:k 11 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. WERK OF BROOD Arbeiders en Vrouwen 11 October 1031 jiiiiii i ÜLUUIL der Christenen tegenover onze Oudjes die in zwaren nood verkeeren. n De Christenen en de Fronters Een valsche Akte van Beschuldiging KAPITALISME KAPITALISTISCHE WINZUCHT, ei HET VOLK LIJDT HONGER SOCIA-TiISAdlE FLINK WERKEN FederaaFBestuur 28 Jaargang N> 40 Prijs per nummèr 30 centiemen RECHT EK VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS B ERG H MAN Lokaal - Volkshuis Molendries, il, Aalst Postchkck-Rekknino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. lit De nieuwe pensioenwet geelt aan een oud echtpaar 3.2oo fr. en aan een alleen staande 2 loo fr Die nieuwe wet werd gestemd den I4 Juli ig3o Zij is van toepassing sedert 1 Januari 1931. Wij leven nu in October en voor de over- groote meerderheid der oudjes is nog geen sprake van verhooging. Zij wachten nog altijd zooals zuster Anna maar zien niets komen, Wat thans gebeurt hebben de socialisten voorspeld. Zij hebben M. Hevman gewaarschuwd Zij hebben hem gezegd dat is nu meer dan een jaar geleden «Gij staat voor een reu zenwerk met de herziening van meer dan 400 duizend dossiers. Gij zult wel doen genoegzaam personeel aan te wer ven, er zoeken nu immers toch zooveel ;eestesarbeides naar wat bezigheid, al het ook maar tijdelijk M. Heyman heeft niet willen luiste- [ren. Hij 'wist het beter. Hij was overi gens te lier om gezonde raadgevingen [van de socialisten te aanvaarden. Hij [heeft gewacht tot den i5 Januari 19M [om 40 tijdelijke bedienden aan te stellen [terwijl er minstens 200 a 25o noodig jwaren. De uitslag is gekend. De herzie ning der 400 duizend dossiers gebeurt :met een slakkengang, Wij bedoelen jeenszins dat het bediendenpersone;el in et ministerie te Brussel, zijn best niet loet Maar wij herhalen, zij zijn te wei- ig in aantal voor zulk een groot work. ruffij Men weet dat de herziezing der dos siers werd ingedeeld per provincie cn «dit volgens alphabetische volgorde. Ant- Iwerpen kwam het eerst aan de beurt. 'kenjHalt Januari begonnen met de herzie- 1 ft4miug, had men voor deze provincie al Teen 5 maanden noodig. Dan was het de beurt aan Brabant. Men kondigt aan dat het werk hier op zijn einde loopt. Voor itwee provinciën heelt men 9 maanden sleclhoodig gehad Moesten nog aan de beurt tomen in deze volgorde Henegouwen, J\Vest-Vlaanderen, Luik, Dost laande- eDz!fen' Luxemburg, Limburg en Namen. Vooraleer dus Oost-\ laanderen aan de beurt komt moeten voorat nog drie provinciën hun beurt krijgen Daarbij sijn Henegouwen en Luik begrepen, die eo groot aantal inwoners tellen, dus waarvan het aantal dossieis in evenre digheid zal zijn. Wij overdrijven niet ■ls wij beweren, dat de oudjes van Oost- plaanderen nog tot in de toekomende linte zullen mogen wachten vooraleer zij van het verhoogde pensioen zullen genieten. Het spreekt vanzelf dat velen iet schrik den komenden winter te ge- ïoet zien. else! ikele: IUC m. Si ide fli he v r le •ze si le ja I Wij hebben gehoord dat men met op. let het werk der herziening te Brussel tegenhoudt, omdat men niet over het noodige geld beschikt. i)e ouderlingen kloeten langer wachten omdat het geld Ltbrcekt, terwijl men een miljard 200 nillioen besteedt aan het leger. I 't is veertig dagen geleden dat door ie daling san het Kngelsch pond het be lit der rijke menschen in ons land ook bedreigd werd, in waarde te verminde en. Het heeft geen 24 uren geduurd of de regearing, samen met