DEZELFDE WONDERBARE SUNLIGHT ZEEP... §§i7 RAKE BEMERKINGEN NIEUWE SCHOONHEID DER TINT DE REIS OVER DEN OCEAAN POLITIEK PANORAMA EEN KONFLIKT OVER OPGELEGDE PRIJZEN EN RISTORNOS Maak een kaboutermuts Uw grijs haar UURROOSTER VAN RADIO«VLAANDEREN De spaarzaamste zeep die, zonder gevaar voor het linnen, de NATUURLIJKE BLANKHEID verzekert ECZEMA - SCHURFTIGHEID Voor onze lezeressen Mi- te doen naar een f De val der bladeren Modelvliegtuigen EEN VERHAAL VOOR ONZE KINDEREN ALBUM "ESPANA Naar een versterkte regeeringsploeg n -ifPf mB9 mm %Wm. RECHTSKUNDIGE KRONIEK Prachtig winterlandschap in de Luiksche Ardennen 8 - Voor Allen - 8 Jan. 1939 iwmmemm Indien gij reeds Sunlight gebruikt, weet ge, dat deze zeep een goede waarde vertegen woordigt. Thans is deze wonderbare zeep nog voordeeliger, omdat haar prijs op 2 fr. per karton verminderd werd. Sunlight maakt uw linnen helder. Door grondige verwijdering van alle vuil geeft zij uw wasch natuurlijke blankheid. Sunlight bevat geen enkel schadelijk product; 't is de zuiverste en beste zeep, de zeep die grondig reinigt. Gij kunt uw linnen niet behoedzamer behandelen dan Sunlight dit doet. Haar omzichtige werking verzekert het goed dan ook een veel langeren duur. S 84 0246 BFL DE heer Pauwels, •voorzitter van het Algemeen Kristen Vak verbond, is meer dan eens belangwekkend in zijn wekelijk se he bijdrage aan het dagblad De Tijd ZuIks was weer het geval in het nummer van 24-12-38. We lukten er nog nimmer in, het met hem honderd percent eens te zijn In een heele boel vraagstukken voelen we steeds dat er heel wat draden zijn, welke we beiden in de hand kunnen houden, zonder in onze omgeving ver dacht of beschuldigd te kunnen wor den, dat we ketters zijn. Zulks bewijst ten overvloede, dat de socialistische en kristene arbeiders, verdragende en gemeenschappelijke belangen hebben, waarvoor geen enkel dogmatische levensbeschouwing, voor dezes onmiddellijke verwezenlijkingen, een hinderpaal zou mogen zijn. Dit is ongelukkiglijk niet zoo Zulks was eveneens niet het geval, tegenover het groot sociaal probleem van de verplichtende verzekering tegen onvrij willige werkloosheid. Het ging evenwel minder over het principe dan over de toepassingsmetho des We voegen er oogenblikkelijk aan toe, dat we langs beide kanten van de barrikade, daarover allesbehalve eensgezind waren. i Hadden we de stoutheid zoover ge dreven, onbewimpeld ruggespraak te I houden, menige sloot, aan wiens boor- den, we ieder aan den overkant met enze opvatting staan te trippelen, zou denkelijk wel kunnen overbrugd wor den. En er zou minder schade berok kend zijn aan de sociale beteekenis van de wet zelf. In De Tijd van 24-12-38, trekt de heer Pauwels te velde tegen ze kere opvattingen van het patronaat, inzake de bijdragen die ze zullen moe ten storten, en wat ze daarvoor op vorderen. Lees eens hieronderstaande met be trekking daarop Maar wie betaalter feitelijk de bijdrage, die aan de werkgevers ge- vraagd zal worden Dat is een vraagstuk, dat in 't licht gesteld moet worden. Wanneer de arbeiders bijdragen storten, is er absoluut geen twijfel mogelijk het zijn zij die met hun eigen centen betalen, ofwel recht- streeks ofwel onrechtstreeks door af- houding op hun loon. De rimpels kunnen verwijderd worden. Een Professor van de Uni versiteit van Weenen heeft een ver bazend jeugdschenkend element ontdekt - Biocel - dat thans bevat is in de CrèmeTokalon, Rooskleurig, Voed sel voor de Huid. 