J De Schoolstrijd Ditjes ei Daljes EEN DROOM... Soc, Weekblad voor het Arr. Aalst id, m >s 28 Jaargang Nf 49 Prijs par nunimèr 30 centifenrsen 13 December 1031 Na de Stemming van ons Kongres. -1st 10 )e Textielbewerkers stersen Breisters DIE WERKELIJKHEID KAN WORDEN. V Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11Aalst POSÏfiHHCl-RKKBNTNO 85686. Tklkkoon 572. Zetkl B. W. P. Arr.-Fkdkratik Volkshuis AALST. treeki I a en ti 17,50 nden Aalit >T- Icllei »«l al ipï nfoil- 'tbor- kend ilech' uegon )DZ. Heel de katholieke pers we mochten ir ons aan verwachten heeft het geno tien besluit van ons laatst gehouden kon- ;res, betrek hebbende op de subsidies van openbare besturen aan de vrije scho- 3, zeer gekommenteerd. Maar zij doet dit, zooals gewoonte, met jesuitische behendigheid die haar ken ner kt. Ze legt bizonder den nadruk op twee ;ezichtspunten van het vraagstuk ge- lichtspunten die ze verdraait met een onderlinge onbeschaamdheid. In eerste plaats tracht zij verwarring e scheppen tusschen het begrip eerbied oor de godsdienstige overtuigingen en t van het onderwijs. De Socialisten wil- n liet land ontkristeneo, bevestigt ze. !e willen den godsdienst vernietigen Zooveel woorden, zooveel leugens. Iedereen weet dat het socialisme, als conomische en sociale leerstelling,-^alle odsdienstige overtuigingen eerbiedigt. In aar constitutioneel charter, en dit nog ijdens de laatste herziening er van, ver- laart de Belgische Werkliedenpartij met ;racht dat zij de verdedigster is van alle erdrukten, zocider onderscheid van na- ionaliteit, godsdienst, ras of geslacht. De godsdienstige vrijheid komt hier liet in 't gedrang En zij zou zelfs nog in gedraDg niet komen indien wij de cheiding vroegen van Kerk en Staat, rant de vrijheid, godsdienstige of andere, iestaat niet in het toekennen van subsi lies, maar in hare vrije uitdrukking bui en alle knechting en druk. Wat aangaat e godsdienstige vrijheid, deze vindt haar oogste en volledigste uitdrukking in de rije uitoefeniog der godsdiensten in de g luizenden tempels er van die men in Bel ie ontwaart. Iets anders is de kweste van 't onder vijs. Hier gaat het er niet meer om de leoefening van een godsdienst noch om jodsdienstige vrijheid. De Staat organiseert een onderwijs. Jit onderwijs is onzijdig. Het respecteert lie filosofische overtuigingen der burgers 'an 't land en betracht niets anders dan kinderen te onderrichten om hen toe e laten de noodige kennissen te verzame- en om eene nuttige rol in de samenleving e kunnen vervullen. Ischa .elen, c. Stip- e Htc i ver- leve» soil, jaar- De klerikalen zijn niet tevreden iet dit onderwijs Ze willen voor hun linderen een onderwijs met godsdienstige sis. 't Is hun recht. De grondwet betwist en zulks niet. Maar zij zegt niet dat dit )nderwijs moet gesubsi dieerd zijn. Maar, en dit is erger, de ondervinding lewijst dat de katholieken dit filosofisch loei niet nastreven dat we hooger onder- ijnen. De ondervinding bewijst integen- leel niet door enkele geïsoleerde feiten, aaar door een menigte feiten die den in- Iruk van een algemeenen regel geven athun scholen strijd scholen zijn ten voor- eele der katholieke partij, dat zij gebruik naken van de ergste drukkingsmiddelen >m de kinderen hun onderwijs te doen olgen en dat hun bestuurders niet wach- en om de arbeiders hun broodwinning e ontnemen welke ze kunnen treffen en ich niet naar hun wil schikken. De ondervinding zegt ons dat hun Da- estraefde doel is de uitschakeling van en Staat in kwestie van onderwijs. Welnu, geholpen door enorme subsi dies heeft dit onderwijs sedert den oorlog zijn cynisme verdubbeld in dien zin. De subsidies, verre van den schoolvrede te breDgen, zooals sommigen meenden wij hebben er nooit aan