te OORLOG aan den OORLOG KLAARHEID m pÉÉÉIg 28 Jaargang N' 44 Prijs par nummer SO centiem©-> H 8 November 1031 Soc, Weekblad voor h 'mmitk*, rA. WA Moet de hartkreet zijn van het georganiseerd proletariaat, in den strijd voor wereldvrede. Daarom op II November luidkeels geroepen OntwapeningOntwapening!! Ontwapening Bede van Gezel NICHELS uitgesproken Allerheiligen, op het kerkhof ter gelegenheid van te Aalst. Soc. Jonge Wachten en Jonge Syndikalisten RECHT EN Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst BBpk-Rbkknino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. ■Federatie - Volkshuis AALST. Ja, waar gaat de menschheid naar toe 't Niemand kan het zeggen. Ook de zooge zegde redders van de samenleving niet. Die heelemaal niet. Die zijn de eersten de kluts kwijt geweest. Waar is Mb ranc- qui, de redder van den frank Wat is zijn middel om de werkloozen aan arbeid, de handelaars aan zakon, de regeering aan geld te helpen Waar is M. 1 heunis, de groote financier Waar is de machtige M. Fabri, de koning van de bankwereld Waar is hun redmiddel f Zij hebben er geen. Zij zitten met de handen in liet haar hun hersenkast is leeg. Zij zien het gaan van kwaad Daar erger en zij /-wij gen. Zij hebben niets te zeggen. Zij be schikken over de machtigste banken, zij hebben milliarden ter beschikking en zij doen niets. Of liever zij doen wel iets, zij trachten hun schaapjes op het droge te houden eD zij geven den brui aan de el lende en miserie van de groote massa. Zij die onder hen staan zijn razend. De geruïneerde speculateurs vloeken en tie ren. 'De menschjes die gehoopt hadden met hun goede tuvaux geld te verdie nen en allen bijna geheel geplunderd zijn, schreeuwen om wraak. De kleine ban kiers zijn opgeslurpt door de grooten. Zij mogen blij zijn nog als onderdanige die naars van de groote geldwolven te mo gen blijven. Wisselagenten hebben ande ren met zichzelf in den afgrond gesleurd. In de zakenwereld, waar eenige jaren te rug zooveel bloei, zooveel welstand be stond en zoo gebluft werd, is het nu misère générale In dat wereldje hoort men nu de onzinnigste dingen. De diktatuur over de banken moest da delijk ingesteld worden. Neen, dat is niet genoeg, de banken moesten in beslag ge nomen worden. Allen De groote ban kiers mocht men voor hun paart gerust opknoopen. Ons land is rijp voor het kommunisme, voor het fascisme. De we reld mag instorten. Morgen Er is «iets meer te doen. De socialisten zijn gema tigd. Die eischen niet genoeg. Die willen lapmiddelen. Die durven niet met één krachtige daad de rotte vlekken uitsnij den. Het militarisme zou dadelijk moe ten verdwijnen. Het is onziD, in een we reld waar geen eten is en geen werk, aan soldaterij milliarden te vergooien. Met wortel en al moet het militair gedoe uit geroeid worden. Het geld moet gehaald worden waar het ia. Dadelijk 1 aarom geen heffing op het kapitaal i Waarom zou de Staat zijn deel niet eischen van al de bezittingen van de Société Générale, de Banqued* Bruxelles en de Algemeene Bankvereeniging, heilige drievuldigheid van Mammon. Waarom zouden groote grondbezitters en de groote eigenaars geen deel van hun bezit afstaan om de re- geeriDg te helpen haar schulden te dek ken, om groote werken uitte voeren, om de werkloozen die geen werk vinden te- steunen 1 Onrechtvaardig Geen denken aan Als hat land in gevaar was in 1914 heeft men de heffing gedaan op hat leven van de Belgische jeugd. Als de kapitalis ten protesteeren tegen een heffing op het kapitaal dan laat men maar antwoorden aan de duizenden weduwen en weezen van