I I POLITIEK PANORAMA Een nieuw vertrekpunt EEN EEREKWESTIE 1 My ZONDAG 29 JANUARI 1939 0.50 (r, - Nr. 40 - 5 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie rr Kameraden, doet alles om de Spaansche kinderen te helpen! Uitgave mi 1 ■.".•'O „uTramf ■SFl s I i Naar het nazimodel Eere wie eere toekomt Met den verrekijker v® R ALL KUDAKTIE EN AU MIN 1ST KATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent ABONNEMENTSPUlJZEN_: l Jaar 6 maanden 3 maanden 23,00 fr. 12,00 fr. 6.30 fr. Pnsteheck liet Melit Gent: 56733 i A V v.,. Op de wegen, die leiden van Katalonië naar Frankrijk, vluchten duizenden vrouwen en kinderen naar de grens., Alles hebben ze verloren, alles hebben ze moeten verlaten voor de horden der fascisten die alles verwoesten. En gedurig zwerven in de lucht de tien tallen fascistische vliegtuigen, die boven de wegen neerstrijken en de arme vluchtelingen neermitrailjeeren. Langs de wegen van Kata lonië liggen de lijken van vrouwen en kinderen opgestapeld. Wij moeten alles doen wat we kunnen om het leven van de kindertjes te redden. Weer zal de Belgische socialistische partij haarvollen plicht doen- We moeten nog kindertjes van Spanje een onderkomen bezorgen in ons land. Moeders, beseft wat er omgaat in de harten der Spaansche moeders, die terecht vreezen dat elk oogenblik hunne lievelingen kunnen gedood worden. Helpt ons ze te redden. En daarom geeft gevolg aan den oproep onzer partij. Ge kunt u laten opschrijven voor het opnemen van een kindje, of voor steun bij onzen sekretaris. A. De Block, Volkshuis, Emile Vanderveldeplaats, Brussel. De nood is dringend, helpt vlug ZEKER, de koimimunisten staan uiterst links en de nazi's uiterst rechte; maar de methode en de geest van hun propaganda ver schilt in niets. Onze lezers weten dat wij Vanden Boom, den automaat-propagandist van den Komintern, hebben uitge daagd om DUIDOELIJKE BEWIJ ZEN te leveren voor fijn lasteren den aanval tegen pgt. Herman Vos. Dat was genoeg om de leugen machine van Moskou voor enkele weken te doen stilvallen. Gezien wü hem toch niet gerust laten MOEST de lasteraar toch eens antworden. In zijn blad van verleden week vraagt hij zich nu heelemaal on- noozel af Wat heb ik misdaan Dat is de taal van een zwakkeling, om geen erger woord te bezi gen die terugschrikt voor zijn eigen daden. We hadden dus als titel van dit stukje gerust mogen stellen EEN LEUGENAAR IN NESTEN. Maar een leerling van de Moskousche prop a-ga ndistenschool geeft zich nog zoo vlug niet gewonnen. Wat is zijn taïtiek Hij tracht zijn lezers tegen ons op hitsen, dan zullen zij minder de waarheid van de leugen kunnen on derscheiden, daarom geeft hij stout weg een zoogezegd uittreksel van ons antwoord dat zou luiden als volgt De lasteraar (ik - Vanden Boom - dus volgens Voor Allen ging zelfs zoover te beweren dat Herman Yds met Staf Verhulst onder één hoedje slaapt wat betreft het ont vangen van steungeld uit Duitsch- Iand En de aartsleugenaar Vanden Boom voegt daarbij ten zijn lezers zoo volledig mogelijk om den tuin te leiden Dat staat letterlijk in Voor Allen van 15-1-1939 I WIJ DAGEN GELIJK WIE UIT EEN UITKNIPSEL VAN ONS PO LITIEK PANORAMA VAN 15 JANUARI OF VAN VROEGER, te vinden dat deze tekst zou bevatten. Ziedaar dus de kommunistische methode van p/lemiek te voeren. Om zich uit den slag te trekken deinzen ze niet terug de eene leugen op de andere te stapelen. (Dat is ook Hitlers recept. Dia zieg*t ergens dat men In de propa ganda moet durven liegen, maar de leugen moet zoo stout, zoo geweldig zijn dat svj de menschen verbluft. Dat is de methode om de simpele menschen te doen zeggen maar zen 'n leugen zou hij