Voor de schoone Ziel van 't Kind Ditjes n Datjes ONZE PMMMHIIIM Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Voor de uitkeering van den Werkloozensteun Zu/an? b^lpüldi^irj^r? Nogmaals de Bestuurlijke Amnestie in den Senaat Tusschenkomst van PROSPER DE BRUVN 28 Jaargang N> 50 Prijs per nummèr JO centiemeo 20 December 1031 RECHT IJHEID Verantwoordelijke Uitgever A.LFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, il, Aalst I Postgheck-Rekenino 85686. Telefoon 572.1 Zetel B W. P. Arr -Federatie - Volkshuis AALST. De verweerkomiteiten zijn gesticht. De schoone ziel van 't kind is in gevaarL. Zoo ten minste zeggen de Katholieken, Waarom Omdat de Socialisten in hun program ma hebben geschreven geen subsidiën meer toekennen aan het vrij onderwijs. De ziel van 't kind is dus in gevaar wanneer de Katholieken geen centen meer krijgen voor hunne scholen Kan het dommer 1 Is de officieele school een gevaar voor de schoone ziel van 't Kind V Wordt er in deofhcieele school iets ge daan tegen den godsdienst Integendeel. In de oilicieele school wordt de Godsdienst zoo wel en zoo goed onderwezen als in de Vrijë scholen. Het is zelfs zoover, dat de godsdienst lessen er gegeven worden door geestelij- lijken en dat de inspectie van 't godsdien stig onderwijs gedaan wordt door geeste lijken, aangesteld door den Bisschop en betaald met de centen van den Staat. Maar daar ligt het paard niet gebonden. Het vrij onderwijs is uitsluitend het onderwijs der Katholieken het zijn meestendeels partijscbolen, waar men leert anderdenkenden te haten en waar de kootrool van wege den Staat om zoo te zeggen nul is De Katholieken hebben scholen opge richt met het doel hun politiek te dienen. Z' hebben dit recht. Z' hebben die scholen opgericht met hunne centen en z' hebben ze onderhouden en hun onderwijzend persooneel betaald uit eigen kas. Nie mand kan daar iets tegen hebben. Dit is gebeurd tot vóór den oorlog, terwijl zii de volsterkte meerderheid had den van 1884 tot 1914 Zij zelf erkenden dus dat de Staatskas voor hen op dit ge bied moest gesloten blijven. Het is maar NA den oorlog dat daar verandering is aangebracht met mede hulp van Liberalen en Socialisten, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zulks maar tijdelijk was. Zulks blijkt klaar en duidelijk uit de verklaring die vóór de stemming dier wet gedaan is geworden door de socia listische mandatarissen in de Kamer van volksvertegenwoordigers. En wanneer nu de Socialisten zeggen lang genoeg heeft het geduurd dat de Katholieke scholen het geld van Jan en Alleman ontvangen, dan roepen de Ka tholieken. geholpen door de Fronters de ziel van 't kind is in gevaar. Neen. de centen zijn in gevaar, dat is de waarheid. Het onderwijzend personeel der vrije scholen wordt betaald door den Staal, maar de Katholieke schoolkomiteiten be noemen die leeraars en er komt daar in die scholen geen enkeleD onderwijzer of onderwijzeres binnen, met een diploma afgeleverd door de Staatsnormaalscholen. Die schoolkomiteiten benoemen en stellen af,, zonder dat er van wege den Staat, hierover iets kon gedaan worden De onderwijzeressen verliezen hun plaats als zij trouwen. En gezien dit onderwijzend personeel geen vastheid van bediening heeft, is het niette verwonderen dat er onder hen zijn die niet durven spreken, als ze van hun zuur gewonnen loon een gedeelte moeten afstaan aan de Schoolcomiteiten Wij kennen persoonlijk zulke gevallen. Waet ge vriend lezer of lezeres, dat de vrije scholen jaarlijks uit de Staatskas ontvangen meer dan een half milliard franken. Kijkt eens rond hier te Aalst en ge zult bestatigen, dat we enkel over een drietal officieele scholen beschikken, plus een paar bewaarscholen en dat er integendeel