S\}NL\G\\T,gewaarborgd zuivere' zeep .verzekert uw lakens DE NATUURUÜKE1 BLANKHEID,zonder gevaar voor beschadiging REAKTIONNAIREN DEMOKRATEN...! DEFLATIE EN OUDSTRIJDERSHERRIE INTERNATIONAAL OVERZICHT HET WIT KBUIS EN NU! A i 1 De omzichtige werking van SUNLIGHT verlengt den duur van het linnen De Vlaamsche Sudeten In deze vochtige U overal.. Regeering Pierlot gevormd KOST THANS HET KARTON SYNDIKALE KRONIEK Let er op ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid Steeds hoogere winsten voor de wapenfabrikanten ■2 - Voor Allen - 26 Febr. 1939- StvijdL "Syndlthalisme"'Ouilenlcmd Gij wenscht dat uw linnen zuiver en tmt weïe en dat het niet voorbatig verslijte; met één woord, gij wenscht fier op uw linnen te mogen zijn? Welnu, gebruik Sunlight Zeep 1 Zij is volkomen rein en bevat geen enkel bijtend bestanddeel; zij bleekt het linnen alléén door de wetking van haar krachtig schuim, dat grondig alle vuil verwijdert. Sunlight geeft de lakens de natuurlijke blankheid, de eenige die zelfs het teerste linnen niet kan schaden. De afslag op den prijs van Sunlight beteekent voor u een nieuw voordeel. Dezelfde 2eep, die ge als hulp in de huishouding steeds zóó gewaardeerd hebt, kost nu nog slechts 2 frank het karton. Bovendien is de wetking van Sunlight zoo omzichtig, dat het regelmatig gebruik van deze zeep uw lakens een veel langeren duur verzekert. In alle opzichten is Sunlight de spaar zaamste zeep die ge kunt koopen. O HT S 67 0216 BFL WE hebben er op gewezen, en zulks meer dan eens, dat het katholiek blok, de echte en onvervalschte nationale Ja nus is, met het onvermijdelijk dubbel gezicht. De associatie der katholieke kringen verbeeldt de reaktie en de kristen ar beiders moeten dienst doen om de de- mokratie uit te beelden. In dit gemeenschappelijk politiek huishouden, gesteund op een mystiek huwelijk, gaat 't meer dan eens niet al te best. Zulks is buitengewoon 't geval ge weest tengevolge het zeer pessimistisch verslag van den heer I. J. De Clercq, nopens de begrooting van Arbeid en Sociale voorzorg in de senaat. Rechtzinnig, 't stof der protesten en bemerkingen, vloog allerwege rond: «De Tijd» van 1-2-39, de heer Bossuyt in de openbare zitting van de senaat van 7-2-39 en tijdens de vergadering van het A. C. W. te Brussel op 10-2-39. Om de verwarring te zinnebeelden welke in het huishouden heerscht is 't leerzaam daarover wat proza weer te geven. Eerst uit «De Tijd» van 1-2-39: «De verslaggever geeft toe, dat niemand er nog aan denkt de sociale wetgeving en de arbeidersinstellin gen openlijk aan te vallen, maar voegt eraan toe: alwie zoo vrij is kritiek uit te oefenen op deze wet geving of zelfs maar blijk geeft van eenige aarzeling, wcrdt be schouwd als vijandig gezind tegen de handhaving en de utbreiding van den socialen vooruitgang. «Hier vergist de verslaggever zich. «Iemand, die opbouwende kritiek uitoefent op de sociale wetgeving, en wiens bezorgdheid gericht is op de handhaving en verbetering er van, wordt niet als vijjandiggezind beschouwd; althans niet door ons. Maar men zal toch ook toegeven, dat velen van hen, die alle mogelijke kritiek uit den hoek halen, nlei», onverlet gelaten hebben om de ver wezenlijking van de sociale wetge ving, welke we nu hebben, te rem men; dat velen, enkele Jaren hér, m eveneens met het begrootingseven- wicfht goochelden om de wetgeving tegen te houden en nooit nagelaten hebben te wijzen op het gevaar dat er bestond, de