enkele groote banken, nam de noodige maatregelen om het bezit der rijken te beschermen Hier toe werd een kapitaal gevormd van één miljard, waarvan 400 millioen werd ge stort door de regeering en 600 millioen door de banken. Voor de rijken werd de oplossing ge- yonden op 24 uur. Voorde arme oudjes zal er 24 maand en meer moeten ge wacht worden vooraleer zij de verhoo ging van hun pensioenbedrag zullen ont vangen En dat alles gebeurt terwijl de christen democraten deel uitmaken der regeering. En M. Hevman, heelt die geen oogen dan voor de talrijke klach ten, die over gansch het land oprijzen door de ouderlingen Gaat het schan daal blijven voortduren dat men met op zet het herzien der dossiers op de lange baan schuilt, terwijl duizenden ouderlin gen in de meest zwaren nood verkeeren Wij meenan van ja, want de Christene schoothondjes, bij monde van M, an Schuylenbergh, zijn op den hoop toe zoo schaamteloos dat ze... geduld aanpre diken Inderdaad In Ons Volksblad n van verleden week schrijft hij, Pie Van Sehuylen- bergh Op dit oogenblik werkt men aan de herziening der pensioenen van de pro- vincie West Vlaanderen dan volgt Luik en daarna Oost-VIaanderen. 't ls nutteloos aan te dringen voor persoonlijke gevallen. In den loop van November komt voor onze provincie alles klaar. u Dus a De menscheu die tot hiertoe hun oud i) pensioen trokken, zullen in Novem- 11 ber, het aanvullend TEKORT ont- )i vangen, als hun MEER wordt toege- i) kend door de herzieners, wat voorde meesten onder hen tqch het geval zal zijn Degenen die nog GEEN pensioen i) genoten en liet nu verkrijgen (als ze 't in regel aangevraagd hebben), zullen 11 betaald worden in den loop vqn de 11 maand November. 11 Nog enkele weken geduld dus Die herziening van de duizenden dos- ii siers is een zeer groot werk. Eens in 1. orde zullen de betalingen regelmatig geschieden. P. VAN SCH UYLENBE-RGH Is dat een schaamtelooze taal of niet Afgesloofde ouderlingen die slechts een stuk droog brood kunnen eten met hun karig pensioen, zouden moeten 25 cen tiemen opslag krijgen en.... men laat ze 10 maand wachten. En men komt in tijden als dezegeduld aanpredi ken Ho de christenen zijn zulke volks vrienden enverdedigers leest verraders der werkende klas rdtrt muiêH alb De burgerpers scheldt de werklooien uit voor luiaards. Zij is zoo schaamteloos te beweren dat de landen in gelde- lijken nood komen, alléén omdat ze de werkloozen steunen. jgaan hiermede akkoord. In de provincie Oost-VIaanderen besloten de Klerlkalen en de Frontersin de Bestendige Deputatie de werkloozen een maand 'zonder eten te zetten. Door den druk der Socialisten werd die maatregel inge- [trokken De werkloozen kennen geen ellende, zegde Minister Heyman In een radiorede. S Einde November zullen de werkloozen echter weer zonder l.leun zitten. Op een vraag om aan die onzekerheid een e.nde te «tellen, antwoordde de vertegenwoordiger van minster Heyman [dat de kwestie niet aan de dagorde stond Dat is hun christen gevoe! brutaal uitgedrukt Lan de 200.000 werkloozen in Belgie irbeiders, het svor.lt tlj.l <l«< «sa |»liel.t begrijpt |Wri.i-<mu geelt gij »og elk jaar 40 tot 50 ...ill.i.e» aan <le [burgerbladeli die .villen uithongeren Waarom oleeht gij niet n.e. kracht dat de regeerh.g I L.,..d ol avert zal ges-en Zl|t «Ij te 1«... gesvo.de» 0... le beletten dat ge honger klhlt 0 Moet de reactie miaschicn nog een zss eep gebruiken ook Staat opSchouder aan schouder gestreden Een in wil, een lu strijd voor hel Socialisme