METAALBEWERKERSDE ORGANISATIE BRENGT U Hulp en Steun in al de moeilijkheden van het leven» - Verdediging tegen lage loonen en slechte Eerbiediging van uw persoon als arbeider en mensch, V Motie voorgelegd aan de Afdeelingen over de Beroepsorganisatie en de Ekonomische Reglementeering V V A Mannen van 't staal, gij maakt de reusachtige machines en het fijnste werk; gij zijt de vervaardigers van de NAMIDDAGZITTING V olksvertegenwoor- diger Ach. Van Acker aan het woord sterkste energie-omvormingsmachines, gij zijt dus ook de krachtigste groep van arbeiders als ge allen aan eengesloten staat in den socialistischen metaalbewerkersbond. Waarom staan er nog nevens u in de werkhuizen nietgesyndikeerden, die de macht uwer organisatie door hun onverschilligheid en hun niet-begrijpen verzwakken? Gij kunt daaraan verhelpen: met door overreding, door agitatie die makkers tot ons te brengen. De metallo's stonden steeds aan de spits van de socialistische arbeidersbeweging. Zij waren de stoottroepen. Nu weer komt de strijd voor de nieuwe maatschappij en tegen de ellende. Vooruit! Metallo's, geeft het voorbeeld. Werft de ongesyndikeerden aan. Sleurt ze mee, laat geen onverschilligheid meer toe. De socialistische metaalbewerkers van de twee provincies Oost- en West-Vlaanderen moeten binnen kort 20.000 leden tellen. Gij zult er aan helpen. Gij zult de besten onder de besten willen zijn. Vooruit voor de 20.000 leden! Voor Allen - 29 Jan. 1939 Stapels koperen staven voortgebracht in de reusachtige fabrieken van de Ünion-Minière in Katanga (Kongo) gevestigd. Het is de machtige kapitalistische bank van de tSociété Générale* die de kopermijnen van Kongo beheert. Moest de koloniale ekonomische politiek erop gericht zijn koopkracht te geven aan den inlander, dan zou ons land ettelijke millioenen meer kunnen uitvoeren naar Kongo. De zwarte metallo s van Kongo worden uitgebuit. De socialistische metaalbewerkers vergeten die zwarte proleten niet en eischen de toepassing van het socialistisch koloniaal programma dat den inlandsclien arbeider vrijmaakt. Ook de veralgemeening der kollek- tieve overeenkomst voor het gansche bedrijf wanneer de meerderheid der arbeiders en der patroons deze reeds vrijelijk heeft aangenomen, blijkt geen nadeelen of gevaren mede te brengen. Het Is een maatregel die de patroons resquilleurs zal dwingen zich aan te passen aan de algemeen gelden de loon- en arbeidsvoorwaarden. Het vaststellen van sankties bi) verbreking der overeenkomst, het voorzien van een verzoening- of scheidsraad blijft steeds afhankelijk van de vrije overeenkomst der twee partijen. Dus lanzs dien kant is er ook geen bezwaar. Dat de Pari taire Kommissies worden uitgebreid en erkend is een voordeel op voorwaarde dat onze vertegenwoordiging in juis te verhouding staat tot onze macht. Maar de voorwaarden der wettelijke erkenning der vakorganisaties voorziet bepalingen die wij in geen geval kun nen aanvaarden en uit het ontwerp moeten verwijderd worden. Wat het tweede gedeelte van het wetsontwerp betreft, meenen wij dat deze ekonomische reglementeering het beste en het slechtste der dingen kan zijn. Het beste wanneer zij toe laat snelle maatregelen te nemen, tegen de moordende konkurrentie van de fascistische landen, die van aard is om België, een land dat van den uitvoer leven moet, het bestaan onmo gelijk te maken. Maar deze reglemen teering mag, wat de binnenland- sche markt betreft, geen nadeel toe brengen aan de arbeiders en aan de verbruikers. Daar moeten ernstige waarborgen gegeven worden, vooraleer wii dit gedeelte kunnen goedkeuren. Om deze uiteenzetting een konkreten vorm te