1}etg#et de S.pxumsche kutdeitfes niet Koop de steunzegels voor Spanje! POLITIEK PANORAMA w GEVAARLIJK SPEL II, DIPLOMATIEKE RECEPTIES fr. - Nr. 39 - 5 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie ZONDAG 22 JANUARI 1939 Geef mef milde hsnd voor de kinderen van die dapperen f EBT G IJ REEDS EEN ABONNEMENT GENOMEN OP «LEIDING», HET VLAAMSCH-SOCIALISTISCH TIJDSCHRIFT Uitgave ir Naar een nieuw evenwicht? En nu... vooruit voor een echte politiek van ekonomisch herstel De tijd vliegt snel Demagogisch gestook Met den verrekijker Behandel de dieren met zachtheid Vanden Boom zwijgt als vermoord kuuaktie en administratie St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 157.40 (4 lUnen) ABONNEMENTSPRIJZEN t Jaar 23,00 II. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden 'r Postcheck Het l-W'lit I.ent: 56733 HET derde kongres van de B. W. P. heeft de oplossing welke pgt. Spaak, eerste-minis- ter, verleden week in zake Burgos heeft tot stand gebracht, goedgekeurd. Dat stelt een nieuwe mijlpaal in onze binnenlandsche politiek en laat de regeering toe een politieke krisis te ontwijken en een nieuw vertrek punt te nemen. Naar den toon van de reaktion- naire bladen te oordeelen schijnt het verloop der omstandigheden niet al te zeer te bevallen aan de knechten van het groot-kapitaal. Eens te meer zijn zij, die speku- leerden op splitsing in onze rangen en die er op uit zijn de socialistische ministers te verjagen van de kom- mandoposten. bedrogen uitgekomen. Natuurlijk hebben de heeren al een nieuw been om aan te knagen en het doet wonderlijk aan, de heer Hoste, liberaal oud-minister en eige naar van het blauwe «Laatste Nieuws», in zijn blad van Woensdag ten velde te zien trekken tegen de socialisten die gedaan maakten met de gruwelijke klucht van de niet- inmenging. Volgens M. Hoste zou België goed doen niet al te uitdrukkelijk zijn sympathie te betuigen voor de door de Duitsche en Italiaansche legers onder den voet geloopen Spaansche republiek. Internationaal recht, menschelijkheid en andere moreele waarden van de vervlogen eeuw tellen niet meer bij onze reaktion- nairen en liberalen. Nietwaar, het «Laatste Nieuws» is een onzijdig volksblad Wie laat zich daaraan nog foppen DE onderhandelingen die moeten leiden tot de versterking van den regeeringsploeg hebben nu kans vruchten af te werpen. Weliswaar duiken van den reak- tionnairen kant weeral moeilijkhe den op. De klerikalen vinden dat de liberalen te veel invloed hebben in de regeering en de liberalen, van hun kant trekken het liberaal gehal te van sommige blauwe burgerlijke ministers in twijfel. Eens te meer zullen de burgerlijke belangenklieken voor de openbare meening bewijs geven van hun onbe- vredigbare appetijt. Laat ons hopen dat pgt. Spaak, die een behendig kapitein is, de klippen zal weten te ontwijken zon der dat de koers van het regeerings- schip al te sterk onder den druk kome van rechts. Als wij hier herhaaldelijk aandron gen op een kordate politiek van ekonomisch herstel wisten we wel dat er in eerste plaats rekening dient gehouden te worden met de liberale- en klerikale ministers, die in de regeering samen meerderheid hebben. Tevens staat het vast dat België, midden in een internationale krisis en vooral als land dat leven moet van den uitvoer, voor zichzelf de krisis niet totaal kan oplossen. Maar volgens ons is het oogenblik aangebroken om terug een politiek van ekonomische opbouw te voeren en vooral EEN POLITIEK DIE HET SCHANDELIJK MONOPOLIESTEL SEL VAN DEN GELDMUUR ZOU AFTAKELEN. E zijn slechts een dik jaar meer verwijderd van de wet telijke verkiezingen. Het is nu dat de B. W. P. elke partij voor haar verantwoordelijk heid zou moeten stellen. De openbare meening zou duidelijk moeten kun nen zien welke partij de bestrijding van de krisis in den weg staat. Arbeiders, landbouwers, bedien den, techniekers worden het merg uit de beenderen gezogen door het vrijheid- en welstand-vernietigende kapitalistisch monopoliestelsel. Wij socialisten h'bben een oplossing die aan de opperheerschappij van het groot-kapitaal een einde kan stellen. Teneinde te beletten dat betaalde demagogen de krisisslachtoffers zouden inpalmen, om ze naderhand gekoord over te leveren aan hun ka pitalistische opperbazen, moeten wij socialisten, terug den kop nemen van een hernieuwde aktie tegen de werk loosheid. tegen de oppermacht van den geldmuur en voor den herop bouw van ons ekonomisch raderwerk. AAN het kabinet van pgt. minis ter Delattre is een zekere Dr. Imianitoff gehecht. Er schijnt nu betwisting te zijn opgerezen omtrent de juiste waarde van zijnwetenschappelijke IN een geest van verheven verantwoordelijkheidszin voor de hoogste belangen van het land en de dringende problemen die op dit oogenblik gesteld zijn, heeft het B.W.P.