SiviJdt"Syad.ihalisïïnC"'&uUenltiMtd T 1 INTERNATIONAAL OVERZICHT Opgepast voor de loonsovereen> komsten en het werkelijk loon SCHUNNIGHEDEN IN PROZA mam mmm X™ mimmawmn EN HET ZAL GLANZEN V UURROOSTER VAN RAIDO*VLAANDEREN de Winter brengt U zooveel genoeglijke avonden Laboratoria tuypens st. nikiaas-waas Let er op ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid De likwidatievan de Spaansche kwestie Polen als inzet van een diplomatiek tornooi Rumoer in den StillenOceaan SYNDIKALE KRONIEK DE VRIJDENKER HET WIT KRUIS HOOFDPIJN, ZENUWPIJN, PIJNLIJKE MAANDSTONDEN, GRIEP, VERMOEIDHEID enZENUWINZINKING RHEUMATISCHE PIJNEN Heb daarom altijd enkele poeders van het "WIT KRUIS" in huis, en wanneer ge uitgaat, vergeet dan niet er een paar in Uw handtaschje mee te dragen. Aldus kunt ge altijd heel vlug een of andere onverwachte ongesteldheid ver zachten, die U anders misschien thuis had weerhouden; of kunt ge een hinderlijke hoofdpijn verdrijven, die den mooien avond zou bedorven hebben. "2 - Voor Allen 5 Maart 1939' DAGEN Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Golflengte 267,4 m. Morgen uitzending 07,00 - 10,00 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 Golflengte 201,07 m. Namiddag- uitzending 13,00 - 19,00 13,00 - 19,00 14,00 - 17,00 13,30 - 18,30 14,00 - 19,00 13,00 - 15,00 13,00 17,00 Avond uitzending geen geen 21,00 - 24,00 20,00 - 24,00 geen 17,00 - 19,00 20,00 - 24,00 DE PROEFDOOS VAN 8 POEDERS i 4 Fr. DE DOOS VAN 24 POEDERS i 11 Fr. DE FAMILIEDOOS VAN 48 POEDERS 20 Fr. (N ALLE APOTHEKEN IN KOKER VAN 24-TABLETTEN UFr. IN ALUMINIUM KOKER 12 CACHETTEN! 6 Fr. Eindelijk benadert de Spaansche kwestie haar ontknooping Thans zullen wij eindelijk met kansen op sukses aan de pacifikatie van Europa kunnen werken t Dat zullen ongeveer wel de overwegingen zijn die met een zucht van verlichting bij Af. Chamberlain zijn opgekomen. De jongste gebeurtenissen heb ben zich trouwens volkomen ontwikkeld in de richting steeds door de Engelsche buitenlandsche politiek gewenschtde verzekering van de overwinning van Franco, de erkenning door Frankrijk en Engeland van het Burgos-bewind. Thans zal Chamberlain mét zijn financieele en ekonomische troeven in het verbrod Spaansche spel kunnen ingrijpen. Valt nu te bezien of de geweten- looze en de gewaagde spekulatie, waarin hij ook Frankrijk heeft medegesleurd, niet faliekant zal afloopen. De onderhandelingen door Londen en Parijs met Burgos gevoerd in verband met de erkenning van het Franco-bewind en vooral met betrekking tot de waar borgen die in dit raam van den rebellen-generaal en tevens den agent van de fascistische as werden verlangd, de afstand 'zonder meer aan de Burgos- regeering van het goud en de wapens door de republikeinen op Fransch grond gebied in veiligheid gebracht, de afwezigheid van elke betrouwbare waarborg aangaande de amnestie die aan de republkeinen moet geschonken worden, wijzen erop dat die onderhandelingen veeleer hebben geleid tot een kapitulatie van de demokratische mogendheden. Of dezer toeschietelijkheid tegenover Franco wel naar wensch zal beloond worden...? Het zou toch te dom zijn te gelooven, dat Burgos zoo maar plots den rug naar zijn fascistische bondgenooten zou toekeeren. Precies, overigens, of deze tegenover het diplomatiek offensief van Londen en Parijs, inaktief zijn gebleven of zullen blijven. Men vergete immers niet, dat Spanje het terrein is waarop de diktatoren de inwilliging van hun aanspraken najagen Mussolini zijn eischen ten opzichte van FrankrijkHitler zijn koloniale pretenties. Het is dan ook totaal uitgesloten dat de spil zich lijdzaam door de laatstgekomenen zal laten verdringen. Overigens schijnen de jongste maatregelen, in Italië en in Duitschland getroffenallesbehalve op vredelievende inzichten te wijzen. Mussolini gaat voort troepen te masseeren in Lybtë aan de grens van Tunis; op diskreete manier worden intusschen reservistenkontingenten