d Gezel le Begrooting van Kunsten en Weten schappen voor den Senaat. st 10 8 .Jaargang N< 51 Prije per nummer >0 centiemen 27 December I83I Soc, Weekblad voor hei Arr. Aalst. Redevoering van PROSPER DE BRU\J\ Zuiar^ bi^l?(jldi$iR<^r? t^R d^R Bo^r^rboRd Aan de bezitters van een eigen huisje Tegen den Oorlog Radio-Luisteraars wilt gegoed ingelic ht zijnleest dan de RA Dl O-BODE. Geestesarbeiders in Krisistoestand Gedenkt ons K I E S FO /V D S >ek* a te r,50. lea tilt Hei Hel feil bor gend a»a ech )Z. 5Chö ilea, Slip- Hei' ver- eve- SOU' aar- RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11, Aalst I Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572 I Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. Boerkens, opent de oogen Zitting- van Woensdag- 16 December 1931. üezel Prosper I)e Bruyn Me- p-roüw, Mijne Heeren, verleden jaar ïeb ik bij dergelijke bespreking enkele Dpmerkingen gemaakt en voornamelijk de landacht van den achtbaren heer Mini ver gevestigd op de wet betrekkelijk het 'onds der meestbegaafden. Eenerzijds had k gevraagd ot het oogeoblik nog niet was aangebroken om dit fonds op gelde lijk gebied beter te voorzien- Detusschen komst door de wet geregeld, voornamelijk voor wat het gedeelte van den Staat be treft, is mijn dunkens te klein. Ander zijds had ik ook gevraagd ot de heer Mi nister geen omzendbriet zou kunnen rich ten tot het onderwijzend personeel der la gere middejbare onderwijsgestichten cm 'de aandacht van de leerlingen te vestigen op het bestaan van het I onds der meest begaafden. Jaarlijks stellen wij inderdaad vnst dat talrijke vragen nog laattijdig bin nenkomen en dat veel leerliogen onwe tend zijn over het bestaan zelf van het Fonds der meestbegaafden. Het middelbaar onderwijs lk. heb verleden jaar ook aangedrongen op de uitbreiding van het middelbaar onderwijs in het arrondissement Aalst. Dat arrondissement telt circa 270 c<>o in woners. Wij bezitten in zake staatsmid delbare scholen, een jongensschool te Aalst en te Niriove een middelbare jschool voor jongens is in wording te Gee,raardsb?rgen. Meisjesscholen hebben wij alleen te Aalsten te Ninove. Dat is toereikend lk heb aangedrongen om de mogelijkheid te onderzoeken Sottegem en Denderleeuw, twee kruispunten van spoorwegen met gemakkelijke verbindin gen, ook staatsmiddelbare scholen op te richten. Voor Denderleeuw alleen zijn er dage lijks meer dan 200 kinderen, die otwel naar Ninove, ofwel naar Aalst of naar Brussel moeten gaan om lage' - mid delbaar onderwijs te ontvangen Gij ver staat, Heer Minister, daar het doorgaans kinderen^eldt-van de werkende klasse ot van de kleine burgerij, dar. de onke len die voortvloeien uit het benuttigen van treinen en andere vervoermiddelen veel te groot zijn en dat het wenschelijk ware iet onderwijs ter plaatse re kunnen genie ten. Ik heb verledeu jaar de tusschenkomst van den heer M nisier gevraagd, ten ein de voor onze middelbare scholen te Aalst betere lokalen te verkrijgen. Ik weet dat op dit oogenblik in den gemeenteraad be sprekingen worden gehouden er wordt zelfs een gunstige oplossing in het ver schiet gesteld Ik vraag aan den acbtba ren heer Minister dat hij ook zijn steun zou willen verleenen opdat het ontwerp zou gauw mogelijk veiwezenlijkt worde, 't erloops wil ik ook aandriogen opdat de Heer Minister zou willen onderzoeken of de Staat zelf de noodige lokalen niet zou kunnen verschatten en voor het gewensch- te materiaal zorgen. Er zijn verscheidene gemeenten die een staatsmiddelbare school zouden willen oprichten, maar daartoe niet over de noodige gelden be schikken. Over het lagere onderwijs Wat liet lagere onderwijs betrett, moeten wij er in onze streek iel over klagen dat dikwerf voorstellen