Geeraardsbergen BAERDEGEM NINO VE KERKXKEN OKEGEM HEKELGEM GIJSEGEM i Nederboelare Zottegem V V' V' Hoekje der P.C. SOCIALISTISCHE VAKBEWEGING SOC, VROUWENBOND Geval Mr. Gillardin, sektiehoofd bij de spoorwegen A. T. B. Arbeiderssport VREDA DE MEERDERE VAN WEVELGEM GROOTE LIEFDADIGHEIDS MATCH BIJ VREDA VREDA FLOREAL ten voordeele van onzen gekwetsten speler Daneels R. Fed. v. Soc, Vakb. AAN DE WERKLOOZEN S. V. V. Gemeenteraad Verslag gemeenteraadszitting van 5-2-1939 GROOTSCHE MILITANTEN- VERGADERING Grootsche militanten-vergadering Socialistische strijdgenooten, Aalst VOOR ALLEN is het beste Vlaamsche weekblad. VERPLICHTE KOEPOKINENTING S. V. V. Over de Kooperatie Vooruit nr 1 STEUN VOOR SPANJE In den Ziekenbond Aalst Denderleeuw AFGELAST 7 - Voor Allen - 19 Febr. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Wat is feitelijk de beteekenis van deae twee woonden, in den strijd om het bestaan van den werkman Men mag de vakbeweging aanzien als de bels ngrijitote instelling ooit door arbeiders ontworpen, aangezien ze voor doel heeft de arbeiders te steunen in hun strijd voor een beter leven. En door een beter leven ver staan wij, de loonen betelen, niet naar willekeur van den patroon, maar vol gens de wasrde van het voortgebrach te. Gezien het toch de werkman is die het voortbrengt, heeft hij er het meeste recht op. En 't is dat iedere werkman moet begrijpen Het was door dit besef van eigen waarde. dat onze voorgangers de vak beweging tot stand hebben gebracht, niet alleen om verbeteringen op gebied ■vian loonen, maar om nog igrcotere verzuchtingen te verwezenlijken ver mindering van arbeidsuren; waax het ongezonde vakken betreft, betaalde verlofdagen; geneeskundige dienst in de werkhuizen; kindertoelagen; ouder domspensioenen; werkloozensteun. Weet ge. kameraden, dat indien we niet mach.ig moesten geweest zijn m de vakbeweging, wy niét meer zouden kunnen bekomen hebben, dan een kruikje soep en een stuk zwart brood? Wij, jongeren, moeten fier zyn op datgene wat de ouderen ons hebben nagelaten. Wij mogen nooit vergeten dat het in die tijden niet zoo gemakke lijk was voor een socialistischen ver- eenigde. Dan mocht imen het niet ween. dat ge lid waart van onzen vakbond of men ontnam uw werk en gansch uw 'huisgezin was dan in de diepste armoede gedompeld. Trots al de ellende, die ze daar voor hebben moeten onderstaan om ons iets na te laten, waar wij nu kun nen van genieten. Maar, er zijn voor het oogenblik te veel kameraden die zich onverschillig voelen tegenover de vakbeweging, al hoewel ze vereende d zijn. Spruit deze onverschilligheid misschien voort door dat onze leiders niet zoo atotief meer schijnen te werken als vroeger Dat zouden we eens moeten onderzoeken en daarvoor zouden olie gesynefckeerden het als een plicht moeten aanzien om op iedere vergadering tegenwoordig te zijn, om dan gezamenlijk de richt lijnen aan te geven. Want, ge moet toed begrijpen, ka meraden, dat het wij zijn, die opdrach ten geven aan de leiders en niet de leaders aan ons. En als er misbruiken in uw werkhuis zijn, fclsagt ze aan terwijl ze 'bestaan, niet cm de arbei ders te slachtofferen, maar om de patroons te herinneren aan 'bestaan de wetten en overeenkomsten afgeslo ten in de nationale kommissie met de werfclieden2'fgevaard:gden U Is cm dit alles te kunnen behou den en nog te verbeterd te kunnen nalaten, dat wij, jongeren, den strijd nog heviger moeten aanbonden te en- over het onderdrukkende kapitalisme, dat op weg is om van on® nog erger slaven te maken dan vroeger. Werklieden, vereenigiden, die nog aan het werk zijn en zij die zonder werk zijn, gedenkt vooral dat u allen men- schen zyt die recht hebben op een weinig zon. Laat u niet behandelen ais automaten. Zijt eensgezind met uw werkmakkers en voert strijd in uw werkhuizen, opdat de misbruiken van lage loonen en overuren voor goed uit geschakeld kunnen worden; want het orderwoord van een goeden militant moet zijn: liever geen werk, dan aan onvoldoende loonen te moeten arbei den! Werfcliéden, nietevereendgden, be- ipujipt uw belangen. Laat het niet al- tyd dezelfden zijn die den strijd voe ren voor u; toont dat ge ook wilskracht bezat; sluit u aan bij de socialistische vakbewegingde eenige die de belan gen van den werkman 'kan verdedigen- want iedere werkman moest als strijd kreet hebben alles voor de socialis tische vakbeweging, 't is de grootste erfenis dat we aan onze kinderen 'kun nen nalaten. Wanneer we met de kooklessen een öanvang namen, hadden we dit doel voor oogen onze vrouwen In de gele genheid stellen zich te bekwamen, in het bereiden van allerhande gezonde en smakelijke