nijverheid niet den tijd te laten zich aan te passen. Telkens er een nieuwe sociale wet op komst was, werd er geschermd met de «geschokte» ekonomie, net zooals telkens de eenheid van het land in gevaar werd gebracht, als er sprake was van een greintje Vlaamsch rechtherstel. «Is de nijverheid «geschokt» ge weest door de betere loons- en ar beidsvoorwaarden voor de werklie den? Werd de eenheid van België niet versterkt, door de geleidelijke gelijkstelling van Vlamingen en Walen? «Zeker we geven toe, dat onze sociale wetgeving lijdt aan een soort groeikoorts, zooals een jon- geliiV. die vlug groeit en niet vol doende gevoed wordt. Maar daaruit hesluiten, dat de sociale wetgeving TE VLUG groeit? «Als het waar ls dat er ln ons landje van boeren en arbeiders, 20.000 luxe-auto's loopen, dat een niet te onderschatten aantal men- schen een inkomst van meer dan 100.000 frank per jaar hebben en dan nog te oordeelen naar het geen ze aangeven aan den belas- tfngsontrvanger; dat er anderzijds nog arbeiders onder den grond werken voor 35 frank per dag; dan kan men toch van ons niet vragen, dat we in een koor zouden meehui len met diegenen, die op alle too- nen beweren dat de sociale lasten ons land te veel bezwaren. Dan kan men toch van ons niet vergen, dat wij zouden zeggen tot d<0 wetgever: «Halt! Te veel uitgaven voor de sociale wetgeving!» Nutteloos daarbij nog wat peper en zout te doen, 't is al genoeg gekneed, want 't gaat in feite tegenover heel Je sociale wetgeving. Tijdens de vergadering van het A. C. W. gehouden te Brussel op 10-2-39 heeft men de9aangaande nog een scherpere klok laten luiden. Zie hieronder eventjes: «De heer COOL, algemeen sefcre- taris van het A. C. V., stelt vast, dat er zich, zelfs ln den schoot van de katholieke partij, reaktles voor doen tegen de arbe.dersorganisaties en wat deze verwezenlijkt hebben. Men wil den indruk verwekken, dat wij aan klassebelangen doen waar men wel weet. dat we het algemeen belang dienen. Alles komt steeds neer op het volgende: niet alleen niets méér geven aan de arbeiders maar er zooveel mogelijk afdoen, en steeds onder het motto, de eko nomie te redden en het algemeen welzijn te dienen. In verband hiermede vestigt spre ker de aandacht op het pessimis tisch verslag van den h. J. J. De Clercq, namens de senaatskommis- sie. Als we dit verslag zouden moe ten gelooven, dan zijn we aan den boord van den afgrond. We wtllen hier alleen wijzen, zegt spreker, op den gevaarlijken geest, welke schuilt ln dit verslag, en we pro- (zie vervolg onderaan volg. kol.). IN de werkgeverskringen wil men terug naar de deflatie. Ondanks de groote mislukking van de poli tiek van zoogezegde aanpassing, met haar loonsverlagingen en haar be perking van de sociale uitgaven, in de krisisjaren vóór 193Ö, spannen deze kringen zich in om er een nieuwe proefneming mee t? wagen. Zij bekom meren zich niet om de algemeene ver arming van het land, die er zou uit volgen. Zij meenen zich slechts te moeten leten leiden door hun vunzig egoïsme. Hun partikuliere belangen onbeperkt vrijwaren en zich met alle middelen vrrzetten tegen een politiek van volks welvaart, dat is in den grond heel hun negatief programma. De middelen om dat programma te verwezenlijken werden aangegeven in het verslag van het Centraal Indus trieel Komitee, waaraan wij onlangs een paar kronieken hebben gewijd. Zij werden nog duidelijker, en heal wat cynischer, bepaald in het jongste jaarverslag van