Geeraardsberqer NINO VE MEIRE WELLE EREMBODEGEM HOFSTADE Vijverman, die aan den gemeenteraad voorstelt de klassen van de Burgstraat over te brengen in een schoolgebouw op den Zavel, wordt in hel gelijk gesteld door de bestuurster Nederboelare HAELTERT Mieuwerficerken Rond de gemeente raadszitting S. M. «DE VERBROEDERING IN ONZE CINEMA Een zeer belangrijke partij vergadering AkBEIDERSSPORT Zij komen terug Wie? De Roode Rakkers UIT AALST Gemeenteraadszitting TINO ROSSI IN CINEMA «DE REDDING» Sportnieuws Aan de tooneel- liefhebbers Een antwoord aan STRIJD Onze propaganda ERRATUM Aalst HIER DE S.A.V. VALKENNIEUWS Spaart u reeds HELPT! STEUNT!! DE VROUWEN EN KINDEREN VAN SPANJE 7 - Voor Allen - 26 Febr. 1939 ARRONDISSEMENT AALS1 van 15 Februari Het meerendeel onzer lezers hebben het verslag over deze zitting in Vooruit j> kunnen lezen, zoodat het ons overbodig voorkomt het nog in «Voor Allen» af te drukken. Indien we toch nog even terugkomen op deze vergadering, dan is het naar aanleiding der verslagen en beschou wingen, verschenen in Geeraard en «Vaandrig». De Geeraard is er over verwonder.} dat de meerderheid er niet voor te vinden was een katholiek aan te dui den voor den beheerraad der Middel bare School. Het is aan ons verwon derd te zijn over de pretentie van de heeren van 't Kr-istelijk Blok, die willen vertegenwoordigd zijn in het bestuur eener school, waarover ze nooit iets zullen zeggen, omdat ze, uit principe, alle officieele onderwijs instellingen bekampen. Bovendien is het verslag verschenen in Geeraard, het werk van een fan tasist. Een opmerking, gemaakt dooi' kd. Patteet tijdens de geheime zitting, brengen ze te pas bij de 'bespreking der middelbare school. Inzake de benoeming van een tijde lijke bediende, blijft hun houding even potsierlijk. Op 6 Januari maak ten zij niet de minste opmerking. Het is op 6 Januari, dat beslist werd tot de benoeming van een tydelijken be diende over te gaan. By de voorlezing van 't verslag van die zitting, blijven ze nog stom als visschen; het is twee uur nadien dat ze hun stem terug vinden, om dan te komen zeggen dat ze ertegen zijn, maar geen enkele heeft den moed te verklaren dat de tijdelijke bediende er niet noodig is. Nochtans luidt uit hun verslag In geheime zitting wordt de benoeming van een tijdelijken bediende verscho ven. nadat de katholieken gewezen hadden op de onnoodzakelijkheió er van Een betwisting ontstaat over het vroeger genomen besluit; de plaats zal terug open verklaard worden En dan volgt er Nota van de Re- daktie zonder kommentaar. Heeren welke les Diegene, die het verslag opstelde moet nog lessen nemen. De plaats werd terug opengesteld, omdat er zich slechts twee kandida ten aanboden, slechts één van de twee naar het examen kwam en die eene gaf geen voldoening. Zóó zijn de zaken er toegegaan en niet anders. Merk nu tevens op, dat dit gebeurde in geheime zitting... Maar de Geer aard acht zich waarschijnlijk alles toegelaten. De Vaandrig vindt, dat de aan stelling van een tijdelijken bediende als een lolleken opgenomen werd, omdat er slechts twee kandidaten waren. Trots onzen zin voor humor, zien we het lolleken toch niet in deze kwestie, de aankondiging waarbij een oproep werd gedaan, was toch ook tot tweemaal toe in de Vaandrig verschenen... Wat wijzelf een lolleken vinden, is, dat Vaandrig durft schrijven, naar aanleiding van den wensch uitge drukt in verband met de kwestie kon- trakt met «La Dendre»: «Wij verheu gen ons over den weldoenden invloed die Vaandrig op M. Patteet liet inzake elektriciteit en danken hem voor zijn tusschenkomst Is Vaandrig dan vergeten, de reeks artikelen, verschenen in Voor Al len om de schandelijke winsten van La Dendre aan te klagen Laat er ons bijvregen dat, indien er met de maatschappij onderhandeld wordt, het zal geschieden op bazss der inlichtingen, afgekondigd in «Voor Allen» en destijds gedeeltelijk over genomen door Vaandrig. Nu, wie het doet is bijzaak, als het maar gedaan wordt en als het tot onderhandelen komt. zal de steun van Vaandrig welkom zijn. Max PATTEET. Plaats van voorloopige hulpbediende te begeven De ouderdom is bepaald tusschen 16 en 17 jaar. De jongelingen, die hun kandidatuur wenschen te stellen, kunnen de voorwaarden komen inzien bij den beheerder-afgevaardigde, Henri Durant, Volkshuis te Geeraardsber- gen, aan wien ook schriftelijke vragen moeten worden gericht. De vragen zullen aanvaard worden uiterlijk tot Vrijdag 3 Maart, te 6 uur 's namid dags. Durant Henri, be heerde r-af ge v Balzaal Ter gelegenheid