SOCIALE STELSELS w HET UTOPISCH SOCIALISME I HET NATIONAAL INSTITUUT VOOR SOCIALE GESCHIEDENIS TE MUSSEL GEOPEND MODERNE TOEPASSING DER FOTOGRAFIE Opnamen van zich snel bewegende lichamen EEN VOORSTEL TOT VER PLICHTE VERZEKERING VOOR AUTOMOBILISTEN m Nieuw medicament smoort verkoudheden in de kiem! Vicks Va-tro-mol CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming NEGENDE LES SAINT-SIMON 4. Het gebouw waar het Insti- tuur is ondergebracht. 5. Direkteur Vercauteren aan het woord. txposinoN s tmfam Leest en verspreidt VOOR ALLEN RECHTSKUNDIGE KRONIEK BOEKBESPREKING PAGES CHOISIES DE MULTATULI door L. Roelandt DE STEM 't ROOS KRUIS XV A 1 4 - Voor Allen 26 Febr. 1939! Voor 3/Jcn's VoZfeson/versifcff nus is gezich De verbee beider mokra In huishc huwe al te 1 Zuil weest versla* nopen Social Reel en bei «De T in de van 7 van hi Om welke 't leei te gev Ben ni w< ge vo kr ge vt SC de de ui er de va be M V€ VI OI w vi m et w te b< ei tj O] 1 zc la sf V N de vier voorgaande lessen heb ben we gezien hoe in de 18e eeuw reeds rechtstreeksche, doch nog utopische kommunistische theo rieën het l.cht zagen. De eisch om gelijkheid bleef niet meer tot de politieke rechten beperkt, zij moest zich thans ook over de maatschap pelijke positie van het individu uit strekken; niet enkel de klasse-voor rechten moesten worden opgeheven, maar de klasseverschillen zelf. Een ascetisch, alle levenslust verfoeind, bij Sparta aanknoopend kommunis- me was aldus de eerste verschij ningsvorm van de nieuwe leer. Daar na volgen drie greote socialistische utopisten: Saint Simon, bij wien de burgerlijke richting, naast de pro letarische, nog tot op zekere hoogte van kracht bleef; daarna Fourier en tenslotte de Engelschman Owen, die, in het land der verst ontwikkelde kapitalistische produktie en onder den indruk van de door haar ver wekte tegenstellingen, zijn voorstel len tot opheffing van de klassenver schillen systematisch ontwikkelde, direkt aansluitend aan het Fransche materialisme. Zij hebben alle drie gemeen, dat zij niet als vertegen woordigers van de belangen van het intusschen historisch voortgebrachte proletariaat optreden. Precies zoo als de Fransche voorlichters, wollen zjj niet het eerst een bepaalde klas se, doch direkt de geheele mensch- heid bevrijden. Claude Henry de Rouvrav, graaf de Saint-Simon (1760-1825) was een zoon van de groote Fransche Revo lutie; bü het uitbreken daarvan was hij nog geen 30 jaar oud. In den loop van zijn onstuimig leven heeft hij gevoeld dat een op lossing voor de problemen van een nieuwe wereld, waarvan hij getuige was, zich opdrong. Hij spoorde de oorzaken der nog bestaande maat schappelijke en ekonomische wantoe standen op, zocht de middelen om hieraan te verhelpen en trachtte een oplossing te formuleeren. De "revolutie was de zege van den derden stand, d.w.z. van de groote, in produktie en handel werkzame massa der natie over de tot dan bevoorrechte, niet werkende stan den, den adel en de geestelijkheid. Maar deze overwinning van den derden stand had zich spoedig ont maskerd, als de uitsluitende over winning van een klein gedeelte van dezen stand, als de verovering van de politieke macht door de maat schappelijk bevoorrechte groep er van. de bezittende bourgeoisie. Saint-Simon had dit al rap vast gesteld, en de tegenstelling tusschen den derden stand en de bevoorrechte standen kwam hem voor als de tegenstelling tusschen «arbeiders» en rfeeglcopersï. Deze laatste waren voor hem niet alleen de oude bevoor rechten, maar ook allen, die zonder aan produktie en handel deel te ne men, van rente leefden. En de «ar beider?» waren niet