Geeraards bergen h NINO VE DENDERLEEUW ZOTTECEM WELLE HOFSTADE HEKELGEM s.v.v. Herzele Nederboelare Overboelare Mieuwerkerken ■j/ Yoor onze werkireïnen A.T.B. «De Natuurvrienden» SLUIT AAN, KAMERAAD HET ROODE KABARET IN ONZE CINEMA Onze stadspolitiek Federatie van Soc. Vakbonden van het gewest Ninove OULTRE Een zonderlinge rol IN ONZE KINEMA Zitting van den gemeenteraad Partij leven *uerf|eeiu&pomiek Zitting van den gemeenteraad 7 - Voor Allen - 29 Jan. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Dit artikel bestem ik, eerstens voor die kameraden niet-Leden en, tweedens, voor velen onzer leden. Bij de laatste kategorie zijn er, helaas, neg zeer velen die de voor deelen niet kennen of er althans niet van genieten. Dat wij ze maar zelden te zien krijgen is er het beste bewijs van. Het is ons niet voldoende de bij drage van die kameraden te innen; wij willen dat ze van hun lidlmaut- sahap alle voordeelen genieten er aan verbonden. Ons groote doel is immers mede te helpen aan de ontwikkeling onzer arbeidtere. Ge zult me ook vragen, kameraad, hoe ik met miijin artikel de niet-leden ga toereiken? Daarvoor roep ik uw hulp in. Ik vraag u, A. T. B.-er, die dit heeft gelezen, het aan een kame raad niet-liid over te geven en hem zoo te overtuigen dat hij zich als lid aangeeft voor 1939. Vergeet de leuze niet «Naar de 10.000» en helpt allen mede a:n de verwezenlijking ervan. En nu ter zake. Vóór een tien- a vijftiental jaren be perkten enze arbeiders er zich toe een reisje te ma ken naar de kust of naar een of andere s>tad, waarmede de ver- binidl.ngEuaiciiiellijklhieid rechtstreeks of tiO'Cih zeeir gemakkelijk wcs. Individueel gingen de menechen weinig op reis, omdat het natuurlijk niet iedereen ge geven is wiegen en uurroosters te be palen, door middel van ingewikkelde kaarten en treinboeken, vooral als het plaatsen en streken geldt die men niog niet bezocht heeft. Va.n giroep- reizien* was er in dien tijd ook bijna geen sprake, buiten een of andere maatschappij die er met de leden eens voor een dagje op uittrok en waar de memseben niet veel aan todden. Het ontstaan vsn toerie.tenibonden heeft daar greets verandering in ge bracht en wat onze arbeiders be treft, ook onze A. T. B. «De Natuur vrienden» die, zijn naam getrouw, zijn leden niet alleen laat genieten van zee en steden, dlie natuurlijk cok zeer interessant zijn, maar hen vooral hun dieel laait nemen van de groote, over heerlijke natuur, waarvan ze zoo lang, veel te lang verwijderd bleven. Denk nu niet, kamer;ad, dat we wekeljjikra groote reizen csdisrnemen, onze beurs laat dat niet toe en men hoeft ook geen houdend kilometer ver te spiciren of te rijden om iets schoons te zien. Van begiin April tot einde Oktober of half November worden wekelijks reisjes ingericht, die iedereen kunnen bevredigen, door iedereen kunnen mee gemaakt worden, in het bereik zijn van ieders beurs. lederen uitstap staat omder bevoegde leiding- van kameraden die reedis die streek bezochten. Voeg daarbij, dat al onze reizen buiten- stesda, diuis per spoor geschieden, met imschirijiviinig en dus bij voldoende deel neming 35 a 50 t. h. vermindering ■gevien. Als ge cp dlie wijze een paar reisjes hstot meegemaakt, dan hebt gij er uiw bijldmage aan verdiend. Begrijpt ge, kameraad? Ieder je ar wondt ter gieilegienheiid van het groot verlof voor iets extra's gezorgd en wordt er een reis van 8 diagen ingelegd naar enze kuisten. Dergelijke reizen kunt ge slechts doen mst uiw toeristenbond. zoo voor de laidlinig als voor de palijs. Om ieder een in staat te stellen aan die groote reis deel te nemen, richit onze girce- peerfcg een spasrkas in, waarbij de ledten we/kelljks cf maandelijks kunnen sparen en op dfe marnier zyin ze paraat voor hun verlof. Want sparen moet ge voor uiw verlof; uiw verlof is nog niet betaald, heit is slechts een weekloon, dat ge moodig helbt cm te leven; dus spaar in den loop van het jaar. Wat vooral de groote reizen betreft iis A.T.B. in staat prijzen te bepalen dlie mien andere niet kan verwezen lijken, dar.fc zij bijizonidere instellingten waarover we basdhikken. onze «Natunr- vnemdenlhiuizen» en dlie verspreid zijn over giansch België, Frankrijk en Zwitser bind. In de «Natuurvriendienhuizen» kan men met zijn lidlkaart verblijven aan zeer geringe prijzen. Ieder huis be schikt oo>k over een trekkerskeuken, waar onze leden zelf het eten kun nen bereiden. OnnoodSg te zeggen dat dergelijke inrichtingen in gunstigen zin het reisfowdget onzer aangeslotenen beïnvloed, vooral in hef buitenland. Ook voer de kameraden, die er alleen wiillen op uittrekken zijn de Natuur- vriendenhui.Zien van groot nuf en in alle aifdeeliingen worden met de meeste bereiidlwiilllghei/d reisplannen