gerechten, zoodoende af wisseling te brengen in de dageliik- sche maaltijden. Zijn we hierin geslaagd? Voorzeker de le maal telde we 27 belangstellen den; de 2e maal klom het getal tot 51, en Dinsdag 1.1. waren er 63 ge- Keilinnen rondom de tafels geschaard. Hoe stonden hon oogen en oorkens gespitst Er mocht immers geen enkel woord van gezellin De Bruin ge geven, verloren gaan. Een bewijs dat ze hun algemeene kookkennis willen verhoogen. De tijd is voorbij dat onze vrouwen door de omstandigheden gedwongen genoegen moesten nemen hun huis- genooten «een brokke op de hand. op te dienen. We beseffen dat met de zelfde uit gaven en een minimum van tijd men de meest voedzame eetmalen kan berei den. Daarom vallen de kooklessen zoo in den smaak. Op de volgende les verwachten we minstens 100 leergierigen. We beloven hen te zorgen voor een gedrukte syla- bus. Dat zal de gelegenheid schen ken met nog meer aandacht de les te volgen, en te huis bij gebeurlijke proef neming het recept bij de hand te heb ben. Claes Mathilde. Onze raadpleging voor zuigelingen De belanghebbenden moeders wezen er nogmaals aan herinnerd dat onze raad pleging gehouden wordt van 2 tot 4 uur. iederen maandagnamiddag. Wie na vier uur komt loopt gevaar de dokter niet meer te zien. Men zegge het voort. Voor de boekenliefhebbers Op Dinsdag 28n F ibruari, te 7 1/2 u m de muziekzaal, Volkshuis, belang rijke Letterkundige voordracht door kd. A. Coenen, die zal handelen over LODE ZIELENS, een dichter uit het proletariaat. Dit zal gepaard gaan met voorlezin gen uit het werk V3n den schrijver. Boekenvrienden, leert een uwr ge liefdste schrijvers beter kennen. Komt talrijk naar deze belangrijke voor dra oht. Volgende brocPiuren zyn verkrijg baar bij kd. A. Coppez, sekretaris van "^studie- en aktiekring Taalzuivering, aan 1 fr.Kontróle der oorlogsindus- tri? aan 2,50 fr.; Demokr?tie en socia lisme aan 2,50 fr.: Belgische Arbeiders beweging aan 5,00 fr.; De Kooperatie aan 2,00 fr. Sedert een paar weken is de «Vaan drig» bezig met de openbare meening in te lichten van zekere zoogezegde misbruiken, begaan door het gemeen tebestuur; dit blad aarzelt ook niet er rechtstreeks de Gemeenteraadsleden bij te s'euren en we zeggen met opge- zetten wil zijn eigen lezers en kiezers te beliegen. In «Vaandrig, van 29 Jan. 1939 verscheen aan de hand van «Bob», onder andere de nieuwstijging dat M. Gillardin sedert de maand September 1938 was overgeplaatst naar Eupen. In xerkelijkheid kwam op 1 Decem ber 1938 een post van technisch-in- sipekteur open te Malmedy en van Eupen is nooit spraak geweest. De lijsten der kandidaten werden afgeslo ten op 21 Dec. 1938 en van af dien datum mocht de overplaatsing van heer Gillardin plaats grypen als stage doend techniseh-inspekteur. Het is trouwens slechts na één jaar onberis- pelken dienst dat de stage eindigt en dat de vaste benoeming als teohnisch- inspecteur plaats grijpt, dus op 31 Dec 1939. Hieronder het bewijs N.B.S.S. Dienst van het personeel Brussel, den 1 Dec. 1938. Bericht nr. 49P Overplaatsingen welke een bevorde ring of een verandering van graad kunnen medebrengen. De in de bijlage aangegeven voorstel len worden ter kennis van het perso neel gebracht ter uitvoering van de bepalingen van het statuut van het Personeel, artikel 8 van het Hoofdstuk IV «Biographisch overzicht, aanschrij ving en bevordering». De opmerkingen, waartoe die voor stellen mochten aanleiding geven, die nen ingezonden binnen 15 dagen en in de voorwaarden voorzien bij arti kel 75 van het reglement (algemeen bevel nr. 62 van 1932). Er wordt er aan herinnerd dat de lijsten van de kandidaten voor een openstaande betrekicing worden afge sloten op den datum wsarop de bi trekking openva t. Eik na dien da tum ingediend verzoek wordt maar in aanmerking genomen voor een later openvallende betrekking (zie regle ment voor overplaatsingen, artikel 7) Bladzijde 4 vermeld Dienst Baan Naam en voornaam: Gillardin A. Huidige graad: Sektiehoofd. Huidige standplaats: Gent. Voorgestelde standplaats: Malmedy. Toe te kennen nieuwe bediening: Tech- nisch-inspecteur. Namens de Maatschappij De Directeur van het Personeel (get.) Nolst de Brauwere. Heer Gillardin werd dus van af 1 Jan. 1939 overgeplaatst naar Ma'me- dy en heeft van af dien datum geen loon meer genoten hier ter stede. Het ziektevèrlof van af September tot en met December is regelmatig, zrifs bij dag ten laste van de Spoor wegen en dan nog ond«r kontrool den Gewestelijken en Nationalen Zie- kendienst. Aangezien er hier dus het Gemeen tebestuur, noch M. Gillardin zelf in dit geval niets kan ten laste gelegd, veroorlooven we ons twee vragen té stellen 1) Is de heer Rulot, Directeur-Gene raal van de Spoorwegen te Brussel op de hoogte van de lasterkampagne die hier rond een van zijn onder eed staande ambtenaren wordt gevoerd? Zoo ja, welke maatregelen worden er tegenover de lasteraars getroffen? 