A AALST DENDERLEEUW EREMBODEGEM Ze hebben 't xillen Een half uurtje bij pgt. Deprez, schepen van Openbare Werken 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Verantwoordelijke redaktie: Telefoon 572 Berichten aan de werkloozen Vergadering van den gemeenteraad EEN ANTWOORD AAN DE KOMMUNISTEN Aan de leden van Bond Moyson MINISTERIE VAN OPENBAAR ONDERWIJS Karnavalstoet 1939 A. T. B. DE NATUURVRIENDEN Roode Sportkring ROODE PIJLTJES GAUW VERDIEND HEBBEN ZE BEROUW? GEEN WOORD MEER ONS ANTWOORD Roode Valk n. m. Ons prachtig tooneel- feest Erembodegem De zaak van de C.O.O. op punt gesteld Gemeenteraadszitting Y V' V' 6 - Voor Allen - 19 Febr. 1939 NIEUWS UI T HET Sinds in Aalst de met adivckaieu- d-pioma's gezegende heeren zich in in den bol Lestoken hebben, dat 't mo ment gekomen was om een klerika.c overheerschende politiek op het stad huis te voeren, is het hie zeer verhch te bollen niet vo r den wind gegaan. De groote begane stommiteit van t, koncentreeren om een overwinning .,e behalen, deed er hen een daverine van belang k ij,gen. Van 13 gekozenen brachten ze het met veel chance nog tot 11. Met chance, schrijven we, want hadden de k mmunisten hun verra derswerk niet tot het u terste doorge voerd, de socialisten alleen kwamen even machtig uit de stembus als de koncentratie. Dn; elk met 10 gekoze nen. De adVokaten moesten er dus aan gelooven, dat het niet voldoende is steeds te beweren het verstand in prcht te hebben, wa,nt het volk toon de hun gced, te weten dat schoolge leerdheid nog altijd geen bewüs van mensohelijk ve nuft en bestuursb»- kwaamheid beteekent. Het feit dat ze akkoord waren met de zoo kinderlijke als walgelijke hou ding te protesteeren tegen de wijze waarop de gemeenteraad op 2 Janua ri was samengeroepen, getuigt alleen van de kleinzieligheid, den bekr mpea geest die in hun grooten advokatenkou nestelt. Wie weet, hoe dikwijls ze die hou ding zich al niet hebben beklaagd? Alhoewel het bij den man van de straat verteld wordt, dat ze een beetje beschaamd zijn om op 't st-rafbankske te komen zitten, kunnen we het moei lijk gelooven. Wat de koncentratieheeren, zij die het z o zeker wanen de meerderheid te behouden, zy die reeds èn den bur gemeester èn de schepenen hadden aangeduid, zij die het zoo dikwijls had den geschreven en verteld dat ze eens met de open hand in het gelaat van de rooden zouden slaan, zij die bet strafbanksken hadden gereed gemaakt om e- ons op te kluisteren, zij die het zoo triomfantelijk uitriepen dat wie z'n achterste verbrandt op de blaren m est zitten, hebben niet alleen den lach voor zichzelf, maar de schan de tot?. Welnu, wie wint. lacht. In onze verbeelding zien we die heeren. den een en na den anderen, met gekrcmden rug, amper de oogen du vende opslaan, schoorvoetend de raadszaal binnenkomen, met het schaamtero d op het gelaat, om dan met een van woede bevende stem hun getrouwheid aan den koning en ge hoorzaamheid aan de wetten van liet Belgische volk in een gedempte stem te prevelen. Alover den Pee. met z'n goede merg- pijpe, voor wie het allemaal een rot ten boel is, t -t den r-exzot Hermans, alsmede den «Heil Hitler-vriend», Bert D'Haese. Daa zien we ze zitten, wedijverend om de meest welbespraaktheid in de magogie en volksverraad. Talrijk zijn dezen, onder de vurigste ij vs raars voor koncentratie, die er reeds weemoed over hebben. Ja, zelfs lu druchtig en onomwonden er hun a-keer tegenover uitspreken. Er zal ons zeker niemand tegenspre ken, dat Nieuw Vlaanderen vele invloedrijke medewerkers heeft. Ontelbaar zijn dezen die hun werk en strijdmethode aanpassen volgens de gegeven lichtlijnen van N. V. Welnu, wat vinden we daarin? De Nederlandsche professor Geijl schrijft: Een akkoord afsluiten met de so cialisten is immers voor katholieken, of zij nu V.N.V.-ers of K.V.V.-ers .zijn en wanneer het geschiedt tegen een andere katholiek-Vlaamsehe fraktie. een aanslag zelf op het wezen van hun politieke bestaansreden. Of men het wil of niet, in den grond zijn al deze frakties dezelfde en moet een goedgerichte politiek ernaar streven ze vroeg of laat weer in één machts- verbond tarnen te snoeren. Dit was Jok de beteekenis van de koncentra- tie-beweging en is tevens de conditio sine qua non voor een mogelijke vero vering van het katholieke Vlaanderen.; Waai om gaat N. V. telkens zóo jchuw aan den grond der zaak voorbij, wanneer het ijvert vair koncentratie? Koncentratie immers kan niet het doel, doch slechts het middel zijn in onzen strijd om de volledige politieke waarborgen voor ons katholiek en Vlaamsch leven te bereiken. Daattoe dient dan eerst de vraag opgelost of die waarborgen ons dooi de huidige LEIDING en propaganda- leiding van het V.N.V. worden gebo den. Wie vindt die thane, in de dage- lijksehe tendenzen der V.N.V.