ELF Katholieke scholen zijn, plus ZES vrije bewaarscholen. Weet ge dan ook dat hier te Aalst nog jaarlijks ongeveer 170 duizend franken uit de stadskas worden betaald aan die scho len, plus 100 duizend franken aan de Katholieke Ambachtschool Het doel der klerikalen is het olliciëel onderwijs te verdringen en te vervangen door klerikale scholen. Dat bestatigt men te Aalst dat is het geval gansch het land door. En ait gebeurt met de centen van Jan en Alleman Neen, daar tegen komen de Socialisten op. Wij zeggen wie partijscbolen wil, dat hij ze betale en onderhoude. Wij zij 1 voor de officieele school, toe gankelijk voor iedereen. En wij zijn niet alleen. De Fronters van Aalst, die nu zoo hun mond open zetten, zouden ons eens kunnen zeggen, waarom in Denderleeuw, waar de Fronters de meerderheid zijn, de vrije scholen niet aangenomen w or den door de gemeente Het is de tijd van besparingen; Staat, provincie en gemeenten, allen verkeeren in den grootsten geldnood en op het offi cieel onderwijs worden er groote bespa ringen gedaan, terwijl het geld met volle grepen aan*'t vrij onderwijs wordt gege ven. Zoolang het huidig systeem bestaat, is er van uitbreiding van 't officieel onder wijs weinig te verwachten. Het is nog zoolang niet geleden, dat fronter De Neve. schepen van onderwijs, voorstelde in Schaarbeek een nieuwe officieele bewaarschool op te richten. Het Schepencollege was akkoord, maar enke le weken daarna was er reeds een katho lieke. Hoe zulks komt Wel de Katholieken hangen van nie mand af Zij beslissen en zij houwen. Zulks is niet het geval met 't officieel on derwijs. Eerst een boel formaliteiten en alvorens die vervuld zijn, staat de kleri kale school er. Zij wordt aangenomen en men mag be talen 't Geld van Jan en Alleman is er voor bestemd, ztggen de Katholieken. De schoone Ziel van 't Kind is buiten strijd. Enkel de centen komen in aan merking en daarop wordt de strijd gele verd. En al wie het officieel onderwijs gene gen is, zal aan onze zijde staan. Hier in Aalst is de stadstoelage aan de vrije scholen niet in gevaar, gezien de Fronters met de Katholieken op dit ge bied twee handjes op O én buikje zijn. De Fronters willen zelt de Socialisten niet medehelpen, om de vastheid van be diening aan het onderwijzend personeel te verzekeren. Hunne stemmingen in den gemeente raad hebben zulks meermaals bewezen, ondanks hun roepen en schreeuwen, wanneer de klerikalen hier of daar een fronter-onderwijzer aan de deur zetten. NIC HELS Alfred. Het is een gekend feit, dat de vakbon den reeds lang de geldschieters zijn van de steden en gemeenten, voor wat betreft deD bijleg aan de werkloozen. Steden en gemeenten natuurlijk waar er democratische besturen bestaan gevtn BOVEN den steun van het Cri sisfonds ook een bijleg aan de onvrijwil lige werkloozen. De meeste gemeenten bestuurd door katholieken geven niets, daar mogen de werkloozen hun broekriem wat dichter trekken. Welnu door geldgebrek, door het stop zetten van de leeningen in het Gemeente krediet, door het weigeren van leeningen der private banken, verkeeren de meeste steden en gemeenten in grooten geldnood en zoo komt het, dat de voorschoten gel den voor de werkeloezen niet in tijds kun nen betaald worden. Om daar trachten verbetering in te brengen, is er verleden Dinsdag eene af vaardiging van de Socialistische Textiel- centrale bij den heer Renkin Eerste Mi nister ontvangen. Zij bestond uit de vrienden Hanninck, Coole, Segiers voor de vlamingen en Du- chène voorde Walen. Zij was vergezeld door Kamerleden De Bunne cn Nichels, en De Nauw Senateur. De Heer Renkin heeft aan de delegatie gezegd, dat er geen geld te kort is vóór den oorlog was er maar één milliard bankbilletten in