het bankkonsortium .La Société générale». Door dit verslag, wordt de politiek van openbare werken veroordeeld, die nochtans veel heeft bijgedragen tot de betrekkelijke welvaart welke ons land in de jaren 1936 en 1937 h eft gekend. Natuurlijk vinden de heeren van de «Société générale» dat de staat te veel testeeren dat een lid van de demo* kratlsche senaatsgroep argumenten aanhaalt, die geen steek houden, om neer te halen, wat onze arbei ders zoo moeilijk o-pgebouwd heb ben». We willen niet hatelijk zijn! Maar de leiding der kristen arbeiders, ken de voldoende genoeg haar pappenhei mers, waarmee ze ingescheept is,, om over wat ze tegenkomt, niet van ergernis en verbazing achterover te tuimelen. Ten onrechte worden we somwijlen verdacht en beschuldigd, dat we met de kommunisten aan 't zelfde hekje bengelen. Maar de kommunisten met een schapulier aan uit de federatie der katholieke kringen .zijn minstens zoo gevaarlijk als de blinde bedevaart gangers van Moskou. Demokratie en reaktie zijn water en vuur! Wie daaraan twijfelt, zal zich verbranden of verdrinken. Er is geen andere keus. JOS. COOLE. sociale lasten op zich neemt. Het ver- leenen van pensioen aan oude arbei ders en het uitbetalen van vergoedin gen aan de werkloozen zouden aan het kredi?t van den staat schaden... En de overwegingen daaromtrent worden in het versleg van de «Société générale» gevolgd door volgenden ver- bijsterenden zin «De staat moet niet, uitgaande van gevoelens die op zichzelf lofwaardig kunnen zijn, de verkwistende klassen bevoordeelen ten nadeele van de spaarzam? klassen, door op deze laat ste de vergissingen van de eerste te laten drukken.» Zoo staat het er, waarde lezer. En meen nu niet dat de verkwistende klas- de deze zijn, die eiken dag door hun op een weelderigen voet ingericht leven dagelijks het schouwspel leveren van de onrechtvaardigheid van het kapi talisme. Gij hebt het verkeerd voor als gü denkt dat de vertegenwoordigers der verkwistende klassen zijn te zoeken onder de bezitters van de prachtwonin- gen in de aristokratische wijken, onder de klanten van de palaces aan de kust of in de Ardenntn. onder de gewone bezoekers van de sjieke restaurants en van de nachtgelegenheden, onder de heerschappen die er een of meer mai- tressen op nahouden. Neen, waarde lezer, de verkwistende klassen, dat zijn de ezinsvaders die adht uur op de fabriek moeten wer ken voor 30 40 fr. en de kantoorbe dienden die elke maand met 800 a 900 fr. naar huis kunnen gaan. De heeren. die het verslag van de Société générale hebben opgemaakt vinden het een schande dat die arbei ders en bedienden hun kolosaal loon verkwisten, en er niet in slagen een kapitaaltje te vergaren met het oog op hun ouden dag of hun eventueele werkloosheid. Naar het oordeel van deze heeren, zijn hoogergenoemde loonen trouwens te hoog. Als in d? jaren 1932-1934, moe ten de kostprijzen snel worden aange past bij de daling van de verkoopprij zen. En om de verkoopprijzen te doen dalen, moeten de loonen naar beneden worden gedrukt. De verslaggevers van het groote Belgische bankkon sortium zien in dat de automa tische aanpassing van de loonen bij het index-cijfer der kleinhandels prijzen. die bij de meeste kollektieye loonovereenkomsten wordt voorzien, een rem is tegen den loondruk. Zij willen dien rem wegnemen. Daar om beweren zij dat «de Belgische proef neming niet in het voord:el schijnt uit te vallen van het principe van een te strakken band