en de ge- wensohfce inlichtingen verstrekt. L De uitstappen gebeuren ook niet killeen per spoor of te voet. A. T. B. beschikt over zeer goed ingerichte fiets- en kampeernnoepen, die onder F degelijke leiding s/taan. Door tuisscten- I tocimst vain onze Nationale Federatie zijm we ia staat aan de fietsers, die wenschen de grens te overschrijden, a&n een zeer lagen prijs, toltriptieken te verschaffen, enz. Ik mag niet meer plaatsruimte innemen, ilk zou nog meer voordeelen tonnen aanhalen, dbch ik hoop, ndet- leden, dat dit volstaat om u tot aan sluiting te bewegen. lik hoop dat het opsommen van die voordeelen voldoen de zal zijn, cim o"ze leden aan te zet ten in groot aantal aan alles deel te nomen, en te zon:en diat de deelneming steedis voldoende zij, om bij voorbeeld alle treinreizen met 50 t.h. verminde ring te kunnen laten doorgaan. De zegels voor 1939 zijn volop in omloop, de werkende leden betalen 14 fir., de aanklevende leden 6 fr. De werkende leden ontvangen d^r- voor het maandelijksch tijdschrift «Arbeiders toerisme» Kameraden, gezellinnen, sluit aan bij de, uiw Arbeiderstoeristenibond. Brengt uiw Zon- en verlofdagen door in het midden dat u past. Leert en ontwikkelt u op een aangename en gicedkoope manier, tot uw eigen ge not en voldoening. Gci;ft u aan in onze afdeelimij, bij de k mraad De Beek Oscar; deze zal u de moedige inlichtingen verse'maffen die gij kunt noodig hebben. Toekomende week het volledig reis programma voor het komende seizoen, dat met de meeste zo g voorbereid is. De leider, DE BECK O. Ziekenbond «Helper en Trooster» Al de leden bij wie er een kind geboren is in den loop van 1938, wor den verzocht zicih aan te bieden in het Volkshuis, bureel 5, voorzien van hun lddfaoelk en trouwboekje, om de stadistoelage te ontvangen. Opgepast, dit geïidf ma;r alleen voor deze die die stad bewonen. HET BESTUUR S.M. «De Verbroedering» Brooddeel 2de semester 1938 Wf) hebben het genoegen hierbij onze leden bekend te maken, dat de brooddeeil zal uitgeikerd worden op de volgende dagen: Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donder dag 9 Februari 1938, telkens van 9 tot 12 "en van 2 tot 5 u. 's namldidlags, in hef bureel dier maatschappij. Ds leden van Onkerzele megen hun boekjes afgeven aan einzen brocdivoer- der Georges Hernou ofwel in den win kel te Onkerzele van de week af die de deel voorafgaat. Ze mogen dia-n hun boekje samen met bun dieelbon in den winkel te Onikerzeie gaan afhalen v;n Dinsdag 7 Februari af. De ledlen die om eene cf andere reden belet zijn op deze dagen te toornen, mogen hun boekjes afgeven van de week af die den deel vooraf gaat ,aan Prudence, in den winkel of cp het bureel. Ze zullen dan hun boek jes samen met de deelbcns de week nadien ontvangen. Gewestelijke sociale school De lessen civer «Ekcnomische Aard- rijitskiuir.de» vinden aan verleden Zater dag. De volgende of tweede les over dit onderwerp gaan dloor heden Zater dag 28 Janui.'ri, te 7 u. stipt. Afgelascht Door onvoorziene omstandigheden zien wij ons verplicht de voordracht, die voorzien was voor Dinsdag 31 Jan., af te iassdhen. Heel binnenkort gaat dezie voordracht toch door met bijpassend ontspan ningsgedeelte. Cinemaliefhebbers weten 1) Dat die z.-al van «Volkscinema» de beste is van de stad; 2) Dat de pnojek'tie van 't beeld er duidelijker is dan eldens; 3) Dat de kiankiweergiave er onberispe lijk is, vooral sedert de jongrte ver beteringen die wenden ingevoerd; 4) Dat, ononderbroken, eerste klas- fitaiisn gegeven werden. De ware cinemelieihebber geeft dan ook de voorkeur aan «Volkscinema». In de partij Op de laatst gehouden zitting van 't partijbestuur wend besloten op Dins dag 14 Februari, een «Erniel Vander- velde-avondin te richten. In ons volgend nummer meer daar over. Er werd eveneens beslist een pantiij- vergadering te beleggen cp Vrijdag 17 Februari. Er wend ock nor, met genoegen vast gesteld, dat dioor al de groepen een groote bedlr.ijvighesd aan den dag ge legd wondt. Doe nu uw bestelling De kwestie van dien aankoop van steenkool werd op de jongste verga dering van den beheerraad der kcöpe- raiietve bespreken. Aan de hand van inko:'tingen. medegedieeld dloor een be- voegidlheid. bleek, dist de ailbeidlers die voor een juisten pry's de beste hoeda nigheid willen ontvangen, niet anders kunnen dan hun bestelling aan ons over te maken. Voor diegenen die 't nog niet weten willen wij nogmaals herhalen dat zij tedere week een kleinigheid kunnen sparen, karn. Frudens," jetoravieirkoo- per, heeft hiervoor speciale zegels. Cip die e. k. algemeene venggdaring zal hierover nog breedvoerig uitleg ge graven wonden. Opgepast, op 8 Februari geven we nogeens een kabaretevond. Deze maal zal ons voorstuk niet