van Krakelingen- feest, richt de koöperatief een groot bal in, van 4 uur 's namiddags af. Een gansch nieuw en versterkt orkest zal er de nieuwe dansaria's laten hoo- ren. Algemeene toegangsprijs een frank. Het winterseizoen bracht twee uit zonderlijke films Sneeuwwitje en Robijn der Bosschen De eerste vertoonden wij maanden geleden: de tweede bolt in onze zaal deze week. Is dit niet het beste bewijs dat wij de beste zaal der stad zijn Om iedereen de gelegenheid te ge ven Robijn der Bosschen te zien, wordt van Zaterdag af, alle dagen gespeeld tot en met Woensdag. Dat we, door kontrakt, verplicht zijn de toegangsprijzen met één frank te verhoogen. is niet onze schuld. Nochtans "blijven de gewone inkom- prijzen behouden voor de Zaterdag- vertooning en voor de kindermatinée, te 1 uur. Men zegge dit voort. Toekomende week, de herneming van de meest populaire film van den toenmaligen akteur Rudolf Valentino: De Zoon van den Sheik V Gezinsvergoeding Het Kon. Besluit, waarbij de ge zinsvergoedingen geregeld worden voor patroons, handelaars, herbergiers en al diegenen die voor eigen rekening werken, is verscheen. De voordeelen en de verplichtingen zijn nu gekend, de wijze voor 't berekenen der bij dragen eveneens, maar ook de boeten voor diegenen die zich niet zouden in regel stellen. Op Vrijdag 3 Maart, wordt voor al de belanghebbenden een vergadering gehouden in het Volkshuis. Kame raad Max Patteet, beheerder der Na tionale Onderlinge Kas voor Gezins vergoedingen, zal een uiteenzetting houden. Iedereen is welkom. Ook de arbei ders, die thuis een winkeltje of herberg houden, want ook op hen is de nieuwe wet van toepassing. Vrijdagavond werd, onder voorzit terschap van kd. G. De Nauw een zeer belangrijke partijvergadering ge houden De dagorde voorzag het jaarverslag voor het jaar 1938 en den politieken toestand. Na een inleidend woord van den voorzitter, die tevens de kamera den J. Bauwens, A. De Mayer, J. Neirinckx en Kr. De Wcerdt veront schuldigde, werd het woord verleend aan kd. M. Patteet, belast met het voorbrengen van het zedelijk verslag. Dit loopt hoofdzakelijk over de werk zaamheid van het partijbestuur, dat bijv. niet minder dan zes partijverga deringen samenriep in 1938; de gebeur tenissen waaraan de partij haar mede werking verleende; de zeer bijzondere inspanning ten voordeele van Spanje; de prachtige aktiviteit van de vrouwen groep; het terug regelmatig werken van propagandaclub en studie- en aktiekring, enz., enz. Een bijzonder woordje werd ook nog gezegd over de uitbreiding der mutualistische dien sten en den vooruitgang der koöpera- taeve. Het Roode Kabaret verkreeg ook een speciale vermelding. Natuur lijk werd ook een woordje gesproken over de propaganda, die gevoerd werd tijdens de verkiezingsperiode; en de verslaggever, na dit algemeen over zicht, aarzelde niet het jaar 1938 een goed jaar te noemen voor onze partij- afdeelingen. Al de aanwezig zijnde leden stemden hiermee in en kd. H. De Bodt ver kreeg het woord voor het geldelijk vJrslag. Daaruit blijkt, dat we in den loop van 1938 iets armer geworden zijn, dit ingevolge de groote bedrijvigheid; niettemin blijft onze geldelijke toe stand zeer goed. Hierna wordt lezing gegeven van het schriftelijk verslag over de wer king onzer mandatarissen in de C. O. O., ingezonden door kd. De Maeyer. Hieruit leeren we, dat de C.O.O. jaar in, jaar uit, voor een gemeenschap van 229 personen te zorgen heeft, onder verdeeld als volgt Oude mannen 65. oude vrouwen 37, weesjongens 22, weesmeisjes 15, zie ken 63, personeel 27. Over het moederhuis vernemen we, dat in 1938 niet minder dan 142 beval lingen voorkwamen en dat plannen voor uitbreiding in bespreking zijn. De centrale verwarming zal dit jaar verwezenlijkt worden, en tot slot de vaststelling, dat de financieele toestand van de C. O. goed blijft. Nadat de partijvergadering haar te vredenheid over dit verslag uitgedrukt had, werd door kd. De Nauw verslag uitgebracht over de werking onzer gemeenteraadsleden. In feite was dit verslag een nadere toelichting van ons gemeenteprogramma; tevens werd me degedeeld, dat eindelijk zal kunnen begonnen worden aan de verbetering der lokalen van de school op de Kaai, en na eenigen uitleg over de overeen komst met de liberalen, wordt ook dit verslag goedgekeurd. Nu is het weer de beurt aan kd. M. Patteet. om het punt De Politieke Toestand in te leiden. Het is ons niet mogelijk de bespre king dezer kwestie zelfs maar beknopt weer te geven. Namen eraan deel de kameraden De Roeck, Durant. De Bruyne, Daneels en De Nauw. De vergadering eindigde in de beste stemming. Krakelingenworp Op Zondag 26 Februari, wordt het aloud feest van Krakelingenworp en Tonnekenbrand te Geeraardsbergen gevierd. Te 2 uur 's namiddaas ver trekt de stoet vanop het Statieplein naar de Markt, om de overheden op het stadhuis af te halen. Vandaar gaat de stoet verder naar den Ouden burg, alwaar de plechtigheid plaats grijpt. 