alleen de loon arbeiders, maar ook de fabrikanten, de kooplieden, de bankiers, allen dus die werkelijk deel namen aan de ekonomische bedrijvigheid der natie. Dat een edelman van hoog aan zien als graaf de Saint-Simon, die rond de dertig was op het oogenblik dat de Fransche Revolutie zich vol trok, zich met sociale problemen ging bezighouden en partij koos voor de uitgebuitenen tegen de «leegloopers», zal misschien wel verwondering ver wekken. Dit ligt evenwel aan het feit dat de graaf een rusteloos ka rakter hud en daardoor een vrij avontuurlijk bestaan leidde. In 1779 was hij officier bij het Fransche leger, en nam deel aan den onaf hankelijkheidsoorlog in Amerika. Terug in Frankrijk verlaat hij het leger en onderneemt talrijke reizen in de Nederlanden en Spanje. Toen kwam de Revolutie, waarin hij de gelegenheid ziet zijn ekonomische opvattingen in praktijk om te zet ten. De Pruis Redern verleent hem een kred.et van 500.000 fr., waarmede hij een zaak van spekulatie op na tionale goederen opricht. Dit bracht Saint-Simon in de gevangenis. Bij zijn vrijlating, tijdens het Directo rium, ontvangt hij in zijn weelderig salon talrijke zeer geziene personali teiten uit de wetenschappelijke, artistieke en begoede wereld. Dit belet hem niet verder te studeeren. Hij volgt de lessen aan de polytech nische school, aan de geneeskundige fakulteit; bezoekt Èngeland en Duttschland. Hij maakt groot ver teer, en in 18Q5 was hij op den rand der ellende gebracht. Om zijn brood te verdienen schrijft hij boeken, van wetenscha.ppelijken en filosofischen aard. Hierdoor werd hij niet rijker, en in 1811 wordt hij bediende bij den berg van barmartigheid, met een loon van 1000 fr. in de maand. En toen liet Saint-Simon belang rijke sociale en ekonomische werken verschijnen: Réorganisation de la Société Européenne 1814)L'Indus trie (1815-16), Le SyHème Industriel (1821), Le Catécfiisme des Industriels (1823-24), waarop volgde Le Nou veau Christianisme, dat onafgewerkt bleef. In 1819 verscheen de eerste afle vering van zijn tijdschrift L'Organi- sateurwaarin de beroemd geworden parabel voorkomt, dat hem een proces voor het Assisenhof bezorgt. Hij werd echter vrijgesproken. In 1823 wordt hij door een nieuwe geesteskrisis overvallen, en wil zich om het leven brengen door middel van een pistool; hij verliest slechts een oog. Hij had het plan opgevat een nieuw blad te stichten. Le Pro- ducteur. toen hij, op 22 Mei 1925, overleed. Dit was het duister einde van een woelig denker, die er toch in ge slaagd was een talrijke groep geest driftige jonge lieden rond zich te scharen, die zijn ideeën na zijn dood propageerden en toelichtten. Zij besloten gemeenschappelijk te gaan leven, en stichtten in 1829 een Sant-Simonistische «kerk», die na een paar jaren door de politie ont bonden werd. Wij moeten hier nog speciaal de aandacht vestigen op het eerste ge schrift van Saint-Simon, n.l. Lettre d'un habitant de Genève (1802) (Brief van een Geneefschen inwo ner), waarin hij reeds zijn stelling formuleert, dat alle menschen moeten werken In hetzelfde geschrift stelt hij reeds vast. dat het schrikbewind de heerschappij van de bezitlooze massa's was. De Fransche revolutie op te vatten als een klassenstrijd, die bovendien niet alleen woedde tusschen adel en bourgeoisie, maar tusschen adel, bourgeoisie en bezit- loozen, dat was in 1802 een hoogst geniale ontdekking. Bij Saint-Simon ontdekken wij een geniale wijdheid van blik, waardoor bijna alle niet streng-ekonomische gedachten der latere socialisten bij hem in de kiem aanwezig zijn. (Vervolgt) Bibliografie F. ENGELSVan Utopie tot Weten schap (Soc. Studiebibliotheek, Arbei derspers. Amsterdam.) DURKHErM: Le socialisme: La doctrine Saint-Simonnienne. (Alcan, Parijs 1928). BOUG-LÉ: L'oeuvre de Saint-Simon. Vragen 1. Aan wie bracht de Fransche Re volutie van 1789 de overwinning? 