Geeraardsberqerc NINO VE GIJSEGEM AALST BAERDEGEM HEKELGEM LEDE Zoftegem DENDERLEEUW Overboelare Nederboelare OULTRE X Hoekje der P.C. ONGELOOFLIJK EN TOCH WAAR Lokale nieuwsjes Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov IN ONZE KINEMA ARBEIDERSSPORT Steun aan Spanje Geeraardsbergen BEDANKING VOORDRACHT Federatie van soc. vak-en ziekenbonden Algemeene par tij vergadering Eerste gemeenteraads zitting 1939 (De A. T. B. Natuurvrienden» HOE WORDT MEN LID NATUURVRIENDENHUIZEN IN BELGIE WELGESLAAGDE VERGADERING Hebt ge 24 Januri vry gehouden Aan de bevolking van Hofstade en Lede Fed. van soc. ziekenbonden Fed. van socialistische vakbonden van het gewest Ninove sSi =E - Vooi Allen - 22 Jan. 193$ ARRONDISSEMENT AALST Voor het blad Vooruit Verleden week werden weer huis bezoeken georganiseerd door onze ijve rige leden der P. C., dit om lezers te winn:n voor ons mooi blad «Vooruit». Met spijt hebben wij moeten vaststel len dat deze niet de vruchten oplever den die wij ervan verwachtten. Onze partij genooten begrijpen niet genoeg hun plicht. Alle ongegronde redenen worden uitgezooht om onze propagan disten wandelen te zenden. Bit blad «Vooruit» durven zij afzeggen om een tegenstrevend blad binnen te loodsen, en nu durft men niet dit blad afzeg gen om «Vooruit» te nemen, en dit als socialist. Hoe rijmt men dit te saam? Wy kunnen van arbeiders geen rede nen aannemen om het blad «Vooruit» niet te verkiezen boven een ander blad. Op gebied van inhoud mag «Vooruit» tegen elk ander blad kon- kurreeren. Het is w»aar, «Vooruit» kost 0,10 fr. meer dan sommige bladen, maar wie is daar de schuld van? Onre arbeiders zelf. Wanneer v;.n heden af al onze arbeiders hun plicht begrypen en uit sluitend hun blad lezen, dan zal «Vooruit» het zijn welke beterkoop zal zijn dan andere blad n. Proefnummers zullen nog besteld worden. Wij vragen aan onze partij- genooten deze met aandacht te lezen om n dien het wijs berluit te nemen, in te schryven voor hun blad. Gy verwittigt dan uw verkooper. «Vooruit» is de opvoeding der wer kende klasse. Over het schrijverskomiteit Met genoegen kunnsn wy melden dat dit toekomende week zijn werking kan aanvangen. Een 6-tal kameraden hebben zich hiervoor reeds aange geven. Nog anderen zyn welkom Heden Zondag, te 10 uur, bijeen komst in de wachtzaal, om het werk te verdeelen. Dus, kameraden van dit komiteit, all?n op post! Toekomende week: eerste propagand a-artikel over onze Koöperatief. Schandalen in een werkhuis onzer stad Ondanks de wet welke bestaat op gebied van gezondheid in de fabrieken, zijn er tooh bazen, die het beter vin den hieraan hun hielen te vagen, en alleen de profijtenhunner beurs zien, ten koste van ziekten, welke hierdoor ihunne arbeiders aantasten. Zoo heeft men in de meubelfabriek van den heer Clement te Goefferdinge, in de werk plaats waar men poliert, trwee groote zuigers, welke volgens de wet, gansch den duur van het besproeiën der meu bels moeten draaien. Elke arbeider welke hierrond werkt, moet dagelyks van den patroon twee liters mels ont vangen, gezien deze stof vergif is. Wel vroeger draaiden deze opzuigers regel matig; de melk, deze heeft men er (nooit gezien. Sinds geruim en tijd dacht de heer Clement, dat deze zuigers te veel elektriek verbruiken en dat het beter ware deze niet te laten draaien om wat meer winst te maken. Wat de gezondheid van zyn werklieden aan gaat, dit kan hem weinig maken en deze kunnen dan maar, gansch den dag. het vergif zelf opademen. Wij kunnen maar niet de mentaliteit begrijpen van dezen heer, welke toch ook arbeider is geweest. Is het hem niet voldoende de arbeiders aan hon- gerloonen te laten werken, dat hij dan ook nog deze lichamelijk ten onder wil brengen? Als men weet, dat het meeste van •dit moordend werk door meisjes ge daan wordt die 48 uur werken en dan 88 fr. hebben verdiend, zelfs zyn er bij van 66 fr. in de week. Wij zullen niet naflaten, deze schandalen aan te klagen. En gy, arbeiders het is niet omdat de tijden slecht zijn, dat gij u onder de hielen der patroons moet la ten leggen. Deze denken er aan onze arbeiders terug naar den goeden ouden tijd van vóór 14 te brengen, maar daar zulelrn wij over waken. Het ware te hopen, dat de heer Clement spoedig deze wantoestanden zal herschapen of anders zullen de inspekteurs van den gezondheidsdienst, dit komen doen. Het schryverSkomiteit der P. C. In «Vaandrig» van verleden week Verscheen een artikel waarin gespro ken wordt over de moeilyfcheden waar mede