omloop in evenredig- redigheid zouden er dus lieden 7 milliar- den moeten in omloop zijn welnu er zijn er 18M1LLIARDEN onder het pu bliek, maar het geld zit vast en hij is niet bij machte het te doen circuleeren. Hier durfde hij niet zeggen het geld bevindt zich in de banken, en die houden het vast. Het Gemeentekrediet krijgt zijne uitge schreven leeningen niet geplaatst en het is dus in de onmogelijkheid aan al de vragen om leeningen van gemeenten en steden te voldoen. Duchëne van Verviers vroeg de moge lijkheid te willen onderzoeken, dat de Regeering de schulden der steden en ge- meeLten op zich zou nemen. Onmogelijk, het is het failliet van den Staat, antwoordde M. Renkin. Kan de Regeering niet toelaten, dat de gemeenten en steden zouden doen wat er tijdens den oorlog is gebeurd, 't is te zeg gen: STEDELIJKE GELDBONS UIT GEVEN. Dat scheen den Heer Renkin goed in de ooren te klinken en hij beloofde dit met welwillendheid te onderzoeken. De Heer ReDkin vroeg nog hem een lijst te willen bezorgen van DIE steden en gemeenten die zich in de onmogelijk heid bevinden de voorschotten door de Vakbonden gedaan terug te betalen. Hij zal het mogelijke doen, om hen te helpen. Hiermede nam de atvaardiging af- Boerkens, opent de oogen Voor enkele dagen hield gezel Van Berckelaerjn den Senaat, een merk waardige rede tijdens het debat over de begrooting van hei ministerie van arbeidnijverheid en sociale voorzorg. Onze vriend uitte daarbij zulke er ge beschuldigingen aan het adres van den Belgischen Boerenbonddat het wel. de moeite loont hier een deel van dit rekwisitorium onder de oogen te brengen onzer lezers. Hier gaat het Ik heb hier een exemplaar van liet maandblad De Stormklok, van Novem ber 1931dus een heel recent nummer, waarin ik een artikel vind, onder den ti tel I it ons geheim dagboek dat zeer stichtend is..Daarin lezen wij Wat wij tot heden toe bewezen, zon der dat het mogelijk was voorden Boe renbond eenige terechtwijziging te kun nen doen 1. Dat de Boerenbond-afgevaardigde, in.Kamer en Senaat, in 't belang der boe ren isic) van de regeering verkregen heeft dat Russische granen waar bloed aan kleelde voor de konsumptie in België verboden werden 2 Dat de afgevaardigde van den Boerenbond, per speciaal schrijven van den Boerenbond ingelicht, vóór gansch de natie verklaarde dat de Boerenbond geen kilo Russisch graan aangekocht had 3. Dat de Boerenbond gansch de natie voorgelogen heeft eu ons bewijs materiaal duidelijk heeft aangetoond hoe de boeren. Kamers (Senaat en volksver tegenwoordigers) de ministers zeiven op stoopkens zijn getrokken geworden, en de Boerenbond Russische granen en lijn koeken aan de boeren heeft opgesolferd aan Am^rikaansche prijzen natuurlijk 4. Dat er in de fabriek van den Bel gischen Boerenbond, te Merxem, 's Zon dags gewerkt wordt gansch den dag en dat hij dus als katholieke instelling, waarvoor hij zich tracht uit Ie geven, in feite het schild van katholiek zijn mis bruikt, om de boeren, enz., te misleiden, en zijn zaken te bevorderen 5. Dat de Boerenbond onze regee ring wel zekere wetjes, zooals de tarwe- wet (verplichting aan Je maalders 5 t h. inlandsche tarwe in de vermenging te vermalen 1 weet op te dringen, maar hij zelf, als maalder in zijne fabrieken te Merxem, «ich aau deze vermenging, aan deze wet niet stoort en zelf de wet ont duikt, erger geen 5 t.h. inlandsche tarwe vermaaU 6. Dat de boeren van den Boeren bond van Leuven tarwemeel koopen waar 20 procent rogge onder gemoffeld is. en dit tarwemeel nog tot 11 fr. 5o c duurder moeten betalen dan de bakkerijen van den Boerenbond 7. Dat èn ministers, én volksverte genwoordiger van alle kleur tot heden geen zeggenschap aan deze overtreding hebben gehad, tenzij