Geeraardsberqeri NINO VE MEIRE EREMBODEGEM HOFSTADE WELLE HAELTERT Zottegem IDDERGEM A Mieuwerkerbn I De nieuwe raad kwam bijeen Arbeiderssport VREDA VERLOOR ONGELUKKIG NAAR WETTEREN SCHENDELBEKE KOMT Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov IN ONE KINEMA Duivenmaatschappij Recht voor Allen Het nieuwe schepenenkollege ONZE STEUNAKTIE S. A. V. De kommunistische leugenaars Federatie van soc. ziekenbonden AALST-OUDEN AARDE Wij vragen kolen voor de werkloozen Een krachtige aktie bij de vrouwen Hoe zit het nu met den warboel in de katho lieke partij? DE ROODE RAKKERS ONZE WERKING De eerste raadszitting Federatie van soc. ziekenbonden AALST-OUDENAARDE Aan de bevolking Federatie van soc. ziekenbonden AALST-OUDENAARDE ,7 - Voor Allen - 15 Jan. 1939 ARRONDISSE ENT AALST Vrijdag 6 dezer vergaderde de nieuwe gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester G. De Nauw. Na een woord van welkom aan het adres der nieuwe raadsleden wordt ov; rgegaan tot de eedaflegging en de rangschikking der gekozenen. Alvorens over te gaan tot de samen stelling van het kollege verleent de burgemeester het woord aan kd. Max y Fatteet. Sprekende namens de meerderheid en zich richtende tot de oppositie, zegt hij: «Het sob:penenkollege dat over enkele minuten zal gevormd worden, zal beantwoorden aan de bepalingen van een akkoord tot stand gebracht tusschen de socialistische en liberale partijen. De nieuwe meerderheid zal zich richten naar het programma waar mede de kiesstrijd gewoerd werd. In dit programma komen tal van punten voor die eveneens voorkomen in het programma van het kristelijk Blok. Wij durven verhopen dat de oppositie zal meewerken om die punten te ver wezenlijken. Misschien zullen de hee- ren van het kristelijk Blok verkiezen een negatieve oppositie te voeren; dit is hun recht, doch zal er op tijd en stond voor gezorgd worden dat de bevolking hiervan op de hoogte weze. Wij verwachten ook dat de oppositie niet nalaten zal de bezuinigingen aan te wijzen waarover zij schreven in hun kiesmani-festen. Doen zij dit niet dan zal dit ook san de bevolking medege deeld worden.» Terloops herinnert Patteet ook nog aan de propagandaschriften waarin het kristelijk Blok een gansche reeks nieu we uitgaven vraagt en hoe dit dan overeen te brengen is met de vermin dering der belasting d,ie ook door het kristelijk Blok gevraagd werd. Mr. Eyckermans, die reeds geruimen tijd groen lacht, onderbreekt zeggen- Z v dc«Wij hoeven geen lessen te ont vangen», waarop kd. Patteet dadelijk antwoordt; «dit is niet als les bedoeld, maar wie het aldus opneemt bewijst nog léssen noodig te hebben». Tot slot doet Patteet beroep op de gekozenen van het kristelijk Blok om te beproeven nog dit jasr tot stand te brengen een openbare instelling van stortbaden, een degelijk geneeskundig toezicht in de scholen en drukt de hoop uit dat gansch de raad zal ak koord zijn om te beproeven een herzie ning van het kontrakt met de elektri citeitsmaatschappij te bekomen. Namens het kristelijk Blok antwoordt Mr. earlier, zeggende dat hij begrijpt dat de h. Max Patteet hier voor de eerste maal aanwezig, zich eens wil laten hooren, dat zy geen lessen moe ten krijgen en dat ze bij de bespreking van de begrooting de mogelijke bespa ringen willen asnduiden. Hierna wordt overgegaan tot de kie- zmg der schepenen. Worden verkozen met 7 stemmen en 6 witte briefjes kd. J. Bauwens (soc.), Mevr Vander- ha egen (liberaal) en kd De Mover (soc.) Nu worden nog de afdeelingen ge vormd en wordt er beslist een tijdelijke bediende aan te stellen en hiermede was de eerete zitting afgeloopen. Na nog een woord van dmk vanwege burgemeester De Nauw wordt de zitting geheven. Vanwege het publiek weinig belang stelling. Verleden Zondag was Vreda op be- zoek bij Eendracht B. Onze jongens hadden daar weer met grooten tegen spoed af te rekenen. Zij verloren daar met 10, terwijl zij doorgaans de meerderen waren hunner tegenstrevers. Wanneer zal toch eens moeder Por tuin aan onze zijde staan? Over de match zelf hebt ge langs den weg van «Voo uit» reeds iets ver nomen. Weinig ploegen zullen noch tans dezen uitslag gaan afwerken. Want, had Eendracht B met zijn vroe- gere keeper gespeeld, Vreda had zeker onet 1—4 kunnen winnen. Maar ter gelegenheid van de komst van Vreda, had Eendracht B terug op de verdienste van hun v oegeren A-keeper Rapaille kunen rekenen. Elkeen kent genoeg dezen keeper ,-m te weten tot wat hij in staat is Vóór een paar jaren hebben wij