inciezi Zij en Wij Ditjes m Datjes FEDERAAL-BESTUUR Soc. Weekblad voor het Arr, Aalst. 28 Jaargang N' 46 Prija per nummer 80 centiemen 22 November 1031 FEDERALE-VERGADERING Vijf en Veertigste Kongres der B.W.P. Geeft u blad na lezino voort RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postcheck-Rbkhning 85686. Tklkfoon 572.1 Zbtkl B. W. P. Arb.-Fïbïrath - Volkshuis AALST. (VEEVOLGj. ZOKTDAG S De cultuurminderwaardigheid van het Vlaamsche volk lag niet alleen in zijn ondergeschiktheid onder taaiplicht, maar vooral in de sociale ongerechtigheid. Voor eenige dagen had hier in den provincie raad eene belangrijke bespreking plaats over de sociale en economische toestan den. De Heer Ronse meende bij gelegen heid te mogen zeggen dat steeds de katho lieken hier en elders op den voorgrond hebben gestaan in den strijd voor sociale hervormingen. Wij zijn bij die verklaring, en dit niet zonder reden, moeilijk ernstig kunnen blijven Voorzeker geeft onze begrootiDg reeds de weerspiegeling van een breed uitge werkte sociale politiek. Maar wij zullen niet overdrijven, dat zulks voor al te danken is aan het socia listisch initiatief. Daartoe is het voldoende een blik te werpen op de vroegere begrootingen, die hier werden gestemd ten tijde toen de Katholieken oppermachtig waren en de Socialisten van geen invloed. 1893 De arbeidersklasse leeft in de diepste ellende lange werkdagen, kleine loonen. Er was een sterke Katholieke meerderheid in den provincieraad geen Socialisten. Toelage aan de Mutualiteiten 2.000 fr. Aan de werkloozen O En dat is al. 1913 4 Socialisten in den Raad. Toelagen*Ziekenbeurzen 46 000 fr. 8.000 fr. 750.000 fr. 3oi.5oo fr. 1.180 000 fr. 40 000 fr. Werkloosheid 1925 25 Socialisten. Ziekenbeurzen Werkloosheid 1932 Ziekenbeurzen Weezen kassen 1.220.000 fr Werkloosheid Gewone bijdrage pensioen 25.000 fr. Hulpgeld werkloosheid xoo.ooo fr. Provinciale werkloosheid 900 000 fr. x.025.000 fr. Buitengewone uitgaven 3.000 000 fr. 4.025.000 fr. Voor diegenen die er zouden aan twij felen dat de uitbreiding der sociale wer ken en de stijgende tusschenkomst der openbare besturen vooral te danken is aan den socialistischen invloed, neme maar als voorbeeld de provincie- of gemeente besturen met of geen socialistische ver tegenwoordiging. Was het geen schande dat nog honderden gemeenten uit onze provincie moesten verplicht worden door een wet om zich aan te sluiten bij het crisisfonds Blijft liet geen schande dat in vele gemeenten geen werkloozensteun wordt verleend En door wie worden de gemeenten bestuurd Door Katholieken. Ook in sommige gemeenten waar de invloed der Fronters belargrijk is zijn de gemeentelijke sociale werken van geen het eekenis. Wij zouden aan de Bestendige Deputatie willen vragen dat zij bet initia tief neme om de nalatige gemeentebestu ren hun plicht te doen begrijpen tegen over die welke dienen geholpen te wor den. Mevrouw, Mijnheeren, Voor wat het bevorderen der openbare gezondheid betreft zijn wij, sedert de so cialistische inrichting, ook een Hinken sprong vooruit gegaan. Vergelijkende cij fers zullen hier wederom als bewijs die nen. 1893 37.7000 1913 8o.35o 1925 1.832.750 1929 1.906 000 ,9322.524-000 Wanneer wij met genoegen de toename zien van geldelijke offers gebracht door ome provincie ten voordeele der openbare gezondheid, dan kunnen wij nochtans onze mistevredenheid niet verbergen bij het lezen van het verslag van den Meer Hollemans,over openbare gezondheid van verschillende gemeenten. Vooral in de plattelandsgemeenten la ten de gezondheidsmaatregelen veel te wenechen over en dienen scherpe maat regelen genomen te worden omdebesmet- ting der bronputten te voorkomen. n hopen dat de