-pers Zoolang K.V.V. en V.N.V. het niet eens kunnen worden over de aan ?e nemen houding tegenover Kerk, Staat en Vorst, tegenover het beginsel eener onve: valschte en vrije volksmedezeg genschap in het politieke leven; zoo lang geen klare en ondubbelzinnige, éénsluidende taal wordt gesproken en geschreven betreffende de vreemde ideologieën van over den Rijn, is een koncentratie tussehen K. V. V. en V. N. V. even ondenkbaar als turochen K. V. V. en B. IV. P. Wij moeten eerst hetzelfde willen vóór we kon centreeren. Het ware onverantwoorde lijk de koncentratie te foreeeren vóór ze in de geesten tot rijpheid gewassen is. Laten we niet vergeten dat een naderhand mislukte koncentratie de koneentreerende partijen veel vijandi ger en dus veel verder tegenover el kaar stelt dan ze vóór de koncentratie stonden. Het akkoord RexV.N.V. heeft ons iets geleerd Mislukte pogin gen maken het doel meer onbereik baar dan geen pogingen. We dragen dat stukje op aan de twee voornaamste advokatenbollen. D'Haese en Hermans. We vragen niet hun cordeel over p ofessor Geyl zijn citaten. Toch zouden we graag weten hoe ze het aan boord leggen om in de oogen der bevolking ééns te schijnen, terwijl ze in werkelijkheid zoo gewel dig van meening en strijdmeth:de deel en m ddelen verschillen. En cm het ééns te zijn met den eens zoo satkastisch uitgedrukte vu- rig-en wensch van Bert, D'Haese, die snakte naar 16 Oktober, den zoo ge- droomden over-winnings-dag voor de koncentratie, zoo snakken wij vurig naar de komende gem-ee-ntenaad'szit- ting om de helden der koncentratie eens te zien zitten. Want laat het ons maar zeggen het is zoo stil op het stadhuis, zoo eenzaam en verlaten door de groote heeren en wat m et daarvan gewor den? Uit uw ve doiken hoek dus, mijne heeren. Toe, la.at u eens zien. Wat moed er. 't zal gaan, want komen moet ge toch. A. BERG-HMAN. N.B. Bij het ter pers gaan ver nemen we eindelijk, dat de eerste ge houden zitting van den gemeenteraad is goedgekeurd. De koncentratiehelden hebben het dus zitten. Maandag, 2 Februari, te 11 uur, is het zitting van den gemeenteraad. Zeggen we maar v-iug dat met deze goedkeuring direkt een diploma van volledige onbefcaamhed over «gemeen- ewetge-ving», aan de heeren der kon centratie en vooral aan de drie fameu ze advokaten is toegekend. Zullen wij ze mogen begroeten als aanwezig? De Aalstersche bevolking zal er zeker aan houden om deze zitting bij te wo nen. Wij zijn onzen vriend Deprez eens gaan opzoeken met het doel hem een zeker aantal bescheiden en onbeschei den vragen te stellen nopens het uit voeren van zekere openbare werken en om hem te polsen over zijn plan nen voor de toekomst.» Zooals altijd vinden wij onzen kameraad in goed humeur. Wij verstouten ons even bij u te komen om u reeds op de pij-nbank te leggen met betrekking op uw schepen- aarJbu en... Doe maar; ik luister met aan- daoht. Ja, wij kunnen wel denken, dat het tijd vergt zich wat in te werken in uw nieuwen bestuurspost. Het sche penenambt van Openbare Werken houdt al wat om het lijf. Maar mo gen wij u reeds vragen hoe het nu staat met de werken aan de Breede- straat? Vóór eenig? weken haast al maanden deelden we in ons blad mede, dat deze aanbesteding van rio- leering gedaan en goedgekeurd was. Wie nochtans dacht, dat deze dringen de werken onmiddellijk zouden aan vangen, was mis. De stad moest eerst zorgen, dat de noodige kredieten ter beschikking waren. En dat is geen klein bier. Wat is wel het bedrag der aan besteding? 1 millioen 795 duizend 761,21 fr.; het beloop van onteigening en kosten 2 millioen 274 duizend 681,18 frank. En het bedrag der toelagen van de openbare besturen in deze wer ken? 74i duizend 491,88 frank, onder verdeeld als volgt: ministerie van Volksgezondheid 1/3 op rioleerwerken of 183.933,07 fr.; provincie 50 procent of 552.351,63 fr.; provincie en gemeen teweg heeft 30 op oude kasseiwer- ken of nog 5.207,28 frank. De stad heeft een leeninig aangegaan bij het gemeentekrediet van 1.350.000 frank. En deze le-ening is nog niet goed gekeurd? Neen; wij verhoopen dat zulks weldra zal gebeuren en dan zullen de werken ten vroegste kunnen aan vangen half Maart. Dat is al veel. De bevolking zal zulks met vreugde vernen.-en. Maar reeds lang hoorden wij spreken van de overwelving der Hoese- en Sies?