den oorlog, die hun echtgenooten, hun zonen en hun aders otterden op he1 altaar van het vaderland. Is menschan- bloed gemakkalijker op te eischen dan aardsch slijk De aanval is grooter nu dan in 1914. Toen werden we aange vallen door Duitschand. Nu door heel de wereld. De bevolking kan nu slechts ge holpen worden door radikale, door ingrij pende maatregelen de heffing op het ka pitaal is er een van. Maar er is meer. De bankwolven en hun knechten van de pers die zich zouden verzetten tegen deze ge- zondmakende maatregelen, zouden moe ten achter slot en grendel gezet worden als defaitisten, als staatsgevaarlijken. Maar er mag met gelanterfant worden. Niet uitgesteld Niet gewacht tot het te laat is. Nu is de tijd om te toonen dat nieuwe tijden in aantocht aijn en dat dient gebroken met het bestaande, met het versletene, met het verroeste. Nieuwe dingen treden op de hielen van oud din gen en verdringen ze zonder genade. De macht van de geldbezitters dient niet al leen geknot, maar geheel vernietigd te worden. Maar wie doet het Waar blij ven nu de socialisten Zoo kermt de onwetende aan zijn zelf gekozen kruis Zoo kermt men in beurskriDgea van al" le soort. De taal van den eene is revolu- tionnairder dan die van den aDdere. Zij staan daar machteloos. Hun geld is weg. Hun broodwinning is weg. Hun toestand is wanhopig. Hun toestand zonder uit komst. Plotseling zijn zij revolutionnair geworden. Zij meenen nu dat in één handomdraaien de wereld op haar kop kan gezet worden. Toen wij propagan da maakten tegen het militarisme, tegen het kapitalisme, tegen de plunderaar» van de beurs, tegen de dieven van de gemeen schap, toen werden wij door hen geschol den. Zij waren toen de mannen van orde, de mannen van het gezag. Smalend za gen zij neer op de roode politiekers. Ge niepig schimpten zij op de socialistische utopisten die niet eens verstand genoeg hadden om te begrijpen dat alles nu een maal was zooals het hoorde en dat het zou blijven tot in der eeuwigheid, amen. Die menschen willen nu wanhoopspoli- tiek voeren Wij niet. Wij nemen de ver antwoordelijk van al wat we voorhouden en al wat wij in ons programma schre ven. Wij willen dat uitvoeren, morgen als we kunnen. Wij deinzen voor Diets en voor niemand terug. Maar wij moeten de macht hebben Wij moeten meester in het land. Wij moeten de meerderheid achter ons hebben. Wij moeten kunnen handelen voor de gemeenschap met man daat ons door de meerderheid van het volk gegeven, De tijd is er nog niet. Dia komt. Die komt zeker. En dia komt eer der naarmate eindelijk de oogen opengaan van katholiekenen liberalen en fronters, die zich blind gestaard hebben op het ka pitalistisch regiem en nu huilen omdat het niet spoedig genoeg instort. Gods mo len maalt langzaam maar zeker. Het so cialisme komt zeker en sneller dan velen denken. TU tn 1 or. I De Engelsche verkiezingen, met als ge- I volg de nederlaag der Labourpartij, heb- I ben heel wat inkt doen vloeien. 1 Dat onze tegenstrevers van alle scha- I keeringen triomf kraaien, hoeft geen be- jtoog. 