loopen oiver de hal met de fameuze konceniratie natuurlijk. We hebben nu als proloog: «De laatste 25 jaardus van 1914 tot en met 1939; München, Rome met zijn droeve helden, Spanje, tot den oorlog van 1938 toe. Als tweede deel geven we zoowat van allecs dat past: «Op de straat Een puik programma, machtige insceneerimg en buitengewoon miooie, kostumes zoals altijd natuurlijk. Tropwens, wij zij niet gewoon te bluffen, dat weet eenieder die regel matig onze avonden bijwoont. Wij zeg gen dus aan elkeen, die werkelijk ver langt het kabaret aan den gang te zien, dat ze onmiddellijk hun kearten' moeten nemen in 't «Achturenhuds», bij Jantje Bieseiman, Victor Hooghuys1 in het café en den winkel van het Vc.'&Ehuiis. Opgelet! Wie wacht op een tweede vertaoming zal zich misrekenen, aan gezien het maar een enkele maal ge geven wordt. Deze week zal omzie cinema nogmaals een suksesweek zijn. Het programma voorziet inderdaad twee hoofdfilms. 1) Valsclie getuigenismet de sym pathieke Didk Fonan en 2) «De admi raal leidt den dansmet Eleonor Powell. We wenschen echter in 't bijzonder uw aandacht te trekken op twee extra- voliksiverta,cmimge,n gegeven op Woens dag en Donderdag a.s. Als programma wondt vertoond: «Remous-Branding», een zeer interes sante film, verleden jiaar reeds ver toond en nu hernomen cp algemeene aanvraag; di;a-rbij «De Weerwolf van Londen», iets zeer vreemd en onge woon met Warner Oland in de hoofd rol. Vtoor deze volkiswertooning zjjm de kinderen verboden. Toekomende week een nieuiwe suk- sosfilm met Laurel en Handy en de gekende film «Le Leugen van Nina Petreiwnia» met Feroand Gravey. Daarna vclgt het jongste siufees van Tinio Rcssi: «Lichten van Parijs». Club der vriendjes van Moeder Sarov, afd. Geeraardsbergen Heden Zaterdag 28 Januari, te 5 u., GROOT KOFFIEFEEST. Na de smul partij, Kinderbal met otmtoola, verras singen, enz. Deuren open te 4,30 u. Hebben gratis toegang tot de zaal: 1) Al onze clubleden die hun bij drage voor 1939 betaald hebben. 2) Al ds clubleden die aan de ingang van de zaal hun bijdragen voor 1939 betalen. 3) Nieuiwe clubleden die zich aan den ingang liaten inschrijven en hun bij drage sterten. Welkom! Welkom! Soc. Vrouwenbond Op Maandiag, 30 Januari, te 7 uur 's avonds, maandelijksche algemeene vergadering. Dagorde: 1) Zedelijk en geldelijk ver slag viam het verloopen jaar; 2) Viering van ons 300ste lid; vaststelling datum. Gezellinnen, in groot getal tegen woordig. CLAES MATHILDA Reporter, de grootste kabouter uit Donderklok», heeft het in zyn «hoeks- ken» over Herodes» die 'n ferme klep per was, vermits ze er zooveel boeken over schreven en zelfs in den Bijbel speciale aandacht aan gaven. Pilatus is 'n andere klepper, even hoog en groot van gestalte, als de Ni- noofsche kabouter en met een autori teit al even groot, en die er speciaal de manier van had tn heeft steeds zijn handen te wasschen in het pure zuivere watertje der onschuld. Zooals Herodes zijn groote diners had, zoo ook had Pilatus zijn dag- en avondfeesten. Herodes, tot slot van zoo'n wel pre kende avond, li. t het hoofd van Joan nes den Dooper op een zilveren scho tel voorbrengen. Pilatus, die het vonnis over den zaligmaker vellen liet cn bekrachtigde, liet een kommetje zuiver water opdie nen en wasohte zijn handen in de on schuld. Kabouter, de Ninoofsche Pilatus, die heel hard schreeuwen het over de da den van den nieuwen schepen, den socialist, die het hoofd van Bolleken afhouwen liet en dus, als men kabou- ter's zienswijze aanvaardt, Herodes ge lijken zou, liet ze jaar lang de Pilatus- gesohiedenis buiten zyn hoekje. Bij elke afdanking van gelijk welker stadswerkman, waschte Kabouter zijn handen in de onschuld en haalde hij er maar steeds redenen genoeg bij die deze handelwijze sohijn van wettiging moesten geven. Wie zal leven, zal zien zegt re porter. En dat is waar, evenals het waar is dat de man met 't afgehouwen hoofd niet wachten kan om te zien en den schepen reeds voor de vierschaar heeft gedaagd indachtig den' raad van kabouter: dat Pilatusstreken steed' in de wereld aan de ord? van den dag zijn gebleven. Kinema «De Redding» Ja, bet is deze week dat we de machtige film «ZWARTE FURIE» met Paul Muni vertoonen. Pa.ul Mund leeft in al zijn schep pingen en zico ooik nu weer lukt het hem een echte mijnwerker cp 't dlce-k te brengen. Mha.r niet alleen voor Paul Muni is deze film het ziien waard, het scenario zelf is eenig. Het middelpunt wordt revonmid dóer een stiaking dfe kost wat kort moet en zal gewonnen worden. De staking wordlt tevens gelegenheid om kiennils te miafcen met de organisaties van atakar.igEbireke'rs. Alls tayifi'Qm loopt Charlie Chan op de wedrennenvertnükt dloor Warner 01:md. Met deze alkteuir