- gembeek. Het was kameraad Laureys. die immer aandrong op bespoediging dezer werken. Ja, deze werken zijn even drin gend voor de openbare gezondheid en ze zullen weldra aanvangen. En zelfs hadden deze werken reeds een aan vang genomen, doch technische rede nen beletten ons voort te gaan, o. a. de overvloedig; regens en de vorst. Nu is er bevel gegeven dat aan de wer ken moet begonnen worden in den loop der maand April. Maar deze werken zijn niet zoo omvangrijk. Wat is de aanbestedinjs- prüs? De aanbestedingsprijs beloopt tot 612.505.12 frank; hst aandeel der stad hierin is 316.461.02 frank; hst overige krijgen we van de hoogere openbare be sturen. Wij nemen er dus nota van, ka meraad schepen, dat deze werken, waarop zoo dikwijls reeds aangedron gen werd tijdens het schepenambt van mevrouw Gravez, sullen aanvangen op 15 April. Gij hebt ons nu al veel ge- zeid. Maar ge weet ook dat wij moei lijk ts bevredigen zijn. Welke 'openbare werken hebt gij nu nog in 't zicht0 Zijn er nog in uitvoering? Inderdaad, alles is daarmee nog niet gezegd. Wij hebben de werken van het atheneum, welke niet recht streeks op de kosten der stad uit te voeren zijn, maar toch voor de bewol king van kapitaal belang. Naar wij meenen gaat deze ver bouwing niet in het tempo vooruit, zooals wij dat van de moderne tech niek kunnen verwachten? Dit is wel zoo of was zoo. Ze kere zaken beletten deze uitvoering, o. a.: de onteigening van de gronden van den heer Geeraards, zegt Deprez al lachend. Dat is een heele historie die ik u vandaag niet vertel, maar waaraan de bevolking nog eens harte lijk plezier zal beleven. Gij weet, dat wij ons ook kunner, beperken. Uit bescheidenheid dringen wij niet aan. Ik wil er alleen nog bijvoegen dat er hier honderdduizenden frank mee gemoeid waren. En?... Meer niet, voor het oogenblik. Laat aan de bevolking veten dat er nu eindelijk aan 't verbouwen van 't athe neum kon voortgewerkt worden. En, vragen wij nog vlug, geen of- ficieele plechtigheid aan de verbou wing verbonden? Dat is wat anders. Vraag even aan den schepen van Onderwijs wan neer de pers zal uitgenoodigd worden tot de plechtigheid van het leggen van den eersten steen. Daarm'ee was ons onderhoud ge daan. Kameraad Deprez deed veelbe- teekenend dat het nu al genoeg was. Maar binnen een paar maand heeft hij ons terug. A. VIJVERMAN. Aan de bezoekers der polyk'iniek Van e.k. week af zullen de diensten als volgt worden uitgebreid Spijsverteringsorganen, Dr. Cuigniez, eiken donderdagmorgen van 9.30 tot 11.30 u. Huid- en venerische ziekten, Dr. Cui gniez, eiken donderdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Zenuwziekten. Dr. Moens, eiken Dinsdag, van 5 tot 7 uur. Alhoewel wij er reeds tot vervelens toe de aandacht van de huisarbeiders op gevestigd hebben dat zij een ver bintenis moeten teekenen telkens zij van patroon veranderen, tevens dat elk atelierarbeider wanneer hij huis arbeid. gaat verrichten, naar het se- kretariaat moet komen, stellen wy vast dat m'en zich daar weinig om be kommert, met als gevolg: moeilijkhe den wanneer men werkloos valt. Weer hebben een paai* kameraden moeten ondervinden dat er weinig of niets meer aan te doen .is wanneer men die verplichtingen niet heeft volbracht en dat, niettegenstaande men wekenlang gaan stempelen is, men niets kan ontvangen. Wij willen nogmaals herhalen dat, hoe zonderling het voor sommige ka meraden ook klinke, uit de kas geen uitkeeringen kunnen gedaan worden, en dat wij d" toelating van betalen moeten krijgen van de officieele diesten. Waarom? Omdat de bijdrage dient gestort zooals de Staat het voor ziet in de reglementeering van de werkloosheid, en wij ons daaraan, en aan niets anders te houden hebben. Daarom, denkt er aan, u steeds in regel te houden. Vele van onze huisarbeiders worden regelmatig bezocht door de kontro- leurs van" de gewestelijke diensten. Deze heeren die zich doorgaans beleefd en ingenomen aanstellen, krijgen al- zoo het vertrouwen en vernemen zaken die oogenschijr.lijk niets te beteekenen hebben, doch die door die heeren dan zóó voorgebracht worden in hun ver slag, dat het al meermaals gebeurd is dat achteraf een straf volgt. Wij zeggen aan de huisarbeiders die het bezoek van die heeren ontvangen: weest op uwe hoede, antwoordt op de vragen die gesteld worden, doch ook niets meer; en vooral, indien gij een kontroleur ten uwent hebt ge had. komt naar het bureel om hiervan melding te geven. Uit hat blad «De Kleeding». op Maandag 20 Februari 1939 te 11 u. voormiddag, ten stad- huize, gewone zittingszaal DAGORDE 1. Kennisgeving van het schrijven van den heer Gouverneur dd. 14 Februari 1939, 2e afdeeling, nr. 12 (Gemeenteraden-aanstel ling). 2. Eedaflegging der overblijvende gemeenteraadsleden. 3. Samenstelling der afdeelingen. 4. Verzet tegen den eisch van den aanneemer Roger, te Namen, strekkende tot betaling van achterstalligen intrest, wegens uitvoering in 1934 van bagger- werken in den Dender. 