geloofd heb ban er veel toe bijgedragen bij de kleri kalen om hun ortensiet te versterken tegen de ofhcieele school. En zulks kan niet langer geduld worden Ten andere is het voorbeeld der tech- nische scholen daar dat het nagestreefde doel in schitterend relief stelt, want er is niet een mekaniek, een schrijnwerkerij, een electrieiteit die katholiek, liberaal of socialistisch is... Hier, meer dan op een ander terrein op schoolgebied, indien de klerikaleu een onderwijs voor hen willen, dat zij er de werking van verzekeren. Indien ze willen dat de toekomstige ajusteurs, mouleurs, tourneurs, schrijnwerkers, electriciens hun gedachten aankleven dat dit toch dan niet bereikt worde met het geld der gemeanschap waarvan een goed deel der gelijke opvatting niet aankleeft. Dit alles is zeer logisch en het moet zijn dat zekere geesten beneveld zijn door de misbruiken die a! te lang geduurd hebben om dit niet te herkennen. Wij kunnen het enkel betreuren, maar we denken dat aan zulken paradoxalen toestand zoo gauw mogelijk dient een einde gesteld, De tweede bewering van de klerikalen is dat het onzijdig onderwijs de jongelin gen naar het Socialisme voert, want zeg gen zij, er is geen onzijdig onderwijs. En ze voegen er bij zekere socialistische onJerwijzers en professors loochenen het niet en trachten aan hun onderwijs een richtiDg te geven dat met hunne politieke zienswijze overeenstemt. Dat zijn zoo van die bevestingen. Dat er in de massa van het onderwijzend per soneel zoo enkelen zijn. loochenen wij Diet. Maar het staatsonderwijs is aan een krontrool onderworpen. Indien het noodig blijkt deze kontrool te versterken, zijn wij. hiermee akkoord. Onze opvatting en degene van de overgroote meerderheid der B.W.P., is dat het officieel onderwijs moet streng oniijdig zijn, dat de geschie denis noch in eenen noch in anderen zin mag verdraait worden, maar moet aan geleerd worden met objectiviteit. Dat alle maatregelen genomen worden omdat het zóó zijn zou, daarmee zijn wij het ten volle eeDS. Dat degenen die zich zouden veroor loven deze princiepen te overtreden welke wij zeer democratisch achten zouden streng gestraft worden, nogmaals ak koord hiermee. De publieke school moet aan het kind toelaten, wanneer het groot geworden is, alle begrippen te kontroleeren, en bizon- der op het gebied van geschiedenis, die het aangeleerd heeft om zich het groo- te begrip van het vrij onderzoek eigen te maken De publieke schooi mag geen fabriek zijn waar men partijgangers maakt Zooveel te slechter voor hen die den ken dat het anders moet zijn. Maar dat zij dan ophouden de pretentie te hebben de medewerking van alle burgers te eischen om hun doel te bereiken. <j9 lie gedurende de maand December lid morden van onze Textielbonden van Lalat, Ninove, Sotlegem en Geeraards- ergen, zullen de volgende guustvoor- eelen kunnen genieten in geval van werkloosheid Na 3 maand lidmaatschap, 30 da len na 6 maand lidmaatschap, 45 lagen, of te samen 75 dagen ie helft verkloozensteun van de kas onzer tonden Wanneer men één jaar deelmaakt van inze vakbonden bekomt men dc volledi- e vergoeding van den bond en 't krisis- »nds. Tevens de stakerssteun, de vergoeding anTSfraok bij de geboorte van een ind en 150 frank bij sterfgeval van het id. Daarenboven wordt aan de oude kien die niet meer werken en 65 jaar •worden zijn een pensioen toegekend, 'Olgens de jaren dat zij van den bond eelmaken. De textielbewerkers (sters) en brei- ters, die bij de gele, blauwe of groene onden aangesloten zijn, worden door nze Textielbonden overgenomen met al e rechten die zij verworven hebben. Werklieden van de Textielfabrieken n Breiwerkhuizen, ge kunt buiteDge- rone en schoone voordeelen bekomen oor U aan te sluiten bij onze