UHHunnxunxnunxxu Kamer van Volksvertegenwoordigers Vraagske aan Landwacht Cie Een belangrijke voordracht Van alles wat 1 Aanbesteding der kolen voor de Staatsspoorwegen Nieuwstijdingen Belgie is in opzicht der bevolking een zesde van Vrankrijk. Onze zuiderburen hebben jaarlijks een inkomstbegrooting van 4 milliards. Wij, Belgen, hebben 650 millioen frank, een zesde van 4 milliards. Dus, in evenredigheid, hetzelfde in komen. Die inkomsten zij n belastingenrecht- streeksche en onrechtstreeksche. Zeg, Landwacht en tutti quanti, als men nagaat dat de daghuren in Vrank rijk bijkans het dubbel zijn bij die van Vlaanderen, kunt ge loochenen dat wij, VlaamscheBelgen, zwaars; g ;bukt gaan onder de belastingen In de Kamer is Woensdag de bespreking begonnen over het voorstel Snoy, dat eigenlijk uitgaat van het ministerie en dat voor doel heeft de inrichting eener Commissie, welke de uit slagen der laatste krijgswet moet onderzoeken. De eerste, die over het voorstel sprak en wel er tegen, is M. Woeste. Deze bespreking zou kunnen alles behalve vriendelijk gaan, als men nagaat dat het vol gende incident plaats had van de eerste woor den die Woeste sprak M. Woeste. Ik was geenszins verwonderd dat het ministerie zich bij het voorstel van M. Snoy aangesloten heeft, daar het eieentlijk van de reegeeriug zelf uitgaat. Ik kan er mij, tot mijn spijt, niet bij aansluitend. De stevig heid, de vastheid van de katholieke regeering is voor mij de grootste bekommering. Waarom komt M. de minister van oorlog dan een twist appel in ons midden werpen Wat hij gedaan heeft, wordt over 't algemeen afgekeurd. M. Verheyen. M. de minster van oorlog wordt door al de vaderlanders ondersteund. M. Woeste. M. de minister van oorlog heeft hier in de Kamer gezegd dat de wet van 1902 slechts eene proefneming was en dat zulks ook het oordeel van M. de Trooz was. Welnu, de wet van 1902 was geene proefneming. Het is bijgevolg ook niet waar dat de tijd van proefneming den 1 October 1908 moest uit zijn. Generaal Hellebaut, minister van oorlog. Ik moet mijne plicht doen. (Toej. links.) M. Woeste. Gij hebt het recht niet te verklaren dat de proeftijd voor de vrijwillige dienstneming uit is. Gij verschanst u achter eene verklaring die M. de Trooz zou gedaan hebben. Nooit meer dan heden betreur ik dat M. de Trooz hier niet meer is, want hij had met zijne algemeen gekende en terecht geroem de rechtzinnigheid uitleg kunnen geven. Generaal Hellebaut. Wanneer ik iets zeg, dan zeg ik de waarheid, en ik laat u niet toe mijne woorden in twijfel te trekken. (Zeer well links.) Ik bevestig dat M. de Trooz ge sproken heeft zooals ik het aan de Kamer herinnerd heb. (Zeer wel! Bravo links.) M. Woeste. Ik houd staan wat ik gezegd heb. Ik verzoek M. den Minister van Oorlog te gelooven dat men geene Kamer van Volks vertegenwoordigers drilt zooals een regiment. (Beweging. Opschudding.) Generaal Hellebaut. Ik laat u niet toe aan mijn woord te twijfelen, mijnheer! M. Woeste. In alle geval, de andere ministers wisten niets van de toelating die M. de Trooz u zou gegeven hebben om in zijnen naam te spreken. Uwe verklaringen hebben eene groote opschudding in de katho lieke partij verwekt. M. Woeste. Ik wend mij tot lieden die zonder vooringenomendheid in deze kwestie handelen en ik verzoek hen in de annalen de cijfers door mij en den minister van oorlog opgegeven te vergelijken. Ik heb