5. Leening Centrale Meisjesschool. De burgemeester en schepenen, A. NICHELS. De Gemeentesekretaris, F. DE MEIJST. Als antwoord op het fameus artikel verschenen in het kcmimunistisch schrift «Recht en Vrijheid», moet on- defgetee'rende hun aandacht vestigen op bet volgende: 1. Wanneer ze spreken over kame raad Keselaer, die volgens hen sekre- taris zou zijn geworden van den me- taalbewerkersbond, zij zioh vergissen. 2. De kameraden der elektriciteits centrale zijn leden van de centrale der arbeiders in openbare d ensten en niet van de metaalbewerkers, zcoals de kommunisten het verkeerdelijk mel den. Alvorens zoo iets, dat de waarheid den nek om-wringt, te lanceeren, zou den ze beter doen eerst juiste inlich tingen in te winnen. Aan de arbeiders der elektriciteits centrale kan ik het volgende zeggen: Schaart u allen als een man achter uw leiders om uwe belangen op de meest doeltreffende wijze te zien ver dedigen. Daar zijn tot heden reeds vele bewijzen van en da3r zijn de ka meraden die de laatste zitting bijwoon den in het Volkshuis, zeker van over tuigd. R. K. Afdeeling Aalst Zooals ieder jaar, gaat onze groote Algemeene Vergaderinig bepaald door op Dinsdag 28 Februari te 7 uur zeer stipt in het Volkshuis. Deze jaarlijksche bijeenkomst draagt steeds een feestelijk karakter en dank zij de medewerking van de Smw. Mij. •■Het Huis der Mutualisten» hebben wij deze kunnen omvormen. -De Dag der Mutualisten», den feestdag onzer aan geslotenen. Dit jaar hebben wij een zeer be langrijke dagorde af te handelen. Wij rekenen dan ook zooveel mogelijk op een afgevaardigde van elk huisgezin. Dagorde 1. Overzicht van het bilan 1938 en voorstel tot aanpassing der bijdragen, door pgt. Bayens. federaal sekretaris. 2. De plaatselijke toestand, de poly- kliniek en de uitbreiding in de toekomst door ngt. Rimbaut. 3. Gelegenheidstoespraak door Prof. Dr. N. Vlayen, hoogleeraar te Gent. Tot slot groote monstertomhcla. in gericht, door de Smw. Mij. «Het Huis der Mutualisten» en kostelooze cine- mavertooning. Dus een prachtige avond in het ver schiet. Houdt u vrij. vergeet uw lid- boekje niet en noteert wel. dat kinde ren min dan 16 jaar niet zijn toegela ten. Auto- parkeering De dienst van de auto-parieering is ingericht door den plaatselijken inva- lidenbond, met toestemm-ng van het feestkomit^t en ten voordeele van het N.W.O.I. De auto's komende van Brussel, zul len kunnen parkeeren van de Zee- beibrug af langsheen den Dender tot aan de Ste Annabrug, IJzerenweg- straat en aanpalende straten en over de Zeebergbrug, de Gheeststraat, Bur gemeesterplein en Parklaan (alsook aanpalende straten). De auto's komende van Ninove, Geeraardsbergen en verder, kunnen parkeeren van de Geeraardsbergen- straat af tot aan de St. Jobstraat, Leo de Béthunelaan (rechts) en aanpalen de straten. De auto's komende van Gent zullen kunnen parkeeren van de Ste Anna- laan af en aanpalende straten, Capu- cienenlaan (rechts) en aanpalende straten. De auto's komende van Dendermon- de kunnen geparkeerd worden langs heen den Dender (Tragel) tot voor de brug van Den Zwarten Hoek. De auto's dienen van Hofstade af langs de Hendrik Consciencestraat te rijden om Aalst te bereiken. De Varkensmarkt en Houtmarkt blijven voorbehouden voor het plaatsen van auto-cars van de deelnemende groepen. Fondsen der meestbegaafden Schooljaar 19391940 Bericht aan belanghebbenden De aanvragen om studieleeningen moeten uiterlijk op 15 Maart aanstaan den ten zetel van h-=t fonds der meest begaafden toekomen. Zoo de verzoekers metterwoon ge vestigd zijn in een gemeente met min der dan 20.000 inwoners, moeten de verzoekschriften tot den goeverneur der provincie (arrondissementsfonds) gericht worden. In tegenovergesteld geval, mo:t de aanvraag ingediend worden bij het kollege van burge meester en schepenen (gemeentelijk fonds) Op onze laatste bestuursvergadering die wij hadden, hebben wij een gedeel telijk reisprogramma opgesteld. Nade re bijzonderheden en noodige inlich tingen zullen we later doen verschij nen in ons weekblad «Voor Allen». Reisprogramma 23 APRIL Kortrijk (kongresl. 9 en 10 APRIL Pasohen, fietstocht naar Rijmenam, verblijf in het N. H. 18 MEI (O.H.H.) Fietstocht naar Ron- se, wandelingen in de omgeving. 