's Avonds gebruikt voedt en verjongt zij de huid terwijl gij slaapt. Heel anders is het wanneer het gaat om de bijdragen der patroons. De bijdragen, die gestort worden voor de «sociale lasten., komen niet uit den zak van den werkgever en zelden beteekenen zij een vermindering van de sommen die er moeten inkomen, daar zij eenvoudigweg aangerekend worden op de algemeene onkosten der onderneming en den kostprijs komen bezwaren. Het gebeurt weliswaar, wanneer ondernemingen in moeilijkheden ver- keeren, dat de kostprijs niet ver- zwaard mag worden door deze las- ten, althans niet in het begin, maar steeds komt het oogenblik waarop deze lasten opgeslorpt worden. Per slot van rekening zijn het dé kliënten, die betalen, maar niet zel- den hebben de arbeiders daar hun aandeel in vermits hun aktie tot verhooging der loonen, veelal afge- wezen wordt onder voorwendsel dat de sociale lasten al te zwaar druk- ken op den kostprijs. De sociale lasten die op de nijver- heid wegen kunnen sommige onder- nemingen in moeilijkheden brengen, ze worden echter niet betaald door den werkgever Een socialist zou de zaak niet beter en klaarder kunnen stellen en M. Pau wels staat dus met zijn proza buiten alle mededinging. Maar... maar, toen van socialistische zijde, dezelfde thesis voorgehouden v/erd, scheen de heer Pauwels het nog niet met voornoemde thesis eens te zijn, want toen werden we van kristen zijde er voor gewaarschuwd, dat we de niiverheid niet te veel mochten be lasten. Maar een bekeerde zondaar, gaat soms verder dan zijn biechtvader Dit is geen schande maar 't bewijs, een bloeden en ontwikkelden geest te be zitten. Lees maar hieronder de getuigenis van den h. Pauwels zelf, nog In De Tijd van 24-12-33. Waar het or> aankomt is te weten wat deze lasten vertegenwoordigen onder sociaal opzicht. In een goed georganiseerde maat- schappij, die dus in dienst staat van de menschen en niet van het geld. moet de eerste bekommering zijn aan de arbeiders een voldoende loon te verzekeren en hun toe te laten zichzelf en hun familie te vrijwaren tegen de risiko's van het leven, na- tuurlijk mits het zoeken naar het middel om de risiko's evenwichtiger te maken in stelsels van onderlinge verzekering, die dus door hen en voor hen geerganiseerd zijn. Juist omdat de loonen onvoldoen- de zijn om deze risiko's te kunnen dekken, zelfs door een onderlinge verzekering, mag de Staat, zich be- roepend op het algemeen belang, de verplichte verzekering opleggen tegen sommige risiko's en de werk- gevers dwingen er hun aandeel in te dragen.» Bravo Bravissimo, M. Pauwels Geloof ons, ge zult u als lid moeten laten inschrijven van een der svndika- le afdeelingen bij Het Belgisch Vak verbond aangesloten. Ge ziit te verstandig om maar de minste illusie te koesteren, dat een pro cent van wat ge hierboven schrijft, te verwezenlijken is met het Katholiek Blok en de Federatie der Katholieke Kringen. Het zijn de Bachi-Bouzouks van de beulorganisaties. welke in Kamer en Senaat, alles gedaan hebben om te be letten wat gij nastreeft. JOS. COOLE. "Olledlge genezing of verbetering 35 t.h. in minder den een maand door COPALITA en LIBAMBOU. Alle depots en apotheken, zoo niet Laboratorium IDOINA, 1. Leon Jouretstraat, Brussel, XL, Telef.: 43.17.18. Raden aan uw geneesheer te bezoeken. (46 Om de huid frisch, zacht en fluweelachtig te maken, vrij van zwarte stippen, uit gezette poriën en onvolmaaktheden, gebruik eiken morgen de Crème Tókalon, Witkleurig. De uitsla gen zijn waarlijk wonderbaar. Vrouwen van 40 die er nu maar 30 uitzien. Een door de jaren gerimpelde huid wordt n een mooie jongemcisjes tint veran derd. Succesvolle uitslagen worden ge waarborgd met de Cremen Tokalon, Voedsels voor de huid, zooniet wordt •ïw geld terugbetaald. Het vallen