oproep van M' Hollemans niet te vergeefsch zal zijn. Daarbij op een aangroeiende noodwendigheid wijst n.l. Het stichten van Lazaretten. Onder dit opzicht schieten wij te weinig op in onze provincie, omdat de gemeentebesturen in Vlaanderen nog te weinig vatbaar zijn voor meet centralisatie. Als we daarover spreken dan denken wij ook aan de gast. huizen. Wij overdrijven niet wanneer wij bewe zen dat er hier nog zeer veel te doen is. Men staat hier voor te veel verbrokkelin gen. Wat als uitslag heeft, iu veel geval len, slechte hospitalen, waar men van allerlei soort onder één dak overbrengt, waar operatiekamers nog voorzien zijn van middeleeuwsche toestellen. Het zou volstrtkt noodig zijn nieuwe moderne hospitalen te bouwen. Natuur lijk dat er een moderne ziekenver- voerdienst hierbij onontbeerlijk is, wat trouwens gemakkelijk te doen is. Ik wil cok de aandacht vestigen van M. Dokter De Paepe op de noodzakelijk heid van het bouwen van een Sanatorium voor mannen in onze provincie Hier ligt een schoon werk voor U. Hier kunt gij uw initiatief doen gelden En als ge soms bij uwe bondgenooten op onwil zoudt stuiten, dan zult gij in den Raad wel eene meerderheid vinden om uwe pogingen te steunen. Mevrouw, Mijnheeren, Wanneer wij ons groot genoegen heb ben uitgedrukt over de toename der uit gaven van de provincie voor sociale wer ken, openbare gezondheid, enz., hebben wij integendeel bekommeringen over het klimmen van sommige uitgaven vaD hoofdstuk VIII der hegrooting n.l. het technisch onderwijs. Ondanks de menigvuldige verklaringen van een lid der B.D". dat het op meer ra- tioneele wijze moest aangevat worden met de uitgaven inzake onderwijs, zien wij dat in 1931 voor den dienst van het technisch onderwijs te verzekeren een som noodig werd geoordeeld van 14. 400.000 fr, voor 1932 bedraagt de som 16,400 000 fr. Integendeel heeft u het crediet voort komende van de buitengewone uitgaaf van de fondsenvoorschotten gebracht van 5 op 3 miilioen Maar het gehtele bedrag blijft 19 miilioen 400 000 fr. Ondanks dat 2 jaar geleden de Heer Ronse hier zegde er zijn genoeg scholen zien wij dat sedertdien nog 8 miilioen uitgekeerd wordt door de fondsenvoor schotten. Verleden jaar werden wij in 't bezit gesteld van een uitgebreid verslag over de toegekende fondsen-voorschotten sedert 1921. Welnu, met de 3 mill, voort komende in het buitengewone der begroo ting van ig3a beloopeD de totale uitga ven, gedaan aan fondsen-voorschotten, tot som van 25 mill. 88.707,50 fr. Zijn de uitslagen in evenredigheid der gedane offers in het technisch onderwijs Wat onze tegenstrevers er ook over zeg gen, ons oordeel is en blijft neen. De achtbare Heer Ronse heeft de commissie in de gelegenheid gesteld tij dens den rusttijd een paar vakscholen te bezoeken. Hij wilde ons onmogelijk over tuigen dat de millioenen besteed door de provincie Oost-Vl. aan het technisch onderwijs niet te vergeefsch zijn geweest. Wij hebben nooit aan de degelijkheid van sommige vrije scholen getwijfeld B.v. De vrije hoog» vakschool van Aalst, die aanzien is als eene der beste van het land. Overigens het zou er dat nog aan ontbre ken, dat men ondanks de groote geldelij ke offers in onze provincie op niets zou kunnen wijzen. Maar wat de inrichting van het onderwijs betrett zijn er hier nog met afgeteekende strekkingen. Het on derwijs moet een openbare dienst zijn h»t onderwijs mag niet het werk zijn eener partij. En hierdoor komt het dat in Vlaanderen en vooral in de gemeenten door katholieken bestuurd, de vrijheid van onderwijs een doode letter is. In katholieke gemeenten vindt men al leen katholieke scholen, 't Is vooral tegen dat machtsmisbruik dat we protest