M. Baron Van Der Noot. 1<> M. Wocsle. •2» M. Van Wamlx'ke. 30 M. Verbrugghe». 4» M. l>o Saedeloer Nu komen ze al'. En wat zou hij er kunnen voor doen niets Woeste, is een waal, geen woord vlaamsch kennende zoo groot als de zon hij begrijpt de eenige taal niet door de burgers in ons vlaamsch arrondissement gesproken, hij kan onze dag- noch week bladen lezen, hij weet van onze belangen niets, geen vlaming kan tot hem spre ken. Is dit geene schande kiezers, moet het Aalsterscli arrondissement dan in het land doorgaan voor eene ongeletterde, achteruitkruipende streek waai* men geen vlaming vinden kan om ze te verte genwoordigen Neen, dit zal niet gezegd worden, ou zo deputatie moet vlaamsch zijn, achter uit die walen Achteruit ook al die advokatii niet zorgen dan voor hunnen zak ach teruit die advokaten die wetten maken die zij zelf niet begrijpen en met opzet duister maken om ze later te kunnen uitleggeu in 't wit of in 't zwart,volgens de kalanten die ze te stroopen hebben. In de kamers zitten er al geuoeg woorden kramers, die niets begrijpen van koop handel en nijverheid, daarom moet Aalst zorgen dit getal te verminderen en dat kan het mits onze huidige vertegenwoor digers vier advokaten zijn Daarbij er moet kontrol zijn de kle rikale meerderheid is te groot en dat is gevaarlijk als eene partij te veel macht krijgt begaat ze buitensporigheden en leidt ze ons tot de revolutie en bijgevolg AlJe.n'VjL-dfl minderheid magniet meer verflauwen of den dijk die de Ul- tramontaansche begeerten dezerWoesten Jacobs en Ce inhoudt, zou doorspoelen en het Vaderland ware voor. eeuwig verlo ren Daarom moeten er eenigo liberalen naar de kamers gestuurd worden en aan Aalst zal de eer toekomen de meer derheid aftebreken Ten strijde dus, onafhankelijk kiezers, zijtgij liberaal of klerikaal, beoogt niets dan 't geluk, den voorspoed van ons, se dert zoolang, verlaten arrondissement zoekt de stoffelijke werken door onze aftredende vertegenwoordigers vooruit- gesteld en als een passer clleken, die dan nogeenen kemel is (ziet 't Land van Aalst) van u genoegzaam is, want meer zult gij niet vinden, kiest dan voor hun maar vindt gij dit onvoldoende, vindt gij dat zij niets gedaan hebben tot het bekomen van buurtspoorwegen vau doorsteken der rivieren, van andere groo- te werken om de arme inensclien brood te verschaffen, kiest dan voor den libera len kandidaat, kiest dan voor Dus gaat de Liberale Associatie van het Arrondissement Aalst den strijd aan gaan met de wetgevende kiezing van 8l' Junij. Daardoor wilt gij protesteeren tegen de herkiezing van onze vier uit tredende representanten, die zijn Een klein, leelijk,van persoon onbedui dend ventje, geboren waal, woonachtig te Brussel en die niet meer het vlaamsch kent dan ik het Oud-Perzisch, "t Is onbe grijpelijk zult ge. zeggen, vriend lezer, dat het Land van Aalst, dat door en door vlaamsch is, eenen representant wilt die geen vlaamsch verstaat, die geen vlaamsch spreken kan. Hoe kan hij zich in betrekking stellen met zijne kiezers, hoe kan hij weten welke hunne belangen zijn, wat zij vragen, wat zij noodig hebben ;hoe zal hij kunnen door dringen tot de laagste standen onzer be volking, en daarjeexen weten wat er in het belang onzer bev olking moet gedaan worden 't Is onbegrijpelijk, en 't is nogthans zoo... M. Woeste is vreemd aan ons arron dissement, hij keut er de zeden niet van. Wel is hij van tijd tot tot tijdthans eens te Aalst, dan te Ninove, Geeraard sber- gen, of Zottegem, of Herzele geweest, maar "t was alleenlijk om er eens te gaan smullen bij dit of dat kopstuk of op het een of ander 't jeeven banket, om te weten of de Aalstenaren nog altijd zijne slaafsche kiezem waren, 0111 den eenen of den anderen, die wel eens dierf mor ren of wat onafhankelijkheid toonen, eens bij te ooren te nemen en in de ran gen te stampen. Wat is nu M. Woeste als politiek man? Ah 't is een goed redenaar, hij kan uren lang, zonder uitscheiden klappen, maar wat hij dan vertelt is onbegrijpe lijk. Dat is wel zeker de fanatiekste on zer representanten. Neen, liet men hem doen, er bleef geen enkel liberaal meer in leven, elkeen moest alle weken te biecht en te communie gaan en wie niet alle zondagen ter misse ging of zich, in een