Textiel- onden LUIT U AAN 1 VEREENIGT U I H.F. zal verschijnen. Alvorens ineen te stor ten zal het kapitalisme al de mid delen aanwenden, waarover het kan beschikken. Al wie dit wankelend re giem steunt zal zich moeten ontmas keren. Wie niet met ons is zal toonen te gen ons te zijn. Voor de verdwaalden, die te goeder trouw geloof hebben gehecht aan de woorden en beloften der knechten van het kapitalisme, is het nog tijd de ran gen te vervoegen van het proletariaat, dat zich als klasse georganiseerd heeft. De uiterste strijd is nabij. Het uur is gekomen voor de volkeren om zich te ontmaken van de politieke en financieele diktaturen. die hun verpletteren. In dezen strijd voor het hei) van het proletariaat moet ieder arbeider een sol daat zijn, strijdende voor zich, voor de zijnen, voor zijne klasse. En indien wij op een dag, die wel licht nabij is de groote vreugde hebben te kunnen triomfeeren over de kwade krachten, die zoovele misdaden en ellen de verwekt hebben zullen wij met fier heid onze krachtinspanningen gedenken om de arbeiders op te voeden en ze naar hunne verlossing te voeren. Er zal slechts treurnis en schaamte zijn voor diegenen die, geloovende in de eeuwige macht van het kapitalisme, een verleden zullen hebben, van verraad, kwade trouw en lafheid. (Wij knippen uit De Eendracht het blad van het Nationaal Syndikaat, volgend artikel, dat wel waardigis door al de arbeiders gelezen te wordeD). De dag, dat het Belgisch proletariaat bewust wezen zal van zijne rechten en plichten, zal het de politieke macht ver overen. Het nieuwe Parlement, met socialisti sche meerderheid, zal eene ontzaglijke taak hebben. Het zal in de eerste plaats de kwade krachten van het kapitalisme moeten machteloos maken. Het zal de sporen moeten doen verdwijnen van een hatelijk regiem. Het herstel van al het onrecht, begaan onder het oude regiem, zal zijne allereerste taak moeten zijn. Al de maatregelen, die genomen wer den krachtens de wet van den sterkste, zullen opnieuw moeten onderzocht 'wor den. Op dit gebied zal er geen werk te kort zijn Zoowel in de diensten van den Staat als in deze van de Nationale Maat schappij zullen de Augiasstallen moeten gereinigd worden. Voor de verdrukten zal het uur der weerwraak slaan. In welke mate en onder welken vorm zou de vierschaar van het proletariaat moeten werken In de eerste plaats zou zooveel mogelijk de schuld der beklaag den moeten bepaald worden. Er zijn er van tweeërlei soort de daders en de uit voerders. Tot de eerste soort behooren de kapitalisten, die enkel winst hebben na gestreefd. Zij hebben zich hierbij om geene meDschlievende gevoelens bekom merd. Zij hebben zonder afkeer het goud opgeraapt in het slijk en in het bloed. Zij hebben al de evangelische princie pen en de maatschappelijke solidariteit met de voeten getrapt. Met hun produk- tiesysteem hebben zij het menscheli)k ka pitaal vernietigd. Als eerste straf zouden zij machteloos moeten gemaakt worden door hen al hunne actiemiddelen te ontnemen. Het kapitaal, dat zij opgehoopt hebben, zal aangewend moeten worden tot het welzijn van allen. Dat zal een verschrik kelijke en afdoende straf wezen. De lieden, die tot de tweede soort be hooren, de uitvoerders, zullen meer te verantwoorden hebben. Tot deze katego rie behooren al diegenen, die, uit win zucht, uit ambitie of kwaadaardigheid, zich verlaagd hebben tot knechtetdien- sten jegens het kapitalisme. Onder hen bevinden zich overloopers, die gepakt en gezakt naar de overzijde der barrikade ge gaan zijn. Al deze leden hebben hunne klasse verraden,hunne broeders verkocht, soms voor minder dan dertig zilverlin gen. Het is dank aan hunne raadgevingen, hunne lafheid, hunne onderworpenheid, dat de machtigen zooveel onrecht hebben kunnen begaan en de rechten der nederi- gen met de voeten treden. Het kapitalisme zou sedert lang ver dwenen zijn indien het niet op de hand- langersdieusteD van deze menschen had kunnen rekenen, die bereid zijn zich te verkoopen aan liet is gelijk welken mee ster. het hoofd te buigeo voor het gouden kalf. Na den val van het kapitalisme zullen zij er heel spoedig bij zijn om het volk te vleien, hunne diensten aan te bieden aan de nieuwe meesters. Maar aan deze kameleons zal men moeten zeggen .