De werkstakingen in Frankrijk KORTRIJK Leest en verspreidt het blad oogst haastig laat opdoen, maar op betrekkelijk korten tijd weer stil valt, ophoudt en verdwijnt. Ze maakt haar slachtoffers niet af op korten tijd, maar gebruikt er lange weken en maanden toe waar ze binnen valt blijft ze, om zoo te zeggen, huizen ze gaat traag en bedriegelijk vooruit, en naar deskundigen beweren, kan ze jaren lang zitten broeden zonder dat men het gewaar wordt. Waar die kwaal komt, is het als wierp de dood een net dat geankerd blijft liggen waar het valt, een net van onnoemelijke, einde- looze ellende, die den mensch in geheel zijn wezen grijpt, schendt en krenkt, en te niet brengt. Die ziekte immers treft den mensch in lijf en geestvermogens, en breekt af al wat in hem vernielbaar is, het eene na het andere of alles te gelijk. Het is moeilijk een juiste gedachte ervan te geven, en met korte woorden t_ zeggen, waarin zij bestaat men mag zelfs t™i<f° of de naam van slaapziekte haar eigenlijk ,vel pastmen vindt die ziekte immer verschillend van mensch tot mensch, van streek tot streek, en haar na gaande loopt men gelijk in een doolhof. Ge meent er teekens te vinden van rugge- been- of hersenziekte, of van de twee te zamen; van sommigen zoudt ge zeggen dat het een erge zenuwziekte is, van anderen eene tering ofwel ge meent te doen te hebben met een algemeene vers apping van het lichaamsgestel met bloedarmoede of met eene velziekte die puistjes en porren met aanhoudende, onver- dragelijke jeukte en kitteling over heel het lijf te weeg brengt. Ze gaat ook gepaard met been derziekte, met beriberi een slag van water- j zucht, enz. Er zijn ongelukkigen die al deze kwalen te hoop schijnen te hebben, 't meeste deel nochtans krijgen er maar een gedeelte I van, allen in ongelijke maat. De ziekte is even ongelijk in haar begin, ten minste voor zooveel men volgens de uitwendige j uitwerksels oordeelen kan. De eene zieken worden diklijvig, anderen vermageren ziender- oogen en drogen als 't ware uit de eene j klaagt bitter over onuitstaanbare hoofdpijn en zegt dat zijn hoofd aan 't bersten is de andere over schielijke machteloosheid in al zijn leden de eenen lijden aan oogpijn, ande ren in den buik deze komt zijn beklag doen dat hij niet meer rusten kan wegens slapeloos heid, gene wordt bij eiken stap overvallen door een onweerstaanbaren vaak velen worden zwaarmoedig, lastig, onverdraagzaam, onte vreden over alles anderen nog verliezen teene- maal hun geheugen, zijn buiten machte hunne aandacht nog op iets te vestigen. Dan is er nog die andere soort slaapzieken die, gedurig gejaagd en opgewonden, door rustelooze dagen en nachten heen als gedwongen zijn te leven. Niettegenstaande de ongelijkheid der ziekte in haren aanvang en uitwendige uitwerksels, hebben de slaapzieken toch iets gemeens van 't begin af groote klieren in den hals, een eigenaardigen glans in hunne verstorvene oogen, en, in sommige streken, een onverdrage- lijke lijfreuk later machteloosheid over geheel het lichaam, en eindelijk onweerstaanbare slaperigheid. Gedurende deze laatste jaren zijn reeds vele geneeskundige onderzoeken gedaan om een heilmiddel te vinden tegen de slaapziekte tot nu toe kan echter niemand verzekeren er toe geraakt te zijn. OnlaDgs heeft Z. E. P. Cambier, Ap. Prefekt van Opper-Kasaï, een man met twee- en-twintig jaar ondervinding in Congo, open baar gemaakt hoe hij de slaapzieken behandeld heeft, onder verschillende omstandigheden en op verschillende wijzen en telkens met gun- stigen afloop. Nochtans blijven de wegen dezer vreeselijke kwaal nog duister, en steeds woekert ze