De erkenning der vakvereenining Wanneer, in eene fabriek of een werkhuis, moeilijkheden oprij zen tusschen patroon en werklie den, 't zij over loonen of werkvoor- waarden, welk is dan de natuur- 1 jke, de noodzakelijke handeling onzer vereenigden Het bestuur der vereeniging zelf de zaak in handen zou nemen en door een nauwkeu rig onderzoek, door eene ernstige bespreking eene doelmatige oplos sing zou bekomen.- Dat is de na tuurlijke gang der zaken, Maar hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de patroon van het werkhuis, de bestuurder der fabriek, nog gansch doordrongen van liberale principen op economisch gebied, weigert de vertegenwoordigers der vakvereeni- geng te aanhooren en alleen recht streeks met zijne werklieden wil overhandelen. En daarin hebben die heeren volkomen ongelijk Immers hoevele zaken komt men in 't leven tegen, die men bij middel van een tusschenpersoon moet afhaspelen. En wat verschil bestaat er tuschen eene naamloozc maatschappij, die eene onderneming uitbaat en eene vereeniging van werklieden, die de gemeenzame belangen harer leden bevordert Volgens ons hoegenaamd geen. Eene fabrikanten-maatschappij brengt veel geld bijeen om alzoo groote intresten te bekomen. De werklieden - vereenigingen zijn ge sticht om de arbeiders zulk groot voordeel mogelijk te verzekeren van hunnen arbeid, hun kapitaal. Het zijn dus alle twee, maatschappijen ingericht om aan hunne leden welstand te bezorgen. Welnu, volgens ons staat een bestuurder van zulke fabrikanten - maatschappij gelijk met eenen ver tegenwoordiger van eene arbeiders organisatie. De fabriekbestuurder is een tusschenpersoon, hij is noch fabri kant, noch werkman; hij is enkzl de vertegenwoordiger der maat schappij. Zoo is de vertegenwoor diger der vakvereeniging ook een tusschenpersoon. Wanneer hij n een geschil optreedt, is zijne zending het bestaande geschil tusschen meester en knecht te vereffen. Daarin betracht hij, zooals het zijn plicht is, be belangen der werklieden zoo goed mogelijK te verdedigen en te doen eerbiedigen. Bij dit alles moet hij echte rook de rechten en belangen der mees ters in 't oog houden en onge schonden laten. Bemerkt wel, dat wij door dit schrijven het noodig gezag der fabriekbestuurders niet zoeken te krenken, verre van daar. Wij zijn de eersten om rechtuit te verllrren dat de bestuurders gezaag moeten hebben, en dit gezag moet erkend en geëerbiedigd worden. Een werk huis waar geen tucht bestaat kan geene zaken maken. Wij willen al leenlijk klaar doen inzien dat het redelijk, voordeelig en wenschelijk is, dat de bazen en besuurders de vertegenwoordigers der vakvere nigingen erkennen, als be gemach tigden hunner werklieden en in die hoedanigheid met hen onder handelen als't pas geeft. Om te sluiten verklaren wij rond uit, dat de vereeniging der arbei ders erkennen en met hunne ver tegenwoordigers onderhandelen, het beste middel is om werks akingen te voorkomen of op te lossen; de ondervinding heeft het meer dan eens klaar bewezen Wereldpolitiek Wat is er voorgevallen in den laatsten tijd In Afrika Generaal Botha heeft voor de frim zijn ontslag gegeven, dat begint zoo overal wat de mo de worden, Botha kon niet uit de voeten met Generaal Hertzog. Hertzog is nen hevige Afrikaansche flamingant, hij eischte volle recht volledig recht voor de nederlandsche taal en den voorrang op de Engel- sche. Dat w.Iden de Engelschge- zinden niet. Botha om ontslagen te zijn van las.veikcopcrij dier Engelschen, gaf met gansch zijn ministerie ontslag, maar hij zelf moest terug een nieuw cabinet vor men. Wat deed hij Hij nam al de vroegere ministers terug en liet Hertzog enkel buiten. Zoo worden er overal aardige toeren gespeeld. EN IN ONZE CONGO. Ze schre ven dat België in Congo een stuk land had verwisseld met Engeland. De minister zegde dat er niets van aan is. Nu, het kan zijn, maar ge kunt u niet al te zeer betrouwen op officidele logenstraffingen. En boven in Afrika? In Algerië Tu nesië Tripohtanië hoe z't het daar Voor den oogenblik goed, maar nu is te zien hoe lang het zal duren. Naar A :ië. China ontwikke't zich fel en snel. Als die zwarten binnen 100 jaar de blanken maar niet ko men overrompelen. Wie zal't juist voorspellen. In Indië hebben anar chisten den Engelschen onderko ning in