aan- teekenen. Mevrouw, Mijnheeren, Alhoewel wij niet willen spreken over het machtsmisbruik der Katholieken in zake het onderwijs, willen wij toch wij zen op een machtsmisbruik voor wat de samenstelling der verschillende regelma tige en bijzondere commissie betreft. Mijn vriend de Block heeft reeds meermalen die onrechtvaardigheid aangeklaagd wel ke nochtans blijtt bestaan. Al de commis- sien bestaan overwegend uir katholieken «n nochtans, heeren katholieken, is uwe macht hier Biet meer zoo overwegend als vroeger. Waar hebt ge nog het recht U volledig meester te maken in al de kommissiën En in dit geval richt ik mij ook tot de VI. Nationalisten. Als gij het bewijs wilt le veren dat gij de schoenpoetsers niet wilt zijn der katholieken, strijdt dan met ons zoo dat we daaroverzoo rap mogelijk vol doening hebben. Ik denk terug aan de be langrijke besprekingen die hier hebben plaats gehad, uitgelokt door Mr De Bruyn inzake toepassing der E.V. in Het werk van Kinderwelzijn Waarom hier niet doen eerbiedigen wat wij ten andere vragen In sommige kommissiën zien wij tot 7 katholieken vertegenwoordigd, tegen over 2 socialisten. Die verhouding is toch niet gezond of toch niet in overeenstem ming met de samenstelling van den Raad, ten waarde 42 -|- 8 mogen aanzien wor den als leden uit hetzelfde hout gesneden. Vele kenteekens komen op d»n voor grond, die het toch laten veronderstellen. Aan den heer Van Steenberghe zou ik nu NOVEMBER DE BRUYN Te St. M aria-Audenhove. Spreker PROSPER. Senator. Te Erwetegem. Spreker BERGHMAN ALFONS, Arr.Secretaris. Te Schendelbeke. Spreker NICHELS ALFRED, Volksvertegenwoordiger. Te Atembeke. Spreker OMER VAN TRIMPONT, Partij-Secretaris. ZOTSTI3A.G 39 NOVEMBER Te Nieuwerkerken-Dries. Spreker BERGHMAN ALFONS, Arr.-Secretaris. ZONDAG e DECEMBER Te Idegem. Spreker BERGHMAN ALFONS. Het zal van geen belang ontbloot zijn na te gaan. Morgen Maandag 23 2 1/2 uur namiddag November te iu het Achturenhuis Denderleeuw. Dagorde 1. Briefwisseling 2. De Winterpropaganda 3. Verscheidene. Gezien de belangrijkheid der dagorde is de aanwezigheid van elk lid noodzakelijk- De Arr.-Secretaris, ALFONS BERGHMAN. willen vragen, gezien het in zijn bevoegd heid ligt, voortaan de begrooting samen testellenwat volgens onze opvatÜDg niet altijd het geval is geweest in het ver leden. Hoofdstuk I der gewone begrootiDg van 1932,voor wat de ontvangsten betreft begint met 11 mill.380.664.20 fr. vermoe delijk overschot der vorige jaren. Wan neer het vermoedelijk overschot van iq3o 9 mill. 944.065 fr. bedraagt, welnu, raadpleegt de begrooting van iq3o. Inkomsten en uitgaven zijn in even wicht. Dat een begrootiog niet altijd overeenkomt met de bepaalde rekeningen der provinciale ontvangsten en uitgaven, is begrijpelijk maar dat h«t verschil 10 mill, bedraagt, vind ik wat overdreven Mevrouw en Mijnheeren, Vooraleer wij ons betoog eindigen, wil len wij nog even stilstaan bij iets waar we bijzonder belang aan hechten en waar mede nochtans leden van dezen Raad willen gedaan maken. We bedoelen het steunen der moties, zelfs wanneer deze in het domein liggen der algemeene wetgeving. Het oordeel der tegenstrevers is onbevoegdheid van den provincieraad. Welke grove vergissing. Een provincieraad is een openbare tribu ne. Hier zijn 90 vertegenwoordigers voor 1 miilioen i5omensch»n. Deze vertegenwoordigers hebben niej alleen het recht, maar zelfs den plich een houding aan te nemen tegenover vraagstukken welk» zich stellen wanneer deze een nationaal, zelfs een internatio naal karakter hebben. Het steunen eener motie is eene demonstratie voor of tegen een zaak. Het komt ons vreemd voor hier langs zekere kanten twist te zien ontstaan over het steunen van moties, terwijl