- Na het kwade gesticht te hebben, zult gij het goede moeten doen Men zal ze moeten verplichten het onrecht te herstellen, dat met hunne medeplichtigheid verricht werd. Dat zal eene voorbeeldige straf wezen Streng bewaakt zullen de oogen dienaars van het oude regiem moeten ge» hoorzamen of verdwijnen. Nog andere menschen zullen reken schap moeten geven van hunne daden. Het zijn de slechte herders, de valsche apostels, de kwak-alvers, die de belangen van het kapitalisme gediend hebben door het misleiden van een deel van het volk, door verdeeldheid te zaaien. Deze heb ben de misdaad begaan met volle bewust zijn van de hatelijke rol, die zij speelden. Zij zullen geene genade kunnen vinden. Het is dank aan hen dat de uitbuiting van den eenen mensch door den an dere nog altijd bestaat. Het is door de schuld van deze verdeelers dat zoovele geestes en handenarbeiders rog altijd niet hun klasseplicht kennen Het is met hunne medewerking dat het kapitalisme de stelregel heeft kunnen toepassen verdeelen om te heerschen. Ja, zij die deze groepeeringen met bedrieglijke eti ketten hebben opgericht en die er in ge lukt zijn haat en tweedracht tusschen de proletariërs te zaaien, zullen aan den schandpaal moeten genageld worden. Niet alléén zullen zij de rechtstreek- sche belangen van de meerderheid van het volk geschaad hebben, maar zij zul len het kapitalisme in de mogelijkheid gesteld hebben den haat tusschen de vol. keren levendig te houden. Het is met de mede verking van deze pseudo-leiders dat de kapitalistische regeeringen er in gelukken de openbare meening op een dwaalspoor te brengen en de volkeren tegen elkander in het harnas te jagen. De tijd is nabij waarop het noodlottig werk dezer valsche syndikalisten en val sche demokraten in zijn waar daglicht (Zie vervolg onderaan kolom 2) EKD.Ji; AXSKF.LE aan t woord. li hcraii en katholiek Ministers helihen geen geld. Anseele wijst waar het geld te vinden is. De heerschonde crisis is een crisis van het kapitalistisch regime. Op Woensdag 25 November sprak on ze socialistische leider Anseele Bd ward, nevens de talrijke andere socialistische parlementsleden, een redevoering uit, die zelfs door de tegenstrevers niet zeer groo te aandacht werd aanhoord. Hij stelde vast dat dank zij de socialis tische ondervraging in de Katner, minis ter Heyman verplicht werd te vet klaren dat zoolang de crisis duurt de werk- loozen op dezelfde basis hun werk- Ioozensteun zullen genieten. Anseele wijst aan den minister Van Caenegem, waar de christenen zoo hoog mee oploopen. talrijke openbare wer ken aan van direkt belang voor nij verheid en handel, n.l. het maken van een nieuw droog dok in de haven van Gent, het versterken van kaaimuren, ver sterking van dijken tegen overstroomin gen en dergelijke. Als de kapitalisten geld leenen aan Sovjet-Rusland met drie jaar krediet, waarom zouden zij aan hun eigen land de noodige gelden weigeren voor nuttige openbare werken om de werkloosheid te verzachten Aan Bovesse, de liberale minister van Posten, Telefonen en Telegrafen, vraagt Anseele deze staatsregie modern in te richten nu de prijzen der grondstoven laag staan en terzelfdertijd aan werkloo- zen arbeid kan verschaffen, zooals het aanleggen van