de kleine patroons te kampen hebben. Deze moeilykheden zyn niet denk beeldig alhoewel we op verre nu niet alle verklaringen van Vaandrig on derschreven. Maar waarom spreekt Vaandrig niet over de nieuwe belasting die de kleine patroons met terugwerkende klacht vanaf 1 Junuari 1938, zullen te beta len hebben wy bedoelen de nieuwe wet op de gezinsvergoedingen waar door ae patroons, de kleine zoowel als de groote, 270 fr. per jaar zullen te betalen hebben? Is dit een vergetelheid of werd daar over eenvoudig gezwegen omdat die wet door de katholieke party opge- dr.n.en werd. Kleine patroons die hierover inlich tingen wenschen kunnen die altyd be komen by Max P-tteet. De meeting, in gesloten kring, aan gekondigd door de katholieke Burgers- bond, zal waarschynlyJc gehouden wor den cp Dinsdag 17 Januari. In «De Geeraard» van verleden week, een lange boterham aan het adres van de nieuwe katholieke gemeente raadsleden. Zij krygen den raad aan- opbouwende op>pos.tie te doen. Meteen worden de socialisten er voor de aoo- veelste maal in vooresteld als vyan- den v n de godsdienst. Wedden dat geen enkel katholiek raadslid dit artikel voor eigen rekening zal durven nemen. 't Schj'nt dat ons Moederhuis meet vergroot worden. Er zijn er die zulks betreuren. Wy niet. Veel te lang werden kin deren ter wereld gebracht in voor waarden die het leven van de moeder in gevaar stelden. Wie hier aan twij felt, vrage maar eens het oordeel van de dokters. Brochuren te verkrijgen Volgende brochuren zijn verkryg- Ibaar by kam. Coppez, sekretaris Taalzuivering aan 1 fr. Demokratie en socialisme door L. Magits aan 2,50 fr. De Belgische Arbeidersbeweging, door E. Delvo aan 5,00 fr. De Coöperatie, door Dutilleul, aan 2,00 fr. Kontrole en Nationale der Oorlogs industrie, door M. Naessns aan 2,50 fr. Zondag 1. 1. waren we verrast door het groot aantal clubleden dat opge komen was voor onze byeenkomst. By een afwisseling van grappige kwink slagen en ernstige oordeelen werd ons nieuw programma gewijzigd en verbe terd. Aan een nieuw nummer dat een waar sukse te gemoet gaat werd al een definitieve rolverdeeling gegeven. Een clublid gaf ons een aardig gezel schapsspel op en we hebben het da- delyk op de tafel gelegd en beproefd. Er werd ook gesproken over ons aan staand feestje maar hieronder meer daarover. In ons artikel van verleden week maakten we dus bekend dat onze club een klein feestje zal geven ter éere van de inschrijving van het honderd ste lid. Er werd eveneens gezegd dat dit feestje ALLEEN toegankelijts zal zyn voor de clubleden, die hun bij drage voor 1939 reeds betaald hebbeh. Die betaling kan geschieden thuis bij Herman Patteet, Wijngaartstraat, 14 van 5 tot 8 uur 's avonds,, op één on zer vergaderingen in het Volkshuis of aan den toegang van de zaal op den da>r van het feest. De nieuwe clubleden die zich van nu af laten inschrijven hebben ook toegang tot de zaal. Er werd echter verleden week nog over geen datum gesproken. Welnu we hebben vastgesteld dat het op 28 JAN. te 5 uur 's namiddags. Onthoudt dus goed dien datum én neemt talrijk deel aan ons koffiefeest gevolgd van KINDERBAL Detektievearomans Syn nog altijd zeer populair. Daarom alleen reeds zal ons programma deze wéék veel byval kennen vermits we een film ve-toonen van de serie van Charlie Chan. Deze maal zien wij hem aan het werk op een koersveld. Paardenwed rennen komen dus de spanning nog ve-hoogen. Sport en detektlêvewerk, kan men zich betere ontspanning voor stellen? Nochtans is deze film maar de bijiilm. De hoofdfilm is; «ZWARTE FURIE», vertolkt door Paul Muni. Deze praehtaktie zien we ditmaal als mijnwerker die zonder het goed te weten een staking uitlokt. We ma ken kennis met de stakingtorekers, toch zullen de stakers de overwinning behalen, daar zorgt Paul Muni voor en nog wel gansch alleen. Hoe hij dit klaar speelt zullen we niet verklap pen. Donderdag a. s. in volksvertooning een film met Joséphine Baker. Toekomende week een g'oote spek takelfilm van Metro «D!E ADMIRAAL LEIDT DEN DANS» met Eleona Po well. Gezinsvergoedingen voor han delaars, ambachtslieden, die voor eigen rekening werken, landbouwers en patroons De wet van 10-6-37 gaat nu toclh in toepassing. Eerstdaags zal het lang verwachte koninkiyk besluit verschy- nen. Vcor de patroons, toepassing met beril:(werkende kracht vnaf 1 Jan. 1938; voor al de andere vanaf 1 Jan. 1939. Wie weten wil hoe bij of zy zich in regel te stéllen heeft, kan eioh tot Max Patbet wenden. Iets over onzen turnkring «R. R. Rust Roest» We hébben met genoegen vastge steld dat onze moeite niet tevergeefs geweest is.