1 NOVEMBER 1912 IN ALLES, NIET NA ALLES, MAAS VOOR ALLES ZijiN WIJ KATHOLIEK Alle mededeelingen pioetm _:ukii worden aan Rechtuit in alles,, Kapellestraat, 3, Aalst. De opstelraad voorbehoudt zich het recht alle artikels weigeren naaf goeddunken. V'-rschijnt t i.i' eUeUjk* Uitgevers S. M, I® Stormklok Merxim. ABONNEMENTSPRIJS Gewoon abonnement I.UOTr'. Bescherming;,- abonnement minimum 3.03 tr. Prijs per aankondigingen volgens overeenkomst Ons Doel. Nog een blad zullen er velen uitroepen. Ja nog een blad, en waarlijk, al zijn er veel bladen, te veel zullen er toch nooit zijn, zoo lang zij zullen werken om een goed te bekomen. Ons blad ook heeft zich voorgeno men al het goede te doen dat het kon en bijgevolg ook al het kwaad te be letten dat belet kan worden. En daar het goede doen, en verspreiden, en doen kennen niet kan geschieden doorslechte middelen zoo zal Recht uit in alles, ook slechts goede mid delen gebruiken om tot zijn eind doel te geraken. Immers men mag zich het kleinste kwaad niet getroo sten om gelijk wat goed te stich ten. En nu dat onze stelregel vasten bondig neergeschreven staat zullen wij hem wat klaarder nog toelich ten. Wat verstaan wij dooral het goede 't Is zeggen al die goede zaken die in onze macht liggen, die wij in ons blad kunnen verwezeiijken. Al dat goede is: meer vrijheid, meer kunst, meer gelijkheid, meer broederlijkheid voor allen en in alles. En dit groote Idiaal, zullen wij trachten te bereiken door goede mid delen 't is te zeggen door: waarheid en rechtvaardigheid in het beoor- deelen van al de groote vraagstuk ken van onzen tijd. Waarheid die zich voor geen enkel persoon, voor niemand wie 't ook zei, zal vermom men of versteken. Rechtvaardigheid die aan iedereen zal toelaten zijne gedachten vrijuit te laten kennen, die in alles en voor allen zal toe gepast worden. Wat is nu at het kwade dat wij zullen bevechten t'Is alles wat ons doel afbreuk doet. Dezen bijgevolg die geen vrijheid, geen weistand, geen wetenschap, geen kunst, geen gelijkheid, geen mendchen gunnen. Of die mannen ligt ook onzen edelen, lij Jenden en welke ons doel willen bereiken door Mieren Burgerstand begrepen. slechte middelen 't is te zeggen mid- Die door ons zal voorgelicht w cieuoni ons /.ai vourgi. en I Jen op den waren weg tot or- voor- uitgang en bereiken van1 ons doel. En nu dat onze lezers, wij hopen het, klaar en duidelijk ors kennen, weten wat wij zullen zijn. durven wij stout de oogen opheffen en recht vooruit blikken op den weg welke wij te bewandelen hebben, wij zien broederlijkheid, of te weinig, aan de In die benaming „Democratisch" blad iets laakbaars zullen vinden. Aan dezen die het afkeuren vra gen wij alleen den waarom van hun ne zinswijze eitzullen er dan trach ten op te antwoorden. Steeds blijft voor elk rechtschapen mensch ons blad open. Steeds vindt elks mee ning plaats ons ze te beoordeelen. Nu lezers dat gij weet met wie ge te doen hebt. Steunt ons biad, door een abonnement, 't is slechts 1 frank's jaars, 1 frank, zoo weinig dat het ongelooflijk schijnt. Doch daar wij de toetredingen met honderden verwachten, vooral als men ons zal leeren kennen; willen wij van ons blad een echt Volksblad maken dat zoowel door rijken als burgers en werklieden en zelf door armen kan gelezen worden en gebruikt tot bereiken van 't gemcene doel: Meer vrijheid, meer welstand, meer wetenschap, meer kunst, meer gelijkheid, meer broe derlijkheid voor allen en in alles door waarheid en rechtvaardigheid en met Gods hulp. Rechtuit in Alles - zeggen delen die tegen de Waarheid de Rechtvaardigheid strijden. Dus lezers, geen enkel rechtscha pen mensch kan ons afkeuren of zal door ons bekampt worden. De zen alleen zullen ons bestrijden,die weten dat zij kwaad