hem hier in de ploeg van Vlaanderen zien evo- lueeren. Dit zegt genoeg. Nochtans heeft scheidsrechter Beeckman ook het zijne bijgebracht voor de overwin ning van Eend acht. Wij kunnen niet aannemen, dat hij op Vreda's terrein en buiten Gent onze ploeg verschei dene malen weigerde te arbitreeren. En dat wanneer het in Gent is, hij dit aanvaardt en er dan sok weet ge bruik van te maken om Vreda te be- nade el-en... Wy zouden aan het bevoegd komi- teit vragen hem dan ook te Gent onze groep niet te laten arbitreeren. Al onze jongens deden daar weer hun best en met geduld wachten onze supportérs reeds naar het heropstan- dig Vreda op eigen ter- ei-n te zien ev:- lueeren. Nochtans denk ik, dat het bestuur van Vreda goed zou doen eens een kleine verandering te brengen aan onze voorlijn, want daar wil het toch niet goed vlotten. Nochtans moeten Wij zeggen, dat Geerts weer een scho:- ne match leverde. En dat de ve dedi- ging weer rotsvast was. Toch moeten wij ook alle spelers terug loven voor den geestdrift welke zy aan den dag legden om hun kleu ren te verdedigen. Weer moeten onze jongens Zondag op verplaatsing, zoodat onze suppor ters nog acht dagen moeten wachten om hun lievelingen te zien spelen. Het is voo waar weer een kwade verplaat sing voor Vreda. want by Wetteren werden t oh alle kopploegen reeds ge slagen. Nochtans denk ik, wanneer on ze spelers terug met den bestaanden geestdrift spelen, en moeder Fortuna deze maal aan onze zijde is, dat wij bij machte zijn een punt op Wetteren te gaan halen. Verleden jaar ook was het alleen Vreda welke een punt aan Wet teren op eigen veld ging ontfutselen. \Met meer dan 60 suppo ters devn wy dam de verplaatsing. Wij hopen dat deze maal ook een greote schaar ka meraden onze spelers zulen vergezel len; 50 t. h. vermindering is voorzien. Prijs en uur van vertrek, staan van daag in «Vooruit». Onze ploeg II welke reeds verschei dene weken rust heeft, durft het aan de finalisten van Vlaanderen in vrien denkamp uit te noodigen. Deze gaat door op het terrein van V eda en be gint te 2 uur. Dus, sportliefhebbers, allen heden 2;ndag naar het terrein van Vreda. Een schoone match in 't verschiet. D. A. Allo Allo Beste clubleden aan u allen en ook aan uw ouders wensch ik een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar. En nu komt de groote verr-ssing die voor al onze clubleden zal zyn als een nieuwjaarsgeschenk. Ge weet allen dat onze club reeds enkelen tijd geleden, de eer en het ge luk gehad heeft het 100e (honderste) lid in te schry-ven. Het spreekt van zelf dat we dat niet ongemerkt kun nen laten voorby ga-na. D aro-m werd ons door een partijgenoote het voor stel gedaan een koffietafel te houden. We vonden dat idee geniaal en dade lijk waren de verschillende partij-groe pen bereid ons de noodige fondsen te schenken. Zoo kregen we 50 fr. van de Soc. Vrouwenbond; 10 fr. van de pr> pagan-d club; 50 fr. van de Algemeene Centrale; 50 fr. van de S. J. W.; 300 boterkoeken van de «Verbroedering»; 25 fr. van de Tabakbewerkers. Verder mogen we nog 50 fr. gaan halen van van Ziekenbond en er is ons 25 f-r. be loofd door het Hulpbes tuur iS.V.V. Aan al die kamer; den betuigen we langs dezen weg onzen besten dank. Wanneer zal dit feestje plaats grij pen? De juiste datum en uur zullen hier, in dit blad, een week op voor hand bekend ge-maakt worden. Tot het ikoffiefeestje zullen toegang hebben al de clubleden die hun club- geld voer 1939 bet aid hebben. Dit kan gebeuren op één onzer volgende vergaderingen, bij Herman Patteet, Wijngaardstraat, 14, of aan de ingang van de turnzaal den dag van het feestje zelf „De nieuwe clubleden die zich ran de ingang laten inschrijven, hebben even-eens toegang tot de zaai. Het feestje zal gevolgd zijn van een «Kinderbals, met verrassingen, tombo la, enz. Kameraadjes, leest iedere week ons hoekje en houdt dan den datum vrij. Ouders, -gij die uw kinderen eens vroolijk wilt zien, vertrouw ee toe aan onze helpsters en la-at ze inschrijven in de club der vriendjes van Moeder Sarov. Dit bericht en diegenen die zullen volgen gelden als uitnoodiging: Men zegge het voort Op Zondag 15 Januari te 10.30 u., worden onze werkzaamheden hervat. Kameraadjes, spa rt ons moeite en komt er uw clubgeld betalen. Dank -bij voorbaat en tot Zondag. Een clublid. Aan onze Koöperateurs- verbruikers Daar wy nog in de eerste maand van het nieuwe jaar zijn, kunnen wy nie; nalaten al onze leden-verbruikers een heilzaam en veelbelovend jaar te wen- sohen. Wij