vroeger aan M. den minister van oorlog twee vragen gesteld waarop hij mij nog altijd het antwoord schuldig blijft. Ik herhaal thans deze vragen Is M. de minister van oordeel dat het vredeseffektief met 2000 manschappen moet verhoogd worden; is hij partijganger van een oorlogseffektief van minst 226,000 manschappen M. de minister heeft wel is waar een stelsel van legerhervorming uitgelegd de algemeene dienstplicht met vermindering van diensttijd. Wat stelsel is dat F Men spreekt van een dienst tijd van 8 maanden, anderen spreken van een jaar. M. Vanderelde. M. de minister heeft nooit van 1 jaar of van 8 maamden gesproken. M. Woeste. Men schijnt geene rekening te houden van de degelijke opleiding van een soldaat. Waarom speelt M. de Minister van Oorlog niet met open kaart Waarom verduikt hij zijn spel De weerdigheid der Kamer eischt dat zij zich in die strikken niet late vangen. Waar wil men heen Generaal Hellebaut. -—Ik heb mijne tak- tiek en gij de uwe. Ik heb beloofd op gepasten tijd het ontwerp waarvan ik gesproken heb te zullen uitleggen. (Gelach links). M. Woeste. M. de minister heeft ook laten verstaan dat hij de vergoeding voor de milicianen wil afschaffen. Hij vergeet dat deze vergelding, die de arm lieden zoo ten goede komt, een perel is aan de kroon van de katho lieke partij. Het is eene wet door de katholieke meerderheid der Kamer gestemd en het past geene minister, die van eene katholieke regeering deelmaakt, eene katholieke wet af te schaffen. Generaal Hellebaut. Dat heb ik niet gezegd. Ik heb alleen van eene wijziging ge sproken. M. Woeste. Dat is de bekentenis (Op schudding. Rumoer.) Ik zal tegen het wets voorstel van mijnen vriend M. Snoy stemmen. Ik ben oud en heb van de menschen niets meer te leeren. De avond van mijn leven is gekomen en ik wil niet dat ik op mijn sterfbed de wroe ging voelen zou, mijne plicht niet ten volle en tot het laatste gedaan te hebben. Aan andere laat ik de verantwoordelijkheid de katholieke partij naar den afgrond gevoerd te hebden. (Bcn'.giDg.) Het voorstel Snoy is gisteren gestemd met 78 stemmen tegen 75 stemmen. Woeste, Coifs, Pierard en Heynderickx van de rechterzijde stemden met de liberalen en socialisten. 't Is de eerste maal, in gansch zijn leven, dat Woeste alzoo verlaten wordt van zijne vrienden. Die mensch zijn rol is uitgespeeld. Heden avond, om 8 1/2, wordt door het toedoen van Excelsior, in Het Zwart Huis, eene voordracht gegeven door den socialistischen volksvertegenwoordiger E. Van der Velde, over Congoland, dat hij bezocht heeft. De ingangprijs is 2 fr. De minister van spoorwegen heeft de heer Decamps, schrijver der ontvangstcommissie van het sp orwegmaterieel, naar Engeland gezon den om ter plaatse de fabricatie na te zien van nieuwe stalen riggels, die veel silicium bevatten. Die riggels worden meer en meer in Engeland gebruikt het schijnt dat zij veel min verslijten dan de gewone stalen riggels, en ook dat de gedeeltelijke herstellingen der spoorbanen er veel gemakkelijker kunnen mee gedaan worden. Sir Edward Grey, de engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft Woensdag eene afvaardiging van de engelsche handelskamers ontvangen, die hem over de Congokwestie kwamen spreken. Het bestuur van de spoorwegen is woensdag overgegaan tot de toewijzing van 120 loten menus, 40 loten briketten, 9 loten gailletteux, 1 lot ge.wasschen coke, 1 lot gailletins