2) Gaat gij, M. Gillardin, akkoord met al den rond u rondgestrooide las ter? Zoo neen, waarom grijpt ge niet in? N. S. Het optreden van de dansgroep Lea Daan De partijgenooten die reeds in het bezit waren van kaarten voor het op treden van bovenvermelde dansgroep worden verzocht deze te willen terug uitwisselen bij kd. Monnier, daar het onmogelijk is over deze gToep te be schikken. Het bestuur der «Soc. Studie- en Aktiekring.. Gewestelijke Sociale School Kd. Bourgain verleden Zaterdag door ziekte belet zijnde, gaat de 4de les in «Ekonomische Aardrijkskunde, door a. s. Zaterdag, 18e Februari, te 7 u. stipt. Allen dus op post De schoolraad. Bericht De volgende radioreportages zullen over het leest van Krakelingenworp en Tonnekenbrand, dat dit jaar op Zondag 26 Februari doorgaat, gehou den worden; Voor Radio-Vlaanderen, Zaterdag 18 Februari, te 15.15 uur, door den heer Fr. Broeckaert. Voor den Wesfcvlaamsohen Radio- omroep te Kortryk, op Zondag 19 Februari, te 10.30 u. door den heer R. Misselyn. «De Natuurvrienden» Zondag 19 Februari, uitstap naar Aalst waar wij de prachtige kavalkade gaan bezichtigen. De leden die wenschen mede te gaan vertrekken aan het Volkshuis, te 11 u. 's morgens. Terugkomst uit Aalst, te 8 uur 's avonds. De leider: DE BECK In onze kinema We hebben over het programma van deze week maar weinig te zeggen. Het spreekt voor zich zelf en wie niet by- tijds voor kaarten zorgt, riskeert te moeten terugkeeren. Vooreerst vertoonen we een nieuwen film met Boris Karloff, getiteld: «ALARM 'S NACHTS». Als hoofdfilm gaat «LICHTEN VAN PARIJS» met Tino Rossi. Het is in deae film dat Tino Rossi het geken de «Ave Maria» ten gehoore brengt. Toekomende week komt dan einde lijk Errol Flynn aan de beurt, in de prachtfilm Robijn der Bosschen Volkskinema is en blijft de beste zaal der stad. Koöperatieve vergadering Door de laatst gehouden beheer raadszitting werd beslist de algemeent vergadering der koöperateurs te hou den op Vrijdag 24 Maart. Bestelt kolen We verwachten nog immer uwe be stelling voor den gezaaneniyken aan koop van steenkool. Vreda welke verleden Zondag voor zijn laatste verplaatsing de Roode Vlin ders van Wevelgem ging bekampen in eigen nest, heeft zeker elkeen verbaasd. Want men weet hoe moeilijk het gaat bij Wevelgem iets te gaan oogsten. Deze ploeg versloeg hier Vreda met 41. Toen wij Zondag vertrokken, was er nog minder hoop bij onze spelers, als men wist dat er diende gespeeld te worden met 5 spelers, die dit seizoen in Vreda B. geregeld optraden. Zoo dat er terecht gezegd werd het wordt een match WevelgemVreda B. Wij kunnen de daad van kameraad V. Liefferinge niet goedkeuren, die op het laatste zonder voorafgaandelijke verwittiging zijn ploeg in de steek liet. Gelukkig zijn onze spelers met den moed der wanhoop het veld ingetre den, om onze Rood-Witte kleuren te verdedigen. En met verwondering, doch met vreugde, stelden wy tijdens de match vast, dat de inlijngestelde jonge krachten meer dan voldoening gaven. Zelfs één van hen, center half Neirinckx, pas 16 jaar, was een uit blinker op het veld. Zoodat wij na Zondag met gerust gemoed kunnen zeggen, dat Vreda met goeden moed de toekomst mag inzien. Over de match zelf zullen wy niet meer uitweiden, gezien daarover reeds voldoende in «Vooruit, is verschenen. Alleen willen wij dit nog zeggen, dat Vreda met <">n greintje geluk, beide punten naar Gee raardsbergen had medegebracht. Alle spelers dienen gelukt gewenscht voor hun moedig optreden verleden Zondag. Onze verdediging met Pla teau (die zijn heroptreden deed, en dus sportief zijn straf heeft uitgedaan), Martens en C. Eesbeek, is de sterkste van Vlaanderen. Het selektiekomiteit der Vlaanderen zou goed doen dit eens onder de oogen te nemen. Ook Kinde kens en Monnier J. waren daar weer de gekende zwoegers. Ging het niet al te vlot in de voorlijn, toch deden al onze jongens hun best. Moulaert tee- kende prachtig het doel voor Vreda aan en had waarlijk onkans, wanneer een keihard schot van hem door kee per Sneiiers gepast in corner kon ge red worden. Collyns, zooals wij verleden week zegden, moet durf kweeken. Van Belle- gem heeft weer voldaan, doch in de tweede helft heeft hy alleen voor doel zijnde, een paar kansen verkeken. In de eerste helft speelde hij een goede partij. V. Wayenberge is er weer op vooruitgegaan. V. Lui heeft zich