De zaak is gerecht het socialisme heeft volledig failliet gemaakt. Dat is het oordeel van gansch de burgerpers, zoo nationaal als internationaal, ook natuurlijk van de christene lakeien.... Waarom f Omdat ondanks de regee ring Mac Donald F.Dgeland geteisterd wordt dooreen geweldige linancieele kri- sis. En met Engelard. ook Duitschland, Frankrijk, Australië enz. Wij voegen er aan toe gansch de we reld. Tegenover deze valsche akte van be schuldiging stellen wij de volgende vra gen Heeft het socialisme iets te zien gehad in den oorlog 1914-'!8, wat betreft oor zaken, duur en gevolgen Heeft het socialisme de minste verant woordelijkheid te aanvaarden inzake het fameus vredestraktaat van Versailles Moet het socialisme soms voor zijn re kening nemen de anti ekonomische rege ling van de schuldrekening van den oor log f Wil men misschien het socialisme aan sprakelijk maken voor de ramspoedige gevolgen, voortspruitende uit de on onderbroken verfijning van het machine wezen en de sterk doorgevoerde rationa lisatie, leidende tot een bestendige over- produktie Wat heeft het socialisme te zien gehad in de dwaze beursspekulaties, die hebben geleid tot den ondergang van vele bur gers Denkt men er aan het socialisme te mogen inroepen tegenover den zwendel en het bestendig geknoei van bankiers en financiers, terwijl de man uit de straat er immer en altijd het slachtoffer en de dupe van is Zou men durven het socialisme be schuldigen van al de misdaden fi guurlijk gesproken, komende op het ak- tiel van het groote bankwezen Gaat men soms het socialisme ter ver antwoording roepen voor het feit, dat de internationale financie nooit een sterk uit gesproken demokratische regeering ge duld heeft, zoo min in Frankrijk als in Duitschland en Engeland Mag het geen weldaad heeten voor be rekening van het socialisme, geijverd te hebben voor de doorvoering van den achturendag Hoe ramspoedig zou de toestand thans niet zijn met een werktijd, zooals vuur den oorlog Is het soms de schuld van het socialis me, dat het kapitalisme zich hoofdzake lijk kenmerkt door de anarchie in de pro- duktie Wil men het socialisme treffen door het verantwoordelijk te stellen voor het brutale feit, dat, omdat er te veel graan, te veel wol, te veel kolen, te veel koffie, kortom, te veel van alles is. de massa ge- trofien wordt door de werkloosheid, ten gevolge van de krisis. Deze serie vragen zouden wij nog kun nen volledigen. Zij volstaat, want geen enkel bourgeoispennelekker, noch christe ne knecht zal het aandurven ze te beant woorden Schelden en verdachtmaken, ja, woordenkramerij met de vleet, maar de zaken beschouwen zooals ze zijn, een kat oen kat noemen, als het ten nadeele der reactie zou uitvallen, zullen of mogen we nooit van de christene-demokraten ver wachten. Hun eenige vijand is en blijft het So cialisme 1 Voor ons, socialisten, ligt het antwoord in de vragen besloten de eenige schul dige is het bestaande maatschappelijk sy steem, het kapitalisme. In dit systeem liggen de hoofd-en bijoorzaken besloten van de ekonomische en linincieele krisis - sen. Het is noch een Mac Donald in EDge land, noch een Braun in Duitschland, noch een Blum in Frankrijk, noch een Vandervelde in Belgie. die, in naam van het socialisme, binnen het kader van het tegenwoordig systeem, tegen een kapitali stische meerderheid, de ekonomisch- financieele krisis kan oplossen. Oansch het kapitalistisch rigime moet daarvoor eerst omver. Zoolang zulks niet is geschied, blijven de huidige