Partij-Vergaderingen De Voertaal van het Onderwijs Het spel is aan gang De persoonlijke dienst wint veld Federatie der Vakbonden UIT MEENEN Vrije DEERLIJK Nog over de ouderdomspensioenen - GENT Jonge Wacht van Brugge Arrondissementsbond van Kortrijk GEEN BETER BOEKJE recht en rede voor eenige weken in het vrede gerecht verklaarde, worden de Thieltenaars, en dit door hunne schuld, behandeld als kleine jongens, welke nog tot de jaren van verstand niet gekomen zijn Wie herinnert zich nog de tergende maat regelen niet door den heer Boone genomen ter gelegenheid der begraving van een en nij veraar dezer stad, en de verontwaardiging daardoor gansch het land door verwekt Het verwondert dus niemand, dat de heer Boone geen volksvriend was, en dat, zelfs tot in den katholieken kring toe, zijne vrienden naar men zegt, om de leegten en dijken binnen de omgeving van het oudmannenhuis, die vroeger den hof was eener heerenwonning, op te vullen en te vereffenen. Welnu, wij vragen ons af hebben onze oude versletene werk- menschen nog niet genoeg geslaafd in hun leven dat de inrichtingen der oudmannenhuizen nog moeten dienen als boetkompagnien tot ergenis van elk menschelijk gevoel Hadden die menschen een pensioen van i fr. per dag zij zouden bij familieleden gelukkige dagen kunnen slijten hetgeen een mensch die geheel zijn leven heeft gewerkt en niets heeft genoten Ook heeft zijn j duizend maal verdient* Er is geld genoeg als dun, zeer dun gezaaid waren. afsterven niet de minste ontroering onder de j men 't goed wil gebruiken, en° ware ergeen bevolking teweeg gebracht. ëen0Që in s lands kas er zijn schatrijke heeren genoeg om te betalen. Dat de werkmenschen er dus aan denken en Zoo luidt onze meening. Liever hadden wij ze verzwegen. Maar wij mochten niet gedogen, dat later, de katholieke drukpers, met hare j gewone oneerlijkheid, onze stilzwijgendheid voorstelde, als zijnde de bekrachtiging van den meer dan overdreven lof, dien zij den heer Boone heden toewerpt 1 't Is zij, die het heeft gewild 1 stemmen voor de kristene demokraten die de partij is van het volk. R. Vanderschelde. De socialisten kunnen het over 't hart niet krijgen dat de katholieke en liberale gazetten van stad nooit melding maken van de rede voeringen door onzen rooden volksvertegen woordiger uitgesproken. In hun propagandagazetje De Plicht verleden week kosteloos verspreid, schrijven zij onder ander dat de tegenpartijen de werking van den heer Debunne in de Kamers niet dur ven kenbaar maken omdat zij schrik hebben hunne aanhangers daardoor te zien naar het socialismus overloopen. Eigen u dat niet toe, heeren socialisten, of is het misschien omdat gij altijd zoo gereed zijt en uwe bladen vol zet met het werk der andere partijen Wij gelooven het geheel anders. Al wat gij over tegenpartij schrijft is haar trachten te kleineeren en niet om deze op te hemelen. Daarvan hebben wij dikwijls bewijzen gehad. Ik herinner mij geheel goed, toen onzen eer- biedwaardigen priester Daens op zijn lijdensbed lag, schreef een briefwisselaar van Vooruit uit Aalst (een zekere Frans Nichels als ik mij niet bedrieg) het volgende Pastoor Daens zal sterven en met hem de kristene volkspartij. Liepen dechristene demooraten dan zoo hard in den weg van dien rooden kerel Wij be grijpen gemakkelijk dat de socialisten ons dood wenschen (als politieke partij wel te verstaan) en nog bijzonderlijk de socialisten van Aalst want in die stad vooral is de kristene volkspartij de stronkeisteen voor onze roodjes. Aangezien gij toch zoo bereidwillig zijt om propaganda te maken voor andere partijen, gij hadt ook moeten een groot verslag op maken van de manifestatie door de kristene demo craten op touw gezet den i3 September. De- zelfde briefwisselaar uit Aalst,, die zoo profe tisch ons dood voorspelde, had kunnen uwe gazet vol zetten over dien prachtigen stoet van duizende en duizende mannen, die uit alle i hoeken van Vlaanderen huldebetoog kwamen brengen aan hem die in