een kabel tusschen Brugge en Knocke, met automatische verbinding der telefonen Een kabel tusschen Gent en Brussel met hetzelfde doel is zelfs noodzakelijk. Als minister Bovesse zich wil uit den slag trekken met te «ijzen op ae juffers die zonder werk zouden vallen door het inrichten van de zelfwerkende telefoon toestellen, antwoordt Anseele, dat deze juffers nog een jaar kunnen gebezigd wor den, daarna in ministeriéele departemen ten opgenomen en zelfs technische krach ten voor den nieuwen dienst moeten worden aangeworven. Dus geen vermeer dering van werkloosheid,maar verminde ring. Daarbij bewijst Anseele dat door den automatischen dienst lusschenAntwerpen- Brussel de tralie met 20 U/D verhoogde. Als dat stelsel doorgevoerd wordt ook lus- schon Dinaot JemelleNamen, Gent-Ant- werpen. zou dat nhes te znmen slechts 65 a 70 miilioen frank kos ten. Waarom, zegde hij aan den minister Bovesse, zoudt gij geen geld daarvoor krijgen, terwijl als ik minister was, het wel kreeg Aan minister Heyman, die met de an dere regeerders van "t laDd denkt dat deze crisis zoo v/el van zeil zal beteren, bewijst hij aan de hand van de documenten van den Statenbond, dat sedert iyi3 de we reldbevolking met 6 u/„ aangroeide, ter wijl de voortbrengst met 16 0 steeg, en dit ondanks de oorlogsverwoestingen. Deze cijfers bewijzen dat deze qfrisis een crisis is van het regime zelf, vdh het ka pitalisme, en «e na deze crisis nog veel zwaardere te verwachten hebben Waar om voorziet de minister der christen werklieden dan niet de middelen om in de toekomst het land en de werklieden van deze zware gevolgen te vrijwaren De ondersteuning der werklieden valt nu ten laste van de openbare besturen. Waarom legt de christen minister geen wetsontwerp neer om de werklieden te verzekeren tegen de gevolgan van de cri sissen t Men geeft wel millioenen uit voor militaire bewapening tegenover den vreemde en... als het moet in eigen land tegenover liet opstandig proletariaat. Men vindt wel 1000 miilioen om de geld waarden der kapitalistische beurs te ondersteunen, welnu DAN EI SCHEN WIJ DAT ER GELD GE VONDEN WORDT OM DEN AR BEID TE ONDERSTEUNEN, roept Anseele uit onder toejuichingen van de 70 socialistische volksvertegenwoordi gers. Hij betreurt de tekortkoming van den christen minister Heyman die de aan vallen op de Ioonen in de burgerpers laat begaan zonder de werklieden-syndi- katen de documentatie te verschailen dat loonsvermindering niet afdoende helpt in deze tijden en veeleer de krisis verscherpt. Onze Wauters zou het gedaan hebben, zegt Anseele, maar Heyman is Wauters niet. Stel u voor de chefs der groote banken, meteen twintigtal vergaderd. Zij hebben een gezamenlijk inkomen van i5o mii lioen frank per jaar, wat 'het loon ver tegenwoordigt van 15.000 geestes en handarbeiders, en ze beslissen: aan die nijverheid geen crediet, aan deze zooveel millioenen crediet en met voorwaarden tot loonsvermindering. Heel zeker de werkende klasse weet dat niet. Was het dan niet de plicht van den christen minister van Arbeid, Heyman, om de werklieden met goede argumenten te wapenen Hij, Heyman, moest aan de werklie den kunnen zeggen: in deze nijverheid is liet loon zooveel percent in de produktie- kosten, in gene nijverheid is het zooveel percent. Hij moest de arbeiders en het publiek waarschuwen tegen de slechte burgerpers die ons voorliegt en ongeluk kiglijk door ons nog te veel werkers gele zen worden. In andere landen licht het gouverne ment iedereen in over de verhouding van de betaalde loonen tot den productieprijs. Waarom kan Heyman dat niet? Als een product 100 fr kost, is daar hoogstens 25 fr. loon inbegrepen. Om den kostprijs van 100 fr. op u5 fr te bren gen moeten de loonen 20 °/o verminderd