1 Maar... datze den uitslag nog zouden I zoo uitleggen dat elke lezer zou gaan den- I ken aan een totale verplettering van de Isocialistische partij, is wat verregaande. I Inderdaad Onderstaande cijlers en I feiten zullen zulks afdoende bewijzen. In 1929 behaalde de Labourpartij 8.362.594 stemmen |De Konservatieven 8.664.243 |De Liberalen 5.300.947 Ze kregen voor dit stemmental Labourpartij 289 zetels Konservatieven 258 Liberalen 59 In 1931 behaalden jde Labourpartij 7.000.000 pe Konservatieven 11.500.000 ^Ile Liberalen 2 500.000 Ze kregen voor dit stemmental Labourpartij 50 zetels l Konservatieven 472 Liberalen '9 1 Ziet ge in, welk dwaas kiesstelsel er in ingeland bestaat De Labourpartij bekomt 7 miljoen (temmen en verovert slechts 50 zetels. De Liberalen verliezen 3.050.947 (zeg- b drie miljoen vijftig duizend negen tonderd zeven en veertig stemmen) in 131 tegen de vorige kiezing van 1929 -t ze winnen 20 zetels. IMeer, de Labourpartij had 135.000 jemmen noodig per gekozen kandidaat 1de Konservatieven 25.000 stemmen. De Labourpartij behaalde in 1929 |o/0 van het stemmental en in l93i 0/0, dus slechts 4 verlies en ze krijgt 5 zetels minder. Dat is de ware toedracht van het zotte bestaande kiesstelsel. Het resultaat van deze kiezing is Invoering van het protektionisme, wat erge gevolgen nazich zal slepen. Al de triomfkraaiende burgerschriben- ten, het gejuich der bourgoisie zullen in een afzienbaren tijd gekoeld zijn. De ontnuchtering zal er vroeger ko men als men vermoedt En dan Ja dan zullen we vaststellen dat de reeds zoo erg geschokte wereldekonomie nog erger zal wankelen op hare grond vesten, en het werkloozenleger weeral met eenige tienduizenden zal aangegroeid zijn.: Dat het Fascisme zal erger roeren in het troebele water, en weer zal aanstu- wen tot het instellen van nieuwe dikta turen dat de wereldvrede 'n duw in den rug zal krijgen en er weeral een stap voorwaarts zal gedaan worden naar het toppunt van bewapening dat dus meer dan ooit oorlogsgevaar de menschheid zal bedreigen. 1 Al het gezwets van verplettering der socialistische partij van Engeland is prietpraat, want Labour staat als een rotsblok. 7 miljoen arbeiders staan onwankel baar achter hun roode strijdhamer. En het weze gezegd Raak aan, wie durft Want trots de gansche kapitalistische kaste, geholpen door invloedrijke afval lige socialistische leiders als Mac Donald, Snowden en Thomas, blijven ze ijzer vast aaneengesloten. Ze hebben wiliswaar maar 50 zetels op de592 maar... opgepast, als ze het aan durven de 7 miljoen rooden in het ge zicht te slaan. De weerslag zou kunnen noodlottig worden voor het kapitalistisch regiem. We zeggen dus stout en luid Labour is geslagen, maar niet verslagen Vooruit met nieuwen moed en meer wilskracht om den geleden smaad te wre ken A. B. Geachte omstaan deus, Nogmaals staan we hier op dezen doodenakker, waar zoovele» onzer duur baren rusten, om hen onzen groet te brengen, om hen te getuigen, dat ze, in ons geheugen, voort leven. Sedert jaren en jaren is het, dat de Socialistische partij als partij deze rouwbetooging inricht, een bezoek brengt aan de graven van hen, die in leven, aan onze zijde hebben gestaan, om den strijd voor beternis voor ons arbeidende volk te helpen voeren. En met aandoeniog denken ve voor al aan de eerste kampioenen van het So cialisme. Eerbiedig oniblooten we voor hen ons hoofd, want hun strijd was lastig, onbe loond maar zij werden bovendien ge lasterd en veracht,zelf» nog van diegenen, voor wien zij in de bres waren gespron gen. Kon het droeviger Zij, onze koene strijders, begrepen hun miskenning, hun onverdiend lijden en zij durfden het aan, tegen de machti gen dezer aarde op te staan en van hen eerbied te eischen dm hun recht op leven te erkennen. 