van gemeenteraden omofficieel onderwijs in te richten, stelsel matig gedwarsboomd worden door de ka tholieke bestendige deputate van Oost- Vlaanderen, lk zal slechts het voorbeeld aanhalen van mijn eigen gemeente Den derleeuw. Meer dan tien jaren geleden werd door den gemeenteraad een voorstel gestemd om in'de wijk Huyssegem waar circa 2.Sooinwoners zijn, een ollicieele gemeenteschool op te richten. Hoevele malen dit voorstel werd teruggezonden of verbroken, is niet te zeggen. Maar het brutale feit staat vast dat wij. in icpi, nog altijd geen gemeenteschool hebben Middellerwijl hebben wij gezien, wat overal overigens waar te nemen is, dat de katholieken eene vrije school hebben in gericht en dat zoo. op die wijk, die eene meerderheid socialistische inwoners telt. al de kinderen naar die school moe ten gaan bij gebrek aan eene andere. Het is toch niet aaD te nemen dat kinderen van 6 tot 12 jaar zouden verplicht wor den naar de school te gaan op de dorp- plaats gelegen op drie kwartuurs aistand van bedoelde wijk Er zijn kinderen die dagelijks die uur te voet moeten afleg gen Het gevolg van dien toestand is dat de bevolking van de gemeenteschool op het dorp verminden en dat, natuurlijk, de bevolking van het vrije onderwijsgesticht vermeerdert. Wij dringen dus aan op het onderzoek van deze zaak met de betrachting aan de bevolking van deze wijk voldoening te geven. Voor eeri betere uitrusting onzer scholen Ik.dring tevens aan opdat een initia tiet" zou genomen worden om liet mate riaal waarover onze scholen beschikken eenigszins uit te.breiden. Wij hebben nu de radio. Is het pogenblik niet gekomen om al de scholen van radiotoestellen te voorzien De radio is ontegensprekelijk een uitstekend onderwijsmiddel, dat ge legenheid zou kunnen geven tot velerlei practische lessen. Hetzelfde wat de kinema betreft. Er zijn heel schoone en bijzonder goede films die door de kinderen met vrucht zouden kunnen aanschouwd worden. In de groote steden kan daaraan min of meer worden verholpen, omdat er daar door gaans in de kinamaondernemingen, van tijd tot tijd. speciale vertooningen worden gegeven. Op de kleine buitengemeenten bestaat zulks niet en, mijns inziens, zou men dien weg kunnen opgaan. Zulks zijn de enkele opmerkingen die ik heb willen in het midden brengen. Ik durf dan ook de hoop uitdrukken, gezien voornamelijk den wensch geuit door al de niet-katholieke partijen van ons arrondis sement, om het officieel onderwijs uit te breiden, van uwentwege gunstig zou worden onthaald. (Zeer wel aan de uiterste linkerzijde/. En dat dan Naar we uit welingelichte bron verne men is M. Moversoen. gewezen klerikale Minister, aartsreaktionair en Burgemees ter te Aalst, mat den Fronter Vindevogel bij den Minister gaan aandringen om de loorfen te verlagen in het textielbedrijf. Wat denken de loonslaven daarover 't' Land van belofte In Amerika, bestuurd zonder socialis ten, houden de werkloozen hongerop- tochten Naast de onmeteüikste fortuinen heersch er de zwaarste ellede. Amerika werd in den laatsten kiesstrijd als model en voorbeeld genomen, omdat er geen socialisten zijn. En nu Dat wraakroepende kapitalistisch re giem wordt zoowel door de kronters verdedigd, als door ie klerikalen en liberalen. Pakt vast, werkloozen Een Belgische visscher kwam in Duin kerk® aan met 4 000 kilos sprot, ter waar de van 2.000 fr. Hij moest, om den sprot te kunnen veikoopen 2.400 fr. douanerechten beta len. Om geen 400 fr. verlies te doen. plus zijnen geleverden arbeid, wilde hij den visch kosteloos schenken aan de werkloo zen. Maar niets te doen, de rechten moe sten betaald worden. De vjsscher besloot daarop zijn vangst terug in zee te storten 't Zal voorzeker de h.h. kapitalisten