zijn leven, zooveel voor de werklieden geleden had. Maar over dit alles zwijgt gij. Ware het feest maar op een fiasco uitge- loopen, dan zat gij er voorzeker boven op. Het spreekwoord heeft gelijk wanneer h:t leert dat men moet met andere handelen zooals men wenscht behandeld te worden. Wij zullen u dit spreekwoord doen gedenken met de kamerkiezing van 1910, en trachten u een buis van i5co meters lengte te bezorgen in plaats van i5oo stemmen meerderheid zooals Vooruit van verleden week beweerde. Esperanto. De Bien Public, het Gentsch katho liek dagblad, dat altijd tegen de per soonlijke dienstplicht was, is in 't veld getreden ten voordeele dier hervorming en der verzwaring van krijgslasten. Hetgeen wij voorzeid hebben, ge beurt reeds het ministerie zocht tijd te winnen om achter de schermen te werken. Nog enkele maanden en Patriote en Woeste zullen alleen staan, als zij zelve het maar niet voorzichtig oordee- len ook hun zeiltje naar den wind te draaien. Van de vlaamsche katholieke gazetten spreken we niet bij het minste gebaar van de geestelijkheid zullen zij draaien gelijk de wind. Den winkel dienen, dat loeten zij alleen, en daarvoor slacht- ifferen zij alle dagen hun eigen over ling op. Thans hebben wij 25 frank per maand vast inkomen van nu tot de kiezing, zonder hetgeen de partijgenooten inzamelen. Dat is een schoon inkomenwij mogen zeggen dat wij van nu reeds sterker zijn toegerust dan wij het vroeger wel eens geweest zijn veertien dagen voor de kiezing. De werking gaat ook goed vooruit geen zondag gaat voorbij of hij werd nuttig besteed. Wij hebbeu ook brieven ontvangen van p irtijgenooten uit het Gentsche die ons j ondersteuning beloven in dezen aanvangenden kiesstrijd. Deze vrienden sturen wij onzen In de «Verslagen en Mededeelingen der Koninklijke Vlaamsche Academie, verscheen onlangs een ernstige studie over het zoo gewichtige pedagogisch vraagstuk De Voertaal van het Onder wijs In 5o bladzijden heeft de heer Gust. Segers de bewijsredenen samen gevat van de stelling de moedertaal is het eenige doelmatige voertuig van alle degelijk onderricht. Heel in 't kort geven wij hier eenige dier bewijsredenen aan. Aan ernstige leeraars en schoolbestuurders van allen graad die steeds hun onderwijsmethode willen verbeteren, bevelen wij ten zeer ste dit werk van den heer Segers aan. De moedertaal is het eenige doel matige voertuig van alle degelijk onder richt. Bij het kind gebeurt de verstandelijke ontwikkeling vooral door de zinnen hoofdzakelijk door het gezicht en het gehoor. Al wat het kind treft laat sporen achter, die des te sterker worden, naar mate zij worden hernieuwd. De moeder noemt den naam der voorwerpen, der ontwikkeld en blijft ontwikkelen, kan slechts zijn geestelijk eigendom worden en blijven... Het verstandelijk en gevoelsleven en de taal zijn met elkander vergroeid. Het onderricht moet onvruchtbaar wezen, indien men in de school eene andere taal gebruikt, dan de eigen taal van het kind, waar geheel zijn geestes- en gevoelsleven in opgaat. Slechts een onderwijs, dat gevoeld wordt, is vrucht baar. Slechts het onder wijs, dat in de moedertaal, in de taal van het hart gegeven wordt, kan ge voeld en dus waar zijn. indachtig zijn. De hier naast bijgelegene ge meenten liggen goed geschikt om door Kortrijk bewerkt te worden. Aldustdoende moet onze partij vooruit. R. Vanderschelden. j VAN BELGIE Algemeene vergadering met een bijzonder dagorde op Zondag 17 Januari 1909, in hun I hoofdlokaal Hotel de Russie, aan de statie te - Gent, om 1 1/2 ure stipt. Wij verwachten eene talrijke opkomst van j vereenigingen en partij. Het bestuur. Over ee ige weken schreven wij in Het i Recht over de slechte toepassing der wet op de j ouderdomspensioenen, en wezen op een bijzon- der geval van een persoon die ziekelijk is, f ODbekwaam tot gelijk welken arbeid, die niets i bezit en bij zijn halfbroeder inwoont te wiens 1 koste hij dus geheel moet leven en onderhouden worden en die zijn