Ditjes ei Datjes IC 28 Jaargang N' 45 Prijs per nummér SO oentiemao 15 November 1031 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Kiezersopgepast U kunt slechts tot 19 November reklamaties in sturen, als ge op delijst niet staat. Hebt ge zerslijst nagezien de kie- wel al Soc. Kiezers van hét Arr.-Aalst Gedenkt ons KIESFONDS als steun voor de aanstaande kiezing RECHT EN Verantwoordelijke Uitgever A.LFONS BERGHMAN Lokial - Volkshui» Molendries, 11Aalst Postcheci-Rkkbnino 86686. Tblitoon 572. ZlTKL B. W. p. Arr.-Fbderatii - Volkshuis AALST. Verdeden week, Zaterdag en Zondag, hield de B. W. P. een Congres om de politieken toestand te bespreken aan den vooravond der opening van den Parlemen tairen zittijd. Al de redevoeringen der talrijke spre kers weergeven van dit Congres kunnen we in ons blad niet. Toch willen we de inleidingsrede geven, gedaan door Pgt. Vandervelde welke een DUIÖKLIJKE TAAL is. een klare inleiding door EMILE VANDERVBLDE. Vandervelde houdt de openings rede. Dit kongres moet de aktie regelen voor den zwaren strijd, dien wij in de Kamer zullen te voeren hebben. Met de taalkwestie zullen wij niet veel last meer hebben. Over kleinigheden, die wijzen op zekere meeningsverschillen, zooals thans blijkt uit de polemiek ontstaan tusschen Huysmansen Vermeylen, zal vlug kunnen'heengestapt worden, maar over de kuituur autonomie, die wij eerst verdedigden, zijn allen het eens. De wij zigingen op de regeling der taalkwestie voortvloeiend door verdere politieke en bestuurlijke organisaties van onze partij, daarover zal een speciaal kongres te be slissen hebben. Maar op een vorig kon gres heeft de partij verklaard dat de een heid der Belgische natie beantwoordt aan een nationale en internationale noodza kelijkheid Over de toelagen van het vrije onderwijs werden reeds vroeger vinnige debatten gewijd wij blijven bij ons pro gramma en-onze voorkeur gaat naar het openbaar onderwijs als openbare dienst, met waarborg der vrijheid in onderwijs. Maar dat belet niet dat wij pijnlijk wor den getroffen door dat in dezen moeilij ken tijd de regeling niet raakt^ aan de honderden millioenen die de Kerkop- eischt voor haar klerikale scholen. Op een volgend kongres zullen wij daarover te beraadslagen hebben. Wij zullen ons vooral moeten bezig houden met het vrije technisch onderwijs, dat het geweten der arbeiders wil vormen en kneden in een bepaalde richting. FINANCIEELE EN EKONOMISCHE KRISIS. Het gaat thans vooral over de linan- cieele en economische krisis. De voorge legde begrooting is de noodlottigste die wij ooit hebben gekend, De regeering beweert dat de begroo ting in evenwicht is. Dat is niet zoo. Daarbij belet zij de provinciën en de ge- meanten hun budget in evenwicht te brengen. Voor de begrooting van Kongo moet men de vlottende schuld verhoogen. De regeering neemt haar toevlucht tot de verfoeilijkste bezuinigingen De be- erooting houdt rekening met de herstel betaling van wege Duitschland. De toe stand van Duitschland is zoo hopeloos dat men bezwaarlijk kan veronderstellen dat dit land in de naaste toekomst op re kening der schadeloosstellir g nog iets zou kunnnen betalen. De Kamer zal over een begrooting moeten stemmen, waar- van het evenwicht later zal dienen opge vuld te worden. Wij zullen moeten vech ten tegen de verfoeilijke politiek van het protektionisme, dat de prijzen wil op drijven van boter, vleesch en andere arti kelen van eerste behoefte Dat helpt de landbouwers niet tegen de te hooge