Geeraardsberqen EREMBODEOEM WELLE Wint lezers voor het blad 'Vooruit, GIJ KUNT DIT! HOFSTADE MEIRE Zottegem Overboelare Vooraanstaanden, bedienden, bestuursleden, propagandisten, in Januari 19 3 9 moet gij elk TWEE lezers bijgebracht hebben voor ons blad "Vooruit,, Waar proefnummers dienen gedragen, geeft ons de adressen* Elk twee lezers bij en wij hebben onmiddellijk 200 nieuwe lezers* DAT ELKEEN ZIJN PLICHT DOE Kameraden, leden onzer vakbonden tïoekje der S. C. OVER EEN FILM ALLO! ALLO! Waarheen op oudjaarsavond Arbeiderssport VREDA MET GEDWONGEN RUST DENDERVALLEI IN ONZV CINEMA SOCIALISTISCHE VROUWENBOND LEEST HET BLAD VOORUI"^ ZIJT GIJ REEDS LID DER P. C. WORDT LID DER P. C. EN GIJ, KAMERAAD, VOORDRACHT Estelle Goldstein Van alles wat S. V. V. KERSTFEEST Ons Kerstfeest De kommunisten op het oorlogspad Welgeslaagd Kerstfeest Uw geestelijk brood VOORUIT VOOR ALLEN A. B. C. RADIOBODE ,7 - Voor Allen - 1 Jan. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Wij richten dien dringenden oproep tot u. Steunt de kameraden die in Spanje vechten voor hun vrijheid, en ook voor de uwe. Het Belgische Vakverbond, teneinde ae steunregeling eenvormig te maken, heeft in akkoord met elke Centrale een steunzegel doen maken ter waar de van 1 frank. Deze frank dient ge stort te worden door elk aangesloten lid en eenmaal per maand. De steun is zoo klein mogelijk ge maakt, omdat eiken arbeider aan zijn moreelen plicht zou kunnen voldoen. Wy zijn dus ook overtuigd, kamera den, dat degenen die nog aan 't werk zijn en een redelijk loon verdienen, meer steunzegels zullen koopen. Kameraden, laat ons gelukkig ach ten dit klein geldelijk offer te mogen brengen, in deze overtuiging te hel pen den strijd onzer Spaansche kame raden te winnen, en bijzonderlijk de kinderen dier Spaansche helden van den honger te vrijwaren. Als arbeiders in. een vrij land, als arbeiders die Internationaal denken, moeten wij fier zijn het onze bij te brengen om den strijd der rechtvaar digheid en der vrijheid te steunen. De strijd der Spaansche republikei nen is de strijd van gansch het inter nationaal proletariaat. Hoog de harten Steunt de Spaan sche helden Redt de kinderen dier helden die hun bloed geven voor de vrijheid. De vakbondssekretarissen, DE BODT Henri, BAUWENS Jules, DURANT Henri, MOUDENS Theofiel. Openbare voordracht De voordracht over Hitier en zijn boek Mein Kampf en die gege ven wordt door kd Thuur DE SWEE- MBR, was aangekondigd voor Dinsdag 27 December. Door het overlijden van onzen leider pgt Emiel Vandervelde, is deze afge last geworden en zal nu doorgaan op Dinsdag 3 Januari 1939 e.k., te 7,30 uur, in de Muziekzaal, Volkshuis. Elk zegge het voort. Het bestuur. De laatste gebeurtenis voor 1938 Op 31 December prachtig S. J. W.-nachtbal Gezellengezellinnen, gedenkt onze vroegere bals gehouden op Oudejaars avond; bals vol luister en pracht; bals vol leute en plezier; bals waar mag wor den gesprongen en gezrwderd onzer klasse waardig; bals waar men telken- jiare terugkomt. Vrienden en vriendinnen, komt in groot getal naar het S.J.W.-bal. waar elkeen moet, die plezier wil maken. Uiterst puik orkest. Prachtige ver siering. Leute verzekerd. We voorspellen u voorwaar: Wie vreugde wil voor 'tkomend jaar, Moet zich niet meer bezinnen En komt die vreugd bij de jeugd [beginnen. Jong en oud, laat u.niet afschrikken door koude en sneeuw? want de zaal zal goed verwarmd zijn. Daarom, geen tbuieiblijfvers Allen als dén man naar het S.J.W.- bal.' Begin te 8 u. stipt. Ingangprys: 2,50 frank. Jongelieden, wordt lid onzer groe peering. De sekretaris der S.J.W., DE BECK A. T- B.