2. Welke faktoren hebben de klas sentegenstellingen in de hand ge werkt bij het begin der 19e eeuw? Antwoorden, vergezeld van een postzegel van 0,75 fr., sturen aan G. De Vos, Zwijnaardsche steenweg, 78, Gent. Het Nationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, een we tenschappelijke instelling, onzijdig op politiek gebied, wil de geschiedenis van de sociale bewegingen in België bestudeeren, en zal zich ook interesseeren voor de groote sociale Europeesche bewe gingen die bij ons weerklank heb ben gevonden. Het initiatief van deze stichting komt toe aan de samenwerkende verzekeringsmaatschappij «La Pré- voyance Sociale» en in het bijzon der aan haar direkteur-generaal, onzen vriend J. LEMAIRE. De P. S. zet steeds haar winsten om in nuttige werken van mensch- lievenden aard. Nu wil de P. S. ook haar bijdrage leveren tot de kultu- reele verrijking van het land. Van heden af bezit het Instituut een bibliotheek die groptendeels ge schonken werd door Staatsminister Louis Bertrand. Het Instituut richt ook een archieffonds in en zal een werkkamer ter beschikking stellen van allen die zich voor de sociale geschiedenis interesseeren; zij zul len er de dokumenten in het In stituut bewaard kunnen raadple gen. Het Instituut beschikt reeds over 16.000 dokumenten. Ter gelegenheid van de inhuldi ging van het Instituut heeft de direkteur, prof. Dr. F. Vercauteren, een tentoonstelling gewijd aan de sociale geschiedenis van de stad Gent in de 19e eeuw, ingericht welke een konkreet beeld geeft van de bewogen gebeurtenissen in dit nijverheidscentrum. BOVEN: By de plechtige inwij ding, op de voorste rij bemerkt men onze kameraden Jauniaux, Bertrand en Lemaire. 2 en 3: Een paar hoekjes van de tentoonstelling met de vlag gen der wevers- en spinners- vereenigingen en de maquette van het standbeeld Ed. Anseele. S Gano i v Een paar druppels zoodra U niest, voorkomt vele verkoud heden geheel Eindelijk heeft de wetenschap een medicament samengesteld, dat tal van verkoudheden in de kiem smoort. Dit middel, om verkoudheden te voor komen, is Vicks Vatronol, de nieuwe bondgenoot van Vicks VapoRub, Uw trouwe helper tegen verkoudheden. Ondersteunt de natuur Als U voelt, dat U kou gevat hebt zoodra U niest of snuiftdoe dan een paar druppels Vatronol in ieder neus gat. Zoodra het zich in de neuskanalen verspreidtwaar 3 van de 4 verkoud heden ontstaanvoelt U opluchting. Het bedekt als het ware den infectie haard met een wetenschappelijk medica ment, waardoor de natuurlijke verde digingsmiddelen tegen verkoudheid worden ondersteund. De verstopping en neusknebeling verdwijnen en de verkoudheid wordt meestal in de kiem gesmoord. Lucht direct zwaar hoofd pp Als U reeds een hoofdverkoudheid of catarrh hebt en Uw neus is verstopt, dan zullen een paar druppels Vatronol direct verlichting geven. Het benau wende slijm en de prikkeling verdwijnen vlug, de opgezwollen slijm vliezen genezen en U ademt weer vrij en koel alsof U geen kou gevat had. Probeer het zonder een cent risico. Als U niet tevreden bent met Vicks Vatronol, geef dan binnen 30 dagen Uw apotheker het fleschje terug, U ontvangt dan het volle bedrag terug. De nieuwe bondgenoot van Vicks VaünRuh HET is voor niemand onbekend dat de fotografi1, na een hon derdjarig bestaan, een buiten gewoon gTOote perfektie heeft bereikt en op dit ogenblik de meest verscheidene toepassingsmogelijklhe- den