der bladeren geschiedt niet bij alle boomen op dezelfde wij ze. Bij de beuk is het het gebladerte van de kleihe twijgjes, dat het eerst naar beneden komt dwarrelen. Pre cies het tegenovergestelde gebeurt bij den Italiaanschen populier, want hier blijven de bladeren aan het eind van de scheuten nog zitten, als de an dere allang verdwenen zijn. Jonge esschen schudden hun blaadjes af, maar houden de steeltjes van de bla deren wat langer vast. Bij de kleine beuken, eiken en haagbeuken ziet men dikwijls de uitgedroogde blaad jes den heelen winter aan de takken zitten en zelfs als de lente haar in trede doet en nieuwe, frisschie, groe ne blaadjes aan de takken brengt, zijn ze nog niet geheel en al ver dwenen. Het bouwen van vliegende model vliegtuigen, die eerste stap op den langen weg, welke voert naar het einddoel, het zelf vliegen met zweef- en motorvliegtuig, wordt door de jeugd al meer en meer beoefend. De firma J. M. Meulenhoff komt de jeugdige vliegtuigbouwers thans te gemoet door een serie werkteekenin- gen van vliegende modelvliegtuigen uit te geven, ontworpen door kon- strukteurs van naam. De eerste twee verschenen modellen zijn het ther miek zweefmodel «Cumulus G 12» door H. Glanzer en het motormodel «Sperwer II» door J. van Hattum. Beide modellen werden gekeurd door de Kommissie voor modelvlieg tuigbouw der C. J. C. van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Verpakt in een handige omslag en voorzien van een uitvoerige toelicnting, zul len deze werkteekeningen er niet weinig toe bijdragen de lust tot zelf bouwen te bevordereji. Wie was de eerste man, die den At lantisch en Oceaan overstak? Natuur lek, dat weet iedereen: Cohimbus. M*»t zijn schip, de «Santa Maria» vertrok hij op 3 Augustus 1492 uit Spanje. Hij had een moeilijken overtoc.vt, omdat hij op goed geluk moest zeilen. Kaar ten had hij niet, w.snt deze deelen van de wereld waren toen nog niet bekend. Hcnderdvierenzestig dagen duurde de reis; pas het vol-ende jaar kwam hij in Amerika aan. HondCTdivieTenzesiig diagen... denk even goed na: d t zijn meer dan vijf maanden. In die tijd meenden de meeste menisoheti nog. dat de aarde niet rond was. doch plat. Velen van de zeelui op Columbus' drie schepen geloofden steevast, dat ze hun ondergang tegemoet zeilden. Ze dachten, dat er nooit meer land tou komen en dat ze zouden moeten ster ven, bij gebrek aan eten en drinken. Columbus kreeg zelfs muiterij oan boord en hij had al zijn inzicht en lis tigheid noodiig om de schepen behou den over te brengen. Hij meet wei heel sterk van karakter geweest zijn, dat hij doorzeilde, tegen den raad van alien in. tegen den wil in van ai zijn metgezellen. Des te er ger was het dan ook voor hem, dat hij later in ongenade viel bij het Spa-n- sohe hof en dat hij arm, verlaten cn miskend moest sterven. Men had den weg naar Amerika ge vonden en op 20 April 1534 vertrok do Fransohiman Jacques Cartier van Saini -Malo met zijn schip, de «Grande Hermine», natuurlijk ook nog een zeil schip. Ook hij bereikte Amerika en hij deed er al heel wat korter over dan Oolumibus. De eerste stoomboot, die den Oceaan overstak, was de «Savanah», een Ame- rükaansoh schip, dat geen schroeven had, doch raderen en zeilen. Gedu rende 7 dagen werd van de zeilen ge bruik gem akt en na ongeveer 25 da gen bereikte men Europa. De wereld stond versteld over den korten tijd. Dat was in 1819. En in 1838 werd de reis afgelegd in 17 dagen door het stoomschip «Sirius»; dit sohip had geen zeilen meer en het was dus eigenlijk het eerste, echte stoomschipdat den Oceaan overstak. Van een geregelde verbinding tus- schen