zij bang zijn van den Boerenbond, aldus uitgemaakt is dat de Boerenbond een Staat in den Staat is, dus zuivere plutokratie, door de wereld encycliek Quadragesimo Anno pause lijk veroordeeld 8. Dat de Boerenbond vroeger de boeren waarschuwde tegen gemengde meststoffen omdat zij eene eonige ge legenheid zijn voor knoeiers q. Dat de Boerenbond nu zelve aan gemengde voederstotfen zooals kieken eten, varkeDskracht voeder, kal vermeel, melkschilfers, is gaan doen, en tegelijk de boeren trachtte in te prenten dat de waren van den Boerenbond vertrouwd zijn n 10. Dat door de behandeling van het artikel melkschilfers de wonderbare Boerenbondschilfers alras gebleken is dat er niets wonderbaars aan is maar in feite «ene op groote schaal doorgevoer de Boerenmisleiding immers zekere af- valprodukten van den oogst welke de boe ren terecht, als waardeloos zelve verwij- dereu, nu handig tot stof vermalen aan schandalige hooge prijzen, onder den naam van krachtvoeder aan de boe ren verkocht worden 11. Dat sedert jaren, Rome aan de geestelijkheid verbiedt als beheerder deel te nemen aan zakenkooperatieven a la Boerenbond 12. Dat in België de priesters (welke er zich toe leenen) handig deze - moeilijk heid ontspringen en zich, b.v presi dent kommissaris met hooge salarissen laten benoemen. Dat Mgr. Luvtgacrens zelve toegeeit dat nog eenige priesters zich alzoo met zulkdanige koóperatieven bezig houden Vervolg toekomende week- scheid van den Heer Minister, nadat de vriend De Bunne hem verzekerde, dat de Socialisten enkel voor oog hebben, de werkloozen te kunnen blijven steunen, maar hierom in de geldmogelijkheid moeten gesteld worden. Het is noodig, onze werkeloozen zijn uitgeput, en hen nu in vollen winter den stedelijken bij leg bij gebrek aan geld moeten ont nemen, ware verschrikkelijk en wie weet waar het ons zou naar toe leiden. NICHELS AL1 RLD. llecht en Vrijheid van 0 De cember gaf' de eerste rede van onzen vriend l'rosper De Bruyn die op flinke wijze opgetreden hod vonr bestuurlijke amnestie Hij heeft aangedrongen op het irstel len eener bijzondere kommissie, die al de gevallen zou onderzoe ken ten einde definitief komaf te maken met deze hoogst verve lende historie. Het wordt meer dan tijd om de na-oorlogsche won den te heelen. Het heeft er in den Senaat gespannen. De heer Renkin hei ft zich met de zaak moeten moeitn cn de kabinetskwestie stellenHet gevolg is geweest dat de heer Ren kin al de. dossiers persoonlijk zal onderzoeken en trachten eene al- gemeene rechtspleging te vinden opdat al de gevnlllen op ccnze'fde wijze zouden kunnen beslecht worden. Wij geven vandaag de redevoe ring tveerdie kameraad De Bruyn uitgesproken heeft in zit- tinq van Woensdag '2 lucember. Prosper De Bruyn. Toen ik ver leden week het woord nam naar aanlei ding van het amendement van den heer Demets wees ik er op dat hei mij de ge legenheid gaf voor de zesde maal bij den minister aan te dringen om meer te doen dan tot hiertoe het geval was Ik heb tot de administratie behoord. Ik weet dus wat de agenten hebben moeien doen lij- dens den oorlog en wat zij niet hebben willen doen Ik kan u bevestigen dat. van in den beginne, het personeel aan zijn lot is overgelaten geworden en dat het niet d© minste richtsnoeren heeft kun nen bekomen vanwege de oversten. Wij zijn met 'n delegatie gegaan naar onzen dienstbestuurder. Voor alle antwoord heelt deze de deur toegesmeten zeggende 1. Maak dat ge zoo spoedig mogelijk weg komt opdat de Duitschers niet zouden weten waar ik woon Een belangrijke verklaring Ik heb hier eene verklaring van een agent van Luik, die naar de directie gezonden was geworden om te weten wat het personeel doen moest. Laat mij toe ze u voor te lezen (i Op 5 