7 V Geeraardsbergen Y NIN Bondsspel en samenwerking ROODE PIILT1ES fl EREMBODEGEM MEIRE WELLE SMIJT ER MAAR OPT~ Overboelare 1oBallen Voor IFRAWKrrnï? Onze gemeeniepoiiilelt Hoekje der P. C. ROB. VAN DE «VAANDRIG» A. T. B. De Natuurvrienden Arbeiderssport Een en ander over onzen welgelukten Rooden Kabaretavond Duivenmaatschappij Recht voor Allen HERDENKINGSAVOND EMIEL VANDERVELDE CINEMA «DE REDDING» UITVINDER van CöftCENTRflTie - fjftTTEOTn ^OUWEN-EN H IN p E RH££RD E. MA fl R EEN NIEUWE STRIJDFAZE IS INGETREDEN Vuiligheid te koop aan 0,50 fr. per week ZE BLIJVEN KALM OP DEN GOEDEN WEG DOEN WIJ ZE STIKKEN IN EIGEN VUIL? 7 - Voor Allen - 5 Febr. 1939 ARRONDISSE NT AALST Y Oproep aan alle arbeiders, sportmannen Hebben wij in onze stad geen reden tot klagen wat aangaat den aanhang voor onze arbeiderssport, toch hebben wij geen reden om optimistisch te zajn. Want volgens de sterkte van de partij hier en de sportiviteit onzer bevolking is de belangstelling te klein voor de arbeiderssport Het is te betreuren, dat een arbeider welke zich socialist noemt, bij gebeur lijk samenspelen der twee voettoalgroe- pe,., liever partij kiest voor de burger- sport. Wij begrijpen dat een zuivere sportman naar alfle sport gaat zien; maar eerst en vooral, als srbeider, hebt g-j toch als plicht de sport te steunen welke in dienst staat uiwer partij, wel-, ke er naar streeft uw eigen belangen te verdedigen, terwijl de bwrgersport ook haar politieke belangen verdedigt, maar dit tegen u als arbeider zeif. Bij ons zijn het eeen betaalde spe lers, zuiver liefhebbers tegen elkan der, die maar een belooning hebben: lichamelijke ontwikkeling onzer arbei ders. Spijtig dat dit laatste niet ge noeg begrepen wordt door onze arbei ders. Zie eens, moest ellke arbeider welke zijn zoon de gelegenheid geeft voetbalist te worden, dit uitsluitend jn de anbeidersspont hten beoefenen, wel ke sterke ploegen zou men niet kun nen opstellenZouden wij dan niet over betere voetballisten beschikken, dian vele groote taurgersploegen Neemt het voor-beeld in Geeraards- bengen zelf. Kameraden, dit is een schande. Gij zijit zelfs dikwijls geneigd kritiek uit te voeren op sommige par- tüverrichiingien. Hebt gij u reeds af gevraagd, of gij niet a an u-w plicht als arbeider te kort schiet ARBEIDERS. UW PLIGHT IS, DE ARBEIDERSSPORT TE STEUNEN Wij hopen dat deze oproep zal vol doende zijin om uw plicht te begrijpen en dat voor toekomend jaar VREDA nog meer zal bloeien dan voorheen. LEVE DE ARBEIDERSSPORT Het schrijverskomiteit der P.C. De vriendjes van Moeder Sarov in feest Z:oals 't meerendeel der Vlaamsche steden, telt ook onze stad een groepie dat de naam draagt van «Club dèr Vriendjes van Moeder Sarov». Het zijn m feite de kinderen die het kinderuur van Moeder Sarov genegen zijn en Willen steunen. In Juli 1937 nam Herman Patteet het initiatief de bestaande «club» vas te vorm te geven door er een groep vol leven van te maken. Vertr teken met een groepje van 36 leden, is hij er in gelukt dit getal op te voeren tot meer dan 100. Verleden Zaterdag werd, net zooals bij de grooten, de inschrijving van het honderdste lid gevierd. Het werd een prachtig kinder,eest de lekkere koe ken en sandwiches van de koöpera- tieve deden deugd en het kinderbal viel niet minder in de smaak. Negen nieuwe ledep kwamen sedert Zaterdag het «clubje» vervoegen. Natuurlijk k:n dit feestje slechts doorgaan dank zij de hulp der andere partij groepen, terwijl het bestuur van de vrouwengroep voor het zwaar werk instond. De ontwikkeling en de groei van het «ciu-bje» bewezen dat met -goede wil geduld en vastberadenheid, veel te -be reiken is. Moge het clubje nog verder blijven gnceien. Eenvoudig maar belangrijk Steenkool koopen en verknopen is een zaak van vertroit.ven; het is te vens een handel waar.n het misbruik van vertrouwen menigvuldig voorkomt en moeilijk te kontrieeren is. Wie van onze arbsiders -beschikt thuis over een baskul cm de zakken op te zetten vooraleer ze in kelder of koolkot te laten dragen? Steenko:l is ook een artikei dat voordeeliger aangekocht wordt in groot hoeveelheid dan wanneer de aankoop in kleine hoeveelheid moet gebeuren. Deze twee vaststellingen brachten er ons t:e zelf een kolenhandel in te richten. De koöperatief waarborgt hoe danigheid en gewicht en het spaar fonds laat eenieder toe op tijd en stond de gewenschte hoeveel in te doen. Wie het nu nog niet begrijpt, zal