Er wordt hiermede bekend gemaakt en moet dadelijk aan de inwoners der gemeente ter kennis gebracht worden Oberstleutnant und Kommandant. 1Alle oogst van middelbare vroege en late aardappelen wordt in beslag genomen. 2. Middelbare vroege aardappelen mogen slechts geoogst worden in den tijd van 12 tot 27 Oogst. In den tijd van 27 Oogst tot 10 September is allen aardappelenoogst ten strengste verboden. Overtreders worden met zeer hooge straffen gestraft. 5. In iedere gemeente moet in den tijd van 10 tot 20 Oogst, in het Gemeentehuis eenen lijst neergelegd worden van alle Aardappelplanters. In deze lijst moet vermeld worden de naam en woonplaats van den landbouwer en de oppervlakte der middelbare vroege en late aardappelvelden, alsook het getal der leden van het huisgezin. Eenieder die aardappelen geplant heeft is verplicht de optellingen van dezen lijst persoonlijk na te zien en juist op te stellen. Indien de juiste optelling in den tijd tot 20 Oogst gedaan is, zal er nooit eene bestraffing wegens onjuiste aangifte aan den landbouwer toegepast worden. Nogthans zullen de strengste straffen worden toegepast aan degenen welke onjuiste aangiften van de aanbouwvlakte opgemaakt hebben en welke op 20 Oogst de optellingen niet juist aangegeven hebben. 4. Wie middelbare vroege aardappelen inoogst, moet geheel den op brengst aanstonds aan de Etappen-Kommandantur afleveren. Ilij mag alleen het plantgoed voor den verbouw van het komende jaar met 1600 kgr. voor 1 hectaar en 20 kgr. eetaardappelen voor eiken persoon zijns huisgezins achterhouden. Met deze hoeveelheid moet hij tot 15 September voortkunnen. Geheel het overige gedeelte van den oogst moet afgeleverd worden. Hiervan neemt het Duitsche legerbestuur van elke are verbouwgrond 60 kgr. De thans nog overblijvende hoeveelheid is voor de bevolking bestemd en wordt door de Etappen-Kommandantur aan de Bevoorradingskom missie toegewezen. Het Gemeentebestuur en de Plaatselijke Kommissie moeten voor de juiste verdeeling aan de bevolking zorgen. 5. Het Bevoorradingskomiteit zal in elke gemeente door zijne Plaatselijke Kommissie en zijne Controleurs den oogst der middelbare vroege en der late aardappelen nauwkeurig doen nazien. Hiervoor geeft de Kommandantur aan het Onder-Komiteit van Aalst de lijst van de verbouwde aardappelen, waarop de naam, de woonplaats, de verbouwvlakte en het getal leden van het huisgezin van iederen planter vermeld staat. 6. Het Gemeentebestuur wordt terantwoordelijk gemaakt voor de juiste aflevering en wordt bij het toezicht voor de aflevering en voor het bewaren der aardappelen door het Bevoorradingskomiteit ondersteund. Afzonderlijk moeten de Vertegenwoordigers van het Bevoorradings komiteit er voor zorgen, dat de hoeveelheden der eetaardappelen die voor het huisgezin van den planter achtergehouden zijn, juist bij de verdeeling berekend worden. 7Voor de juiste aflevering der aardappelen worden in de Kommandtr. Aalst de handelaars AIMÉ SCHOON en CONSTANT WELLEKENS aangestelt, die verplicht zijn de aardappelen welke moeten afgeleverd worden, voor de Kommandantur op te koopen. Deze agenten zijn voorzien van een hijzonder bewijsstuk. 8. Zonder toelating der Etappen-Kommandantur is het verboden den oogst van aardappelen te koopen en te verkoopen, te vervoeren en er zelfstandig over te beschikken. Hef vervoer is alleen toegelaten van den akker tot de afleveringsplaatsen. 9. De aardappelen die in 't Werk van den Akker bebouwd zijn, zijn vrij van de aflevering, voor zoover deze afkomst door de lijsten bewezen wordt, welke aan de Kommandantur door hare Onderkommissies uiterlijk tot 20 Oogst moeten ingediend worden. Verder zijn vrij van de aflevering degene, welke in hunne hoven niet meer dan 10 aren met aardappelen beplant hebben en tot 20 Oogst aan de Kommandantur door den heer Burgemeester de verbouwvlakte juist aangegeven hebben. 10. De Gestichten, Kloosters, Scholen en Weldadigheidsgestichten, welke buiten hunne inwoners ook andere personen met onderhoud verzor gen, moetenten laatste tegen 20 Oogst, het getal der inwoners en der personen welke gewoonlijk onderhoud ontvangen, aan de Landbouwafdee- ling der Kommandantur aanmelden; terzelfder tijd moeten zij den ver bouwgrond van aardappelen juist aangeven. Zoover de verbouwgrond van aardappelen niet grooter is als 1 aar voor ieder persoon, zijn zij vrij van den afleveringsdwang. Indien het getal der verzorgde personen grooter is, zoodat per hoofd berekend, nooit een aar voorhanden is, mag eene aan vraag aan de Kommandantur gestuurd worden, om een aantal aardappe len toegewezen te worden. 11. De Kommandantur beveelt aan alle inwoners, voor de juiste afle vering der aardappelen te zorgen. Anderszins is het onmogelijk, alle klas sen der bevolking van het noodige aandeel aardappelen te voorzien. Het Gemeentebestuur, de heer Burgemeester of zijn plaatsvervanger en de le den der plaatselijke politie, doch voornamelijk het Bevoorradingskomiteit worden ervoor verantwoordelijk gemaakt, dat de aardappelen juist afgele verd en aan de bevolking, volgens het verdeelingsplan, opgemaakt door het Provinciaal Komiteit, juist verdeeld worden. 12. De Kommandantur zal de strengste straffen toepassen aan dezen welke aardappelen achterhouden of versmokkelen, alsook degenen welke den smokkel van aardappelen niet beletten. De Kommandantur verwacht dat de gansche bevolking het grootste belang zal hechten aan den aardap peloogst en dat alle gedeelten der bevolking hunnen plicht zullen doen om de aardappelopbrengst van dit jaar voor het legerbestuur en de bevolking te verzekeren. 15. Overtredingen dezer verordehing worden metten hoogste 10.000 Mark geldboete en met gevangenis tot 5 jaren gestraft. De Kommandan tur zal aan alle tegenhandelingen de strengste straffen opleggen. Aan Gemeenten der Kommandantur AALST. WITTICH I»

Tekstaffiches | 1917 | | pagina 1