willen ook nog eens terug komen om u te herinneren wat wij in het blad Voor Allen van 25 Decem ber hebben geschreven: Wy vragen ook aan onze getrouwe leden-verbrui- kers om al het mogelyke te doen om hun aankoopen te doen in hun eigen inrichting. Van de voordeelen die de Koöpera- tief verschaft, hebben velen de on- dervinding»van. N-u dat wij een nieuw tijdperk ingetreden zijn, doen wij nog maals een beroqp tot al onze getrou we leden om zoodoende op het einde van het jaar een goeden uitslag te mogen laten kennen. Ook zijn er in den korst mogelijken tyd een groot aantal nieuwe leden ingeschreven, hetgeen ook een bewijs geeft van getrouwheid aan de Koöpe- ratief. Wij vragen ook aan onze getrouwe verbruikers om wekelijks bij den bode hun jetons te laten aankoopen in de mate van het mogelyke. Daardoor be spaart gij u tijd en genaak en stet ge u dus niet in gevaar soms by uw broodvoerder vergissingen of moeilijk heden te ontmoeten. Wij twyfelen er dus niet aan, dat wy van onze getrouwe leden al het goede zullen mogen verwachten, zoowel in hun voordeel als voor hun eigen welzyn. Wy verwachten ook nog van onze leden en weldenken- den dat ze niet langer ten achter zullen blyven om voor hun voorraad kolen te zorgen om zoodoende in den korst mogelyken tijd een schip te kunnen bestellen. Laat u dus inschrij ven bij uw bode en koopt spaarzegels op tijd en stond, wat u een verlich ting bijbrengt wanneer ze u dan zul len geworden. Wij rekenen dus stellig dat nog vele huismoeders hun plichten zullen we ten te begrijpen om verbruiker te wor den met woord en daad, hetveen aan u en ook aan de Kooperatief zal ten goede komen. Prudencia. Sociale school OPGEPAST! Teneinde kam. En gels, lesgever over «Vakbeweging», to: te laten tydig zijn streek te bereiken, zal de tweede en laatste les a.s. Zater dag 14 Januari, beginnen te 6 uur stipt. De leerlingen wezen dus op post De schoolraad. N. B. Zy die hun antwoord over de lessen va^ «koöpera-tie» nog niet by -hadden, kun-en die heden Zaterdag nog bezorgen. Plaats van tijdelijk bediende, stadssekretariaat Kandidaten moeten voldaan hebben aan militie, lager middelbaar onder wijs. machiensohrift kennen, ten hoog ste 30 jaar oud zyn, 35 jaar voor ge- lyikgestelden aan oud-stryders. Vraag indienen oan den heer bur gemeester vóór 29 Januari. Jaarwedde 12.000 fr., schommelend gedeelte volgens index. Deze week zal het er nogmaals stroomen, want wat we vertoonen Is een echte parel van een fil-m. «DE DOOD DER ZWAAN» is zoo buiten gewoon dat we nu reeds voelen dat we zullen verplicht zyn hem later nog maals te vertoonen. Als byfilm, een splinternieuwe film van Joe Browndeze groote komiek en gelooft m-e, de avonturen die hy be- leeit zullen de kommer en zorgen doen ve-rg-eten. Toekomende week een prachtbrok met PAUL MUNIE «Zwarte furie», waarin Paul M-uni-e ae rol van een mynwerker uitbeeldt. Te verwachten suksesfilms «Lichten van Parys» met Tino Rossi. «Robyn der Bosschen» met Errol Fiynn. «Zoon van de Shei-k» met Ru- dolf Valentino. Is onze kinema, ja dan neeh, de zaal der superfilms? Vreda-bal Op Zondag 22 Januari richt onze wa-kere ploeg «Vredu» een bal in. Alle party genooten houden dien da tum vry, want komen moeten ze. Wat er in huis komt van tentoonstellingen Van zoohaast 't einde van het vluchtseizoen nadert, wordt gedroomd de sujekten die best viogen met af stammelingen of ouders, des zondags, tentoon te scellen. Goed!.. om de reden dat de melkers byeengebracht worden en ieder een liedje afdraait op zyn manier, 't zij bluf, 't zij leugens of waarheid, 't is nu gelyk er biyf-t toch altyd iets van over in den goeden minnenden duiv-enzin. Wat die tentoonstellingen bybrengen op deze manier, hier in het omliggen de, is afkeurenswaardig, ronduit ge zegd, en zonder iemand te benadeelen. Een maatsohappy bestaat, het be stuur doet zyn plicht tijdens een gansch jaar, maar in 't algemeen doen de leden hun plicht niet. Lastig be sturen dan (wat iedereen derhalve ge noeg weet wat het is een duivenmaat- schappy besturen)Ik moet ten streng ste er op wyzen indien leden met het bestuur mee willen, dan is er alle mogelijkheid iets puiks in te- richten op gebi:d van ten-toonstellingen -en dit om eenieder te bevredigen. Iets inrichten is dus altyd goed, maar... als het is om standvastig voor deel uit te halen, dat is wat anders. Zuivere en serieuze sport moet of mag opbrengen, maar tentoonstellen is geen sport en mag dus geen winstgesjacher zijn. Daarom raitd ik alle