tusschen de loonen en de kosten van het levensonderhoud» Zij aarzelen zelfs niet daar een be dreiging aan toe te voegen. Zij geven te verstaan dat men in zekere landen waar de spaarzaamheid en de geest van den arbeid niet werden gehuldigd, zijn toev ucht heeft moeten nemen tot de diktatuur. Naar hun opvatting staan spaar zaamheid en geest v3n den arbeid ge lijk met sociale afbraak en het aan vaarden door de arbeiders van de ar beidsvoorwaarden, die de werkgevers willen toestaan. In minder diplomatieke taal uitge drukt, komt de waarschuwing van de Société Gêhérale op het volgende neer: De demokratie kan worden geduld, als zij geen beletsel is om onzen wil door te drijven. Anders, is diktatuur onvermijdelijk. En waarschijnlijk zijn de heeren van de Société générale reeds bereid hun steun te verleenen aan deganen, die korte metten wenschen te maken met een demokratisch regime, dat hun reaktionnair opzet in den weg staat. Het verslag van de Société générale doet bij den objektieven toeschouwer zekere vermoedens oprijzen omtrent de politieke gebeurtenissen van de jongste weken. Het valt aan dien toeschouwer op dat zekere oudstrijdersvereenigingen onder een of ander voorwendsel, in beweging komen als het gaat om het opzet te dienen van krachten, welke uitstekend de kunst verstaan om ach ter de schermen de touwtjes vast te houden van het patriotisch Jan Klaas- SPIn 1926 betoogden de zoogenaamde oudstrijders tegen de demokratische regeering Poullet-Vandervelde. In 1939 hebben zij door hun agitatie den val bewerkt van een socialistisch eerste- minister, die herhaaldelijk had ver klaard dat hij niet aan deflatie zou doen. De aanwezigheid van het fascistisch gespuis in de rangen van de zooge naamde oudstrijders moet niet louter door vaderlandsche overwegingen te verklaren zijn. Het is opvallend dat de zoogenaamde oudstrijders zich kossjes houden als het land wordt bestuurd door een reak- tionnaire koalitie. O. D. S. In de afgeloopen week hebben zich, op internationaal terrein, geen mar kante feiten voorgedaan, die van aard zouden zijn den politieken toestand te wijzigen. Wij nemen dan ook de gelegenheid te baat de aandacht te vestigen op een der vormen van nationaal-socialistische propaganda-methodeste meer daar ons land en Vlaanderen in het bijzonder, er deze maal nauw bij betrokken zijn. Het spreekt vanzelf dat de ministerieele krisis en de heroprakeling van de taalveete, van aver den Rijn met een ongewone belangstelling is gevolgd geworden. De ellendige en onverantwoordelijke houding der liberalen is slechts koren geweest op den molen van de Vlaamsche extremisten, die de vernietiging •■~an de Belgische eenheid op het oog hebben. Ook op den molen van hun Duitsche vrienden, die op loer liggen om den roofklauw in het hart van het Vlaamsche land te plaatsen. In het Duitsche tijdschrift Deutschlands Erneuerung komt zoo maar brutaal het Belgisch probleem gesteld te worden. De Vlamingen worden erin afgeschilderd als Sudeten, die te kampen hebben voor een bestaan en die een der takken vormen die zich destijds van den Groot-Duitschen baan hebben afgescheiden, doch die mettertijd weer de groote volksgemeenschap kan vervoegen. De Vlamingen zijn Neder-Duitschersspecifieert Dr. Holscher, schrijver van bedoeld artikel, nog verder. En hij waarschuwt tenslotte dat alle vraag stukken, die het Duitsche volk aanbelangen, Duitsche vraagstukken zijn, die als dusdanig alleen door de Duitsche