September 1914 ben ik uit Ans, waar ik statie onderoverste was vertrok ken, om in dc Directe der spoorwegen den toestand van hat personeel uiteen te zetten. Den werd ik door den voltal- ligen beheerraad ontvangen Waren te genwoordig de heer Tondelier. voorzit ter de heeren Braem. Degrauw, Han- rez en de beheerder van Wegen en Wer ken De heer Tondelier bevestigde de reeds gegeven onderrichtingen volgers dewelke het verboden was zijne diensten aan te bieden Men mocht ze hem, echter niet weigeren. Deze onderrichtingen zijn mij gegeven gew orden in de konlërcncie- zaal der Directie rond 10 u. 's morgens In de statie Turn en Taxis heeft de statieoverste, de heer Olivier, een bericht aangeplakt, waarin gezegd werd 11 Gansch het personeel zal zich op norma le uur moeten aanbieden en desgevallend de onderrichtingen uitvoeren, die de ha zetter zal geven Ik kan u zeggen dat desniettegenstaan de het kleine personeel gezegd heeft Wij zullen het niet doen (Zeer wel, op al de banken). Voor de vierschaar Ongelukkiglijk heeft de oorlog lang geduurd. Tragische toestanden deden zich voor Wat mij betreft, ik behoorde tot diegenen, die gedurende gansch den oor log het personeel aangezet hebben te wei geren voor den bezetter te werken. (Zeer wel, zeer wel). Maar ik ben ook do eerste geweest om, na den Wapeostilstand, op te treden ten voordeele diergenen, die voor de vierschaar gedaagd werden om- Jat zij voor den bezetter gewerkt hadden. Dat is het geval geweest met arme ba reelwachters, die beschuldigd werden M. Vindevogel de Fronter van Ronse, verklaarde in de Kamer van volksvertegenwoordigers dat men de dagloonen moet verlagen om tot eene oplossing van de krisis te komen. De andere Fronters zweg?n. Werklieden, wat zegt geer van M. Moyersoen die tc Aalst niets anders doet dan zoeken naar hesparingen, is in den Senaat de man die aan easDÜJa Er zijn nog honderden slachtoffers Er zijn nog altijd honderden agenten, die nooit gerechterlijk vervolgd werden en wier loopbaan gebroken is geworden omdat zij verplicht zijn geworden onder de bezetting te werken. Deze benadeelden vragen enkel dat de bestuurlijke stratlen, di© men hen opgelegd heeft, zouden in getrokken worden, zonder daarbij terug werkende kracht te vragen. Ik heb de oprichting eener kommissie gevraagd ten einde eene ruimere toepas sing der regeeringsmaatregelen te beko men. Al wie nog te klagen heeft zou zijn geval kunnen onderwerpen aan deze kom missie, die na onderzoek voorstel len zou doen aan de regeering. welke ondar hare verantwoordelijkheid ze onderwerpen zou aan het Parlement. Zou dit niet normaal, logisch en recht- veerdig wezen f Heer minister Gij verzet u tegen zul ke kommissie. Ik weiger dan ook in te atemmen met de wederindienstneming van diegenen, die heel hard aan uwe deur kloppen. Allen moeten de gelegen heid krijgen hunne rechten te doen gel den Wij willen recht Gszel De Brouckère, Wij willen geene gunsten. Wij willen recht Prosper De Bruyn. Ik ben het er over eens dat over veel de spons moet gevaagd worden, maar al de belangheb benden moeten op denzelfden voel behan deld worden Ik stel u heel duidelijk volgende vraag bestaat er een organisme tot hetwelk al de benadeelden zich kunnen wenden De spoorwegarbeiders wenden zich tot onsen wij maken hun verzoek over aan den heer minister, die ons antwoordt dat hij het doorgezonden heeft aan de Natio nale Maatschappij van Spoorwegen. Deze geeft ons steeds voor antwoord dat deze kwesties haar niet aangaan, aangezien de feiten zich hebben voorgedaan vóór hare oprichting Dit antwoord is logisch Het heeft echter voor gevolg dat de agenten van Herodusnaar Pilatus gezonden wor den. En dat willen wij niet Wij vragen dus dat al de getroffen agenten de