-bericht Langs dezen weg verwittig ik alle natuurvrienden, dat er in het café van het Volkshuis een spaarkas te hun ner beschikking is. Degenen die wen- sehen te sparen moeten zich aangeven bij hun sekretaris of in het café. Natuurvrienden, aan het sparen ge gaan voor het komend seizoen dat zwaar beladen zal zijn, alsook voor den aankoop van uw eigen gereedschap. La,ter meer daar over. De leider der A.T.B., DE BECK. Verleden week werd in Voltokinema de film «BLOKKADE» vertoond. Wie deze film niét .gezïen heeft, mag het zich zeker beklagen. Op gebied van anti-oorlogsfilms, is het zeker de schoonste welke wij tot hiertoe reeds zagen. Daarin heeft men waarlijk kun nen zien, hoe het gaat in het tegen woordig oorlogvoerende Spanje. Men heeft daar gezien, hoe één enlkele man, het leven van duizenden mensohen en kinderen in handen kan hebben. Men heeft daar aangrijpende tooneelen gezien van mensohen en kinderen, welke op de straat krepeer- den van bonier, terwijl de schepen met voedingswaren voor hun oogen werden getorpilleerd. Daar heeft men ons in getoond, hoeveel er totnogtoe te verdragen is voor onze strijdbroeders in Spanje. Spijtig, dat elkeen welke mensch is, het maar niet wil begrij pen. Want terwijl men ons deze af schuwelijke tooneelen voor oogen brengt, kan men dagelijks door dag bladen en radio niets anders vernemen dan: dit land bewapent zich meer en meer, oorlog dreigt tussohen dit en dat land. Wanneer komt toch eens de tijd, dat elkeen gerust zal mogen zeggen: het is vrede. Maar wü mogen niet ver geten dat oorlog de brandfcoffers der wapenfabrikanten en groote lieden nog wat meer aanvult, en dit is de oorzaak der menigvuldige twisten. Mocht elkeen maar de woorden welke Henri Honda op het laatste van den film uitsprak aanhooren, want juist is bet wanneer hij zegde: Het zijn nu geen oorlogen meer van soldaten, maar uitmoordingen, uitmoordingen. Waar is het gemeten der menschheid? Kameraden, gij allen welke dezen film hebt gezien; gij allen*hebt zeker uw afkeer gegeven voor deze menschen. slachting in Spanje. Vergeet dan nooit, dat dit neg alles in werkelijk heid gebeurt met onze Spaansche arbei ders. Verbeet dan ook niet, bij iedere gelegenheid uw steun voor deze strijd makkers en kinderen bij te brengen. En zeggen, dat Kristus vóór 20 eeuwen tot de menschen zegde: Gij zult niet dooden. D. A. Kameraden, gezellinnen, gedenkt 1938, het treurige jaar, vol van verras singen zoowel van weersgesteldheid als van oorlogsgevaar, dat gelukkig over ons heengegaan is. Daarom, laat ons deze zwarte dagen vergeten en ons samen amuseeren In gezelligen familiekring in het Volks huis. Volgens den kalender had Vreda nu drie weken rust. Doch, het bestuur wilde van deze rust gebruik maken om vriendenmatches te spelen. Deze konden nu door de slechte weersge steldheid niet doorgaan. We zullen een kort overzicht geven over hetgeen Vreda tot hiertoe reeds presteerde en over de eindkansen Vreda speelde op eigen terrein gelijk met Oostende en Ronse, verloor tegen Wevelgem, Eendracht A. en won van Eendracht B. Haalde dus thuis vier punten. Op verplaatsing wonnen wij van Voorwaarts, speelden gelijk met N.S. Gent en Ronse, ,en verloren van Aalst. Zoodat wij op verplaatsing ook vier punten behaalden, totaal 8. W jjmogen dus zeggen dat Vreda nog zoo .slecht niet presteerde. Want, hoeveel ploegen haalden op verplaat sing zooveel punten En wij zijn er van overtuigd, had Vreda van in den beginne met dezelfde geestdrift ge speeld als nu, dat wij zeker reeds bij de huidige kopploegen hadden gestaan. Welke ploeg ging Voorwaarts op eigen terrein met 9—0 kloppen Dan ook heerschte geestdrift in onze rangen. Nochtans, wanneer onze jon gens willen, dat kunnen zij nog op de 4e plaats 'eindigen, wat reeds heel goed zou zijn. Wie moet Vreda nu nog bekampen? Op verplaatsing 'hebben zij Een dracht A en B, Wetteren, Wevelgem; aan huis Voorwaarts, N.S. Gent. Aalst en Wetteren. Zoodat wij nog vier ploegen aan huis hebben, welke gelijke of minder punten tellen dan wij. Op 8 Januari zullen heel zeker de uitgestelde matches der /mobilisatie gespeeld worden. Aldus zou Vreda op verplaatsing moeten bij Eendracht B. Deze ploeg staat op de 4e plaats en telt -2 punten meer dan Vreda. Kun nen wü daar gaan winnen, dan stijgen wij heel wat dichter by de eereplaat sen. Dus jongens, ervoor gezorgd, dat deze gedwongen rust u uw vorm niet ontneemt en dat degenen, die kunnen, deze week Woensdag- en Vrydagnamiddag op oefening gaan, om er toekomenden Zondag paraat