Het grove bedrog van de Katholieke Partij Soc, Weekblad voor het Arr, Aalst, Het Belang der Gemeenteverkiezingen van 1932. Zij die zich Kommunist noemen 28 JaargangN' 39 Prijs per nummér 30 centiemen 4 October 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALPONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst PosTCHECK-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr -Federatie - Volkshuis AALST. De katholieke en liberale pers, ondanks zij reeds amechtig wordt, tracht altijd op een onbeschaande wijze de verschrikke lijke crisis die paniek verwekt over de gansche wereld, aan het socialisme ten laste te leggen. Hun dwaie inspanning wordt niet beloond. De oogen gaan open. De slachtoffers van het kapitalistisch re gime stellen heel goed de verantwoorde lijkheden en den oorsprong van de crisis vast. Het is het kapitalisme dat 't gansche le ven beheerscht van de naties, beveelt, be zielt, de dagelijksche actie aanspoort van de menschen. Het is de geld winst, uitslui- telijke kapitalistische dreefveer, die de hel boom is van de bedrijvigheid der men schelijke wezens. Het leidt tot monster achtigheden. Langs den eenen kant 20 a millioen menschen zonder arbeid, langs den anderen kant enorme voorra den produkten die van eerste noodzake lijkheid zijn in het mènschelijk leven. Het kapitalisme doet deze voorraden produk ten vernietigen uit winstbejag. Het zijn kapitalistische methoden die men toepast in de voortbrengst en in de verdeeling der rijkdommen (Door rijk dommen verstaan we overvloed van le vensbenoodigheden. Red.) Het is de leer van dat kapitalisme, die men in de scholen ophemelt. Het is deze moraal, die men onderwijst in de kine ma's, in de schouwburgen, in de letter kunde en in de overgroote meerderheid van de dagbladen. Het is het kapitalisme dat gansch het raderwerk van het sociale leven kontroleert. Het zijn personen, door het kapitalisme gekocht, die voor hem gunstige wetten stemmen. Het zijn zijn magistraten, zijn politie, zijn leger, die de wetten uitvoeren en toepassen. Integendeel bestaat het socialisme, in zijn organisatorischen vorm, slechts een halve eeuw. Nergens, op geen enkel oogenblik, heeft het socialisme over de meerderheid beschikt, in geen enkel d«- mokratisch parlement. De krisis is zelfs het ergst in de landen waar het socialisme niet gekend is, zooals in de Vereenigde Staten, zuid Amerika, Japan, Indic, enz. En dan durft men spreken van het bankroet van het socialisme 1 Er is een ander bankroet, dat men stil zwijgend voorbijgaat. Het is dat van het katholicisme. Het is twee duizend jaar geleden. Een man was opgestaan, aan zijns gelijken onderwijzend de goedheid, de broeder lijkheid, de solidariteit, de christelijke liefde, hartstochtelijk verdedigend de klei nen, de armen, de verworpenen, de on terfden. En nu Reusachtige instellingen, rijk, machtig, invloed uitoefend op de poli tieke macht van de Staten, op de begroo tingen, waarvan zij veel geld op strijken, een overwegende invloed sedert tweeduizend jaar bezittend, beroepen en steunen zich op deze christelijke leerstel- ling. Deze tweeduizend jaar van inspanning hebben slechts geleid tot dezen af keef wek - kenden en weerinzinkenden toestand de farizeeërs en de handelaars uit de tempels vernederen, smaden en buiten nog altijd de kleine lieden uit. Een overmoedige en onbeschaamde minderheid houdt in haar handen de on metelijke en slechte macht dat het geld haar biedt, verplettert onder haar ijzeren hiel de enorme en naamlooze massa lie den overgeleverd aan angst, miserie, on rust en onzekerheid over den dag van morgen. De eene mensch staat tegenover den andere als een wolf, ondanks de tweeduizend jaar trouwens vruchtelooze pogingen van het katholicisme. Integendeel,het gouden kalf zit aan de zij