't Was eene stoute daad, die men hen betaald zou zetten, en zoo gebeurd» het ook. Wat denkt ge wel Ongeleerde werklieden, die toch maar goed waren om van den vroegen mor gen tot de laten avond te arbeiden, durf den het aan, hunne werkbroeders op' te roepen, om hen ie vereenigen in vakbon den, ziekenbonden en coöperatie, om zich aldus eene macht te verzekeren, om van hunne heeren-meesterseen beter loon en vermindering van werkuren af te dwingen. Neen, zooveel durf hadden zij nooit van hunne werklieden verwacht en dezen die er de opstokers van waren, zouden het bekoopen. En de vervolging begon. Men ontnam hen hun werk men stelde ze broodeloos. Zij werden op het zwarte boek geschréven en hun gelöoptvan het eene fabriek naar het andere was te vergeef sch. Overal wees men hen de poort en wilden ze vrouw en kinderen niet la ten verhongeren, ze moesten uitwijken naar 't Walenland of Frankrijk. En zij die dachten, dat met vervolging eo broodroof, den strijd der werklieden kon gedempt worden, hebben zich deer lijk bedrogen. Inderdaad, de een na den anderen eisch werd gesteld en door hun taaien wil en aanhoudendheid wisten d» werklieden ze te doen zegevieren. Algemeen stemrecht, verplichtend on derwijs, achturigen werkdag, afschaffing van artikel 310 van het strafwetboek, pen sioen voor de oude afgesloofde werklie den, steun voor zieken, gebrekkelijken en werkeloozen, ziedaar een stout program ma waarvoor zij streden en het wisten te veroveren, midden de vervolgingen, broodroof en gevangzitting. Daarvoor verdienen onze voorganger» en afgestorven partijgenooten onzen in- nigen dank, en blijven ze ook voor eeu wig in onze gedachtenis. Wij, ouderen van jaren, die met hen die strijdperiode hebben medegemaakt, wij weten wat moeite en opofferingen het heeft gekost om dien uitslag te bereiken. Het is wat velen onzer jeudige kame raden niet genoeg beseften O we zou den willen dat zij begrijpen, dat er niets van dit alles is veroverd geworden, dan ten koste van bloeden onzeggelijke ont beringen. De kapitalistische klasse die over de macht beschikte, kon zich niet voorstel len, dat ongeleerde menschen onderwijs wenschten dat zij daarenboven stem recht eischten, om de wettenmakers te helpen kiezen dat zij niet te vreden wa ren met ziekenhuizen en armbureel, wan neer zij ziek of werkeloos waren en dat zij in hunne oude dagen recht op leven eischten door invoering van d'ouderdoms pensioenen. Neen dat kon de groote bur gerij niet kroppen, want zij hield aan hare machten voorrechten. Herinneren we onze jonge strijdmak kers hoe de anderen bespot werden, toen zijden eisch van den acht-urigen werkdagstelden. Het waren droomers. onverantwoordelijken, en men beschimp' te hun eisch door 't gekend tooneelstuk- ie Acht uren gapen, Acht uren slapen, Acht uren wandelen gaan. Pas enkele |aren, is den achturigen- arbeidsdag veroverd, of we zijn reeds verplicht te streven voor de 40 uren-werk- week. De werkloosheid heerscht in haar volle woedewinkels en magazijnen steken proppensvol, wachten op koopersen zij de werklieden»die de voortbrengers zijn van alles, lijden gebrek. De Kapitalisten die de maatschappij zoodanig hebben ingericht, dat zij enkel bestaat op winsten profijt, hebben het zoo ver gebracht, dat er duizenden, millioe- menschen werkloos ronddwalen, geen schoenen hebben, terwijl de magazijnen er van vol gepropt zitten, niet behoorlijk zijn gekleed terwijl de winkels wachten op koopers; in een woord in een wereld, maar in een wereld waar alles in over vloed is, heerscht er armoede en ellende. Hoe ongerijmd En midden die armoede en ellende, worden er duizenden balen koffie in zee geworpen, balen katoen verbrand en met granen gestookt en dit alle» om te beletten, dat de waren in prijs zouden verminderen. En dit gebeurt straffeloos En terwijl we dit alles beitatigen, doet men een aanval in regel opdeloonen, op den werkeloozensteun, op