leden aan, zooveel het hen mogelyk is, hun lok^l, welke GRATIS te hunnen dienste is, te bezoeken en er zich ook met hun sujekten te begeven om ze laten te bewonderen. Leden, melkers, liefhebbers, stelt dit goed in het hoofd, doet uw plicht opdat iederen zondagmorgen een sukses weze in uw lokaal. Zondag toekomende 15 Januari, van 9 tot 12 uur is het de beurt om ten toon te stellen aan BEECKMAN Al,bert VAN VAERENBERG Kamiel DEMEULEMEESTER Pol De volgende Zondagen zyn nog be schikbaar. Het lidgeid 1939 kan ontvangen worden al e zondagen in 't lokaal van 10 tot 11 1/2 uur. Hei bestuur R.V.A. L.l. Vrijdag dus vergaderde de ge meenteraad voor de aanstelling van het schepene nk-o-lle ge Veel belangstelling vanwege het pu bliek. Makker J. B. Van Londerzele, door ziekte belet, was afwezig evenals senator De Clercq. Na de eedaflegging der raadsleden worden de nieuwe schepenen aange duid. Kam. Van Trimpont, le schepen, onderwys. Heer Alfr. De Weghe, 2e schepen, elektriciteifsr-egie en burgerlijke stand Kam. Hubert Wachtelaen, 3e sche pen, openbare werken. De h. Belm, burgemeester, zal het ambt der financiën beheeren. De nieuwe raad en schepenenkollege aangesteld, wordt de zitting geheven. Wij w-enschen onze kameraden Van Trimpont en Hu-bert Wachtelaen goed heil in hun schepenenambt en vrucht dragend werk. Mededeeling Kam. Hu-bert Wachtelaen, schepen van Openbare werken, zal sprekelyk zyn ellken werkdag van 10,30 tot 11,30 uur voormiddag, ten stadihuize, bureel Openbare Werken. Kameraad Van Trimpont is spreke lyk ten stadihuize, sekretariaat, eiken Maandag, Woensdag en Zaterdag van 11 tot 12 uyr. Voor dringende zaken, eiken dag ten bureele S. M. De Verbroedering. Kinema «De Redding» Deze week een d-er schoonste filmen van 't seizoen «LENTEZANG» met Jeanne-tte Mac Donald en Eddy Nelson. Niet minder dan 14 verschi lende lie deren worden in deze film voorgedra gen, daarbij steunt «LENTEZANG» op een zeer menscheiyk scenario. Als byfilme-n een extra-komiek van Metro en een gekleurde teekenfilm. Voor 't programma van a.s. week zie het bericht onder Geeraards-ber gen. Ge vindt er tevens een drietal titels van komende suksesfilmen. Wie zou er nu nog durven aan twij felen dat in onze zaal de beste filmen vertoond worden D? zegels onzer steunaktie ten voor- deele der Spaansche helden, worden reeds door vele kameraden afgeno men. Nochtans is er by sommigen nog een geest van onverschilligheid vast te stellen. Onverschilligheid tegenover den stryd die door de Spaansche makkers wordt gevoerd is een grove misslag, zooniet een misdaad tegenover de demokratie, tegenover zyn eigen waar digheid als arbeider en als mensch Wij zyn akkoord, voor velen is het moeilyk iets te offeren, maar vro'ger was 't even -moeilyk en nochtans nooit is de Belgische demokratie ten achter ge-bleven, steeds en in alle omstandig heden hebben onze arbeiders bewezen dat solidariteit voor hen iets anders is dan een ydel woord. Nogmaals deen wij een beroep op het solidariteitsgevoel onzer kamera den, steunt de aktie door onze organi saties gevoerd, koopt zegels aan 0,25 frank per week, wellicht wordt er door uw steun een Spaansch kind, een Spaan che vrouw, een mensch van den ondergang gered. Het is niet alleen de vrijheid der Spaansche arbeidersklasse die op het spel staat. Ook onze vryheid wordt bedreigd, zoo onze kameraden ginder den stryd moesten verliezen. Daarom, kameraden, doen wij een krachtigen oproep tot al onze aange slotenen, koopt zegels, steunt de Spaansche vrijheidskampers, helpt den nood van vrouwen en kinderen lenigen. Leve de Spaansche demokratie, leve hare helden! ROBERT. Fanfare «De Voorwacht» ALGEMEENE VERGADERING. Met deze noodigen wy all» leden en beschermlï-den uit tot de algemeene vergadering, welke zal plaats hebben Zondag 15 Januari, te 2 1/2 uur na middag, in het lokaal «De Redding.. Dagorde: Financieel en zedelijk ver slag over het verloo-pen jaar; aanvul ling van het bestuur. We reken-en ten stelligste op de aanwezigheid van alle leden. Na het prachtig geslaagde Kerst feest, wa; onze tentoonstelling van Zondag 8 Januari 1.1., een onverhoopt sukses. De belangstelling vanwëge- onze oudere partijgenooten, is voor ons, jon geren, een spoorslag om verder te gaar op den weg dien wij met de S.J.W. zyr. ingeslagen by haar reorganisatie. Na amper 6 maanden heroprichting, mo gen wy zeggen dat onze beweging vas ten voet heeft verkregen en bepaald is doorgebroken. Is de schaar onzer leden niet meer zqo talrijk als