beschuldigingen op de socia listen valsch. Ja, een lafheid Het kapitalisme is door de tegenwoor dige krisis in zijn grondvesten aangetast. Alles kraakt 't is net alsof de wereld op een vulkaan draait. En al de vertegenwoordigers van het systeem toonen zich machteloos zoo te genover de verdere ontwikkeling van de krisia ala tegenover de oplossing. Dat is het brutale feit ven den dag. Wie is geroepen de krisis op te lossen Het socialisme, alleen het socialisme. Wat is daar in de eerste plaats toe noo dig Dat de meerderheid der bevolking HET BILAN VAN TT ET IX KELGIË De Staatsbegrooting wijst een TEKORT aan van 3 MILLIARD fr 's Lands schuld neemt toe ongehoorde geldverkwisting in zake de vergoeding voor oorlogsschade, in de Ministeries van Financiën, van Koloniën, van Verkeerswezen- Luchtvaart opstand in Kongo de waanzinnig bewapeningskoers heeft voor gevolg, dat voor de landsverdedi ging nu het dubbel (in goud-franken) van vóór deri oorlog wordt uitgegeven het leger wordt door oversten aangevoerd waarvan 95 t. h. invaliden zijn de werkloosheid treft 200.000 arbeiders, en morgen zullen de gemeenten, bij gebrek aan geld, geen vergoedingen meer kunnen uitkeeren men wil de verlaging van de loooen, van de vergoedingen voor werkloosheid, van de pensioenen der oudjes <lc LAXDHOUW «loorworsU'll con Imilongewooii scherpe crisis en geen enkele opoffering wordt van de grond eigenaars geëiseht. IX IIKT lUTTEXLAXO Inzinking van de nationale munten het pond sterÜDg is aan 't schommelen, de Engelsche matrozen teekenen verzet aan Acht tot tien millioen werkloozen in de Yereenigde Staten Vijf millioen in Duitschland 25 millioen over heel de wereld... l il zuiver belet men, bij militaire bezetting, de uitbating van petroleum- putten gooit men de koffie in zee verbrandt men de balen katoen, terwijl mlllioenen ouderlingen, vrouwen en kinderen liet noodige kleed- sel derven Geeft men het graan aan het vee. Arbeiders, met de HANDEN en den GEEST 1 Het ünancieel kapitalisme stuwt de wereld naar den afgrond. De baan ligt open voor het dat welzijn brengen zal aan al wie in vrede wil leven en arbeiden Reeds meermalen werd ar op gewezen, dat de Soc. Jonge Wachten een groote taak zijn toebedeeld geworden in den schoot der Werkliedenpartij. De Jonge Wacht is om zoo te zeggen de lagere school van het socialisme, in wiens midden de jongeren de eerste socia listische grondbeginselen worden aange leerd. De jonge arbeiders ontvangen er liet socialistisch doopsel. In dit midden van jonge vrienden wordt aan hunne opvoeding van klassebewuste arbeiders gewerkt, opdat ze later dan,eens de jeugdjaren voorbij, in den schoot van de oudere strijdorganisaties der werklie denpartij, vurige doelbewuste kampers zouden zijn voor het zoo rechtvaardig socialistisch ideaal. In onze Jonge Wachtorganisatie moet het een eeuwig komen en gaan zijn. Vele gezaghebbende vooraanstaanden in de arbeidersbeweging van thans zijn uit de rangen der Soc Jonge Wachten van het heldentijdperk gegroeid. Onze Jonge Wachtbeweging van nu moet de noodige elementen vormen, die geroepen zijn in de toekomst een verant woordelijken post te beldeeden.We weten allen dat men niet volledig de noodige kennis kan opdoen met uitsluitend een werkzaam lid te zijn in onze beweging dat studie dient te worden gedaan, alsook het bijwonen van een bijzonderen leergang in hoogere inrichtingen van de Partij. Maar dit alles sluit niet uit dat de Soc. Jonge Wachtbeweging de lagere school blijft van het