het norit begrijpen en wie nu nog niet weet hoe hij zich zelf een goeden dienst bewijzen kan zal het nooit we ten. Vraag het eens aan den jetonverkoo- per. Een Vandervelde-.avond Op Dinsdag 14 Februari, te 7,30 uur wordt door de party, in de groote zaal aan het Volkshuis een -Vandervelde- avond ingericht. Het pr:gramma voor ziet een korte toespraak, een gramo- foonplaat en twee filmen: 1) Het leven van Emile Vandervelde; 2) MarchaJMs de canons. De algemeene inkomprys werd vast gesteld op fr. 2,50. De opbrengst zal gestort worden aan Spanje en het Em. Vanderveldefonds. Partijgenooten, dien avond moet de Baal te klein wezen. De bilan is reeds klaar De beheerraad van de koöperatieve, nam reeds kennis van de bekomen uit slagen voor het dienstjaar 1938. Het eindresultaat is zeer verheugend. Onze leden, en vooral onze spaar ders ziVJen dit met genoegen verne men. Het bilan zal aan een algemee ne vergadering onderwerpen worden, begin Maart. S.M. DE VERBROEDERING Brooddeel 2de semester 1938 Wij hebben het genoegen hierby on ze leden bekend te maken dat de -brood- deel zal uitgekeerd worden op de vol gende dagen Dinsdag 7, Woensdae 8 en Donderdag 9 Februari 1939, telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur namid dag, in het bureel der maatschappü. De leden van On-kerzeele mogen hun boekjes afgeven aan onzen br.odvoer- der Georges Hernou ofwel in den win kel te Onkerzele, vanaf de week die den deel voorafgaat. Ze mogen dan hun boekje samen met hun deelbon in den winkel te Onkerzele gaan afhalen van Dinsdag 1 Februari af. De 1-eden die om een of andere reden belet zyn op deze dagen te komen, megen hun boekjes afgeven van de week af die den deel voorafgaat, aan Prudens, in den winkel of op het bu reel. Ze zullen dan hun boekjes samen met de deelbons de week nadien ohT- vangen. Het beheer. Partij vergadering Vrijdag, 17 Februari, te 7,30 uur, partyvergadering ter bespreking van de jaarverslagen en de politieke toe- stand. Vrienden, houdt dien avond vrü. stelt zich voor schandaal te kunnen verwekken tegenover het stadsbestuur met wat hy noemt het geval A. Gil- lardin bestuurder der Nyverhelds- school. Wij willen hier enkel de zaak toelichten zonder meer. De heer Gil- lardin heeft een geneeskundig getuig schrift voorgebracht, waarbij bevestigd wordt dat hy niet in staat is zijn dienst als leeraar of bestuurder der Nyverheidsschool waar te nemen en ziekteverlof hem dient verleend. Het stadsbestuur heeft aan het pro vinciaal en staatsbestuur de noodige inlichtingen gevraagd. Tot hiertoe is er geen antwoord van deze besturen ontvangen. Aan het ministerie werd een nota gestuurd om de aandacht te vestigen op den bijzonderen toestand van den heer Gillardin. Het stads bestuur zal aan den heer Gillardin niet meer betalen dan 't wetteiyk verplicht is. Wij willen er ook bij-voegen, dat de bestuursraad der Nijverheidsschool akkoord was ziekteverlof toe te staan, en het is de bestuursraad, die een waarnemende leerkracht heeft aange steld. Ziekenbond «Helper en Trooster Wij stellen meer en meer vast, dat sommige leden op eigen initiatief en ook op aandringen van geneesheeren, voor buitengewone gevallen, zooals operatiën, X-stralen, bloed- en water- onderzoek, enz. specialisten van bui ten de stad raadplegen en de bewer king laten doen. Wij trekken de bij zondere aandacht onzer leden op het feit, dat deze rekeningen niet meer zullen betaald worden, indien het bu reel niet vooraf zyn toestemming heeft gegeven. Deze maatregel is bij zonder genomen om onze leden vooraf te verwittigen, dat de maatschappij geen meerdere tusschenkomst zal ver- leenen dan het gewoon tarief onzer af deeling, en alle bükomstige kosten door het lid zelf moeten betaald worden. Het is dus in het belang der leden en der maatschappü dat die maatregel genomen is. Het besluit van het be stuur zal streng toegepast worden. Dus geen bezoek buiten de stad zon der het bureel vooraf te verwittigen, dat zal u geld en moeilijkheden sparen. In onze cinema We zullen deze week nogmaals een ieder voldaan hebben, want ons pro gram-ma vooiziet voor d-e liefheboers van gezonde leute, een ililm met Lau rel en Hardy, getiteld 't Is dus uw broer en voor de anderen, zij die zich eens graag overgeven aan een sterke ;ntroering, wordt de mooie film «De leugen van Nina Petrovna» gegeven Het zal geraadzaam zijn, de plaatsen, op voorhand te bespraken. Toekomende week, een