toch niet dur ven uithalen). Dat is steeds de methode geweest van alle tyrannen die zich op een geweldige wijze willen ontmaken va'ï "hun tegenstanders oif... van hun intieme vijanden. Het is volgens deze methode, dat ook in Rusland periodiek overtuigde bolsjewiesten en roode generalen voor een komediegerecht worden gesleept en den dood worden inge jaagd. Daarom zal een volkt, dat aan zijn vrijheid en aan de menschelijk- heid houdt, zich niet laten op sleep touw nemen nóch door de auto maat-propagandisten van rechts, nóch door dezen van Moskou. Onze Iggers zouden goed doen deze polemiek eens onder de oogen te brengen van kommunistische arbei ders die alleen maar het verderfe lijk proza van hun leiders lezen. In elk geval Vanden From heeft nog geen duidelijke bewijzen gele verd voor zijn besehuldigingen. Vanden Boctn volhardt in den laster l Partijgenoot Bohy heeft in het Parlement in naam van de so cialistische groep Spaak gelrjk- gewenscht bij de vorming van zijn versterkte regeering. Wij sluiten ons daarbij aan. Laat ons nu ook eens onderzoe ken wat de nieuwe karaktertrekken zijn van de nieuwe ploeg. Houden we daarom stil bij twee nieuwe figu ren die er nu deel van uitmaken, namelijk d'Aspremont-Lynden en pgt. Barnich, ekonomist en socialist. d'Aspremont-Lynden is de chef van de reaktionnaire Zondagspel grims die wekenlang de regeering in de flank aanviel. De keus van pgt. Spaak bewijst dat hij deze verderfe lijke aktie wil stopzetten door hun chef deel te doen nemen aan het dragen van de regeeringsverantwoor- delljkheid. Als tegenwicht, en vooral in het vooruitzicht van een versterkte eko- nomische politiek, deed pgt. Spaak beroep op pgt. senator Barnich, een erkenden specialist. We kennen de stelling van onzen bekwamen partij genoot. Zijn aanwezigheid in de re geering is dan ook een groote aan winst voor onze ideeën en voor de arbeiders in het algemeen. Maar laten wij geen te zware wis sels trekken op hem of op de nieuwe regeeringsploeg. Er zijn immers twee soorten vijanden van elke regeering da.t zijn primo zij, die klakkelcoze kritiek uitbrengen, zonder rekening te houden van de verdiensten; en secundo, zij die klakkeloos op hemelen en de verwachtingen zoo sterk spannen, dat naderhand de ontgoocheling ook abnormale vormen aanneemt. Beide soorten zijn gevaarlijk voor het bestaan van elke regeering, ge zien zij geen rekening houden met de werkelijkheid. Daarom willen wi) redelijk zijn en kalm oordeelen. Wat mogen wij dus verwachten van de huidige ploeg Van pgt. Spaak en van pgt. Bar nich in het bijzonder verwachten wij een stevige poging tot heropbeuring van ons ekonomisch leven. Moesten zij kunnen steunen op een stabiliteit en de welwillende steun van de ver schillende politieke groepen, we zou den stellig een ernstige verbetering mogen verwachten. (Zie vervolg blz. 8). Spaak is tenslotte met de omvorming van de regeeringsploeg klaar gekomen. Het kan zijn dat zijn behendigheid hierbij een zekere rol gespeeld heeft. Doch ieder "onbevooroordeeld politieker en staatsburger zal hem alleszins de groote verdienste moeten toekennen door ziin vastberadenheid en hardnekkigheid het land van een ontbinding te hebben bespaard, die van aard was het weerstandsvermogen van de natie te ontredderen tegen over de moeilijke problemen waarvoor zij zoowel op binnen- Iandsch als op buitenlandsch gebied is geplaatst. Het onverant woordelijk maneuver waaraan de heeren van de federatie van Katholieke Kringen zich nogmaals hebben bezondigd, heeft deze maal niet verder geleid dan de ontmaskering van het politiek geknoei dat in de laatste jaren het kenmerk is geworden van de vertegenwoordigers