zy was voor een paar jaren, staan wy nu met een k:rn die vastbe loten is en durft te zeggen, dat ondanks alles, trots moeilykheden en tegenslagen S.J.W. pal zal staan. Wy, als jongeren, hebben niet ge talmd om de zware taak der jeugd beweging op ons te nemen. Wy vragen dan ook en met recht de belangstel ling van onze oudere kameraden die ons met raad en daad kunnen helpen en bijstaan. Mooie woorden zyn niet voldoende. Wij hopen op een werkelyken steun Wij vragen van onze oudere kamera den dat zy hun kinderen zouden aan sporen om toe te treden tot de S.J.W En tot onze vro-gere medeleden roe pen wij, geen uitvluchten meer ge zocht, de S.J.W. reept, het is uw plicht paraat te zyn. Het werk dat gy jaren lang hebt helpen opbouwen, mag door uw onverschilligheid niet verdwijnen. Tot de V.B.-ers zeggen wij een enkel woord: Wat is er van uwe belofte ge bleven? Komeraden, gedaan met rond de pot te draaien, in de rangen is uw plicht. Sluit aan! Kom bij, kameraad. ROBERT. Soc. ziekenbond De kameraden, in wiens huisgezin een kraambed in den loop van het jaar 1938 heeft plaats gehad en het ter bureel hebbtn overgegeven, wor den verzocht de vergoeding van 25 fr.. welke door de stad per geboorte wordt toegekend, te komen afhalen, voorzien van het bijdragenboekje. Dit kan geschieden alle dagen van 8 1/2 tot 12 uur en van 2 tot 5 1/4 uur. Onnoodig iemand te sturen die zijn naam niet zetten kan, want er dient een kwytschrift geteekend. HET BESTUUR. P. S. Dit be-icht geldt enkel voor de leden welke Ninove bewonen. Propagandaclub Waarde partij genooten, Ge wordt vriendelyk uitgenoodigd de vergadering bij te wonen die zal plaats hebben op Zondag 15 dezer, te 3 uur namiddag, in het Volkshuis «De Red ding», Geeraardsbergschestraat, 115. Dagorde: Voorstelling van het nieu we bestuurVer lag financiën. Hopende dat i"de" lid het als plicht zal nemen aanwezig .te zijn, bieden wy u onze broederlijke groeten. De kommunisten doen verontwaar digd omdat er twee socialistische ar beiders zijn, die weigerden hun naam te plaatsen op eene petitie om kolen voor de werkloozen te bekomen. Deze twee kameraden keken verwonderd op, toen de kommunisten het aan durfden naar hun handteeken te vra gen. Als men eens goed nadenkt, onze kameraad Van Impe Gilbert werd on langs door de kommunisten uitge scholden als verkocht aan de socia listen. Nu vragen ze het handteeken van dienzelfden verkochte. Wij willen u, heeren kommunisten, laten opmer ken dat al wie reeds een aanbod van ons ontvangen heeft om socialist te zijn, zijn vinger zal opsteken. De taak om ze te tellen laten wij aan u over. De tweede persoon wilden de kommunisten broodrooven door val- sche klachten te schrijven, als zou hy gaan stempelen, terwijl hij werkte. Iedereen zal zioh de klacht herinne ren. Wij hebben ze een paar weken terug in het publiek uitgehangen. Stel u voor Vandaag wil men u geése- len en morgen laten diezelfde geese- laars u de zweep kussen. Wij geven deze twee kameraden het volle recht te handelen volgens hun geweten. Trouwens, wij zijn er vast van overtuigd dat deze kameraden ten volle hun plicht be-grypen en alles offeren wat van hen verlangd wordt, daar waar het gaat met eerlijke lie den. En dat kunnen de kommunis tische broodroovers niet zeggen. Dit zal volgens hen wederom een laster- artikel zijn, maar dat ze eens deze waarheid weerleggen. Ik heb het trou wens meermaa-ls gezegd, en nog riet eens de loochening gehoord bygevolz is het zooals ik schryf, want een spreekwoord zegt zwijgen is beken nen. De ondervinding is de beste school. De Groot Frans. Aan de bevolking Geachte Inwoners, Velen van ts zijn lid van den socia- listischen Ziekenbond «Emiel Moyson». Menigvuldige malen ondervonden onze led-en de flinke werking van hun organisatie. Wij willen u dit in beeld weergeven. Komt daarvoor naar de kostelooae C nemavertoonlng die plaats grypt op Zondag 15 Januari, te 7 uur 's avonds in het Volkshuis, Steenweg. Worden afgedraaid: 1.GEZONDHEID ONS RECHT, film van het Nati- naai Ve bond der socialistische Mutualiteiten van België. 2. EEN DAG VAN FRANSKEN, film van het Nationaal werk voor Kinderwelzijn. 