in zekere middens wier vertegen woordigers wij hier zijn, allerlei moties worden onderworpen aan gemeenteraden, betreffende het taalvraagstuk, enz. Het zou ons treffen moest de provin cieraad zich onbevoegd verklaren inzake het invoeren der 40-urenweek voor het bestrijden der groote werkloosheid, die meer en meer een bestendig karakter krijgt. Men beweert ook over den pro vincieraad, dat hij in 't bizonder een ad ministratief karakter heeft. Wij uiten ons hier als vertegen woordigers van verschil lende politieke strekkingen met verschil lende opvattingen, aangaande de sociale en economische structuur der maatschap pij. Het bewogen debat over de 40 uren week heeft zulks eens te meer bewezen. Welnu, in tijden als deze wanneer een groot deel der menschh»id gebuktgtat on der een regiem dat niet het onze is, willen wij elke gelegenheid en elk middel te baat nemen om onze socialistische opvattin gen tegenover deze onzer tegenstrevers te stellen. Wij willen door onzeactie, zelfs in den provincieraad, heipon aan den opbouw van een nieuwe samenleving, g»steund op meer rechtvaardigheid, meer wel stand voor het volk. gaan, én tegenover de nijverheids krisis met haar werkloosheid, gepaard met de protektionistische maatregelen, én tegenover de ekonomische buitenland sche politiek. Daar deze twee belangrijke problemen als de voornaamste onderdeden van de •konomischeendefinaniceelewereldkrisis mogen beschouwd worden, houden wij er aan eens de bijzoodere aandacht hier op te vestigen. De nieuwe parlemeutaire zittijd is aan gevangen en elkeen kent reeds het posi tieve noodplan p welke door de sociali- sche partij op den voorgrond van het par lementair werk is gekomen. De klerikale partij met hare standen organisatie mist de eenheid voor de te nemen maatregelen de vertegenwoor digers van d» nijverheidscentra en van de havensteden zijn voor den vrijhandel de agrariërs verdedigen, is het dan bedekt, een protektionistische politieken de christen-demokreten zouden logischer wijze partijganger moeten zijn van den vrijhandel en van de radikaalste middelen om de krisis te boven te komen. Hoe groot ook de meeningsverschillen zijn betreffende de opvatting over mid delen en doel, toch vreezen wij, dat de afgevaardigden der christen-demokraten den kop in den schoot zullen leggen om die maatregelen en die middelen te on derschrijven, welke niet gewenscht zijn noch voor de arbeidersklasse in haar ge heel, noch voor den algemeenen toestand der Belgische gemeenschap. Bij gemis van eenheid in inzicht, In gevolgen en in doeleinden, slaan de klerikalen in een valsche positie. Met de liberalen is het al niet v»el beter gesteld, sinds een groot deel der parlementaire afvaardiging zich uitge sproken heeft ten gunste van zekere pro tektionistische maatregelen. De tijd schijnt voorbij te zijn, dat de liberalen zich ontpopten als zijnde de kampioenen van den vrijandel. Ander zijds mag van de liberalen, d» specifieke vertegenwoordigers van de groote kapita listische machten, niet verwacht worden, dat zij den vinger op de wonde zullen leggen en bereid zullen gevonden worden hun toevlucht te nemen tot die maatre gelen, geboden do<>r de tijdsomstandig heden. Van hen mag niet verwacht worden, dat zij iets zullen ondernemen, hetwelk indruischt tegen de belangen der hooge financie. Hier ook gemis aan eenheid en daarbij een negatieve politiek tegenover de toe standen en de gevolgen van de krisis. Dan komen de Vlaamsch nationalisten of fronters. Dezelfde verdeeldheid naar gelang van d» ekonomie van 't kies- distrikt. Wanneer de frontersatgevaardig- de van Antwerpen een partijganger is van den vrijhandel en bepaalde inzichten koestert tegenover de krisis m»t