te staan om de kleuren van de gelief den ploeg met vuur te verdedigen. De hu'dige klassementen Ie AFDEELING 1. OOSTENDE ,10 7 1 2 44 23 16 2. Wevelgem 10 6 1 3 34 18 15 3. Eendracht A 10 7 2 1 35 12 15 4. Eendracht B 10 5 5 0 36 33 10 5. Wet/teren 10 3 4 3 22 19 9 6. Aalst 10 4 5 1 24 32 9 7. Vreda ,10 2 4 4 22 25 8 8. Ronse 10 3 5 2 22 26 8 9. N. S. Gent 10 2 6 3 24 37 7 10. Voorwaarts 10 1 8 1 14 55 3 1. Schendelbeke 9 6 2 1 24 14 13 2. Aalst 8 2 2 0 35 14 12 3. Ninove 9 5 3 1 31 19 11 4. Vreda 10 4 6 0 18 24 8 5. Wetteren 9 2 5 2 13 38 6 6. Eendracht ,9 0 6 4 11 22 4 D. A. Nu de groote koude gelukkig weer voorby is zal het opnieuw mogelyk zijn het gewone bezoek aan de kinema te hernemen. En deze week zal het voorwaar de moeite loonen, want we vertoonen 1) EEN LUIMIGE KOMEDIE met Lucien Baroux, waarvan in volle op rechtheid mag gezegd worden dat het wellicht zyp beste film is. 2) DE GROOTSTAD een pro- duktie van Metro Goldwyn, waarin Sjencer Tracy en Louise Rainer de hoofdrollen vervullen. De Groot stad behandelt een onderwerp dat aile lezers van Voor Allen nauw aan 't hart ligtimmers, het gaat over den strijd der kleinen tegen de machtige maatschappyen. Toekomende week geven wy dan nogmaals een film w^ar eenieder ple zier aan beleven zal, te weten LENTEZANG met Jeannette Mac Donald en Eddy Nelson. En voor diegenen die het nog niet weten hebben wy het genoegen'te her halen dat de nieuwe film ROBIN DER BOSSCHBN ook in onze kine ma zal vertoond worden. Het jaarlyksch kerstfeest onzer vrouwengroep is met grooten luister gevierd. Vier lange ryen tafels, net jes gedekt en versierd, wachten onze vrouwtjes op. Het gure weder en de moeilijk begaanbare wegen hadden hun niet afgeschrikten wanneer het 8 uur sloeg was in een oogwenk alles bezet. De kerstboom vooraan in de zaal ge plaatst en waarin de roode lampions zoo lieflijk brandden, wekte eenieders bewondering. Er werd dapper gegeten en gemuld, en wanneer de jazz-band inzette met een krachtige «internationalwas dit het sein dat de danspartij in aan tocht was.- Stoelen en tafels werden van kant geschoven en of onze vrouwtjes gedanst hebben?! Tot in de kleine uurtjes heeft ons kerstfeest geduurd en elk stond ver stomd dat het zoo laat was. Het afgcloopen jaar Is voor de socia listische vrouwengroep ryk geweest aan propaganda en aktiviteit. We boekten een aanwinst van 68 leden. Vooruit, immer vooruit We kun nen en we moeten de 400 leden berei ken. Onze kooklessen, welke tydens het verloopen jaar zoo'n sukses hadden, zullen op algemeene aanvraag eerst daags hervat worden. Dag en uur zal in Voor Allen aangekondigd wor den. Gezellinnen, houdt u gereed. Claes Mathilde. Ons Kerstfeest Niettegenstaande het vriesweer, was onze groote zaal weer vol geloo- pen met partygenooten en kinderen, om van het prachtig feestprogramma te genieten. Films, balletten, twee spraak, tombola en kerstgeschenken vielen uitermate in den smaak. Het jonge volkje was opgetogen. We danken hier nogmaals allen, die het hunne bijgedragen hebben tot het welslagen van ons feest. Kame raad Prosper De Bruyn herhaalde den oproep, dien hy reeds op ons Cecilia- feest had gedaan, ten voordeele van onze fanfare De Werker Een mu- z'ekkorps rechthouden, kost veel geld. Vermits er geen rijken onder ons zijn, moeten de leden zelf steunen. Spreker zei ervan overtuigd te zijn, dat zelfs de armste onder ons een stuiver zal overhebben voor ons volksmuziek. Binnenkort ?orden de omslagen tlhuis besteld. Steunt, kameraden. Partijgenooten, nogmaals moeten wij eraan herinneren, dat gij als socialist voor plicht hebt lezer te zyn van het blad «Vooruit». Huisbezoeken werden hiervoor reeds ingericht. Hierdoor werden enikel nieu we lezers bekomen. Maar dit is niet voldoende. De partygenooten zouden van zelfs moeten begrijpen, dat hun plicht is lezer te zijn van een blad, welke hun klasse dient. Zoodoende zui. len ook hun kinderen een socialistische opvoeding genieten. De propagandaclub zal nog voortgaan met huisbezoeken te doen bij kameraden niet-lezers. Wij hopen dat wij overal een