nog verwonderen dat dergelijke feiten verbittering onder het volk brengen. Verslecht... De beurs is weer verslecht. De bankiers brachten nochtans een miljard bijeen om daling tegen te gaan. Er is speculatie in 't spel. De bank wil zoogezegd daling beletten, maar speculeert op de daling om geld te winnen. Miljarden hebben de banken uit de zakken van de spaarders en kleine be zitters geklopt. Want het geld door zooveel menschen verloren is in de cotlre torts der banken terecht gekomen. Daarom eischen wij, socialisten, kon- trool op de banken. Waarom «La Journée Industrielle het groot ekonomisch orgaan, geelt cijfers die be wijzen dat door loonsvermindering de krisis noch verzacht noch opgelost wordt... Waarom prijzen de patroons dan loons. vermindering aan Ter Herinnering De secretarissen t ressen 1 der verschil- lige aangesloten groepen die nog afreke ningen te doen hebben met de Arrondis sementsfederatie ot «Recht en Vrijheid» worden verzocht zulks zoo gauw moge lijk te doen, ten einde onze boekhouding in regel te kunnen afsluiten. Kameraden, zorgt ervoor Het Arr. Bestuur. t3. Dat ook de arbeidswet in België door den Boerenbond theorie ge noemd wordt en hij in praktijk deze wet met de voeten treedt 14. Dat er met het werkvolk reeds een begin van menscbenmateriaal ge bruik in den Boerenbond ingezet is een goed werkman moet op 45 jaren versleten zijn 1 Pytzys, ex direkteur van den Belgischen Boerenbond 1 O i5. Dat buiten nietswaardige arti kelen zooals manioc en haverkafpellen de Boerenbond alle bedorven goederen in zijne filiaal pakhuizen terug neemt en en deze in zijne melkschilfers verwerkt Dat ook avarij-goederen door den Boerenbond gebruikt worden om in deze mirakaieuze schilfers te draaien i7. Dat de knoeierij van den Belgi schen Boerenbond al jaren duurt en dus al jaren de boeren, te goeder trouw, zich steunende op het woord van de proosten, in de luren gelegd zijn geworden, en schandalige hooge prijzen moesten beta len voor nietswaardige goederen welke onder de valsche benaming van kracht voerders geslikt werden 18. Dat op technisch en kommercieel gebied zonder dat er tegenspraak mo gelijk is, uitgemaakt is dat de boeren getopt werden en steeds bedrogen werden 11 19 Dat Mgr. Luytgaren zijne boe ren met zijn jaarverslag misleidt met ze te verblinden door zijne millioenen dit en dat 0, en zwijgt over de millioe nen kilogrammen knoeivoeders welke de boeren moeten opgesolferd worden om zooveel bombast te kunnen maken en dus met moralisch, oneerlijk beko men geld en handel en industrie in zijne macht krijgt en een werkelijk gevaar voorden Staat vormt 20 Dat abbé Colpaert, tijdens zijne reis naar Rome, den paus verkeerd in gelicht heeft, althans verzwegen heelt, H. den paus te vermelden op welke manier de boeren aIgez worden, ter wijl zijne trawanten niet nalaten om handel en industrie te bekladden en ver dacht te maken. Daarna las gezel-Van Berckeïaer volgend, artikel voor intgei(,ls uit de stormklok overgenomen r)e voorzitter van den Boerenbond,, zou betrokken zijn in liet stikstof- schandaal, li Ten gevolge van het in duigen stor ten van het Internationaal Srikstofsyn dikaat, zijn wij onlangs te weten geko men hoe onze landbouwers worden ge pluimd door onze nationale .stikstoffa brikanten, 'l ot onze groote verbazing vernamen wij dat z* avelzuur-ammo niac, waarvoor de boeren 156frank de 100 kilogram betalen, aan de fabrikanten slechts 72 frank inkostte. Zij konden dan ook gemakkelijk aan het buitenland verkoopen tegen 89 frank. Zulks belette niet dat de heer Dig- netfe liberaal senator, in de Senaats zitting van 25 Februari I 1., een lans brak voor den vrijhandel tot groote er gernis van den blauwen suikersenator van Thienen. (Dat