nieuwigheid op gebied van -blijspelen «Een lastige baby», met Hary Grant en Katherina Hepburn. Onze klanten vragen hoe de groote verbetering onze Llankweergave, woord en muzias, teweeggebracht w-rd. We. ziehier h-et geheim. Gezien de goede uitslagen, gebrokt in het jaar 1938, heeft de cinsmacentrale met geaar zeld, de laatste ver-beteringen en uit vindingen, op ge-bied van sprekende cinema, op onze ka-bine te doen plaat sen. Het heeft geld gekost, maar onze leuze blijft: Volkscinema: de beste zaal van de stad, op alle gebied. Het mag voortvsrteld worden en wat nog beter is, het is toegelaten onze bewe ring te toetsen door te ver-geiyken. Kameraden, gezellinnen, zooals be loofd is verschijnt hier onder de kalen der der reizen, die zullen gedaan wor den door onzen plaatseiyken toeristen bond ly Februari carnaval Aalst. 26 Maart Wandtapijten van Hekel- ge nr. 8, 9, en 10 April (Paschen)Reis naar Antwerpen en Lier. 22-23 April Kongres Kortrük. 30 April-1 Mei Tentoonstelling van kampeertenten der S.J.W. en A.T.B. 7 Mei Rondrit aiover Oudenaarde. 14 Mei Bezoek aan Dendermonde. 4 J-uni Dierentuin van Berghem. 25 Juni Brussel, Terkamerenlbosch. 1-2 Juli Kampeertocht naar den Kluisberg. 16 Juli Qntspanningsrit naar Flo- bec. 29-30 Juli Reis naar Leuven en Kes- sel-Loo. 13 OogstNaar de groote foor van Brussel. 26 Oogst tot en met 3 September J-aariy-ksche reis naar onze kusten; deze maal wordt Oost-Duinkerke aan gedaan. 26 Oogst vertrek naar Oost-Duin- kerke 27 Oogst Bezoek aan Nieuwpoort. 28 Oogst Wandeling naar Oost- Duinkerke Dorp bezoek aan de mu seum der zee en natuurhuis Top-Hil. 29 Oogst Reis naar Rijsel. 30 Oogst Bezoek aan het kerkhof van Adinkerke. 31 Oogst Naar leper of Dixmuide. 1 September Wandeling langs de kust. 2 September Fietstocht naar de Fransche badplaats Malo-Bains. 3 September Terugtocht langs de schilderachtige Vlaamsche Ardennen. Geiyk ge ziet zijn er nog eenige Zon dagen die open staan deze zijn voor behouden voor onverwachte feesten die in den loop van het jaar zullen in gericht worden en waarvan we nog de vaste datums nog niet kennen, onder andere, de reis naar Luik. Ge ziet dus, kameraden, dat wij voor goede en plezante reisjes gezorgd heb ben. Bü uitzondering van een of twee reizen zullen de andere allen per fiets gedaan worden. Daarom, liefhebbers van fietsreizen, sluit aan bij den arbeidertoeristen bond, die u leerrijke en plezante reizen bezorgt. De kameraden fietsers, die zich wil len aansluiten richten zich tot ka meraad De Beek, leider der afdeeling Geeraardsbergen. De Beek, Lees het dagblad «VOORUIT» Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Remi Flamant Vesten en Maria Paeleman, Statie plein. Albert Berckman, Schendel- beke en Mariette De Smet, Gasthuis straat. GEBOORTEN. Roger Meert, Ouden steenweg. Jacq-ues Duville, Lessenschestraat. André Wauters, Lessen. Ghislaine Fassaert, Kloos terstraat. Jacki De Bodt, Buize- montstraat. OVERLIJDENS. Maria Bloos, oud 83 j., wed. Adreas Wauters, Kar melietenstraat. Urbain Huwé, oud 33 j., ongehuwd, Buizenmont. Paul Mouchart oud 32 j. man Bertha Guil- let Deux-Acren. Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov Daar d-e bü-dragen v-oor 1939 drin gend moeten afgehaald worden, zal er Zondag geen bijeenkomst gehouden worden. We verwittigen de ouders dat Zondag 5 Februari .tusschen 9 en 12 u., we ons zullen aanmelden bü de ouders, waarvan de kinderen hiun bü- d-rage nog niet betaald be-bben, om deze te ontvangen. Kameraden, spaart ons tijd en legt 't geld gereed. Hopend dia-t giy allen uw kinderen opnie-uw zult laten in-schrüven, da-n-ken wij u bü voorbaat en, tot Zondag. Op 12 Februari Vergadering als naar ge-woon-te te 10 u. 30. Groot feest Op 14 Maart gee-ft de propagsrada- eluib in samenwerking met de plaat selijke Sarcv-afdeeling en met de wel willende medewerking van ons Rood Kabaret, een prachtig feest. De me dewerking werd cck reeds gevraagd van dan gekenden rEddohiumorist Al- bert REMES, humorist uit de gekende Solhateinavondluitzeradiingen Binnenkort, meer daar over. Vreda abnormaal geslagen bij Eendracht A Vreda moest verleden Zondag de verpiiaatring naar Eendracht A onder nemen, zonder keeper Plateau en ka pitein Murtens. Nochtans stelden onze jongens zich daar dapper aan. Den toss verliezende, moesten zü teigen een hevigen wind kampen en het duurde 24 minuten vooraleer Eendracht het eerste punt aanteekende. Onize jongens speelden daar allen moedig en kunnen in Wok vernoemd wo-rden. De uitslag (71) is w:t overdreven; 41 had beter de spelweergave geweest. Den moed niet verionen, jongens! Na regen komt zonneschün en heden Zondag zal N. S. Gent die komt de gebreken potten betalen. Onze jon gens zullen alles in het werk -stellen om hun puntental met twee eenheden te venrcoten en zcodoen.de hun plaats te verbeteren i.n het klassement. Par- bUgenooten-siportliieS'.