is men zeker een goede spannende geschiedenis mee te leven. Toefcoimiemdie weiek twee prachtfillmen van Meitoo en Warner. Op Zondag 22 Janua i 1.1., hielden wy dus onze eerste meeting in ons nieuw lokaal, bij Omer De öchryver. Een bomvolle zaal was opgekomen. Om rond 6 uur w:rd de meeting geopend door kd. Van Trimpont Robert, die in het kort de aandacht der aanwezi gen opwekte voor de tv.ee punten die op het huidige oogenblik bijzonder onze beianestelLng gaande houden. De po litieke toestand ove. Europa en als tweede punt, het doel en het nut der vakbeweging. Vervolgens neemt kd. Van Trimpont Omer het woord over het eerste punt de huidige politieke toestand. In een prachtige rede; ryk gedökumen- teerd, en herhaalde malen door toe juichingen onderbroken, schetst hij den bangen toe tand waa in wij op het huidige oogenfclik leven. Hij schetst den toestand van vroeger, toen kin deren nog in hun prilste jeugd, van 's morgens 5 uur naar dt fabriek moes ten trekken tot 's avonds laat; toen door de kinderen het ge-bod van Chris tus, door de ellende waarin de men- schen leefden, niet kon worden nage leefd. Onder uitbundige toejuichingen van de gansche ve ga dering eindigt deze makker zijn uiteenzetting. Vervolgens is het kd. Van Caene- ghem Pol, dis het woord neemt over het doel en het nut der vakbeweging. In een kranige uiteenzetting legt hij de aanwezigen dit punt uiteen. Hij trekt de vergelijking tusschen de socla- listi che en de tegenstrevende vakorga nisaties. Hij zet dan ook vervolgens uiteen waarom - het noodig is aan te sluiten in de socialistische vakbonden. Oo-k deze kameraad wo-dt luidruchtig toegejuicht. Het was voo waar een goede propa- gandadag voor onze organisaties. Het heeft tevens ook bewezen, dat de arbeiders van Oultre paraat zijn. en dat zij den grooten strijd, gevoerd door de socialistische vakbeweging, volledig begrijpen en steunen. TOEHOORDER. Volksvertooningen Woensdag en Donderdag, buitenge wone volksveritconilpgen met Lucrecia Borgiade veel besproken film en de «De Weerwolf van Londem, opnieuw met Warner Oland. Opgelet, vocir dlsze twee voliksvertoo- nengen zijn de kinderen streng ver boden. Een wolf in schapenvacht Onze lezers weten hoe de politieke strijd in Denderleeuw, sedert de so cialisten een macht geworden zijn en hun vertegenwoordigers in den ge meenteraad op waardige wijze voor hun gedachte zijn opgekomen, op een hooger peil is komen te staan. Van het ellendig bezwadderen van personen in 't verleden bleef schier niets meer over. Alleen een rexist, de genaamde Mau- rits De Wilde, schijnt dit te betreuren en het door hem verspreide manifest, bij gelegenheid der gemeenteverkiezin gen, kwam weer aan de vroegere vuile kamp nijes herinneren. Het waren al persoonlijkheden van 't begin tot 't einde. Hij komt weer uit zijn schelp Dit welopgevoed heerschap heeft het gepast gevonden in een nieuw strooi briefje weer een persoonlijken aanval te doen tegen kam. Prosper De Bruyn. Hij praat hleir de reakibLoninoire pers na die thans een kampanje voert tegen het Nationaal Syndikaat. Alle midde len zijn voor deze pers goed en op een nulletje min of meer, wanneer het over loonen gaat, komt het niet aan. De penneknechten van 't kapitalisme doen hun best zoo goed als 't gaat We zouden aan die heeren kunnen zeggen, dat de leden van 't Nationaal Syndikaat in alles kijkrecht en over alles kontrole hebben en dat leden in werkelijken dienst de wedde hunner vrij gekozen voormannen bepalen hetgeen bijvoorbeeld niet het geval is bij Rex waar men zoollikker van De- grelle moet zijn en waar de kleine gar naal niets in de pap te brokkelen heeft en dat het hen dus eigenlijk niet aangaat, maai; bij het geval van den Dendrarihioutemischen aedeprediker moe ten we toch even stilstaan. De splinter... De Sjarel die hier de socialisten op gemeene wyze aanvalt, is niet zoo zui ver op de graat als men meenen zou. Hij verwijt een ander voor cumu- lard maar wat is hij dan wel Hij heeft een groote kleerstoffenwin- kel, zijn vrouw is kleermaakster, hij is oud-strijder en heeft pensioen en is daarenboven gazetschrijver bij Rex. En hij durft spreken over kumul We zutten ons niet verladen tot het maken van zijn rekening. Het zou ons nochtans ook gemakkelijk vallen met de nulletjes te goochelen. Er zijn echter werkjes die we liever aan rexmannen overlaten. Die zijn den reuk gewoon. Mijnheer De Wilde speelt hier een zonderlinge rol. Inderdaad. Hy is rexist. Hy moeide zich met de gemeenteverkiezing zon der zelf op te komen en verspreidde een schandelijk strooibriefje waarin hij meest Prosper De Bruyn aanviel, maar waarin hij tevens een wierookvat stuk sloeg op den neus van burgemeester Rollier. Nu maakt hij gretig gebruik van de aanvallen der reaktionnaire bende tegen het Nationaal Syndikaat en ver spreidt weer een strooibriefje tegen Prosper De Bruyn. Maar wat doet hij 1) Hij is rexist; 2) hij neemt in zyn strooibriefje letterlijk den tekst over verschenen in «volk en Staat», het blad van het V.N.V. en doet het sitrootorietfje in die V.N.V.