voort, breekt nu hier uit, dan daar, en richt ongenadig hare verwoestingen aan oud en jong, kloek en zwak, alles wordt aangetast en in den vreeselijken dood meegesleept. Heele dorpen, heele streken sterven weg. Niemand zal ocit kunnen vermoeden hoeveel duizenden menschen aldus ellendig, op zekere wijze, buiten allemans weet, vergaan zijn tot nog toe is het immers maar rond de katholieke zendingen alleen dat de zieken opgezocht en geholpen worden. De herneming van den arbeid De 3oo tot 35o bedienden die maandag hunnen dienst in de St-Lazarestatie, te Parijs, nog niet henomen hadden, boden zich dinsdag morgend ten 6 ure in de statie aan. Het be- s'.i.a. heeft alleen degenen weggezonden tegen wie de afdanking uitgesproken was. Voor de anderen zal er onderzocht worden of er be stuurlijke maatregelen ten hunnen opzichte moeten genomen worden, ten minste voor eenigen. In de staties van Montparnasse en der Inva- lieden was dinsdag gansch het personeel op zijnen post, en werd het treinverkeer op al de lijnen regelmatig hersteld. Dinsdag morgend was het personeel te Parijs nagenoeg voltallig er ontbraken slechts, in den depot van La Chapelle, vijftig mecani ciens en stokers. De ordedienst bleef evenwel behouden. Tengevolge van de werkstaking maandag te Chambéry uitgeroepen, hebben zich dinsdag een zeker getal gepensionneerde werklieden van den spoorweg Parijs-Lyon-Middellandsche Zee bij het bestuur aangeboden om dienst te doen. Al de mecaniciens, stokers en spoorweg- werklieden der Oosterspoorwegen waren dins dag op hunnen post. Waar de werkstaking voortduurt Te Bordeaux hielden de cheminots dinsdag namiddag eene vergadering en stemden eene dagorde, besluitend tot de voortzetting van den strijd, ten einde de heraannemiDg van de afge stelde bedienden te bekomen. De vergadering stemde eveneens een blaam aan het werksta- ki uniteit van Parijs, omdat het tot de herneming van den arbeid besloten heeft. Te Toulouse ook hebben de werkstakende cheminots, dinsdag namiddag, met meerderheid vtra stemmeD, besloten het voorbeeld hunner makkers van Bordeaux te volgen, en geen acht te geven op het bericht door het parijzer mid- denkomiteit der werkstaking aangeplakt. Het werkstakingskomiteit der cheminots, te Rijssel, heeft dinsdag aangekondigd dat het weigert zich nog aan het besluit van het parijzer komiteit te onderwerpen. Doch de werkstakers die nog over blijven, behoor en allen tot de spoorwegwerkhuizen, waar op 3ooo werklieden er dinsdag slechts 112 aanwezig waren deze staking hindert den dienst der treinen niet. De mecanicien en de stoker van een koop- v/arentrein hebben dinsdag te Solliés-Pont hun konvooi verlaten en zijn naar den depot van Marseille teruggekeerd. Zij ontvingen onmid- delijk het bericht dat zij afgedankt waren. Veroordaelingen In de laatste dagen zijn nog verscheidene werkstakers voor de rechtbanken moeten ver schijnen onder beschuldiging van beleedigingen of opstand tegen de policie of de gendarmen. Zekere rechtbanken hebben zich zeer streng getoond, en straffen van een maand gevangenis toegepast voor eenvoudige beleedigingen tegen de gendarmen. Voor aanslagen tegen de vrijheid van den arbeid, gaan de straffen soms tot vier maanden gevangenis. De boetstraffelijke rechtbank van Parijs heeft dinsdag zes werkstakers, aangehouden voor belemmering van de vrijheid van den arbeid, het dragen van verboden wapens, voor smaad en gewelddaden jegens de policie, tot straffen van 6 tot i5 dagen gevang veroordeeld. De boetstraffelijke rechtbank van Rijsel heeft dinsdag vier werkstakers veroordeeld tot straf fen van acht dagen tot eene maand gevang, voor