* Sedert !het heroprichten onzer Turnkring hebben we uitgemaakt dat we nu reeds 44 leden tellen, jon gens en meisjes. Voorw -ar een schoon resultaat. Hebt ge er wel eens aan gedacht, welk nut er aan turnen is verbonden. Het sterkt het lichaam, lichamelijk en zedelijk. Op ons kon- gres van 17-18 December te Ronse, werd er nog eens over gehandeld. Als ook ons aangezet propaganda te ma ken met het doel meer en meer onze beweging uit te breiden. Met deze doe ik een oproep, bijeonder tot de jeugd: sluit aan, versterkt onze ran gen, opdat we verder den bloei van vorige jaren zouden kennen. Alsmede tot de cuders zendt uw kinderen naar onze buirngroep, het in hiun eigen be lang. Oefeningen Vrijdagen en Dinsda gen, van 7.30 tot 9 uur. «Voorwaarts» komt Na zes weken krijgen de supporters dus de gelegenheid hun lievelingen van Vreda aan den trok te zien. Het is de wispelturige ploeg van Voorwaarts Gent welke onze jongens komt bekampen. Wie zal nalaten de heropstandige ploeg van Vreda aan den trok te zien? Sportliefhebbers, partijgenooten .al len heden Zondag te 2 uur, naar het terrein van Vreda om ze aan te moe digen. Inkomprijs supporters 1 fr., niet leden 2 fr. Steunt Vreda Groot «Vreda»-bal Heden Zondagavond, fe 6 uur dus, na de overwinning van Vreda op Voor waarts, is het groot feest bij Vreda, waarop wy al onze jonge en oude par tijgenooten uitnoodigen. Dit bal zal voor geen enkel van de voorgaande wil len onderdoen, zoodat het er weer aan leute niet zal ontbreken. Een Puik or kest is voorzien. Dus welke Zondag een aangenamen avond wil doorbrengen knmt naar de balzaal van het Volkshuis. Te 10.30 uur, iets eenigs, Hollandsch bal (stoeltjes-dans, schoentjes-dans, enz.) Algemeene inkomprjijs 2.50 fr. Gaat niet door Zooa's men reeds aankondigde, zou Ernst Busch op 25 Januari in het Volkshuis, komen zingen. Daar Busch op dezen datum niet vrij is, kan dit niet doorgaan. Nochtans is de P.C. zin nens binnekort een anderen avond te geven. Burgerlijke Stand GEBOORTEN Alfred Heymans, Molenstraat. Yvan Festier, Klooster- meerschstraat. Marie Verdonck, KI. Nieuwstraat. Ohristaine De Meohe- ler, Buizemont. Jeannine Verstiohe- len, Parike. Lionel Kindekens, Pol derstraat. Antoinette Rogier, Buize mont. OVERLIJDENS. Maria De term- merman, 73 j., Vooruitzichtstraat. Caroline Pirreux, 64 j., Marminnestr. (zie vervolg onderaan volgende i kolom) van «Elk zijn Bolle» Verleden Zaterdag had hét jaar- lijksch souper plasts van boven ver noemde bolmaatsohappy gevestigd in het café Detroit, gehouden dóór onzen sympathieken makker Jozef De Ville. Niet minder dan 25 leden staken er de beenen onder 'n mooi gedekte tafel. Het kon niet anders cf met zoo'n rykgevulde spijskaart van met meester lijke hand voorbereide gerechten, na dien besproeid met eenige lekker sme kende glaasjes, moest het er daar lus tig op toe gaan. En zoo was het in derdaad. Een ongeëvenaarde stemming van vreugde en jolijt heerschte er gancch den nacht door. Verkeerden al de deelnemers dien avond en weelde en genot, ze vergaten toch nist hun armere broeders die ginder aan den overkant der Pyre neeën vechten met 'n onbegrensden heldenmoed voor de vrijheid en de demokratie. Hun solidariteitsgevoel ge trouw hebben ze dan ook voor die dappere stryders een omhaling gedaan. Hiervoor zong mak. Petrus De Coster met brio het prachtige lied «Spa.'.nsöhe nachten»; terwyl kd. Theofiel Van Schelvergem zich nadien gelasste met de inzameling, die het mooie som metje van 37 fr. opbracht. Steun aan R B. De sympathisanten van den R. B. aanwezig op die feestpartij, wilden er eveneens de hoedanigheid ven hun hart ten overstaan van die groep too- nen en opnieuw mo:st mak. Petrus De Coster op den stoel stygen om zyn stem te laten hooren, terwyl dezen keer mak. Ghislain Van Wayenbergh zorgde voor de ontvangst die 30 fr. beliep. Namens het steunkomitee ten voor- deele van Spanje en den voetbalbond «Roode B:l» van harte welgem end dank aan al de leden van de rnaat- tchhppy «Elk zyn bolle». Wie spaart er mee De R. B. heeft niet alleen voor doel de sport te beoefenen, maar streeft er eveneens naar zyn leden, op geeste lijk gebied, hooger op te helpen. En hoe kan hij daar beter in slagen dan met reizen. Klinkt het immers zoo niet in het liédje «Wij reizen om te leeren» Maar reizen kost en nu voornamelyk, dat velen onzer jongens getroffen zyn door de werkloosheid