haar ge volgen, zoo zijn de fronters afgevaardig den uit de beide Vlaanderen v»r»tokt» protektionisten. Dat is zoo waar, dat deze laatste de boeren in Vlaanderen opruien in den geest dat de Vlaamsche kwestie ook een ekonomische kwestie zou zijn. Waarom Omdat onze hopteelt ook in het straatje der krisis is aalgeland. Een taal zoo dom als kortzichtig. Hen tweede domheid is, waar zij pro- pagandeeren.dat de Vlaamsche landwerk man i2 tot i5 uren arbeidt voor een loon van 20 frank per dag, tegenover den Waalschen nijverheidsman, die voor 8 uur arbeid een loon van 5o tot 70 frank per dag ontvangt. Welke brutale schuldbekentenis Waarom verzetten zich de fronters tegen d» organisatie der landarbeiders binnen h»t kader der modern» arbeidersbewe ging Waarom beproeven zij deze bewe ging te verzwakken door het stichten van aparte groepjes, zoo machteloos als nut teloos Het heil van de landarbeiders met dat van alle arbeiders ligt besloten in een machtige organisatie, geleid door de moderne vakbeweging De fronters door hun taktiek zijn de schuld dat de landarbeider nog op zulk laag peil staat. En wat de deur toedoet is wel, dal zij de positie van deze landar beiders nog willen naar lager peil voeren door hun protektionistische politiek, want protektionisme wil zeggen hooger prijzen voor de levensmiddelen. Dok de fronters staan verdeeld tegen over het groot actueel probleem van den dag de krisis, »n wat hen vooral ken merkt is, dat zij de krisis willen terug brengen binnen de grenzen van Vlaande ren. Geene verwachtingen van die zijde, want die verwachtingen moeten onver mijdelijk uitloopen op een ontgoocheling Tegenover de verdeeldheid en het gemis van positieve en kordate maatrege len bij de verschillende partijen staan de afgevaardigden der B.W.P. in een onver deelbaar blok 1) én met hun «Noodplan» voorde regeling van de onmiddelijke toestanden, én met de oplossing in ver band met de ontwikkeling der gebeurte nissen. Die regeling en deze oplossing be antwoorden hoofdzakelijk aan de levens belangen van gansch de natie. Er zal zich dus e»D vinnige strijd in het parlement afspeleD. Meer dan ooit zullen de klassebelangen op den voorgrond treden. Klerikale en liberale kapitalisten- ver tegenwoordigers zullen trots alles de be langen van den brandkoffer verdedigen. De socialistische afgevaardigden zullen strijden tot het biltere einde voor werk en brood der proletariersklasse. Op 29 November zal het 45'" Kongres der B.W.P, gehouden worden in de Feestzaal van het Volkshuis te Brussel. Het Kongres zal het Onder- wijs-vraagstuk onderzoeken. De verslaggever is TRO- CELET. Wij verzoeken de kamera den-afgevaardigden hun noo- dige schikkingen te treffen om te kunnen aanwezig zijn wan neer het kongres zal geopend worden, 't is te zeggen, om g u. stiptde werkzaamheden wor den denzelfden dag gesloten. De Algemeene Secretaris, Joz. Van Roosbroeck. De Socialisten zeggen Vaste loonen, 40 Urenweek, Langere schoolplicht, Vervroegd ouderdomspensioen, Afschaffing der legers. Uitvoering van openbare wer ken, Kontrool op de Banken, enz. Arbeiders met de hand en met den geest, oordeelt zelf De Kapitalisten zeggen Verlaging der loonen. Afschaffing van den werkloo- zenonderstand, Pensioen op hoogeren ouder dom dan 65 jaar, Afschaffing van den 8-urendag, Protectionisme, Versterking van 't leger, enz. Hun eenige bekommering Het Congres der B.W.P. was e van positieven arbeid. Het opgestelde noodplan, om te verl helpen aan de nijpende ekonomischJ krisis en de ellende der arbeiders wordJ door elk rechtschapen en klaarziendt mensch als een doortastende oplossing aanzien. Ons Volksblad orgaajr der christen schoothondjes weet er niets on te ver tellen. Slechts