-ethers, komt naar deze match cim uw lievelingen aan te moedr'gisn. Inikcimprüs supporters op vertoon hunner kaart, 1 fr.; niet-leden 2 fr. Begin oim 2 u. 30. Koopt loten van Vreda's GROOTE TOMBOLA. D. A. Aan de Roode Zwervers BESTE VRIENDJES, Uw gncote vrienden van de socialis tische Jongis Wacht hebben aan u ge dacht en noodögen al d-e leden der Roede Zwervers uit naar het fccste- looze Ibinenrn"feest, dat zal plaats grij pen op Zaterdagmiddag 4 Februari, om 2 uur stipt in de groote feestzaal van het Volkshuis. Als programma, drie schocne filmen: 1. Het kind van het Vliegkorps, machtige avontuurfilim. 2. Wonderkinderen, een f-Tim om ferm te lachen; 3. De jacht is open, een wondermooie teekenftlm. Opgepast Om kosteloos binnen te mogen moet @e uw lidksart meebren gen. De kinderen diie geen lid zün van de Roode Zwervers mogen ook naar de kin erna komen, mits ibet betalen van een inkomprijs van een haiven frank (0,50 fr.) Zooduis, brengt zoo veel mogelijk uw vrierudljes mee. Medted-eeling aan de leden en aan de partijgenooten 1. De leden S. J. W.'ers (stens) mo gen ook op vertoon van hun lidkaart kosteloos binnen. 2. De wenklioozen moge-n ook binnen aan dien prijs van 0,50 fr. op vertoon van huin kon-troolkaart. Andere partygenooten betalen 1 fr. Opmerking Het programma is de moeite w;ard, zoowel voor groot als voor klein. Namens het Bestuur DE BECK C. De zaal was bomvol. Terwijl onze kameraden van Geeraardsbergen zich klaarmaakten speelden bereidwillige muzikanten enkele uitgelezen stuk ken muziek teneinde al de aanwezi gen in afwachting wat te verma ken. Toen het gordijn te 6 uur opging was het niet zonder verbazing dat men de hel met al haar duivels to zien kreeg. Het vuur gloeide, de ketel was klaar waar men de leiders der katholieke partij moest ingooien. Te ver zou het ons leiden moesten wij alles weergeven wat wy te zien kregen. Doch wanneer het de beurt was aan mynheer Richard om den ketel ingegooid te worden voor al zyn weldaden die hy gedurende jaren ge daan heeft voor de inwoners der ge meente, barstten al de aanwezigen in een schaterlach. Vervolgens had de begrafenis plaats van der, oud-burge- mee ter. Wij zullen ons nochtans ont houden namen vooruit te brengen van diegenen die 2 uur 1/2 hun medewer king hebben verleend, gezien zij al len hun best hebben gedaan om de moeilijiksten te bevredigen. Wat wij wel mogen zeggen: dat het de eerste maal is geweest dat de inwoners van Overboelare zoo iets te zien kregen. Het is daarom, dat kameraad Simoens wanneer hij de toeschouwers, de mu zikanten en bijzonder de kameraden van het rood kabaret dankte, erop ge drukt heeft hen niet vaarwel te zeg gen, maar tot weerziens. Zoo eindigde dus een avond van leute en veel plezier. Diegenen die aanwe zig waren zullen er de beste getui gen van zün. Dus harteiyk dank aan alle aanwe zigen en medehelpers aan het feest. Propagandac'ub Kameraden, leden der sociali tische propagandaclub, vergeet niet, dat het Zaterdag een buitengewone algemee ne vergadering is, zoowel voor vrou wen als voor mannen ten lokale Kets- man, achter de kerk. Onze dagorde houden wü geheim. Dus wie er belang in stelt zal aan wezig zijn. Alsook vangt de jaarlijk- sche prijskamp aan voor het bieden, gratis tombola na het eindigen der prijsuitreiking. KaarUiefhebbers, op post! Zooals het in die nijverheid gaat zoo moeit het ook in die duivensport giaan. Iedere onderneming moet met zyn tyd mediegaan, zooniet is ze gedoemd om te verdwijnen. Hebben wij niet in ons dia'to'iykach leven gezien, dat vele fabrieken welke dezelfde fabrikaitie voortbrachten, noodgedwongen tot samensmelten en aldus de zoogezegde bruisten tot leven riepen. Met deze daad verdobbelden hun kansen tot sla gen en tot verdere voortleving. Ook m de duivensport moet een kentering kiemen of £-1 de duiventoonden moeten teniet en met hen onze sohoone gelief de sporf. Daarom ware het weneobelijk om te brachten een overeenkomst te v iden