pachten. (Toejuichingen) Wij hopen praktische maatregelen te stellen tegenover de negatieven van de regeeriDg De grootste bezorgdheid even wenwel gaat naar het internationaal plan. de ontwapening, de herstelkwestie en de schulden, gebonden aan het geheel van onze internal ionale politiek, de middelen die de krisis niet kunnen oplossen. l)at aaat niet ie het kapitalistisch regiem, maar men kan er zich alleen bi| bepalen de moeiliikhedén te verzachten. ONTWAPENING. In zake ontwapening kunnen wij kort zijn. Dat is een levenskwestie. Maar wi, hebben er uitvoerig over gehandeld in de nationale en internationale kongressen. Thans moeten wi) handelend optreden, inde Partij en in de Internationale. De bewapening moet teruggebracht worden op het peil, vastgesteld door het vredes verdrag De Internationale moet druk king uitoefenen op de regeeringen, op dat over ganscli Europa de bewapemn gen zouden verdaagd worden, opdat niet langer de 144 milliard zou moeten uitge geven worden voor de voorbereiding van nieuwe slachterijen. Wij zullen daarvoor betoogen op n November. Wi) zullen dan met alle kracht waarover wi| be schikken. laten voelen, dat wi) den 1terug keer van den oorlog mat willen(Toe) 1 ONZE INTERNATIONALE POLI TIEK. In do Brusselsche lederatie zou Mar- tauv gezegd hebban, dat de internatio nale politiek van België steeds aan den sleep heelt gehapgeo van de ïmpenaji- Se politiek van Frankn,ken zulks met instemming van Vandervelde. Dat is wat al te sterk Na de aanvallen der burgerpers, die mij sinds tien ]aar be- achuldigd ven vijandig te staan tegenover Frankrijk. De waarheid is, dat zelfs de burgerpartijen meer en meer terugkeeren tot de werkelijke neutraliteit. Ik zelfben ook nooit Frankrijk vi|and.g maar ik heb ook nooit speciaal de Fran- Khe politiek gesteund. Marteaux vraagt het woord om terecht te wijzen. De VOORZITTER. Later. VANDERVELDE. Wij hebbende Roerbezetting bestreden. En zonder naar Frankrijk te wachten, het voorstel-Hoo- ver aanvaard. Wij hebben ons steeds la ten leiden door de loternatioDale. De Algemeene Raad is dus in orde en de partij ook, ofschoon enkele kameraden op eigen risiko toch hebben gehandeld in strijd met de internationale beslissin gen. Wij zijn akkoord om de herziening te vragen der verdragen, die de volken verdoelen, de overwonnelingen en de overwinnaars. Wij zijn voor degelijke ontwapening van allen. Wij zijn voor de onmiddellijke erkenning der Sovjets, om dat het niet te loochenen valt dat er in Rusland een werkelijke regeering bestaat. (Toejuichingen). WERKEN EN LEVEN OF STRIJDEN EN STERVEN Maar wij moeten ons vooral bezighou den met de krisis. Er zijn nog menschen die de arbeidersklasse zoo weinig kennen dat zij durven zeggen dat de werkloozen liever steun trekken dan werk te zoeken. Moesten zij dichter bij ons staan, zij zou den weten hoe pijnlijk het is voor een arbeider, zeil het brood niet te kunnen verdienen voor zijn gezin. En hier moet ik plechtig verklaren dat, indien de politiek van het burgerblok te gen de werkloosheid gelukt, de arbeiders zullen zeggen wat zij reeds vroeger hebben gezegd als wij niet kunnen Teven door te werken, verkiezen wij te sterven, al strijdend. fLangdurige toejuichingen). DE KK1SIS IS EEN UNIVERSEEL VERSCHIJNSEL Hoe moeilijker de toestand wordt, hoe sterker onze eenheid aan den dag zal tre den De krisis is een universeel verschijn sel. Het bureel der Internationale heeft er zich grondig mee beziggehouden op zijn laatste kongres te Parijs. Op de duidelijk