-drukkerij te Aalst dirukken; 3) zijn opzet schijnt weer te zij-n, juist zooals met de ge- meeinteveirkieziing, den katholieken heer Rollier genoegen te doen. Hoeveel gezichten heeft die man dan wel? Verachting Uit het strooibriefje spreekt slechts verachting voor de leiders der arbei ders. Wij beklagen den vent die hier de politieke strijd weer op een laag peil •wil brengen Vrouwenbond N.S. Hiermede worden al de gezellinnen uitgenoodigd tot de algemeene ver gadering op Zondag 5 Februari, te 5 uur. Dagorde 1) Herkiezing van 't be stuur; 2) Mededeeling van het hoofd bestuur; 3) Keukenles, kleine avond gerechten. Eindelijk een grootsche gebeurtenis in Denderleeuw De kinema Acht- urenhuis is er in gelukt de pracht film Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen die overal zoo'n geweldigen bijval ge niet, aan ons geacht publiek voor te, stellen. De eerste film van lange af meting van Walt Disney is een won der van techniek en kunst. Daarbij komt flan nog de mooie film DAME VOOR EEN DAG met de artisten May Robson, Jean Parker, Glenda Farrell, Warren William, Guy Kibbee. Opgelet. Om iedereen toe te laten de vertooningen bij te wonen, worden volgende schikkingen genomen Zaterdag 28 Januari, te 2 u. 30, spe ciaal voorbehouden aan al de school kinderen, inkomprijs 1 fr. Alleen de film Sneeuwwitje Zaterdag 28 Januari, te 7 u. 30, Zon dag 29 Januari te 2 u. en te 7 uur; Maandag 30 Januari te 7 u. 30, vol ledige vertooning. Ondanks de hooge prijs van dit pro gramma blijven de prijzen der plaatsen ongewijzigd Balkon 4 fr.; Beneden zaal 3 fr. Zondagavond worden de prijzen met 1 fr. verhoogd en zullen er volstrekt geen verminderings- noch gunstkaar- ten toegelaten zijn. Allen naar de Kinema Achturen- huis Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Lea Eylenbosch. Odette D'Hoe. OVERLIJDENS. Frans Van Droo- genbroeck, 74 jaren, weduwnaar van Marie Massaert. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN Aloys Ghysels en Adèle Vanderstap- Pen- Robert D'Hondt en Lucienne Van Schandevijl. Gustaaf Schoon- jans en Elisa De Cock Zij komen, De Roode Rakkers Het is dus toekomenden Zondag 5 Februari, te 8 1/2 uur 's avonds dat de Roode Rakkers uit Aalst komen. Wie van u herinnert het zich niet, welk sukses deze groep hier verleden jaar behaalde met de opening van ons Volkshuis, waar vrouw en, mannen en kinderen zoolang over spraken. Het is met een gansch nieuw pro- g amma dat ze zullen optreden zoo- al 1. De Kanadeesche vijfling. 2. De Vrije Vrouwen. 3. De Wekker. 4. De twee tantes. 5. De joinigens van de vlakte. 6. Met mij deed ze dat nooit, enz. Wie dus een goede plaats wil heb ben, komt op tijd naar ons Volkshuis Zaterdag 21 Januari vergaderde de gemeenleraad. Nadat de goedkeuring der gemeenteverkiezing van lü-lU193c werd algehandeld, kwam men tot de ontslagen der nieuw verkozen gemeen- teraaüs eden. Het ontslag van den voorman der katholieke lijst werd aanvaard en ter- 2ielfdertijd werd bekend gimaakt dat het opvolgend lid, van a» v. im V.- partij, insgelijks ontslag nam. Toen heeft de koncentratie maar Jferoep gedaan op den rexist G. D'Haese, om de beide ontslaggevende koncentratie- heeren hun plaats in te nemen. De liberalen werden niet, noch ga ven sen kik over die ongewone prak tijken, die allesbehalve demokratisch zijn; na eed af egging en aanstelling der nieuw verkezen gemeenteraads leden, werd tot de verkiezing besloten van tewe schepenen. De heeren H. Van Steenberge en G. De Smet, oudste verkozen liberale gemeenteraadsleden, werden bij 6 zwarte en 5 bonte'stem men achtereen volgend verkozen. Na hun aanstelling en eedaflegging werd er overgegaan tot bespreking van volgende punten. Kommissie van openbaren onder stand a) Kastnazioht. b) Uitrusting Moederhuis en tehuis voor ouderlingen. c) Aan/besteding levensmiddelen hospitaal. Dezelfde regeling van vroeger werd behouden. Bij nazicht der gemeente kas werd er medegedeeld dat er circa een inkas van 890.000 fr. voor handen is. Op de technische zijden der buur wegenis kan hier niet ingegaan wor den, daar het publiek er met kon ken nis van nemen. Bij de bespreking der wedden van het gemeentepersoneel, deed ons her kozen gemeenteraadslid Leon Lefèvire den 'burgemeester opmerken dat sedert zijn tusschenikomst in één der laatste zitting van 1938 aan de werklieden in dienst der gemeente geen voldoening werd geschonken, hoewel hy verzocht had de