Ditjes ei Datjes REDE VOERING van Gezel De Bruyn Prosper Een nieuwe frissche "krieg,, 28 Jaargang N' 48 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. De Begrooting van 't Ministerie van SJijverheid en Arbeid voor den Senaat Voornaamheid en beschaafd spreken. tegen gestemd Werkloozen, oordeelt Gedenkt het Kiesfonds RADIO-BODE Prijs per nummèr 30 centiemen 6 December 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11, Aalst I Postchecï-Rekeninq 85686. Telefoon 672. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. Zitting van Woensdag 25 November 1931 Gezel De Bruyn Op gevaar at van misschien eenige dingen te herhalen die reeds werden gezegd, hetgene overi gens bijna onvermijdelijk is bij e®ne der gelijke bespreking, voeg ik mij bij mijne schaar vrienden die gewezen hebben op verschillende inbreuken op de arbeiders- wetten, die men linksen rechts vaststelt. Ik verlang insgelijks iets te reppen over een paar punten die, mijns dunkens, de aandacht van onze vergadering waard zijn. Over het Loonboekje. Eerst en vooral wil ik de noodzake lijkheid onderlijnen waarop mijn vriepd f"OCH heeft gewezen van een degelijk toezicht onj al de nijverheidsbazen te ver plichten aan ieder arbeider een loon- je af te geven, in den loop der laatste we ken, heb ik persoonlijk drie pijnlijke ge vallen te behandelen gehad, waar de af- wezigheid van een loonboekje de arbei ders in eenen moeilijken toestand heeft gebracht. Een arbeider heeft gedurende drie achtereen volgende jaren gearbeid tegen een dagelijksch loon van 4o frank. Een arbeidsongeval is hem overkomen en hij ontvangt slechts, door tusschen- komst van de verbeteringsmaatschappij, eene dagelijksche vergoeding van 14 frank en centiemen. Na de 28 eerste da'- gen wordt de vergoeding op 66 0/0 ge bracht, maar de betrokkene ontvangt nog geene 2o frank. Hoe is dat mogelijk? doodeenvoudig omdat de patroon aan de ma&tephappij een minder loon heeft aan gegeven dan heX werkelijk loon van den arbeider. Om recht te bekoijien. moet die arbeider nu bewijzen hij inder daad meer won, maar het eerste en bij zonderste bewijsstuk, het loonboekje, kfin hij niet in handen krijgen. pan staat hem atieen nog den weg Open het bewijs te leveren door getuigen; maar gij weet hoe op sommige kleine plaatsen het moeilijk :s voor de arbeiders komen getuigen tegen hun patroon, bijzonderlijk in eenen tijd van krisis. wanner allen met den schrik op het lijf loopen te worden afgedankt. Voor de gebrekkelijken Een tweede punt waarop ik wil wijzen de aanpassing van de wet -van 1 De cember 1928 op da gebrekkelijken. Ik meen dat de tijd is aangebroken om de ergoeding door de wet voorzien te ver- hoogen 2.260 trank per jaar voor iemand die 100 0/0 werkonbekwaam is, waar alle andere vergoedingen ontbre ken, is zeker ontoereikend. Maar waarop ik voornamelijk wil wijzen is de toepas sing zelf der wet. De staat van behoef tigheid moet opgemaakt \vorden doch daarvoor neemt men niet alleen het ge beurlijk loon van 4en betrokken aanvra -, men houdt ook rekenschap van de tomsten van ouders, zusters of broe ders Men moot waarlijk te midden van iie werkersfamilies leven om te weten welke moeilijke toestanden er \oortsprui- fen uit het feit dat de inkomsten van broeders en zusters worden meegere- tend, inkomsten die acht dagen nadien reeds veranderen of ten gevolge der thans leersehende werkeloosheid heelemaal verloren gaan en daardoor de aanvragen van vele gebrekkelijken doen afwijzen. De herziening van de dossiers voor de toepas