tot eendrachtig samenwerken. De grootste struikelblok tot der-elyke schikking, is de min of meer gnootere omtrek door iedere maatschappü ver schillend bepaald. Ziehier evenwel ens gedacht tot samnwerkang tusschen de drie bestaande bonden van Nimove. Iedere maatschappij speelt in zyn eigen lokaal cp de oudie gewoonte en met dezelfde voorwaarden van omtrek, reglement, Initeekening, enz. Even wel in de drie bonden worden weke lijks dezelfde vluchten gegeven, de duiven worden gezamenlijk verzenden en op hetzelfde uur gelost door een zelfden vergezeller. Zal genomen wor den ais vergezelier de vcordeeligste in prijs. Iedere maatscltoppy zal gewone vluchten uitschrijven, t.t.z. vluchten met seriepry'zen zonder meer, toch tedere vlucht giaiat gepaard met een hccifidivtoc ut uitgeschreven door de drie bonden. Hoe gaat dit nu in zy'n werk? Heel eenvoudig. De liefhebbers korven hun duiven in, in hun gewoon lokaal, maar zoohaast er op een diuif 14 fr., büivocrbeeld, gezet wordt, moet zij in de hoofdvlucht vliegen. Het spreekt vanzelf, dat de liefheb ber niet meer moet zetten als hij ver langt- Nemen wij nu b.v. aan, dat er in ie deren bond 400 prüBdiuiiyen zijn en dat er van ieder 200 dudiven boven de 14 fr. vliezen, dlan zijn er 600 duiven in de hciofdtvüiucht. Duiven waar min der op ge'et wordt dan 14 fr. mogen ook gedubbeld worden; men is er echter ndei toe verplicht. De hcofd- vlutóht za-1 in wealkelijlklhsid de Mjzcn- dförste vtiuehit zijn en er zaïl dusdanig ook rekening miede gehouden worden, voor het uitechrüiven der gswiaairtarg- de prijzen. B.v. een vlucht uiit Noyran. In ieder en bond wcmdlt 400 fr. gewaar borgde serdeprijeen gegeven, met een inleg van 4 fr. prijs per viertal 5 fr. Voor de hoofldl'.Oudtit 750 fr. gewaar borgde seriiepryBen, iriieig 3 fr. pry's per viertal 5 fr., de gcwtaariboirgde prij zen of voorwerpen asn zooveel per duif cf dluCiven. Enkele puiraten die voor het regle ment van den moederbond in aanmer- ktag kramen; 1) De omtrek is deze welke al de gemeenten van den cmtrek der drie bonden omvat: a) beneden Parüs; b) boven Parijs. 2) Er aal gespeeld worden boven Parüs. Deze vluchten worden .gezamen lijk gedaan, dus m:ar een vluicht, nelmeiyk de hcofdwluclht, maar er za.1 cm d'e beurt in een der drie lokalen ingelkorfd worden. 3) Van zocidra men op Creil of nog verder speelt is er een bijigravoegide vlucht bij uit St.-Quentin of Noyon. 4) De profijten of verliezen van een gansch boekjaar, voor wat de moeder- bcud asngia.at, worden verdeeld tus schen de drie bonden in gelijke deelen. 5) Br zal dus een afzonderlijke boek houding moeten beatiaan voor den moeide rbo-nd. 6) De afficben van moederbond, zoo wel als van de drie andere, worden gezamenlyk opgemaakt. 7) Er zal een afzonderlijk bestuur zijn voor den moederbond. De bestuurs leden zuDlisn genomen worden onder dezie der dlrie nv atsobappijien. 8) De mcgely'lkheid inzien van alles op denzelfden uitslag te zetten om alidiuis kosten van drukwerk en uitzen ding te sparen. 9) Om de beurt wordt bet geld van de baofdfvluicht door iedere maatschap pü uitgedeeld. 10) lader moedaruurwerk wordt ge zet cp het bO'Cifldmoedieruurwerk dat gisizet werdt op het N. I. R. 11) De oonstateuns worden afgesla- gic-x in iedere bond, t.t.z. daar waar de liefhebber zijn duiven ingekorfd heeft. 12) De moedieruurwerken worden na afsliaging der ccnstiateiurs op het hoofdmoederuurwerk nagezien en er aal van de eventueeie verte.•iiilllen reke ning gehouden worden, juist als voor de constateurs. 13) Om de beurt wordt de uitslag van de hoofidivluicht door iedere be- rekenaar uitgerekend. 14) Iedere beretoenaar zal aan de gene die belast is mat de hoofdvlucht de noodige documenten bezorgen, ge reed uitgerekend met pouleering en al. 15) Er zal rekeniiing moeten gehouden worden met liefhebbers die in 2 of 3 bonden spelen en in alle 2 of 3 gedub beld hebben. 