heeft het gebrek aan geld voor gevolg, dat ze niet by machte zyn sommige gebeurtenissen van dicht by te gaan zien. Wij willen hieraan verhelpen en nu dat dit jaar te Luik de groote Inter nationale Tentoonstelling van het Water plaats grypt willen wy ieder in de gelegenheid stellen deze te bezoe ken. Met dat doel richt het bestuur van R.B. een spaarkas is voor dezen onzer jonge elementen die wat leer- gierig zyn en in den zomer wanneer de reis zal doorgaan, niet over de noodige geldmiddelen beschikken Voorwaar 'n fraai te benutten initia tief. Verkoop van kaarten ten voordeele van Spanje Meer dan ooit staat de stryd onzer moedige Spaansche makkers in het brandpunt der belangstelling. Willen wij echter dat ze het tot 'n overwin ning brengen, tégen de overmacht van de Hitier-, Mussolini en Francobenden, dan hoeven we hen te steunen. Daarom, makkers, koopt ieder 'n pear mooie prentkaarten. Zoo doet gy uw plicht als echte socialist. Kaarten te bekomen by de leden van R. B. togen 0,50 fr. stuk. Kinema «De Redding» Ja ieze week dat de pracht- DD DER ZWAAN» ver- tc muziek, o\erschoone bal- lette. „r bovenal het heerlyk na- tuurlyx pel van al die kinderen, die opgeleid wo den als danseres aan de school van den opera van Parijs. Wü krygen tevens gelegenheid kennis te maken met een paar wereldberoemde danseressen. Als byfilm een groote klucht in 7 deelen met Joe Brown. Ditmaal is hy sportman en natuurlijk zal zyn ploeg overwinnen, maar het kost moeite. Met Joe Brown is groot en klein verzeked zich gedurende een uur goed te vermaken. Voor 't volgend programma zie ru briek Geeraarddbergen. Mevrouw E. De Roene-Bonnier en familie danken langs deze weg alle vrienden en kennissen voor de blijken van deelneming hun gezonden bij het overlijden van 'run echtgenoot en fa milielid, Elmiel De Roene. k Gewestelijke sociale school De lessen over «vakbeweging» zijn dus geëindigd. Toekomenden Zaterdag 21 Januari, te 7 uur stipt wordt aan gevangen met de lessen over «Ekono- mische aardrijkskunde». Kameraden leerlingen, op post! DE SCHOOLBOND. Opgepast De soc. studie- en aktiekring besloot aan het einde van het schooljaar, een gezamenlyke reis in te richten voor a'. de leerlingen ,die regelmatig de lessen zullen by gewoond hebben. Later meer daaroverl Soc. Kunst en haar beoefenaars Dit is het onderwerp van onze e. k. op DINSDAG 31 JANUARI, te 7 uur in de fee tzaal. Volkshuis. Deze voordracht wordt gegeven door kd. F. DILLEN. Na de uiteenzetting, optreden van de gekende dansgroep van LEA DAAN uit Antwerpen. Gezien de kosten, die het optreden van deze groep meebrengt, zijn wij verplicht een inkomgeld te vragen van 1 frank. Kaarten van heden af te verkrijgen op het bureel bij kd. A. Monnier in het café. HET BESTUUR. Kopij van verleden week maar gedeeltelijk geplaatst Door overvloed van korrespondentie voor «Voor Allen» is de kopij van verle den week maar gedeelte'yk geplaats en verschijnt nu. Wil daarvan nota nemen. te Zottegem en omtsreken Steun de Spaansche kinderen Sinds by na 3 jaar woedt de burger oorlog in volle hevigheid in Spanje. Gij weet hoe de kliek van opstandige generaals en officieren, geleid door Franco en gesteund door fascistisch Italië en Hitleriaansch Duitschland, zich wilde meester maken van hei eerste demokratisch Spaansch bewind. Daarin zijn ze nu ten deele mislukt; want nog houdt Madrid stand, en nog brak Franco niet door! Dat danken wij aan den heldenmoed der Spaan sche arbeiders, die voor uw en hisn vrijheid, hst hoigste wat ze bezitten, hun leven, in de weegschaal werpen. Voor zooveel liefde, opoffe ing en ge hechtheid aan het demokratisch ideaal staat de gansche wereld in bewonde ring. Franco gevoelt reeds dat het met hem slecht afloopen kan. Maar hy spe- kuleert op de ontmoediging en de ellende achter het repubhkeinsche front. De fabrieken -kunnen daar niet we ken zooals hier, alle dagen wor den er vernietigd; er kan in Spanje niet gezaaid of geoogst worden zoo als bij u; alle weerbare mannén zijn aan het front. De Italiaansche en Duitsohe vliegmachines zaaien alle dagen dood en vernieling; de fascisti sche schepen bi kkeeren de repubii- keinsche 'havens. De honger en de ellende loert in republikeinsch Spanje: duizenden v ouwen en kinderen lijden gebrek maar liever sterven dan zich overgeven Welnu, kunt gij dat gedoogen, gij die dit weet en leest, dat een helden- volk die het tegen een sterk gesteun- den overweldiger 3 jaar uithoudt zich rit honger en ellende eindelyk moet overgeven als