goed onthaal zullen genieten. Degenen die graag een week het dagblad kosteloos willen ontvangen, verwittigen hiervoor den d-agbladverkooper. Laat u nu nog direkt inschrijven, 'dan kunt gij na Nieuwjaar nog deelnemen aan de kes- telooze tombola van «Vooruit», waar aan 6.000 fr. pryzen verbonden zyn. Alle lezers dienen op Woensdag 3 Januari, hun lot aan den verkooper te vragen. Als wij vóór een tydje schreven, dat onze propaganda cluib moest burger recht verwerven, dan mogen wij zeker nu reeds ze;gen, dat wij daarin ge slaagd zijn. Overal wordt er over ge spreken. Verscheidene nieuwe leden lieten zich opschryven, waaronder vele jongeren. En dit heeft de P. C. dan ook niet uit het oog verloren en denkt er reeds aan een schrijversfcomiteit te stichten voor onze jongeren. Men meet deze woorden niet te hoog opnemen. Wij bedoelen hiermede een kemiteit te stichten van enkele jonge kamers den om elk op zijn beurt een artikel te leeren schrijven voor het blad «Voor Allen». Wij zouden hierdoor onzen naam van propagandaclub veel eer aandoen, gezien deze artikelen zouden loop-en over politieke en syndikale be wegingen, alsook over bepaalde proble men. Wij verzoeken onze kameraden, die zich hiervoor geneigd voelen hun naam over te geven aan den sekretaris der P. C. D. A. Oudjaarsavond Zaterdag, 31 Januari, gezellig sa menzijn in het lokaal. Leute ,en ver rassingen. Zaterdag en Zondag, prachtige kinem avertooning Koöperatief De intresten op de schuldbrieven worden heden, zaterdagnamiddag, uit betaald. Te koop Splinternieuwe automatische balans en groote bascule. Zich te bevragen bij kü. De Bruyn. Gewestelijke Sociale School Door onvoorziene omstandigheden kon die eerste les over «Vakbeweging» niet doorgaan op Vrijdag 23 December Gezien de Kerst- en Nieuwjaarsavon den wo dt de eerste les nui gegeven op Zaterdag 7 Januari, te 7 uur stipt. De leerlingen hebben dus nieuwjaarvakan- ti? 'en kunnen hun werk dus met zorg afmaken. Wij verwachten ze allen stipt op uur Zaterdag 7 Januari. DE SCHOOLRAAD. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Francois Mincke, Deux-Acren, met Marie' Torrekens, Gaffelstraat. Gaston Van Lieffe- ringe, Ouden steenweg, met Suzanne Joris, Buizemont. GEBOORTENGustaaf Vande Vyver, Port Vanderhaeven. Marie Desmecht, Kloosterstraat. Veerle Van Nleuwenihoeve, Nederboelare. Gerard Williame Lessen. Marie-Ro- se en Simonne De Weerdt, Buizemont- straat. André Van Lierde, Schen delbeke. OVERLIJDENS. Leonia De Poor ter, 65 jaar, wed. Gustaaf Willems, Gasthuisstraat. Julien De Roeck, 4 m., Bekerstraat. Gisèle De Clercq, 4 m., Papierenmolenstraat. Zondag 1 Januari zyn de bureelen gesloten. Maandag 2 Januari zullen de buree len open zijn van 9.30 tot 10 uur. waarop wacht ge om aan te sluiten in onzen vak bond, in onzen zieken- bond, in onzen werkers- bond, waarom geen lezer van ONS dagblad spreekt op Zaterdag 7 Januari, te 7 1/2 uur in het Volkshuis, over de Joden vervolging in Duitschland en over het Jodensvraagstuk in het algemeen. IZedaar een intere.santé voordracht. Estelle Goldstein zelf is van Jood- sche afkomst. Niemand beter dan zy kan dus spreken over dit aktueel pro bleem. Niemand beter dan zij kan over de vervolging, de marteling, het ver bannen der Joden in Duitschland spre ken. Het is daarenboven een begaafde spreekster. Wij denken dan ook dat een groot aantal partygenooten naar deze be langrijke voordracht za' komen luiste ren. Toegang vry voor iedereen. Wat is het nieuw gemeente bestuur zinnens met de volgende straten? Burgstraat, heel slecht. Welleweg, een deel slecht. Van de Maelestraat, in een slech ten toestand. IJzerenweg.traat, mag verbeterd worden. Aalststraat, idem. Leuvestraat, hier moet sterker aan gedragen worden voor het bekomen van de noodigs finances van hooger- hand to: gestaan. Beschebeek, heel slecht. Groenstraat, een deel slecht. Heuvel, slecht. De Boomstraat, idem. Roncevaalstraatje, idem. Van de Vijverstraat. heel slecht. Groeneweg, heel slecht. Het nieuw gemeentebestuur, dat dus overwegend katholiek is, moet weten wat het met deze