volksgemeenschap moeten opgelost worden. Weliswaar is dit artikel naderhand afgekeurd geworden door de officieele kringen te Berlijn. Maar, we kennen vooreerst de waarde van dergelijke logen straffingen. En verder het gif der onwaarheid en der vervalsching is tenslotte Uitgestrooid en zal ongetwijfeld zijn weg vinden. Herinner u maar even hoe met de Sudeten in Tsjecho-Slovakije is gegaan. Systematische perskampagnes hebben inderdaad tenslotte het buitenland weten te overtuigen dat de republiek van Masaryk een aaneengeschoten rijk was, bestaande uitsluitend uit minderheden van verschillende nationaliteit. Ge schiedkundige feiten zijn hierbij verdonkermaand gebleven. Niemand sprak er over dat het oude koninkrijk Bohemen destijds opgeslorpt en onderdrukt was geworden door het wassend Dutschtum. Was het in dergelijke voorwaarden te verwonderen dat Engeland, Frankrijk en de openbare meening in tal van andere landen Tsjecho-Slovakije aan den Duitschen landhonger hebben geofferd Waarom zouden de nazi's op het geschikte moment geen gelijkaardige suksessen gaan nastreven in de Westelijk richting Het begin van een gevaar lijke legende is gschapen De Vlamingen zijn Neder-Duitschers Of onze streekgenoot en met dezen titel nu gevleid zijn of niet, komt er minder op aan. Dat de Vlamingen protesteeren tegen deze verdachte omhel zingen van een autoritairen buurman, is van meer belang. Want indien niet spoedig en krachtdadig gereageerd wordt, zal de valsche slogan van tijd tot tijd opgewarmd, uiteindelijk carrière maken. Wij weten wel dat de strategische ligging van Vlaanderen aan Engeland een andere realistische politiek opdringen zal dan deze in September tegen over Praag gehuldigd. Maar zouden de Amerikanen, die meer en meer tot de rol van scheidsrechter in Europa geroepen wordt, tenslotte in de val niet loopen, ons een Runciman afsturen, die met de V.N.V.ers onderhandelen zou en tenslotte weigeren in te grijpen waar het een zuivere Duitsche kwestie geldt Aan dit persincident dient voorloopig geen overwegend belang te worden gehecht. Maar het belicht een der gevaarlijke methodes waarmede de totali- tairen hun roofpolitiek dienen en voorbereiden. Daarom ook is de verantwoordelijkheid van onze franskiljonsche liberalen des te grooter, waar zij, door voedsel te verschaffen aan de Vlaandsche extre misten en avonturiers, 's lands eenheid ondermijnen. Eenheid die in de huidige uren van internationaal gevaar noodzakelijker is dan ooit om de zelfstandigheid van de natie en de vrijheden van het volk te vrijwaren. OP STRAAT, IN DE TRAM IN DE MAGAZIJNEN IN DE CINEMA Neem daarom, bij het kleinste voorteeken, bij het minste gevoel van onbehaaglijkheid, een "WIT KRUISKEN Is, als gevolg van zijn kalmeerende, koortsverdrijvende en versterkende hoedanigheden, het aangewezen geneesmiddel in geval van GRIEP, GRIEP is inderdaad een ziekte- toestand, waarvan de voornaamste kenmerken zijn: hoofdpijn, stramheid, koorts en een algemeen gevoel van vermoeidheid. GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN, HOOFDPIJN, HET WIT KRUIS TANDPIJN, ZENUWPIJN, PIJNLIJKE MAAND- STONDEN, ZENUWINZINKING VERSCHILLENDE VORMEN DEZELFDE INHOUD Of PR0E1D00S VAN 8 POEDERS Of DOOS VAN 24 POEDERS DE EAMILIED00S VAll 48 POEDERS OE KOKER VAN 14 LBLEHEN i 11 h. DE ALUMINIUM KOKER VAN 12 CACHEISi 4 E>. IN AlLE APOTHEKEN LABORATORIA TUVPENS ST. NIKLAAS-WAAJ WE zijn eindelijk weer een re- geeringskrisis te boven ge komen 't