de van Christus op de gezegende altaars. Een groot aantal kapitalisten noemen zich aanhangers van de katholieke leer. Het is onder de regeering van deze per sonen. dat België het meest ongelukkig tijdperk voor de arbeiders heeft gekend. Zij hebben de knevelarijen, de groote winsten op het bloed en op de gezondheid der armen, geduld en aangemoedigd. Het is tijdens deze klerikale regeerin gen dat ze zich met een hardnekkige en schandalige energie verzetten tegen alle sociale hervormingen, dat de vrouwen arbeidden in de diepten van steenkool mijnen, dat de kleine kinderen arbeidden inde werkhuizen waar men hen koud water in het gezicht sprankelde, om hen wakker te houden, waar men hen ver plichtte te zingen, opdat zij niet slaperig zouden worden. Het is onder dat regime dat de loon slaven hebben gearbeid 10. 12 en 12 uur daags. Deze personen hebben als basis van hun leer gekozen de familie, waar over zij lofzangen aanhieven, haar voor heilig en onschendbaar verklaarden. Het is door diezelfden dat de familie werd ontbonden. M. Woeste, de grootste reactionnaire katholiek, zegde Er bestaat geen sociale kwestie Het socialisme is moeten opstaan, vol gens de bekentenis zelf van katholieke schrijvers, om deze bestaande en on- menschelijke ongerechtigheden te doen veranderen De meest hooge autoriteiten van de Kerk hebben het schandelijk misbruik af gekeurd. dat de rijken maken van hun rijkdommen. Maar wat doen zij doel treffend om de slechte daden van deze minderheid en deze boosdoenersmacht te fnuiken De weeklachten, de zegeningen, de en cyclieken der pausen zijn onvruchtbaar. Integendeel, de handelaars van den katholieken tempel hebben zich veree- nigd met de hevigste vijanden van de werkende klasse. Zij hebben priesters, ge lijk Abbé Daens, die met een edHmoedi- gen geest de goddelijke wet der naasten liefde van Christus logisch ontleedden en zich het lot van de ongelukkige slachtoffers van het kapitalisme ter harte trokken, beleedigd, gesmaad en doen sterven. De katholieke grondeigenaars hebben de boeren uitgezogen. De meest schitte rende figuren van de katholieke partij hebben het zedelijk overwicht van hun parlementair mandaat misbruikt om de kleine burgerij te onteigenen door Beura- struikrocverijen, gelijk de> Bank Chau- doir, de C. I.L.en aodere draaikolken, waarin de spaargelden van de kleine lie den verzwolgen werden. Deze laatsten zullen zich wel met bitterheid en wrok de namen herinneren van de H.H. TjotTen, Vande Vijvre, Berrver, David, Cafnoy en kompagnie. Da katholieke Boerenbond, na zijn le den uitgenoodigd te hebben missen bij te wonen om door Gods tusschenkomst de godsdienstvervolging in Rusland te doen ophouden, koopt bij de Sovjets graan en verkoopen aan hen vet. Zoo Jezus terugkwam op aarde, dan ware hij vermoedelijk ook werkloos. De zoon van den timmerman zou met ver ontwaardiging in de katholieke XX' Siè cle en La Libre Belgiquede dagelijksche aanvallen lezen op den werkloozensteun en voor de vermindering van het ouder domspensioen. Hij zou met verbazing vaststellen dat zij die zich opzijn leer beroepen, zich vereenigen met boosdoeners, die, na over al op de wereld wanorde en misserie te hebben geschapen, hun slachtoffers wil len doen boeten voor de fouten die zij, de kapitalisten, begaan hebben. Dat bedrog moeten wij zonder zwak heid overal ontmaskeren Kain, wat hebt ge met uw broeder ge daan (Le Peuple). iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiini Kameraden, Gezellinnen, Waakt over uw kiesrecht l Laat niet toe, als gij er recht toe hebt, dat één stem ver loren ga. De kiezerslijsten liggen ter inzage van iederen partijge noot in het Volkshuis, Molendries. Ga onmiddeiijk zien ol gij stemrecht hebt l Alle klachten daaromtrent worden aanvaard op het partijsekretariaat, door A. Vijverman, den Dinsdag en den Donderdag van iedere week van 6 tot 7 112 uur. Men is verzocht zich zooveel mogelijk op gestelde uren aan te bieden. Alle klachten moeten ten laatste op 19 November e.k. binnen zijn. Wij beschuldigen minister Heyman de volgende wandaden tegen over de arbeidende klasse te hebben bedreven 1) Door zijne schuld en laksheid wachten heden nog duizenden ouder lingen op de herziening van hun ouderdomspensioen. 