gelegenheid zouden krijgen zich te wenden tot deze kommissie, die in volle vrijheid, de dossiers zou onderzoe ken. Dit onderzoek moet echter gebeuren met de mentaliteit van uj3i en niet met den geestestoestand van 1910 1020. Zie daar wat ik verleden week eischte Ik blijf bij mijn standpunt Indiende regee ring ons deze voldoening weigert, kun nen wij niet beter doen dan het amende ment Demets aannemen om aldus druk king uit te oi tenen op de regeering. (Zeer wel, zeer wel, bij de socialisten) ZONDAG 20 DECEMBER Te Velsicque. Spreker NICHELS ALFRED. Te Grimmingen. Spreker DE NAUW GUILL. Te Kerkxken. Spreker VIJVERMAN ALBERT. Te Leeuwergem. Spreker BERGHMAN ALFONS Te Hekelgem. Spreker CESAR HAELTERMAN Te Teralphene. Spreker CESAR HAELTERMAN ZONDAG 2T DECEMBER Te Atembeke. Spreker DE NAUW GUILL. Ons Volksblad orgaan der chriate- ne schoothondjes, meldt dat het A.C.V, in eene bL nen kort te houden vergade ring de kwestie der tolpolitiek zal onder zoeken en dat vraagstuk binden aan dat van de Belgische arbeidskracht in de naburige landen. Hier wordt vooral Frankrijk bedoeld. De socialisten zonden reeds een afvaar diging bij den bevoegden Franschén Mi nister en de afgevaardigden der C.G.T. Dus weeral eens aan 't staartje. Als er een oplossing komt zullen de christenen het wel gedaan hebben. Sinds jaren Ja sinds 1922 próklameeren de socia listen dat, om de toestanden eenigzins gezond te maken, al de oorlogsschulden zouden moetea warden afgeschaft. 't Kwam van de socialisten en... men schonk er dus geen aandacht aan. Maar zal men ten slotte onzen goe den raad niet moeten volgen Gegronde nieuwsgierigheid 's Morgens bij 't ontwaken is men nieuwsgierig en vliegt men zoo spoedig mogelijk naar zijn dagblad. Waarom Wel, kan een vulkaan niet tot uitbar sting gekomen zijn Is er geen smeulend vuur in Duitsch- land Is het Engelsch volk de boel niet beu geworden Beginnen de 1 ranschen niet te roeren? Wordt de roep arbeid en brood niet elk oogenhlik sterker Teeken dit op In een voordracht tc Bergen verklaarde de heer Colens, geestelijke leider van het Alg. Christen Werketsverhond dat de onthouding der arbeiders, In zake politiek, voorden oorlog, noodlottig is geweest en dat duizenden arbeiders overtuigd waren dat stemmen voor de katholieken handelen was in strijd met hunne belangen, wat, voegde de heer Co- lens er aan toe. niet zou gebeurd zijn indien de katholieke partij hen ge geven had datgeen waaraan ze recht hadden. I it bovenstaande, dat we lezen in het katholiek dagblad Le Journal de Rou- baix motten wij onthouden dat de ka tholieken nu zelf bekennen dat bet nood lottig is geweest te trachten zooals de katholieken het gedaan hebben de arbei ders van den strijd voor hun rechten en belangen af te houden en de katholieke partij aan de arbeiders niet heeft gegeven wat hen rechtmatig toekwam. Wat kunnen de arbeiders van de ka tholieke partii verwachten Ze brullen... I Ja Ons Volksblad liet christende mocratisch weekblad dat door géén enkel ernstig katholiek gelézen wordt, houdt sterk aan de katholieke school en de... toelagen, maar het houdt vooral aan het laatste. Kwestie van geld natuurlijk. Dus scheinheiligheid. Zij zullen haar niet hebben a De schoone ziel van 't kind Schrijven die heeren, maar,., het moet zijn Wij zullen niet verzaken Aan 't geld van alleman I Want de stad Brussel b.v. wordt be stuurd door Liberalen en Katholieken. De Katholieke partij heelt er Schepe nen en ondanks hun herhaald aandrin gen in den gemeenteraad, wordt er geen enkel katholieke school gesubsidieerd. De Katholieke schepenen blijven cp hun post en schreeuwen er n:et van schooloorlog. Kwestie van vetbetaalde posten 1

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1