28-29 MEI (Sinksen): Fietstocht naar Grobbendonk, verblijf in het Na- tuurvrlendenhuis aldaar voor twee dagen. VAN 2 TOT 9 JULI brengen wij ons verlof door te Theux, Becco Na tuurvriendenhuis. Eenige inlichtingen kunnen wij reeds verschaffen. Wij zullen op Zondag 2 Juli ver trekken per fiets naar Gendron- Celles, waar wij een dag verblijf houden, om 's anderdaags te ver trekken naar Theux. Van uit Theux zullen wij fiets- toohten inrichten, ook 'n wande ling in de schilderachtige omge ving. Van deze gelegenheid zullen wij ook gebruik maken om een bezoek te brengen aan de waterten toon stelling te Luik. De andere Zondagen verlofdagen wel ke door ons reisprogramma niet zijn ingenomen, zullen nog fietstochten en kampeertochten ingericht worden. Falende leiding schakelt Aalst II uit Het ligt niet in onze bedoeling een nederlaag te verzachten of goed te praten. Met leedwezen stellen we ech ter vast, dat, telkens Aalst een belang rijke wedstrijd uit te vechten heeit, men de zwakste scheidsrechters stuurt. We vinden het niet billijk dat het bevoegd organisme niet ingrijpt en de verantwoordelijkheid voor het aan duiden van den «referee» in de handen van één persoon geeft. Zonder te wil len besluiten dat er met vooringeno menheid tegenover Aalst gehandeld wordt, kunnen we niet goedkeuren dat, enkel aan den vooravond van de te be twisten wedstrijden, de scheidsrech ters bekend gemaakt worden om juist vóór aanvang neg een andere kandi daat toegestuurd te worden en dit zon der verwittiging. Dergelijke handelwijze laken we ten zeerste; de federatie dient in te grij pen. Onkundige leiding schakelde Rood- Sportkring uit voor den titel der Vlaan deren... De verplaatsing van het eerste elf tal naar Eendracht B. liep op een klein incident uit. We keuren absoluut de handelwijze van onze spelers niet goed, maar we kunnen ze best begrij pen; te meer dat het gaat over die zelfde van Brantegem die reeds moei lijkheden veroorzaakte tijdens den wed strijd Eendracht A. Aalst. Zonder den wedstrijd bijgewoond te hebben, kun nen we in 't kort samenvatten ze nuwachtigheid, moedeloosheid, onver schilligheid, achteraf vertwijfeling wa ren oorzaak van de onverklaarbare handelwijze der Rood-Groenen. Het mangelt in onze Federatie aan goed onderlegde scheidsrechters wij maken er niemand een verwijt van. Al onze aandacht voor het volgend seizoen dient aan dit belangrijk vraag stuk gewijd. Aan de partygenooten vragen we het volgende is het noodzakelijk dat er een arbeiderssportbeweging blijft bestaan Zoo ja, steunt en helpt dan met alle middelen om die beweging groot te krijgen. Dagelijks doet men beroep op de jeugd. De jongeren zijn de toekomst voor de partij, de propagandisten, de vaandeldragers van een nieuwe maat schappij. Het is dus niet genoeg te beweren dat ze jeugd en durf bezitten; gansch de partij moet hun ook de kans geven hun jeugdige ambities te voldoen, zoo doende hen van de burgerssport weg te houden, wat bijzonder kwade gevol gen zou medebrengen. Sociale School Heden Zondag, 19 Februari, te 10 1/2 uur, les over de grondbeginselen van het socialisme, door Estelle Goldstein. Pgt. Marcel De Coninck is door ziek te belet zijn les te geven. Koöperatief nieuws Ter gelegenheid van Karnaval zal er Zondag toekomende, 19 Februari, een bijzondere verkpopdag ingericht worden van lekkere baartjes aan Ifr. Dus Zondag van 10 uur af in het café van het volkshuis te Aalst, Mo- lendiries 11. Regeling diensturen Bond Moyson en Kliniek De Toekomst ter gelegenheid van Karnaval De bureelen zijn den Maandag en Dinsdag alleen open 's morgens van 9 tol 12 uur. De boden zullen deze twee dagen de bijdragen niet afhalen. In de kliniek zijn de raadplegingen ge schorst den Maandag en Dinsdag van Carnaval. Het is steeds een wonderlijk feit vast te stellen hoe de V.N.V.-ers der mond vol hebben van «kaar-vreters». Dat liedje zingen ze vooral met v-or- liefde tegen de socialisten, aldus ho pende hr.n volgelingen te doen geloo ven, dat zij steeds met pu e idealist.- sche gevoelens en offervaardigheid be zield zijn. Maar als men werkelijk eens nagaat met welke futuliteiten die beurshazen de vette «preeën» opst ijken, stelt men vast, hier met ultra-demagogen e;; -volksverleiders te d:en te hebben. Dezen die in «Strijd» de filmkeru schrijft, alhoewel een snul, laat zich zeer vet betalen met den «zeever-in pakjes» dien hij elke week fabrikeert Wat hij deze week in «Strijd» alle maal la.at verschijnen, is effenaf kin derachtig. Die snul is onaes inzien zijn roepnv gemist. Hij zou beber thuishooren op de re daktie van het weekblaadje Het jonge Volkje of Kinderland of nog beter bij «M:ckey-M:use» inplaats van op de redaktie van «Strijd». Super-intellektueelen zooais de hel den uit de Molenstraat hebben er waarlijk veel moed toe, elke week hu* blad te laten bekladden met kinder- lektuur 1 la Friant. We k ogen weeral een blaadje van de kommunisten te lezen. Geen woord over het gebeurde van Zaterdag 4 .11. op de Gr ote Markt. Zouden ze over hm enorme stommiteit dien ze daar uitstaken, reeds berouw hebben, dat ze er zelf geen woord over :epten? De heren uit «De Volksstem» hec- ben sinds geruimen tijd geen enkel woord meer gerept ove- de zgn. on wettelijk samenger:epen gemeente raadszitting. We kunnen moeilijk de reden hier van gissen. Te veel werk? Onmogelijk. Absoluut onmogelijk, vermits de groote redaktiebolien eiken da.g als vrornaamste wapens, schaar en lijm pot gebruiken om hun kolommen te vullen. Dat is de reden waarom men dag aan da® in De Volksstem elkp nieuwstijding lezen kan, die men daags te vo en i'n elk dagblad vinden kon. Mogelijk noig steeds te veel kwade herinneringen aan de formidabele klopping met de laatste gemeentever kiezing. ZE VREEZEN De Aalstersche V.N.V.