en 1 lot anthracite. Deze toewijzing heeft eene algemeene daling van den prijs der kolen, van 1 fr. 5o tot 2 fr. op de prijzen van de vorige toewijzing doen bestatigen. De prijzen zijn gemiddeld 12 fr. 75 voor de grove kolen, van 9 fr. 75 voor de magere kolen, van 11 fr. voor de kolensoort III en van 12 fr. voor de kolensoort IV. Voor de briketten is er ook een gemiddelde afslag van 1 fr. 5o de ton. De prijzen voorgesteld door de vreemde lingen, en namelijk door de engelschen zijn hooger dan deze van de belgische koolmijnen. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJD, het boekje, 64 bladzijden be slaande, van Priester Fonteyne, dat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei, Brugge. VENEZUELA Uit Caracas wordt geseind dat M. Castro, de gewezen president, gevaar loopt als medeplich tige in de moordpoging op president Gomez, aangehouden te worden, wanneer hij naar Venezuela zou terugkeeren. De tegenwoordig heid van Castro zou ook aanleiding kunnen geven tot vijandelijke betoogingen die door de troepen moeilijk zouden kunnen beteugeld worden. Langs den anderen kant, indien M. Castro niet terug komt, zal hij alles verliezen wat hij in Venezuela bezit. FRANKRIJK In het dorp Tassei, nabij Behune, werden dinsdag twee huizen waarin zich dertien per sonen bevonden, onder eene sneeuwlawiei^ bedolven. PORTUGAL In gansch Portugal is het gew-cl^Hp^H sneeuwt het overvloedig. Op vele weger^^M verkeer onderbroken. Aan de kust hebben^H talrijke schipbreuken plaats gehad. Verscheid^ ne visschersbooten zijn met man en muis ver gaan. PALESTINA Men heeft te Phocsa eene nieuwe aardbeving gevoeld, terwijl eene waterhoos den omtrek van Jerusalem, tot aan de vallei van Nazareth, ver- woesste. De huizen van het dorp Masrau zijn allen ingestorti5o personen hebben het leven verloren in de ramp. Ploegsteart. Den 3o October 1908 kwamen twee smokkelaars, Prosper Craye, 25 jaar, en Pieter Baete, 26 jaar, wonende te Houplines (Frankrijk), in den winkel van de echtgenooten Nys en kochten er 100 kilos onge brande koffie. Torwijl de winkelier de koop waar inpakte, poogde Craeye hem neer te slaan met een ham r. Op het hulpgeroep van Nys namen de smokkelaars, die het gemunt hadden op den inhoud der tooglade, de vlucht*. Zij werden eenigen tijd nadien te Houplines aange houden op een zolder, waar zij zich verscholen hadden. De winkelier Nys is thans nog niet volkomen hersteld van de bekomen wonde. Het onderzoek in die zaak is thans geëindigd. M. Houeix, onderzoeksrechter te Rijssel, heeft her dossier aan de kamer van inbeschuldiging stelling overhandigd, Herenthals. Dinsdag avond hadden dieven uit den koop war entrein van 6 ure 3 9 niet minder dan 95 klompen, gemaakt met een mengsel van lood en tin in de werkhuizen La Vielle Montagoe i>, te Baelen-Wezel, ge stolen en nevens dc spoorlijn in den grond gedolven. De buit werd Woensdag morgend gevonden door een spoorwegbediende. Iedere klomp heeft eene weerde van 25 fr. De dieven moeten met verscheidenen geweest zijn men hoopt weldra op hun spoor te zijn, daar een hunner zijne klak achter gelaten heeft. Romsée. Maandag namiddag is er twist ontstaan tusschen een groep duitsche en belgi sche mijnwerkers. Een belg, Joseph Thielens, schoot zijn revolver af op een duitscher, August Car lus. Deze werd in de rechterzijde getroffen en moest ODmiddelijk naar het Beiersch gast huis te Luik gevoerd worden. De dader werd a^Bphouden door de gendarmerie van Fiéron. I^^fcvolver werd nog in zijn bezit gevonden. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, ^Ber in de werkhuizen Hinck, Grétry werklieden op eene stelling. Zij stuk ijzer naar boven te ■^^^^edeelte der stelling week en ^■nnen ten gronde geslingerd werden, mner kwamen er met onbeduidende vanaf, doch de derde, Martiny ge- bleef beweegloos li?gen. Men droeg hWi aanstonds naar de ziekenzaal van de fa briek, waar twee geneesheeren hem kwamen verzorgen. De toestand van den gekwetste was echter hopeloos, daar de schedel ingebeukt was ook gaf de ongelukkige kort nadien den geest. Martiny was een brave werkman, onlangs gehuwd en woonachtig to Bressoux Antwerpen. De policie heeft een ieverig onderzoek gedaan aangaande talrijke treindief- stallen, in den laatsten tijd gepleegd. Dinsdag werden er huiszoekingen gedaan te Deurne er werd eene gansche karrevracht gestolen koop waren aangeslagen linnengoed, mercerijen, koepons lakengoed, fluweel, beddedekens, twee kassen bottienen, enz. Ook vond men twee stukken inpakgoed, waarop de etiketten plakten van de huizen die de koopwaren verzonden hadden. Het meerenbeel van het gestolece werd aangeslagen bij een koopman in kaas en haring 't is hij die den buit na eiken di-fstal vervoerde. Vijf personen werden aangehouden, waarvan drie op het Roggeveld, te Deurne, wonen en de twee anderen te Antwerpen, in de Lange Veld- en Tulpstraten. Dinsdag namiddag heeft M. de onderzoeks rechter Vermeer een 20tal personen onder vraagd, waaronder de schoonzuster van den kaaskoopman, die beweert dat de aangeslagen koopwaren van nieuwjaarsgeschenken zijn. De koopman in kwestie, die vroeger met een kraam op de markten stond, is nu eigenaar van twee huizen. Brussel. In het begin der maand Januari overleed een rijke handelaar der Goudstraat, te Brussel, die aan zijne erfgenamen eene machti ge fortuin achterliet. Een neef van Schaarbeek werd buiten gesloten, dcch had wel zorg dit aan zijne vrienden en keDissen te verbergen. Integendeel, hij maakte hun wijs dat hij voor zijn deel 600.000 franken ging trekken. Twee dagen later kwam hij bij diezelfde vrienden terug en wist hun, door het blij verschiet van zijn erfdeel, sommen geld af te halen van 5oo tot 3ooo franken. Alz:o had hij een sommetje van 9000 franken verzameld, die hij met grooten intrest, zou terug geven den 28 Februari. De 28 Februari kwam aan, en de kerel gaf gee.D teekend van levend meer. De geldschieters deden overal opzoekingen en vernamen dat de zoogezegde erfgenaam naar Luik gereisd was. Dinsdag avond vertrokken eenigen van hen naar deze stad en woedsdag morgend ontdekten zij den kerel. Zij brachten hem naar Brussel en leverden hem over aan de policie die hem in 't gevang van St Gilis deed opsluiten. Rodehem. Twee fabriekwerkers de ge broeders Pieter en Alfons De Busscher, 23 en 21 jaar oud, verlieten dinsdag avond de fabriek te Hal, en alvorens naar huis te gaan, gingen zij eerst naar Esschenbeek de verloofde van Pieter bezoeken. Het was middernacht toen zij Esschenbeek verlieten, en zooals naar gewoonte ■Lngen zij dwars door de velden om de ouder - Be woning te Rodehem te bereiken. Zij ■fcgen de gracht over, die den steenweg ■jrft, toen zij door drie kerels aangevallen hen mishandelden en ten gronde HRBr de jongelingen op 't onverwachts waren, konden zij zich