's Avonds te 7 uur, wordt het Ton nekenbrand aangestoken Wij verzoe ken de inwoners van de omliggende gemeenten het Tonnekenbrand te be antwoorden door het aansteken van vuren, en aldus Ihet hunne bij te dragen tot het instandhouden dezer eeuwenoude traditie. Letterkundige voordracht Op Dinsdag 28 Februari, te 7,30 uur, in de muziekschool «Volkshuis», wordt een Letterkundige voordracht gegeven door kam. A. OOENEN, die zal han delen over Lode Zielens Voorlezingen uit het werk van den schrijver zulen gehouden worden. Boekenvrienden, wij verwachten u allen HET BESTUUR VAN SOC. STUDIE- EN AKTIEKRING Op Zondag, 26 Februari, te 3 uur, direkt na Krakelingenworp, op het terrein van Vreda, groote voetbal match (le afdeeling) Vreda Wetteren Sportmannen, partij genoo ten, het seizoen gaat naar het einde; maakt er gebruik van en komt uw lievelingen aanmoedgen en steunen. Geen foor zonder voetbal gezien te hebben. Leden 1 fr., niet-leden 2 fr. Vreda stek een sterke ploeg in lijn. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Monique Vander Haegen, Buizemontstraat. OVERLIJDENS. Marcel De Beek, 26 j., echtg. Leona Vetsuypens, Def- tinge. Carolus Motte, 89 j., wed. Prudence Caeylde, Hospitaal. Amandina Dauw. 71 j., wed. Gustaaf Bourlau, Hospitaal. Albert De Lil, 5 m., Oudenbergstraat. Louis Ca- piau, 96 j., wed. Sylvie Vanderputten, Oudenaardschestraat. Remi Ogier, 3 m., Frankrijkstraat. Jeannette Cnudde, 56 j., echtg. Oscar De Pelse- maeker. Kloosterstraat. August Duquesne, 40 j., geh. Simonne Pirot, Verhaeghenlaan. Wanneer? Op Zondag, 5 Maart! Waar? In de zaal bij Remy Velo, met een puik nieuw en verrassend program ma. Kaarten te bekomen bij Coiffreur en andere gekende propagandisten. Mannen en vrouwen van Meire, spoed u om een plaats, want 't zal er stroomen. van Vrijdag 17 Februari 1939 De zitting wordt geopend door VAN TRIMPONT Omer, in vervanging van den h. burgemeester, Dr. Behn, ziek zijnde. De sekretaris geeft lezing van het verslag der vorige zitting. Hierna wordt overgegaan tot de eed aflegging en in dienst stellen van kd. J.-B. Van Londerzele en den heer Joz. De Clercq. 2e punt. Ontslag kd. A. Peej- linck, die de stad niet meer bewoont. Kameraad Léon Buyl, plaatsvervanger, legt den eed af en wordt in dienst gesteld. 3e punt. Koncessie op het kerk hof. Goedgekeurd met algemeene stemmen. De h. VIOLON trekt er de aandacht op, dat er dringend zal dienen uit gezien naar een nieuw kerkhof. Kam. Hubert WACHTELAER, sche pen van openbare werken, merkt op, dat er een nieuwen kant beschikbaar wordt op het oude kerkhof. Hij geeft meteen de verzekering dat het kollege deze zaak eveneens volgt. 4e punt. Verslag kas der C.O.O. Lezing van dit verslag wordt gegeven; waarna dit wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 5e punt. De rekeningen voor 1937 worden goedgekeurd. 6e punt. Vraag tot het bekomen van toelagen. Het Peter Benoit-fonds heeft een toelage gevraagd. Kam. VAN TRIM PONT stelt voor een toelage van 100 fr. te stemmen. Er wordt gevraagd waartoe deze toelage dienen moet. Uitleg wordt hierover gegeven en de toelage wordt gestemd met algemeene stemmen. Vraag om toelage door het kanton naal verbond van oud-strijders, welke 1.500 frank bedraagt. De inhuldiging dezer vlag zou gebeuren met mede werking van een militair muziekkorps en deel uitmaken van het kermis- programma. Aangenomen met al gemeene stemmen. Het verbond der gebrekkelijken en verminkten van arbeid en yrede wenscht eveneens een vlag in te hul digen. Er wordt voorgesteld door het kollege een toelage te stemmen van 250 frank. H. Evenepoel merkt op, dat dit geen gewoonte mag worden, nis een of andere groep of maatschappij een vlag wenscht in te huldigen, een toelage aan te vragen. Het ware misschien beter deze 250 fr. op een andere ma nier te gebruiken. Waarop kad. Van Trimpont op merkt, dat er sportmaatschappijen toelagen kregen van 750 en 1.200 fr. De toelage wordt gestemd met alge meene stemmen. 7e punt. Vermeerdering keuc- rechten op slachtvee. Kd. Van Trimpont geeft lezing van een schrijven van den h. Joz Renier, rijksveearts. Na een paar opmer kingen, wordt dit punt verdaagd. 