ook kranig verdedigd voor zijn eer ste match in de A. ploeg. Na de woor den hierhooger aangehaald over onze verdediging, dient alleen nog gezegd, dat zij alle drie, de uitblinkers waren van het veld. D. A. Heden Zondag, 19 Februari, te 2.30 uur, op het terrein Vierwindenstraat Wij hopen dat alle sportmannen en partijgenooten van Geeraardsbergen en omliggende, dit prachtig gebaar van het bestuur van Vreda zullen steunen en allen Zondag naar het terrein van Vreda zullen komen. Kameraden, gezellinnen, sportman nen, laat solidariteit geen ijdel woord wezen. Gy zult ooggetuige zijn van een boeiende en sportieve match, want Flo- réal is een geduchte ploeg uit het Bra- bantsche, welke 3e gerangschikt staat en verleden Zondag nog Eglantine met 21 versloeg. Inkomorijs leden 2 frank, niet- leden 3 fr. De totale opbrengst komt ten goede aan makker Daneels Richard. D.A. Bij elke gelegenheid koopt loten onzer groote VREDA's tombola Onze Vandervelde-avond Deze plechtigheid werd gehouden Dinsdag 1.1. en jammer genoeg moesten we vaststellen dat de opkomst onvoldoende was. Het programma zelf was nochtans buitengewoon. De film «Marchands de canons» was niet alleen zeer leer rijk, ze is bovendoen propagandistisch zeer goed. De film «Het leven van Em. Van- dervelde» was voor al de aanwezigen een ware veropenbaring en Henri Storck, die voor verwezenlijking zorg de, verdient allen lof. Tot slot werd een prachtige vergroo. ting van een foto van Vandervelde verloot. Denkelijk zal kortelings een tweede dergelyken avond ingericht worden. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Marcel Schail- lée, Etterbeek, en Denise Stevens, Gasthuisstraat. Marcel Van Schoore, Varande, en Maria De Vos, Papierenmolenstraat. Leon Derni- court, Oudenaardsche straat en Esther Van den Eynde, Markt. Cyrille De aLnnoit, Wegvoeringstraat en Maria Van Hecke, zelfde straat. GEBOORTEN. Etaiilienne Van Steertegem, Idegeim. Etienne De Blander. Ouden steenweg. Irène De Clercq, Hunneghomstraat. OVERLIJDEN. Philomena Van Weyenberge, 65 j., ongehuwd, Gast huisstraat. Voor de reizigers Op de klacht die yoïksventereTïwoor- diger De Bruyn deed. omdat het sta- tiongebouw noch verlicht, nooh ver warmd wordt, komt die katholieke mi nister Marck, volgend antwoord te a uren Waarde kolleg-a, By schrijven van 9 Januari 1.1., hebt ge mijn aandacht gevestigd op de menigvuldige klachten van arbeiders, die met den eersten trein uit Baarde- gem vertrekken, nopens de niet ver lichting, noch verwaimirg van het stationgeibouw aldaar. De nationale -maatsch. der Belgische spoorwegen, aan wie dit schrijven voor onderzoek werd overgemaakt, ver klaart dat wegens bezuinigingsmaat regelen op al de defïcitaare lijnen, sedert enkele jaren de verlichting der tusschensta-tiors en de verwarming der wachtzalen afgeschaft werden. Zulks geldt niet alleen voor Baard e- gern, maar ook voor al de stations van weinig belang op de bybanen. Uw dienstwillige, MARCK. 14/2/1939. van het gewest Ninove Wij trekken er de aandacht der ka- meraden-werkloozen op, dat de uit betalingen voor het einde der maand zullen geschieden als volgt Den Zaterdag 's morgens van 9 tot 11 u. voor volledige werkloozen, zonder inkomsten. 's Namiddags, van 1.30 tot 3 u., vol ledige werkloozen met inkomsten. Van 3.30 tot 5 u., gedeeltelijke werk loozen in regel met hun loonbriefjes. Den daar op volgenden Donderdag gansch den dag. Den volgenden Zaterdag Van 9 tot 11 u., voor alle werkloozen. In het vervolg zal er niet anders meer betaald worden dan op de ge stelde dagen. Wij dringen er op aan dat iedere werklooze van bovenstaande regeling rekening zou houden. De stempelkaarten dientn volledig ingevuld te zijn, alvorens er zal kun nen worden betaald. Met deze worden al de gezellinnen, aangesloten bij de S.V.V. en Soc. Vrouwenbond, vriendelijk verzocht de zeepdsmonstratiebij te wonen, welke zal gehouden worden Woensdag 22 Fe bruari, te 7 uur 's avonds stipt, lokaal door gezellin Leona Waeterloos-Hant- son, federale sekretaresse. De gezellin nen die graag zouden iets willen lee- ren, warm aanbevolen. Het Bestuur. Kinema De Redding De menschen gaan naar de cinema om verstrooiing, ontspanning te zoe ken, een beetje emotie op den koop toe, verhoogt het genot. Welnu, ons programma voldoet volkomen aan deze' opdracht. Voor emotie zorgt de film «Het Duivelsei land». Het leven der galeiboeven blijft een onderwerp dat spanning en be- langstel'ing verwekt. Voor ontspanning zorgen Gary Grant en Katherine Hepburn in «Een lastige baby». Wanneer die «baby» een luipaard is, kunt ge u voorstellen hoe lastig hij zijn kan. maar Kath. Hepburn is nog