den lucht willen laten sprin gen. Zij hebben hunne kans lee- lijk verkeken. In AmerikaEdi son heeft gezegd dat hij hoopt 150 jaar te zullen worden. Als ik niet ster! wordt ik ook zoo oud zegt moederken Dillens van Duffel. En dat menschken is er bijkans 103! President Taft is zijne matten aan 't oprollen om plaats te maken voor zijn opvolger, den demokraat Wilson. De twee presidenten zijn al dikke vrienden, en de eene zal wel op tijd en stond op den andere 'denken. in Zuid-Amerika zitten ze nog altijd met de poepers voor Castro, de ex- president van Venezuela. Hij was voor eene aardigheid nog eens naar Europa afgezeild, doch 'twas gewe ten, en Castro maakte links omkeer en zeilde naar New Jork, doch daar had men het er ook niet mee, en Ca stro moest aan boord blijven. Waar zal Castro nu henen trekken. Ne vos vindt toch altijd een kiekenkot, en Castro is ne fijne vos. Hij zal wel een onderkomen vinden. In Oceanic, daar hoort ge weinig van Dat komt omdat de vrouwen daar mee aan 't bewind zijn. Zij hebben geen tijd om veel te sjauwelen. Nog eene reden te meer om het vrouwen stemrecht overal In te voeren. En in Europa Daar is het 'n echt weapenest. Het is er altijd ruzie of krakeel of het schilt hem niet veel. Dan is de Fransch aan 't zagen tegen den Duitsch, dan zit het scheef tnsschen Engeland en Duitschland, de Rus ziet met schele oogen naar den Oostenrijker en dan vallen de Balkanvolkeren bovenarms op den Turk. De halve maan krijgt duch tig klop van het kruis, zoo schrij- •ven ze toch, hoewel In Servië een katholieke priester, niet eens in 't land mag verblijven. Nu zijn de vredesonderhandelingen aan den gang. Wat zullen ze uithalen Wij hebben er alleen het raden voor. De Turk zal te veel vinden al wat hij zal moeten afstaan, en de Bal kans zullen tegen heug en meug iets afstaan van hunne gestelde voorwaarden. Doch Berlijn, Londen, Parijs en Weenen, St.Petersburg en Rome zitten op loer en zullen wel miauwen als zij zinnens zijn te kra b- ben en eene prooi te grijpen. Nochtans dit staat vast Turkijë blijft nog, hoewel zeer verkleind, in Europa.'We zullen daar nogge- nocg nieuws van hooren. In Portugal kunnen de republi keinen geen huis houden. De mini steries worden er gebouwd op drijf zand. Ten einde raad, werd erge- sproken dat die heeren zelf hunne Kamer zouden ontbinden. Tot nu toe hebben zij zoo zot nog niet ge daan. In Frankrijk moeten zij een nieuwen president kiezen ze geven veel namen op volgens ons zal het heer Poincaré zijn. In Oostenrijk dreigen de socialisten ook metal- gemeene staking als zij het puur en simpel stemrecht niet krijgen. Het zal nen bots geven 1 Belgische toestanden De Provinciale Raad van Bra bant kreeg een voorstel ter bespre king om eene toelage te verleenen aan het werk der schoolsoep der katholieke werkmanskinderen. De liberalen en de socialisten van den Provincieraad stemden tegen die toelage. Wat kan het die heeren schelen of katholieke kinderen hon ger of dorst hebben, ellende en miserie lijden, het zijn immers maar katholieke kinderen. De Brusselsche gemeenteraad stemde 5000 fr. voor het werk d er schoolsoep in de geuzenscholen. De katholieke gemeenteraadsleden vroe gen ook een deeltje van die toela ge voor de schoolsoep der vrije kato- lieke scholen. Burgemeester Max en een paar andere liberalen von den dat het schandalig zou z ijn zulks te weigeren. En inderdaad zulk voorstel afstemmen ware een bewijs geven van de meest wreed e harteloosheid. Dat zal ieder mensch met een weinig gezonden zin toe geven. Welnu hier in den Brussel- schen gemeenteraad evenals in den Brabantschen provincieraad werd dit zoo billijke voorstel verworpen. Als onze katholieke kinderen het van de anticlericalen moesten krijgen, konden ze heel eenvou dig creveeren. De meest godsdiensthatende poli tiekers in Frankrijk zijn op dit gebied menschelijker dan de Bel gische kerkvijanden. In de laatste weken hebben verschillende Fran- sche stadsbesturen, beheerd door socialisten, toelagen gestemd, en dit met eenparigheid, voor de vrije katholieke scholen. Is het niet ten hoogste bedroe vend, en kommerwekkend met het oog op de toekomst, als wij ge dwongen worden hier in ons land zulke droeve hartgesteltenis v; s te stellen bij onze politieke tegenstre vers?

Rechtuit | 1913 | | pagina 3