eenige woorden aan 't adres van pgt. Spaak. Dat is hun eenige bekommernis om mede te helpen aan den, voor de werken de klasse, benarden toestand. Liberale Vrijheid... De heer Devèze schrijft in n I.e Soir - dat de Waalsche liberalen niet willen dat de Nederlandsche taal in de Waalsche provincies wordt onderwezen als tweede taal, zelfs wanneer die gevraagd wórdt door de ouders I Dat wisten wij niet. En wij die dachten dat de liberalen al léén de vrijheid van eenieder in schild voerden. Steeds aanvallen Dat schijnt zoo wat de leus te zijn van de christenen. We wezen reeds afdoende de zaak van Meenen en Moeskroen, inzake werkloo- zenvergoeding, terecht. Toch blijven ze voort schelden en lie gen. Waarom niet eeDs een uitleg over de ontelbare katholieke gemeentebesturen waar er hoegenaamd niets voor de werk loozen wordt gedaan 't Kraakt! Ja het liberale, erg zwakke leger, dat door de jaren heen zoo gehavend uit den strijd komt, en... dus nog slechts als een oude versleten groep wordt aanzien, wordt aan den voet zijner vesting met i stortiDg bedreigd. Naar men zegt zouden de Gentsche franskiljonsche liberalen het inzicht heb ben zich afzonderlijk te organiseeren en als een aparte partij opkomen. Ze schijnen den grootsten invloed te hebbeD en... de meeste geldschieters te zijn voorde liberale politiek De werkloozen en I I November l)e werkloozen protesteeren, en met reden, omdat al dezen die van het krisis tonds genieten, op 11 November van hun steun beroofd werden. Dit protest is volkomen gewettigd. Het is toch onmenschelijk bij elke ge legenheid die zich voordoet, zoo maar j te beslissen: omdat het voor anderen een j ♦eestdag is, zult ge niet eten Het wordt hoog tijd dat aan dit spelleken een einde komt Er is geen geld Op alle uitgaven is er .besnoeid door het katholiek-christen-democratisch libe raal ministerie Renkin. De begrootiag der inkomsten en uitgaven van 't land moest in evenwicht worden gebracht. Daarom worden i5o miilioen frank minder uitgegeven aan openbare werken Daarom worden 50 miilioen frank minder uitgegeven aan het onderwijs Daarom wordt er roo miilioen frank minder ingeschreven als uitgaven voor de werkloozenondersteuniDg. Maar voor een nutteloos leger, voor het militarisme wordt er een uitgave voorzien van 1073 MILMOEN FR. Aan deze reactionnaire politiek leenen zich de christen democratische ministers. Heyman, Van Caemgem, Van Dievoet, Van Isacker. Dat is het verraad der christen demo craten. De Christen-democraten en de werkloosheid De christene vakbonden hebben een affiche uitgehangen over de werkloosheid. Veel woorden, 't Is herfstweer, ze waaien ver weg, in 't niet Geen klare oplossing stellen ze voor. Geen maatregelen dieon- middelijk hulp brengen. Woorden en nog eens woorden. Van de I200 miilioen frank voor openba re werken en de 100.000 te werkgcsielde werkloozen door den christen-democraat Van Caeneghem beloofd, komt niets in huis. Beloften. Van de uitvoering en toepassing der 8 urenwet door minister Hevman blijft niet veel over. In het jaar lpffo, als de crisis reeds tienduizenden werklieden trol, gaf Hevman 611 toelatingen om dc 8-urenwet te overtreden voor eea totaal van 2 miilioen 730 dui zend werkdagen Daar heeft voorzeker Mijnheer Van Steenberge. de katholiek christen-democratische- flamingant ische Bestendige Député van Ertvelde, als pa troon van geprofiteerd om het onvoldoen de loon zijner werklieden door talrijke overuren te laten aanvullen. Dat zijn de daden van de christen-de- mocratei. De socialisten in woorden trachten te overtreffen en de reactionnai- pen in slechte daden voordoen, dat is hunne volksmisleidenae rol.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1