Amerika en Europa was in die dagen nog geen sprake. Dat begon pis met de beroemde reis van de «Great Eastern-», een Engelsche pakketboot, het grootste schip van de vorige eeuw. De «Great Eastern» was 210 meter lang, het schip had vier pijpen, zes masten, twee zeer groote raderen en een schroef. Het kon 5.000 passagiers vervoeren. Op 17 Augustus 1860 ver trok het schip uit Engeland en na een reis van elf dagen bereikte het de nieuwe wereld. In het jaar 1907 werd voor de eerste maal het beroemde Blauwe Lint ge wonnen door de «Mauretania» van de Cunard Lijn. Dit schip was 238 meter lang en had vier schroeven. Het legde de reis af in 4 dagen, 15 uur en 44 mi nuten. Allen hebben wel eens gehoord vin de «Normandie», dat prachtige Fran- sohe schip, dat 313 meter lang is. In 1936 werd de overtocht gemaakt in een tijd van 4 diagen, 3 uren en 5 minuten. Er kunnen cp dit sohip 3550 passagiers mee. Maar intaeoben hod Lindbergh de eerste overtooht per vliegmachine al geima kt en in heel wat korter tijd. Hij was de man, dien wij mogen be schouwen als de vader van het vlieg verkeer tussch^n Amerika en Europa. Velen miskennen de beteekenis van deze vlucht. Ooh, zegt men, Lind bergh was -nog jong. Jong en overmoe dig. Wist hij eigenlijk wel, wat hij be gon? Was dit niet een bravcurstukje, dat toevallig goed is afgeloopen. En wij antwoorden da -rop: Nee, Limdlbenglh wist precies wat hiij deed. Hij had vertrouwen in zijn machine, hij was een zeer kundig vlieger en rnj had zelfvertrouwen. Ook ai een man, die een sterk karakter toonde. Lindbergh en Columbus... twee man nen. die den grooten sprong waagden De een met een zeilschip van Oost naar West, de ander met een vliegtuig v n West naar Ocst. Beiden slaagden. Laten we hopen, dat Lindbergh la ter niet vergeten en miskend za.l wor den, zooals zijn groote voorganger. En nu noemen wij meteen de reizen van de «Clipper» en de «Caledonia», die elkander kruisten boven den Oceaan en die de reis aflegden in een tyd van 12 uur, 37 minuten en 15 uur, 9 minuten. Intusschen vergeten wij niet de rei zen van de «Hindenburg», het groote luchtschip, dut op 31 Maart 1936 in dienst werd genomen en de overtocht maakte in 66 uren, terug zelfs in 55 uren. Met vliegtuigen zijn we nu dus zoo ver, dat we de zon kunnen zien opko men in Europa, terwijl we ons dan in Amerika ter ruste kunnen leggen. Wel heel iets anders dan de 164 dagen van Columbus. En zeker niet gevaarlijker. Dat is de geschiedenis van het ver keer" over d-en Atlantisohen Oceaan, Nu z«l er tcoh wel niet veel meer afkunnen, hoort men dikwijls zeggen. Wie weet... wanneer eens raket-vlieg tuigen door de stratosfeer zullen schie ten met de snelheid van kogels, dan duurt de heele reis misschien maar en kele uren. Maar dan nog enkel voor iemand die heel dik in zijn duitjes zit, want duur za.l het zeker zijn. En duur zal het nog lang blijven! A. D. H. rr De uitgave van het album Espana dat 12 teekenin- gen over de Spaansche gebeurtenissen bevat van de hand van Arturo Souto en uitgegeven door de Propagandacentrale, kent een groot sukses. Op het partijkongres, waar het album voor het eerst verkocht werd, werden voor ongeveer 7.000 fr. van dteze albums verkocht. Herhalen wij dat het album in verschillende edities werd uitgegeven Op papier Bouffant tegen 20 fr. per exemplaar. Op papier Featherweight Vergé tegen 100 fr. het exemplaar. Op papier Japon tegen 250 fr. per exemplaar. Men bekomt het album vrachtvrij, door storting der ver schuldigde som op postcheckrekening nr. 45.12 Aug. De Block, Brussel. VERGEET NIET HET ALBUM WORDT UITGEGEVEN TEN VOORDEELE VAN DE SPAANSCHE