2) Door zijne schuld zijn er op het huidige oogenblik, vooral in de katholieke gemeenten, duizenden arbeiders, die hunne 60 dagen van de pro vinciale herverzekering uittrekken en daardoor een belangrijke vermindering van steun ondergaan. 3) Altijd door de schuld van denzelfden minister, zullen er einde No vember werkloozen zijn, die geen enkele ondersteuning meer genieten. Het volk beschuldigt U van verraad, minister Heyman. Zeg ons, waar om gij niet meer bedienden hebt aangesteld, om het onderzoek der ouder domspensioenen snel te doen vooruit gaan. Sta op, lakei der bezitters, en verklaart publiek, waarom gij hebt toegelaten maatregelen te nemen, waar om den steun aan de werkloozen gedeeltelijk verminderd wordt en weldra zal weggevallen. Wij eischen, dat, in tijden van crisis, het Nationaal Crisis fonds onafgebroken zal steunen, zoolang de werkloosheid duurt. Wij beschuldigen de christen democraten, dat zij geen enkel initiatief genomen hebben, om de gevolgen van al deze verkeerde maatregelen te ver zachten. Talrijke katholieke gemeentebesturen in ons arrondissement geven geen gemeentebijleg aan de werkloozen en zij zwijgen. Staat recht, heeren der christen democratie. Vertelt ons waarom gij niets hebt gedaan om uwe partijgenooten der gemeenten Belcele, Sinay, Exaerde, Dackman, Elversele. Kemseke, De Clinge, St -Gilles, Nieukerken. Vracene, Meerdonck, Doel, Melsele, Haesdonck en Basel, gemeenten waar geen enke le socialist in den raad zetelt, aan de werkloozen den steun te geven waarop zij recht hebban. Door uwe schuld ontvangen de werkloozen van deze gemeenten minder steun dan overal elders. Dat zijn de ware schandalen, maar daar zwijgt gij liever over. (iiiiiiiiiiiiinHiuiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiimniiiiimiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii Toekomend jaar in Oktober zullen de Gemeenteverkiezingen plaats hebben Sedert den oorlog zal het de derde maal zijn, dat er voor de vernieuwing der gemeenteraden gestemd wordt. Wanneer men twintig jaar terug blikt, dan stelt men vast dat de socialistische partij haar aantal gemeenteraadsleden meer dan verdubbeld heeft. Ondanks dat gaan onze tegenstrevers zonder ond r- scheid van kleur voort met te vertellen, dat de socialistische partij wegsterft. Maar tusschen den wensch der vijan den onzer partij en de werkelijkheid ligt een hemelsbreed verschil. De onderstaan de cijfers zijn een bewijs dat de wegster vende er nog goed opstaat en haar krach ten steeds in stijgende lijn gaan. In 1914 telde de socialistische partij over gansch het land io5o gemeente raadsleden. In I921,eerste gemeente verkiezing met het algemeen stemrecht, vrouwen inbegrepen, klom dit aantal tot 286q. In 1926, niettegenstaande de socialistische partij in zeer ongunstige omstandigheden de gemeenteverkiezin gen moesten voeren, won ze over gansch het land 482 zetals en aldus klom het aantal socialistische gemeenteraadsleden tot 3352. Voor wat het arrondissement Aalst be treft, geven de vergelijkende cijfers het volgende In 1914 O. In io2i 34 gemeenteraadsleden In i9i6 3i In i926 stonden wij in 18 gemeenten in het strijdperk Aalst, Hofstade. Giise gem, Meire, Lede. Nieu werkerken Erembodegem, Denderleeuw. Welle, Iddergem, Sottegem, Grootenberge, Ni- nove, Meerbeke. Geeraadsbergen, On- kerzele, Overboulaere