sing der nieuwe wet op de ouderdomspensioenen ;aat ook traag vooruit. Verre van mij kritiek te willen uitoete- ien ten opzichte >van de ambtenaren welke met die herziening gelast zijn naar ik meen dat men niet goed gedaan leeft het werk voor heel het land in BRUSSEL samen te trekken. Ik heb net bevoegde kontroleurs der belastin- |en gesproken die mij formeel verklaar- len, dat, waren zij met dat werk gelast [eworden, zij hoogstens op een paar naanden de volledige herziening van ille bundels hunner omschrijving zou- len hebben afgewerkt. Wij staan thans voor het brutaal feit, leer Minister, dat wij einde November q3i zijn, en dat in onze provincie Oost- üaanderen, indien alles voortgaat zoo- ils nu nog 4 of 5 maanden moeten ver- oopen alvorens de ouderdomsgepen- ionneerden het nieuwe pensioen beko pen. Men is voioo bezig met de bundels an Henegouwen men begint met die an West-Viaanderen. De heer Heyman, M.N A.S.V. feen, neen. West-Viaanderen is afge- laan, Luik is bijna gedaan. MeD begiDt pet Oost-Vlaanderen. Oost Vlaanderen aj einde December afgewerkt zijn. Gezel De Bruyn. West-Vlaande- cn is pas begonnen. Ik vermeen U te aogen zeggen, heer Minister, dat Ge u Wgist U verwart waarschijnlijk He iegouwen met West-Viaanderen. Mijne ollega's van West-Viaanderen zeggen Dij daareven zelf dat er voor die provin- ie Dog niets is gedaan. De heer Heyman, M.N.A.S.V. k zal u morgen bepaalde inlichtingen Oezel De Bruyn. In ieder geval, laat mij toe aan te dringen opdat liet zoo snel mogalijk vooruitga. De afdankingen der Oud- Strijders aan den I Jzerenweg. Men heelt hier gesproken over de werkloosheid in het algemeen. Ik wil mij meer bepaald met eene zekeze werkloos heid bezig houden, namelijk deze waar over de Regeering rechtstreeks hande lend kan optreden ik bedoel de werk loosheid aan de Spoorwegen waardoor tal van oud-strijders zijn getroffen en waar wij zien dat door detoepassing van de bestuurlijke schikkigen heel willekeu rig, en ik zeg het met opzet, opdat mijne woorden aan de overzijde dezer vergadering jouden gehoord worden, te werk wordt gegaan om onze oud-strij ders aan de deur te zetten. Iedereen weet dat de oud-strijders be- schergid waren door de wet van 1919 Door deze wet nebben zjj voorkeurrecfit bekomen voor de beschikbaar wordende plaatsen bij de openbare besturen. In 1024 heeft de wergever gemeend dat hij in 19I0 niet ver genoeg was gegaan en hij heeft de wet volledigd. De geest van de wet was dat alle openkomende plaat sen aan ótaaf, provinciën en gemeenfen bij voorkeur moesten gegeven worden aan de oud strijders. Welnu, wanneer een patroon die toen nog de Staat was en vandaag de Nationale Maatschappij van Spoorwegen geworden is, den wil van den wetgever van 1919 en 1924 wil eer biedigen, dan is hij verplicht zijn inner lijke richting zoodanig aan te passen dat het new aiogelijk is aan den geest van den weigever te voldoen. In piaats daar van zien wij dat de oud-strijders, die bij den eersten oproep aan de openbare be storen hun werkkracht zijn gaan aanble- pen, i3 jaren na den wapenstilstand op de straat worden gezet, onaer voorwend sel dat de werken waarvoor zij werden aangewofy».p zijn voltoojd. En 's anderendaags ziet men op de zelfde plaatsen de werken voortzetten door bijzondere oudernemers met andere Onder dezen titel beschuldigt een Vlaamsch nat wachter in Het land van Aalst de soc. arbeiders er van dat ze zuipen als verkens. Als tegenstelling prijst hij de tucht en de voorname hou ding van hunne wachters. Zijn