de pen sioenen van invaliden en ouderlingen in ons land. Men wil bezuinigen op de ellende der ongelukkigsten terwijl men maar steeds voorts millioenen en nog millioenen verspilt aan het moorddadig militarisme. Zullen of kunnen de werklieden zulks blijven gedoogen Zullen zij zich niet eens bewust gevoe len van hunne macht en sterkte, om aan al die wanorde een einde te stellen 1 't Is wat het Socialisme hoopt, waar naar het streeft, omdat het weet en over tuigd is, dat de macht van het proleta- riaat ligt in de eendracht der werkers al ler landen. Neen, onze strijd is niet enkel natio naal, hij is vooral internationaal, omdat hel langs dien weg is, dat wij het prole tariaat kunnen doen zegevieren op zijne uitbuiters en uithongeraars. Ja, we weten het, hoe de burgerij juicht, omdat onze Engelsche vrienden verra den door enkele leiders deze week eene harde nederlaag in de kiezingen hebben ondergaan. Wij hebben er niet alleen veel Ka merzetels verloren, wat op voorhand te voorzien was. gezien de samenspanning der burgerpartijen) maar wat we als er ger beschouwen is het verlies aan stem men. Ten voordeele van wie Van de conservatieven, van de protec- tionisten, die enkele weken geleden den werkloozensteun met 10 ten honderd hebben verminderd en nu het leven zul len verduren, doorliet stemmen van in- komrechten. België vindt een sterk afzetgebied in Engeland, en binnen enkele maanden, zullen we reeds ondervinden, dat, docr die inkomrechten. we niet meer zullen kunnen konkureeren, iets wat beteekent nog grootere werkloosheid hier in ons land. Ja t is betreurenswaardig te moeten bestatigen, dat er nog zooveel werklieden op politiek gebied mede huilen met de zen, die opkomen tegen de belangen van liet arbeidende volk. De kapitalistische klasse vindt helaas goede verdedigers en helpers, in de ran gen van liet proletariaat. Hierin België ook komen de burger partijen wonderwel overeen, om een strijd te voeren tegen de Socialisten. Het Socialisme ziedaar bun vijand. Daarom zetten ze hun godsdiensttwis ten van Kant christenen en vrijdenkers leggen de handen in een t zijn broeders, om de socialisten te beveachten. Dit voorbeeld wordt ons gegeven van omhoog, van de burgerij, van de rijke menschen. Waarom doen de arbeiders niet hetzelf de Heelt een christen arbeider het beter dan een ongeloovige I Is de eene min uitgebuit dan de andere Neen, 't is een twistappel door de Ka pitalisten in ons midden geworpen, twist appel, die zij zorgvuldig vermijden, tot hun eigen voordeel, tot hun eigen belang. Waarom doen we niet hetzelfde ünze afgestorven vrienden hebben het ons nochtans altijd voorgehouden. Ze zagen klaar op dit gebied, volgen wij hen dus op den weg ons door hen aangewe zen. En het is noodig, allernoodigst, willen wij hun begonnen werk tot een goed ein de brengen. 't Is ook dit, wat wij hier jaarlijks ko men herhalen, op de graven van onze duurbare en te vroeg afgestorven vrien den. 't Is dien eed die we hier jaarlijks zwee- ren, 't is aan dien eed, dat we zullen ge trouw blijven tot aan onze dood. Neemt in massa deel aan de Nov ember-Betoogd ngen. Ier gelegenheid van de herdouking van den wapenstilstand, van de gru welijke broedermoord van 1914-18, richt de Partij in verschillende gewesten van hot land betoogingen in gevolgd van meetings. De beteekeDis van deze hetoogingen zijn zeer gewichtig voor ons, jongeren. Onmiddellijkna den vreeselijken we* reldbrand, hebben de Soc. Jonge Wach ten zich aau het Werk gezet om den vrede te bewaren en eenen liardknekkigen strijd gevoerd tegen de