wedden van gekwalifieerd ar beider volgens het ingang zijnde index uit te betalen. De burgemeester be weerde die zaak te hebben uit het oog verloren en er eerlang een oplossing te geven. De zitting werd daarna geheven, na bijna een uur geduurd te hebben. SAMENSTELLING GEMEENTERAAD Rechtsche groep (koncentratie) O. de Lobbelle (katholiek) konserva- tieve partij. J. Podevyn (katholiek middenstander). G. D'Haese (rexist). Centrum-groep (liberale partij). F. De Meyer, burgemeester; H. Van Steenberge, le schepen; J. De Simet (2die schepen); L. Van Harzeeie; A. Manqeleer; M. Ceuterick: O. Helle- putte. Linksche strekking. Leon Lefèvre (socialistisch gekozene) Daar de liberalen thans de meerder heid -vormen; verhopen we dat ze zoo gauw momgeiyk het punt van hun programma dat ze immer in het poli tiek kraam hebben voorgestaan offi cieel onderwijs en ontwikkeling, wat hier op neerkomt Zottsgem voor een middelbare school te ziorgen, en een nieuwe schouwburgzaal aan te leggen; iets waarvoor ze immer op het mee gaan van onzen mandataris mogen rekenen. Toen het voor ieder een onweerleg baar feit werd dat de socialistische partij in onze streek in haar opgang vastziait, hoewel ds syndikale en mutua- lislische giroei in onze organisaties bleef aanhouden werd er door de leden van het dagslijksch bestuur een bui tengewone algemeene vergadering belegd. In deze samenkomst dit de beste partyigenooten groepeerde, werd er uit gemaakt, na een lange bespreking en gedachten wisseling, wat wel de oot- zaak zyn kón van het niet meer heb ben van dit dynamisme dat ons poli tieke schip eerder tot stranden dan tot vooruitschieten geneigd was. Het bleek dat het dagelijksch be stuur zijn handen vol had met vak- en ziekenbond, betalingen, werkloos heidsaangelegenheden, pensioenen, ar beiderswetgevingen lamilievergoeding propaganda blad Vooruit, enz... Zoodat er weinig of geen tijd over bleef voor politieke en kultureele op leiding. De gevolgen lagen voor de hand. Politiek gezien leefden onze menschen te ver van hun leiding. Zot- tegem en zijn kanton zou we dra voor goed het «zwarte nest» onzer beweging blijven. Doch het was juist, wat ontweken diende te worden. De buitengewone vergadering vroeg dan ook onmiddellijk drie punten uit te werken De gewestelijke afdeeling te zorgen voor een vast bestuur met aangepaste statuten, de finaneieele zijde der par tij een oplossing te bezorgen, de pro paganda op een modernen doordrij- venden leest te schoeien. Het aangestelde korps van opgeko men leden uit ziekenbond, algemeene centrale van bouw-, ameublement en gemengde vakken van textielcentrale, metaal- en lederbewerkers kweet zich reeds voor een déél van de hun op gelegde taak. Hst ware ee^ onbegonnen zaak, mocht deze werking niet op de goed keuring en de sympathie der algemeen heid onzer leden steunen. Daarom worden onzs Zottegemsche leden uitgenoodigd tot een algemeene pariijvergadering van Zondag 29 dezer, te 10 uur 's morgens, in ons lokaal. De arrondissementeekretaris Aifons Berghman zal aanwezig zijn DAGORDE 1) Verslag van den aangestelden sekretaris. 2) Voor stelling van bestuur. 3) Propagan da. 4) Allerhande. Na vaste aanstelling zal het bestuur onmiddellijk zetelen, om reeds de dag orde vast te stellen van het buiten gewoon partij konigxes voor het kanton Zottegem en ten einde dringende schikkingen te nemen. Ieder waar socia ist zal Zondag, 29 Januari, in zijn lokaal, tegenwoordig zyn. Strijd vraagt eknnis en kennis is macht. De lidboekjes zulen geëischt worden. Kantonnaal kongres Partijgenooten van de gemeenten Zottegem, Strijpen, Vezeke, Elene, Leeuwergem, Hillegem, Grootenerghe, St. Lievens-Essche. Erwetegem, Slnt- Maria-Oudenhove, St. Gooriks-Ouden- hove, Oombergen, worden eerlang uit genoodigd het buitengewoon kanton naal partijkongres, in het Volkshuis te Zottegem, mqand Februari, bij te wonen. De zitting zal op een zondagnamid dag doorgaan. Volksvertegenwoordiger P De Bruyn van Denderleeuw, en provinciaal raadslid, H. Vincent van Zottegem zul len er tegenwoordig zijn. Zooals het u bekend is, hetzij dooi artikels of aanpAakbrieven woedt de strijd slechts in Spanje hevig voort. De heldenmoed van deze Bpaansche dapperen mag aan geene bewondering van onzentiwege ontbreken. Wy, vrou wen, wij moeaers, moeten in de eerste plaats, ons de gruwelijke oorlogsjaren van 1914-1918 herinneren, toen velen onzer mannen en vaders ten strijde moesten trekken tegen do overweldi gers en de overblijvende mannen wer den bij de bezetting der Duitschers verplicht gevolg te geven aap de op- eisoningen weike onioering en ellende brachten. Zoo ook gaat het nu me- de vrouwen en moeders van Spanje, die. niet we ten wat de dag van morgen uun bren gen zal. Of ze nog in