biedt, niet alleen in het domein der kunst en publiciteit, maar ook in dist der wetenschappen en d r techniek. Wat dit laatste betreft is het gebleken dat de fotografie vrucht bare diensten bewijst, en wel in de studie der zeer snelle bewegingen en der hierdoor ontstane wijzigingen in de vaste zoowel als in de vloei- bar lichamen. Zoo heeft de moderne konstruktie van speciale toestellen het mogelijk gemaakt no te gaan hoe de snel ronddraaiende schroe ven van vliegtuigen zioh gedragen. Uit de ervaringen, waarvoor de ge tuigenis wordt geleverd onder den vorm van fotografische beelden, kun nen de faktoren afgeleid word n die van invloed zijn op vorm en houding der genoemde organen, waaruit men dan weer kan afleiden hoe deze laat ste moeten gebouwd worden, met het doel ongelokken te voorkomen en de vlucht te verbeteren. Met de gwone middelen der foto grafie was het niet mogelijk zich buitengewoon snel bewegende licha men op te nemen. Geven wij als voor beeld een vliegtuigschroef, die een middellijn van 2 meter heeft en met een snelheid van 1000 toeren in een minuut ronddraait. Indien men daar van een beeld maakt op een tiendui zendste sekonde (wat reeds een be duidende vooruitgang in de fotogra fische techniek beteekent), dan zal zich in dezen reeds zoo korten tijd het uit rste van een schroefblad op een lengte van één centimeter ver plaatst hebben. Hierdoor zei het ver kregen beeld op het, cliché totaal waziz zijn en tot geen enkele gevolg trekking kunnen leiden. Een zeer belangrijke vooruitgang werd v rweze-nlijkt door de toepas sing van de stroboxopie, waarvan het principe zeer eenvoudig is en als volgt kan worden uitgelegd. Men laM de schroef in een donkere kamer draaien men een snelheid van 1000 t/m, terwijl zij juist 1000 maal in één minuut belicht wordt. Hierdoor zal de schroef onbeweeglijk schijnen; want zij zal slechts belicht worden in een bepaald? positie, die altyd dezelfde is. Indien men dan, in plants van 1000, de schroef b. v. 1010 maal in één minuut belicht, zal men de schroef langzaam zien draaien en wel met tien omwentelingen in één minuut, wat een zeer nauwkeurige observatie der bladen toelaat. Nu mag men niet gaan gelooven dat der gelijke wijze overeenkomt met het laten draaien der schroef in «ver traagde beweging., met een werke lijke snelheid van 10 t/m. In dit laatste geval zouden de schroefbla den by'na geen reaktie ondergaan door hun beweging, want dan werk ten zij sl chts onder verminderden last. Met de stroboscopische methode daarentegen werkt de schroef onder vollen last, zooals dit gebeurt in werkelijken dienst. Die methode kan worden toegepa t bij het onderzoek van t 'lrijke mechanische konstruk- ties. Ook in andere domeinen levert zij waardevolle uitslagen. Toch kan zij sl chts aangewend worden bij de studie van periodische bewegingen, en kan b. v. niet dienen voor de stu die der projektielen. In dit laatste geval kan ons alleen de snelfotogrefie behulpzaam zijn. Tot, voor een paar jaren werd nog gebruik gemaakt van snelwerkend sluitinrichtingen, die Een ultra-snelle fotografische opname I/lOO.OOOe sekonde) van een melk- droppel die op een melkoppervlakte valt (sterk vergroot.) hoogstens één dienduizendste sekon de konden bereiken, wat in vele ge vallen onvoldoende is. Nu gaat men anders te werk. Men plaatst het toe stel in een donkere kamer, die men gedurende een buitengewoon korten tijd belicht. Door middel van neonlampen be komt men een lichtstraal van slechts één millioenste sekonde. Verder maakt men gebruik van speciale kine- mafotografische toestellen, waarme de tienduizend beelden in één sek. kunnen worden