16) Al de cadrans zullen gezamen lijk cp een Dinsdagavond b.v. .nog eens nagezien worden. No,g langer kan er uitgeweid worden, maar wy achten verder kommentaar overbodig, daar men na lezing reeds gsnoegiaaam aal weten hoe het er zal toegaan. Ieder rechtzinnige liefhebber zal het nut inzien van dengieïyike samenwerking, die de 3 bonden van Ninove en de duivensport in 't alge meen ten goede zal komen. Het afsterven van onzen grooten Leider en Voorman EMILE VANDER VELDE brac.. it diepe verslagenheid in onze partij. Zelfs onze meest verstok te tegenstrevers brachten hulde aar. het groote werk van onzen Patroon; di.e hulde was gewettigd en verdiend. Heden Zondag herdenkt de p:rty in een plechtige .vergadering den Patron en zyn Werk.Niet alle partyieden kun nen daar aan deel nemen, doch wü, afdeeling Ninove, wenschen evenzeer het werk en leven van onzen voor man op waardige wijze te bunnen her denken. Op Woensdag 15 Februari wordt een herdenkingsavond ingericht met de film aHET LEVEN EN WERK VAN EM. VANDERVELDE en de pracht film DE BLOEDIGE INTERNATIO NALE De opbrengst van dezen avond zal voor de helft worden gestort aan het fonds Elmile Vandervelde, en de an dere helft ten bate der Spaaneche kinderen, voor wien kamera.-d Van dervelde zoo oprecht en welgemeend in de bres heeft gestaan. Partygenojoten, Woensdag 15 Fe bruari moet de feestzaal van het Volks huis te kiein zy'n. Weest op post; de penning die ge storten zult om toe gang te hebben tot het feest, komt Een goede aan de solidaritedtswerken, opgericht tot vereeuwig,ing der nage dachtenis van onzen betreurden lei der en der slachtoffers van het Spaan- siche fascisme HET PARTIJBESTUUR. «VALSOHE GETUIGENISSEN» zijn alledaageche dingen, maar docr een valiso/.e getuigenis in 't gevang gera ken, zonder hoop op uitkomst, ziedaar wat Dick Foran overkomt, in de film vertoond deze week. Toch lukt het hem zijn onschuld te bewijzen, maar hoe ELEONOR POWELL laat weten dat haar film DE ADMIRAAL LEIDT DEN DANS gansch de wereld door. veel bijval oogstte Zonder fout dus deze week naar Cinema «DE REDDING.» Men zegt dot ELEONOR POWELL, de schcon te beenem heeft van gansch Hollywood. Komt maar eens kijken, zoo ge 't niet gelooft. Zie rubriek Geeraairdebergën voor het programma voor aanstaande week. Koöperateurs De rekeningen v-an 't jaar 1938 zün reeds klaai» en de uitslag i$ schitte rend. Kortelings zult ge opgeroepen worden om volledig ingelicht te wor den. Ninove boekte, op gebied van brco'dverkoop, een flinke vooruitgang. De twee eerste zittingen van den nieuwen gemeenteraad zyn niet ten voordeele der katholieken afgeloopen. Zy hebben niets naar voifen ge bracht. Niet één voorstel. Hoe is het mogeiyk, zult ge u afvra gen. dat een meerderheidspartij niets te zeggen heeft bij het begin der zit tingsperiode. De katholieke giroep heeft de socialistische voorstellen niet geheel kunnen afwüzen. Het spreekt vanzelf dat de katholieken niet ak koord gingen met al vat van socia- listisohen kant gesteund door de liberalen werd naar voren gebracht maar er bleef iets van. Zoo hebben wü de kolenverdéeling voor de werk- loozen; de overbrenging van de klas sen der Burgstraat naar den Zavel; het bijzetten eener fröbelonderwijzeres op den Zavel; de school op de Klei- straat; het sneller uitvoeren van de genomen beslissingen inzake reparee- ren van straten en uitvoeren van openbare werken. Onze kritiek is en zal opbouwend zün. Wij gslooven dat de heer Van Pot- telbergh in een slechten gemoeds toestand verkeert. Kan het anders? Hy de heer Van Pottelbergh had gehoopt, was er bijna zeker van, dat hy zou burgemeester worden. Hij pakte er nevens. Maar dan zou hy' toch eerste-sohe- pen worden. Mis! Binnen drie jaar, zegt men. Maar dan is het büna terug al verkiezing. En dan?! 't Is droef als men, zooals Van Pot telbergh ook moet gehoorzamen en heelemaal onder de vocigdü staat Want als de bisschop, van uit Gent. een dreigement doet is de heer Vao Pottelbergh een lam want deze laat ste is ondernemer en h'i ^®°ft reeds veel kerken gebouwd en klcosters en vrije scholen. Men ziet het: ook een zaak van eigenbelang. De heer Van Pottelbergh oefent dwang uit op zijn werkvolk maar de groote katholieke bonzen oefenen dwang uit op hein. De Vlaamsche Nationalisten vinden niets goed van de socialistische voor stellen en verzrwijgen ze bijna heele maal. Natuuriyk... natuurlijk: al wat niet van hen uitgaat is slecht. Zij zouden gaarne in de kommissie van Openbaren Ondlrstand een ka tholieke meerderheid zien. Dat spreek: vanzelf. Het hemd is nader dan ds rok. De Vlaamsche Nationalisten voeren een hopeloozen strijd. Zij zullen te Erembcdegem lmgzamer'hand verdwü- nen. De heer Van Pottelbergh slorpt hen heelemaal op. En zij zy de prenten sieuzen hebben den moed niet zioh er tegen te verzetten. Soc. Vooruitz, Vrouwen Wij doen een dringenden oproep tot al onze leden om de algemeene ver gadering bij te wonen op Zondag 5 Februari te 3 uur stipt in het Volks huis, Brusselbaan. Al de aanwezigen zullen recht heb ben op deelname aan de tombola. Er zyn talry'ke nuttige prijzen. Nieuwe leden zy'n hartelijk welkom. HET BESTUUR. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. D° Ryok Gode- liave, Geeraardbergensteenweg, 72b. Monsieur Franqois, Van de Made straat, 35. 'OVERLIJDENS. Verleysen Vic tor, werktuigkundige, 31 jaar. Vrij heidsstraat, 9a. De Die- Jozef, vérificateur der belastingen, 32 jaar, uit Welle. HUWELIJKEN. Van de Velde Edgard, landbouwer, Denderhoutem, met Coppens Martha landbouwster, Terjoden. De strüid om de verwezenlijking van onze idealen is in een fraze ge treden, waarin het niet slechts gaat oim bepaalde konkrete, politieke-eko- ncmische leuzen en eischen, doch veel eer om de redding van waarden zon der welke alle maatschappelijke arbeid zijin ain verliest, waiarden, die sinds hun ontluiking in den menschelijiken geest den gang der beschaving hebben eleid en eeuwige waarden dienen to heeten: heit streven naar gerechtig heid, de erkenning van de menscke- lyke persoon!yfclbeid en haar aanspra ken op vrijheid. De demotorrtie is voor de thans le vende ge-Tlaohten de eenige staatkun dige vorm, welke deze waarden be hoedt en hun verdere ontplooiing, die diepgaande scciaail-ekcncmisclhe om zettingen eischt. mogelijk blijft maken Naar tiwes richtingen is de socialis tische taak vernieuwd. Meer d!:in tot nu toe wordt voer de nooden van het heden principieel op- bcuwende arbeid geeisoht, we like tot de wortels der ekoracmiscbe or;a.nisa- tir doordringt; sterker dan tot nu toe is bezinning, kalme, goed overlegde redeneering noodzakelijk cp de geeste lijk en zedelijke krachten, welke voor een maatschappelijke opbouw in onzen geeot onontbeerlijk zyin. Gedragen dcor de overtuiging, dat uit de huidige ekonomiscihe en poli tieke krisis van heden alleen he* dairacknutisch socialisme een uitweg weet aan te wüzen, welke een duurza me bestrijding der maatschappelijke nooden door ekonomisohe opbouw met behoud en versteviging der mensche- lijike waarden verbindt, zün we Her over hst wücze besluit, dat we ons een ware rageeriragispartij moeten toonen. Door hst steeds agiiteerem en propa- geeren dikken heilzaam onze r:. n. en aan en de prof op de som, door besten dige regeeringsdeelnemlng. vernieuwen we gezag en bestuurdbskwaamheid. We zeggen dan ook zooals Spaak; En niu aan 't werk! De komumnisten gaan kost wat kost verder met lasteren en verdachtma- ken. In hun blad van 7-1-39 maken ze kenbaar dat coiffeur zyn plicht niet deed tegenover de werkieozen. (Men moet eerrt komimunist zijn om zulks te* weten). Zij gia:n zoo ver dat ze er de ge raamde Gilbert De Rijck besleuren om de menschen hum leugens te doen slik ken. Maar toen De Rijck zulks vernam heeft hij hen op de vingers getikt en op het hart gedrukt dat hij van geen valsohhedd wilde weten, en dat ook moest in hun blsd verschijnen dat het leugens waren. Dan schreven zij in hun blad van 15-1-39 dut De Rijck te slim is om zulke stommiteiten uit te kramen, dat zulks eene drukfout was en dat het moest Gilbert Van Irape zijn. (Waar lijk niet een weinig verschil De Ryck of Van Impe). Ik laat u weten, kleingeestige kom- munisten, dat ik u de volle toelating geef mijn naam te gebruiken voor zui vere doeleinden, maar niet om uw vullen 1-sterpraat schoon te maken. Ik leen mij net aan specialisten in t lasteren. Daarom verbied ik u mijn naam nog verder te misbruiken, om zoodoende eenige uwer volgelingen te doen aannemen dat al uw laster praatjes wel werkelijk wasr zouden zün. Ik vraag aan De Schutter Arthur, verantwcordeiyke uitgever, van 'al die vuiliGlheid, waar hü cm les gaat om zoo iets aan te leeren? Is bet van tyd niet bij Lede Roelandt? Het zou ons niet het minst verwon- dern. Noc.'tans men walgt bij het coren van dien naam. Deze is publiek gekend als specialist en makelaar in slechte zaken; en zulke pereonen zün tot alles in staat, als ze maar in het vuil kunnen ploeteren. Maar wie ziet niet in, dat alles wat gü verspreidt en cok per prat verzendt, tot de erg ste gevolren moet lyden? Elkeen. Uw haat die gij in uw hart draagt, züt gü aan het botvieren, enkel en alleen tegen twee of drie personen, waarvan gü zelf vroeg of laat het slaohtC'ffer zult zün. Ten teeken van inlichting wil ik u ook nog zeggen dat gü' met of te;en uw wil het orde woord volgt: gij zult vandaag verbran den wat