de gelegenheid zullen verkeeren hun hongrrige kin- dermondjes de gevraagde Voeding te geven; want nu zyn de gruwelen vee erger dan in de jaren 1914-1918. ja want reeds kost de Spaansche burger bevolking aan dooden, het cijfer van meer dan 250.000 duizend slachtoffers. Hier gaat het niet om de verovering van een land, neen neen. maar wel voor de verdrukking der demokratie. Nemen wij dus in acht moest het republikeinsche Spanje verplicht wor den door honger en ellenae zijn heilig ideaal, de «Vrijheid» moeten prijs geven, dan zouden de fascisten vic torie kraaien. Meer dan ooit moet de strijd onzer moedige Spaansche makkers in het brandpunt onzer belangstelling staan, willen wij echter dat de vrijwilligers van de diktatoren Hitler en Mus solini de overwinning niet behalen, dan hoeven wij onze k'oeek en hard nekkige Spaansche kameraden te steu nen. Daarom, vrouwen, moeders, koopt ieder een strijdzegel, het i= maar een zeer kleine opoffering en gy zult daar door zelfvoldoening hebben, uw plicht gedaan te hebben als vrouw en tevens als moeder. Steunt, steunt, zooveel mogelijk Leve de Spaansche republiek! Leve de demokratie! LIESKE. Reeds verwondert het de bevolking dat er in onze gemeente nog geen oplossing is gekomen voor het samen stellen van het schepenenkollege. Door het niet wettelijk afleggen van den eed door een der gekozenen, heb ben de katholieke bestuurders het ge vonden om aan het bewind te blijven zoolang de wettelijke termen het zui len toelaten, 't is te zeggen: dat zij zelve het zoolang mogelyk zullen rek ken om toch maar ;chepenen bij Gods genade te blijven. Wij weten dat ze zoo moeilijk kun nen scheiden van wat '.oor hen, al is er niets bij te verdienen, iets heiligs is geworden: meester te zyn op het gemeentehuis. Sedert de laatste verkiezingen laten ze de deur niet meer les en het man keert er nog aan dat hun eten er wordt gebracht. Het is genoeg dat een onbekende de plaats nadert, om hen te doen samen- stroomen. zonder diegenen mee te rekenen die van achter de schermen, dus ook v-n achter de gordijnen, hun bevelen geven. Er wordt gerotst en 'gebotst van de eene deur naar de an dere, op zoek naar een degelijken kan didaat voor het bu gemsester chap. En het scheelt maar weinig meer of er zul len kandidaten te weinig zijn. Jammer voor zulke sterke partij! Maar men vindt er ook meer die graag aan politiek doen van achter de koeliscen, dan diegenen dlie het in het openbaar aandurven. Vandaar dat hun vertegenwoordiging op het gemeente huis niet het kruim is van hun partij. Anderzijds, als men eerlijke politie ker wil zijn en er een meerderheid ge vormd is tegen hen, gaat het niet op dat men het grootste gedeelte der be volking, die achter die machtsverhou ding staat, tart en uitdaagt met abso luut te willen aanblijven. De katholie ken moesten al het mogelijke gedaan hebben om zoo rap mogelijk na den misstap van het lid, om de zaak te herstellen en over te gaan tot het verkiezen van het sohepmenkollege, in plaats van alles tegei. te houden en op de lange baan te trachten te schui ven. Voor wanneer de volgende gemeen teraadszitting? Wij weten het niet. maar wad;ten geduldig af, in de over tuiging dat alles op zijn tijd komt. Ook het einde van al dit zonderlinge gedoe. Opgepast Het is wed op Zondag 29 deze dat de tooneelbond «Heirman Heyermans» ons vergast op wat puiks .«ONDER EEN DAK» en .DE SCHOUWVA GER EN ZIJN LIEVEKEN». Het wordt een waar sukses, zonder weerga. Van nu af zyn er n-og slechts een dertigtal kaarten te otkomsn. Er wordt zeer stipt te 5.30 uur aangevan gen. D:uren open te 5 uur. Wie nog ongenummerde kaarten van 4 frank bezit, moeten ze laten num- ren den Zondagvoormiddag van 10 tot 11 1/2 uur. Op tyd wezen is de boodschap. Strijdpenning Ons Marie geeft 2 frank, omdat de kaartenveTkoop beter gaat dan iemand gedacht had. Ons Tiene doet er 2 fr. bij, omdat elke vrouw haar plicht zou begrijpen by de eerstkomende vertooning en rondgaan met kaarten. Kaarterswedstr ij d Op Zondagen 19 en 26 Februari, in ons lokaal, bij A. Michel, groote prijs- k.'irup voor bieden. le prijs: 60 fr.; 2e: 40 fr.; 3e: 25 fr.; 4e: 15 fr. 10 fr. voor de meeste bdoote pan doers op le no-nde. Souchen aan I fr. by al de leden. Propagandac'ub Kameraden, zijt gij al ingeschreven veor iet eetmaal en gezellig samenzijn voor al de leden der Boo. Propsganda- club, op Zaterdeg 11 Februari? Inschrijving tot Zaterdag, 3 Febr.. aan 10 fr. HET BESTUUR Het was dus Donderdag, 19 Janua.i, dat de eerste zitt.ng plaats had. De belangstelling was groot; veel nieuwsgierigen zijn moeten terug'kee- ren; alle verkozensn waren aanwezig. Te 7 uur openende Slmoens, dienst doende burgemeester, de zitting. Hij wenscht Van Cleempu.te hartelijk