de overwinning nabij is? Die onrechtvaa- digheid zult gy niet laten gebeuren! Want verliest het re publikeinsch Spanje, dan verliest £ij :ok. Het is een zaak van solidariteit. Daarom steunt de soldaten, vrouwen en kinderen van het zwaar beproefde Spanje. Koopt zegels die onze boden u eerlang zullen aanbieden. Spanje moet regelmatig gesteund wo den Het is een werk van groot-menschelijk mee voelen. Geen aalmoezen, maar regel matige steun Steunkaarten kunt ge daarsnb.ven bekomen by de bedien den van den vakbond, w'.lt u nog be ter steunen. Maar steunt, zoover als uwe midde len het toelaten. Stemt de arbeiders van Spanje. Alten voor Een. Een voo Allen. Namens de Federatie van soc. Vakbonden, Leon LEFEVRE. sekretaris. Met genoegen noodlgen wy alle ge zellen (innen) uit tot de algemeene partijvergadering, welke zal plaats hebben op Zondag 29 Januari te 10 uur 's morgens, in ons lokaal. Doo- onvoorziene omstandigheden moest de vergadering, vastgesteld op 22 Jan. tot acht dagen later uitgesteld wor den. Voor cfèn voo'uitgang onzer party en de versteviging van haar invloed dienen nieuwe maatregelen genomen Daarom is ieders aanwezigheid ten stelligste noodzakelyk DAGORDE: 1. Uiteenzetting door den sekretari «Noodzakelijkheid van reorganisa tie» 2. Voorstelling partybestuur. 3. De propaganda. 4. Mededeeling. De a'rondissementssek-étaris, A. Berghman zal op deze vergadering tegenwoordig zijn. Deze oproep dient reeds als uitnoo- diging. LET OP. Bewijs van lidmaatschap zal geëischt worden. Allen op post, weze het wacht woord. De schrijver, F. MANELEER. Op Zaterdag a. s. 21 Januari te 16 uur 30 wordt overgegaan tot byeen- roeping van den gemeenteraad ten einde te beramen over de volgende zaken: 1. Mededeeling besluit der Besten dige Deputatie, in datum 23-11-1938. houdende goedkeuring der gemeente verkiezingen van 16-10-1938. 2. Ont lag nieuw verkozen gemeen teraadslid. 3. Eedaflegging en aanstelling nieuw verkozen gemeenteraadsleden. 4. Verkiezing van twee schegenen 5. Eedaflegging en aanstelling nieuw verkozen schepenen. 6. Kommissie van Openbaren On derstand: a) Kasnazicht. b) Uitrusting moederhuis en tehuis voor ouderlingen c) Aanbesteding levensmiddelen voor het hospitaal. 7. Nazicht gemeentekas. 8. Buurtwegenis: a) Richtingslijnen, nieuwe straten, wijk Bevegem. b) Richtingsplan weg no 29. (Deynsbekestraat) en erfdienstbaar heid «met bouwen». 9. Grondafstand kerkhof. 10. Gemeentepersoneel: herziening wedde gemeenteontvanger. Zooals eenieder vaststellen kan wordt heel waarschynlyk door een der drie katholieke gekozenen ontslag ingediend den voordeele van een niet-gekozen V. N. V.-er. De katholieken waren dus wel door een vast akkoord verplicht aan het V. N. V.-Rexisme; iets wat we gedurende den verkiezingsstryd niet ophielden te beweren. Het was dus juist. Naar wel te gelooven geruchten be weren zou de kopman der katholieke lijst zyn zetel afstaan voor de V. N. V.-er L. C. Een ongekozene komt op het stadhuis zetelen. Wanneer zullen de katholieken voor een gezonde poli tieke situatie beginnen zorgen? Heb ben ze nu nog niet vastgesteld dat het Zottegemsch? volk niets voelt voor fascistische partyen. Door aldus te handelen verraadt zy haar kiezers die demokratisch-kftt.holiek stemmen, en giet ze water op den blauwen mo len. De oppositie i met zulke strp- ken flauw gediend. Wat er ook van zy we klagen aan. Demokrati e vóór al lés. Na de eerste gemeenteraadszitting De nieuwe uondg.nooten, katholie ken en «Oud en Jong», dii'e elkaar vroeger verfoeid hebben staan in geen geur van heiligheid by de bevolking. Schier algemeen muiten de katho lieken zelf natuurlyk wordt de mee ning getuit dat de groep RollierTriest in het schepenen Kollege een macht wordt toebedeeld waa~cp ze na hun klopping in de laatste verkiezing geen rëcht had. En met verontwaardiging wordt ge sproken over de houding van «Oud en Jong» die dit mogelyx hebben ge maakt. Het is niet schoon zeggen velen, dat pilaarbyters en papenv-eters heb ben samengespannen om een nederi gen werkjongen, ïyk temi Pots, uit het schepenenkollege te weren waar hy toch 6 jaar lang zyn plicht heeft gedaan. Voeg daarbij het feit dat de nieu we bondgenooten elkatr zelf niet be trouwen en het besluit ligt voor' de hand: 't ziet er mooi uit voor de ge meente, er gaat weer 6 jaar lang ruzie gemaakt worden. Hoeft het dan te verwonderen dat de Vlaamsche nationalisten zelf heb ben voorgesteld om de wanorde te ver mijden, kameraad Prosper De Bruyn als burgemeester