en Nederboulaere. Ziehier de volledige opgave, met be trek op de jaren i9i4, 1921 en 1926 PLAATS 1914 1921 1926 Aalst 7 7 Hofstade 2 Gijsegem Meire 3 3 Nieu werkerken 3 Lede Erembodegem Denderleeuw- Wel le Iddergem Sottegem 1 1 Grootenberghe 1 Nioove 3 3 Meerbeke Geeraardsbergen 6 Onkerzele 5 Overboulare (door herkiezing in i926 3gek.). Nederboulare 1 3 Totaal o 34 3i Men merkt op dat we en in Onkerzele •n in Hofstade 2 zetels hebben verloren met den laatsten kiesstrijd. In Onkerzele is er kartel gesloten te gen de socialisten, en alle smeerlapperij was goed om onze mannen verdacht te maken en het vertrouwen te doen verlie zen. In Hofstade is er geploeterd zooals het nooit ergens is gedaan. Drinken en schinken, alle lage midde len waren goed. We aanschouwen het dus maar als een tijdelijken achteruit gang. En ook geen socialisten In de Vereenigde Staten van Amerika zijn 684 Banken failliet gegaan of het kwart van de bestaanden. Fin daar zijn de socialisten niet de mees ters. Wie zorgt daar voor het bankroet De burgerspers zwijgt daarover als een graf en ..de kristene schoothondjes na tuurlijk... ook. Niet vergeten heden Zaterdagavond, voor ge slapen gaat, uw uurwerk 1 uur achteruit ia zet ten. Alzoo bekomen we opnieuw het normaal uur. Schande De Belgische naamlooze maatschap pijen betaalden aan bun aandeelhouders 4 milliard winst uit en... ze eischen nu dat de loonen der arbeiders verminderd worden Die heeren spelen met vuur We hebben er reeds vroeger op gewe zen dat in de gemeenten best uren, waar men geen rekening te houden heelt met een socialistische vertegenwoordiging of plaatselijke socialistische organisaties er weinig of niets gedaan wordt onder oog punt van gemeentelijke sociale werken, die den kleinen moeten ten goede komen. Fin deze onverschilligheid stelt men voor al vast in die gemeenten, waar de katho lieken de alleenheerschers spelen. Het is voldoende dat de socialistische invloed in een gemeente stijgt om de ka tholieken onmiddeiijk van houding te zien veranderen en meer democratisch te zien handelen. Wij moeten la chen met den prietpraat der christen-de mokraten, die regelmatig beweren dat er ook een sociale politiek kan gevoerd worden zonder de socialisten. Onze kle rikale gem-entebesturen zijn daarvan een sprekend voorbeeld, Zij geven den brui van gemeentelijke sociale hervor mingen, zoolang zij niet lastiggevallen worden door de socialisten. Moesten er b v. in ons arrondissement niet 5o gemeenten, allen bestuurd door katholieken, verplicht worden, door een bijzondere wet,zich aan te sluiten bij het nationaal krisisfonds Welke zijn de katholiek bestuurde ge meenten. waar de socialisten niet verte genwoordigd zijn en waar o.a. bestaat een gemeentelijk zieken-, weezen- of kraambedfonds t Men kan deze gemeen ten gemakkelijk op de vingers tellen om dat de katholieken nooit ot zelden uit eigen beweging iets doen voor de sociale werken. Hoe staat het met 't onderwijs daar waar katholieken besturen 't Is erbarmelijk En onder gezondheidsoog punt vindt men nog de meest achterlijke toestanden. Zij zijn diep te beklagen, de menschen onzer buitengemeenten die soms aange tast worden door erge of besmettelijke ziekten. In den provincieraad werd daar op reeds meermaals de aandacht geves- tigd. De kleine gemeenten zouden er moeten toe overgaan om zich met elkaar te ver staan tot het oprichten van tusschenge- meentelijke, moderne hospitalen met een moderne ziekenvervoerdienst. Thans Heb ben eenige gemeenten een eigen hospi taal dat nog in den meest primitieven toestand verkeert. Alle soorten zieken worden in één en dezelfde zaal onder gebracht. Van een moderne operatiezaal is er geen sprake. Moet een zieke naar een dier hospitalen worden overgebracht, dan staat men