zal wel de heer Beaudin zijn). die zijn partijgenoot toeriep Is het om de levensduurte te bestrijden dat gij het stikstofsyndikaat hebt opge- 1» richt Waarop de heer Dignetle doodge- woon antwoordde Gij spreekt over nijverheidsproduk- ten. Ik zal mij daar vrij over uitlaten. De voortbrengst van stikstofhoudende meststoffen is zeer nuttig voor het land. Gij hebt dus geen reden om te klagen indien de stikstof goedkooper verkocht >1 wordt ten gevolge van een internatio nale Qvereenkonist. Het Beknopt Verslag, waaruit wij deze woorden overnemen, vesmeldtniet of het schaamterood al of niet de wangen van den heer Dignetle heeft gekleurd toen hij zoo'n ellendig loopje nam met de waarheid In het binnenland i?o frank doen betalen voor een waar die tegen 80 frank naar het buitenland ge zonden wordt dat noemt die groote patriot goedkooper verkoopen ten gevolge van een internationale overeen komst ,i Onzë lezers weten dat na de ineen storting van het Internationaal Syndi- kaat. dank zij de vrije konkurrentie. de ammoniakprijzen ook in het binnenland plotseling daalden tot 85 frank. De stikstoffabrikanten hadden echter gauw van de regeering gedaan gekregen dat vreemde stikstofmesten aan invoer vergunningen werden onderworpen. En weer gingen de prijzen aan het stijgen tot loo frank en meer. De Boerenbond en zijn blad De Boer zwegen als vermoord Hun minister Van Dievoet liet weten dat hij bij de fabri kanten zou aandringen opdat zij hun prijzen zouden verlagen. Dat was na tuurlijk praat tegen den vaak De fabri kanten verkregen zelfs nog meer. Er zal voorloopig geen toelating meer verleend worden om nieuwe stikstofiabrieken op te richten in ons land. Zoodat de Belgi sche bazen weer ongehinderd de Belgi sche markt kunnen uitbaten... Dai is de boeren pluimen Waar was nu die machtige hoeren- organisatie van Leuven, die zooveel dui zenden boeren groepeert V Waarom pro testeerde de Boerenbond niet met ons tegen die schreeuweuda onrechtvaardig heid. tegen onze boeren gepleegd Wat mocht daar wel achter schuilen Dat leert ons het katholiek blad La Libre Begique, dat zich evenals wij, verwonderde over de zonderlinge hou ding van den Boerenbond. Het blad schrijft i' Maar de verwondering houdt op als 1 men weet dat de belangen van den Boe* 1 renbond zeer gemengd en zeer inge wikkeld zijn en dat zij hun veriakkin f.en schieten tot in degeldwereld en de nijverheid, zelfs lot in de stik.stolnij- verheid Zoo isde Botrenbcnd door den persoon van zijn voorzitter, den heer Victor Parein, betrokken in drie der grootste nijverheden van stikstofpro- pukten van België de Société beige de l'Azote niet een kapitaa 1 van 123 millioen de Société carbochimiques, met een kapitaal van i3o millioen. en de Société beige d'Electro-Chimie». >- met kapitaal van 21 millioen. Dat ontbrak er nog aan De Boeren bond heeft zijn suikerbiet-syndikaat laten schieten zoodra hij opgenomen werd in de suikerfabriek van Thienen. De Boerenbond laat zijn voorzitter mee werken aan de schandaligste uit buiting waarvan zijn leden ooit de on wetende slachtoffers'zijn geweest. Het is dus met medeweten erger, met medehulp van den voorzitter van den Boerenbond, dat onze landbou wers i3o frank den zak hebben moeten betalen voor ammoniak, die slechts 72 frank inkostte,en voor zulken woeker handel worden alle Godstem pels en hun preekstoelen gebruikt! Weten onze politieke handeldrijvende pastoors dan niet dat Jezus in zijn tijd de schachera-ars uit zijn tempel joeg Moest de profeet Jest'a terug keeren. "hij zou zijn verwensehingen uitstorten over hun hooiden en in naam van den Heer zou hij uitroepen Ik heb ge noeg van uwe meststoffen en mc!k- schillers lk walg voor uw feesten en vergaderingen i w handen