doen en vre zen ontmaskerd te worden of dezen die te kleingeestig zijn om ernstige wel dat dien weg hier en daar over- kriiiek en redeneering te verdragen groeid is met bramenen doornen; of nog,zij, die nooit hun ongelijk, doch wij zijn vastbesloten, al moe- al bleek het klaar als de zon, wil- sten wij er ons ook aan bezeeren, len bekennen, die hinderpalen weg te rukken. Wel En nu meer bepaald van welke staat cr hier of daar Ven rots, als gezindheid is ons blad I een muur, over den weg geworpen Onze spreuk geeft het duidelijk j doch die zullen wij met noeste vlijt en samengespannen krachten uit den weg tuimelen in de diepte of, moest ze tegen alle pogen weer staan, doen springen. Velen zullen zich nu afvragen hoe dat blad tot stand kwam, wie het betaald, voor genoeg uit: Katholiek, niet na alles, tnaar voor alles. Katholiek, 't is te zeggen van die partij die bewezen heeft „de beste" want ook in de Katholieke partij zijn missingen en dwalingen (mis sen is menschelijkjwelke dienen be- 1 welken persoon het werkt; en ee streden en uitgeroeid te worden, en dit zal ons blad dan ook doen. In de Katholieke partij zijn er ook meer duidelijk afgeteekende strek kingen, juist omdat in die partij de vrijheid van zinswijze geëfbiedigd wordt. Tot welke dier schakeerende strekkingen behoord ons blad nige. slechtwilligen zullen liet be lachelijk maken, of verdacht, of het afkeuren, doch wij geven bij voor baat antwoord op die nieuwsgie rige vragen: Hoe wy tot stand kwamen gelijk alle bladen, uit een gedacht dat stil aan opgroeide en nu rijpe uiting Ons blad is, na rijp overleg de I vindt, wie het betaald De abonne menten alleen zij, en het overige, de annonccn en cenigc nederige werkjongens en burgers die hunne zuurgewonnen centen liefderijk af staan voor 't bereiken van een bei- lig doel. Voor welken persoon het werkt Voor geen enkel, in 't bijzonder; voor allen in 't algemeen. Voor dezen die ons belachelijk Katholiek, Kristen, Vlaantsche, De mocratische strekking toegedaan en is gereed den waarom te beant woorden. Kristen 't is te zeggen van de Roontsche Kristen kerk,aan hare leering, door beredeneerde over tuiging. getrouw, aan hare wetten on derdanig Vlaamsch Omdat het gesproten uit Vlaamsche bor sten, Vlaamsche breinen, natuurlijk Vlaamsch zijn moet. zouden vinden, zijn wij niet, die Demokratiseh. nogmaals uit bere- hoeven slechts te denken dat wij deneerde overtuiging, omdat in den niet bestaan, wij en zij zullen er lageren stand ons doel het minst ons best mee bevinden, berekend wordt, het allerminst is Dezen die het verdacht vinden verwezenlijkt en onze werking, daar vragen wij te wachten hunne ver Op Stoopen getrokken De socialisten geklopt op eene weer- galooze krachtwijze door de gansche deftige Belgische kiezersbcvolking kunnen de bittere pil niet slikken, en nu zoeken ze met geweld met re volutie wat ze niet kregen uit plicht besef van onze ordelievende Belgi sche kiezers. Onze katholieke regeering heeft eene meerderheid van zestien stem men wat machtig veel is, wanneer men rekening houd. met het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging Voor de kiezing waren liberalen cn socialisten, dat is hun voornaam, de godsdiensthaters dat is hun fa milienaam, die hecren waren zeker als de dag, dat zij, en niemand dan zij gingen winnen. De katholieken hadden schoon te praten, hen te doen zien dat zij al 28 jaren zoo praten, er was niets aan te doen. Ze waren in dat gedacht en ze bleven erbij. De 2 Juni bracht de nuchtere ontgoocheling. Al hunne profetieën lagen in de petatten en hunne lezers moesten nu wel bekennen dat zij zich dus't best moet laten gevoelen. denking uit testellen tot zij in ons i jj^andenlan, op stoopen waien ge-

Rechtuit | 1912 | | pagina 1