aanslag tegen de vrijheid van den arbeid en smaad jegens het leger. Aanhoudingen Dinsdag werden te Bordeaux, Chaumont, St-Etienne en Marseille verscheidene belhamels van de werkstaking aangehouden. Men heeft Dinsdag te Amiens honderd werk stakers, die naar den arbeid terugkeerden doch die het mobilisatiebevel niet beantwoord had den, in hechtenis genomen en iü het gevang der citadel opgesloten. Men heeft ook den genaam- den Andrieux, bestuurder van het anarchistisch dagblad u Germinal aangehouden, voor sabo teering, en den cheminot Dufour voor aanslag tegen de vrijheid van arbeid. Da achterblijvers Volgens het socialistisch dagblad l'Huma nité», van Parijs, zouden oDgeveer i5,oco cheminots geweigerd hebben aan het mobilisa tiebevel te gehoorzamen. De vossenjacht Daar de policie voor het oogenblik onvol doende was om de bouw werken te Parijs en voorsteden tegen de gewelddaden van de werkstakers der bouwnijverheid te beschermen, beeft men de hulp van de rijterij van 't leger moeten inroepen. Zulks heeft de stakers niet belet jacht op de vossen te maken. Dinsdag liepen groepen metsers de straten van Parijs en voorsteden rond, om de aan den arbeid ge bleven of teruggekeerde werklieden tot de sta king te verplichten. Eene nogal ernstige woeling had te Leval lois-Perret plaats, waar een ploeg werklieden eene brug herstelden. Deze werklieden werden door een duizendtal stakers gesteenigd. De po licie en soldaten van het voetvolk kwamen tusscben en gelukten er in de aanvallers op de vlucht te drijven en vijf hunner aan te houden. Eene bende van 600 tot 700 betoogers trok dan naar Clichy om de werklieden van al de werk plaatsen weg te jagen eene botsing met de policie had plaats, tijdens dewelke twee agen ten mishandeld werden. De werkstakers trokken dan naar de Arbeids beurs der rue Rivay, te Parijs, en hielden daar eene vergadering; na afloop dezer beraadsla ging, zonden zij eene afgeveerdiging naar den policiekommissaris der wijk om de in vrijheid stelling der aangehouden woelmakerste vragen. De kommissaris weigerde natuurlijk. De aigeveerdigöeD kondigden aan dat zij het kommissariaat zouden bestormen. Doch voet en peerdenvolk van het leger werd onmiadelijk ontboden, en de stakers waagden het niet hunne bedreiging ten uitvoer te hrengc-n Op eenige kilometers van Corbeil werd een aannemer van bouwwerken, M. Simon Coudray, van Evry Petit-Bourg, op de baan door eene bende aardewerkers aangevallen en half dood geslagen. Men heeft het slachtoffer in bedenke- lijken toestand naar zijne woning gevoerd. De metsers hebben dinsdag namiddag, te Parijs, eene vergadering gehouden, en, in tegenstelling met de besluiten van de andere ambachten der bouv/nijverheid, besloten den arbeid nog niet te hernemen. ALS NIET KOMT TOT IET... Sinds eemge maanden hebben de katholieken op Overleie, eenen bond gesticht met het doel, de belangen van den werkman en kleinen bur ger ter harte te nemen en middelen aan te wen den om de verloren stemmen der laatste kiezing terug te winnen. Doch te oordeelen naar de manier van han delen van sommige leden, zou men haast ge- looven dat men werkt om bij de aanstaande gemeentekiezing weer eene duchtige klopping op te loopen. Het is ongelooflijk hoe kleingeestig zekere katholieke weerhaan zich aanstelt tegenover de neringdoeners van zijn gebuurte geen gelegen heid laat hij voorbijgaan om zijn misprijzen voor het volk te doen uitschijnen, en nu juist ter gelegenheid eener gehuurte-kermis, toont hij duidelijk welke genegenheid hij de herber gier bijzonder toedraagt. Eo zulk eene man met zooveel haat en nijd in het hart, durft zich christen