8. Kd. Van Trimpont brengt een dringend punt aan de dagorde de verlichting en verwarming van het hospitaal. Hij schetst den toestand, zooals hij is op het huidige oogenblik. Er zijn menschen en firma's die zich geschaad achten in hun belangen en die meenen kritiek te moeten maken. Daar dit buiten de bevoegdheid valt, werd 'cpdxacht gegeven aan den heer Fontaine, om een rapport op te maken. Van Trimpont stelt voor dit rapport aan den h. goeverneur te sturen en de dringendheid van dit punt te aan vaarden. De h. De Clercq is akkoord, dat de raad niet bevoegd is. Hij is echter van meening dat de betrokken bouw meesters voldoende bevoegd zün. Hij weidt hierover nog verder uit. Kam. Van Trimpont antwoordt en geeft uitleg over wat gebeurde vóór 7 a 8 jaar, bij het verbouwen in de Middelbare School. Wij willen deze ervaring gedenken en niet voor het zelfde feit gesteld worden. Ik vroeg reeds zelfs in December 1938 de aandacht te wijden aan de centrale verwarming; het merkelijke groot verschil tussohen laagste en hoogste mededinger in de prijsvraag, de technische tegenstrijdigheden waar op onze aandacht gevestigd werd, zijn de reden geweest waarom het door de tusschenkomst van bevoegde tech- niekers gevraagd rapport vandaag op- geëischt wordt door den h. goeverneur. De uitgave vandaag wettigt zich, gezien het groote risiko, dat eraan verbonden is voor de toekomst. De kameraad Buyl legt uit, hoe de zaak in elkaar steekt in de C.O.O. en voelt zich namens de C.O.O. geluk kig met de tusschenkomst van het schepenenkollege van vandaag. De zaak wordt nog over en weer be- d'skussieerd en de dringendheid wordt aangenomen met algemeene stemmen. Doorsturen van het rapport aan den h. goeverneur 8 stemmen (lib. en soc.) tegen 2 stemmen (kath.) Geheime zitting In geheime zitting wordt overge gaan tot de benoeming van hoofd onderwijzeres. Juffrouw Staels bekomt 8 tegen mevrouw Van Lierde 3 stem men. Ja, het is deze week, dat Tino Rossi in onze zaal zingt en wel in zijn allernieuwste film Lichten van Pa rijs Tino Rossi zingt veel, maar het is de allereerste maal dat bij het Ave Maria ten gehoore brengt en dat alleen is reeds een bezoek aan onze cinema waard. Op hetzelfde programma hebben we nog Boris Karloff in Alarm 's nachtseen extra-avonturenfilm. Toekomende week komt dan einde lijk Errol Flynn, in 't monument der gekleurde films, Robijn der Bosschen Wie had ooit durven droomen dat zulks te Ninove zou mogelijk geweest zijn? Een maand geleden stond deze film nog op het programma, van de grootste zaal van Brussel. Voor gansch de maand Maart zijn ten andere prachtige programma's voorzien. Kaarting Heden Zondag 26 Februari, laatste dag en sluiten van den Grooten Prijs kamp voor Bieden, ingericht door de Soc. Propagandaclub, bij A. Michel 150 fr. prijzen, gewaarborgd. Souohen aan 1 fr. HET BESTUUR Match Werkers welzijn BESCHOUWINGEN De score, 110, waarmee de onzen verleden Zondag de overwinning be haalden op Werkerswelzijn, een der finalistenploegen uit den Gentschen sektor, was er een van belang. Nog nooit hebben onze jongens een ontmoeting met zóó hoog opioopende cijfers besloten. Voor het Gentsche team was het werkelijk een verplet tering, d-.e hen nog in het geheugen zal blijven. Wij durven dan ook gerust zeggen zonder vrees tegengesproken te wor den en al de makkers die verleden Zondag op ons terrein aanwezig waren; spijtig genoeg waren ze niet al te talrijk omwille van het slechte weer, zullen hiermee instemmen dat onze ploeg hier eens temeer het bewijs neelt geleverd dat. ze evengoed en ja, missch-.en wel meer dan om 't even welk andere der 4 eindploegen, ver diende op te treden in de finaal. Ze zou er aosoluut n.et een slecht figuur geslagen hebben, want zooals ze thans marcheert, is ze flink op dreef. Alle spelers presteeren om best en zs dienen dan ook zonder één uit zondering hiervoor gefeliciteerd. Onze nieuwe goalkeeper, de kleine Spanjaard Bilbao jammer dat hij n.et wat grooter van gestalte is, wist flink zijn plan te trekken en deed zich menigmaal toejuichen om zijn steeds gepast ingrijpen. Met volhar ding en training belooft hij 'n doel- verdediger te worden van het gehalte van zijn landgenoot, Zamora. Peerelinck Willy en Van Varenberg Juul, twee uit één stuk gehouwen athleten, vormen een rotsvast back- paar, als 'n dam opgeworpen vóór de kooi en waartegen alle aanvallen on- meedoogenloos tg pletter loopen. Het halflijn-trio, met als spil den ontembaren zwoeger, Edward Bogaert. die overal is waar zijn tegenwoor digheid