buiten den raad voor te dragen. Arbeiderstoeristenbond Nu het betaald verlof een verworven recht geworden is, wo dt ook door de arbeiders meer en meer aan toerisme gedaan. De oprichting van een afdeeling van den arbeiderstoeristenbond alhier is een ware behoefte geworden. Er wordt dan ook van v al gestoken Wie er iets voor voelt late zich op schrijven by kameraad Amand De Bruyn ,'s Zaterdags in het Achturen- huis. We laten in verband hiermede en kele wetenswaardigheden volgen; Door betaling van een jaarlyksche bydrage van 14 fr. (met maandblad) of 6 fr. (zonder maandblad). Het bewijs van lidmaatschap is voor zien van een Internationale jaarzegel afgeleverd door h?t Internationaal Toeristenverbon-d Die Naturfreunde (zetel Zilrioh). Rechten van elk lid 1. Deelname aan voordrachten, film avonden, bezoeken, uitstapjes, kampen, reizen in groep ingericht door het hoofdtoestuur, de gewestelyike of plaat- selyke besturen. Belangrijke r:ductie de deelnemingsprijzen. 2. Belangrijke vermindering op en treeprijzen in musea, grotten en andere toeristische merkwaardigheden, op vele plaatsten ook in kinema's, schouwbur gen en handelshuizen. 3. Kostelooze inlichtingen en doku- mentatie betreffende reizen, uitstapjes en bezoeken door het lid individueel aangevraagd (zegel voor antwoord ech ter vereischt). 4. Toegang tot de natuurvrienden huizen in België (12), rederland (10), Frankrijk (14), Zwitserland (70), Tsje- ko-Slovakije (12) en tot de jeugdher bergen van de Centre laïque (100) in Frankrijk. 5. Aanschaffing der kampeerkaart rechtgevende tot kampeeren op byna alle gekende terreinen in ons land. 6. Aanschaffing van toldokumenten voor fietsers naar Frankryk aan de voordeeligste voorwaarden. 7. Aankoop van gidsen, plans, weg- k3airten, stafkaarten aan fel vermin derde pryzen. 8. Voordeelige aanschaffing van kampeermaterieel en -uitrusting. 9. Bondsknop en fietsvla.g aan kost- prys (3,50 fr.) voor de leden. 10. Individueele reizen, voorbehouden van plaatsen in treinen, autocars, ho tels. natuurvriendenhuizen en vakan tiehuizen. Aanfluiting by de Natuurvrienden betsekent lid worden, van een Interna tionale toeristenbond van honderddui zend Iedén. Aangesloten groepen: Zwitserland: Nederland; Vlaamsch België; Waalsch België; Frankrijk; Tsjeko Slov.kye; Polen; Hongarije Vereenigde Staten Oost; Vereenigde Staten West. A- T- B. De Natuurvrienden (Vlaamisch-België) en U. T. Les Amis de la Nature (Waalsch België) vormen sam?n de Nat. Federatie «De Natuur vrienden», zetel: Jozef Ste venset raat 8 Brussel. ANTWERPEN N. H. Oude Stad, Blauwtoroekstraat, 9. 50 bedden SINT JOB IN 'T GOOR (Antw.) N. H. Piepenihol, Mioksche baan, 6. 25 bedden. ESSOHEN (grens) N. H. De Berk, Oude baan, 181, 52 bedden GROBiBENDONK-BOUWEL N.-huis A. D. B.. Nieryck, 22 (bij Altoert- kanaal)36 bedden. RIJMENAM (by Mechelen) N.H. 't Zwatr Water, Oude Schrieksche baan. 32 bedden. OOSTDUTNKERKE (aan Zee) N.H. Top-Hil, Westduinen, 26. 24 bedd;n. ALSEMBERG (by Brussel) N.H. 't Hoogveld, Brusselsche- fteenweg. 40 bedden KASTEELBiRAKEL (Brabant) Slaapgelegenheid 24 bedden. MERY-TILFF (Luik Slaapgelegen heid 14 bedden. BEOCO BIJ THETJX N.H. Mène-au- Bur. 57 bedden. HOOKAI (Francorchamps)N. H Hautes Fagnes, Route de Xhof- frais. 45 bedden. PETIT-HAN (bij Durbuy) N.H. Père Ladrière (prés de l'église). 30 bed den. Tarieven Overnachtingen 3, 4 of 5 fr. volgens ouderdom. Maaltijden 3,50 fr. a 7 fr. volgens bestelling. Ge legenheid tot bereiding van eigen maaltijden. Week-eind cai vakantie bons met vermindering. Kampeerterreinen Toegang tot 40 terreinen in België. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Lodewyk Van den Voorre. Godelieve Goubert. OVERLIJDENS. Emiel Devriendt 4 maanden oud. Leonie Heyman, 87 jaar. weduwe Frans De Wetter. AFKONDIGINGEN. Richard Gou bert en Marius Amandius De Bolle, Welle. Te 8 uur opende de voorzitter Van Laethem, de jaarlyksche vergadering. Na een woord van dank en aanmoe diging aan de leden en beroep doende op de samenwerking voor de toekomst, wordt bet woord verleend aan kame raad Simoens, die op zyn beurt zich aansloot by de woorden van den voor zitter. Simoens gaf lezing van de ver slagen der byeenkomsten der beide partyen der m'erderheid. Punt per punt werd breedvoerig door Simoens ontleed. Daarna wyst kameraad Si moens op de verbetering die zich reeds liet gevoelen inzake het stempelen voor de werkloozen, die vroeger op straat in koude en regen moesten hun beurt afwachten en nu reeds aan den