doel is er op te wijzen dat al het werkvolk, dat niet aangesloten is bij hun partij, beesten zijn en dat degenen die aangesloten zijn bij de frontpartij bijzonder hun jeugd het toppunt zijn ven beschaafdheid. Och arme, die jongen heeft zeker de frontersjeugd nog niet in haar element gezien. Volgens hem is ze bewust van haar Vlaamschen plicht, kent ze de be schavende, de opvoedende rol die zij te spelen heeft en handelt ze er naar. Volledig accoord, wachter, maar het doet me plezier dat ge bekent dat die zoo zeer beschaafde jeugd het kruim is uit de rangen van die.beesten. Maar nu ter zake. Ik ben het met u eens dat het volk over 't algemeen de fronters niet uit- zonderd een betere opvoeding zou moeten genieten. Maar wat mè verwondert is, dat ge die dingen wel bestatigt maar dat gij u niet eens de moeite getroost hebt te on derzoeken hoé het komt dat ons volk nog op zoo'n lqgen trap van bescha ving staat. Ons volk, waarde wachter, verdient niet beschimpt en bespot te worden, gij zoudt integendeel moeten medelijden be toond hebben voor de menschen di,e ge gezien hebt. Het is niet hun schuld rpaar eerder de schuld yan een regiem dal een eeijw lang tot doel heeft gehad het prole tariaat er onder te houden. Moesten ze niet werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in vuile stinkende fabrieken Moesten hun kinderen vanaf hun zes a zeven jaar da school niet verlaten om enkele centen in het huishouden bij te brengen Wat verwacht ge dan van zoo'n generatie. En wie, als ik dat u vra gen mag. wje hielp er me"; aan dit bar- bareuwèrk Wie, Vlaamsche wach ters? Frischt maar eens uw geheugen op en als ge 't soms niet weet vraag het dan aan de andere leiders uwer partij. Die zullen verplicht zijn te zeggen dat dit het werk is van de Bourgeoisie geholpen door gansch de Kristen democratie, de tegen woordige leiders uwer partij inbegrepen. Want zijn zij niet diegenen die slechts de katholieke partij hebben werklieden op dezelfde plaatsen ook veriaten om te strijden voor de vrij- ziet men dje werken uitvoeren door vreemde werkkrachten Wat moet er in het brein van de oud-strijders omgaan Het is wat wij, in naam der socialistische oud-strijders, op 11 November, uitdruk ten in een telegram gericht aan den heer Foulon, aan den Heer ,'adot en aan den Heer Van Isacker Wij protesteer den niet alleen tegen het feit van de af dankingen zelf, maar vrij hebben in dit telegram ook protest aangeteekeDd tegen het machtsmisbruik van degenen die de opoffering der oud strijders hebben ver geten. Wij kregen vanwege den Heer Minister een antwoord, trouwens altijd hetzelfde. Zijn brief van 18 November lq3i nr 741 luidt als volgt Deze aangelegenheid werd bespro ken door den Raad van Beheer, in zitting van 16 October 1.1. Uit de gedane uiteenzetting blijkt dat de toestand zich voordoet als volgt: Bij exploitatie zijn geen afdankingen in 't verschiet. i- Bij Materieel, en, na de enkele be- langrijke afdankingen die gedaan werden bij afschaffing der zomertrei- i) nen, worden voor het einde van aan- staanden Winter geen nieuwe atdankin- gen meer voorzien. Wat dea dienst der Baan betreft, beroept de Maatschappij zich op de verplichting de voorloopige en tijde- lijke werklieden af te danken gezien de werken waarvoor zij worden aan- geworven uitsluitend gedurende het gunstig jaargetijde worden uitge- voerd. Dus. volgens de Maatschappij kun nen do werken alleen uitgevoerd worden gedurende het gunstig jaargetijde Doch, op het oogenblik dat de Heer Minister deze woorden