MADAME ANITA vrije burger wordt nochtans verwacht dat hijzelf oor deelt over het meest gunstige ogenblik. De operatie kan ook dringend zijn. Wanneer ik mijn onroerend goed moet omzetten in roerende liquide middelen die ik voor andere zaken dringend nodig heb. dan brengt het voor kooprecht van het openbaar bestuur mij schade toe. De koper van mijn goed is ook geschaad want het is mogelijk dat hij ook aan de tijd gebonden is en dat door de opgelopen vertraging het belang van de aankoop verdwijnt. Bijvoorbeeld een zakenman - fabrikant of handelaar - heeft dringend nood aan uitbreiding van zijn zaak. Hij geeft een zeer hoge prijs aan de verkoper die op dat ogenblik een goede operatie doet omdat hij mis schien zijn zaak binnen een bepaalde termijn operatio neel kan maken, hetgeen hem meer winsten opbrengt (die ook inkomsten voor de staat betekenen). De proce dure voorzien in het betwist wetsvoorstel zal nu hinde rend tussenkomen en wellicht een uitstel van zes maanden veroorzaken wat de verkoopverrichting voor de drie partijen, verkoper, koper-zakenman en Staat, nadelig is. Wie is er dan gediend? De verkoper heeft niet de prijs gekregen die hij bedon gen had. hij heeft dus niet alleen de winst niet gemaakt waarop hij mocht rekenen (die hij normaal moet ver wachten) en hij heeft ook over de gelden niet kunnen beschikken op het ogenblik dat hij die nodig had. De koper kan niet beschikken over het onroerend goed dat hij misschien dringend nodig had voor de uitbreiding van zijn zaak. De Staat is de derde en zeker de grootste verliezer want niet-verkoop betekent geen inning van registratierechten en ook geen eventuele meerwaarde op de verkoop (indien de eigenaar-verkoper minder dan 16 jaar in het bezit was). Bij openbare verkoping moet het voornemen van verko ping al 60 dagen van te voren aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt worden. Laat ons maar zeggen dat elke grondverhandeling in de diepvries gezet wordt met het gevolg dat er eigenlijk geen verhandelingen meer komen, want de zware ver traging ontneemt aan een aantal verkopingen elke be tekenis. Dit is ook voor de staat niet lonend want hoe meer onroerende bezittingen van hand tot hand over gaan, hoe meer de staat met de registratierechten ver dient. Wat wij gevaarlijk vinden is dat ons systeem van vrije handel geconditioneerd wordt. Een aantal vrije be roepen bv. de notarissen die op hun beurt ook belas tingbetalers aan de staat zijn. worden getroffen. Onze vrije economie komt een stuk in gevaar. Trouwens als wij zoiets toelaten, worden wij als samen leving ongeloofwaardig. Wij spreken voortdurend over onvervreemdbare rechten. Ons recht op eigendom wordt nu door de Staat vervreemd, niet meer of niet min. Men heeft de eigenaar voortdurend verweten dat hij de spekulant uithangt. Met dit wetsontwerp ziet het er naar uit dat de overheid de rol van spekulant gaat over nemen. Dit kan natuurlijk niet, dat is duidelijk. Men verwijt gedurende zovele jaren de individuele burger dat hij welbepaalde rechten laat gelden die hij niet zou be zitten, die gekontesteerd worden, maar dan eigent de overheid zich dergelijke rechten toe. In een vrije demo cratie is dit onaanvaardbaar als beginsel. weet veel en ziet vee U kent me sinds jaren in mijn activiteit van zelfstandige. Het is uit warme sympathie dat ik mijn medewerking verleen, alhoe wel ik nog geen lid ben van uw Centrum. Graag zal ik me speciaal toeleggen om nader de toestand in de grote stad Aalst te volgen. In de stadsuitgave "IMPULS" lees ik dat het bestuur van groot Aalst, een gouden bestuur is... aan de koers van het goud is dit niet te schatten... de gouden Louis inbegrepen. Waarom studeren'' Ik geef je een gouden raad "Wordt chauffeur bij het stadsbestuur". Met de boodschappen voor madame een bruto-wedde van 92.000 F per maand, overuren inbegrepen. Zonder boodschappen is het maar 82.000 F. De eerste trein van de benoemingen aan de stad gaat ver trekken, de repercussie hiervan zal wel 82 miljoen bedragen per jaar. En die van de tweede trein beginnen al te stoken. Ik voorspel dat er opnieuw een forse verhoging komt van de belastingen voor tientallen miljoenen... maar van besparingen wordt er niet gesproken, het is moeilijk zich te verdiepen in het saneringsplan van de oppositie. Ik voorspel over vrij korte tijd de wederopenstelling voor het verkeer van de grote markt... of de buizen van de riolering dit zullen kunnen dragen, kan ik nog niet zien. Ik zie dat de verstaatsing overal verkrotting wordt. Café interieur

't Land van Riem | 1979 | | pagina 2