blooten hemel onttrokken zyn. Hij wijst verder de verbetering aan inzake elektri che verlichting voor die- genen die 's morgens van 3 1/2 uur af zullen licht hebben om ï.aar de eerste treinen te gaan. Verder heeft spreker het over de Uitbreiding dér waterlei ding en belooft alles te doen wat mo gelijk is om voldoening te geven aan de inwoners die tot heden van dit nut tig werk verstoken bleven Na nog ver schillende punten van inneriyken aarc besproken te hebben, stelt Simoens voor over te gaan tot het samenstellen van het bestuur. De kameraad V. D. Eeucken wordt met toejuichingen alê eere-voorzitter herkozen; voorzitter: Van Laethem: Simoens, sekretaris; Ratau, ondervoor zitter; Doclo, kashouder; Kommissa ris sen: Losrez, Deroy, Pervenage, Pilat Na een woord van dank sluit deze belangrijke ve-gadering. HET BESTUUR. Aan tooneelliefhebbers Geachte inwoners, vergeet niet, dat op 29 Januari de mannen van het Rood Kabaret, uit Geeraardsbérgen, de in woners van Overboelare de kans geven een leutigen avond door te brengen in de ruime zaal van Malder, Groote Baan. Zij zullen opvoe-en «Het proces der katholieke party». Gé weet allen welken byVal onze kameraden gehad hebben te Geeraards- bergen. Veel kaarten zijn reeds weg en besproken. Achterblijvers, spoedt u, anders komt ge te laat. Karaten te bekomen aan 4 en 5 fr ten lokale bij Ketsman Victor, in ons nieuw lokaal, achter de ké-k. Kaartlief hebbers Vergeet niet dat op 12 Februari onze jaarlyksche prijskamp voor het bieden afge peeld wordt by Ketsman Victor 150 fr. gewaarborgd en 10 fr. voor de meeste bloote pandoers op de 1ste ronde. Na het eindigen van den prijskamp, gratis tombola voor de kaartlief heb bers. Vergadering van den ziekenbond Zondag 15 Januari j. 1. hieldsn de kameraden van den ziekenbond «Moy- son» van Dendermonde, op onze ge meente, een vergadering met hun le den. De opkomst was tamelyk wel. Voor een 75-tal kameraden legde de vriend uit Dendermonde een uitvotrig finan cieel en zedelijk verslag voor. Hy deel de ook mede, dat er besloten was dat ook in Gyzegem, van Februari e. k. af ieder lid wekelyks een «Voor Allen, zou ontvangen, natuurlijk mits het betalen van enkele centimes per week meer bydrage. Vervolgens werd de dis- kussie gebracht op het feit, dat er op onze gemeente gewerkt wo"dt door 2 mutualiteitsafdeelingenDendermonde eenerzijds, en Aalst anderzyds. Pgt. A. Latoir hield voor, dat deze toestand onhoudbaar geworden is. en wyst op het gevaar dat zulks voor de toekomst kan teweegbrengen, met het oog op de eenheid onzer beweging op de gemeente zelf. Hij besluit met een voorstel, dat de goedkeuring der ve"gadering meedroeg, dat er ten spoe digste in overeenstemming met de we- derzijdsche besturen, de mogelijkheid om een eigen afdeeling op te richten, zou worden onderzocht. De kameraden uit Dend-rmonde be loofden zich hiervoor in verbinding te stellen met Aalst, om dez? vergaderine zoo spoedig mogeliik te doen plaat' grypen. Eindelijk du- kunnen we voor de toekomst een oplossing zien aan dit waagstuk, dat sinds lang de vrienden in Gyzegem beangstigt. Onze tooneelkrin? «Herman Heyer- mans» heeft het aangedurfd op dezen rW'-n «n h®t Volkshuis op te voeren: «ONDER EEN DAK. het machtige werk van den grooten schrijver J. Fabricius en «D» schouwvager en zijn Lieveken», van Ballings. Spoedt u voor kaarten, er zijn er maar enkele meer beschikbaar! Slechts één opvoering! Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Mannelyk 11; Vrouwely'k 7. Totaal 18. HUWELIJKEN. Maurits Vertoei- ren, marktkram:r, Zonnestraat nr. 64, met Palmyra Jfnssenc, naaister, Le- debaan no. 124. Maurits Van Goe- them. beenhouwer. Werf. met Maria Verhoeven, tabaiktoewerkister, Bedrij- vigheidstraat, no. 11. Victor Van Impe, paswerker, wonende te Meire, met Elisabeth De Cock. z. b., Pa.pero- dedries, 65. Jozef De S edeleer, w:rkman, Ingang Baokaert, met Leon- tina Van Gysegem, stikster, Welle- kensstraat, 88. OVERLIJDENSEngelbertus Ca- mu, Wr. Maria De Haie, fa.briekw., 58 j., Breede~traat, 35. Franciscus Keymeulen, Wr. Ros:lia De Sehryver, z. b. 73 j., Grotstraat, 5. Sylvia Heymans, echtg. Hieronymus Van Droogentoroeok, z. b. 43 j., wonende te Liedekerke. Aimé Vermeulen, echtg. Beatrix Rigaux, elektrieker, 30 j., wo n- nde te Nederzwalm Hermelgem. Petrus Baert, landto. ongehuwd. 54 j., wonende te Meldert. Elza Droes- beke, echtg. Frans De Neef, z. b. 32 j., Kerrebroekstraat, 99. Victori- na Renneboogh, echtg. Gusta3f De Schrijver, z. b. 27 j., Hoveniersstraat, 71. Irma De Brucker, echtg. Phile mon Van den Spiegel, z. b. 42 j., St.