3. EEN KOMIEK FILM. Tusschenin zal Achiel Baeyens, al gemeen sekretaris der Federatie van Socialistische ziekenbonden een voor dracht houden over d? werking der socialistische ziekenbonden eri de pen sioenwetten. Ieder is welkom, :ok nift-leden. Namens de socialistische Ziekenbond De sekretaris, Rich ad WILLEMARCK. De socialistische party zette de weridoozen aan kolen te vragen aan de gemeentelyke overheid. Ook het gemeentebestuur heeft als plicht iets te doen voor de werkloozen binst de winterperiode. Dat is niet teveel ge vraagd. Aalst deed het wel. Waarom zou Erembodegem ten achter blijven Onz= oproep werd flink beant woord. Honderd vier" en tachtig werkloozen hebben hun handteekening gezet on der den volgenden brief, voor het bekomen van kolen Erembodegem Aan het kollege van Berge- meester en Schepen, Waarde heeren, Gezien den nood van het oogen- blik en het moeilijke leven, vragen ondergeteekenden. werkloozen van Erenoibode-gem. dat de gemeente- overheid van haar kant iets zou doen om den nood te lenigen, bij- voorbeeld het stichten var. een hulp- ko-miteit dat gelden zou inzamelen voor het verschaffen van kolen aan de werkloozen of iets dergelijks ge- durende de winterperiode. wy hopen op een gunstig ont- haal van onze vraag en danken u by voorbaat Wy steunden deze vraag en deden er den volgenden brief bij Waarde heer Burgemeester Hierbij een vraag van de werk- loozen der gemeente aan de ee- m-eente-overheid gericht voor tiet bekomen van kolen. Wij steunen. heer burgemeester, deze vraag en meenen van onzen kant. dat er van- wege de gemeente iets moet gedaan worden voor de werklooze arbeiders gedurende de winterperiode. Dit zou onmiddellijk dienen gedaan: want deze zaak kan niet uitgesteld wor- den. Wii hopen dan ook dat gij onmiddellijk zult maatregelen ne- men o-m aan de VTaag der werk- loozen te voldoen. Met hoogachting, Albert Vijverman, Fl. V. d. Berg-he, raadsleden, Het is nu aan den burgemeester om te handelen. Wij deden het noo- d»ge. Wij zullen steeds meehelpen daar waar we kunnen. Wy wachten af en zullen de werk loozen inlichten over het verloop der vraag. Op Terjoden werden verleden Zondag 14 nieuwe leden voor de Vooruitziende vrouw ingeschreven Verleden Zondag waren de vrouwen van de socialistische groepeeringen der wijk Terjod-en samengeroepen. Het was e-eh gezellig samenzijn. Een koffie tafel werd aangeboden. Het ging er waarlijk aangenaam en vriendschap pelijk aan toe. Onze sekretaresesse van de vrou- wenonz-anid-atie, Julienne Keurvels, hield er een klare en goede toespraak over de organisatie De Vooruitziende Vrouwin 't bijzonder en de socia listische vrouwenbeweging in het algemeen. Zy sprak ook zeer gevoe lig over den strijd in S-panje en de noodzakelijkheid de Spaansche kinde ren en vrouwen te steunen. Vijverman sprak enkele woorden over de plaatselijke politiek en steun de den oproep van onze sekretaresse voor het aanwerven van nieuwe leden. 14 vrouwen lieten zich lid maken van de Vooruitziende Vrouw. Of dit een sukses is Meer d-an 50 -leden maken reeds deel uit van deze organisatie, die nog maar pas gesticht is. Nog dit jaar moet dit getal verdub beld worden. Wij gaven verleden week reeds een paar regels over de Iruzie in het katholieke huishouden. Wij lazen in Het Laatste Nieuws dat de heeren Carlier, De Cock en De Ryck hun ontslag gegeven hebben als raadslid. In 'hoever is dat waar De toekomst zal het uitwijzen. Maar iets is zeker de ruzie onder de katholieke verkozenen is al erg zeer erg geweest. Het heeft er al bru taal aan toegegaan. Wat zijn nu de diepe oorzaken van die meeningsverschi-llen Men moet d-at goed be-gry-pen. De heer Albert Van Pottelberghs was de ongeWenschte in de katho lieke party. Men kent het verleden van wijlen den heer van Pottelbergh. De wrok zit er nog diep in langs weerskanten. De heer Van Pottellbergh kon zich opdringen in de katholieke partij. Hij bezorgde de katholieke partij de over winning, of -althans voor een goed deel. De h-eer Van Pottelbergh wil natuurlijk voor al dat geld. voor al die opofferingen, voor al dien dwang dien hij u'tgc-oefend heeft, een weder vergelding. Hij wil burgemeester of eerste-schepen worden. De heeren Carlier. De Cock en De Ryck kunnen toch niet verkroppen dat zoo'n parvenu als de heer Van Pottelbergh hen de oude kampers van de -ka'holieke party, zou ach teruitduwen. En zij hebben ook alweer, van hun standpun-t uit, gelijk. Dat belet toc-h niet de geschillen mogen vereffend worden dat al het kabaal ond oir de katholieke hoofd mannen eng zal schaden aan het prestige der kathokeke party. De katholieke party heeft het hoog tepunt van h-aar macht bereikt. Die macht was gebaseerd op stemmen- kooperij. beloften, dwang en zoo m?er. Die macht berustte niet op het geloof in het katholicisme, noch op de over tuiging van de katholieke