voor een geheel problema Ofwel moet hij of zij overgebracht wor den met een draagberrie, soms blootge steld aan het gure weder. Wij kennen gevallen waar men de zieken eenvoudig vervoerde met een stootwagen. Roept het niet om wraak, dat derge lijke toestanden nog bestaan in de twin tigste eeuw En hoe is het gesteld met de wegenis en openbare verlichting op de klerikale buitengemeenten 't Is met een woord ellendig. De eigenschap der katholieke gemeen tebesturen is Gods water over Gods ak ker laten stroomen. Zij zijn niet opge wassen ofwel opzettelijk onverschillig om een gemeente te besturen, volgens de noodwendigheden van den tijd. Toekomende jaar zullen opnieuw in talrijke gemeenten de socialisten in het Ongegronde beschuldigingen tegen het socialisme Als oorzaken van de crisis somt de christene Tijd op Oorlogsbedreiging drukkende oor logsbudgetten nationale zelfzucht spe culatie; rationalisatie; overdreven winst verzuchtingen het ontrollen van mark ten gebrek aan verstandhouding onder de naties het ontbreken van moreele in vloeden in de voortbrengst en 't verbruik: de snelle vooruitgang van het mekanis- me in stoffelijk opzicht bekeken een voortbrengst zonder evenredige afzets- mogelijkheden Niemand zal in dit alles eenige schuld zien van 't socialisme. De beschuldiging tegen het socialisme uitgebracht met betrek tot de crisis, tot financieele onevenwichtigheid, tot de maatschappelijke wanordelijkheden, de heerschende onrust en ellende, is dus on gegrond. De verdedigers ven 't kapitalisme be schuldigen ook maar het socialisme om eigen schuld te verduiken. Zij alleen Men zegt dat de wereld op krukken springt. Het is uitgemaakt, dat de winstzucht der bankiers voor 't grootste deel schuld draagt aan de huidige toestanden. Het kapitalisme en't militarisme zijn de twee misdadigers. strijdperk staan. Wij roepen onze propa gandisten op om van nu af de gemeen teverkiezingen te beginnen voor te berei den. Wij hebben geen oogenblik meer te verliezen De uitslag dezer verkiezingen zal ongetwijfeld in het teeken staan van den opmarsch der socialistische partij. De gemeenteverkiezingen van lo32 zullen zelfs een dubbel karakter heblvn Men ondervindt, dat de klerikalen vooral een hevigen schrik hebben voor een Ka merontbinding. Tot zelfs de christen-de mocraten geven alles toe aan de reactie uit schrik voor het oordeel van de open bare opinie Zie maar de stemming nog deze week in het parlement, uitgebracht over de credieten voor het bouwen vnn nieuwe forten. Maar loontje komt om zijn boontje. Wat rpen ook doat om «en Kamerontbinding te vermijden, toeko mend jaar zullen de gemet nteverkiezin- gen zoo wat kunnen aanzien woiden als den toetssteen der openbare opinie over de reactionnaire politiek, gevolgd door de kleriko-liberale regeeringscoalatie. De gemeenteverkiezingen in ig32 in België, moeten een verplettering zijn voor onze tegenstrevers. De socialistische partij moet zegevie rend uit de stembus komen, omdat zulks dienen kan als'ngoeden inzet voor de Ka- merkiezing van 1 «>33 ARBEIDERS EN VROUWEN De tijden zijn ernstig Gedenkt dat in uw eigen macht, uw eigen redding ligt. Handen uit de mouwen dus en aan 't werk 1 Daar wordt zeer dikwijls getwist on der de arbeiders, die het minsto besef hebben van wat er schuilt achter de per sonen die zich wel eens kommunist noo- aten, terwijl sommige anderen op de zeilde manier te werk gaan en zich so cialist noemen. Dit spruit soms voort uit fanatieke overtuiging. Deze personen zyn niet meer in staat te redeneeren. Daarom kunnen zij zich niet inbeelden dal deze beide fracties een en hetzelfde ideaal hebben en dat ze vroeger samen hebben geleefd. Wij arbeiders van onzen kant kunaen dit enkel betreu ren omdat beide fracties hetzelfde doel willen bereiken, 't is