Socialisme. Ons aller betrachting moet dan ook daarop gericht zijn, de groote massa jonge arbeiders in den schoot der Soc. akkoord zou gaan met het socialisme en met zijn oplossing. Die dag komt en juist omdat die dag komt, beproeft thans te kwader trouw de burgerpers het socialisme in een verdacht en valsch daglicht te stellen, tegen over de tegenwoordige kruis van het ka pitalistisch systeem. Ondanks dit zal de dag toch komen, omdat hij moet komen. Het kapitalisme heeft het zoo gewild. Alleen het socialis me wacht op de meerderheid. Daarom blijft steeds onze kreet Omver en er over De bestaande rotte maatschappij moet verdwijnen, en met ol tegen den wil der bourgeois, christene zoollikkers inbegre pen, komt er een nieuwe maatschappij, deze van recht en rede. waar uitbuiting van den eenen mensch door den andere uitgesloten is. Waar vrede en welstand zal heerschen. Waar broedermoord niet meer zal be staan. In een woord Het Socialisme l Jonge Wachten te groepeeren, opdat we niet binnen enkele jaren de droevige teleurstelling zouden oploopen een ver zwakking der arbeidersbeweging te ken nen. De massa van jonge loonslaven, al vinden deze broodwinning op werkhuis, babriek of bureel, in onze jeugdorganisa tie te vereanigen, in dezes midden aan hunne socialistische scholing met vollen ijver te kunnen werken,moet de hoofdbe kommering uitmaken van al wie de ar beidersbeweging liefde toedraagt. Aldus verstaan het toch wel die jonge vrienden, die de noodzakelijkheid van organisatie hebben begrepen door de rangen der Soc. Jonge Wachten te varvoegen. Op allerlei manier, bij allerlei omstan digheden, vinden de Soc. Jonge Wachten de gelegenheid de grootsche taak van op leiding der jonge generaties te volbren gen. Want benevens een alzijdige werking, met er nevens de oudere organisaties, ter bevordering van onzen kamp voor wel stand en rechtvaardigheid, ter versprei ding van onze princiepen van echte broederlijkheid, hebben onze Soc. Jonge Wachtendoor den aard zelfthunner groe peering, een zeer bizondere rol te' ver vullen. Inderdaad, habben wij niet den anti- militaristischen strijd,den kamp voor ont wapening ter vestiging van een duurza- men wereldvrede te voeren Zijn de jon geren niet in de eerste plaats slachtotler van wapengeweld en het afschuwelijk oorlogsmonster Onverdroten dient de strijd tegen het militarisme, vooral door onze Jonge Wachtorganisaties gestreden te worden. Onze Jonge Wachten zijn en blijven groepen die nevens de ouderen anti oor- logsaktie voeren. Niettemin hebben zij ook in resoluties hunne militaristische en economische eischen vastgesteld, ter bescherming der jonge arbeiders en ar beidsters. Nog veel is evenwel te veroveren. Dat zal slechts geschieden wanneer we ons als een macht zullen weten te doen gelden en daarom is het noodig dat allen zich inspannen om de massa jonge wer kers en werksters in onze Jonge Wachten te vereenigen. Pe Vlaamsche Federatie van Socialistische Jonge Wachten. Morgen Maandag te 2 1/2 uur namid dag Zitting van het Fed. Bestuur in lietAchturenhuis te Denderleeuw. Dagorde 1. Briefwisseling; 2. Winterpropaganda 3. Propaganda voor ontwapening 4. Varscheidene. Gezien de belangrijkheid der dagorde rekenen we op eenieders aanwezigheid. De Arr.