ste wijze heeft het internationaal socialis me stelling genomen tegen de kapitalisti sche anarchie, die vroeg ot laat door het socialisme zal vervangen worden. Te Parijs zijn alle vertegenwoordigers uit de kapitalistische landen aan het woord ge komen. Allen waren eensgezind om te oordeelen dat de krisis verergert. Ameri ka, het land van belotte van net kapitalis me, is zoozeer getroffen als Duitschland. Duitschland, waar het staatskapitalisme het uitgebreidst is, is er dus niet erger aan toe dan het liberaal Amerika. Welk ar gument tegen de vijanden van het etatis me. in Duitschland zakt de goudstandaard. De wreede vervaldag der kredieten op korten termijn nadert. De bourgeoisie krijgt meer en meer da diktatuur. er zijn 4 '2 mihoen werkloozen, dat alles wijst op het naderen van een politieke en eko- nomische instorting die een geweldigen weerslag zal hebben over gansch de we reld. Engeland heeft een zoogezegde na tionale regeering, zij geett een schamelen troost voor de internationale reaktie. Millioenen werden verslonden om het pond te steunen, maar na enkele dagen moest de zoogezegde nationale regeering het pond laten schieten. Nu gaat zij re- geeren tegen de arbeiders en sociale w et ten saboteeren en door protektionisme de levensduurte doen toenemen. Dat alles wordt mogelijk gemaaKt heden door de af valligheid van enkele socialistische lei ders, afvalligen die ten eeuwigen dage een pijnlijken indruk zullen maken. En de daling van het pond gaat voort. De bourgeoisie heeft geen vertrouwen meer in haar eigen stelsel. Frankrijk bezit met Amerika het grootste gedeelte van het goud ter wereld. De uiterste hoop der bourgeoisie is op dit goud gesteund. Maar Franschen zelf moeten erkennen dat hun voorspoed een reus is met.leemcn voeten. De uitvoer daalt, de begrooting is in even wicht gelijk de Belgische, men zal in 9 maand de inkomsten verteerd hebben van 12 maand, daarna zal men ver kiezingen houden en de opvolgers zullen hun plan kunnen trekken. Het Engelsch protektionisme zal aan de Fransche weel- den-nijverheid een zwaren slag toebren gen Niettegenstaande haar eigen tolbar- reelen wordt de Fransche markt toch overrompeld door vreemde produkten we gens de daling van de wereldprijzen. In alle landen woedt dus de krisis van hoog tot laag. Op elke sport van de sociale lad der verkeert men in onrust, allen zijn het eens over een punt, het regiem van van daag kan niet voortduren. Welke zijn daarvan de politieke gevolgen. '1 en on rechte heeft men Bebel volgende woorden inden mond gelegd Laten wij de wonden van het volk bloeden het is alles ten voordeele van het socialisme Rebel heeft dat niet gezegd, het is trouwens on waar. De ieiten bewijzen dat slechte daden ons geen goede verkiezingen geven. In Zwitserland, in Frankrijk, in 1 sjecho- Slowakije waar het 't minst slecht gaat maakten wij een lichten vooruitgang,maar overal elders ontmoetten wij tegenslag en moesten de socialisten den tol betalen voor de moedige houding die zij voor het land in tragische oogenblikken hebben aangenomen. In Duitschland heeft het fascisme daar voordeel uit geslagen. (Zie vervolg onderaan 3,le kolon). Slechts nog 4 dagen blijven er over om u te overtuigen of ge we! op de kiezerslijsten staat ingeschreven. Na dien datum is het te Iaat 1 Doet het dus onmiddelijk I Ze liggen ter inzage TE AALST, in het Volkshuis, Molen dries TE DENDERLEEUW, in hetAcht- urenhuis», Statiestraat TE EREMBODEGEM, in het Volks huis, Brusselschesteenweg TE