te zeggen de orerwiuning van het socialisme. Decersteinfern9tionale.dat was het kommuoistiscb manifest van Karl Marx, later verbeterd door de kleindochter van Marx, en dan door Engels. Na rijpolijke b -prekiugen, gevoerd door arbeiders en burgers, kwam men tot de overlu'ging dat daar veel verbe tering kon aan gebracht worden, hetgeen dan ook gebeurde. Zoo zagen wij voor het voetlicht ver schijnen de nieuwe Messias van bef so cialisme, de 2Je Internationale (h«t Erf- furl ter programma van Karei Kaulski). De 1" Internationale noemde zich re- volutionnair terwijl de 2,le veel gemat i- ger was. Doch beide gingen hand in hand om den strijd aan U vallen tegen het kapi talistische regime, gesteund op een zui ver klassenstandpunt. Hier roep ik «le aandacht op l'arias die lot den linkervleugel der pari ij behoort, eD die dus met geen kommunist op zijn neus loopt. Zoolang de partij verklaart niets van haar klassenstandpunt verloren te heb ben zou het nutteloos wezen een 2dc Ar beiderspartij te vormen, hetgeen in an dere woorden wil zeegen verzwakking io de rangen van het proletariaat. Wie zou mij op voorhand kiiDnen zeg gen, welke de geschiksle weg zou zijn om ons doel te bereiken. Ik zelve zou ni« l kinnen, doch ik pas mij aau de omstandigheden aan. Is de wetgeving goed, aannemen. Doet de revolutie zich voor, aannemen. Drirgt de dikta'uur zich op, ook aan nemen. Zelfs e< n staatsgreep is geoorloofd. All* s is voor «le arlx-iders goed als het maar oient om het socialisme te ver wezenlijken. Daarom wil ik g'en profeet spelen om te zeggen deze of gene weg is de beste. Alleenlijk verlang ik een uitspraak van mijn pari ij, evenals onze Duitsche vrienden. Ik noem hier 2 leidors Bern- tein en Kautski die pogiDg' n hebben aangewend om toenadering te brengea, gezien wij een tijd beleven die verschrik kelijk wordt voorde arbeidende klasse. De ekonomische krisis die over gansch de wereld woedt, hel Fascisme dal zich van dag tot dag versterkt, de impereali- -tische oorlogszucht in het oosten dat allus heeft ons tot nadenken ge bracht De evolutie io bet socialisme doel zich voelen. Vandaag zyn het Mac Do nalds en morgen zijn het anderen. Daar om is de partij genoodzaakt positie te nemen. Het kapitalistisch kraam is aan het wankelen. Het bewerkt zijn ondergang zelve. liet is dus aan ons die zich socialist noemen, do taak op zich te nemen en dit groot economische vraagstuk op te lossen. Kameraden, die oprecht is dient de menschh« id, en deze die de nienschheid met oprfchtheid willen leiden zijn onze uil voerders, lit bi ons vertrouw* n inde genen die zich gelasten met het uitvoe ren van ons programma. De toekomstzal u alhs leeren. Laat u dus 1.iet btïjvloeden door ke rels die voor den dag komen met radi kalemildelen Zij noemen zich kommu nist en kennen er geen noot van. Het zijn vijand-n van h< t proletariaat. Ziehier een voorbeeld. Te Aalst, was eens een kommunist die den strijd voer de in de laatste kiezing tegenover zijn vakbond. Hij wist dat bij ging gestraft wordeü. Hij werd buitengezet maar hij kwam terecht... bij de liberalen. Degen® dio heden schryft in dé Roodo Vaan, wel dio is kwaad op hel boomken dat op de Koolmarkt staat, een g« kende Fr. Zijn me dat kommunLlen. Maar dan wa- mijnheer Woeste zali ger ook 'n kommunist. Daarom, vriend lezer, als gij zulk» mannen ontmoet lijk deze van Aalst, die zich aanstellen 111 -1 radikale middelen of jonlijk'heden, zog h* t hen maar recht af ge zijl een vijand van het pro letariaat. Spreekt er iemand met op recht htid over zyn ideaal, doet van uwen kant hetzelfde. Gij zult se Met - be merken dal gij alle«n maar gescheiden zijl door twee verschillende wegen, die Daar hetzelfde doel leiden. Dat zegt L' PARI AS.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1