-Secretaris, ALFONS BERGHMAN. Men moet kiezen Het blijkt steeds meer onmogelijk de «ociale uitgaven en de uitgaven tot voor- t bereiding van den oorlog gelijktijdig te -> verhoogen. Men moet kiezen tusschen I de twee Ofwel, zooals de partijen van i) rechts beproeven, loonsvermindering, vermindering der sociale lasten, be- snoeiing der budgetten van nijverheid en onderwijs en diensvolgens het behoud II 01 verhooging der bewapeningsuitga- ven, wat beteekentde weg naar den i) afgrond. E. Vander Velde. Dat is ten minste een duidelijke taal. Ongelukkige kinderen Bedrogen ouders.... Dat zijn van die lieflijke hoofdtitels in de christene gazetten, om., de socia listen laster en leugens naar het hoold te slingeren. Vuiligheid waarin we hen niet gaarne volgen, maar we zijn soms gedwongen die heeren eens met den neus in eigen vuil te duwen. Elkeen kent de zedenzaak uit het Insti tuut Sfc Joseph te Halle. Pater] Augustinu*, in de zaak betrokken, kreeg 10 jaar gevang. En verdiend, zeggen we Reeds 40 jaar Ja reeds 40 jaar is in Belgie het Mini sterie van Landbouw in handen van Ka tholieke Ministers. Wat werd er voor den Landbouw ge daan Die vraag willen we wel eens met klem stellen. Ze komen allen M. Devèze, de liberale leider, is nu voor den zes-urigen arbeidsdag. Enkele jaren geleden was hij tegen de achturenwet die. volgens hem, de wereld ging ontredderen. Wij hebben dus de liberalen overtuigd over korten tijd komen de katholieken aan de beurt. Volksbedrog 't Is de naar vrede smachtende volke ren bedriegen hen te luten gelooven dat de ontwapening hen tegen den oorlog kan vrijwaren, zegde de Fransche minister van oorlog, M. Maginot, te Varennes-en- Argonne. 't Is nog meer het volk bedriegen, hen wijs te maken dat den oorlog af te wenden is met een bewapeningskoers. Hansworsterij Herinnert ge het u nog, toen de En gelsche Labourregeering een flink figuur had, toen Mac Donald de hoop was van alle vredelievende menschen, en Hender son als de meest volmaakte en scherpzin nigste diplomaat voorkwam i Toen polemiceerden de hurgerbladen om vol te houden dat Mac Donald en Henderson geen socialisten waren, dat de Labour met de socialistische Arbeiders- internationale NIETS gemeen had en zoo meer. Maar nu Nu de burgerpers in den val van het Kngelsch pond, ten einde de werkelijke beteekenis van de financieel# katastroof te verdoeselen, ten nieuwe ge legenheid zoekt om het socialisme te tref fen, is de gewezen Labourregeering, plot seling een SOCIALISTISCHE regee ring geworden, waren al haar beslissin gen zuiver socialistisch en komt alle on heil van het socialisme Wat een hansworsterij Tegen den Oorlog op komen noemen de Fronters demagogie De West-Vlaming-fronters vinden het allemaal holle leuzen en demagogie te spreken van nooit meer oorlog en als zinnebeeld der anti-oorlogsactie het u ge broken geweer n te nemen. Zij zeggen met Joris Van Severen, dat zij niet minder willen doen dan de man nen van i3o2. Wat is dat, niet minder doen dan de mannen van 13o2 Vechten, oorlog voeren tegen de Fran- schen Maar in j3o2 sloegen de Vlamingen met hun goedendags de Fransche ridders neer met hun gulden sporen. Nu zouden in een oorlog tegen Fran krijk Vlaamsche werklieden tegen Fran sche arbeiders staan. Moeten zij de gewe ren op elkander richten t Moeten zij elk ander kapot schieten, hun bloed vergie ten, hun leven otteren voor de Fransche en Vlaamsche ridders van het gouden kali Het moge De West-Vlaming o-fron- ters niet aangenaam in deooren klinken, maar wij roepen met alle vredesgezioden en oorlogshaters zoo luid als we maar kunnen Nooit, nooit geen oorlog meer ...De Ontvoogding van het pro letariaat, zal zijn eigen werk zijn. Karl Marx.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1