GEERAARDSBERGEN, in het Volkshuis, Markt TE GRIMMINGEN, in het Acht- urenhuis bij Sunaert TE GROOTENBERGE, bij Steen- haut Frans, Socialistisch Gemeenteraads lid TE HAALTERT, in het lokaal bij Roelandt Cyriel, Kattestraat TE HERDERSEM. in het lokaal bij Gustaaf Ledegen, Grootébaan TE HOFSTADE, in het lokaal bij Felix Pappaert, Blekte TE 1DDERGEM, bij Philemon Cop- pens TE IDEGEM, in het lokaal, bij Ber nard Van den Bosch, Kerkweg TFI KF"RKSKF)N, in het lokaal, bij Van den Storm F"rans, Dorp TE LEDE, in het Volkshuis, Statie- dreef TFi MEFiRBFiKE, in het Volkshuis, Brusselschesteenweg TE MF'.I RE, in het lokaal, bij Odilon Van den Steen, Nieuwstraat TE MOERBEKE, in het lokaal der Mijnwerkers, Statie TE MOORSEL, in het lokaal bij de We Timmerman, zaal Wilson TE NEDERBOULARE, in het Volks huis, Neerstraat FE NIEUWERKERENin het lp- kaal bij de We Van Boven, Kwalestraat TE NINOVE, in het lokaal De Red ding Geeraardsbergscbestraat TE ONKERZELE, in het Volkshuis, Neerstraat TE OVERBOULARE, in het lokaal, bij Victorine Van Lui TE ST.-MARIA OUDENHOVE. in het lokaal Den kleinen Haas n bij V. d. Stichelen Leopold TE SCHENDELBKKE, in het lokaal, bij Engels, Dries TE SOTTEGEM, in het Volkshuis, bijJozet Beerens, Nieuwstraat TE VIANE, in het lokaal, bij DeGan- zeman Clement, Aerenstraat TE ATEMREKE, in het lokaal bij petrus BatseJier TE ERWETEGF-M, in het lokaal, bij Jozef Faucaert, Fingelenstraat. In Engeland zagen wij de vertraagde wedergave van wat gebeurd is in België, in 1926, met dit verschil, dat in België het land reeds gered was toen de verkie zingen werden gehouden en zulks door een regeering waarin desocialisten zetel den naast moedige mannen zooals Franc- qui de begrootingen waren nfet enkel in evenwicht, maar lieten zelfs groote overschotten, waarmede vooral onze op volgers gepronkt hebben. Men voorspelde bij de verkiezingen de daling der heurawaarden, omdat de socia listen vorderingen maakten. Men heeft naar de reaktie geluisterd, maar de beurs is sterk gezakt en de krisis wordt erger met dan dag. Het evenwicht der begrooting Jis een ijdel woord geworden. Men moet 1 mil liard nieuwe lasten leggen op den rug der massa, na ten voordeele van enkele dui zenden de suoertaks te hebben afgeschaft. Men moet erkennen dat er geen geld is voor openbare werken, en de h. Houtart, die plechtig beloofd heeft geen schatkist bons te zullen uitgeven, maakt zich ge reed er voor een milliard te drukken en het land opnieuw over te geven aan de financiers. Zoo roept de ellende overal het fascisme in leven. In Oostenrijk, in Engeland, nergens was de krisis ons voordeelig. Er zijn nog te veel arbeiders bij wie het klassehewust- zijn sluimert. Zij zien het onderscheid niet tusschen de negatieve maatregelen van de bourgeoisie en de konstruktieve politiek van het socialisme. (Zie vervolg 2d« bladzijde). Leugenaars De Christenen willen trots alles vol houden dat de werkloozen in Meenen en Moeskroen zonder steun zijn gezet. Gelogen zeggen we. Wat zc verzwijgen is dat er te Meenen een komiteit is samengesteld om te on dezoeken wat er NOG MEER voor de werkloozen kan gedaan worden, bij het geen er tot heden in voege is. Fin dat de Christenen voor dit komiteit sinds meer dan een maand hun afgevaardigden moe sten aanduiden, wat tot heden nog NIET is geschied. Zoo helpen de Christene huichelaars de werkloozen. En... uwe oplossing, heeren De Volksstem orgaan van ex-minis ter Moyersoen. brengt ook verslag uit over het Congres der B.W.P,, Eenige uit