neerpende gin gen, op dezelfde plaatsen, de werken im mer voort met andere werkkrachten. Dat heet ik doodeenvoudig menscheni'opperij en wij kunnen niet nalaten hier hevig protest aan te teekenen omdat menschen die -15 of 5o oud zijn, twee of drie kin deren of meer ten laste hebben, onmee- doogenloos op straat worden gezet, ter wijl zij sedert lang gestandnummerd zou- geweest zijn zoo de wet die hen beschermt eerlijk ware toegepast geweest. Over Amnestie. Nu nog een laatste woord, Mevrouw, Mijne Heeren, over het amendement door onzen collega, den heer DE- METS. ingediend en dat straks door don heer DIGNEFFE is verdedigd gewor den. Ik was van oordeel juist het tegen overgestelde te vragen. Ik heb méérmaals gelegenheid gehad, toen ik optrad voor dan Beroepsraad om gestrafte agenten te verdedigen hoe licht zinnig men in den beginne is te werk ge gaan tegen vele agenten beschuldigd van burgerontrouw. Ik heb dikwijls gele- Dat is de ware naam die wij de christenen op striemende wijze naar het hoofd slingeren. In Ons Volksblad van 28-11 j.l. schrijven ze dat te Geeraardsbergen den stadsbijleg aan de werkloozen is afgeschaft. Men moet alle politieke eer een waardigheid verloren hebben om zulks te schrijven. In zitting van 20-11 j.l. heeft de socialistische meerder heid en de liberale afgevaardigde nieuwe taksen gestemd om eene leening van 500.000 fr. goedgekeurd te krijgen om den stedelijken bijleg aan de werkloozen te verzekeren. De 4 katholieke afgevaardigden waaronder de h.h. Eyckerman en D'Haene, Christene afgevaardigden hebben making, niet op zedelijk maar slechts op bestuurlijk gebied van het laamsche volk. Maar ze nemen het volk in zijn ge heel en maken geen onderscheid lusschen kapitalisten en het wt-rkèlijk verdrukte volk het proletariaat. Dit proletariaat, waarde wachter, zal niet weder vrij zijn wannder yiaanderen zal zelfstandig zijn, maar enkel wanneer het met krachral de boeien die het sinds eeuwen knellen de boeien van het ka pitalisme zal breken. I^an eerst zql ons volk zijn taai kunnen spreken, dan eerst zal het kunnen opstij gen tot het peil van beschaving dat gij zoudt willen voor het Ylaamsche volk en dat ge zelf bestatigt nog niet, aelfs in uwe rangen, aanwezig te zijq. Maar dit ideaal, mijn jongen, zullen we slechts kunnen begroeten wanneer de werkers éón en onverdeeld zullen ten strijde trekken tegen het monster dat hpn zoo langen tijd op lichamelijk en zedelijk gebied verdrukt. De ouderen van jaren zijn verdeeld in hun strijd, m8ar is het niet bedroevend dat wij, jongeren, dezelfden weg opgaan. Is uw ideaal van vrijmaking van het Vlaamsche volk niet het onze en is ons ideaal van vrijmaking en ontvoogding van het proletariaat in zijn geheel niet het uwe t Welaan dan, jongen, beschimpt of be spot niet meer dat soort menschen die door den drank zichzelf verbeesten, maar werkt met ons, socialistische jeugd, tot het bekampen van de oorzaken. Die oorzaken zijn njet alleen het frans kiljonisme maar ook het kapitalisme. J. B. genheid gehad te bestatigen dat die mem schen, die nu nog talrijk misschien bui ten staan en zeker met honderden in hun administratieve loopbaan geknakt wer den, aan het werk gesteld werden, oiwel op bevel uitgaande van de gemeenteover- beid, ofwel op raad van de Regaering zelf. Voornamelijk in het arsenaal van Mechelen zijn nog talrijke werklieden die gebukt gaan onder straffen voor bur gerontrouw. In plaats van het amende ment van den lieer Demets te stemmen, zal ik vragen het te verwerpen en