onder de wapens gebracht; de in Frankrijk verblijvende Italianen worden naar hun vaderland teruggeroe pen terwijl vreemde persmannen uit het fascistische luilekkeland worden gezet. Wordt dan toch voor de komende lente een chantagespel, met een tweede München als inzet, voorbereid Een spel dat deze maal gevaar loopen zal in een bloedig konflikt te ontaarden Het valt anderzijds niet te betwijfelen dat Europa voortaan rekening zal hebben te houden met het Spaansche nationalisme dat door jaren strijd thans op kookpunt is gebracht. In militaire kringen van Franco-Spanje begint men reeds te berekenen dat het nieuive vaderland over een leger van 2 millioen gedrilde en degelijk uitgeruste soldaten zal beschikken. En wanneer men weet dat de totalitaire geest in de eerste plaats op veroveringen en avonturen is gericht, zal men erkennen dat Ook van dien kant gevaren dreigen voor het Engelsch Gibraltar en de Fransche bezittingen in Noord-Afrika. Intusschentijd is Polen het voorwerp geworden van een plotsen vloed van liefdebetuigingen vanwege de Europeesche tenormogendhedenDaar zal in de eerste plaats de geografische ligging van Polen wel niet vreemd aan zijn. Als bufferstaat speelt dit land immers in Oost-Europa een gelijkaardige rol als België in het Westen. Het is thans ook als scheidsrechter aangewezen in den grooten diplomatieken strijd die er wordt uitgevochten, eenerzijds tusschen Duitschland en anderzijds de Westersche demokratieën met wat hun als ge trouwen in dien hoek is achtergebleven. Het is nu eenmaal een feit dat na de gebeurtenissen van September Polen eenigszins wantrouwend is geworden tegen over den onverzadigbaren landhonger van het Derde Rijk, in wiens sfeer het langen tijd heeft geëvolueerd. Niet te verwonderen dat zich in deze voorwaarden een grondige wijziging in de buitenlandsche politiek van Polen begint af te teekenen. Voor enkele weken kwam een Poolsch-Russisch handelsakkoord tot Stand, wellicht als voor bode van een verdere politieke toenaderingHet hoeft niet gezegd dat Berlijn allesbehalve ingenomen is met een dergelijke wending. En de diplomatieke bezoeken aan Warschau namen een aanvang. Eerst kwam von Ribbentrop aan de beurt die Beek trachtte te overreden bij de spil te blijven aansluiten. Voor enkele dagen was het schoonzoon Ciano die in de Poolsche hoofdstad te gast was. Hij heeft er niet meer sukses gehad dan zijn as-kollega. Polen is uiterst voorzichtig en achterdochtig geworden en de aangekondigde bezoeken van minister Beek aan Parijs en Londen bewijzen dat het op dit oogenblik veeleer verkiest bij de Westersche demokratieën aan te leunen. Tijdens Ciano's verblijf te Waarschau heeft de bevolking hem tevens be wezen dat er uitzonderingen bestaan op het gekende spreekwoord de vrien den van onze vrienden zijn onze vrienden De anti-Duitsche manifestaties die hij er heeft bijgewoond, zullen zeker zijn pleit van as-voyageur niet hebben vergemakkelijkt. Intusschen geeft de gele handelanger van de fascistische internationale blijk van een onverstoord dynamisme. Niet dat de kansen van Japan voor een beslissende overwinning op de Chineesche strijdkrachten gestegen zijn. Integen deel worden de Japanners veeleer in defensieve stellingen teruggeworpen. Als afleiding hebbn zij ook verkozen zich te wijden aan de uitwerking van een tweede belangrijk deel van hun imperialistische plannen, n.l. het ondermijnen van de strategische en de ekonomische posities van de blanken in het Verre De bezetting van het eiland Hainan is dan ook in dit licht te beschouwen. Hierdoor komt Indo-China rechtstreeks onder Japansche bedreiging te staan terwijl ook de zekerheid van den Engelsche zeehandelsweg Singapore-Hong kong in het gedrang is gebracht. Dit Japansch gewroet brengt een niet te versmaden steun aan het fascis tisch gekonkel in Europa en stelt Engeland en Frankrijk voor een moeilijk pro bleem. Zij moeten immers het grootste deel van