veel lastiger. Deze film houdt de lachspieren aan gang gedurende een uur en half. Zie Geeraardsbergen voor het pro gramma van a.s. week. Match Werkerswelzijn Zondag 19 dezer a.s., te 2.30 uur, op het terrein «De Boschpad» GROOTE VOETBALMATCH R.B. NinoveWerkerswelzijn, Gent Sportmakkers, daar het hier gaat tegen een der finallistenploegen van den sector Gent, verwachten wij u in massa om onze spelers te komen be wonderen en aanmoedigen. Inkomprys 1 fr. voor de leden en de werkloozen op vertoon hunner kaart, 2 fr. voor de niet-'.eden. Match Bon-Air Een datum die al ohze sportmin- nende kameraden moeten vrijhouden, is 26 dezer maand. Dien dag krijgen wy het bezoek van een der beste ploe gen uit de soc. Brabantsche federatie, namelijk Bon Air. Om dit elftal aan te prijzen hoeven wij niet veel te zeg gen alleen dit dat het verleden jaar het kampioenschap in eerste afdeeling heeft gewonnen en het thans weer in mooi positie verkeerd in de huidige klasseering. Dus, makkers, er voor gezorgd dat gy dien dag op het plein van R. B. kunt aanwezig zyn. Uithangen affichen R. B. Langs dezen weg danken wy hartelijk ai de bazen die tot heden regelmatig al onze affiches voor hun venster heb ben willen hangen. Spijtig genoeg- kunnen wij hiervoor niet al de caféhouders f 'lieiteeren daar er sommige zijn die meermalen nala ten zulks te doen. Mogen wij deze laatsten hierbij be leefd verzoeken in 't vervolg hier re kening van te willen houden? Van harte dank bij voorbaat voor het gevolg dat ze hieraan zullen wil len geven. Dinsdag 7 Februari werden de raads leden voor de tweede maai samenge roepen. Het is bij de nieuwsgieren op gevallen dat de mannen van het Vlaamsche blok tegenovereikaar niet de gewone vriendelijkheid betoonden; en dit zou in den loop van de zitting verder bewezen worden. De vraag om de wedde van den se kretaris van den openbaren onderstand te verhoogen, werd bij staking van stemmen verworpen, om reden dat de twee schepenen door hun verwant schap met den sekretaris aan de stem ming niet mochten deelnemen. M. De Kegel stelde voor om aan den Minister een telegram te sturen, waarin de vrijstelling van den verf- kladderaar Grammens gevraagd werd en om zyn naam aan een der straten te geven van de gemeente. De bespre king van deze twee punten was zoo verward dat er niemand wijs uit werd, en gaf aanleiding tot een bitsige woordenwisseing. Zelfs konden de voorstellers niet aanwijzen waar de straat moest beginnen en eindigen. De d.d. burgemeester liet dan over gaan tot de stemming. Twee raadsle den van het VI. Blok antwoorden neen. Dat maakte De Kegel zoo kwaad dat hy zijn partijgenoot V.N.v.-er Wellekens, den scheldnaam van «Mar teko» naar het hoofd slingerde, wat op een schatterlach door de aanwezigen werd onthaald. Het spreekt van zelf dat deze gebeur tenis op de gemeente druk besproken wordt, op een wijze die weinig vleiend is voor het VI. Blok. Zij hebben de meerderheid, maar pas een maand aan 't bewind ligt het Blok in stukken en brokken. Het zijn die jannen die aan onzen gekozenen een verwijt durven maken, Ons raadslid stemt zooa s hij met on ze kameraden is afgesproken en de fronters hebben zich daarmee niet te bemoeien. Immers, het VI. Blok heeft in zyn huishouden werk genoeg om het zuiver te houden. Dat werd bij de stemming in de raad bewezen, waar zij elkaar de scheldnaam van Marteko toesturen. Wij zullen in onze gemeente aan het VI. Blok nog veel plezier be leven. Luistervink. Eindelijk werd de nieuwe gemeente raad dus bijeengeroepen. Op de dag orde stond verin ld 1. Eedaflegging raadsleden; 2. Verkiezing schepenen; 3. Eed--f legging schepenen. Twee leden zijn verontschuldigd, de h.h. Cook en kd. Willekens; de eerste om gezondheidsr:denen, de tweede om reden van zijn Zondagsdienst. In 't vervolg zal getracht worden op een avond in de week te vergaderen. Aan de aanwezige raadsleden wordt dan de eed afgenomen. jn.d. Mangelnickx merkt hierna ?p, dat gedurende den nacht van 15 op 16 Oktober, nacht vóór d? gemeentever kiezingen, katholieke propagandisten niets beters vonden dan het plein, "óór het gemeentehuis, vol te schilderen met roode verf, niettegenstaande het verbod van den veldwachter en alleen met het doel de «rooden» ervan te beschuldigen. Gelukkig werden ze op heeterdaad betr;pt, zooniet waren het nog eens onze propagandisten geweest. De burgemeester erkent dit. Wij vragen niet dat er vervolging zou ingespannen worden, zegt hd. Man- g-linckx; maar ik wijs er u op, dat voor mindere gevallen en o.a. "oor het plakken van een nummer op een partikulieren muur, waar dan reeds een ander nummer van de katholieken ophing, drie