Is niet zonder moeite gegaan en de samenstelling draagt er den stempel van. De liberalen die de regeering Spaak om de alomgekende reden hebben ten val gebracht, maken er geen deel van uit. Z:o erg in onze oogen is dit toch niet; en het ware wellicht niet onge past dat men in de toekomst ietwat meer leerde regeeren zonder de libe ralen. Maar zulks hangt niet zoozeer van ons, socialisten, af, dan wel van de katholieken. Het is inderdaad de konservatieve vleugel van de katholieke groepeering die het moeilijk over het hart krijgen kan, zander de liberalen de regeerings- teugels te hanteeren. En dit laat zich begrijpen. Reaktionnaire en konservatieve ele menten schuilen gewoonlijk onder een zelfde dak zoodat het ons geen zier moet verwonderen dat de struikelblok in heit uitschakelen van de liberalen eigenlijk gelegen lag bij het katholieke blok. Maar de toestanden zijn somwijlen den wil van de menschen te sterk. En hieraan is men ook onderhevig ge weest in de katholieke groepeering. In een of anderen zin moest er een regeering komen, zou er een regeering komen, zei de kabinetsvormer Pierlot; er het is wellicht, geplaatst voor dit soort ultimatum, dat men heeft ge zwicht en tenslotte er heeft aan toe gegeven dat een min of meer twee ledige regeering (katholiek-socialisti sche) zou tot stand gebracht worden. Dit wijst er reeds op, dat de samen stelling niet in een geestdriftige stem ming noch in een warme atmosfeer is gebeurd. Verre van daar. Heit is meer geweest een toegeven gedikteerd door de omstandigheden. Zelfs van socialistische zijde is het niet met een licht gemoed dat men naar een dergelijke regeeringskombi- natie is gegaan. Maar hier moeten wij dan toch on middellijk aan toevoegen, en er zelfs nadruk op leggen, dat wij, socialisten, geen enkele moeilijkheid voor het vor men van een iregeering in den weg hebben gelegd en dat wij steeds erom bezorgd zijn geweest zoo spoedig mo gelijk de regeeringskrisis op te lossen Niet zoozeer om in de regeerings- kombinatie betrokken te worden, dan wel om het land van een nadeeligen en schadelijken invloed en terugslag te bevrijden. In deze hebben wij niets anders ge daan dan gehoor gegeven aan onze politieke roeping en aa.n het verant woordelijkheidsgevoel dat mede zoo- Uit het Jaarverslag van de Skodafa- brieken te Praag over 1937 blijkt dat de omzet sterk is sestegen. De bedrijfswinst bedroeg 240.6 millloen kronen tegen 164 millioen ln 1934. wat een dividend van 72 kronen per aandeel beteekent tegen 61,50 kronen vorig jaar. Hoe moeten de aandeelhouders lachen om dit beschreienswaardig teeken des tïjds. I Maar een wielrijder ls altijd zeker van zijn dividend, wanneer hij verzekerd Is tegen de ongevallen der baan Wielrijders, mits een jaarlijksche pre mie van 25 frank net is uw burgerlijke verantwoordelijkheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum Een bijge- -oegde DOlis «Individueel-Rijwiel». mits een Jaarlilksche premie van 30 frank waarborgt u daarenboven: 20.000 fr. ln geval van doodelijken afloop: 20.000 fr. ln geval van volledige blli vende Invaliditeit; 10 fr. per dag ln geval van tijdelijke werkonbekwaamheid LA PRF.VOYANCE SOCIALE 31, Luchtscheepvaarthof, Brussel Ls gespecialiseerd ln deze verzekeringen wel als bij welkdanige staatsburgers op onze schouders drukt. En we gelooven dat land en volk het zuilen weten te waardeeren, dat wij het hoogste volksbelangen-begrip boven gelijk welk andere zaak weten te