tevens vraag ik aan de Regeering ofc\e tiiö niet aangebroken is om bij voorbeeld een parlementaire commissie in te stellen die de bundels van al de getroffen agenten zou herzien in den geest die de bevolking beheerscht in ip31 en die vast en zeker d? geest die heerschte in I919 niet meer zijn zal, toen men oordeelde zonder de teiten grondig te kennen. Ik veroorloof mij bijzonder aan te dringen opdat de achtbare Minister in dien zin bij zijne collega's zou aandrin gen opdat de spons eens voor altijd over alles gevaagd vrorde. Zie zoo. Sedert het sluiten van den wapenstilstand zijn amper i3 jaren verloopen en 'n nieuwe frissche krieg» wordt ingezet. Zeker, hij zal nietgestre den worden met de wapenen. Ten min ste voorloopig nog niet, alhoewel bij daar heel gemakkelijk naar kan leiden Het is zooals men dat noemt een larie- venoorlog. Nooit heeft hü gedurende deze 13 jaren o.pgehouden. Hij wordt nu evenwel met nieuwe trischheid ei. dus meer kraentdadig doorgezet. Bloed zal niet vloeien, de kanonnen zullen niet bulderen en loopgraven zal men nergens aanleggen. Deze nieuwe oorlog wordt uitgevochten op de armoede der kleinen. Zij zullen hunnen buikriem nog wat dichter mogen aanhalen, om aldus nieuw goud te brengen aan de heeren. die er a 1 in stikken. Kleine fabrikanten en talrijke pachters zullen geruïneerd worden en het groot leger der proletariërs gaan ver voegen. Maar dit kan geen kwaad-wat zij verliezen zal overgaan naar dezen die al te veel hebben. Daarmede wordt de kapitalistische maatschappij gediend. Haar doel en streven is toch een kleine minderheid steeds meer geld te be zorgen, gelijk door welke middelen eu dit door de groote meerderheid der men schen steeds dieper iu de ellende te dom pelen. Labour .1 werd in Pingeland vre'esèlijk geslagen. D,e conservatiever, behaalden een schitterende overwinning. Algemeen en daveren^ gejuich in al la burgerbladen. Qmde wereld uit de ellen de te helpen, zetten de conservatieven een scherpen tarievenoorlog in. De Fngelsche invoerrechten worden geweldig de hoogte ingedreven. Al wat mep hoort is noen loo procent ad va lorem dit is op de waarde der goede ren. In die voorwaarden wordt het in voeren van honderden artikelen nage noeg onmogelijk. Een Belgische minister was zoo geweldig naief de hoop uit te drukken dat de Londensche regecring ons land zou sparen. Dat doet ze echter nieten reeds deze week begon in talrijke streken het afdanken. De Engelschen dachten door dat mid del zich zelf te kunnen redden. Als eer ste gevolg is het pond nog een beetje meer gedaald. Weldra zal de levensduur te de hoogte ingaan. De arme menschen in Engeland zullen wat minder te eten, hebben. Edoch daar za,l het niei bij blijven. Frankrijk dpt gevoelig zal getroffen worden iff, modeartikelen, reukwerken, luxewaren en zoo meer, maakt zich tot den aanval gereed. Weldra zullen ook daar de invoerrechten nog wat op^edte ven worden. Amerika wil piet ten achter blijven. Wat men daar eigenlijk zinnens is, weet men nog niet precies, Wel gaan er stem men op om de toltarieven, die reeds zoo verschrikkelijk hoog zijn, nog een bsety te verhoogen. De kleinen, a,U eeuwige apen, willen de grooten volgen Turkije heeft radikaal ali,en jmoer verboden. De schepen die er getaden toekomen, mogen niet eens meer gelost worden. Om de twee maanden zal men daar een lijst afkondigen van de wa ren en de hoeveelheid er van die binnen mogen komen. Holland beeft zooevcn nieuwe invoer rechten gestemd op vleeschwaren. Belgie zal weldra volgen. Dat