hun verband gerukte citaten, eenige zinsneden uit verschillende radevoerin gen. Maar geen woordje over het met alge meene stemmen aangenomen noodplan. Gaat de scherpe tkonomische krisis de heeren uit De Volksstem niet aan mis schien. Of hebben zij een beter oplossing I Arbeiders, op de bres Op het Congres der B.W.P. sprak Gezellin Pollak uit Weenen over den be narden toestand der werkende klas in verband met de dreigementen der Fascis ten voor een nieuwe staatsgreep. Het socialistisch Arbeidersverweer is vast besloten haar verdediging te nemen, want indien Fascisten in hun pogen moe sten lukken zullen hun trawanten in ons land ook meer den kop opsteken. Arbeider», opgepast dan 1 Niet slechts uw bestaan, uwe vrijheid, uwe rechten zijn in gevaar, maar zelfs uw leven staat op 't spel, en velen van u toonen zich nog steeds onverschillig aan de Roode Milities. Overlegt eens oprecht uw plicht en de beslissing kan niet twijfelachtig zijn. Schande Dubbele schande I De ekonomische krisis woedt in haar volle hevigheid. Meer dan 200.000 arbeiders zijn er door getroffen in Belgie. Niemand voorziet beternis in den be narden toestand. Het klerikaal liberaal ministerie doet niets om er aan te verholpen en.... de socialistische maatregelen worden op een spotlach onthaald. Maar... we hebben een Minister die de arbeiders lief heeft, en dus een oplossing aan de krisis wil brengen. Ziehier hoe Minister Heyman de op lossing van de werkkrisis nastreelt. Van 1 Januari tot 3i October 1931 werden in Belgie 258 afwijkingen van de wet op den 8 uren werkdag toegestaan. 8628 arbeiders werden daarin betrok ken.Zij werkten samen 802.128 overuren, aldus ongeveer 10 uur per maand en per betrokken arbeider. Dit vertegenwoordigt volledigen arbeid voor 400 arbeiders, gedurende hetzelfde tijdperk. Voor gansch het jaar 1930 weiden 611 afwijkingen toegestaan, waarbij 27 i3n arbeiders betrokken werden, die 2 .340.160 overuren werkten. De socialisten ijveren reeds met hard nekkigheid voor de 40-urenweek en... men stelt nog dergelijke handelwijze vast in deze tijden. Schande voor de christe nen, dat ze zulks toelaten. Dood maar... springlevend De burger pers spreekt van den dood der Fingelsche Labourpartij... Wanneer men 7 millioen soldaten ach ter zich heeft is het gewaagd te spreken van... dood De verrassingen van morgen zou den kunnen bitter zijn voor de bourgeoi sie 1 Weg er meê I)e klerico liberale regeering stelde op 6 maanden tijd meer dan 1 miljard lasten op de verbruikswaren. Dit is zoowat 140 fr. per hoofd en per jaar. Weg met de regeering Renkin De Provinciezittijd van Oost-Vlaande- ren heeft in dei loop der maand October plaats gehad. We hebben met opzet geen enkel ver slag diar vergaderingen laten verschijnen, ten einde ons alleen aan klare en duide lijke na-beschouwingen te kunnen hou den. We zullen dan ook in enkele artikels onomwonden onze vaststellingen neer pennen en aldus aan het KLERIKAAL-FRONTISTISCH VERBOND een striemende afstraffing toedienen. Als inleiding geven we hieronder een redevoeriog, uitgesproken door Pgt. Ver- gevlen Emiel, aan het adres der fameuze., redders der Vlamingen. Mijnheer de Voorzitter, Mevrouw Mijne Heeren, Sedert dat, in onze provincie, een verbond werd gesloten tusschen de katho lieke rechterzijde en de Vlaamsche Natio nalisten is het de tweede maal dat ons een begrooting wordt voorgelegd. De eerste begrooting uitgaande van de nieuwe coalitie werd ons bij het begin van dit jaar gesteldf Hat ware veeleischend