 't verleden niet het heden, in het nu wat worden zal f Waarom zouden wij er niet van droo- men van onze generatie, de generatie der ontwapening te maken En zal het niet eerst de generatie van den vrede zijn welke het socialisme naar alle zijden zal kunnen uithouwen We snakken naar dien tijd met al het vuur en het ongeduld de jeugd steeds eigen. En we stappen er naar toe. vastbera den en zonder omzien, omdat de striid tusschen oorlog en vrede met den dag verscherpt en omdat het parool zoospon taan uit aller harten klinkt er op of er onder». Zonder omzien naar de ON Fv\ A- PENING. Vlaamsche Federatie van Soc. Jonge Wachten. Naar gelang de moeilijke tijden aan breken zien we de tegenstellingen der daden door de Regeering gesteld in het daglicht treden. Gemis aan het noodige vooruitzicht speelt daarin een groote rol ook het volgen eener politiek met zelfkant heeft daar schuld aan. De katholieke - liberale - christelijke regeerders zijn gehouden de kapitalisti sche klassebelangen voor te staan en te verdedigen, zoodat zij daden moeten stel len die indruiscHen tegen de arbeiders bevolking en tegen het algemeen belang. Ken gezonde demokratische politiek kan alleen door de socialisten gevoerd worden Maar het is hun nog niet gege ven het bewind in handen te nemen, zoo dat zij als minderheidsgroep slechts drukking kunnen uitoefenen naar gelang de macht zij vertegenwoordigen. F.n het spreekt van zelf dat de tegen woordige regeerders zooveel mogelijk aan de voorstellen der socialisten, die in de lijn der arbeidersverlangens liggen, trachten te ontsnappen maar zich ge willig inlaten met wat de kapitalische be langen gebieden. Hebben wij het niet beleefd dat. om te behagen aan de meest rijke lui vpn ons land, de supertaks werd afgeschaft en diensvolgens een geschenk van nagenoeg 35o millioen franken aan de uitverkorene kapitaalhouders van Belgie werd over handigd Werd onlangs niet een krediet ge stemd van 210 millioen frank, bestemd om militaire versterkingen en forten te bouwen, die ver er van af zijn de vredes- gedachte te bevorderen, en eens of mor gen Balgie in een gevaarlijk avontuur kunnen lokken Tot aoo iels is men bereid en neemt men zijn toevlucht, wanneer het er om gaat liet kapitalisme en het militarisme te bevredigen en te voldoen. Maar wanneer het er op aan komt iets te doen in 't voordeel der arbeidersbevol king, dan vergt het de meeste moeite van de wereld om een stukske er van verwe zenlijkt te krijgen, met het gevaar er clan nog aan verbonden, het eiken dag te zien afbrokkelen en afnemen. En ja, is men in de Regeeringsmid- dens al niet aan het uitpluizan op welke wijze de nauwelijks verhoogde pensioe nen der oude menschen zouden kunnen verlaagd worden De oudjes die 't einde kracht zijn, afge beuld en door hun wroeten de Staat Bel gie hebben verrijkt, zouden nu de mil lioenen moeten helpen uitzweeten die aan de rijkaards ten geschenke werden gegeven Zou een snooder inlicht kunnen ge koesterd worden En hoort men ook al niet eens stemmen opgaan die zinspelen op steunverminde ring van de werkloozen Juist alsof de werkloozen het kunnen verhelpen dat het kapitalistisch systeem, dat zwanger gaat aan maatschappelijke wanorde, hun de straat opjaagt Waarom toomt de Regeering het mili tarisme niet wat in en verleent ze die fabelachtige sommen niet tot hel spijzi gen van dit aangroeiend leger werkloozen, instede dit geld aan vernielingswerk te besteden f 't Is niet denkelijk dat men iets op den honger der werkloozen zou willen uit sparen om het in den muil van de mili taire kaste te gooien. En toch komen we tot die vaststelling dat al den eanen kant 35o millioen aan supertaks ten voordeele der rijken werd algeschaft, dat 210 millioen aan te beste den uitgaven van torten werd gestemd terwijl al den anderen kant berekeningen gemaakt worden om het ouderdomspen sioen te verlagen en de werkloozen voor het feit'kunnen geplaatst worden weken lang zonder ondersteuning te moeten voortsukkelen. Strekt dit alles niet tot schande van de tegenwoordige katholieke-liberale chris telijke regeerders Nooit kan er schande genoeg gespro ken worden over liet afschaffen van de 35o millioen supertaks en over het be schikbaar stellen van de 210 millioen krediet voor