niet verdedi- werden zoo vreeselijk geslagen dat het ■Pd hun afdruipte en zij het bewustzijn ver even. Na eene halve uur kwam Alfons terug tot bezinning en tastte in de duisternis in 't ronde naar zijnen broeder. Hij bestatigde dat deze nog leefde en kroop op banden en voeten tot aan de ouderlijke woning, op een boogscheut van de plaats der aanranding gelegen. Vader De Busscher en de geburen gingen op zoek en vonden Pieter in een grooten bloedplas uitge strekt liggen. Het slachtoffer werd naar de wo ning gedragen en een geneesheer kwam hem de beste zorgen toedienen. De doktoor telde niet minder dan honderd wonden, toegebracht door stampen; de ongelukkige verkeert in gevaarlij ken toestand. Alfons is minder erg gekwest en zal spoedig hersteld zijn. Hij heeft de drie laffi daders herkend. De eene is een gevaarlijke oudveroor- deelde van 40 jaar, de anderen zijn twee jonge lingen van 20 en 22 jaar, waarvan de eene ver verliefd was op de verloofde van Pieter. Waar schijnlijk is het deze, die uit jaloerschheid de anderen opgehitst heeft om de gebroeders De Busscher te overvallen. Woensdag morgend werden de drie daders aangehouden en naar Brussel gebracht waar zij ter beschikking van den onderzoeksrechter M. Bilaut, gesteld werden. On nood ig te zeggen dat deze laffe daad in gansch de streek eene groote opschudding ver wekt heeft. Woersdag namiddag is het parket van Brussel op de plaats van het drama ge weest de magistraten hebben Pieter en Alfons De Busscher ondervraagd. De aanranders heb ben hunne slachtoffers ook nog uitgeplunderd. Landskouter. Eene 29jarige landbouw ster te Landskouter is aangehouden onder be tichting van kindermoord. In den stal harer woning werd het lijkje van een pasgeboren kind, dat daar bedolven was, opgegraven. De aangehoudene beschuldigde een manspersoon van medeplichtigheiddeze werd dan ook opgesloten. De vrouw werd reeds vroeger beticht kindermoord. Het aanhoudings mandaat is bekrachtigd. Charleroi. Eene zwarte bende is ontdekt in 't Walenland. Tot hiertoe zijn er een twaalftal aanhoudingen gedaan er wordt nu verzekerd dat M. De Jaar, onderzoeksrech ter, nog 6o aanhoudigingsmandaten geteee- kend heeft. Verder zijn de gendarmen van Lodelinsart nog gelast met onderzoeken te Fontaine-l'Evêque en te Menage, alles is in verband met de bandieterijen van de beruchte bende. In het bezit van sommige personen, tot hier toe aangehouden, heeft men zilverwerk ge vonden, v/aarvan de eigenaars nu opgezocht worden. Maandag avond werd zekere vrouw Everaerts in de statie aangehouden, toen zij met den trein uit Brussel kwam. Men denkt dat zij naar de hoofdstad geweest was om er gestolen zilver werk aan den man te brengen. Te Monceau- sur-Sambre was denzelfden dag eene andere vronw, Rachel Dubrulle, insgelijks verdacht van verheling, aangehouden. De man van hoogergezegde vrouw Everaerts zit reeds eeüi- gen tijd gevangen, beticht van 2 3 diefstallen. mui i mi i mi 11 in— Toestand tusschen Oostenrijk en Servie Er wordt nu weer uit officieele bron ver zekerd dat Servie, verre van geweigerd te hebben den raad van de mogendheden te volgen zijn eischen op grondgebied als vergoeding ingetrokken heeft. Deze tijding komt nochtans zeer twijfelachtig voor, daar op het zelfde oogenblik dat zij toe kwam, men het nieuws uit Belgrado ontving dat de stedelijke overheid Woensdag eene som van 24,000 frank gestemd heeft voor den aan