van deze reaktionnaire groepeering. Bij de openbare meening heeft de omgevormde regeerings ploeg over het algemeen een goed onthaal genoten. En vol ver wachting wordt thans uitgezien naar de initiatieven die het land in de eerste plaats uit den wurgenden krisisgreep moeten redden. Aan het bestaande programma is er niets gewijzigd, maar de ondervinding, door den eerste-minister opgedaan gedurende de afgeloopen maanden, zal hem toelaten met vaster hand en met doeltreffender uitslagen het land te besturen. Bij de voorstelling van zijn ploeg aan het parlement, heeft Spaak den nadruk gelegd op twee vraagstukken waaraan hij terecht den voorrang verleenen zal: de integrale oplossing van de taalkwestie, en het herstel van 's lands ekonomisch even wicht. dat de hoofdvereischte blijft voor het scheppen van een gezonden financieelen toestand en voor het lenigen der werk loosheidsellende. In verband met laatstgenoemd kapitaal programmapunt, zijn thans alle oogen gericht op den nieuwen titularis van het departement van ekonomisehe zaken. pgt. Barnich, die reeds herhaaldelijk de gelegenheid had, als verslaggever voor den senaat zijn praktische opvattingen vooruit te zetten. Meer dan eens heeft hij het gebrek aan samenhang aange klaagd die onze ekonomisehe politiek der laatste jaren heeft gekenschetst. Links en rechts werden noodmaatregelen getrof fen, nu eens ten gunste van dezen tak onzer ekonomie. dan weer ten voordeeie van een andere; maar het gemis aan koördinatie heeft tenslotte alle inspanningen doen stranden op een klip van verwarring en belangentegenstellingen. Pgt. Barnich heeft verder herhaaldelijk gewezen op de drin gende noodzakelijkheid 's lands bedrijfsleven en handelsme thodes aan te passen aan de grondige wijziging, die zich in de laatste tien jaren op de internationale markten en in de inter nationale ruilmethodes heeft gemanifesteerd. De aanbevelingen die in het jongste verslag van Barnich voorkomen, duiden ons overigens de richting aan in dewelke de insnanningen van den minister van Ekonomisehe Zaken zullen evoiueeren 1. Men moet vooral streven naar hervormitegen van politieke struktuur. die aan de Regeering toelaten met gezag en met een z'kere continuïteit het beheer, van de Openbare Zaken te behartigen; en in het bijzonder de toepassing van een ekonomisehe DOlitiek. a'nseoast aan de nieuwe konjunktuur. Deze politiek is enkel te verwezenlijken mits beroepsorganisatie en reglementering opgevat in den geest van den eerbied voor het recht der minderheden. 2 Er zou een onderzoek moeten worden ingesteld omtrent het kwalitatief «n kwantitatief uitzicht van onze voortbrengst, om dezelve aan te passen aan onize binnenland=che en buiterlandmhe behoeften, met inachtneming van de nieuwe international» handehstroeminigpn. 3. Er zou een TOlledii-ne studie moeten worden ondernomen^ die zou toelaten <je herklasroering van de werkloozen op te makte, ten einde o.m. hun wederopleHiing mogelijk te maken met het oog op de beoefening van nieuwe stielen. 4 Men zou den huldigen toestand van de nijverheid .groep per groep moeten nagran. teneinde vooreerst diezene te redden die van. levensbelang zijn voor het land en wo-den bedroted met verdwijning, en ook bii te draven tot de omvorming van diegene die niet meer leefbaar ziin. en die zouden kunnen worden georiënteerd naar andere takken van voortlbrowisit: men zou ook het tot '-tandkomen mo"ten> bevorderen van nieuwe binnen,landtehe behoeften of acn buiten- landische mogeliikheden, en zulks mits ziekere vcordeelen toegestaan door de Regeering. 