imperialistische vcrzitchiingen van onzeregeering, welke ons tot nieuwe oorlogen zouden hebben kunnen brengen. De .Jonge Wachten tnbhen hun taak goed begrepen. Bij elke gelegenheid heb ben zij reeds getoond de vredelievende gedachte te propageeren. Strijdliederen zingend, doortrokken zy de strateD van de stad, zij toondeo aan de oude pion- niers van het socialisme, dat zij het aan gevangen werk in de toekomst zullen voortzetten en aan de bourgeoisie dal de Jonge Wachten een ideaal hebben dal hun geestdriftig bezielt. We zijn niet als onzo tegenstrever8 KAF en anderen om van dezen dag ge bruik te maken, om eens lifcht fe geven aan hyperpatriotisme en zulks te trach ten door de herinneringen van den oor log te verlevendigen, den volkenhaat aan te wakkeren, en het monster mili tarisme te dienen, Wij. Jonge Wachten, en gij jonge ge syndikeerden, we moeten den li"» No vember herdenken, als de dag waarop de gruwelijkste broedermoord,' die een schando was voor gansch de menschheid, oen einde nam. We moeten dien dag \ieren. als dezen waarop weer vrede volgde op den ramp- vollen en bloedigen wereldoorlog, die het leven kostte aan millioenen men schen, die er duizenden en Dog duizenden verminkte en aan ieder land milliarden kostte. Maar dit jaar vooral zullen deze be toogingen een bijzonder karakter dra gen, omdat zij komen aan den vooravond van de groote OntwapeniDgskorferen- tie welke Ie Get< ve, in Februari 1932, plaatsheeft Het wellukken dezer kon- ferentie zal voor het moerendeel afhan gen van den druk welke door de bevol king en vosral door de arbeidersklasse der verschillende larden op hun weder zij fache regeermgen wordt uitgeoefend. Helgie vooral gaat den weg op van eeu sterkere bewapeningspolitiek. Jonge vrienden Ge zult er aan denkeD, dat het volk, en vooral wij jonge meDschen, in allé oorlogeD, overal en altijd hef eerste on gelukkigste slachtoffer zijn. Ge moet van dez gelegenheid gebruik makeD. om eens te meer uw wil te ver kondigen om krachtig tc strijden, opdat de oorlogen weldra nog alleen afzichte lijke herinneringen uit het verleden zijn. Ge moogt niet vergeten, datal de ont goochelingenal de misrekeningen, al de moeilijkheden, waaronder we gebukt gaan, het rechlstreeksch gevolg zijn van den oorlog en het verfoeilijk kapitalisti sche regiem, het regiem van het gewa pend kapitalisme. Te gelijkertijd moet ge uitirg geven van uw wil om e=n einde te maken aan dat alles, dat de bron is van de oorlogen en grenzeloozo ellende. Li ee inoogt dan ook riet nalaten aan deze betoogingen deel te nemen. Al de Social stische Jonge Wachten en jonge gesyndikeerden moeten in massa aan de hetoogingen deel netnen. We moeten door em goede opkomst het bewijs leveren, dat ons hart klopt voorde verwezenlijking van ons ideaal. We motten toonen. dat wij. eerste slachtoffers, bert id zijn te strijden en desnoods te r-fleren. voor onzo leu» NOOIT MEER OORLOG en wede wijze woorden van leai Jaurès zullen indachtig zijn LIEVER OPSTAND DAN OORLOG. Jonge Wachten en jonge syndikalisten, plicht gebiedt. GE ZULT AAN DE NOVE.MBKR-BE TOOG 1NG BN DEELNEMEN Van Laetiipm. Aan al onze partijgenooten, die hier hun laatste rustplaats hebben, brengen wij heden bloemen en kronen waarmede we hunne graven versieren, een bewijs onzer innige verkleefdheid, een bewijs van hulde aan hun geleverden strijd. En nu, kameraden, gezellinnen, aan al dezen die in leven het hunne hebben hij gedragen, om den strijd van 't Socialis me te bevorden;toepen wij toe Ruit zacht Rust in Vrede,

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1