zijn vol stikstofmest. Wascbt en reinigt U. Houdt op m^t kwaad te doen. Leert goed doen Beschermt den verdrukte. I.aat de weezen recht geschieden en verdedigt de weduwen. En mochten uw zonden rood zijn of karmozijn, zij zouden blank worden als sneeuw En zoo wordt ons alles klaarde T.ot'renbond en Beauduin bekomen ver hooging van de taksen op den suiker. De Boerenbond en M. Dignetle verkrijgen het monopolie van de hinnenlandsche stikstofmarkt en de boeren kunnen af dokken. Intusschen worden de boeren inslaap gesust met voorgespiegelde mi nimumprijzen voor hun graan, die door de vei bruikers zouden moeten betaald worden onder vorm van een aanzienlijke stijging van den broodprijs He: weekblad De Boer schrijft over niets anders dan over bescherming van graan, vleesch en boter, opdat zijn lezers de hinderlijke stikstotfenhistorie zouden vergeten. Over verlaging der pachtprijzen werd geen woord gerept. En toch bevestigde M Dignetle in hooger bedoelde Senaats vergadering. dat tijdens de landbouw- krisis van 18.93 de pachtprijzen met 5.o t h. werden veilaagd Waarom wil de Boerenbond niet we ten van verlaging der pachtprijzen, die voor de boeren een grootere hulp zou den ba.teekenen dan alle mogelijke in voerrechten samen f Weer eens om de eenvoudige reden dat de Boerenbond zelf een van de grootste, zoo niet de grootste landeigenaar is. Het is toch een gekend feit dat de Boerenbond de laatste jaren zeer veel gronden heelt aange kocht, die hij door zijn huurders Hink laat betalen. n Kan een Boerenbond, die zelf groot- gronhezitter is, die betrokken is in sui ker en stikstotlabrikatie, die spekuleert in kurk en diamantenbedrijven nog lan ger aanspraak maken op den titel van verdediger der boeren De ontwaking der boeren zal ver schrikkelijk zijn Gij ziet het, vervolgde spreker, dat het zijn belang had die zaken hier voor te brengenVoor sommige mijner kol lega's kan dit misschien niet aangenaam zijn maar er zijn ook andere dingen voorgekomen die mij niet aangenaam waren, en ik heb er mij moeten bij neerleggen l'.n in alle geval zijn zii nu op de hoogte van wat men over hen schrijft en kunnen zij zich verweren. Ik wil nu nog over een punt spreken, dat zeer interressant is en dat ook be trekking heeft tot den Boerenbond. Ik weet wel, dat de Boerenbond zoowat aan alles een handje steekt maar dat hij margarine zou fabrikeeren, hij die de belangen van de boeren moet voorstaan, dat l^adik toch nooit durven gissen. En toch schijnt het waar het wordt in alle geval in datzelfde blad aangekondigd als volgt Boerenopgepast De Belgische Boerenbond heeft met het geld dat de boeren hem toevertrou wen bij de menigvuldige artikelen, ook nog eene margarinefabriek. .1 Deze margarine is genaamd Solo Een wijziging in de wetgeving vier be lastingen schenkt l* gelegenheid minder grondbelastingen te moeten betalen. Wij geven hieronder den tekst van be doeld artikel waarin elk zal kunnen zien of hij van deze belastingvermindering zal kunnen genieten. Artikel 83 De grondbelasting met inbegrip van de aandeelen der provinciën en der gemeenten, wordt bepaald op 7 t.h. Op aanvraag van den betrokkene, wordt op de alzoo berekende belasting een ver mindering van een vierde verleend, wat betreft de woonhuizen die geheel door hun eigenaar zijn in gebruik genomen, mits 1) Hun kadastraal inkomen niet hoo ger is dan 15oo fr. in de gemeenten met minder dan 5ooo inwoners 2000 fr in de ge meenten met 5000 tot 'J0.000 inwoners 3ooo fr in de gemeenten met 3o.OOO fr. en meer. 2) De gebruiker buiten dit woonhuis geen ander vast goed bezit 3Zij die niet voor een drankslijterij zijn b?stemd. De vermindering wordt niet toegepast op de provinciale en gemeentelijke opcen tiemen. tenware de