noemen Mis schien bidt hij dagelijks dat hij zijnen even naaste bemint gelijk zijn zeiven... Wat huichelarij Het is da 1 ook niet te verwonderen dat de katholieken bij iedere kiezing achteruitgaan met dergelijke propagandisten kan dat niet anders, maar dat de geburen-kiezers, hem dat ook op tijd en stond eeDS herinneren, en zulke averechtsche volksvrienden aan de deur zetten, hij en zal het niet gestolen hebben. Hereergier. Studie- en sprekersbond. H uwelijksaan kondigingen Huwelijksaankondigingen van Zondag 16 October Albert Van de Cappelle, bediende., met Marie De Corte, zonder beroep, leSt-Andries. Eugeen Lescrauwaet, schipper, met Clementine Van Landeghem, schipperin, te Antwerpen. Theophiel Jonckheere, koopman, te St-Andries, met Godelieve De Vos, zonder beroep. Oscar Van Schoor, apotheker, te Antwerpen, met Leonïe De Wolf, zonder beroep. Mauritz T 'rcV.e, meubelmaker, met Anna Ros, kleer maakster. Gaspare De 1 esschere, gevolmachtigde, te Staraja Roussa, vroeger te Brugge, met Claudine Dementena, zonder beroep, te Staraja Roussa Joseph De Craemere. letterzetter, met Hélène De Vos, dienstmeid, te Wytschaete. Emiel Swinnen, mijnwerker, teChatelineau, met Alice Ryelandt, werkmeid, wonende te Brugge, verblijvende te Chcttelineau Achiel Deschamps, werkman bij de Staatsspoorwegen, met Eugenie Martony, zonder beroep, te Heyst-aan-Zee. Julien De Clercq, vuurstoker, met Valerie Dhondt, dienstmeid, te Dudzeele. Michel Feys, ijzerdraaier, met Albertina Moerman, kleermaakster. Augustin Dierendonck, werkman, met Leonie Flama, zonder beroep. Rodolphe Neef, postklerk, met Marie Maertens, z. b. BURGERSTAND VAN BRUGGE Huwelijken. i5. Emiel Glicteur, waslichtmaker, Violierstraat, met Clementine De Gheselle, naaister, St-Jorisstraat. Leon Van Overbeke. ijzergieter, Witte Leertouwers straat, met Honorine Lerou, z. b., Greinschuurstraat. Joseph Van den Berghe, paswerker, Walplaats, met Elisa De Vielder, kleermaakster, Predikheerenrei. Gustaaf Maertens, z. b., Maagdenstraat, met Leonie Van de Voorde, handelaarster. Statieplaats. 18. Joseph Verbuecken. blikslager,te Herenthals,met Magdalena Van Mellaerts, kantw., Bidderst.aat, Stephanus Raes, bediende bij het ministerie van land bouw, Genthof, met Alice Clicteur, z. b., Maagdenstr. Renatus Van den Bussche, paswerker, Peperstraat, met Leontine Denys, z. b., Drie Zwanestraat. 19, Gustave Demoen, vrachtrijder, Groenestraat, met Prudence Carels, z, b Noordzandstraat. Leoe De Bruycker, meubelmaker, te Assebroucke, met Honorine Van Mullem, werkmeid, Ganzenstraat. Over lij dens. i5. Maria Vercruysse, z. b., 28 j., ong., Gasthuisstr. Maria Van Wemmei, dagloonster, 40 ip j., echt. van Frangois Vanhandenhoven, Werkhuisstraat. 17. Frangois Vandendriessche, bakker, 82 j., echt. van Amelie Landschoot Potterierei. Leopold Costenobel, bakker, 77 j ong,, Manastraat. Francois Colson, bediende, 40 j., echt. van Marie Habels, Jacobinessenstraat. 18. Louis Frangois, steenzager, 5g ip j., echt. van Clemence Meese, Mariastraat. Elza Cordy. 7 m., Langestraat. 19. Louis Ceeele, handelaar, 85 ip j., echt. van Syl- vie Cordonnier. Breydelstraat Romanie Onderdonck, dienstmeid, 3o ipj.,ong., Langestraat. Alfons Creyf, herberg., 49 j-, echt. van Marie Dysers, Statieplaats. Pharaïlde Desouter. werkmeid, 53 jong., Mariastr. 20. Ferdinand Bosmans.gep yan den Staat, 52 jecht. van Adrienne Satnat, Hoogstraat Adolphe Willems, loodgieter, 60 j-, echt. van Emma Isselée, Peperstraat. 