- Apoloniastraat. Jacobus Vinck Wr. Maria Franque, z. b. 86 j.. Val De Saddeleertrat. 47. Maria Van Assche, We Dionysius Spaens, z. b. 84 j., Katt'straat, 34. 4 kinderen onder de zeven jaar. Voor de reizigers Onze volksvertegenwoordiger is tus- schengekomen om de verwarming en verlichting van het station te beko men. Volgend antwoord werd hem door minister Marck gestuurd: BRUSSEL 13-1- 1939. Waarde kollega, Ik heb de eer u go-de ontvangst te melden van uw schryven van 9 Jan. 1. 1., waarin u myn aandacht vestigt op de klacht van talrijke arbeiders, die met den eersten trein uit Baarde- gem vertrekken, dat het stationge bouw noch verlicht, noch verwarmd is. Ik heb deze zaak, voor grondig on derzoek, aan den bevoegden dienst on derworpen en zal zorg dragen u zoo haast mogelijk in te lichten omtrent het gevolg dat er kan aan voorbehou den worden Uw dienstwillige, Marck. Aan den heer Pr. D? Bruyn, volksvertegenwoordiger, Statiestraat, 47, Denderleeuw. fierichten voor de leden van den Ziekenbond Alle zaterdagen, van 4.30 uur tot 5 uur namiddag, bij Sonck, Langestraat, zal de sekretaris uitbetaler, vqor den Ziekenbond en raad geven voor alle gevallen. Het reglement zal stipt toegepast worden. Voor medicamenten, raadplegingen, bezoeken, enz., moet de dokter onmid dellijk betaald worden. Oude bewys- sohriften zulen niet meer aanvaard worden, dit in geen geval. Bewyzen van ziekte moeten den- zelfden dag of 's anderdaags aan den sekretaris overgemaakt zyn. Eetmaal en gezellig samenzijn Op Zaterdag 11 Februari richt de soc. propagandaclub een eetmaal in, met gezellig samenzijn voor al de leden Het volstaat aan den bode 10 fr. te betalen om aan dit eetmaal te mogen deelnemen. Men schryft in tot Zaterdag 8 Fe bruari. Wedstrijd voor bieden Ingericht door de soc. p opaganda- club in ons lokaal, bij A. Michel, Gent straat. 150 fr. pryzen verdeeld als volgt: Eerste prijs: 60 fr. Tw:ede prijs 40 fr. Derde prys 25 fr. Vierde prys 15 fr. 10 fr. voor ds mee te bloote pan doers op de le onde. Souchen zijn verkrijgbaar aan 1 fr. HET BESTUUR. Met groote schreden naar ons 2000e lid Vooral de katholieken verliezen te genwoordig veel ledan. Dezen komen by ons over. Dat is het beste bewy., dat onze bond het volle vert ouwen geniet van de bevolking en de grootste voordeelen geeft. Daarenboven kunnen onze leden zich kosteloos laten onderzoeken in onze poly-kliniek te Aalst, door tekende specialisten. Niet alleen leden van onzen zieken bond gaan naar deze kliniek, maar ook anderen. Dat zegt ons dat wy op den goeden weg zijn. Tegen ziekenbond Moyson kan geen enkele ziekenbond op. Wij zyn de best ingerichte organisatie. Aalst-Oudenaarde Geachte Inwoners, Velen van u zijn lid van den socia- listischen ziekenbond «EMIEL MOY- SON». Menigvuldige malen ondervonden onze leden de flinke werking van hun organisatie. Wy willen u dit in beeld weergeven. Komt daarvoor nasr de kostelooze kinemavertooning die plaats grijpt op Zondag 22 Januari te 5 u. 's avonds in 't Volkshu's, bij De Brucker Cesar, Blekte, Hofstade en te 7 uur, in het Volkshuis, Statieweg, Lede. Wonden afgedraaid 1. GEZONDHEID ONS RECHT, film van het Nationaal Verbond der Soc. Mutualiteiten van België. 2. EEN DAG VAN FRANSKEN. Film van het Nationaal werk voor Kin derwelzijn. 3. EEN KOMIEK FILM. Tusschenin zal Achiel Baeyens, alge meen sekretsris der federatie van soc. ziekenbonden een voordracht houden over de werking der soc. ziek:nbonden en de pensioenwetten. Iedereen is welkom, ook niet leden. Op Zondag 22 Janujri a. s., te 5 1/2 stipt, richt onze gewestelijke Federatie van Vakbonden een groote openbare meeting in te Oulire, in ons nieuw lokaal, by De Sehryver Omir, Molenhoek. Als sprekers zullen optreden, onze kameraden Van Caeneghem. Pol der Algemeen c ntrale en Van Trimpont Omer, p. rtijsekretaris uit Ninove. Qp deze meeting zal evenals de huidige politieke toestand de aktie en h:t streven onzer syndikale orga nisaties worden toegelicht. Wij doen dan ook een krachtigen oproep tot alle inwoners van Oultre en bijzonder- lyk tot onze aangeslotenen, opdat zy zoo talrijk mogelijk zouden opkomen. Al wie grondig de aktueele toestan den wil leeren kennen mag niet op het appel ontbreken. Verschillende punt'n van uitzonderlyk belang zullen er toe gelicht worden. Allen op de meeting wsze de leuze. Kameraden op post 1 Robert.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7