geven onderwerp ik aan de afdeelingen een motie, die zij kun nen bespreken en waarover later kan gestemd worden. De kameraden Schreel (Meenen), Durant (Geeraardsbergen)Cnudde (Gent) verzoeken het Bureau de motie vandaag niet ter stemming te leggen en de afdeelingen in de gele genheid te stellen, het vraagstuk en de motie te onderzoeken. Longville antwoordt, dat het er niet over gaat deze motie aan het kongres op te dringen. Men besluit haar naar de afdeelingen te zenden. Nadat de afgevaardigden een ge meenschappelijk noenmaal hadden ge nuttigd, kioam in den namiddag Achiel van Acker, volksvertegenwoordiger voor Brugge, aan de beurt met een rede over de Werkverschaffing en de Sociale Politiek In de ochtendzitting hadden wij onze direkte zaken van de organisatie af gehandeld en kon de aandacht gaan naar oen vraagstuk, dat ons zeer moet bekommeren. De werkloosheid is de grootste sociale kwaal van onzen tijd en wij zijn verplicht alle middelen te onderzoeken, om daarin verzach ting te brengen. Óok het gehcele vraagstuk van de sociale wetgeving kwam hierbij te pas. Kameraad Van Acker werd door Longville voorgesteld, die ivees op de groote bevoegdheid en de groote dien sten, die van Acker in dit opzicht reeds bewezen heeft. LOKOMOTIEVENBUUW Toen Kd. Longville mij verzocht te spreken over de Ekonomische Politiek in België was ik bevreesd dat dit onder werp niet af te handelen was in een paar uren en ik besloot dan ook mij te houden aan enkele beschouwingen om meer te kunnen uitweiden over een der belangrijkste vraagstukken van den dag, namelijk: «Hoe voeren wij een politiek van Werverschaffing». Nu de Regeering omvormd is en het Departe ment van Ekonomische zaken in han den is van een socialistisch minister, hopen wij dat er niets zal gewijzigd worden aan het systeem van privile ges, een systeem dat aanleiding geeft tot krisis en ekonomische ontwrich ting. Ik zal er weinig over zeggen, ik ver onderstel dat inzake ekonomie de re geering weet wat ze wilt en dat wat ze wilt goed is, en ik hoop dat het Par lement zoo verstandig zal zijn haar te laten werken. De ekonomische toe stand van ons land is zeer slecht, voor al door de onzekerheid van den inter nationalen toestand en doordat wij vaststellen dat de werkloosheid ver meerdert ln plaats van af te nemen. Verder, dat 1938 een vermeerdering gegeven heeft in ons land van het aantal faillissementen. De geldelijke toestand is zeer slecht en de Regeering is er in geslaagd de begrooting in even wicht te brengen onder twee voorwaar den 1) dat zij over de 300 mülioen be schikt die voorzien waren bij de door voering van de wet op de verplichte verzekering tegen werkloosheid. 2) dat zij een besparing doet van 1 milliard, bijna uitsluitelijk op de uit voering van openbare werken. Wat nu de politiek inzake werkver schaffing betreft, kan er een en ander gezegd worden. De Regeering heeft in de laatste jaren een politiek van werkloosheids bestrijding gevoerd, maar geen politiek van tewerkstelling der werkloozen. De politiek die tot hiertoe gevoerd werd, de politiek der groote werken, dat is nu precies van het moeilijkste niet wanneer men over groote inkomsten beschikt. Maar zoo iets kan niet blijven duren en het bewijs ls dat de Regeering zich genoodzaakt zag die politiek stil te leggen. Er dienen naar andere middelen ge zocht om de tewerkstelling van werk loozen te bevorderen. Groote werken uitvoeren heeft zijn nut maar het aan tal werkloozen dat er door te werk ge steld wordt, is zeer gering. Niettegenstaande onze geldelijke mid delen nu veel kleiner zijn aarzel ik geen oogenblik om te zeggen dat maat regelen dienen getroffen