alles is natuurlijk nog maar een begin. Zekere menschen gelooven heel ernstig dat daarmede de toestand van zekere ca- tegoricn zal verbeteren. Dwaling. Voor het enkele maanden verder is zal men zoowat overal tot de verbluffende vast stelling komen, dat naar mate de invoer rechten stijgen, men ook armer wordt. Het geeft al heel weinig dit nu te bewij zen. De tariefdwtpers moeten eerst de striemende zweep der ellende voelen, vóór hunne oogen zullen opengaan. Wat Goed gewerkt Zoo noemen wij het besluit van het partijcongres van verleden Zondag dat de toelagen aan het vrij onderwijs afschaft often minste onze mandatarissen last geeft in dien zin te agiteeren. 't Is een stap naar meer links 't is eon koen besluit hetwelk de Socialisti sche partij meer in haar waar element van radikale partij stelt. Mij dunkt dat de linksche vleugel meer veld wint in de partij en deze laatste meer buiten haar eenigszins te strakke vormen en houding treedt. Deze radikale houding der partij in de kwestie van het onderwijs zal voor deel bijbrengen in den kiesstrijd, Wij hoorden inden laatstentijd weder om dat de geestelijkheid den kansel mis bruikt om aanvallen te doen tegenover de Socialistische partij of hare leiders. Ziehier concrete gevallen. Een pater van St. Aob.de#d!, een 14 tal dagen geleden, de mis te Erembodegem- Terjoden, daar de pastoor, zegde men, sleiy was. Deze pater zou zich uitgedrukt hebben a peu pres aUvolgt, tijdens zijne predica te - De Socialisten zijn tegen den gods dienst en loochenen God. De Heer Vander velde zegde eens tijdens een meetina Indien er een God was zou hij mij Vandervelde had zijn uurwerk in de handen geen twee minuten meer laten voort spreken Te Kcrkxken is het, zooals men dat ge woonlijk zegt, zending Reeds een hcelen tijd wordt er dagelijks sermoen ge geven door paters. Volgen» men mij verzekerd heeft heeft een pater de bevolking met klem verwittigd voor het u Socialistisch ge vaar De uitlatingen van bedoelden pater op Terjoden-Erembodegem zijn naief ea dom Met dergelijke argumenten verde digt men niet den godsdienst, reder ver standig mensch weet dat Vandervelde veel te hoog staat om zulke uitlatingen te la ten over ziuie Hppen komen. De pater van St. Job heeft voorzeker ü»ar een predikatie-argument gezocht om zijn getrouwen te beïnvloeden zoo als cr soms meetingargumenteo ge bruikt worden. Het is in alle ment. £Ova> een dwaas argu- A. VIJVERMAN. wilt ge daar aan doen. Thomas heelt nu nog altijd geweldig veel volgelingen. Hooge invoerrechten brengen onver mijdelijk duur leven en dit laatste betee- kent miserie voor allen die werken, dus zoowel voor de Dijverhaidsarbeider als voorden landbouwer. De internationale toestanden zullen nog meer verward geraken. In plaats van samenwerking tusschen de landen, zullen deze met getrokken messen tegen over elkaar gaan staan. De wereld zal weldra gelijken op een vulkaan. In zijne onmacht om uit den huidigen warboel te geraken, speelt het kapitalisme nu zijn hooge troeven uit. Het vergeet echter een zaait en wel dat het dit hoog «pel speelt, zonder zich ook maar een oogenblik om de kleinen te bekommeren Geleerd door de ellenSe die deze laatsten zullen te dra gen hebben, zullen zij vroeg oi laat wel een streep door deze duivelsche be rekening halen. De Fronters en hun tegenstrijdigheden De fronters zijn dat soort meeschen die meer gewild dan gemeend een on- rechtvaardigen baat aankwaeken tegen over onze VVaalsche laidgenooten. De mistoestanden zijn altijd te wijten ge weest aan de