hun Vloten in het Middelland- sche Zeebekken geïmmobiliseerd houden en moeten dan ook... in het Verre Oosten noodgedwongen blijven offeren. Het is tenslotte Nederland dat het meest bekommerd is om den Japanschen druk in den Stillen Oceaan. De vrees voor zijn rijke bezittingen drijft het natuurlijk dichter in de armen van de Westersche demokratieën. Dit bewijst hoe ijdel soms een theoretische neutraliteit worden kan waar in de praktijk rechtstreeksche en gemeenschappelijke belangen tot aanleuningen en tot na tuurlijke bondgenootschappen dwingen. DE jongste incidenten In verband met de financieele politiek van de regeering, hebben aange toond hoe groot het gevaar voor deflatie is. By het Centraal Industrieel Komi- tee, de strijdorganisatie van de Bel gische industrieelen, en bij de ban kiers. wsarvan het jongste verslag van de «Scciété générale» de overwegende mentaliteit weergeeft, bestaat het lang gekoesterd verlagen om eindelijk, een ongeremde deflatiepolltlek te voeren. De vertegenwoordigers van de in dustrieelen en bankiers in de politieke organen van den staat, wenschen hun machtspositie te gebruiken om deze politiek in de hand te werken. Het voorgaande van de jaren 1932- 1934 is nog niet vergeten. Door de werkgevers niet. Maar evenmin door de arbeiders. Dezen herinneren zich dat de verla ging van de loonen van de staatsbe dienden en arbeiders als voorwed- sel moest dienen vöor de verlagingen ia de partikuliere ondernemingen. Het ging hier om een geraffineerde, schijnheilige methode van klassestrfjd voeren, waarbij de staat als zondebok moest dienen en de werkgevers voor een groot deel konden ontsnappen aan de verantwoordelijkheid voor de da ling van den levensstandaard, die even onpopulair was bij den midden stand als bij de arbeiders en bedien den. Veronderstel, bijvoorbeeld, dat een vakbond beroep zou hebben gedaan op den minister van arbeid, om als scheidsrechter op te treden in een ge schil, veroorzaakt door een loonsver laging. Indien de minister den be trokken industrieel ter verantwoording zou hebben geroepen, zou deze gerech tigd zijn geweest te antwoorden: Exellentie, met alle respekt voor uw hooge funktle, vraag ik nochtans de permissie u te doen opmerken dat u slecht gekomen is om mij de les te spellen, nadat u en uw achtbare kol- leoa's de verbintenissen onder de voe- te hebt geloopen, die u tegenover de dienaars van den staat hebt aange gaan.» Deze enkele overwegingen zullen van aard zijn om het volle licht te wer pen op de ontwikkeling vÉtn de jong ste politieke gebeurtenissen. Wij kunnen daarbij verwijzen naar een alinea van het verslag van de «Société générale», waaraan wij onze vorige kroniek hebben gewijd, in be doeld alinea, wordt bezwaar gemaakt tegen de automatische aanpassing van de loonen bü de schommelingen van het index-cij.fer van de kleinhandels prijzen. De heeren van de «Société générale» en hun ondergeschikten en medeplich tigen, die de talrijke bedrijven behee- ren welke in het vaarwater van deze maohtige bankonderneming zijn ge raakt, willen de kostprijzen van de Bel gische produktie verminderen. En zij denken weer in de eerste plaast aan de traditioneele sleurmethode van on ze industrieelen: de loondruk. Bij de toepassing van deze metho de, stuiten zij evenwel op een krach tige rem. Na 1935, en vooral na de groote stakingen van 1936, werden in de meeste bedrijven kollektleve over eenkomsten gesloten, waarop de loo nen werden gekoppeld aan het Index cijfer der kleinhandelsprijzen. Deze overeenkomsten schonken de arbeiders een flinken waarborg met het ocg op het behoud van hun wer kelijk loon. In tegenstelling met net nominaal loon, dat uitgedrukt wordt in een be paald aantal frank, welke ook de koop- waarde zij van den frank, drukt het werkelijk loon de waarde uit van een bepaald aantal waren, die, in ver schillende tijdperken, een verschillend aantal frank kunnen vertegenwoordi gen, naar gelang de betrekkelijke waarde van de munt-eenheid of, met andere woorden, naar gelang de wij zigingen die in de kleinhandels prij zen intreden. INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekelilks PER NUMMER 0,60 fr. Voor drie maanden 8.fr Voor één Jaar 32.fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysetraai. 