KINDEREN. HET was te verwachten, dat pgt. Spaak, eerste-minister, van het parlementair verlof zou gebruik maken om het regee- ringsschip klaar te maken voor een nieuwen koers. We meenen ons niet te vergissen als wij hier vaststellen, dat zijn re geering nog steeds op een zeker kre diet kan steunen in tal van middens. Daarom moet zij met krachtdadig heid een politiek van ekonomische hernieuwing doorzetten. Dat werd immers beloofd in de regeeringsver- klaring. Ons standpunt is gekend. Het is dat hetwelk de partij heeft aange nomen bij den inzet van onze Plan- aktie en dat wij aanpassen aan de huidige noodwendigheden. Hoe groot de tegenstand ook is in eigen schoot, toch moet de regeering tegen de remmende reaktionnairen in, de noodige hervormingen van ons ekonomisch bestel doordrijven. Het heeft geen zin, en het wordt ten slotte voor de demokratie zelf ge vaarlijk, steeds de moeilijkheden te ontwijken. De demokratie moet sterk en eens gezind genoeg zijn om de ekonomi sche hervormingen, die zich toch opdringen, tot stand te brengen. Wij weten goed, dat onze minis ters af te rekenen hebben met hun kollega's. Maar als de reaktionnai ren niet mee willen, of als de kris- ten-demokraten niet mee durven of -mogen, dan moet dat voor de open bar e meening zoo duidelijk mogelijk blijken. De komende regeeringskoers zal zich moeten richten tegen de mono polistische voorrechten van het groot-kapitalisme. In het ekono misch domein moeten de belangen van de volksgemeenschap den voor rang hebben op de kastebelangen van een kleine groep beroeps-uitbui ters. Dergelijke sterke en hervormende politiek is in staat in het land, in alle nijverige volkslagen, zoowel bij de arbeiders als bij de kleine nijve- raars en handelaars, een ruimen steun te vinden. Met Rik de Man kunnen we ge rust zijn gevleugeld woord van 1935 hernemen Het is vijf minuten vóór het fataal uur (11 est moins cinq) De krisis verscherpt nog van dag tot dag. De werkloosheid vergroot op onrustbarende wijze. Het spook van den honger teistert tal van ge troffen gezinnen. Alleen een sterke regeering, die weet wat zij wil, kan verlichting en sociale rechtvaardigheid brengen. Daarom verwacht de openbare meening, met een zekere spanning, den komenden regeeringsvorm. Wij hebben vertrouwen in onze partijgenooten-ministers, die de noo- den van hun klasse en van het land kennen en in alles de belangen van de volksgemeenschap verdedigen, tegen de monopolistische voorrech ten van de 137 roofridders. HET Rechtskundig Weekblad pu- puliceert deze week een vonnis dat op 16 Augustus 1938 door de Handelsrechtbank van Oost ende werd uitgebracht in een be twisting tussohen zekere T baikia- brieken en de bekende kcöperatiei «Spaarzaamheid - Economie - Oost ende». Het vraagstuk dat door dit vonnis werd bestreken belangt ten zeerste de samenwerking aan, daar vele koöperatieven rekening te hou den hebben met de strekking die in zekere handelsdomeinen besoaat om bep aide déta-üsprijzen op te leggen beneden dewelke niet mag voorover- kocht worden. Wij zouden niet durven verzekeren dat het vonnis in kwestie kan gelden als een algemeen kuiter.um voor ge lijkaardige sesohillen: de oplossing die werd aangenomen is er eene in feite, die meer rekening houdt met gegroeide toestanden dan met de principieele zijde van het vraagstuk. Het blijft intusschen een dokument in het reeds belangrijk dorsier van de zeer omstreden nistornos. Het is on.eveer vijftien jaar gele den sedert de t.foakfabrieken, die het proces aanhangig gemaakt heboen, aan de Samenwerkende Maatschap pij hun waar verkochten. Zcoals voor de gewone