liberale en vooral katholie ke regeeiingen, sedert i83o. Sociaal en taalkundig werden de werklieden in Vlaanderen miskend. Maar juist moet de haat niet gaan tegen de Walen, maar de strijd moet gevoerd worden tegen katho lieke en liberale regeerders. Wie wel in da eerste plaats mag bestre den worden zijn de Vlamingen franskil jons. De Fronters zullen wel zeggen dat za zulks doen maar we weten nu ook dat de fronter-ziekenbeurzen zijn aan gesloten bij den Lawlsbond.Federa tions Mtilualis/es Xeutres de Belgi- que, een neutrale instelling niet libe rale en anti Vlaamsche tinten. Los van België 1 Weg met franskil jons zoo roepen ze en ze wortelen zich vast, vrijwillig, in al de Belgische open bare besturen en groepen, die zelfs anti- Vlaamsch zijn. Dergelijke fronter-togenstrijdigheden ontdekt men eiken dag. Hoe lang nog I.ammegoedzakken uit Vlaanderen, gij» die altijd katholiek waart, altijd voor katholieken stemdet, altijd op katholieke wijze gefopt werdt, zal uwe goedzakkig.- beid blijven duren 't Vlaamsche volk komt somsin beroe ring voor de heerlijke gevoelskwestie van 't Vlaamsch- zijn. De eischen om Vlaamsch leven en Vlaamsch recht in alles kan uw Vlaamsch bloed doen koken en toch... laat ge u steeds foppen. Hoe lang nog t Wij, socialisten, wenschen dat ons laamsche volk ook zijn politiek, bewust zijn krijgt, zijne Sociale rechten eischt en met ons voor een nieuw staatkundig en ekonomisch leven strijdt. Wij en Zij De socialistische vakbonden aller lan den voeren den strijd voor de invoering der 40 urenweek zoodoende een grooter getal werklieden van werkloosheid wil lende bevrijden. De christenen spotten er mee. De fron ters stellen den eisch de vrouwen uit de fabrieken, doch zij vragen zulks niet voor de onderwijzeressen en ander vrouwelijk personeel. De rijke lui die maar 40 uur op een jaar werken zijn er tegen, en... de liberalen zijn nog altijd voor de vrijheid van uitbuiting onder de leus laat gaan wat gaat. 440 o o Ja vier honderd veertig per honderd moet cr gestort worden voor het ouder domspensioen, terwijl het slechts met 25 centiemen per dag is verhoogd Hm, hm, 'T ZAL verhoogd worden, maar onze oudjes wachten nog steeds. Wie doet er een boetgebed tot vergiffe nis der zonden die de christenen op hun. kerfstok hebben - Natuurlijk in afwachting dat de kans eich voordoet het hen anders betaald te zetten. Aan een Koord De katholieke en de liberale pers trek ken aan één koord Hebben zij in 1929 geen rad voor d'cogen van de bevolking gedraaid Ging het niet de algemeene welstand zijn voor België Hadden zij geen millioenen te over, om teveibrassen aan allerlei feestelijkheden Werden de rijkste menschen van geen 5ooMlLUOKN BELASTINGEN ont slagen En om zulke misdadige politiek, tegen over het volk geveerd, te verdedigen, moet er de toogezegde goede pers zijn. Daarom zegde paus Pius X ik zou liever de meubels van mijn kerk verkoo- pen dan een katholiek blad te laten ver dwijnen. En gij, arbeiders, wat antwoordt gij daarop! Komt er morgen bij u nog een blaa binnen, dat uwe gedachten en ver zuchtingen bestrijdt Zult ge dezen, die leven en teren cp uw zweet, langer blijven steunen Wij streven naar meer welstand, meer levensgeluk en vrede. De burgerpers bekamptuwe verzuch tingen door haar tolbareelen in de ver schillende landen slicht z naijver, stookt ze twist, STl URT ZE ONVERBID DELIJK AAN OR OORLOG. goed ingelicht de Concerten, Wilt ge zijn over enz. Leest dan de won S.A.R O V.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1