gevergd wordt, geholpen door 'n even onvermoeibaren Vernaillen Jan en nu verleden Zondag rechts bij gestaan door Staes Frans, die flink zijn man stond, is dg passende schakel tusschen voor- en achterlijn, die het zware werk klaarspint en de aanvals- linie maar steeds voedt en vooruit- stuwt. De voorlijn is ongetwijfeld een der sterkste uit de arbeiderssportfederatie, niet alleen onzer kategorie, maar van hoogere afdeeling. Deze vijf koppels zijn werkelijk mannen van groote groote waarde, virtuozen van het ronde leder. De twee buitenspelers, Neirinck en Devslle, zijn voebbalisten uit één stuk, die met hun geen genade ken nende schot wanneer ze op doel schie ten ofwel goed ingezonden en uitge meten overzetten, op waardige wijze het voor elk doelverdediger schrik in boezemende goalgetters-trio enkadree- ren, gevormd door den bliksemsnellen en steeds strijdlustigen Arys Isidoor, den fijnen wetenschappebjken taktie- ker Pierre De Pauw, met tusschenin, als as, den aalvluggen, veelzijdigen en ongeëvenaarden center-voor, Van Isterdael Benoit. Match Bon-Air le afdeelling Zooals hier reeds aangekondigd, gaat dus Zondag, 26n dezer, op het veld De Boschpad de kamp door Ninove R. B, Bon-Air le afdeeling Iedereen vraagt zich heel waar schijnlijk af, hoe R. B. zich uit den slag zal trekken tegen deze sterke Brabantsche le afdeelingsploeg. Zullen onze mannen erin gelukken dit team onder den knie te houden en het tot 'n overwinning te brengen Na die prachtprestatie van verleden week, hebben wij vertrouwen in de on zen en durven wij van nu af aan ver zekeren dat, moesten ze op het nip pertje sneuvelen, de Brabanders het niet onder de markt zullen gehad heb ben. Dit beteekent, dat die ontmoe ting zal uitgroeien tot een hardnek- kigen kamp van den aanvang af tot bij het afsluiten van den wedstrijd. Al de toeschouwers, die zich Zon dag a.s. naar ons plein zullen willen begeven, zullen er ooggetuigen zijn van een zeer spannende, boeiende en sportieve ontmoeting, tijdens dewelke ze menig staaltje van voetbalkunde zullen te bewonderen krijgen. Niettegenstaande de hooge kosten, die het inrichten wan soortgelijke kampen tusschen bonden van ver schillende provincies meebrengt, heb ben wij de toegangsprijs niet willen verhoogen en deze blijven dus zooals voorheen 1 en 2 fr. Sportmakkers, partijgenooten, steunt en helpt onze beweging, de arbeiders- sport. Daarom, als 'één man allen naar De Boschpad, Zondag 26n dezer. R. C. Op Zondag 5 Maart e. k., noodigt da soc. tooneelikrinig «Hooger Op», uit Denderleeuw, u allen uit op een pracht- vertooning, en dit met medewerking van de kinderballetten, in het «Volks huis, Steenweg. Wordt opgevoerd: «TROUWEN OF BETALEN» landelijke klucht in 3 bedrijven, naar Walter Kalkus; bew. d. J. Joosten Rolverdeeling M athias Breedelingen, boer, De Bruyn G. Catharine, zijn zuster, Wijnant Val. Vera, dienstmeisje, Heiremans Iv Pieter Vossaert. barbier, Vernaillen L. Alois Verdrongen, boer, De Haen Osc. Frans, kneciht. bij Verdrongen, V. Wesemael Edg. Fientje, bedelares, De Backer J. Deuren open te 6 u. Begin te 6,30 Prijzen der plaatsen: Voorbehouden en genummerde plaatsen 5 fr.; alge meene toegangsprijs, 4 fr. Kaarten te bekomen in het Volks huis, bij den gérant; den bode D'Haese- leer Joseph en een lid der «Vooruit ziende Vrouw». Het is een kluchtig spel, dat ieder een amuseeren kan. Onze vrienden en tooneelliefhebber-, weten wat aangename uren deze too- neelgroep hun al gebracht heeft. Zon der een uitzondering houden ze van al de medespelers. Allen hebben reeds de grootste voldoening gegeven. Wel bestaat er een bijzondere vereering voor Valentine Wynant en Gaston De Bruyn, waarlijk, twee specialisten. Wij raden iedereen aan zich In tijds van kaarten te voorzien, want ze zui len snel van de hand gaan. R. W. Wy laten hieronder een brief vol gen van Mevrouw Van ImpeKetels, schoolhoofd, in betrek met het voor stel v~n Vijverman om de klassen van de Burgstraat over te brengen naar den Zavel voorstel dat door de k' - tholieke meerderheid afgekeurd werd. In dit schrijven ziet men, dat Vijver man wel gelijk had. Wij vragen aan de besbuiursmeerderheid om het be sluit van den raad te willen wijzigen op de eerstkomende zitting, nu wij de billijke zienswijze kennen van het schoolhoofd. De heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeente raadsleden van de Gemeente Erembodegem Aalst, 20 Februari, 1939. Mijne Heeren, Zoo pas vernemen we dat U onder handelt om de schoolgebouwen van de Burgstraat aan te koopen en te ver nieuwen: dit