plaatsen We zouden er ons natuurlijk heb ben kunnen in vergenoegen met eiken regeeringsvorming die niet naar onzen hartewensch ging, -onmogelijk te ma ken. Maar dit zou de volkszaak, waar voor wij opkomen in niets hebben ge baat. Integendeel geschaad. Welnu, wij hebben ons aan zulk kleinzielig politiek gedoe niet willen overleveren. Zooiets laten we aan do liberalen, of ook nog aan zekere ka tholieke konservatieve personnages over. Het belang van het volk vergt te genwoordig van ons, dat wij alles in het werk weten te stellen om te voor komen en te vermijden, dat wij het lund in een chaotischen toestand) zouden laten vervallen. En daarom is het, dat wij onze verantwoordelijkheid opnemen zooals het behoort. Niet met een licht gemoed, zeker niet, maar bewustvol en plichtbesef- fend. Het land moet toch geregeerd v;or- den. En vermits wij voor een belang rijk stuk de lotsbestemming van ens volk in handen hebben, zoo aarzelen wij geen oogenblik in deze te hande len zooals het behoort. Gewis zal het niet een pad van ro zen zijn dat onze afgevaardigde minis ters zullen te bewandelen hebben; dit weten wij zo:> -goed als wie ook. Maar de moeilijkheden schrikken hen niet af. Wat meer is. Zij voelen zich ge sterkt door den verzekerden steun van de aangesloten leden en van een groot gedeelte der arbeidersbevolking. Men zal het inderdaad manhaftig, moedig en krachtdadig vinden, dat onze socialistische gemandateerde mi nisters zich de ondankbaarheid en verantwoordelijkheid niet ontzien van de taak die hiun in deze regeering Pierlot te wachten staat. Maar er zullen wellicht ook andere meeningen gekoesterd worden. Deze van het laatsnemen in de oppositie. Doch wij meenen ernstig dat het niet waardig zou zijn van onze partij, thans uit gemakzucht of om welke andere reden o.:k, plaats te gaan ne men in de oppositie en ons alleen maar aan de gemakkelijke rol van kri- tiekers over te geven. Neen, <iit zou geen exkuus vinden in de oogen van onze menschen. En het is niet cimidat de libe ralen het leven van de regeer.ng Spaak hebben onmogelijk gemaakt, dat wij nu op onze beurt andere re geeringen het moeilijk of onmogelijk moeten maken. We moeten weten verstandiger to handelen dan dit, en we moeten ten allen tijde het hoogste volksbelang weten te dienen. Welnu, eenieder zal er moeten mede instemmen dat het belang van het :ogen,blik ons oplegt van het regee- ringsbeleid deel uit te maken. Natuur lijk in zooverre dat het regeerings- beleid zich niet regelrecht tegen heb volksbelang zelf gaat keeren. Dan ja. moest dit het geval zijn, dan zou 'onze houding zich vanzelf wijzigen en zou de toestand ons opleg gen terug in de oppositie te treden :m een gevaar uit al onze krachten to bekampen en te bestrijden. Maar zoolang dit het geval niet is, hebben wij geen reden om anders te hande len. Bijgevolg blijft onze plaats in de regeering. Aan onze kameraden ministers zeg gen wij Hebt goeden moed. Een lastige taak wacht u; maar met den steun en de medewerking van ons allen kunt ge de moeilijkheden trot- seeren en te boven ki:men. Verloren gegane tijd dient ingewon nen te worden en een groot werkveld dient -beploegd te worden. Gij hebt een overgangsfaze te door worstelen, waarvan veel afhangt voor ons land. Tracht deze taak met eere te ver vullen en tot voldoening v-an eenieder. Uw ploeg is daartoe sterk genoeg. En onze wensch gaat met u. J. DE CONINCK.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2