welkom, na a.'wezigiheid weerh uden door ziekte. Alsook aan al de leden d* minderheidspartij en hoopt dat zij met hen samen de belangen der in woners zullen behartigen. Verder vraagt hij alleen de punten der dagorde te bespreken, om geen nutteloozen tijd te verspillen. De heer Meert sluit zich aan by de woorden van Sim ens, ook de heer F.anqois. Lezing verslag der vorige zitting. Na een opmsrking van V. d. Neucker no pens verhooging der wedde gemeente ontvanger inzake stemming werd dit goedgekeurd. Aansluiting bij de brandweer te Geeraardsbe gen. De heer Meert stolt voor de brandweer op eigen krachten samen te stellen, gezien wij nu over water beschikken. V. d. Neucker zegt, dat hier te Overb eiare geen pompiers zijn, gez-en e: reeds vroeger beroep voor dezen dienst gedaan is. Simoens wijst op de verplichting, door de wet om aansluiting, stelt voor voorlo:pig aan te sluiten bij Gee raardsbergen voor een termijn. Al de laden zijn akkoord. Stemming der straatbelastingen 1939 De heer Meert verzet zich daar tegen; noch V. d. Neucker doet op merken dat er gedurende den kies strijd door de katholieken geen wo:rd over gesproken is. Simoers ontneemt het woord aan V. d. Neucker en vraagt cm het ver leden te laten rusten en bij de dag orde te blijven. Slmoens to nt aac waarom die belasting voor 1939 no| imoet behouden blijven. Hij zegt verder, dat indien wij cii» belasting niet stemmen onze begroo- ting met 40.000 fr. deficiet zou si; i'ter» en dit een gevaar is om verplicht (e wirden nieuwe belastingen te moeten stemmen. De belasting wordt gestemd met 5 tegen 4. (katholieken). De hee Franpots waarem de sub sidie van de geestelijkheid 2800 fr. en 700 fr. voor den bibliotheek geschapt zyn Simoens: Wat het eerste aan gaat, zal die 2800 fr. dienen tot her stelling op het kerkhof en bouwvalli ge kerkmuur, als ok voor steun te verleenen aan behoeftige schoolkinde ren; wat die subside der bitolioth-ek betreft, wij bescihouwtn die bibliotheek als een politieke instelling. Wij zullen verder aan geen enkele politieke in stelling het geld der inwoners uit geven, ook niet aan de ocize. De heer Francos verklaart daar over misnoegd te zijn. Sim ens doet opmerken, dat dit het lot is der minderheid, gezien wij ook sedert ja en over uw besluiten meer maals zijn misnoegd ge weert; daaraan zult gij u moeten gewennen. Vaststelling begrooting C.O.O. Na een misiverstand tusschen twee leden der katholieken wordt de begrooting met algemeenheid van stemmen goed gekeurd. De plaats van tydelijken veldwach ter zal aangekondigd werden. Ontlasting der straatbelastlng voor degenen die van de bouwpremie vol gens de wet niet genoten hebben. Na besp eking wordt dit punt door den gemeenteraad aangenomen. Dat is dv« een herstelling, die do:r de vroegere meerderheid is verwaar loosd worden. De voorzitter vraagt het publiek de zaal te verlaten en gaat over tot &o geheime zitting. Feest soc. propagandaclub Eindelijk komen wij an de beurt. Once kameraden van Geeraadsbergen, het gekende Roode Kabaretskorps, zullen dus op 29 Januari, in de ruime zaal van Malder opvoeren «De katho lieke partij de ketel in». Achterblijvers, spoedt u, gij die nog geen ka rten hebt. Berin te 5.30 uur zeer stipt. Lachen Lachen Filmavond Heden Zaterdag 28 Januari, te 6 uur 's avonds, bij Van der Gucht Jozef, Do pplaats, groote filmavond met voordracht door gezel Achiel Baeyens, over de werking van Bond Moyson en de pensioenwetten. Ingang kosteloos. HET BESTUUR. Alg. vergadering van de leden der vakbonden Zondag 29 Januari, te 3 uur namid dag, bij Sonck, Langestraat, alge meene vergadering der gesyndikeer- den. Dagorde de uitbreiding van he1> syndikaat, de loonen, enz,. Pgt BOMON zal deze vergadering by wonen. Plaatsgebrek aan trein Nr 1817. Onze kameraad De Bruyn, die hier voor bij hst bestuur der Spoorwegen was tusschengekomen, komt onder staand antwoord te ontvangen Heer volksvertegenwoordiger, In antwoord op uw telefonische mededeeling van 17 dezer, hebben wij de eer u te melden dat zoo trein 1817 Haine—St. Pierre V. 15.44 u., Denderleeuw A. 17.53 u. tot de maximum kracht van de lokomotief samengesteld wordt, het ons niet toegelaten is zijn sa menstelling te versterken. Nochtans, om aan den gemelden toestand te verhelpen, doen wij 2 rijtuigen van 64 zitplaatsen door 2 rijtuigen van 86 zitplaatsen ver vangen, wat het aangeboden aan tal zitplaatsen van 720 op 764 zal brengen. Indien deze maatregel ontroe- reikend zou worden, dan zouden wij den toegang van trein 1817 aan zekere reizigers moeten verbieden. Deze reizigers zouden dan over trein 1849 beschikken, welke 18 minuten daarop volgt. Hoogachtend, Namen^ i-d Maatschappij, Bij machtiging, A. Demaret.

Voor Allen | 1939 | | pagina 9