onzer kameraden een pro ces werden aangedaan en ik hoop dat gji in 't vervolg ook wat verdraagzamer zult zijn. Daarna werd ais 1ste schep"n ver kozen, de h. V. Wayenberghe, met 4 stemmen en 1 onthouding. Als 2e schepen wordt voorgesteld, de h. Cock. Gezien echter zijn afwezigheid wordt deze verkiezing verdaagd naar de vol gende zitting. De burg meester brengt daarna hulde san de uittredende socialisten, die steeds de belangen van hun groep verdedigden. Hij wijst erop dat de min derheid hier nog niet moet zwijgen, maar vrij uit haar gedaohte mag zeg gen. Laat ons hopen, burgemeester, dat gij hiernaar voort zult werken. Hier voor zult gij rchter eerst uw verkleefd heid aan de rexistische partij moeten afzweren, anders gelooven wij in uw goede bedoelingen niet, Kd. Mangelinokx wijst nog op het groot gevaar dat de Molenbeek ople vert in de Reepstraat en dringt er op aan. dat er een afsluiting zou ko men, wil men ongelukken voorkomen. Op het Veldmui-prin worden einde lijk de hoepen steenen weggedaan, die er misschien reeds een nrand of vijf liggen. De schepen wist hierop slechts te antwoorden dat dit te wijten was aan de vorst. Om te sluiten vraagt kd. Mange- linckx of het niet gepast ware ook een schepen van onderwijs aan te st'l- len «Want nu, zegt hy, dat wjj op eiken hoek der gemeente, volgens uw kiesstrooibiljetten, een school krijgen, zal er wel een schepen voor noodig zijn C" simir. die er maar niet kan in ge lukken zijn afkeer van den arbeider te onderdrukken, merkt op «Wij zul len straks aan elk kind der gemeente eer> nrofessor teri huize zenden.. Waarop kd. Mangelinokx gepast antwoord «Neen, jongen, niet een professor, maar een vrederechter. Want gij gaat er den laatsten tijd noral gaarne mee o-m Begrijpe wie wil Kaarting Op Zondagen 19 en 26 Februari a. s., bij A. Michel, groote prijskamp voor BIEDEN, ingericht door de soc. Propa- gandaelub. 150 fr. prijzen gewaarborgd. Ie prijs 60 fr.; 2e prijs 40 fr.; 3e prij-. 25 fr.; 4e prijs 15 fr. 10 fr. voor de meest? bloote pandoers op le ronde. Souohen aan 1 fr. De kameraden die nog over souchen beschikken, worden verzocht zich te komen in orde zetten, vóór Zondag 19 Februari. DAGORDE Op ZONDAG 26 FEBRUARI ,et 8 1/2 uur, in het Acht- urenhuis te Denderleeuw 1. Kompensatiekas vtpr de niet-loonirekkenden. Verslaggever MAX PATTEET. 2. De politieke toestand. Verslaggever GUST BALTHAZAR, Minister vaa Openbare Werken en Werkverschaffing. Voorzitter DE BRUYN PROSPER. Socialistische bestuurleden en militanten, op deze vergadering moe ten we met honderden tegelijk aanwezig zijn. Al onze groepee ringen uit gansch het arr. Aalst, moeten onmiddellijk maatregelen nemen, opdat er geen enkel propagandist, geen enkel bestuurslid op de zeer belangrijke vergade ring afwezig is. Geen onverschilligheid schuldigingen Geen Geen veront- thuisblijvers De party roept u dringend op Toont u paraat en weest op post Plantaardappelen en zaden Stilaan zal er- moeten gedacht wor den aan het bezaaien van den hof. Dit hangt natuurlijk af van het weder. Een vroege lente is ook vroeg begin nen te zasien. Om op alles voorb rcid te zyn, denkt er van heden af aan u zaden aan te schaffen, niet bij den eerste den beste, maar bij iemand die ge kent en die zaden van eerste hoedanigheid b zit. Er schieten nog enikele dagen over voor het inschrij ven van plantaardappels en zaaigraan. Om uw volle gerief aan te schaffen en niet te moeten zoeken, wendt u dan in volle vertrouwen tot de kameraden Voor Ohegem Van der Weeën Aug., Rattenberg. Voor Welle Ailorer Karei, Kamp straat. De burgemeester der stad Aalst maakt besend, d'at er voor het jaar 1939 14 kostUooze openbare zittingen van. koepokinenting zullen gehouden worden ten stadhuize, telkens te 2 1/4 U" s uaimdaags in de volgende orde: le Zitting: 7 Maart, voor de kinde ren gc-uien in 1924, 1930 en 1937, welke verleden jaar aan den oproep niet heb ben beantwoord. De lijst der nalati- gen moet aan dm heer goeverneur der provincie gezonden worden vóór 1 Mei en proces-verbaal zal te hunnen laste dienen opgemaakt. De 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, lie, 12e, 13e en 14e zittingen zijn uitslui tend voorbehouden voor de school plichtige kinderen geboren in de jaren 1925 en 1931. Deze zullen per school opgeroepen worden op de volgende datums: 8, 14, 15, 21. 22. 28 en 29 Maart, 18, 19. 