rtraten zal doen. Enkelen zijn zeer slecht: Groeneweg, Van de Vijverstraat, enz. Er moet een nieuwe stratenpolitiek gevoerd worden. Waarom er in de bewaar school Zavel, een onder wijzeres moet bijgezet worden Deze bewaarklas heeft winter en zomer een middelmatig getal leerlin gen van 48. Wij drongen vroeger aan opdat er in de zomerperiode een onderwijzeres zou bijgezet worden. Dit werd aange nomen. Maar ook dit is niet voldoen de. En wy zyn in ons recht. Ziehier wat het koninklyk besluit van 15 Februari 1833 zegt: De bewaarscholen moeten minimum •een bevolking hebben van: 1 klas 20 leerlingen; 2 klassen ieder 20 leerlingen; 3 klassen ieder 25 leerlingen. Met de school op de Zavel dus te verdeelen in 2 klassen bekomen wy ons wettelyk getal en zelfs meer; want 48 gedeeld door twee is voor rider klas 24 leerlingen. De katholieken hebben dus de min derheid in de kommissie van open baren onderstand. Dat is al iets. Dus, indien de wet niet ve andert of de samenstelling van de kommissies van openbaren onderstand, zal deze min derheid wel voor vier jaar zyn. De burgemeester was prikkelbaar. Zie, dat is te begrypen. De kommis sie van openbaren onderstand Is een organisme van belang. Het aantal werkloozen is hier ta melijk hoog. Dit beliep tot 515 mannen en 35 vrouwen verleden week (middelbare cyfers) De liberale groep Van den Berghe hield haar Ceciliafeest verleden Zen dag. Het schynt, dat er maar 130 man meer aan tafel was. Wat verschil tegen hieit gioriefydperk van deze groep toen er meer aan 300 man wa ren. Een teeken des tyds. Het is een publiek geheim, dat het niet goed gaat tusschen den heer ear lier en den heer Van Pottelsbergh. Voor den. heer Van Pottelsbergh is het niet aang:naam herinneringen uit 't verleden op te diepen, namelijk: de handelwijze van de katholieke partij met zyn vader zaliger. En voor den heer Carlier is het niet aangenaam aan de toekomst te denken: hy moet zyn ontslag geven als burgemeester. Wy schreven den volgenden brief naar het kollege van burgemeester en schepenen: EREMBODEOEM27-12-38. Aan het kollege van burgemeester en. schepenen, Mynheer, Wil aan dé dagorde der eerstko mende gemeenteraad-zitting de vol gende punten zetten: 1. Verplaatsing der klassen meis jesschool Burgstraat naar den Zavel. 2. Aanstelling eener onderwijzeres voor het froebelonderwijs op den Za vel. 3. De stratenpolitiek. Met hoogachting, A. Vijverman. HELENE BEECKMAN lid van onzen ziekenbond, terug uit de kolonie Ons Kerstfeest Prachtig geslaagd. Zooals voor gaande jar:n ,'t café van het Volks huis was veel te klein. Als haringen stonden zy opeengeplakt. Br was gezorgd, voor een prachtige tombola. Pgt. Louis Meert, voorzitter, noem de allen welkom en wenschte een ge lukkig Kerstfeest. Hy verleende onmiddellyk het woord aan gezellin Julienne K:urvels, sekre- taresse van onze vrouwenorganisaties. Deze wekte; in gepaste woorden, de v. ouwen op tot stryd en tot organi satie. Zy vroeg om allen lid te wor den van de Vooruitziende Vrouw. Ze sprak ook over den noodzakelyken steun voor Spanje. Vyverman handelde over den plaat jelijken politieken toestand en onder- lynde de sterkte onzer organisaties. Verder sprak hy een woord over den algemeenen politieken toestand en den strijd in Spanje. Beide sprekers werden warm toe gejuicht. Een omhaling voor republikeinsch Spanje bracht 87.40 frank op. Nog laat in den avond was er vreug de en vermaak in het Volkshuis. Strijdpenning Adolf De Backer geeft O.50 fr. voor den strijd omidiat hij gauw aan hot hu- welyfcsfeest zou zyn. Ons Kerstfeest Ondanks het gure weder en de on mogelijkheid voor vele kameraden cm met hun heele kleine kleute s op straat te komen, was ons Kerstfeest buiten gewoon gelukt. Meer dan tweehonderd kinderen hebben hun koeken afge haald. De oproep do:r Richard Wil.e- marek gedaan om in de mate van het mogelijke loten te koopen van de tom bola der vrouwengroep «De Vocruit- ziende Vrouw» was flink beantwoord geworden. Iedereen had begrepen dat alleen solidariteit de maciht kan uit maken onzer partij en dat we aange wezen