voortverkoopers droeg de faktuur dat de opgelegde prijzen dienden geëerbiedigd te w£- en (bij de eene firma) en dat zij zich verbond voort te verkoopen tegefl den vollen prjjs zonder vermindering noch kortingen (bij de andere fir ma). Het is natuurlijk niet van vandaag dat het gekend is op welke wijze de samenwerkende maatschappijen een ri'-jterno verleenen onder vorm van bonswaren. Men mag gerust aanne men dat de beheerders van bewuste tab kfabrieken wel niet meer onkun dig zijn van deze praktijken dan de man in de straat. Het meest dus al zeer opvallen dat zij vijftien jaar noodig hadden om eens ernstig de oogen te openen voor de werkelijk heid. Het zou wellicht ook na deze lange tijdspanne nog niet net geval geweest zijn indien een bradeur met wien ze het s an den stek hadden hun niet tussohen de beenen had gewor pen dat ze voor de Coo minder kies keurig waren dan voor hem. Het is deze lankmoedigheid, welke gedurende vijftien jaar werd aan den dag gelegd en die ineens in een hei ligen ijver veranderde, die de Recht bank niet te gunstig heeft gestemd tegenover de thesis welke door de ta- bakfabrieken werd ontwikkeld. In- deen het werkelijk in het inzicht van deze fabrieken lag met strengheid -an hun stelsel te houden dan ztu- den ze toeh van in den beginne uit- diukking gegeven hebben aan hun foimeeien wil geen ristornos te zien ge,en op de door hen gekeverde waar. Ofwel zouden ze toch tijdens de at« voering van het kontrakt er den klemtoon op gelegd hebben dat er iets niet in den haak was. Ze be schikten overigens over een zeer be slissend argument: ze konden de le- verin.en arsnijden. Maar niets van dit aües gebeurde. Er kon ook ma r niet het m.nste bewijs voorgelegd] worden dat er in al die jaren al was het maar een platonisch protest! tegen «iet svelsel der uitkeenngen opging. En wie weet nochtans hoe ze anoers den strijd van lederen dag voeren tegen het bradeeren der prij zen. De aanleggende partijen h-dden gepoogd de handelwijze der S. E. O. te doen vallen onder het Koninklijk Besiuit van 23 Dacemioer 1934 aat berekend is op de bestrijding der oneerlijke mededinging. De recht bank kon er echter met toe beslui ten als oneerlijk te bestempelen zeer eenvoudige feiten die buiten alle bedrieglijk inzicht cf foutieve nala- tighe.d gepleegd werden. Men kon inoerdaad niet zeggen dat het ristorno dat door de samenwer kende ma tsehappij wordt toegepast een uitzonderlijke maatregel is. Het wordt door de statuten zelf voorzien en cp weinige uitzonderingen na t:eft het aiie artikelen, hetzij ze tegen opgelegde prijzen worden ver kocht of niet. Andere leveranciers die zich plegen aan het stelsel der opgelegde prijzen te houden vinden daar geen graten in: dit is onder meer het geval met zekere genees middelen die teren bepaalden prijs worden aan den in n gebracht. De rechtbank besloot derhalve dat in de huidige omstandigheden, er niets laakbaars aan is dat voordeeliger voorwaarden aan zekere groepen van koopers, leden v n groepen of koö- peraties, te verleenen. De normale gang van de mededinging wordt daardoor niet in de war gestuurd. Tot zoover de grondgedachten in dit vonnis ontwikkeld. Zooals men ziet is de gansche kwestie daardoor niet opgelost. Er zou de grosjisten inder daad do mogelijkheid overblijven contrak tueel moeilijkheden in den weg te leggen. Of ze echter er zou den 'aan houden een strijd bot het uiterste a-n te gaan is een andere kwestie. De kab uter- mutsen» die de laatste weken zoo populair geworden zijn, dreigden even, bij het in vallen van den winter, een flink deel van die popu lariteit in te boe ten om een een voudige