-fascisben zijn nog niet akkoord met een roode dik- tatuur op het stadhuis vanwege den. demokraat Nichels. We verheugen er ons eerst en voor al om dat ze Nichels als een waren demok aat bestemraelen. Die zullen moeilijk 't zelfde kunnen zeggen van een hunner leiders, onder leiders of achter-onderleiders. Waarom de diktatrfir van Nichels vreezen. als ge zelf eiken dag z:ekt een V.N.V.-diktatuur te kunnen in stellen? Uit ware volksgebondenheid en fas cistische liefde zouden ze zoo graag een ander aandoen wat ze zelf niet gaarne zouden aangedaan warden. Gelukkig is in België het volk nog vrij zijn leiders en zijn vertegenwoor digers in de :penb.aie besturen te kie zen. 16 October gaf er de Aalstersche V.N.V.-fascisten een staaltje van. Men vindt in tal van plaatsen groo te plakbrieven uitgehangen, waarop men lezen kan, dat de eersté-minist" Spaak ten overstaan der Vlaamsch" taalwetgeving geen woord heeft ge houden. Onze pro-fascistische V.N.V - ers herhalen immer dat er voor de Vlamingen nog niets is verwezenlijkt. Daar p antwoordt p of. Geyl Vlaanderen heeft zich uit eigen krachten dus omhoog geheven en doet zich gelden op een vroeger ongekende manier. Ik weet wel dat ik hier spreek in een kring die nog lang niet tevre den is maar daarove- gaat het ook niet. Ik verzeker u alleen dat van Hol land uit gezien, het verschil tussehen nu en vóór tien of vijftien jaar ge weldig is. In dit België, aldus verder prof. Geyl, steunende ep de verwezenlijkte resultaten, bereiken we voor Vlaande ren wat we maar willen. Het separatistisch of fascistisch ge doe van het V.N.V. kan alleen 'de loyale, goede, prijzenswaardige gelijk berechtiging der Vlamingen in den W3,g staan. i. Blauw als d-e korenbloem tussehen de velden, blauw, sis de hemel, waar wolken door snelden, bl-auw, als je oogen, die fo-rak-len-d vertelden van je jonge vechtlustige ziel: Blauw is je kiel. Rood, als de vlag die in alle landen las lende geestdrift heef, doen ontbranden en stormen trotseert in 's werkers handen. Rood als je hart, naar 't geluk op zoek: Rood is je doek! Fier, als de Valken wier naam je wilt dragen, Fier, als een held, die alles zal wagen en met z'-n sc'-cud'ren de wereld wil dragen, fier als een teeiken van trouw op je mouw Fierheid mijn makker, Dat vraag ik van jou! Vriendschap! JAN Voor ons prachtig tooneelfeest op Zondag 26 Februari, te 6 uur, zijn reeds meer dan 200 kaarten verkocht. Het is niet te veel gezegd d: t het er zal stroomen. Vooraf krijgen we dus een koncert onz r fanfare en tijdens de bedrijven prachtige kinderballetten. De opvoering van «Trouwen of be talen» zal de moeilyksten tevreden stellen en al onze tooneelliefhebbers een genoeglijken avond laten bel ven. Beknopte inhoud van het stuk Er heerrcht groote beroering in het 1orp, op het oogenblik dat het stuk oegint, door het feit dat links en rechts wordt gefluisterd weldra g-^at een wet afgekondigd worden, waardoor een be lasting op de vrijgezellen zal worden ingesteld! D ooljjke barbier Vossaert komt het aan boer Breedelingen ver tellen, en boe,r Verdrongen is ook al in de weer door die ongenadige wet, die zegt TROUWEN OF BETALEN. Alleen zij, die driemaal een huwe- lijksa nzoek hebben gedaan en drie maal w rden afgewezen, zullen vrijge steld worden van de belasting. Bree delingen en Verdrongen zullen het er op wagen, en trachten driemaal door een schoone te worden afgepoeierd. Maar Vos:aert heeft er van gehoord, dat ook diegenen, bij wie er een vijs los is, ge n vrijgezellenbelasting zullen moeten betalen. Hij zal het lsken dan maar over dien kant gooien, en haalt de dwaaste streken uit om zich oor een halve gare te doen doorgaan. Dit gelukt echter zoo wonderwel, dat nie mand uit het dorp zijn keel nog wil overleveren aan dien gekken barbier. Met d? boeren Breedelingen en Ver drongen gaat het al niet beter. De eene krijgt het duchtig aan den stok met de geweldige Katrien, zijn zuster en zit op den duur ook nog opgescheept met een huwelijksasnzoek, dat hij aan een bedelares deed, in de vaste hoop dat zij zou weiger n, maar dat, wonder boven wonder, ingewilligd wordt, en de andere moet zelfs een tijdlang door brengen in het alles behalve confor- table hondenhok van boer Breedelin- gen's waakhond. Als de verwarring ten top gestegen is, keert tooh alles ten goede, m de door het toedoen van den slimmen knecht Frans, die verliefd is op de dienstmeid