zijn om elkander ho'.p te ver- leenen. De «Roode Rakkers», de cnvermoei- baren, dezen die altyd gereed zyn om te offeren in dienst der party, hebben gedurende uren ons volk in een goede stemming geb acht. Wij durven hopen dat iedereen te vreden was, ook de Vooruitziende Vrouwen ook de «Roode Rakkers» en voor ons was het een ware partijdag. Nieuwjaarsavond Iedereen weet het e,n het is overi gens reeds een gewoonte geworden, dat het Volkshuis op Nieuwjaarsavond een tombola geeft. Deze is gansch k:ste- loos en wo dt geschonken aan de ver bruikers die sedert 10 December bij elke konsommatie een nummer vov de tombola hebben bekomen. He meer nummers dus. hoe meer kans. Er zyn zooals ieder jaar vele schoone prij zen en onze klanten en partijgenooten weten dat het altyd nuttige stukken zy n. Woa om ieder maal juist op Nieuwjaarsavond een tombola? Hewel dat is gemakkelyk te raden Nieuw jaarsavond is voor ons. werkende klas se; de avond waarop we het verloopen jaar met zijn krisis, zyn ellende, zijn ongemakken vaarwel zeggen en waar op we gezamenlyk in feestviering het nieuwe jaar Inleiden met de hoop op een beter jaa van meer geluk, van meer arbeid, dus rok beter bestaan voor ons volk. Daarom laten we dien avond al hetgeen dat voorby is, rus ten. Wij vereenigen ons in ons lokaal, als vrienden van allen,hopende een schamen prys te winnen én geluk te wenschen voor het komende jaar. Wij verwachten tal ijke vrienden de tombola begint te 9 uur stipt. S. M. «Het Volkshuis» Bij besluit noodigen wij al de aan deelhouders uit op Nieuwjaarsavond te 8 uur stipt in het Volkshuis, Steenweg, de intresten te komen afhalen. Te Zottegem heeft de S. V. V. voor de eerste maal een gezellig samenziin gehad, ter gelegenheid van Kerstdag. Niettegenstaande het weder u.terst keud was. was de opkomst goed. Van vóór het gestelde uur liep het Volks huis stilaan vol. Omtrent alle aangesloten vrouwen der S. V. V. met hun kinderen, alsook deze welke regelmatig de raadpleging voor zuigelingen bijwonen, waren er tegenwoordig. Het bestuur van de S. V. V. had er aan gehouden aan ieder kind van een lid der S. V. V. een kerstgeschenk te overhandigen. Te 17 uur stipt werd een aanvang gemaakt met het feest. De voorzitster, Hélène De Loor, ver welkomde de aanwezige vrouwen en kinderen en zegde hen, dat er dus een kerstgeschenk zou gegeven worden, dat er ook een tombola zou plaatsg. ij- pen van verschillende schoone prijzen en dat de opbrengst ten goede kwam aan de hongerige Spaansche kinderen, want dat het onze plicht is, als vrou wen en tevens als moeders, te denken aan diegenen welke stryden voor hun vrijheid, maar ook voor de onze. Ze drukte de hoop uit, dat iede:eer. er het zijne zou t:e bijdragen en dankte de aanwezigen er van harte om. Dan verleende zij het woord aan Lieske Goddefroy, die de volgende uit eenzetting gaf over dit eerste kerst feest en waarom de soc. Vooruitziende Vrouwen dit vieren Vrede zij cp aarde voor alle men schen van goeden wil. Wij herdenken Kerstdag omdat het een hulde is aan hem die het eerst van vrede sprak onder alle volkeren. Wij herdenken Hem, die zijn leven gaf om de minderen te verdedigen te gen hen die leefden in ave vloed en aan de slaven het leven ontnamen. Sinds 24 jaar hooren wij van wapen geweld eerst de groote stryd van 1914-1918, waar millioenen jonge man nen sneuvelden; overlydens van dui zenden vrouwen en kinderen tengevol ge van het geweld en de ondervoeding, ziekte, honger en koude. De gewelddaden van Duitschland te gen Oostenrijk en Tsjecho-Sloiwakije de broederst ijd in Spanje, waar hon derden en duizenden ensohuldige vrou wen en kinderen gedood werden door de afschuwelijke bammenaanvaller. vit de lucht door dezen die ganse he volkeren willen onderdrukken. De strijd van Japan en Ohina, waar de zelfde methodes worden gevoe d, dtor het dooden van vrouwen en kinderen, om een gansch volk te verdrukken en uit te persen. In ieder land wordt door de werken de klasse naar werkelyken vrede ge streefd. Geen enkele stand st eeft meer naar vrede als de werkende stand, omdat hij