bewijst dat U om de be langen van het volkskind en de school bekommerd zijt, hetgeen ons in hooge mate verheugt. Toch kunnen we het niet eens zijn met de voorgestelde oplossing, die zoo wel van paedagogisch, als van finan cieel standpunt uit beschouwd, niet de beste is. Vooreerst het paedagogisch stand punt, dat in feite alleen zou moeten in aanmerking komen. De gemeentelijke meisjesschool wordt voor altijd in twee getrokken; dit biedt geen enkel voordeel, maar talrijke nadeelen. Enkele ervan vel gen hier de kinderen van de Burg straat blijven totaal vreemd aan deze van den Zavel, zorg voor de kleintjes eenerzijds, bestuurlijke noodwendig heid anderzijds, vereischen dat kinde ren zich van de eene naar de andere plaats moeten begeven, zoowel vóór als na, en zelfs als gedurende de school uren. Is de gemeente bereid in alle omstandigheden, hiervan de verant woordelijkheid op zich te nemen Wij moeten ze van de hand wijzen. Een deel van de school ontsnapt aan het toezicht van het schoolhoofd, die niet beter vraagt dan zoowel al de kin deren als haar onderwijzend personeel met raad en daad te helpen en, aan al len de leiding te geven die van een schoolhoofd mag en moet verwacht worden: dit wordt haar echter door de voorgestelde oplossing onmogelijk gemaakt. Alleen deze overwegingen moeten volstaan om uw besluit te wijzigen in dezen zin: de nieuwe gebouwen komen alle op de Zavel. Maar er is meer. Financieel is deze laatste oplossing te verkiezen. Wie spreekt van vernieuwingvan de oude school, maakt zich illusies. Immers geen enkele klasse mag recht streeks op het speelplein uitgeven, het bestaande gebouw is derhalve te smal. Bovendien zijn de muren door en door slecht. De waarheid is: de oude ge bouwen worden totaal afgebroken (het geen geld kost), en er worden nieuwe scholen gebouwd. Op den Zavel wordt de afbraak uitgespaard. Bestendig overbrengen van het di- daktisch materiaal van de Burgstraat naar den Zavel is onmogelijk, dit be teekent dat alle materiaal in dubbel moet worden aangekocht. Dit is een financieele last die U de gemeente van jaar tot jaar oplegt. Mogen we er eindelijk op wijzen dat de scholen op den zavel uitermate gezond gelegen zijn, en ver van alle straatrumoer We oordeelen dat geen enkele reden uw voorstel de voorkeur kan geven, ons voorstel integendeel zou het on derwijs en de gemeentelijke kas een on- schatbaren dienst bewijzen. We verwachten derhalve hetzij een weerlegging van onze argumenten, het zij een wijziging van uw besluit. Het eene of het andere zal ons bewijzen, dat U uw taak ernstig opvat. Graag ontvingen we schriftelijk uw antwoord. Indien U ons voorstel aanneemt, heeft U recht op onze dankbaarheid, deze zullen we toonen door onze werking in de school. Gelieve te aanvaarden, Mijne Hee ren, onze beleefde groeten. Mevr. A. Van Impe-Ketels, Schoolhoofd, Béthumelaan, 111, Aalst. nopens de hulp der C. O. O. (Vrije tribuun) In «Strijd», orgaan der V.N.V.-ers, leJs ik een artikeltje, geteekend door Frans Van Audenhove, dat waarlijk de moeite waard is er wat aandacht aan te besteden. Als titel haalt hij aan KomediantenHet ging er over een voorstel der werkloozen, dat werd ge steund door socialisten en liberalen, namelijk over het bekomen van kolen. Dit voorstel werd verworpen door 6 stemmen (katholieken) tegen 5. Zijn vertegenwoordiger, A. Coppens, stem de dus voor dezen steun Hij bestem pelt dusdanig zijn eigen strijdgezel voor komediant en illustre sjacheraar Voorwaar, een uitblinkende propa ganda voor de V.N.V.-ers. Waf M. Van Audenhovo komt te zeggen, dat wij samen met soc. en li beralen in den gemeenteraad alle mo gelijke ontwerpen tot steun aan be- hoeftigen konden indienen, daar hoe ven wij hem alleen dit op te antwoor den: dat de meerderheid in do kom missie van openbaren onderstand uit sluitend bestaat uit zijn allerbeste bondgenooten, namelijk de katholie ken, die door hun wanbeheer met een tekort van 58.000 frank zaten in de rekening. En als wij dan samen in gingen op de vraag van het katholiek schepenenkollege, een vermeerderde toelage der gemeente toe te kennen aan voornoemd organisme, dan was dit enkel een breed gebaar van de oppo sitie-partijen, om verder te kunnen voorzien in de al te groote miserie van sommige gezinnen. Wij durven openfiartig uitkomen met onze gedachten. Twee jaar gele den sinds de hervorming van het bestuur der K.O.O., deden wij getrouw onzen plicht tegenover onze noodlij denden, om het even tot welke partij zij ook behoorden. Wij zijn er te diep van overtuigd dat ellende geen kleu ren kent. Gij echter, mijnheer Van Audenhove, zijt het die er de politiek zoudt willen indringen, ten minste de uwe. En wij willen duidelijk zijn en uw geval beter omschrijv .