opgenomen, terwijl 1060 maal in één sekonde een licht straal van een millioenst? sekonde verwekt wordt. Wanneer men dan de ontwikkelde film langzaam laat af rollen, kan men het bestudeerde be wegingsverschijnsel in de kleinste bijzonderheden nagas n. De buitengewoon kleine tijdspanne waarvan hierboven spr.ake, is echter nog niet kort gnoeg om een geweer- projektiel in zijn loopbaan te fotogra fieeren. Want zoo'n voorwerp heeft een snelheid van 700 meter in een sekonde bij het afvuren. Dat wil zeggen, dat het z'ctl In nn millioen ste sekonde wn één milimeter ver plaatst, wat het maken van een de gelijk cliché onmogelijk maakt. Men h eft deze moeilijkheid omzeild door gebruik te maken van sterk licht gevende eletrtsche vonken, die niet langer duren dan één honderdmil- lioenste sekonde Om zich van dezen uiterst korten tyd een beeld te vor men. denke men eraan dat een 1000 km./u. snel vliegend vliigtuig zich in den tijd eener beeldoprv me slechts van 3 duizendsten van één milli meter verplaatst. Met deze nieuwe technische midde len kan men aandachtig de loopbaan van projektielen. de explosie in moto ren, de olie-injektie in Dieselmotoren. evvolgen De voorloopers en uitvinders der fotografie zullen heel zeker nooit "•"'".'it beihben dat. een eeuw later, die kunst in de studie der snelbewe gende lichamen zoo'n groote ro' zou spelm, en aan de techniek onschat bare diensten zou bewijzen. WE hebben in onze kroniek reeds meermaals de aan dacht getrokken op de he- dendaagsche gevaren van het verkeer. Men kan niet genoeg op de wensehelijkheid drukken dat de noodige maatregelen zouden ge nomen worden opdat er ten spoe digste meer rechtszekerheid zou bestaan voor de slachtoffers van ongevallen. In dit verband meenen wij den wensch te mogen uitdruk ken, dat de definitieve behandel.ng van het wetsontwerp op de ver plichte verzekering voor automobi listen niet lang zou uitblijven. Het ontwerp in kwestie werd reeds op 25 November 1936 door de regeering neergelegd met het inzicht het op 15 Februari 1938 te doen in werking treden. Het is thans nog in handen van den verslaggever van de Kom missie van Rechtswezen, zoodat men nog een tijdje zal moeten wachten eer het werkelijkheid zal zijn ge worden. Nu weten we wel dat, alhoewel het beginsel van een zulkdanige wet eenvoudig is, er een en ander te overwegen valt wat de praktische uit werking betreft. Op een loopje kan het niet gaan, maar voor slakken gang moet de tijd ook uit zijn... Het ontwerp houdt zich niet al leen bezig met verplichte verzeke ring; men heeft er het vraagstuk bij te pas gebracht van de verant woordelijkheid bij auto-ongevallen; daarenboven werden nog zekere be zwarende beschikkingen voorzien voor overtredingen aan de verkeers reglementen. Men heeft gedacht dat het nemen van vervallingsmaat- regelen meer vruchtdragend zou zijn dan het inrichten van examens die zouden leiden tot het bezit van een toelating om een auto te voeren. De waarde van examens is altijd zeer betrekkelijk, vraagt een gan- sche inrichting en is tenslotte niet beslissend. Men kan uit noodzake lijkheid des gebods zeer voorzichtig zijn bij de proef, maar eens de proef voorbij kan het een ander vaart gaan. Het stelsel dat de verplichte ver zekering voorziet, is er op berekend te beletten, dat er nog gereden worde zonder dat men in regel zij. De num merplaat en voor het eerste jaar het fis-kale teeken zouden inderdaad niet worden afgeleverd indien men het bewijs niet voorbrengt dat men op regelmatige wijze verzekerd is. Er is verder oyer gewaakt, dat men zich naderhand niet van zijn verze kering afmake. Indien de verzeke ring