pensioen niet kan bekomen, j die het vlakweg geweigerd wordt om reden dat j hij... niet in nood verkeert of in andere j woorden omdat zijn halfbroeder niet zoo herte- j loos is als onze katholieke bestuurders, als j onze katholieke leden van het beschermings- komiteit en hun niet zonder onderkomen op straat zet. Eens ernstig overwogen, hoe kan er toch wel reden bestaan om zoo vrekkig te handelen in het verleenen van dat armtierig pensioentje Is er in ons land geen geld genoeg De katholieken beweeren immer dat 's lands geld middelen in goeden staat verkeerendat het niet waar is dat Belgie gedurig meer en meer in schulden vervalt enz... Welnu, waarom dan niet een weinig mildadiger handelen tegenover den armen ouden man waarom de voort brengers vau 's lands rijkdommen laten vergaan van gebrek is dat het kristelijk gevoelen van katholieke lieden Ja, niet waar, ten minste van de rijke katholieke partijhoofden. Wij, demokraten, willen niet alleenlijk alle arme oude werkmenschen deelzaam ma ren van het 9 centenpensioentje, maar wij willen dat pensioen verhoogen tot een bedrag van 1 frank per dag. Hier ook op Deerlijk is het genoeg in 't oog springend welke weldoende gevolgen een pensioen van 1 fr. per dag zou hebben. Sedert eenigen tijd hebben wij hier een oud mannenhuis aan wiens inrichting en vergroo ting nog om zeggens gedurig wordt gewerkt. Welnu, bijkans dagelijks ziet men de oude mannenkens die er van het armbestuur zijn in geplaatst met een karreken der gemeente de dorpplaats rond rijden om de vuilnishoopjes en allerhande afval op te laden die moet dienen, J V \J\Ji. VY vl ULIIj dol hertelijken dank en geven hun de verzekering-": handelingen de naam wordt mét de dat WIJ na 1910 den strijd van Gent ook zullen beelden verbonden het gezicht, het gehoor wekken de namen op, en om gekeerd, de namen doen de beelden vóór den geest verrijzen beeld en woord zijn als samen vergroeid. Door het zien, door het hooren, leert 't kind niet alleen de voorwerpen kennen, het leert ook de namen door het hooren der namen leert het niet alleen deze namen, het leert ook de voorwerpen en handelingen. Door eigen spraak ontwikkelt zich het kind nog meer. Eerst drukt het zijne stoffelijke behoeften slechts door onbepaalde geluiden uitaldra heeft het de woorden, daarop de woordver bindingen geleerd, die de verschillende voorwerpen aanwijzen, de verschillende gevoelens, begeerten, enz. uitdrukken. Hoe klaarder, hoe duidelijker de beel den zijn, die in zijnen geest worden geprent, hoe juister de woorden deze weergeven, des te inniger zullen woord en beeld daarin verbonden blijven... De eerste opvoeding kan niet in twee ol meer talen tegelijk geschieden. Wan neer immers de begrippen nog moeten gevormd worden, zijn ze noodzakelijk minder vast, minder innig met elkaar verbonden, indien ze in meer dan eene taal worden uitgedrukt. Het eene kan het andere minder goed opwekken de ontwikkeling gaat dus niet zoo ras voor uit. De kinderen gewennen zich dan aan woordenon der wijs verwarring, verstomping ontstaat in hunnen geest oorspronkelijkheid, frischheid, taalge voel gaan reddeloos verloren. De woorden en begrippen van het kind, van den leerling, zijn met elkan der vergroeid. Deze pedagogische waar heid is de hoeksteen waarop gansch het onderwijsstelsel moet gebouwd wor den. Woorden begripzijn onafhankelijk met elkaar verbonden. Hetwoord werkt vanzelf het begrip. De leerlingen kennen de woorden de beelden stijgen van zelf op, zij treden in volle klaarheid vooruit. Zij zijn duidelijk, al de aan dacht is er op gevestigd. De weten schap vergroeit met heur, gelijk de eerste begrippen dit bij de kinderen deden... De leerstof, met de taal saamge- smolten, waarin het kind zich heeft Dinsdag 19 JanuariVergadering, komiteit, gewoon lokaal, gewoon uur. We rekenen op aller tegenwoordigheid 1 Op de laatste vergadering is er beslist den arrondissementsbond op vasten voet weder in te richten. Elk lid betaalt minstens 1 fr. meerdere