van boer Breedelingen en ha-ar tenslotte krijgt ook. Van de drie vrijgezellen worden er twee verlost v n het tragische dilem ma «TROUWEN OF BETALEN», door het bericht, dat de vrijgezellen belasting niet toepa~seluk zal zijn op diegenen, die de vijftig reeds achter den rug hebben, terwijl de derde, de barbier Vossaert, op een andere ma nier ontsnapp n zal, vermits hij de bazige zuster van boer Breedelingen, Katrien, tot vrouw krijgt. Lachen Lachen Lachen Onrechtvaardig verkregen goed gedijt niet... Zoo h bben vooral de katholieken door den katechismus geleerd. Volgens hen was dit echter niet op de politiek toepasselijk want 12 jaar lang namen ze 't burgemeesterschap in ae minderheid. Gedurende de laatste 6 jaar hebben ze t waarlijk bont gemaakt in den raad stelden ze niets voor. Maar met) tegenzin sloten z zich toch altijd a -n bij de voor: tellen der meerder heid, waar het groote bestratingswer- ken betrof om tijdens den kiezings- s-trijd dan te kunnen zeggen dat de nieuwe straten er toch zonder hen niet gekomen waren. In 't kollege was de minderheidsburgemeester minzaam era toegevend maar op de raadszittingera trachtte de katholieke woord-voerder, M. Triest, de schepenen naar de ziel te tas-ten. De burgemeester gebaarde dan van krommen haas en de katho- li ke woordvoerder was tevreden dal) hi" zijn gal eens had kunnen uitspu wen. Er mocht gee-n wagen asch ko men, er mocht geen schop verroerd worden, of hij wist er wat op aan te merken. Nu zwijgen die heeren want him har- tewensch is vervuld ze krijgen twee bestuursposten op drie, waaronder het burgemeesterschap door e :n meerder heid. En 't schoonste van al is dat de jonge en oude wonderdokters die hun dit alles hebben aan de hand gedaan, er fier op zijn en denken dat ze slim. gehandeld hebben: omdat ze de socia listen uit 't schepenenkollege hebben g weerd. Daar kwam het op aanf Onze lezers herinneren zich de plom pe houding van de heeren van «Jong en Oud», die ons zelfs een onderhoudl weigerden. Maar het ligt er thans vingerdik op dat het er die heeren steeds vooral om te doen is geweest den socialisti- schen vooruitgang t? stremmen en dat hun wrevel tegen de katholieke ver volgers der oude demokraten niet kon opwegen tegen den" grooten haat wasr- d-oor ze jegens de socialisten bezaeld zijn. In dit beloverspartijtje zijn thans mollen aan 't werk om het in 't vaar water van de liberalen te krijg n. Gekende liberalen ziet men aldus achter een fsmfare opstappen die «De Vlaamsche Leeu-w» speelt. Z-al men de officieele en niet-offi- cieele liberalen nog eens te zamen zi: n Dank in naam onzer muzikanten De omhaling ten voordeele onzer fanfare heeft de mooie som vatt 846,45 fr. opgebracht. De muzikanten danken de partijge nooten hiervoor van-h:rte en beloven meer dan ooit hun »e"t te doen voor de uitbreiding der partjj. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Guldemont René, Brusselbaan 148. Wille Marie José, Kleistraat, 61. OVERLIJDENS. Faman Amelie, 73 jaar, Dorp 49. HUWELIJKEN. Van Kerkhove Alfons, huidevettersgast uit Aalst met Van Ghysegem Florentia, breister, Hoogeweg. Ten titel van dokiument-atie en om onize lezers volledig in te lichten geven wij hier het ju-ist relaas ever die zaak. Het gaat hier namelijk over 2 wer kende led-en rer C.O.O.led-en die definitief hun ontslag aan de C. O. O. hebben gegeven, namelijk de heer Aug. F.-.iips sedert 28-10-37 en den he_r Herz-ele Henri sedert 24-5-38. Beide bshooren tot de katholieke partij. Het is een flagrant katholiek kiesmaneuver dat hun opgegeven ont slag m-aar dateert van 1-10-38. Eerstgenoemde plaatsvervanger Vic tor De Neve. verklaarde herhaaldelijk dat hij nooit door d-e katholieke partij is g-evraagid geword-en om als plaats vervanger op te treden en heeft daarom ook nooit een enkele vergade ring v-an de C. O. O. willen bij-wenen. Hoe kan die persoon thans aanspraak maken om als pLatsvervanger te fun- gseren, na meer dan één jaar volledig verzuim? Axljis Ben.oit, plaatsvervanger van den heer Van Herze-le Henri, heeft insgelijks GEEN vergadering bijge woond en dient dus insgelijks te wor den aanzien sis ontslaggever. Op een ge:even oogenblik had ook de voorzitter, Maurice De Bolle, zijn ontslag ingediend. Dusdanig bleven wij neg met drie werkende leden, name lijk: Ploren-t Van den Berg-he, Désiré Da F-net en Clément Van Rossem. De kommissie was ook niet by machte een gew-etjigide vergadering te houden. Tot driemaal toe deed het geval zich voor. Herhaaldelijk deed zy beroep o-p den heer sekretaris en den oud-voorzitter d-er C. O. O., om zonder verwijl aan te dirira:en bij de plaatsvervangers en deze dus uit te noodigen naar de ver gadering. Alles bleef vruchteloos. Geen enkele wou zyin opgedrongen mand-ast