<nGe bedoelt namelijk, de weduwe Slagulder met 2 minderjarige kinderen. Hier liegt gij vrijwillig, als ge zegt dat die sukkel geen centime inkomen heeft. Ze baat een winkeltje uit. En, kortom, waar om scfireeft gij een klacht naar den hejr goeverneur der provincie, zonder dat ge er opdracht toe kreegt van be doelde weduwe, naar haar eigen woorden met de gedachte een poli tiek pluimke op uw hoed te steken, en ONS bestuur te verplichten haar een hoogere bijdrage te bezorgjn? Ge deedt het enkel omdat bedoelde sukkel in uw fascistische organisatie is ver doold geraakt. Dus een politiek ma neuver en niets anders. Ons walgen dergelijke handelwijzen. En als gij den moed niet h:>bt dusda nige personen naar een lid van de kommissie te sturen, om fiun taak te vergemakkelijken bij het uitvoerig vi'eenzetten van hun beklagenswaar- diaen toestand in de kommissie zelf, dan beklaag ik niet u, maar wel die sukkels di° in uw politiek kraam komen to staan. De kommissie van openbaren onder stand is geen poltiek organisme, maar wel een werk van liefdadigheid. Het wil dan ook onder de plak niet staan van om het eren welke voliti"ke groe peering, zij ze dan ook V.N.V. X. In de Van de Vijverstraat dient een lamp aangebracht. In de Burgstraat moet er graveel op den weg gestort worden Wij zullen deze twee eischen steunen op de eerstkomende raadszitting. Het is noodig dat zulks gebeure. Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. Een kind leven loos geboren. HUWELIJKEN. D'Hondt Joannes, beenhouwer, uit Lede met De Cort Fhilomène, modiste, Brusselbaan, Erembodegem. Hoe zit het op Terjoden Wij ontmoetten Nord, in een café met 'n grooten demi voor zich. Hewel, Nard, hoe Eit het nu met den bodendienst van 't katholiek syn- diikaat, gij die alles weet Opgelost. Konstant van den Ni- noofsehen steedweg is weg, Jef is in zijn plaats. Men zegt, dat Jef nu 100 frank per maand heeft, Konstant had 50 frank. We meenden dat het zou gedaan worden voor 25 frank. Zeever in pakskens. 100 frank. Zijt gij nog in den bond van 't Heilig Hart Ik heb mijn «demissie» gegeven. Wij moesten alle maanden te biechten en te komm-unie gaan. Dat was te straf, alhoewel ik dat niet deed. Ik en Noeit, mijn kamer» d, verstonden ons. Gij moet verstaan, men heeft een kaart en men moet deze maandelijksch afgeven in de kerk als een bewijs dat men te kommunie geweest is. Ik gaf mijn kaart af en stak er Noeit de zijne onder. De maand di arna gaf Noeit de zijne af en stak er de mijne onder. Maar was er geen ruzie over 't betalen van (gedronken «demis» in 't café «In de Vennes Lollekens vanwege mijnheer Al- bert. Ik mocht iedereen trakteeren, ik en Noeit, na de kiezing. Als tombola is bij de katholieken moet men eerst leizen Natuurlijk, natuurlijk. Vóór de tombola moeten allen lezen. Dat brengt geluk bij in de tombola, zegt men. De Witten weet het wel. Hoe is 't nu by Huybbroeck Ik weet het niet. De Gendt had gelijk dat hy voor geen klein loon werkte. Zijt gij nu nog katholiek, Nard Ik. ik ben de grootste socialist van Terjoden; maar ik werk op mijn manier. Ik zal u dat wel eens ver tellen. Officieel cyclo-crosskampioen- schap van Oost-Vlaanderen Op Zondag 26 Februari 1939, Offi cieel Cyclo-crosskampioenschap van Oost-Vla anderen, ingericht door G. Van Geit en Veloclub «De Vliegers». Vertrek te 2 uur. Volgende kampioenen zullen er aan deelnemen: Mersch, winnaar 1938 en kampioen van Groot-Luxemiburg. Vermassen K., kampioen Oost- en West-Vlaanderen. Seynaeve, oud kampioen van België. Thijs Omer, kamp. van België. Van der Meersch, kampoen van tus schen Schelde en Leie. Kneepkens. specialist in veldritten. J. De Scihryver, ster van Aalst. Vertrek en aankomst «Café Sport wereld», G. Van Geit, Brusselsche steenweg, Erembodegem. EERELIJST 1927-28: Van Geit G. 1929: Van Impe R. 1930: Van Geit R. 1931: Cocqueriaux. 1932: Berlener J. 1933: Van Eyck R. 1934: Berlenger R. 1935: CEyen J. 1936: Van Impe Constant. 1937: Roosemont. 1938: Mersch. 