groepen. De socialistische partij zal volledig clie katholieke macht breken. j Waarom dankte de heer Van Pottelbergh geen arbeiders af vóór de gemeenteverkiezing? Natuurlijk d-at was om hun stem te hebb-en. Hij deed daarby nog vele beloften. Maar. nu de verkiezing voor bij i'. d'a~"<t h'i er velen af. Hy heeft gelijk zijn arbeiders moeten maar niet zoo naïef zyn. Voor Spanje Onbekend, 5 frank. De vrede geteekend met behulp van den bisschop? De heer Carlier die neerknielde voor den heer Van Pottelberghe Op het laatste oogen-blik vernemen wij, dat de ruzie zou gearrangeerd zijn tusschen den h. Van Pottelbergh en de greep van den burgemeester door tusschenkomst van den bisschop van Gent. De heer Var. Pottelbergh eischt het eerste sche-penschap en verontschuldi ging van den heer Carlier en zyn groep voo de miskenning zijn vader aange daan vóór enkele jaren. De heer Van Pottelbergh schreef zulks aan den bisschop. De tftsschop heeft den heer Carlier op zijp vingers getikt en het trio Carlier, De' Cock en De Rijck trok naa Terjiden om den heer Van Pottelbergh hun veront- schudiging aan te bieden. Daarmee valt het gordijn over een drama een waar drama. Onze lezers zullen in een schater lach uitbarsten als zij het einde van zoo'n d- a-ma zulten vernemen... Gemeenteraadszitting Zater dag 14 Januari te 3 uur Z terdag, 14 Januari, te 3 uur, heb ben wij dan de eerste zitting van den nieuwen raad. Dagcrde eedaflegging der raadsle den, aanstelling en eedaflegging van sobepenen. De Bisschop van Geilt heeft dus ein delijk den vrede teruggebracht in het katholieke karnp. De heer Van Pottel- bepgh en den h. D? Ryc-k worden sche pen, ieder voor drtë' j' alfr De Bisschop heeft by den heer Van Pottelbe-rgh nadruk gelegd op zijn zaak: groote aannemer van kerken eh kloos ters. Tot de heeren Carlier, De Ryck en De Cook heeft hfj gezeid doet een knieval opdat de eenheid zou bewaard blijven in uw rangen en vraaat ver- schoo-ning aan den heer V. n Pottel bergh voor wat gij tegenover zijn vader misdaan hebt. Heden Zaterdag uitbetaling van den Ziekenbond te 6 uur Burgerlijke Stand GEBOORTEN, Cooman Freddy, Burgstraat. OVERLIJDENS. Vera Willem, 6 m., Leuvenstr. 53. Perdaens Ma ria, 57 j., Resschebeek 10. Verley- sen August, 65 j., Gee.raards-bergsche stw. 93. HUWELIJKEN. Van der Borght Theophiel, metserdiener, met Everaert Maria, breister. Elk zal zich voorzeker de gezellige a-vonden nog herinneren, welke de Ro-ode Rakkers ons verleden jaar deden beleven. Dit jaar, gezien hun ondervinding, zijn ze nog duizendmaal beter dan verleden jaar. Daarom zal elk willen zien tot wat die dappere kameraden in staat zyn. Onze Roode Rakkers komen naar Hofstade met een gansch nieuw pro gramma, en dit op Zondag 15 Ja nuari, ln ons gewoon lokaal, bij De Brucker Cesar, Blekte. Begin te 5 1/2 uur zeer stipt. Opgepast Er zijn slechts 200 zit plaatsen wie eerst komt is best ge plaatst. Een zeer klein inkomgeld z?.l worden gevraagd om de kosten te dekken. Dus tot Zondag. Kd Pieters, gemeenteraadslid, stuur de een schrijven naar het schepenen- kollege inzake werkloozen. Dit om ten mlnste een lokaal te nemen om te stempelen, waarin onze werkloozen zich zouden kunnen beschermen tegen het gure weder. Ziehier het antwoord Hofstade, 23 Dec. 1938. Uw schrijven van 22 Dec. 1938 wel ontvangen. Aan de werkloozen werd ge vraagd zich bereidwillig te schik ken en ter afstempeling te komen op het aangegeven uur en in de volgende van hun inschryving, We hebben bestatigd dat werk loozen zich, wanneer de kontrole te 2 uur plaats had. er reeds van 1 1/2 uur stonden in dien bijten den en guren vrieswind. Het mag wel overbodig genoemd worden, dat zulks van de werkloo zen niet wordt gevraagd en w verzekeren Ued. dat. indien de af stempeling in de volmaaktste ord' gebeurt. d°z= maar hoogstens 11! minuten duurt. M-et acbring. Burgemeester en schepenen. (Get.) F. V. Wesemael). Op 29 Januar' moet elk zien dat by vry Is, want voor de twee-*" m»«l z'l de eren HERMAN HEYERM4NS uit Aalst, ons op jets puik vergasten Ze komen oovonren. In ons gewoon lokaal, bij De Brwker c^sar, Blekte Onder één dak en Schouwvager en 7::n lief ie Onrecht iets voor den fi;noroever. Van nu af «pnnren'rif- kaarten te bekomen in 't lokaal cn hü hest""-ste- den ook by onzen bode Karei Ver maren. Pas op, er zyn slechts 200 plaatsen! Alg. partijvergadering Waarde Gezel (lin). Wij hebben het genoegen u dringend uit te no.digen tot de algemeene par- tljvergadering welke zal plaats hebben op 