56, Antwerpen. Postcheokrekenlng nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35. Schaap straat, Gent. Poetcheckrekenlng nr. 470.649. Voor de leden van den Boclallatischen Vrijdenkersbond van Gent kost het jaar lijks slechts 20.frank. 62 74 Het werkelijk loon is dus verander lijk naar verhouding tot de munteen heid, waarin het is berekend. Het be staat uit een grooter of kleiner aan tal frank, naarmate de kleinhandels prijzen stijgen of dalen. Het Is onver anderlijk naar verhouding tot het aan tal bepaalde waren, die men er zich kan voor aanschaffen. Het heeft dus een onveranderlijke koopwaarde. Geleerd door de ervaring van de groote ekonomische krisis, hebben de vakvereenigingen hun inspanningen gericht op hej sluiten van overeen komsten, waarbij het werkelijk loon zou worden gehandhaafd, met ande re woroden, waardoor het nominaal loon zou worden aangepast bij de schommelingen van het Indexcijfer van de kleinhandelsprijzen. Wij zijn in een periode getreden, die de arbeiders zal toelaten de betee- kezris van deze overeenkomsten naar volle waarde te schatten. De werkgevers durven het niet goed aan deze overeenkomsten, die hun ver tegenwoordigers vrij hebben gesloten, openlijk aan te vallen. Hier en daar zal er waarschijnlijk wel een worden gevonden die ze niet toepast, vooral als zijn arbeiders niet vereenigd zijn. Maar over het algemeen, zullen de Industrieelen, althans in de huidige omstandigheden, het niet aandurven hun handteekening te verloochenen, vooral daar de arbeiders en hun syndi- katen hun verbintenissen stipt habben nageleefd, zells in tijden van daling v i het index-cijfer, en dus van het nominale loon. De «Société générale» en haar tra wanten zoeken nu naar het middel om werkelijke loonen, en dus de koop kracht van de arbeiders, te verlagen, zonder dat hun de verantwoordelijk heid van de verloochening van hun verbintenissen zou kunnen worden aan gewreven. Daarom beproeven zij den staat te bewegen tot köntraktbreuk tegenover zijn personeel. Deze köntraktbreuk zou de rechtvaardiging zijn van een algs- meenen aanval op de loonovereenkom- st-en. Het is in het licht van voorgaande overwegingen, dat men de jongste po litieke incidenten moet zien. Er breekt weer een tijd voor defen sieve aktie van de arbeidersklasse aan. In zulken tijd, moet deze sterk staan in haar vakvereenigingen. O. D. S. K hoorde reeds meermaals in mijn leven volgende spreuk. Er zijn dingen welke men niet zegt! Ze heelt neg altoos haar gewicht in goud. Het gebeurt veelalwanneer daar van afgeweken wordt, men het ver keerde van de waarheid vertelt, die tot nog meer verkeerde gevolgen aanlei ding geeft, dikwijls heel andere, dan deie welke de steller van dergelyke zaken zelf verwacht. We willen breed zijn door enkel te zeggen, dat «De Tijd» van 16-2-1939 met zijn twee voeten op die baan staat! De gelegenheid daarvoor was het versohijnen y-n een verslag, no pens een onderzoek gedaan door «Het nationaal werk van K.nderwelzijn» welke verscheen in het tijdschrift van voornoemde Instelling. «De Tijd» neemt brokken uit be doeld verslag, en geeft ze weer onder den titel «Treurige toestanden in ge zinnen van geheele of gedeeltelijke werklooeen: opgesmukt met eenige kommentaren van zijnentwege. Het kristen werkersblad heeft daar door de kans laten vliegen oim De- scheiden te zijn en geen ergernis te verwekken, want di ar.n komen bewe ringen voor, welke kiesheidshalve he ter achterwege waren gebleven. Moeten we, door het feit, dat «De Tijd» daarmee op zijn eerste bladzijde prijkt, daaruit afleiden, dat het blad daarmee honderd procent akkoord