door een of andere omstandig heid uitscheidt of geschorst wordt, heeft de verzekeraar tot plicht den Dienst voor Wegverkeer daarvan op de hoogte te brengen. De verzeke ring blijft nog voortbestaan gedu rende veertien dagen van deze ver wittiging af. De Dienst moet dan onmiddellijk aan den betrokkene de teruggave van de plaat vragen. Geschiedt dit niet binnen de drie dagen, dan wordt het parket ver- w.ttigd, met het gevolg dat tegen den overtreder vervolgingen worden ingespannen die tot een boete van 100 tot 1000 fr. kunnen leiden en van een gevangezitting van acht dagen tot zes maand. Anderzijds wordt de auto door de rechterlijke politie aangeslagen tot aan het be wijs van verdere verzekering en de uitbetaling der aanslagkosten. Zoo niet kan de auto verkocht worden. Het voorstel vervat dat de verze kering onbeperkt zal zijn, mar dat het minimumbedrag 500.000 fr. moet beloopen. Men moet daarbij natuur lijk rekening houden dat de premie niet te hoog worde opgedreven. De eerste 2500 frank zou de verzekeraar van zijn verzekerde kunnen terug- eischen, opdat de verzekerde zijn persoonlijke verantwoordelijkheid niet te licht zou opnemen en niet zou geneigd zijn om met het slacht offer koopjes te sluiten op den rug van zijn verzekering. Aan het verzekeringsstelsel zou het beginsel gekoppeld worden, dat voortaan tegenover den automobilist een vermoeden van schuld bestaat. Men zou dus niet meer moeten een fout bewijzen in hoofde van den automobilist; de rollen worden om gekeerd het zou aan den auto mobilist opgelegd zijn zelf te bewij zen dat hij in fout niet was, of dat het ongeval niet aan een defekt van zijn voertuig toe te schrijven is. Voor de slachtoffers, die het be wijs dikwijls zeer moeilijk konden leveren, is dit een belangrijk voor deel. Dit zijn enkele der algemeene beginselen, die aan de ontworpen reglementeering ten grondslag lig gen. Om nog vollediger te zijn, zou er eigenlijk, ook een verplichte verze kering moeten opgelegd worden aan de velorijders. De ondervinding leert dat vele ongevallen, zelfs waar auto's bij betrokken zijn, toe te schrijven zijn aan de onvoorzichtig heid van fietsgebruikers. Men heeft berekend, dat een dergelijke ver zekering aan de cyklisten een jaar- lyksche premie zou kosten van een veertigtal frank. Men schijnt het nog niet aan te durven om het zeer groot aantal fietsers te misnoegen met hun dit op te leggen. Aan de genen echter, die verantwoordelijk heidsgevoel en de noodige finan- cieele middelen bezitten, kunnen wij niet genoeg aanraden zich vrijwillig te verzekeren. Men weet nooit hoe een dubbeltje en nog meer... een fiets rollen kan. ONZE lezers weten reeds dat de letterkundigen L. Roelandt en Julius Pée zich zeer ver dienstelijk maken door het heruitgeven van Multatuli's werken. We hebben in deze kolommen reeds meermalen ons oordeel kunnen geven over deze aan te moedigen pogingen. L. Roelandt heeft nu een Keur uit Multatuli verwerkt voor het Fransche publiek. Het is kenschet send, dat Nederland's grootste ro manticus bijna niet gekend is in Frankrijk. Dat is immers het nood lot van alle groote schrijvers als een Vondel, Querido, Couperus, Van Eeden, Roland-Hoist, e.a., die het groote ongelijk hebben geboren te zijn op dat klein stukje grond dat de zee ontroofd werd en Nederland heet. De handelswaren van dezelfde afkomst, vinden veel gemakkelijker hun weg over de grenzen; koopwaar moet niet vertaald worden Komt daarbij, dat de bewoners van groote staten minder vreemde talen leeren dan deze van dwergstaten. Multatuli heeft daarenboven op bijzondere wijze, niet alleen de mis bruiken der Hollandsche kolonisa