bijdragen worden aanvaard. Vergeet niet dat wij beloofd hebben op de vergadering van eersten Zondag van Maart, minstens honderd leden te tellen. Elk doe bijgevolg zijn best. We rekenen op een schoone vergadering de eerste maal dat de bond samenkomt. Alle Zaterdagen, van 9 tot 10 ure, vergade ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle Zondagen van n i[2 tot 12 i]2 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. Zondag, om 10 ure 's morgens Herhaling voor de Trompettersclub. Op den vierden Zondag van Januari, om 91/2 ure voormiddag, belangrijke vergadering van den arrondissementsbond. 1. Regeling der Meetings van Herseeuw, Wevelghem, Reckhem en Bisseghem. 2. Eerste uitgave van ons maandblad. Dit zijn twee gewichtige punten. Wij hopen ook dat deze die zich gelast heb ben met te Moorseele, Rollegem, Aelbeke en Bellegem ons partijgenooten te gaan bezoeken en te gaan vereenigen, goed verslag zullen geven van hun werking. We verwachten veel leden op de vergadering van den arrondissementsbond. De jonge Vlaming dient in het Vlaamsch onderwezen en opgevoed, omdat hij als mensch en als Vlaming moet ontwikkeld worden. De Vlaam sche taal is de taal, waarin zijne voor vorming geschieddezij is de taal van zijn volk. Door haar, door haar alleen, worden onze ethnographische eigen schappen ontwikkeld zij is voor ons het eenige en ware beschavingsmiddel, het eenige werktuig, dat op ons een veredelenden invloed uitoefenen kan, met één woord het eenig werktuig dat op ons past. Het Vlaamsche volk, dat door middel van de Vlaamsche taal onderwezen wordt, ontwikkelt zijne hoofdkenmerken, waardoor het als volk, in de kunstgeschiedenis vooral uitblinkt. Zelfs de Belgische nationali teit wordt erdoor versterkt. Het gebruik der Vlaamsche taal bij het onderwijs in Vlaanderen is een vaderlandsche plicht, en tevens eene natuurwet. Niemand zondert zich meer al van de wereldbeschaving, dan hij, die de wetenschap in eene vreemde taal onder wijst, hij verspert voor zijne leerlingen den weg naar de wetenschap, belet dat deze tot de alzijdige geestesontwikke ling bijdrage hij richt eenen slagboom op tusschen de verschillende standen der maatschappij hij is, in den vollen zin des woords, een verstomper Een burger die aan zijne kinderen ten huize onderwijs laat geven, heelt het recht dit te doen gebeuren in de taal die hij verkiest. De Staat evenwel behoudt zich voor, bij het toepassen van alle wetten, paal en perk aan de willekeur der burgers te stellen tot heil van het algemeen hij duld niets, wat men hun wezenlijk belang in strijd is al zijn zij, tegen wie hij aldus optreedt van het tegenovergestelde overtuigd. Ook de vrije onderwijsinrichtingen zouden het beneden hunne waardigheid moeten achten een stelsel te huldigen, dat zoowel in pedagogisch als in maat schappelijk en nationaal opzicht, on verdedigbaar is. HetNederlandsch dient ook gebruikt bij het hooger onderricht. Hoogleeraars hebben immers niet alleen tot taak boeken te schrijven, maar vooral les te geven aan de uitverkorenen van hun volk. De universitaire studiën hebben immers eerst en vooral tot doel, de wetenschap om haar zelve te onder wijzen, en wel zoodanig, dat zij de studenten alzijdig ontwikkele, en dat deze in staat zijn op hunne min bevoor deelde medeburgers den heilzaamsten invloed uit te oefenen. Hoogescholen dienen brandpunten van beschaving, volksveredeling en nationalismus te wezen. Dit kunnen zij slechts, indien de volkstaal er de onderwijstaal is. Ook is dit, uitgezonderd in Vlaanderen, zelfs bij die volkeren het geval, welker taal nog minder op den naam van wereldtaal aanspraak mag maken dan de onze. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. Alle eerste en derde MAANDAGEN der maand, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert van 9 tot 11 uren in Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging voor de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt.

't Vrije Woord | 1909 | | pagina 2