torten. Nooit kan er schande genoeg gesproken worden over het inzicht de ouderdoms pensioenen te verlagen en over bet onze ker lot waarin de werkloozen worden gelaten. Alleen de katholieke liberale christe lijke regeering is daar verantwoordelijk voor. En dit kan niet genoeg gezegd en ge schreven worden. Maandag 28 September, te 212 uur namiddag Federale Besluurszilling in het Achturenhuis Statiestraat, Denderleeuw. Dagorde 1). Briefwisseling 2). De Winterpropaganda 3). Verscheidene. Fik lid wordt er verwacht. De Arr. Secretaris, ALFONS BERGHMAN. Hoeveel •Ia hooveel workloozeu zgo er over heel de wereld 20 millioen, beweert men Zijn dezen dio nooit werkten daarii geteld i Neeu In de kapitalistische maatschappij vol staat liet reeds dat deze luiaards de boterham aat bun slachtollers benijden. De oorlog is niet alleen een verkwister, hij is ook een vernieler van menschen en dingon. van woningen en fabrieken, van weelde en kuustscbatteo, van kerken en palei zen. Welnu, dat - monster dat meD oor log noemt, sp aide haas van 1914 tot einde 1918. Het vernielde om te vernielen Gedurende de vier en halfjaar zouden er duizeoden milliarden kunnen - ge spaard gebleven zijn, maar toen werd er niet aangedrcht. Heden, evemin Wanneer zal de werkersmassa vooral een daad stellen, om het militarisme kb in te krij «en En daar Katholidke bladen melden in een kor- respondentie uit Boedapest Een nieuwe üolfvan Ellende over Hon garije Daar zijn noch'ans geen socialisteu aan het bewind. Integendeel, het zijn kl» riknleu, geroemd door onze katholie ken voor bun godsdienst ijver, en door de liberal-n voor hun anti socialisme. Welke keus Men mo-d kiezen tusschen twee zaken Uitgaven voor sociale werkeD, of uitga ven voor militaire doehiaden. Onze keus is gedaan zoo spoedig mogelijk ontwapenen opdat de volkeren in vredezoulen kunnen leven. Proletariërs, wat verkiest gij Ouderdomspensioenen Zou lt ge kuoEen denken lat ouderlin gen die in d-i maand October 193Ü hunne aanvraag hebben gi daan tot het beko men van bet ouderdomspensioen, op 23 Septemb r 1931 of elf maanden na de aanvraag nog niet welen of hen het pensioen werd toegestaan. Zou len we niet moeten zeggen dat zulks met OPZET werd gedaan om be sparingen te doen 1 Moest W auters nog Minister zijn, ge zoudtdekrjsteue schoothondjes booren kt tien I De Ellende der arbeidende klasse Weer 7ijn ht t droeve tijden voor ar beiders en boereu. Dat is niet nieuw in ons landeke. Altijd werden de belangen der kb ineu, aan d^ze der grooien onder geschikt gemaakt. In 1813 wijst een oilieieel onderzoek uit dat de arreiders van Bruss. l slecht gevoed ziju. Zij eten roggebrood, aard appelen, wortelen en rapen. Vleeseb of visch zijd luxe artikelen die hoogst zel den op de taL 1 der arbtiders komen. De doctors Heynian en Mareska diehet onderzoek dc en t- Geut, stellen vast dat aan de voeding der arbeiders twte be standdeel en ontbreken n.l. dierlijke zelf standigheden en vetten. De toestand is noodlottig. De lex tit] arbeiders komen lichamelijk ni-1 tot nor male ontwikke ling Deze werklieden wegen gtmiddeld kilogrammen minder dan een normaal volwasseu persoon. In 1885 stelt Ducpetiaux in een nieuw oudorzofk deztlfde tekoi tkoruingf 11 vast. Nieuwe onderzoeken hebben plaats in 1910 door Waxwiilen rnSlorso, beiden hoogleeraars. Wier dezelfde vaststel ling. De voeding is over het algemeen onvoldoende. Stijn Steuvtls beschrijf', dit als volgt De stempel van den hongersnood staat Of» het ras gedrukt. De kmdcrtu lijdon door de o> (bering der ouders ea zij dra gen al vroeg de teekens der ontaarding in bun bloedloos zwakke lijf Na di n oorloe ging het gedurende en kele jaren beter. Sedert 1929 zijn dc nijverHeidïbaztD, daarbij prachtig ge- st« und door de regeering, bezig om do arbeidt 11de klasse nar- r dezelfde toestan den terug te drijven. Aan die noodlottige politiek moet eou eicde gesteld worden. Bvlgie mag niet meer het land worden waar de arbeiders bestendig honger lij den. Hun eendracht!? Het Algemeen kristen werkersver- bond eischt tucht in de katholieke ran gen. Zulks is natuurlijk onmisbaar op dat de katholiekennetjes den nek zouden huigen 'en nog wat meer de rug- gegraad plooien.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1