29 Januari, te 10 uur 's morgens, in ons lokaal. Met het oog op de versteviging en den voo uitgang onzer party dienen nieuwe maatregelen genomen; daar om is uwe aanwezigheid volstrekt n-:o- dig. Dagorde 1. Uiteenzetting van den sekretaris over de noodzakeiykheid van reor ganisatie; 2. Aanstelling partijgestuur; 3. Propaganda; 4. Mededeeli-ngen. Ieder socialist moet op deze ve' ga» dering tegenwoordig zijn. Fred MANGELEN. De schrijver. Textie'bewerkers(sters) waakt op uw recht Wij stuurden op 11-1-1939 het v 1- gende schryven aan de heeren textiel- "abrikanten van het Zottegemsc-he Textielarbeide-scent ale van België Mijnheer. Het gemiddeld indexcijfer der be''de Vlaanderen voor de maanden Oktober, November en December 1938. wijst res- pektievelijk 758.5. 759.5 en 755 aan, of een gemiddeld cijfer van 757.6 voor de d ie maanden. Ingevolge de 1 oon«overeenkomst van 22 December 1936, bestaat er aanlei ding de l onen te verhoogen met 2.75 t.h., de eerste loonsuitbetaling na ,7 Januari aanstaande. Het veranderlijk gedeelte welke 8.25 ten honderd bedraagt op de loonen va.n 3 Juli 1936. dient dus op 11 t.h. gebracht te worden. We veroorloven ons ui te ve zoeken deze verhooging aan uw werklieden t:e te kennen. Met hoogachting. De sekretaris, Fred MANGELEN. TEXTIELBEWERKERS (STER-S). Einsoht deze loonsverhoogdng. Zii komt u rechtmatig toe en du'dt ons de tex tielfabrieken aan waar men ze niet zou 'betalen. Den 5n Januari had de eerste ritting plaats van den nieuwen gemeente raad. De eed der raadsleden werd afge nomen en de schepenen benoemd. De h-eer Perdaens stemde voor den heer Meert, maar de eerste kreeg niet eens de kans schepen benoemd te wor- worden. De liberalen -droegen geen kandi daat voor. maar stemden voor den «'banneling Dan was het de beurt aan den heer Mertens.' Ons raadslid Roelsndt herinnerde de tegenstrevers aan hun beloften vóór 6 .iaar gedaan. Als slot, diende de heer Léon Sonck zijn Ontslag in, maar de eerste plaats- vervanger was er niet tegenwoordig. De libera Jen begingen hier den eene flater na den andere. De zitting was gauw gedaan en alles is weer zooals vroeger. Dat is h=t werk nu vari 'de mannen die eens alles gingen omlêeeren. Geachte Inwoners, Velen van u zijn lid van den socia- llstischen Ziekenbond «Emiel Moyson». Menigvuldige malen ondervonden ;nze leden de flinke werking van hun organisatie. Wij willen u dit ln beeld weergeven. Komt daarvoor naar de kostelooss Cinemavertooning die plaats grijpt c-p Zondag 15 Januari, te 4,30 u. 's avond# in het Volkshuis, Steenweg. Worden afgedraaid: 1.GEZONDHEID ONS RECHT, film van het Nati naai Ve bond der socialistische Mutualiteiten van België. 2. EEN DAG VAN FRANSKEN, film van het Nationaal werk voot Kinder welzijn. 3 EEN KOMIEK FILM. Tusschenin zal Achiel Baeyens, al gemeen sekretaris der Federatie van Socialistische ziekenbonden een voor dracht houden over de werking de» socialistische ziekenbonden en de pen» sic-enwetten. Ieder is welkom, cok niet-leden. Namens de socialistische Ziekenbond De sekretaris, Richa d WILLEMARCK. m Ceciliafeest der bolders Het vieren van d-en koning, gepaard gaande met een d-emokrat-isch noen maal, zal doorgaan op Zondag 22 Januari. Deze datum is verkozen om het voor alle vrienden mogelijk te ma ken tegenwoordig t'e zijn. Er zal aaa al de deelnemers nog ten uitnoodlgir^ worden gzonden. Wij vragen vriendelyk aan allen dis wenschen deel te nemen aan dit feest, dat ze ten laatste te-gen Maandag avond, 16 dezer, hun deelneming zou* den komen aangeven en hun bydra- ge storten. Aan de bevolking Geachte Inwoners, Velen van i'« zijn lid van den socia list, scben Ziekenbond «Emiel Moyson». Menigvuldige malen ondervonden nze leden de flinke werking van «hun, organisatie. Wij willen u dit in be-eld weergeven. Komt daarvoor naar de kostelooza C nemavert-ooning die plaats grijpt op Zaterdag 14 Januari, te 6 u. 's avonds in het Volkshuis, Steenweg. Worden afgedraaid: 1.GEZONDHEID ONS RECHT, film van het Nati naai Ve bond der socialistische Mutualiteiten van België. 2. EEN DAG VAN FRANSKEN, film van het Nationaal werk voor Klnderwelzyn. 3 EEN KOMIEK FILM. Tusschenin zal Achiel Baeyens, al gemeen sekretaris der Federatie van Soc alistische ziekenbonden een voor drecht houden over d? werking der socialistische ziekenbonden en de pen sioenwetten. Ieder is welkom, ok niet-leden. Namens de socialistische Ziekenbond De sekretaris. Richa d 'WILLEMARCK.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7