geweest van toen af te verlangen dat eene bijzondere wijziging aan de begrooting zou gebracht geweest zijn. Toen tr eanige maanden daarna nochtans zinspe lingen werdan opgemaakt, werd ons van de bank der VI. Nationalisten geant woord dat we wat geduld moesten heb ben. Wanneer wij thani de begrooting van 1932 inkijken dan gaan onze blikken vooral naar de heeren VI. Nat., en wij moeten zeggen terecht :ls dat al Mijn- heeren Aan de begrooting die voor ons ligt is integendeel een grondige wijziging ge bracht tegenover die een paar jaar. In de begrooting van 1930 zonder fon- tiesin de B. O., opbrengst Provinciale opcentiemen, aandeelen Staatsbelastin gen, Provinciale taksen 42,158,000 frs. Begrooting 1932 (met fondsen in de B.O.) opbrengst 53.648,000 frs vermindering 11,490,000 frs. Mr Van Steenberghe zegde daar zoo even dat de opbrengst |der belastingen in de begrooting moet verminderd worden met 2,200,000 frs. De meer dere opbrengst der belastingen, buiten voor een paar jaar, blijft in elk geval 9 millioen 290,000frs. De eerste uitslag van uw varbond is dus Meerdere Belastingen. Herinneren wij bij die gelegenheid aan de woorden van M' Da Rop bij de alge meene bespreking van het budget van 1929. Mr De Rop had dit jaar eene goed gedocumeenteerde rede opgemaakt en eens streng de tinancieele politiek der katholieke meerderheid geroskamd. Hij zegde o. a. Bij eerste oogslag moeten we tot ons spijt bemerken, dat de opcentiemen op de grondbeleatingen en de waarde van het mobilier, op de inkomsten der in Belgie aangewende kapitalen op de be- brijlsbelasting.met 1/4 gaan vermeerderd worden. Oost-Vlaanderen wordt eens te meer met 3.750,000 frs. meer lasten be zwaard. Wij zijn het eens, dat zonder geld noch geestelijke noch sociale opvoeding kan tot stand komen. Doch overdreven belas ting kan ons naar den ondergang leiden, de levensduurte opdrijven, de nijverheids takken naar het buitenland doen uitwij ken, den handel stremmen, den economi- schen toestand in gevaar brengen. Mr üe Rop zegde verder Ik kan U verzekeren dat ons volk. burgers, landbouwers en werklie den, met een ongeduldig verlangen naar dea dag wachten waarop zal aangekondigd worden dat de belas tingsmeter aan 'tdalen is Het ongeduldig verlangen van ons volk is teleurgesteld de belastingsmeter is niet gedaald, zelfs niet met VI. Nat. in het uitvoerend bestuur. Evenals Mr De Rop, twee jaar geleden, zijn spijt uitdrukte over het stijgen der prov. opcentiemen, moeten wij nu het zelfde doon. Maar wij doen het met dubbel spijt want de opcentiemen zijn nu niet ver meerderd, niet met 1 4 maar wel niet 100 Wat hebben de VI. Nat. gekregen zero 1 Wie herinnert zich niet hier de heftige debatten over de herkenning als officieele feestdag van 11' Juli en hetjlaten wappe ren van de leeuwenvlag aan het provin ciaal hotel.Niets daarvan Zells er is geen plaats daarvoor nevens de Nat. driekleu- renvlag. Was het luidruchtig optreden der fron- ters rondom deze kwestie slechts gepraat voor degaleiën. Men zou het zeggen,want van de leeuwenvlag is thans geen .sprake meer. De fronters hebben niets kunnen loskrijgen van hunne bondgenooten. Het tegenovergestelde is gebeurd. Zij hebben water in hunnen wijn moeten gieten. Neem bij voorbeeld de toelagen aan de Universiteit van Leuven en de Vlaamsche leergangen derzelfde. Wat zegde M' De Paepe op 7 Decem ber 1929 daarover I Wij zullen tegenstemmen om de een voudige rede dat we geen steun willen verleeoen aan de volledige Fransche in