tors op lava aangeklaagd, maar hij richtte wens onmeedoogend zijn scherpe wapens tegen de huichelach tige burgerlijke maatschappij in het algemeen. Dat was van aard om hem een geweldige vijandschap op den nek te halen van allerlei Droogstop pels, die zich getroffen voelden door zijnkritiek. Weinig uitgeverijen durfden of wil den het op zich nemen zyn werken in het buitenland te doen kennen. L. Roelandt doet de poging, daar bij geholpen door de uitgeverij La bor. Om het werk by het Fransche pu bliek in te leiden, deed hij beroep op Henry Poulaille, die een bijzonder knappe voorrede leverde voor deze vertaling. Op zichzelf vormt deze bijdrage reeds een stuk waardevolle litera tuurgeschiedenis L. Roelandt zorgde voor een zeer trouwe, levendige vertaling. Een boek dat zijn weg zal vinden, temeer daar de vertaler er het hand je van heeft om boeken voor te stel len. Alhoewel hij de degelijkheid daarin tracht te bereiken, en dkar wel in slaagt, blijft de prijs toch nog in het bereik van eenieder. Warm aanbevolen Tuur de Sw. 1 DAT uitstekend Nederlandsch links gerichte maandsolürft blijft steeds zichzelf en ver dient waarachtig den titel van het kompleetste wat in dezen aard verschijnt. Elk nummer ervan is steeds een blijde verrassing en biedt ons heel wat kennis en stof tot nadenken. Verleenden deze maand hun mede werking GERARD WALSCHAP met Unum necessarium bijdrage waarin deze den iandhonger van Hitler, Musso lini en den Mikado deerlijk over den kam scheert en stelt tegenover de onverwoestbare diep-menschelijke levens- en staatsmanswijsheid van den grooten Chineeschen wijsgeer Lao-tsé. Aan de Europeanen geeft schrijver den wenk hun unum neces sarium te verwerven, het is te zeg gen den eerbied boven alles voor den mensch en het leven. DIRK COSTER raakt in zijn «Klein Journaal» de goede verhou ding van Napoleon en de Joden aan en draagt dit op aan Mussolini, die ten onrechte Napoleon wil doen doorgaan voor een Jodenhater het eerste deel van dit klein jour naal is een piëteitsvolle herdenking aan den overleden Nederlandschen kunstenaar Prof. R. N. Roland- Hölst. VAN OLDENBURG ERMKE roept ons de schoonheid en de verdiensten van de «Camera Obscura» van Hil- debrandt voor den geest, in zijn stuk dat hij Burgerschemer noemt. J. D. BIERENS-DE HAAN leverde twee verrukkelijke lyrische gedich ten EMMANUEL DE BOM vertelt ons van zijn hechte jeugdvriendschap met een begaafde Jodenjongen. Een fijn stuk psychologie, zeer gemoede lijk geschreven. Onder het mottoWat weten schrijvers van de muziek brengt WEYAND ons niet alleen dichter bij den Russischen reus Tolstoi, maar levert hij ons een zeer vakkundige les in muziekgeschiedenis. Daarop volgen enkele mooie ver zen van REINIER VAN GENDE- REN STORT, van H. G. HOEK STRA en NINE V. D. SCHAAF. In een zeer interessante bijdrage, getiteld Volkenbondsexpressie on derzoekt Dr. VAN BLANKENSTEIN wat het vredesinstituut ons als posi tieve waarden heeft nagelaten. Het eerste deel van dit belangrijk maandschrift sluit met een studie van J. Z. BARUCH over het anti semitisme in Italië. Hier opsommen wat het daarop volgend Kritisch Bulletin bevat, is gewoonweg onmogelijk. Zeggen wij, dat dit een zeer bevoegde kritische weergave is van het beste wat op sociaal-artistiek gebied verschijnt. Een waarachtige spiegel van het in- tellektueel leven. Uitstekende lekfuur voor wie de vooruitstrevende sociale en artistieke stroomingen wil volgen. T. D. S. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos var> 8 poeders 4 frank. De drtedubb doos 25 poeders 10 fr Te verkrijg In alt» goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4