25 en 26 April. De 9e en 10e zittingen zyn voorbe houden aan de kinderen geboren in het jaar 1938 en zullen plaats hebben in de volgende orde: Dinsdag 4 April, van letter A tot L inbegrepen. Woensdag 5 April, van letter M tot Z. De ouders der kinderen geboren in 1938 zullen ten huize eene uitnoodi- ging ontvangen, die bij de enting ten stadhuize moet afgegeven worden. ER WORDT AAN DE OUDERS HERINNERD DAT DE POKINEN TING VERPLICHTEND IS OP BOETE VAN 100 FRANK. De ouders mogen ook hun kinderen laten inenten op eigen kosten door een geneesheer hunner keuze, mits het getuigschrift van enting, door den dokter af te leveren, méde te deelen ten stadhuize. Bureel 7 (boven, le deur rechts) tusschen 9 en 12 uur 's mor gens. De Burgemeester, A. NICHELS. Reeds meermalen hebben wij arti kels gewijd in het weekblad «Voor Al len» asn de boöpeirabie. Andermaal willen wy er nogmaals enkele voordee- 1 bekend mia.ken. Wij wienden ons nogmaals tot de huismoeders om al bun produkten, welke ze steeds noodig hebben, te koo- pen in de koöperatieve «Vooruit». Waarom Omdat de koöperatieve «Vooruit» de regelaarster der prijzen ls en niet opgehouden heeft te strijden voor gezonds en eerlijke koopw: ren. Daar hebben wij reeds meermalen op gewezen, dat men geen waren most koopen in groote warenhuizen of bij marktkramers, di? niets anders kennen dan met groote winsten te verkoopen. De koöperatieven blijven getrouw aan hun grondbeginselen. Laten wy nu eens eenige produkten nemen van Ooop, zooals bijv.: zeep, alluanetten, alle konservenprodukten, macaroni, scroenikreem en alle ande re artikelen, welke Immers van eerste kwaliteit en hoedanigheid zijn. Vriendinnen beunt u over.uigen. Gij zrjjjt moeten bekennen dat het koöpe- ratief produikt verre de bovenhand heeft op een ander produkt, welke gij u hebt aangeschaft bij een gewoon winkelier of warenhuis. Tracht eveneens het brood te eten van de koöperatieve «Vooruit», welke zieer 'goed en smakelijk is, en even eens zeer verteerbaar. Waarom Omdat dit brood alsook al het klein gebak gebakken wordt in onze bakkerij «Vooruit», welke een der I grootste en meest modernste ingericht is in de beide Vlaanderen; want alles geschiedt er met de beste bloem en hygiënisch materiaal en wordt aan de verbruikers bezorgd aan zeer gematig de prijzen en vooral juist gewicht. Dus, vriendinnen, door uw aankoo- pen op verstandige of onvers andige wijze te doen, kunnen de huisvrouwen een beter en rechtvaardiger maat schappij sohepipen of het kapitalis tisch regime mét zyn gebreken, ellen de, werkloosheid, oorlog, slavernij, doen voortduren. De macht wordt 'behouden door het kapitalistisch regime, niet door gods wil, noch door 't geld, maar door ons zelf. Met onze aankoopen, die wy bij het kapitalisme doen. doen de kapita listen zaken en bedienen zij zich om ors uit te buiten. Met in de koöperatieve winkels te koopen, doen wij de koöperatieve fa brieken werken. In onze koöperatieve winkels is mis bruik van vertrouwen onmogelijk, de verkooper die zich daaraan schuldig zou maken, zou ambtshalve vervangen worden. Daarenboven ihebt gij nog verschil lende voord-celen welke de kooperatie «Vooruit» sohenlkt aan zijn leden. 1) 4 o/o op alle aangekochte waren. 2) Er -bestaan allerlei fondsen, zoo als kraambed fonds, overlydensfonds, ziekenfonds, pensioenfonds en invali desfonds. Dus, waarde huismoeders, wordt lid der samenwerkende maatschappij «Vooruit Nr. 1», wacht niet langer meer u aan te geven in onzen winkel, gelegen Groenstraat 20. of op het bu reel, gevestigd Nieuiwstraat 13, Zotte gem. Gedenkt de im?ohtige spreuk van onzen goeden vader Ameeele Eld. Huismo>eders, de revolutie ligt in uw korf.» Wij hebben 130 leden in onzen ziekenbond Ziedaar, een resultaat van belang. Ons ledental ds een jaar met 2/3 ver hoogd. Nog komen er dagelijks nieuwe gezinnen by. Onze ziekenbond wordt de sterste bond van de gemeente. De groot ste voord eel en wurden door ons ge geven. Wij zijn het best georganiseerd. Wy maken onze leden insgelijks at tent dat de sekretaris alle Zaterdag, van 4 tot 4.30 u. in het lokaal, bij Sonck te vinden is voor alle uitbetalingen en inlichtingen. Een algemeene vergadering zal heel waarschijnlijk op 5 M:art zal gehou den worden. GEERAARDSBERGEN. V. D. Maelen Ivonne 10.00 Wynant Jean 5.00 Ontvangen op het banket de ware vrienden bij Fred Kapitein 15.80 Gezongen by V. D. Neveker, door Poels Overboulare 5.00 Gezongen doof rDe Back Toussaint bij Pol de Bruyne en rondgehaald door Clovis Hooghuys 13.10 - Personeel Kinema 10.00 Bedienden 25.00 fr EREMBODEGEM. Van een land bouwer van Kapellen 1.00 fr. AALST. Frans Pereboom 20.00 Vrouw Deprez 50.00 Onbekend 20.00 Van den pianist van 't feest 10.00 f. Te zamen 100.00 fr. Vorig bedrag 55.343,15 fr. In deze gemeente is d? wagen aan 't rollen voor onze mutualistisehe be weging. De maand Januari bracht 21 nieuwe leden bij, zoodat het ledental tot 100 