betrokken provinciën en gemeenten er anders hadden over be slist. Als overgangsmaatregel cn tot t Juli volgende op den datum der voltooiing der perequatie voorgeschreven Dij artikel 4 en 2, blijft het bedrag van bedoelde be lasting behouden op 10 t h. van het kada straal inkomen, zooals het bestond op 1 Januari 1 p3«of zooals het vastgesteld werd, met betrekking op dit inkomen, wat betreft de pas gebouwde, heropbouw de of grootendeels gewijzigde vaste goe deren. Niettemin zal een vermindering van 1 t.h. worden toegestaan betreffende de vaste goederen waarvan het kadastraal inkomen wordt bepaald volgens, hetzij een huurprijs vastgesteld na 1 April 1926. hetzij de handelswaarde op dien datum of op een lateren datum. l il dien tekst blijkt dus duidelijk, dat allen die maar één woning bezitten, die zelf bewonen en die voldoen aan de an dere eischen gesteld door dit artikel, een vermindering van grondbelasting tot be loop van 1 4 kunnen bekomen- Onze vriend Destrée, die in den laat sten tijd ietwat onpasselijk is geweest, heeft zijn arbeid hervat, ondanks zijn hooge jaren. Zoo men zeggen dat hij de zeventig na bij is En in Le Soir drukt hij op de noodza kelijkheid de internationale vredeskon- fererc e van Februari te btinvloeden met 'u volksbeweging met meeting en stoe ten, verzoekschriften en brochuren. Wij zijn volkomen akkoord. En Destrée stelt voor dat op het einde van elke vergadering de volgde motie worde gestemd - Ik zweer dat ik in géén geval en onder géén voorwendsel, welke ook de waanzin van niijn tijdgenooten of de hevelen mijner regeering zijn. mij oj» geen enkele wijze aan sluiten zal aan een oorlogsaan vaI Indien niemand aanvalt, moet zich ook niemand verdedigen, en vervalt ook de mogelijkheid tot oorlogvoeren. Dus de margarine Sol<>, dat is deze van den Boerenbond Op eene groote reklame van de mar garine Solo stond er te lezen Boter koopen wanneer men Solo kan bekomen, dat is verkwisting l i) Dat de boer dit eens goed overweegt en naziet hoe zijn belangen worden te gengewerkt door den Belgischen Boeren bond en dit nog met de centen van den boer zelf Dat is hetgeen ik hier in het licht wilde stellen, dit in aansluiting met hetgeen ik verleden jaar en voor twee jaren hier heb voorgebracht nopens het ingrijpen van den Boerenbond in de diamantnij verheid waar zijn optreden zulk nood lottig verloop heeft gehad en ons voor altijd het verlies van het schoonste ge deelte van de diamantnijverheid zal kos ten. Het kwaad dat er toen gebeurd is. herhaalt de Boerenbond nu ook op een ander gebied het zijn niet alleen de werklieden die getroffen worden, maar ook patroons het zijn de zakenmen* schen. zoowel liberalen als katholieken, die broodloos gemaakt worden, en zulks volgens de aankondiging zelf met be hulp van de geestelijken, die door den Staat betaald worden om iod te dienen en die in plaats daarvan zich bezig hou den met het verschacheren van allerlei koopwaren. Wat weten de katholieken daarop te antwoorden De krisis die zoo geweldig de handar beiders aantast. grijpt insgelijks de gees tesarbeiders aan. Alhoewel velen van die arbeiders met den geest zich moeilijk rangschikken onder het algemeen arbeidersleger toch worden ze even onmeëdoogend door de kris'i getroffen. 