worden. Werklieden die 200 fr. per week verdienen zien dan hun loon «slinken tot 160 a 170 fr. per week. De verbruiker gevoelt niets van deze kleine prijsvermindering en de werkman lijdt meer honger. Want- van deze 5 afslag op de waren moet de fabrikant een stuk afstaan aan de tus- schenpersonen en aan zichzelf De tabriekarbeider lijdt grooter armoe de om het patronaat toe te laten meer kapitalen op fe hoogen. Is dat dan teveel gezegd als we meenen dat Heyman hier aan zijn plicht te tekort gekomen is Wij vragen ook vervroeging van het pensioen, op 6aen 55 jarigen ouderdom. We stellen vast dat de christenen er niet durven mede spotten zooals ze destijds van onzer, achtureneisch zongen acht uren slapen, acht uren gapen, acht uren niets doen Ook met de eischen van de 40 uren week moet men rekening houden, maar dat alles wijkt nu voor de vraag wat gaat jij doen met bestendige werk loozen Het is een feit dat vele arbeiders van 55 a 60 jaar niet meer zullen moeten be ginnen Daarom moet de Kamer zich uit spreken oin provincies en gemeenlen tot het stichten van crisisfondsen te verplich ten, want de toekomst is niet rooskleu rig. N oor Duitschland weet men reeds te zeggen dat één miilioen arbeiders, van 55 tot 58 jaar, geen voet meer in de fa briek zullen zetten. Is het niet zonderling dat de burger pers zoo goed weet te rekenenen hoeveel loonverlies er geleden wordt als de wer kers enkele dagen staken en zij nu dood zwijgt over de milliarden fra nk verfo ren loon door de erge w erkloosheid Waarom die vuile aanval op de werk- loozenoDdersteuning. Van 1895 tot rqu hebben de Engelsche arbeiders i3o miilioen frank gestort als verzekering tegen werkloosheid. In Duitschland stortten de werkieden van 903 tot 1014. 70 miilioen mark en in Holland stortten zij van 1021 tot ip3o, 33 miilioen gulden. Als de werkende klasse, in haren dage- lijkscheu strijd om het levensbestaan, dan nog deze sommen weet af te doen om zich te verzekeren tegen de crisis, door haar niet verwekt, is het niet schandalig dat deze vuile burgerpers haar dan nog beleedigt En de andere kwestie van het geld. Als de banken kredieten mud en wei geren aan hun eigen landdan zon de regeering den moed moeten heb ben het te eischen. Want de lijd is niet ver meer verwijderd dat zij nog andere dingen zullen moeten verduren dan de controol op ae bankerf. Als de banken niet beschaamd ziin 200 miilioen frank van de Spaar-en I ijl - rentkas te aanvaarden, centen van arme menschen en middenstand, dan kan dc Spaar- en Lijlrentkas ook de werken der regeering krediet schenken. De regeering moet het volgende doen. zegt Anseele, als slot van zijne prachtige gloedvolle redevoering 1Steeds herhalen dat de werkloozen steeds denzeiIden steun zullen blijven ge nieten zooals nu, hoelang de crisis ook dure. 2) De gemeenten en provincies ver plichten crisisfondsen te stichten, met de vaststelling van een minimumtusschen- komst, in accoord met de werkerssyndi- katen. 3) Van de banken eischen dat zij aan de regeering de noodige kredieten schen ken om a) nog veel meer groote openbare werken te laten uitvoeren, h) het failliet te beletten van gemeenten en provincies. 4i Kontrool op de baDken. 