-kongres van Zondag j.l. een einde gesteld aan de Burgos-herrie. De socialisten hebben den moed gehad, ondanks do ideologische opoffering die deze oplossing heeft gevergd, een punt andere lijn te stellen achter dit onverkwikkelijk geschil, dat uiteindelijk het politiek leven was gaan vergiftigen en alle praktisch regeeringswerk had onmogelijk gemaakt. Velen waren er dan ook van overtuigd dat niets meer een spoedige omvorming van de regcering in den weg stond en dat thans dringend de noodproblemen die zoo scherp voor het land gesteld zijn krachtdadig zouden aangepakt worden. Men had echter zonder den waard gerekend. Daags na het B.W.P.-kongres bleek het reeds dat de katholieken de oplossing van de Burgos-historie slechts als een komma aanzagen en dat zij hun maneuvers op een ander terrein hadden overge plaatst. Een feit dat alleszins van aard is de houding te verrecht vaardigen van de socialisten die tegen Burgos hebben gestemd omdat zij deze kwestie steeds hadden beschouwd als een der troeven van het reaktionnaire chantage-spel. De moeilijkheden die Spaak ontmoet heeft bij de omvorming van zijn regeering laten hieromtrent niet den minsten twijfel. Men zou desnoods kunnen aannemen dat deze moeilijkheden hun aanleiding vonden in een verdeeldheid van de opvattingen betreffende dc principes en het programma die het e.k. regee ringswerk zullen bepalen. Wij moeten zelfs aannemen dat de huidige politieke konstellatie in België een degelijk en doeltref fend kompromis vooral wat de ekonomische problemen betreft uiterst ingewikkeld maakt. Maar daar gaat het op dit oogenblik niet om. Diezelfde middens en clubs die voor enkele weken in verband met de Burgos-kwestie de zoogezegde diktatuur van de B.W.P. over 's lands politiek aan den kaak stelden; die de kongressen van de B.W.P. aankloegen als een onduldbaren aanslag op de rechten en het initiatief van de uitvoerende macht; diegenen zelfs die bij elke gelegenheid hadden geëischt dat de ministers buiten de partijen om zouden worden benoemd, diezelfden gaan thans als duivels te keer bij de herverdeeling der portefeuilles die bij de omvorming van de huidige regeering is voorzien. De katholieken eischen het departement van Justitie. De liberalen ook. Er worden exklusieven uitgevaardigd tegen zekere personaliteiten waaronder M. Heymans, minister van Ekono mische Zaken, als zondenbok te vernoemen is. Men tracht zelfs de delikate doseering in de war te sturen. Kortom er is een onverantwoordelijk dubbel spel aan gang; langs den eenen kant dit der ongebreidelde politieke ambities; langs den anderen kant dit der profascisten die elke moeilijkheid en elke verwar ring pogen te exploiteeren in het nadeel van het regime. Hierbij worden natuurlijk de belangen van de natie op het achterplan verdrongen. Dat pgt. Spaak op zijn hoede weze. Een regeeringskombinatie optimmeren is tenslotte maar bijzaak. Wat die regeering zal doen, hoe zij snel en doeltreffend den nijpenden nood waarin het land verkeert zal oplossen, daar ligt de knoop. Het is dan ook met een vastomlijnd en ondubbelzinnig programma dat de nieuwe ploeg zich voor het parlement zal moeten aanbieden; en het is op dit programma dat de parle mentairen op even ondubbelzinnige wijze en in volle verant woordelijkheid positie zullen moeten kiezen. Eeens die kaap omzeild, dan moet het eens en voor altijd uit zijn met het spel der hinderlagen op den regeeringsweg. De regeering, het land moet vooruit. Er is reeds te veel tijd verloren gegaan. En dat men vooral niet vergete dat het door het herstel van de sociaal-ekonomische orde is, dat de demokratie het best gediend wordt. D. titels, die hem destijds in Engeland werden afgeleverd. Dr. Imianitoff is Belgisch staats burger geworden. Volgens zekere be schuldigingen zou hij gebruik ge maakt hebben van valsche stukken om in België te ontsnappen aan den dienstplicht. Daarrond heeft de reaktionnaire pers een kampagne op touw gezet tegen... minister Delattre. Het ma neuver is met grof garen genaaid. Het is hen alleen maar te doen van het geval