1 is te zeggen, dat aij groot ongelijk hebben zich boven de gewone arbeiders te willen verhellen en niet aan hun zijde geschaard te staan in dezen grooten stiijd van ploutocratie tegen demokratie. Sommigen onder die geestesarbeidsrs, intellectueelen, dachten dat er voor hun een wereldje a part was,en vvereldje dat niet dit is van de gewone stervelingen. Hoe hebben die menschen zich bit ter bedrogen in hun bespiegelingen, ter wijl ze nu toch ondervinden dat ze even zeer in dien chaos van maatschappelijke wanverhoudingen worden mapgesiingerd. net zoo goed als gelijk welkdanige nij* verheidsarbeider of boerenwerkman, net zoogoed als gelijk welkdanige tabrieks- sla.1t of huiswroeter, die gerangschikt is bij het proletariaat Welke misopvatting heeft zich van me nigeen dezer geestesarbeiders meester ge maakt De werkelijkheid van'het leven hebben velen onder hen niet genoeg willen in zien: ze dachten dat zij boven de arbei dende klasse konden blijven leven en dat hen die geliefkoosde atmospherische kringen niets konden hindere». Te leren inde raDgen van het arbei dende volk was voor menigen intellec tueel te gemeen. Teekende zich immers niet een in 't oogspringend uiterlijk verschil af van den een tot den ander Een werkersplunje moest toch fel af steken tegen een heerenkostuum. en dat uitwendig kontrast was voor menigen intellectueel al genoeg om zich op af stand te houden van den proleet. Hoe spijtig liet ook was, maar een sterke kloof werd steeds vastgesteld tusschen den geestesarbeideider en den handarbeidar. Nu dat de krisis hen beiden met de zelfde roede geeselt, zal dit de toenade ring van den een tot den anderen niet in de hand werken Wij hopen het in ieder geval, want de klassetegeostelliDgen spreken zoo sterk voor den proleet als voor den intellec tueel. En erger Zijn sommigen onder de geestesarbeiders nu juist niet veel meer getroffen door de uitwerkselen van deze krisis dan wel het meeste gedeelte van de arbeiders 'I Wij meenen van wel want door een valsch standpunt in te nemen, een ver- keerde richting op te gaan. hebben velen dezer intellectueelen er aan verzuimd zich te organiseeren. Mei al hun ver stand en kennis bleven ze ten achter bij de ongeletterde, halfopgevoede arbeider> en werksters die, tot de beroepsvereeni ging hun toevlucht namen om zich te sterken en te harnassen tegen de moei lijke oogcD blik ken van liet leven en om. den strijd te kunnen aanbinden tegen de heerscliende klasse die hun het recht op bestaan dier! betw isten. Ze zijn te beklagen die intellectueélé die eeu valschen dunk hebben van hun eigen zelf en niet tot de bezinning te brengen zijn dat, ondanks alle uiterlijk verschil in kleedij of in gedoe, in voor komen cl in oprteden, zij toch allen de zelfde belangen te verdedigen hebben in dezen reusachtigcn kamp tegen het kapi talistisch regiem. Willen zij hun lot dragelijker maken, willen zij de slechte uitwerkselen van een maatschappelijk svsteem ontgaan, wil len zij aan het droevig leven ontsnappen dat hen nu beschoren is, dan hebben zij de richting te volgen door het socialisme aangewezen, dan hebben zij plaatste ne men in de rangen van het groote arbei dersleger, dan hebben zij hun kennis en geleerdheid ter beschikking te stellen van de demokratische aktie, uet zoogoed als de arbeiders die hun ijvef en opofferings- geest ten beste geven voor de volki- gezinde beweging. De krisis die bloedende wonden slaat, die de harten doorgrieft, die armoede aanbrengt en die ellende in 't leven roept, zal misschien van aard wezeji de zoo ge- wenschte toenadering te brengen tus schen de handarbeiders en de geestesar beiders. althais misschien in het ze] kir legerallen te vereenigen dat optrekt om het kapitalistisch regiem neer te halen. Kon de krisis de oogen openen van die intellectueelen en ze doen besluiten plaat- te nemen in de rangen van de proleten dan zou uit die groot# kwaal die ons nu. teistert toch nog iets goed spruiten dat laat hopen voor de toekomst Zoowel geestesarbeiders als handar beiders dienen zich aaneen te sluiten en gezamenlijk op te rukken onder de breedc plooien van de socialistische vlag. JDe Coninck.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1