ls gestegen. Op Zondag 1.1. had het bestuur an Hofstade een vergadering belegd voor de geeindshoofden. De opkomst was goed. Nadat kd. De Rijibel de v rga- derinig had geopend, besprak kd. Ver- moisen het doel waarom de gezins hoofden waren uitgenoodigd. Hij sprak over de mutualistirche beweging, over de geneeskundige uitbreiding der poly- kliniek te Aalst, enz. Hij wees ook op de noodzakelijkheid en het nut, om een paar kameraden te laten in- sohrijven bij het bestuur afd. Hofstade. Cammerman P. en De Smet P. wer den a:nigewezen en toegejuicht. Wij wenschen de nieuwe elementen bij het bestuur welkom. Te meer dat wij mo gen rekenen op hun eerbaar vertrou- w n en ze goed zijn geacht bij de bevolking. De beide kameraden be loofden het hunne bij te brengen. Al de leden waren in de bsste stem ming en tevreden. Waarachtig, het was een dag van propaganda en zal zijn vruchten dragen. Wij doen beroep op onz syndikalis- ten, die nog aan?e~loten zijn by tegen strevende ziekenbonden. Allen op de bres; de slenter moet in Gysegem ophouden; door broederlijke samenwerking en wij zijn er van over tuigd dat wij binnen 3 maanden om trent d 400 leden tellen of de sterkste ziekenbond van de gemeente. Eensge zind vooruit nasT de gezondmaking van ons volk. Voor wanneer de vergadering van Bond Moyson Iedereen zal z'eh r.cg de vergade ring vam den zieke-ntond, enkele we ken geledenherinoe~en De vrienden uit Dsndermonde be loofden de vol;ende door de algemeene vergadering aangenomen punten stipt na te leven 1) Van Februari af zal ieder lid een «Voor Alten» ontvangen; 2) Dendermonde zal zich ten spoe digste met Aalst in verbinding stellen, ten einde een besbuursveigaderi-ng te beleggen, om eens en voor altijd een einde te stellen aan de kwestie «zie kenbond». Hebben de vrienden uit Dender monde zulks ven eten We hopen van niet, maar wachten tcoh ongeduldig de uitvoering dezer punten af. Na de algemeene vergadering in kwestie, vertrokken we sllen met den indruk dat we in de volgende week die bes uursvergadering zouden heo- ben gehad. Waarop wacht toch Den dermonde Het ijzer is heet, laat het ons dus meden! A. LATOrR. Alg. totaal: 55.443,15 Ir Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 21. HUWHLIJKiEtNFrans Benjaminus Podevyn, paardensmid, Aalst. Hopmarkt 7 met Maria Frederika Roelandt, wedu we Jozef Cousserier. herberg. Korte St. Jorisstraat 2. Jozef Albert Bruyland, voerman, Aalst, Hammestraat 20 met Alida Picqueur, zonder beroep, Aalst, Oude Gentbaan. 45. Camiel Albert Francois Jeanne Roosen. meubelfabri kant, Aalst, Parklaan 153. -Felix De Cuyper, werkman, wonende te Chateli- neau, met Maria Podevyn, katoenwerk ster, Aalst, Drie-Sleutelsstraat 90. Jan Baptista Buyle, meubelmaker, Aalst, Dr De Moorstraat 87 met Celestina Cle mentina Francsica Van Cauwenbergh, katoenbew. Aalst. Groenstraat 84. Camiel Petrus Albert Coppens, fabriek werker. Aalst, Bergemeerschenstraat 27, met Simonna Alfreda Medaerts, stiksters, Aalst, Eilandstraat 22. Oscar Fran cois Van den Abeele, autovoerder. Aalst, St. Jobstraat 199 met. Emilienne Van den Bergh. stukster. Aalst. Doolhofstraat 7. OVBRLIJDENSJoanna Benedicta Matthys, wed. Jacobus Meert, z b. 79 j., Aalst, Houtkaai 8. Leopoldus Lanck- man, echt. Th. Lievens, grondwerker, 33 jaar Nieuwerkerken. Victorina Eli- sa De Neef, echt. Adolf Perreman, z.b. 41 jaar, Aalst, St. Camielstraat 2. Francisca Lisaerde, wed. Ludovicus J. M. Spanoghe, z.b.. 89 jaar, Aalst. Brus selstraat 5. Idesbaldus L. Claeys, echt. Leonie Van de Meerssche. oorlogsinvalie- de, 42 Jaar, Aalst, Garenstraat 12. Adeline Helena De Lannoy. ongeh. z.b, 18 Jaar, Lede. Catharina Mollaert, echt. Josephus A. Van Neck, z.b, 46 j.. Aalst, Gheeraerdtstraat 10. 1 kind onder de 7 Jaar. N B. Op Zondag 19 Februari (Kar naval) is het bureel gesloten. Op Maandag 20 en Dinsdag 21 Fe bruari is het bureel open en dit bij uitzondering van 9 tot 10 uur voor aangiften van geboorten en overlijdens. Op alle volgende Zondagen zal het bu reel open zijn zooals vroeger van 8 tot 9 uur. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. De Kegel Chris tiana. Asseliman Kamsel. Coi- ■:neau Norma. OVEfRLIJDENS. De Brahanter Aloise, 61 j.. we-d. De Pauw Eminiia. HUWELIJK. Ghysels Alois met Vandersita-uyven Adela. In overeenstemming met al de groepssekretarissenzijn al de belegda vergaderingen, op ZONDAG 26 FEBRUARI, in den voormiddag afge last; dit om alle bestuursleden de kans te laten de zeer belangrijke militanten vergadering in het Achturenhuis te Denderleeuw te kun nen bijv.f»nen. De arr.-sekr. ALF. BERGHMAN.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7