richting. De eenvoudige reden is weggevallen en dank aan de houding der fronters werd thans de toelage gestemd. En wat zegde M' De Paepe, tijdens die zeilde zitting tegenover de Vlaamsche leergangen der Universiteit van Leuvanf Wij zullen tegen de Vlaamsche leergan gen stemmen zoolang het wezen der ver- vlaamsching zooals nu slechts spotternij) en comedie zal zijn. Hebben misschien deze Vlaamsche leer gangen opgehouden een spotternij of comedie te zijn Men zou het niet zeggen als men leest wat desaangaande nog voor eenige da gen in De Schelde 11 geschreven weed. En nochtans zullen de fronters door hunne houding het stemmen dezer toe lage mogelijk makon. Het was.de hou ding van Mr De Paepe en zijn vrienden die geleek op spotternij en comedie. Mogen wij bij deze gelegenheid ook nog eens herinneren aan de trosche taal hier destijds gevoerd door Mr Cool tijdens de algemeene bespreking van 1929. Onze positie is een machtspositie. Dat wij die gebruiken willen,zal wel niemand verwonderen hoe we die gebruiken zullen, gaat gepaard met verwachtingen die wij koesteren, niet alleen in u, be stuurder» der minderheid, maar ook in hen die links op hun banken zitten te wippen om op te schuiven naar uwe ze tels zoo hoog strekken onze ▼er- langena nog niet. Mr Cool was een slechte profeet. Wij zijn heden op onze zetels gebleven en.de fronters zijn vol van verlangens opge schoven naar de zeis der B D. F.n wat is er geworden van de machts positieder VI. Nat. waarop M. Cool aoo fier \vas en beweerde die bij gepaste gele genheid te zullen gebruiken 1 De fronters zijn door en door brave jongens geworden, 't Is met moeite dat we hier nog hunne stem hooren behalve de bromstem van M. De Bruyn om er eens wat kwinkslagen uitte lappen. Hebben de heeren ironters er niets meer te verklaren Gaat nu alle» in de perfectie Wordt er NU niet meer met het geld kwistig en lichtzinnig omge sprongen, MCool 't Is nu zoolang niet geleden dat ge hier in vollen raad verklaardet Uit de besprekingen en onze persoon lijke ervaring blijkt het hoe lichtzinning hier het geld wordt uitbesteed, zonder toezicht en zonder opbrengst dus. Aan hoeveel geiten en kiekenbondenr, aan hoeveel naschoolsche leasen en voor drachten zonder volk en zonder spreker, aan hoeveel inspecteurs en commission worden geld geleend zonder intresten I Heeft M. Cool nu de ervaring opge daan dat het geld der provincie niet meer lichtzinnig wordt uitbesteed Geven thans de nog veelvuldige toelagen aan geiten- en kiekenhonden WEL intrest Wat is alles toch zelf veranderd. Maar het zijn naar ons meening de VI. N»t. die zoo snel veranderd zijn. Is het. niet in't oog springend dat bij de eerste le zing der begrooting geen enkel art. wordt voorbehouden door de VI. Nat. Ja toch één die van M. Cool, om de eer te redden. Wat verschil nietwaar, M. De Rop, buiten vroeger jaren toen talrijke artikels der begrooting onderhevig waren aan entiek van wege de Ironters. Ziedaar een nieuwe jonge partij die reeds bewijzen geeft haar onmacht. Wij weten wel dat binnen bet raam van een provinciaal, bestuur door en voor u geene grootsche dingen te ver wezenlijken zijn. Dat is vooral van u meer omdat gij slechts steunt op een be perkt programma, n.l. langs het taaipro. blema. Het kultuurvraagstuk is alleen geen taalvraagstuk,daarvan is het sociale vraagstuk onalscbeidbaar. De verheffing van een volk steunt ook vooral op stoffe lijke welvaart. (Vervolg toekomende week).

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1