oogenblik van spijt of gramschap eeaon vloek .V o7.lgna.v. ie - hst openbaar gegeeseld en daarna, voor een paar jaren, in liet gevang geworpen. Volgens hem moet de Staat de nederige dienaar zijn der Kerk. Het is daarom dat de Koning hem in 1884 aan de deur van het ministerie heeft gesmeten,.. Hij, met zijnen handlanger Jacobs, is de maker der noodlottige schoolwet van 1884 die, volgens dezen laatsten. tanden moest doen knarsen ei 1 tranen doen vloeien Door hem is het dat honderde oude bekwame onderwijzers ontslagen wierden en tot armoede vervielen, alleenlijk om dat zij getrouw waren gebleven aan eed en plicht, opdat broederkens en nonne- kens hunne plaats zouden kuimen inne men hebben. Kiezers van ons arrondissement, on derzoekt eeps goed. liet budget uwer ge meente gij zult daar eene groote ver meerdering van schooluitgaven zien beziet uwe contributie biljetten gij zult daar eene vermeerdering van gemeente lijke opcenten vinden .dit idles sinds 1884 sinds de afschaffing der liberale schoolwet van 1870. Eiwel die vermeerdering van school uitgaven, die verhooging van gemeente- taksen zijn het gevolg der schoolwet van 18S4 en die v et is liet werk van Woeste. Deze, zooals M. Woeste, is een advo- kaat, de advokaat die in den tijd de ver dediger was van den Notaris De Vriendt. M. Va n AYambeke is een hoogst onbaat zuchtig man. Daar gaf hij, in 1880, eenen schitte renden blijk van. Tot dan toe was zijne jaarwedde, als burgemeester vau Aalst van 1000 franken in 1880 deed hij ze ua.iopuiuue.v tot de som van 12500 fran ken. Zijne klanten, als advokaat, dient hij voor een appel en een ei. AIVan Wambeke is een man van over tuiging toen hij zijne politieke loopbaan begon, gaf hij een schrift uit waarin hij zich deed kennen als volbloed liberaal, hij gaf ook, tertijds, groote blijken van liberalism aan het bisschoppelijk paleis te Gent, wanneer de gentsclie glazenma kers zijne liberaliteit zegenden Aan zij ne liberale overtuigingen is hij zoodanig getrouw gebleven dat men hem nu als niet het minst fanatiek klerikaal lid der kamers rekent. AL Bj l, hoofdopsteller en uitgever van Den Denderhodcheeft in 1871 zeer harde waarheden M. A an AYambeke in het aangezicht gesmeten, waarop wij later wel eens zullen terug komen. De schitterendste redenaar van het belgiscli Parlement er gaat geene en kele zitting voorbij of hijzwijgt. Hij is in zeer zonderlinge omstandigheden in de kamers geraakt. In 1871 moest AI. Liénart, overleden, vervangen wor den. Eerst was Al. Byl als kandidaat aangewezen geweest zijne kandidatuur beviel echter niet aan AI. Van AYambeke noch aan zekere coterie, die zijne kandi datuur vreglclippelden en AI.A'erbrugghen inde plaats stelden. Deze had zoo weinig karakter, dat hij aanvaarde en de poes jenel wierd in handen der vijanden van AI. Byl. AI. Verbrugghen is een der hoofdman nen van de Aalstersche Franciskanen. Afijnhefet' fie' .VJecfeA^-r, „s,u -£>2}btf- kend advokaatje, zeer rijk en.toebehoo- rende aan eene invloedrijke familie, heeft een dubbel geluk gehad1" in 1882 den voorkeur behaald te hebben op Ai. Alussely. bestendig afgevaardigde, eenen ouden, bekwamen en overtuigd katho lieken strijder2° de gelegenheid gehad te hebben het wetsontwerp voor het nieuw brouwstelsel te kiumen verdedi gen, wetsontwerp zoo voordeelig voor de vlaamsche brouwers,dus ook voor zijnen broeder die insgelijks brouwer is. AI. De Saedeleer, met in de Kamers te zetelen, is in de gelegenheid geweest de dochter te huwen vau den millioenrijken volksvertegenwoordiger A'an Hoorde. 't Is misschien het beste dat hij in de Kamers gedaan heeft. A'oor liet overige is hij een der lieurijvigste...zwijgers dei- Kamers. Ja. kiezers, nu komen ze af, nu komen AI.AI. AYoeste en Van Wambeke u een bezoekbrengenmi'dat liet kiezing wordt. Misschien gevóelen zij nu eene knaging van consciëntie omdat zij met zooveel onverschilligheid de intresten van onze streek hebben verwaarloosd, omdat zij met zooveel dapperheid hunne jaarwedde van representaut heb ben opgestreken zonder er iets voor te doen. Nu komen zij af, kiezers. Gij hebt ze reeds gezien, te l^ede en te Oordegem, uwe stem komen afsmeeken, u. om zoo te zeggen, te voet vallen 0111 tocli niet te

De Strijd | 1886 | | pagina 2