21. Cathérine Deboey, z. b., 86 ip j., wed. van Jan Van Daele Raamstraat. Constantin Devos, schoenmaker, 70 xp j., wed. van Anna 1 :irs, Koningsstraat. Marie Weyne, z. b., 78 j., echt. van Bernard Meche- laere, Potterierei. Amand Vermote, z. b.. 90 ip jwed. van Victorine Verplancke, Ste Clarastraai. Geboorten. i5. Ju-ia Schapdryvei Dudzeelsche steenweg. 17. Gabrielle Dumalin, Kreupelstraat. Michel Zwar tjes, St-Jacobstraat. Isabella De Smedt, Nieuwlandstr. Marie De Kersgieter, Blankenbergsche steenweg. Dona- tien Verleye, Nieuwe Meersch. Francois Doom, Nieuw- landstraat. Karei Balfoort, Kleine Hoefijzerstraat. i3. Geene. 19. Gérardine Van Damme, St-Jorisstraa Emérence Janssens, sectie ZeebruRge.. 20. Hilda Roos, Visierstrrat. Gaston De Prest. Bloe- menstraat Estella De Buyser, Kameelstraat. Albertine Van Hecke, Vischpaanstraat. 21. Albert Dieperinck, Fort Lapin. Adrienne Ver- straete, Langestraat. den stroom en toen zij den eersten stap buiten 't kerkhof zette voelde zij als scheurde er iets van haar hart. Zij had wel het meest verloren nen strijder voor haar volk, dat zij door hem had leeren beminnen met geestdrift en eene ware passie en 't ideaal van haar leveD, wiens aanschouwen en bijwezen alleen haar gelukkig maakten en de kleine plek grond waar zij arbeidde en zwoegde in een eden hadden veranderd. Mina deed nog eenige boodschappen en toen ze dacht dat zij geen volk meer zou ontmoet hebben en alleen met haar ge peinzen en herinneringen den weg naar de hoeve van hare meesteres zou kunnen terug afleggen verliet zij het dorp. Ter nauwernood eenige honderd meters ver, ziende dat geen mensch haar volgde, gaf zij lucht aan de droefheid die zij zoo lang om 't wille der boosheid der menschen en hun neiging tot kwaad sprekerij verkropt had zij zette zich op den boord van den weg en begon luid en lang te weenen. Dit ontlastte haar hart en ver zachtte haar lijden. Met gezwollen oogen en 't gelaat besproeid met tranen zat zij nog eenige oogenblikken te peinzen op het verleden en te mijmeren, toen zij eensklaps de stappen hoorde van mannen die stilzwijgend naderden. Zij stond recht op denzelfden oogenblik bemerkte zij voor haar De Backe Smid Lambrechts omringd van een schare jonge frissche kloeke jongens, wier oogen nu gesluierd door de droeve gedachten aan een vriend dien zij naar zijn laatste rustplaats kwamen te vergezellen, in gewone omstandigheden moesten gloeien en branden van jeugd van kracht en van geestdrift. De vrienden van Jan Vleminx herkenden Mina en toen deze de strijdmakkers zag van haren meester, werden al hare droef heid en smart als hernieuwd en wederom werden hare oogen als twee onuitputtelijke bronnen van tranen. De Backer en Smid Lambrecht trachtten haar te troosten, en wetende tot welken graad van vervoering zij haar volk en hunnen strijd had leeren beminnen Heb moed, Mina, spraken De Backer en Lambrecht, 't verlies van onzen vriend voor Vlaanderen is groot, maar wij hebben een verbond met ons volk gesloten wij strijden tot den zegepraal. God geve u dan een lang leven sprak Mina mismoedig. Doch 'k vrees er voor. Men zal u vernederen, u broodrooven,de werklieden, hadden alles in handen en hadden alles alleen te u honen en doen honen, en de toekomst uwer kinderen breken jzeggen. De notaris poogde zekeren dag esne maatschappij te tot dat het harteleed uw krachten zal ondermijnd hebbenen uj slichten onzijdig en onafhankelijk; 't duurde slechts weinige naar 't graf zal sleuren. Dan zijn wij er nog, de jongeren, Mina sprak nen jonge forsche kerel, om 't werk onzer voorgangers te voltooien. Vlaanderen moet en zal 't vrije en 't groote Vlaanderen worden van voorheen. Dat hebben wij gezworen. En sinds is Sterkx gevallen en De Backer en Smid Lambrecht en pastoor Daens en menige.anderen gebroken