gaat? Wat ons betreft, teekenen we daurtegen verontwaardigd protest aan, en de bourgeoisie in de eerste plaats zal jubelen, omdat daarin haar oude liedje tegenover de arbeiders en de werkloozen die men reeds voor alles en nog wat uitmaakte, op ander mu ziek getoonzet, weer op de markt ge raakt. Op heel hcoiiimoedigen toon noemt hij deze huichelaar, welke, niettegenstaan de de werkelijke verbetering in den toestand der arbeiders daaruit kon af leiden, dat er geen miserie en bittere ellende meer is in de werkersgetdnnen. «De Tijd» mag zijn hoedje afnemen, kijken wie er onder steekt, en het koni- pliment doorzenden naar de rijke lui van het katholiek blok, waarvan er nog een heelen boel zwanger gaan van voornoemde Idee! Die heeren zullen zich gelasten langs de korte golflengte het over te sturen, aan de monltorl van den liberalen landsraad. We gaan u nu een paar perelkens van bezadigde uitdrukkingen weer geven. uit voornoemd verslag door «De Tijd» overgenomen Ten slotte wijst het enkwest erop, dat geen enkele huisvrouw behoorlijk haar tijd gebruikt, en dat er vele de geringe inkomsten van het gezin in snoeperijen ver kwisten. (onderlijning van ons.) Maar vooral belangrijk is het Gentsohe enkwest waar het da oorzaak naspoort van de armoede in de bezochte gezinnen. De grootste oorzaak ligt in da onbevoegdheid van de huismoeder, die geen gebruik weet te maken van tijd en geld en liever koffie praatjes houdt met de gebuur- vrouwen dan eigen huishouden op te pasesn. (onderlijning van ons). Ja, wrijf maar uw oogen uit ge hebt goed gelezen! Het staat, volgens «De Tijd», die zich dienstbaar gelast het uit te zenden op korte golflengte, al dus ln «Het Tijdschrift van het Natio naal Werk vcor Kinderwelzijn». We betwisten voornoemd werk het recht, dergelijken kletspraat te verkoo- pen, nopens onize arbeidersvrouwen, en we scheren het kristen arbeidersbl.d «De Tijd» over denzelfden kam. Moet zulks mogelijk dienst doen, om een nieuwe hetze op touw te zetten te gen de werkloozen? Voorheen was het ln eersten aanleg de burgerpers die de werkloozen uit kreet voer luiaards, welke hun vette ondersteuning vergooiden aan 't kaart en duivenspel, kinema en drank! Een officieel werk. geholpen deze maal door een kristen arbeldersbladgaat nu de vrouwen der werkloozen te lijve. Ziet ge da r bedoelde vrouwen de pastelbakkerijen afrotsen, met dit reu- zenbedrag der werkloozenvergoeding om het aan snoeperijen te verkwisten? Het is om te laohen ware het niet zoo ergerlijk. We zouden de onderzoekers, en de opstellers van «De Tijd» desaangaande doorslaande bewijzen willen zien leve ren, en als toem at, met de werkloo- zenfortuin een kuur zien ondergaan in een pasteibakkérlj!... En de slimme riken van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn kunnen het eveneens maar beproeven. Het is de werkloozenondersteuning niet die onvoldoende is. maar de on bevoegdheid der huismoeders, die geen weg weten met tijd eh seid, komeere- praatjes houden, n plaats van hun huishouden op te passen en oorzaik zijn hunner armoede. De lasteraars en beschiimpers der werkloozen hebben waardige volgelin gen aangekweekt, die zelfs verder gaan door effenaf de huismoeders der werk loozen op ploertige wijze er bij te sleu ren. Een sohandaal is het. JOS. COOLE. kalmeert alle ongemakken en pijnen, en maakt U 'weer frisch en gezond DE wetenschap heeft bewezen, dat de Nieuwe Vigor vermag het vaatwerk volkomen zuiver te maken door slechts 3 minuten tueeken. Doe een weinig Nieuwen Vigor in het warm water. Dompel daarin de schotels en na 3 minuten weeken zal al het vet verdwenen zijn. Wrijf lichtjes met een doek over de voorwerpen bij het uit het water nemen en spoel ze vlug in warm water, 't Is alGeen spoor van vet meer en uw handen blijven blank en zacht. Koop nog vandaag een pak van dezen wonderbaren Nieuwen Vigor. VG 127 - 0232 6FL SAVÖNNERIES LEVER FRÉRES. BRUXELLES

Voor Allen | 1939 | | pagina 2