reden, dat zij wel regen, maar geen koude tegen hielden. Was het een worvier, dat zij al gauw in een warme, wollen uit voering ve sche nen en gedragen werden En ligt het daarom niet eigenlijk voer de hand, dat vrou wen en meisjes met een beetje vaardigheid in het breien en wie heeft dat eigenlijk niet?! er plezier in zullen hebben zoo'n praktische warme wollen muts zelf te ma ken. Het exemplaar, waar wij hier ee:i afbeelding en be schrijving van ge ven, heeft bovendien nog het voordeel, dat er meteen een lekker warm sjaaltje aan vast zit, zoodat het mes van twee kanten snijdt, als wij dit hoofddeksel gebruiken. Het bestaat uit twee rechte gebreide lappen, de «bol» is een lap van onge veer 25crn. breedte (opgezet) en 55 cm. lengte. De lange kant a. wordt uen voo kant van de muts, terwijl de twee halve lange kanten b. en b. op elkaar gelegd en vastgestikt worden, wat met de hand en met de machine ge beuren kan. b. wordt dus den achter- naad, terwijl de korte kanten c .en c., die dan in eikaars verlengde komen te iiggen, den onderkant vormen, die t'.t 22 cm. ingerimpeld moet worden, zoo dat de muts van onder goed wa' m sluit. Het sjaaltje breien we apart; het is een lap van 20 cm. breedte en een meter lengte, dat wil zeggen, dqt wij de punten ervan af gaan schuinen, zoodra de lengte van een meter bereikt is, en dat wij dus beginnen met 1 steek op te zetten, waar elke pen 1 steek bij gemeerderd wordt aan denzelfden kant tot de breedte van 22 cm. be eikt is. Het sjaaltje houdt men ais het klaar is, strak en zet er den gerimpelden enderkant van de muts stevig op. ook alweer met hand of met de machine (raadzaam is hier van binnen een boorliri'tje tegen tj zetten voor de ste vigheid). Het spreekt vanzelf, dat eindelooze variaties mogelijk zijn in de uitvoering van dit «grondpatroon». Om te begin nen kan men alle mogelijke s: or ten en kleuren wol gebruiken en de steek kiezen die men het aardigst vindt. Het vlugst breit men natuurlijk heelemaal recht, In ribbetjes dus, maar het nadeel van deze steek is, dat hij nogal gauw rekt. Steviger is één pen rechts en één pen averechts te breien, zoodat men dus een echte voorkant en een geribde achterkant krijgt. Men moet daar dan op letten bij het strikken vaa het sjaaltje. Ook is de zoogenaamde «rijstsbeek» mogelijk 1 rechte, 1 ave rechte, steeds verspringend of 3 rechte, 2 averachts, verspringend. Heel aa dig is het ook de muts eau het sjaaltje of de muts alleen te voe ren met hetzelfde breiwerk in een an dere kleur. Men kan dan bijvoorbeeld een donkerblauwe muts met vuurrood voeren. Dit is natuurlijk ook dubbel warm. Valt de muite een beetje groot uit, dan kan men door den nand om te slaan den rooden binnenkant nog als versiering gebruiken. Tenslotte nog een goede raad brei» vóór het opzetten van het eigenlijke werk, even een proeflapje van de wol en op de pennen die ge gaat gebrui ken, meet daarop het aantal steken» dat op 1 cm. breedte gaat en bereken zoo nauwkeu ig hoeveel steken ge voor het werk moet opzetten. Deze kleine moeite in het begin zal u veel narig heid besparen- zal verdwijn, zond. verf d gemakk. pro cédé thuis te volg. dat lk gratis aanduid. Schr. Ho-Jaic St-Michielsl. 185. Brussel DAGEN Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Golflengte 267,4 m. Morgen uitzending 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 Golflengte 201,07 m. Namiddag- Avond uitzending uitzending 13,00 - 19,00 13,00 - 19,00 14,00 17,00 13,30 - 18,30 14,00 - 19,00 13,00 - 15,00 13,00 17,00 geen geen 21.00 - 24,00 20,00 - 24 00 geen 17,00 - 19,00 20.00 - 24,00

Voor Allen | 1939 | | pagina 7