te worden om een politiek van werkverschaffing te voeren. Maar wanneer de Regeering den moed niet heeft krachtdadig op te treden zal het steeds blijven tot het verleenen van een werkloosheidsver goeding, in plaats van de werkver schaffing. In 1933 is een eerste proef gewaagd. Herinner U de besluitwet die bepaalde dat de werkloozen mochten opgeëischt worden voor hulp aan openbare wer ken Die maatregel werd zeer slecht ontvangen bij de werkloozen. Wij moe ten toegeven, dat het vraagstuk niet voldoende bestudeerd was. Hij gaf aan de gemeenten het recht van werkloo zen te doen arbeiden voor het bedrag van hun steun wat dus maar van 10 tot 20 frank per dag beteekent. Er was slechts een verplichting voor de gemeente, en dit was, dat zij de werk loosheidsvergoeding moest verhoogen met 1 10 t h. wat ln praktijk slechts 1 t.h. beteekende. Het buitengewoon kongres van de federatie der metaalbewerkers van Vlaanderen, gehouden op 22 Januari 1939 te Gent, na verslag gehoord te hebben ever het regee- ringsontwerp op de beroepsorgani satie en de ekonomische reglemen teering, is van oordeel dat de oprichting van beroepsra den en van een ekonomischen raad, door onze syndikaie beweging kan bijgetreden wortlen en, eventueel zelfstandig van het overige kan verwezenlijkt worden; dat een verdere uitbreiding van de Paritaire Kommissies mits zeke re voorwaarden wat hun werkings gebied en hun samenstelling be treft, eveneens wenschelijk is; dat de veralgemeening van de kollektieve overeenkomsten daar waar de meerderheid der patroons en der arbeiders reeds vrijwillig een kollektieve overeenkomst ge sloten heeft, op geen principieeie bezwaren stuit, en dat de vrijwillig aanvaarde beslissing tusschen de twee partijen om sankties te voor zien bij verbreking der overeen komst, alsook de verzoenings- of scheidsrechterlijke organen, even- ens kan aanvaard worden; dat daarentegen wat betreft de wettelijke erkenning, en de wette lijke vormen en verplichtingen die daaruit voortspruiten, deze geen aanleiding mogen geven om de vrije werking van de vakorganisatie te hinderen en geen enkele tekst kan aangenomen worden die niet al de waarborgen biedt om haar te be hoeden voor alle bureaukratische kontrole en willekeur en voor juri dische haarkloverijen; wat de ekonomische reglemen teering betreft, is het kongres van oordeel dat deze reglcmenteering slechts haar verrechtvaardiging vindt indien zij: op gebied van den buitenlandschen handel voor doel heeft, snelle en aangepaste maat regelen te nemen in zelfverde diging tegen de praktijken van ze kere konkurreerende landen, en die niet van aard zijn om het interna tionaal ruilverkeer nog meer te ontwrichten dan nu reeds het geval is, en dat op gebied van den binnen- landschen handel ais éénige stel regel zal gelden dat de ekonomi sche reglcmenteering de verruiming van de binnenlandsche markt moet bevorderen door de verhooging van king, door ekonomische sabotage king, door ekononmische sabotage als bij de kunstmatig beperkte pro- duktic, het vernietigen van stocks, de politiek der vaste onveranderlijk (en te hooge) prijzen, tegen te gaan; en gaat oyer tot de dagorde. Leerling in de beroepschool aan het lasschen. Maar zal hij morgen, al» hij de school verlaat, werk vinden Jonge kameraden, de soc. metaai- bewerkers ijveren voor de bestrijding der werkloosheid, en het te werk stellen der jongeren. De jonge arbeiders, de leerlingen de beroepsscholen kunnen zich aansluiten bij den soc. metaalbewerkersbond en zullen dan ook genieten van de sociale wetgeving en steun ontvagen bij werkloosheid.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7