5. Het pre,gramma van uitbreiding van het Comité voor den binnenlandrchen handel, dat de nijverheid- en landbouwprodukten omvat, zou stelselmatig en geleidelijk moeten worden toegep.-st, ten einde een ruim afzetgebied voor onze nationale bedrijven en voor oneen landbouw te verzekeren. 6. Het is van belang ons uitvoernegime opnieuw ond°r oogen te ziien in verband met de nieuwe internationale sbroomdneen. en uit te zien naar afzetgebieden waar wij nog geen v?eten voet hebben. 7 Tenslotte waire het van belang alle maatregelen te treffen die de haven van Antwerpen nieuw leven kunnen seven, door deze haven te beschouwen in verb,and met de essentieele rol die zij speelt in 's lands ekonomie, terwiil tevens de sted Antwerpen verder het beheer ervan zou blijven verzekeren. Wij kunnen slechts hopen dat. in het belang van het land en in het belang van het regime, de regeeringsaktie zich in snel tempo en on doeltreffende wijze zal kunnen voltrekken De ernstige tijden die wij doormaken. laten gsen snel van politiek gekonkel en van club-samenzweringen, die tenslotte steeds U't- loopen ten nadeele van de natie, meer toe. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan het oorlogsgevaar in Europa, dat meer dan ooit de samenhoorigheid van alle nationale krachten onont beerlijk maakt. Het land heeft inderdaad zijn geestelijke zelf standigheid te verdedigen tegen de stiigende aanmatiging van totalitaire staten; bii een internationaal konflikt zal het in elk geval het hoofd te bieden hebben aan kapitale problemen, zoo als de bevoorrading en het verzekeren van ziin verbindingen met de kolonie. Daarvoor zal het over al zijn middelen moeten kunnen beschikken en in eerste plaats ekonomisch en moreel sterk moeten staan. Daarom ook richten wij tot de nieuwe regeeringsploeg een welgemeend GOED HEIL D. Toen de h. N. Chamberlain met zijn para plu van Rome teruggekeerd is 'heeft hij met zijn hand op zijn hart ver klaard, en zon der een spier van zijn gezicht te verroeren De Duce heeft mij beloofd dat hij zijn soldaten \iit Spanje zal terugtrekken, zoodra generaal Franco de overwinning behaald heeft Welnu, 't schijnt dat er kerels zijn die de belofte van Mussolini in twijfel trekken en bovendien geërgerd werden door het flegma van den Britschen premier. Zij hebben ongelijk en leveren meteen het bewijs dat zij geen sikkepit verstand hebben van wat diplomatie is. Mussolini heeft milliarden ver speeld in Spanje, hij heeft er kanonnen, vliegtuigen, technici en politiemannen hcengestuurd en duizenden en duizenden van zijn landgc.woten laten dooden, maar is dat een bewijs dat de Italianen het inzicht koesteren zich op het Iberische schiereiland te nestelen Komaan Waarom alles zoo van een be krompen standpunt bekeken Het ideaal, de opoffering zijn ver duiveld nog van onzen aardbol niet verdwenen Nee nee, wees gerust De Ita lianen zullen het ajtrappen met een diepe buiging en de Duce zal een telegram met gelukwen- schen aan Franco sturen *Een vergoeding voor de geboden hulp? Geen sprake van, besten vriend! Gij zijt mij niets verschuldigd. Ik ben al te gelukkig u mijn diensten te hebben aangeboden!» Voila Wanneer men bij iemand te gast is geweest, dan stuurt men hem 's anderdaags geen faktuur met de uitgaven voor de taxi en c.ndere bijkomende onkosten. "t Is niet gelijk die Franschen, die Burgos in den steek gelaten hebben in den strijd tegen de barbarij en nu spreken van Mi norca en Spaansch-Marokko te bezetten Mussolini denkt er zelfs niet aan zich aan dergelijke praktij ken schuldig te maken en hij zal trouwens de eerste zijn om dit onrecht aan te klagen en den de gen ervoor uit de schede te trek ken. Een eerekwestie, meer niet I PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1