1939: Het bestuur van de socialistische pro pagandaclub heeft enkele weken gele den een tombola georganiseerd. Loten werden verkocht. De prijs was een ry- wiel. Door middel van een teerlingprijs- kamp werd het winnende nummer op Zondag 12 Februari, gepaald. Dit is 953 en werd cewonnen door kameraad Gustaaf Troch. uit Oygem. Wy wenschen hem hartelijk proficiat. De kameraden die wenschen deel re nemen aan ons Ceciliafeest, dat plaats hèeft op 26 Februari, kunnen zich la ten inschrijven in het lokaal, vermits de stortir.g hunner bydrzgen. De Caesmaecker Frans. In ons verslag over de gemeente raadszitting van Vrijdag 2 Februari is er een missing geslopen. Er staat na melijk «Na een opmerking van ka meraad Roelandt, nopens de dans zaal...». Dit laatste woord moet zijn: «Turnzaal». Strijdpenning Omd-t er in St. Anneken moest 'ne voorzitter gekozen worden, maar de uitgencodigde stemmer wilde niet gaan omdat zyn vrouw om geen «Mis- tinguet» wou gaan. Geen «Mistin- guet» geen voorzitter kiezen 2.50 fr. Omdat er allemaal de «bucht» nu uit is ook 2.50 fr. Omdat Ma j oer zij a spit wou maken en zijn schop aan gesmeerd was 1.00 fr. Omdat er zoo veel volk (groote mannen) cp str at liepen tegen dat Fonsken, de uitzetter, moest komen en 't spel mislukte, 1.00 fr. Dank aan allen. Reeds van nu af aan beginnen we te denken aan al onze kampeer- en wandeltochten die we dezen zomer zul len doen. Zomer... Oh, wat een leven brengt een zomer ons! Steeds op stap, den buiten in. Weg uit 't enge stadsleven. In volle vrijheid in de vrije natuur! Dat is ons ideaal! Met volle longen de frissche buiten lucht ingeademd! Ons lichaam willen we reinigen, zoo van binnen als van buiten. Luide zullen we onze liederen laten weergalmen over de velden, over ber gen en dal! Steeds samen, hand in hand. zul len we opstappen in kameraadschap. Wij zullen zwerven door heel het land. Wij willen kennis maken met voor ons onbekende dingen. Kampeeren Ziedaar de wensch der jeu;d! Le ven in socialistische kameraadschap! Kamp Een kleine gemeentestaat, waar en kel socialisme heerscht. Dit alles zullen we medemaken. Maar... ten alle kante hoor ik «Hst is krisis!» Welja, 't is krisis, ma r is het dan zoo moeilijk om elke week enkele centen opzij te leggen? Beschikken we over geen SAV- spaarfonds? In plaats van naar het snoepwin keltje te gaan, brengt u geld naar de spaarkas. Wees de leuze indachtig «Vele kleintjes maken een groot». Welk een genot hebben we verleden jaar niet beleefd met ons kamp aan zee! Zult gij deze maal van de partij kun nen zijn? V/ie dus graag zou meegaan, moet van nu af beginnen te sparen. Zijt u reeds lid van ons spaarfonds? Vraag heden nog een boekje aan onze kd. Roger. Die makker zal u met alle plezier een spaarboekje bezorgen. Dus, sparen is de boodschap! Vriendschap CONGRES S.A.V. Vóór 15 Maart krijgen we dus ons jaarlyksch kongres. Iedere pionier moet daar tegenwoor dig zijn. Daarom sparen, kameraden en gezellinnen. NIEUWE UITGAVE A.R.B.O. De laats e uitgave van A.R.B.O. «Adam in Onr.enade» is verschenen. Het boek is ter beschikking van al de S.A.V.-leden. Vraag het boek. JAN. Voor onze werktreinen Als gevolg eener tusschenkomst van kd. De Bruyn, komt het Beheer der Spoorwegen volgend^ brief te sturen. Mijnheer de volksvertegenwoordiger, U hebt ons een verzoekschrift der geabonneerde reizigers willen mededee- len betreffende den stilstand te Maria- Lierde en Erwetegem van trein 2205 Haine-St.-Pierre V. 7 u. 12 Zottegem A. 8 u. 29 Het spijt ons ten zeerste dien maat regel niet te kunnen verwezenlijken. In den huldigen toestand kan trein' 2205 niet vervroegd worden. Anderzijds kan trein 2205 by vertrek uit Zottegem niet vertraagd worden, daar hij onmiddellijk opgevolgd is door trein 851, dew Ike niet vatbaar is om vertraagd te worden wegens de aanflui tingen die hij moet verzekeren te Zot tegem en Geilt (St. Pieters). Aanva rd. Mijnheer de volksverte genwoordiger. de betuiging van onza volkomen hoogachting. 20-2-1939. Namens de Maatschappij, Bij machtiging, (get.) Demaret. De partijgenooten zullen door de socialistische bladen vernomen hebben, dat een bijzondere inspanning wordt gedaan om levensmiddelen te verschaf fen aan de noodlijdende vrouwen en kinderen van Spanje. Met dat doel zullen de boden van de soc. vakbonden steunzegels van 1 fr. verkoopen. Wij dringen bij de leden sterk aan. opdat ieder lid minstens 0,25 fr. per week zou storten waarvoor de boden hen oni de 4 weken een zegel van 1 fr. zal bestellen. Kameraden, geeft uw steunpenning aan de boden der vakbonden. Zij alleen worden door de socialistische organisaties gelast, de gelden te verza melen voor de hongerlijdende moedeis en hare kinderen van Spanje. Geeft minstens 0,25 fr. per week. Wie koopt iedere week een steunzegel van 1 frank. Geeft alleen uw steungelden voor Spanje aan onze boden en aan geen andere personen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7