weet dat o:rlo,g of geweld betee- kent dood. vernieling, ziekte, werk- gebrek en krisis. Het is de werkende klasse alléén die door oorlog het slachtoffer is, maa.r ook zij waardeert de ove: tuigde hulp dier enkelen der burgerij, die ontoaat- zuchig zich aan de zijde scharen der arbeidende klasse. Daan:m moet de arbeidende klasse één zijn in haar strijd van «Oorlog aan den oo log». Het is onze plicht onze vrouwen, onze moeders, onze kinderen te ver dedigen tegen den oorl:#. Op, vrouwen! Op, moeders! Sta op voor den vrede! Het bestuur der S. V. V. geeft als aandenken aan den vrede ,aan ieder kind een kerstgeschenk of v.edesge- schenk Dadelyk daarop had de overhandi ging plaats der kerstgeschenken aan de kinderen. De verkoop der loten v,:or de tombola heeft de som opgebracht van 125 frank. Het bestuur der S. V. V. Zottegem kan niet nalaten alle tegenwoordige leden voo: deze prachtige' daad van solidariteit van harte te danken. V or het Bestuur Lieske Goddefroy. Voor de eerste maal dat we de gele genheid hadaen in ons prachtig zaal tje ons Kersueest te houaen, mogen we opreent vixtorie kraaien. Het was buiten elks verwachting. Niet,tegenstaande net gure weder, was onze zaal proppensvoi. En te b uur, by het openen aer gorayn tot he» vertoonen van onzen praentig ver sierden en verlichten kerstcoom, kon ons volk zyn oogen maar met geioo- ven. Neen zoo'n praentige keistooom werd te Hofstaae nog nooit tentoon gesteld. Gieters bepaalt zich by het uitspre ken eener korte, doen gepaste gele genheidsrede en een paar Kleutertjes komen deklameeren in aiwaenting van aen kerstman. Bij dezes verschijning ryst de gan- sciie zaal reent en Koekjes worden aan de kinderen uitgedeeld. Kerstman aannoort dan nog een vyftiental schoone en passende dekla- matieën, alien in periektie opgezegd door onze kinderen. Oprecht, oe vermenen allen om hun flinke prestatie vermeld, want bijna allen belooven voor de toekomst. Met het deelen der kerstgeschenken eindigt deze prachtige avond, doch niet vooraleer een ronaeken voor he» kerstfeest, de mooie som van 42,25 fr. opbracht: Ook Spanje bedacht Door een onzer aanwezige kinderen werd een liedje gezongen ten voor deele der Spaanscne kinderen, wat 3z frank bezorgde. Strijdpenning Omdat Sooi, ug de Slnco, met hei kleintje moest thuiswachten, terwyi zyn vrouw het kerstfeest by woonde, geeft zyn vrouw 2 fr. omdat de kin deren Emma en Martha zich zoo flink van hun taak kweten, geeft de moe der 2 fr. Georges doet er 1 fr. by, omdat onze Sooi zich als een deftig huisvader gedroeg, inplaats van te bollen omdat het zoo'n goeie patee- kes waren, 1 fr. en nog 1 fr. omdat Sooi zijn vrouw zich een stuk in haar kraag gaat drinken op 't kerstfeest van Kinderwelzyn. NOG SPANJE Eene goeie vrouw S. C.' 5 fr. voor de arme kleintjes van Spanje Mme Stevens, 5 fr. voo- hetzelfde doel. Nog voor 't Kerstfeest Een goeie vrouw, S. C., 2e storting van 5 fr. voor 't kerstfeest en nog 5 fr. van Mme Stevens voor hetzelfde doel. Aan. allen onzen besten dank. Namens het besuur, G. Pieters. Ten zeerste getroffen door den bur geroorlog vanwege de kommunisten in het Vlaamsche Volk en dit tegen over twee personen. Coifieur en De Groot moeten het verduren, ornaat zij zich niet laten leiden door deze oprto- kers. Ter hoogte van de Boschs„raat werd alle weken het offensief ingezet, met de bedoeling de socialistische stel lingen in te nemen, hetgeen echter rog niet is gelukt. Om dit te berei ken zoeken de kommunisten alle oude wapens uit den hoek de lezers van het Vlaamsche Volk kunnen ze we kelijks kontroleeren. Nochtans daar wy ook veel oude wapens in ons bezit hebben, zal het niet gemakkelyk zijn hun doel te bereiken en zijn wij zin nens ons tot het uiterste te verdedi gen. Om zoo gauw mogelijk de arbeiders, die aan deze laffelijke aanvallen deel nemen, te overtuigen, willen wij hen voor deze week enkele woorden neer pennen, Het is een publiek geheim dat in de Bosohstraat het kanon werd geladen door alias Jef Van Droogen- broeck (aartsvijand van Coiffeur) om nadien te worden afgeschoten door