gij vroeger aanbadt, maar voor het vat en hot smeer likt de kat den kandeleer. En d:ar gy, De Schutter, nu toch aan de wagen der anti-demokratie ge spannen zü't, is uw beste plan op dien weg voort te gaan. Maa.r wees voor zichtig dat ie u niet te zeer ten dien ste stelt der arbeidende klasse, want vele groot*O' roeuwers zün reeds gansch het tegenovergestelde. Bewijzen, niet met leugens m*ar met waarheid. Gü züt hierbü op tijd ver wittigd. Van politieke veraders verlost ons! G. VAN IMPE Te Aalst blijft de politieke aitfcimos- feer kalirrate aanwijzen. De kcncentratiieheeren hebben reeds heel wat voetstappen verzet bü hun politieke vrienden te Gent en Brus sel, om boch hun zin te krijgen in zake protest tegen de z.g. onwettig sa mengeroepen gemeenteraad Toch wil dat spelletje nog niet miar- ciheeren. Vandaar de kalmte en stilzwijgend heid op het Aatetersch politiek ter rein. Dat aohberbaksah geknoei van gansch bet klerikaal, ar.ti-dcimiokira- tfsch blok, is niet alleen klein en ge meen, maa.r zelfs walgelijk. Inderdaad, de h.h. Schelfhaut en Danckaert lieten zioh na de verkie zing cp het stadhuis nimmer zien. i.Idame Gravez kwam neg wel eens, maar Was steedis sprekelcos. Overigens of ou burgemeester Ni- chels of het cud-schepenenkoUsgE de gemeenterad samenriepmen kwam toch altijd bot den zelfden uitslag: so- cialistische-küeriiiralie meerderheid, met den soc. kiandid atebuTgemeesbr en twee sc' epenen en cok twee liberale schepenen Wat willen ze deen? 't Werk tegenhouden? Dat de koncenriatie het haar voor gezegd houder rjit gemeen spellske sal niet pakken! m Naa-r de veie bladen aller schakee- ringien te oordeelen, op dewelke ze de korte, klare en beteekenisvolle regee- ringsverklaring van paak onthalen, getuigt dat we vrn de nieuiwe regee- riiragisploerg iets verwachten mogen. Dat onze party eensgezind besloot niet van de komimandop'oeten in de regeering te verlaten, viel naet in derv smaak van al wat stiinkt naar reaktie en fascisme. Ook vsn al wat zich kem/miumist noemt. Spaak moest weg! Er moert een demokratische regee ring komen, riepen de kcmimiunisten! Maar Spaak weg, beteeken.de met- eens al de socialisten uit de regeering. We vragen in gemcede san de kom- muniistisohe felle kleppers eens te la ten weten hoe zij een regeering zo-u- Tden willen samengesteld zien, die damokretieeh genoeg is en hun ver trouwen heeft, zonder de socialisti sche deelneming. Vooruit, heeren kritikasters en her- rieso'.: oppers. Vooruit met uw oplossing! Het is de laatste dagen voor de kootramunisten een bultenknsje ge weest om de socialistische leiders voor echte verraders van de arbeidersklasse ui.t te schelden. De Burgos-kwestie was voor hen een welgekomen gelegenheid. Terwijl ze'in hun schriften blckletterden dat Je B.W.P.-ers en Spaak/sten de Spaansche 'zaak hebben verraden, bereikte ons de zeer aangenomen tijding dat de diplo matieke betrekkingen tusschen België en het RepuMókeinsoh Spanje zijn hersteld. Maar. dat Spaak de gulib; rtdgste ge- lukiwenschèn moest aanvaarden om z'n kranige rede over de Spaansche kwes tie, in Gcnève uitgesproken. Hoe zeer zulks toch afsteekt met het gemeen kc.mimunistisch gedoe. Hun bedoelingen? In trosbelw tervisschen en de so cialistische leiders steeds verdacht ma ken. Of zulks zal blijven pakken is een andere kwestie. Boldersfeest Verleden Zondag vierden onze bol ders en aanve wante vrienden hun koning: kameraad Van Droogerabroeck August en de onderkoning, D'Haese- leer Jan; en tevens was het Cecilia- feest. 's Morgens overhandigde de voor zitter D'Haeseleer Jozef, de gebrui- keiyke geschenken, en na een korte toespraak, begon de uitstap voor die schoone g cep kameraden Het demokratisch noenmaal, bereid door de Vooruitziende Vrouwen, was allerbest. En het beste bewüs van de groote voldoening der kamerader, was, dat na een toespraak van den sekretaris der bolders. Vermei en Clement, er door de Vooruitziende Vrouwen 60 zegels van 1 frank voor de noodlijdenden van Spanje aan den man werden gebracht; waarna nog het oproepen van een prüs ten voordeele der maatschappij, 139 f ank opbracht. Ieder aanwezige heeft zich goed ver maakt en dit gezellig samenzijn werd in d'n avond nog voortgezet bij het spelen van harmouika-jazc-band. Voorwaar, een schoo.ie dag; spijtig voor deze kameraden die met ons mee voelden en die niet konden aanwezig zün.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7