koop van twee snelvurende kanons. De mobilisatie wordt in Servie onverpoosd voortgezet en is geenzins tot twee legeraf- deelingen beperkt. Zondag zijn te Belgrado ongeveer 600 reser visten naar Nisch ingescheept, Maandag 2000 en Dinsdag 3ooo. De studenten hebben bij het vertrek dezer reservisten betoogingen ingericht en herhaaldelijk geroepen Oorlog 1 Oorlog Dinsdag heeft het garnizoen van Begrado nachtoefeningen gehouden op de boorden van de Save. Dat zijn in alle geval geene geruststellende teekens en bevestigen den blijvende vrees voor oorlog. Hu wel ij ksaan kondiging en Huwelijksaankondigingen van Zondag 28 Februari Hendrik De Sutter, schoenmaker', met Maria Smits, werkmeid. Alfred Vanhulle, kok, wonende te Brugge, te voren te Brussel, met Blanca Delechambre, kleermaakster. Aimé Scheemaker, steenzager, met Elisa De Smit, werkmeid. BURGERSTAND VAN BRUGGE Huwelijken 27. Oscar Van Troyen, timmerman, Dudzeelsche steenweg, met Aline Declerck, huish id. Overlijd ens 27. Leo De Boi, 4 m., Zee-Brugge. Leonard Buyse, werkman, 63 j., ong., Mariastraat. Theophiel Roose, 4 j., Oudenburgstraat. Irma Clercq, z. b., 28 j., echt. van Ernest Lebrua, J acobinessenstraat. 1. Rosalia Rabaey. z. b., 46 j ong., Leeuwenstr. Desiré Mallengier, timmerman, 68 112 j., echt. van Maria Francois Waalschestraat. Maria Lootens, huish., 38 i\2 j echt. van Karei Van Hulle, Roodestraat Margaretha Priem, 10 j., St-Gillisdorp«traat. Jozef De Vuyst, 1 m., Oude Gentweg. Gustaaf De Wasch, 4 m., Gotje. Adele Cockelaere, huish., 67 j wed. van Lodewijk Dhoedt, Ma*iastraat. Casimir Depauw, leurder, 68 jong id. AlbertineDe Buyzere, 2 m., Moerkerkestraat. Germana Erck, 7 dagen, Geldmuntstraat. Franciscus Brondel, rentenier, 79 j., echt. van Julien ne Bulcke ,Ste-Catharinastraat. 2. Mathilde Monbaliu, z. b., 37 i\z j., ong., Oostendsche steenweg. Sophie Jorwitz, z. b., 46 i{2 j., ong., Mariastraat. 3. Maria Yperman, rentenierster, 91 ij2 j., ong.f Jan Van Eyckplaats. Désiré Guiiini, kuiper, 57 jecht. van Maria Do Coninck Smedestraat. Suzanna Decancq, 2 l\2 j., Langestraat. 4. Maria Lagrange, rentenierster, 61 j,, wed. van Jules De Rycker, Speelmansrei Augusts Blanche, bakker, 80 j., echt. van Carolina Pinte, Mariastraat. 5. Nathalie Laseur, z. b., 69 j., ong. Gasthuisstr. Alfons Six, 1 maand, Vischmarkt. Geboorten 27. Esperance De Cock, Calvariebergstraat. Emiel Van den Bussche, Wulpenstraat. Esperance Sabbe, Eilandstraat. Godelieve Lowyck, Mariastraat. Oscar Geneyn, Vuldersstraat. Albert De Knuydt, Oostmeersch, x. Antoinette Achtergaele, Scheepsdaelelaan. Mag- dalena Famil, Mariastraat. Karei Van Troeye, Eiland straat. Josephine Malongier, Peterseliestraat. Elza Van de Kerckhove, Pottenmakersstraat. Arthur Van Dongen, Snaggaertstraat. Mathilde Van Daele, Vuldersstraat. Juliaan Hindyrickx, Bollaertstraat. 2. Leo De Corte, Speelmansstraat. Adrienne Blom- me, Hooistraat. 3. Elza Haezebrouck, Wevershof. Esperance Van de Vc.orde, Hoogstuk. Madalena Behaeghel, Kleine H. Geeststraat, Adriaan Petitjean, Ganzen straat. Yvonne Dewitte, Zee-Brugge. 4. Helena De Reygere, Grauwerkkersstr. Luciaan Coorens, Hoefijzerstraat. Juliaan Bousson, Ganzenstr. Jan Peere, Groenestraat. Simonnie Van Moerbeke, Wi 1 lemij nendreef 5. Jeanne Isselée, Collaert Moyzesstraat. Pieter Tillemans, Blankenbergsche steenweg. Rosa Saeys, Beenhouwersstraat.

't Vrije Woord | 1909 | | pagina 3