5) Kontrool op de opgedrongen prijzen aan de winkeliers vanwege fabrikanten. Kontrool op de nijverheidstrusts. Onze socialistische leider, Anseele, heeft in dat schitterend betoog aan de re gecring den weg gewezen. Al wat hij voorstelde is practisch doorvoerbaar. Zal de Regeeriog en Hevman luiste ren Dat zal afhangen van de strijdbaarheid van de gansche werkende klasse. Daarom, arbeiders van de stad en bui- De sukkels betalen. De achteruitgang der l.abourpartij in den laatsten kiesstrijd, kost aan de Belgi sche uitvoerders Ö80 miilioen. De Belgische kafholieken hebben ge jubeld, maar liet werk loozen leger is met duizenden aangroeid en.... deze paria's zullen bet gelach betalen door meer hon ger te lijden. Weet gij het, werklieden? (i De l ijd hoofdorgaan der kriste nen, is van oordeel dat de Kamer tijd verspild heelt met over de krisis te spre ken. 200.000 arbeiders, die laDgs de straat slenteren, die willen werken en leven,die het armoespook voor de deur zien staan gluren aan den vooravond van den win ter, die niet weten wanneer beternis ko men zal, dat zou in de Kamer niet mo gen besproken worden t Werklooze arbeiders, denkt er over na wat uw toestand zijn zou indien de socialistan er zich niet mede bekommer den Dat is nog zeer noodig. De huurders der laagste kategoriè'o, mogen nog niet zonder bescherming ge laten worden. Zulks inziende stelt onze nationale partijsecretaris Van Roosbroek de ver lenging voor der huishuurwet. Dat initiatief zal met vreugde door de vele arme huurders worden vernomen. 't Is er al. Hoort ge reeds onze tegenstrevers jammeren over de protcktionistische maatregelen der Engelsche regeering Ze hebben nochtans zoo hard gejubeld over de socialistische nederlaag. Waarom In onze Provincie zijn er vele katho lieke gemeentebesturen, die geen bijleg geven aan de werkloozen. Hoe komt het dat Ons Volksblad daarover niets schrijft Weet Ons Volksblad zulks niet misschien 1 Wil ze het r.iet weten Waarcm Omdat ze peen bekommering heeft om 't lot der werkloozen uelke bij hen in 't bovenste schol' ligt. Zwart en wit. De fronters hebben verleden week ook hunne meen in l; laten kennen over de krisis. Vos vond het noodplan der socia listen goed. zelfs een heelje te gematigd De andere fronters, die met liberalen en katholieken vurige verdedigers zijn van liet kapitalistisch stelsel, vonden, net als minister Heyman, dat het niet veel he- teekende. Het voornaamste is evenwel niet ge beurd Iedereen had verwacht, dat de fronlers nu eens precies en duidelijk zou- den uitgelegd hebben, met welke midda- len en op welke manier zijdedubbelc cnsis. n I in nijverheid en landbouw, uit Vlaanderen zcuden houden. Dat helJ hen zc echter niet gedaan Zij staan op dat gebied zoo machteloos als de libera len. die zc bestrijden om hun franskil jonisme maar niet wie ze het roerend e.ns zijn. dar liet kapitalisme, ondanks al zijns afschuwelijke gebreken, voort moet blijven bestaan. De tronters hebben dus geen oplos sing De eenen zeggen zwart de anderen wit. üp die manier hebben zedegelegen- he^h 0111 toch weer iedereen te misleiden. De hall en hall man Vindevogel duidt loonsvermindering aan als een middel om de crisis te verminderen. Zijn stelliDg is eenvoudig de baas moet Vlaamsch spreken. De werkman moet er in toe stemmen om droog rood te eten, ont aldus de Vlaamsch sprekende haas toe te laten, vette winsten binnen te halen. Wij denken er niet aan die redenee nng aan te nemen. Wij snijden verder voor Vlaamsche rechten en voor boter- hammen met boter en een beetje bij. Vroeger en Nu. Kr is geen sprake van schatkistbons urt te geveD, zegde minister Hourart vroeger. Maar nu zegt die zeilde financier We gaan voor een half miljard schatkistbons in omloop brengen. Ho Onze financieele toestand is zoo schitterend Katholieken en liberalen besturen zoo perfect Er zijn immers geen socialisten in de regeering. Arbeiders en vrouwen. Steeds si rijd voeren onder de plooien der Roode Vaan. Steeds ijveren voor de macht verove ring van het proletariaat. Dat brengt ons de redding. ten van akker en fabriek, werpt de mis dadige onverschilligheid en wantrouwen van nu al. Sluit de rangen en voert den sclioonen strijd voor uw bestaan en le vensgeluk van u en de menschheid.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1