vervullen. Is zulks geen klaar bewijs, dat zoowel werkende leden als plaats vervangers der katholieke partij defi nitief ontslaggevers waren? Ten einde raad is de kommissie verder ge-gsan. Na driemaal onvolledig vergaderd te hebben wachtte zij op de eerstkomende raadszitting. Men vroeg dan aan den heer bur- gemes-ter Carlier, dat hij a-mibtsh.Tve de vergaderingen zou bij-wonen om den onh-oudfoaren toestand der kommissie te redden. Ook de heer burgemeester weigerde zul-ks te doen. Ten allerlaat ste drong hy aan by den ou-d-voorzit- ,er, mijnheer De Bolle, die dan toch eindelyk zij.n taak heeft hervat. Ten einde aan diezelfde mistoestanden in de toe-komst te verhelpen, he-bben de c-ppositieieden, op de e. k. dagorde der raadszitting, d-cen pla-atsen: 2 nleu-wc en 2 plaatsvervangende leden te be noemen voor de C. O. O. Zijn be noemd: De Boo-m Adolf, plaatsvervan ger Courtaux, Roelan-d-t Al-oïs, plaats vervanger Vertongen. Wij willen er neg bij-voegen, dat er 58.090 fr. te kort was in de rekening als de nieuwe bestuursleden cp 24-11-36 aankwamen. De burgemeester beaamde zelf d-at de toestand erbarmlijk was. De kwestie van den bode dienst van het katholiek syndikaat op Terjoden nog niet geregeld Wij meldden vóór 8 dagen dat de bode v-an het katholiek syndikaat op gelegd was wekelijks de mis bij te wo nen en zich te laten lid rr.aken van den bond van het H. Hart. Deze bode verdient 50 frank per maand. Nu heeft het bestuur van het katholiek syndi kaat van Te- joden samen gewees-t ver leden Zondag. Men kwam niet ak koord. Er bood zich een bestuurslid aan om den bodedienst te doen voor 25 frank. Wij weten niet hoe deze zaak zal afloopen, maar tot hiertoe wordt er niet rondgegaan om de bydragen. van Vrijdag 10 Februari 1939 Kolen voor de werkloozen Het eerste punt der dagorde is be spreking over de toelage voor kolen- bedeeling aan de werkloozen Vijverman zegt, dat hy het voorstel bepaling eener som afwacht van de katholieken. Het socielistisch-libe- raal voorstel om een komiteit te stich ten, werd verworpen. Dus moeten de katholieken hun voorstel beter ontwik kelen. De heer Van den Bergh spreekt in denzelfden zin. De katholieken stellen 5.000 frank voor als toelage. Vyverm-an Si,elt voor dat iedere vol ledige werkloo-ze 200 t-g. kol-en zou krij gen. Dit voorstel wordt verworpen. Het katholieke voorstel 5.000 fr, wordt aangenomen. Ziedaar, werkloozen, de groote lief de van de katholieken voor u. Maar heeft - de heer Van Pottelbergh niet reeds vroeger gezegd: «De socialistische gesyndikeerden krijgen van mij geen 5 centimes». Aanvaarding ontslag van de heeren August Philips en Henri Herzele, als leden van de kommissie wn open baren onderstand. Men weet dat de raadsleden van de oppositie twee liberalen benoemden als leden van de kc-m-missie van open baren onderstand, omdat bovenge noemde heeren hun ontslag gegeven hadden en dat hun plaatsvervangers gedurende een heel jaar geen enkele zitting bywoonden dus ook als ont slaggevers moesten aan-gezien worden. De katholieken hebben gevoeld, dat ze hier een kemel van belang gescho ten hadden met zioh in de minderheid te laten zetten in het bestuur der K.O.O. Zy willen nu langs onwettelij-ken weg terug de zaken goed brengen. Daarom hebben zy den heer goever neur een onjuist verslag gestuurd over den toestand en willen zij dat de plaatsvervangers van de kathol.eke ont-slaggegevers, zouden zetelen in de plaats der liberalen. Vinnige diskussies werden gevoerd' over deze kwestie door Vijverman, Van den Bergh, Van Pottelbergih en Carlier, Wij zullen zien in h-oever de gce- verneur een onwettelijkheid zal goed keuren. Onderwijskwestie. Er zal grond aangekocht worden voor het bouwen eener klas, gemeentejen- genssch-ool Ter joden. De heer pai-.oor wil zyn eigendom school Burghstraat verk-oopen voor 120.000 frank. Gezien de gemeen teraad op de vorige zitting het eens was over dezen aankoop, was men daarover akkoord. Vy-verman vroeg om het bou-wen der school op de Kleistraat te bespoedi gen. Daar er moet onteigend worden, gaat deze zaak traag vooruit. Autobusdienst HaaltertBrussel. Aan den heer Muylaert wordt toe lating gegeven een marktautobus-dienst in te richten tussehen Haaltert en Brussel, langs Erembodegem. Daarna wordt de zitting geheven. Er worden schandalige lage loonen betaald bij den heer Huylebroeck op Terjoden By d-en heer Huylebroeck Henri, die een hou zagery ui-tba-at cp Terjcden worden er loonen betaald van 2.75 fr. per uur. Schandalig! Men wilde het loon verminderen van den arbeider De Gendt. Deze liet zich niet doen. En hy heeft overschot van gelijk. Is het niet schandalig, dat de ar beiders moeten werken voor 2,75 frank per uur? Waar vindt men dat nog?

Voor Allen | 1939 | | pagina 6