door de vervolging en een leven van gestadige vernedering en miskenning, veel meer dan zij het in hun fierheid misschien hebben willen bekennen. Maar jonge krachten komen op, bezield met geest drift en taaien wil, de hoop van ons miskend en vernederd volk, dat dank zij de schandelijke autokratie op hem uitgeoefend, door 't verbond van d rijken zonder geloof met een geestelijkheid vol heerschzucht en hoogmoed zonder liefde voor den mensch of geestdrift voor haar volk, zijn geest en zijn vernuft hem zoo rijkelijk door God medegedeeld, voelt versmachten, en in plaats van lijk vroeger te schitteren als eene zon, eerder verknecht en verslaafd achterlijk en minderwaardig geworden is onder de beschaafde volkeren van westelijk Europa. (1) SLOT. Mina bleef bij vrouw Vleminx en diende haar met de teeder- heid eener dochter. Wat de burgers van Volxem betreft, dank zij den strijd tegen de demokraten, had men gedurende zekeren tijd de banden gelost waarmede de pastorij hen gebonden hield. Doktoors en notaris meenden een oogenblik dat zij werkelijk iets waren op de gemeente. Zij werden weldra ontgoocheld. Geene enkele maat schappij werd gesticht of de priesters, dank zij de gedachtenlooze en karakterlooze massa der boeren, koehouders en arme onweten- weken om ze gansch plat te leggen en hij werd belachen en bespot op den hoop toe. Volxem lijk de negen tienden en nog meer der gemeenten van Vlaanderen, lag onder 't regiem der theocratie, der opper heerschappij, van 't geestes- en krachtdoodend bewind der priesters. Doktoors, notaris, kooplieden, winkeliers voelden hoe hun lot in handen was van de meesters van de levenlooze massa van Vlaanderen. Schijnheiligheid en platheid volgden. Talent en verdienste golden bijkans niets meer waren ze verbonden met nen onaf hankelijken geest ze wierden hinderpalen voor vooruit gang. Gemaakte en geveinsde godvruchtigheid werd bij velen reklaam en een middel tot voorspoed. Gedweeheid en slaafsche onderworpenheid, niet zooveel uit godsdienstzin als uit vrees of winstbejag, verkleinden de karakters en doodden allengskens alle bewustzijn van burgerlijke vrijheid. Alleen het klein groepje christen democraten door Jan Vlemicx gevormd, hidden zonder schroomen het vaandel recht. Zij dorsten vrij spreken, vrij han delen godsdienst als rotsvaste grondslag voor zedelijke kracht, gepaard met een sterken onwrikbaren geest van onaf hankelijkheid en vrijheid als ware vereischte voor deugd en zedelijkheid en als onoverwinnelijke hinderpaal tegen misbruiken van macht en geestelijke zoowel als wereldlijke verdrukking, dat bleef hunne leus. En sterk door hun betrouwen op nen rechtvaardigen God en door geestdriftige liefde voor hun volk en hun evenmensch, alhoewel verpletterd onder overmacht en getal, voerden zij den strijd voort, den heiligen strijd voor de heropbeuring der vroeger zoo krachtige en eerlijke doch nu zoo diep gezonken m<uigd,voor Vlaanderen vol hoop op de aanstaande ontwaking van hun hoe diep zij het nu ook ingeslapen zagen onder de manceni- lieboomen onzer pastorijen (1). (1) Elkeen zal zich herinneren de gemeene houding van geestelijke en wereldlijke overheden ter gelegenheid der begrafenis van sommige onzer hoofd mannen, bijvoorbeeld De Backer en Smid Lambrecht. 't Lijk van dezen laatste werd zelfs overgebracht naar Ninove om 't wille van de moeilijkheden die men opwierp als 't dankbaar volk een gedenkteeken wilde oprichten. Einde. (1) Mancenilieboom een boom uit de warme streken; men zegt dat deze, die er onder in slaap valt, vergiftigd wordt door zijn uitwasemingen en er van sterft.

't Vrije Woord | 1910 | | pagina 3