De Schutter Arthur. Jef is gewoon genie pig werk te doen omwille der centen. Zoo werd door Jef, iedere maal dat dat er een meeting of vergadering plaats grijpt bij de kommunisten, de gendarmerie verwittigd om nadien met volle 'geweld op Coiffeur af te stor men en zoodoende het de lezers in te planten dat Coiffeur de gendarmen op hen afzendt. Dit alles geschiedt, De Schutter, buiten uw weten. Wat zegt gij van zulk een gewetenloozen laste raar. Hij zou zulks kunnen looche nen maar het is uit heel betrouw bare bron vernomen wij zijn er zeker van, dat het de zuivere waarheid is, en zullen ook alles in het werk stel len, om deze eerroovenden opstand langs eerlijken weg te doen eindigen. Aan u, heeren kommunisten, het woord. Zoo gij voort gaat met laste ren en verdacht maken, zullen wij ook eens uw eigen families onderzoeken en trachten er wat meer tevinden dan een Gsntsch strop. Wij willen, nu meer dan ooit, de eenheid der socialistische georgani seerde arbeidersklasse verdedigen en verstevigen. Nochtans zullen wij al de mc-dcrir, waarmede gij ons bezwaddert, met zuiver water verwijderen. Het woord is aan Jef, de geheime agent, de ploeteraar in 't vuil, de on verantwoordelijke hy die schrik heeft van het daglicht en zelfs van zyn schyn. Niettegenstaande het koud weder kunnen wy ons tevreden stellen, a^r* opkomst onoer gezellinnen en partijge nooten met hun kinderen was neel bevredigend. Er was plaats te weinig. De Kerstboom was in orde. Te 9 uur was alleman aan tafel. In een soci- list.soh huisgezin wordt alles geregeld in de mate van het mo gelijke en ondanks het vele volk en ue weinige plaats was iedle.een tevreden. Dai iedereen het zich gced liet sma ken moet men niet vragen, alles was opperoest en van de 'beste hoedanig heid. Na het eindigen van het avondmaal was het de beurt aan onze kinderen die met ongeduld en met stralende oogjes d'5 Kerstgeschenken in 't oog hielden. Toen kameraad Simoens aankon digde- dat alle kinderen z.ch moesten in ry stellen, duurde het niet lang en op enkele minuten tyd waren de kin deren in het bezit van hun Kerstge schenk. Onmiddellijk .daarop opende V. d. Neueher de spreekbiurt en dankte al de aanwezige leden voor de talrijke opokmst; hij gaf het woord aan Ka meraad Simoens. Deze handelde over de gemeentepo litiek. Spreker wees er cp, dat onze partygenooten niet mochten denken, dat wij de volledig: meerderheid heb- jpben alleen; wij dienen rekening te houden met de k-rtelvoerende partij en de verbintenissen die wij samen hebben gesloten. En wanneer wy er alle sociale wett:n willen doorhalen, moeten wij in de toekomst den stryd met verdubbelde kracht doorzetten. Veivolgens handelt spreker over de regeeringspoliitiek, toont aan hoe las tig het is voor onze ministers er een stuk sociale wet door te halen, vvyst vervol :ens aan hoe hard de strijd g-- vcerd is geweest om er de verplich.e verzekering defer te krijgen. Spreker zegt verder dat het niet vol doende is de meerderheid te behalen, in de gemeente g.zien dat de gemeen ten afnankelijk zijn van den siaat. En wanneer de staat door katholieken be stuurd wordt zal er voor ons, socia listen, in de gemeenten niet veel te verwachten zijn. Daarom moeten wij van nu af trachten den strijd in te zet ten en propaganda te veer en voor de Kamrverkiezmg van 1940. Als besluit spreekt Simoens nog over den stryd onzer Spa- rtsche kameraden, die sedert 2 jaar haranekkig weer stand bieden. Hij vraagt verder te steunen in de mate van het mogelijke, stelt voor een lied te Zingen te voordeele onzer Spaansch: kameraden. Met toejuicivn^en sioot deze spreek beurt. Vervolgens ts het kameraad V. d. Bruggen, die aan de beurt kunt en zingt het Led v.n hét Blok uit Geer- aaidsbergen. 't Is kameraad "Leopold Clement die de omhaling doet en ons het sommetje brengt v-n 31 fr. ten voordeele van onze Spansche strijders. Te 12 uur gaat men over tot de trek king der pryzen aan den Kerstboom. Er waren niet minder dan 26 pryzen. In de beete verstandhouding sloot dus dit socialistisch feest 1

Voor Allen | 1939 | | pagina 7