Imianitoff misbruik te maken. Het is zelfs zeer typisch dat het gerecht in dat geval heel wat kor dater opgetreden is dan in gevallen waarin zij een einde diende te stel len aan wetsovertredingen van fas cistische zijde. HET is voor de openbare opinie niet heel klaar waarom het gerecht zoo «duldzaam op treedt wanneer het gaat tegen fascistische wetsovertredingen. Waarom hebben de heeren den Gasten ont vangen is een speciale kunst. Het is immers niet voldoende de bezoekers die tot uw tafel naderen, ver zorgde en keu rige spijzen voor zetten, de i atmosfeer moet er ook zijn. De hospes moet de train er in houden, door middel van le vendige gesprekken en honderd kleine attenties. Zoo gemakkelijk is dat niet en meer dan een verhandeling is daarover reeds geschreven. Wanneer de gast een doodge wone klepper is, lijk ik en gij, is de taak van den gastheer niet zoo erg ingewikkeld, maar als het een groote coco betreft, dan moet de plechtigheid aan zijn waardigheid aangepast zijn. 't Is 't geen Mussolini zich ook gezegd heeft, toen het er op aankwam Chamberlain te Rome Jj ontvangen. Gij hebt waarschijnlijk een en ander gelezen over de manier waarop de Duce den Britschen premier heeft laten verwelko men. Cp het oogenblik dat de hooge gast uit zijn wagen stapte voor het Romeinsche Pantheon, rezen daar plots vier en twintig reuzen- kerels op, twee meter hoog, g> coiffeerd. met een shako met den doodskop en die met bliksem snelle bewegingen hun dolk rondzwaaiden. Als vredelievende betooging was dit inderdaad perfekt en de dagblad-korrespondenten die het spektakel bijwoonden, hebben eensgezind opgemerkt dat de h. Chamberlain een instinktieve af- w.erbeweging heeft gemaakt. Al waart ge 't zelf We weten niet welke verdere surprises de Duce zijn gast heeft bezorgd, maar als ze van denzelfden smaak getuig den, dan is het zoogoed als ze ker dat de h. Chamberlain zich niet verveeld heeft. In elk geval is het voorbeeld voor mij niet verloren. Mocht ik ooit een hooge oom onder mijn dak krijgen, dan hou ik er stellig de stemming in door middel van cigaretten met poer, glazen met dubbelen bodem, smeltende lepels, duivels in een doosje, buiksprekende mannequins en andere grappen. Dat was vroeger de beproefde manier en 't schijnt wel dat zij het gebleven is. Tot hiertoe heb ik altijd met ontzag opgezien naar het diplo matisch ceremonieel, maar thans heeft ok deze vertooning geen geheimen meer voor mij. Den dag dat Mussolini mij aan zijn tafel zal ontvangen, steek ik mijn zakken vol met nies- poeier, zevenslagen en andere kultüur-voortbren gselen PIER MOEIAL. Het Fransch syndikalisme blz. 2 Over Faillissementen Burgos uit de voeten. Wat nu J. De Coninck blz. 3 Boekbespreking Ekonomische aardrijkskunde Het wekelijksch model. Pensioen voor weduwen en wee zen blz. 1 blz. 8 moordenaar A wouters, die onze vrienden Pot en Grijp te Antwerpen neerschoot, voorloopig vrijgelaten Om een nieuw onderzoek in te stel len Van dit nieuw onderzoek is nog niets in huis gekomen en de moorde naar loopt op vrije voeten zonder zijn straf te hebben uitgezeten. Waarom wordt er aan de openbare meening geen kennis gegeven van den inhoud van het fameuze «groen boekje» van den rexistischen heer Vigneron; dokument dat zeer bezwa rend bleek te zijn en waarvoor Vi gneron 3 maanden gevangenisstraf zou moeten uitzitten, omdat hij durf de beweren dat de rechercheurs van de Veiligheid zelf dit bezwarend do kument tusschen zijn papieren heb ben geschoven Er is ook sprake van herziening van dit proces en nu reeds blijkt vast te staan dat de straf voorwaar delijk zal gemaakt worden. Behandelt de dieren met zacht heid. Er is ook nog de zaak van de legioenboeven die te Brussel een an ti-fascistische tentoonstelling in ben de aanvielen... en er met de kas van onder trokken. Eindelijk is deze zaak opgeroepen maar zij werd stopgezet om... een nieuw onderzoek in te stellen. Behandelt de dieren met zacht heid. Nog nooit heeft het gerecht zoo duidelijk getoond dat het niet erg gehaast is om een einde te stellen aan de fascistische wandaden. Het Belgisch gerecht is gebleven ivat het altijd waseen kastege- recht DE sekretaris van de kommunis- tische partij heeft nog altijd de spraak niet teruggevonden. Sedert wij van hem duidelij- lijke bewijzen vroegen van zijn be schuldigingen tegenover pgt. Herman Vos, heeft de lasteraar de spraak verloren.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1