r mmm. m a BIJ DE PAUSKEUZE Stemmen uit den vreemde Kou Gevat? Gekonkel en vervalschingen uit vroegere tijden Q c:J fs> üi lij mm iCl Verbond ter verdédiging van het officieel onderwijs in Oost-Vlaanderen NA DEN VELDLOOP WEDSTRIJD TE DOORNIJK DE IXe CROSS VAN "LE PEUPLE,, KENDE EEN OVERWELDIGEND SUKSES RECEPTEN VOOR DE HUISHOUDING Na Schroevenen Van Ruimst, Chapetie op het voorplan iü Stëg O ɧi pllf U w pil LC3J MS §|§f i»®» - ,-': #&$5 kfsfj ill D a3! km -w jM "^Sêt it§ ip mwv töMA «sp in§ Ol -M |Pf Pï# w HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK WAARDE DER KWEEKDUIVINNEN HOE HET GESLACHT DER REISDUIVEN BEPALEN OUDE OF JONGE GRANEN EEN KAMPIOENSCHAP IN DUITSCHLAND GEZONDE JONGEN DE DUIVEN EN HET FORT VAN VAUX DE OLYMPIADE IN 1940 Va-tro-nol ife^llSi 1 $S| k: - 1 - k 5 - Voor Allen - 5 Maart 1939 r aTvZTCSj! i$J»ï r-°vV.'V--_ OT53SSK uT/yz*&Ü •r-ry v7 Socialistische militanten uit het Sudetengebied verjaagd, komen te Antwerpen aan, waar ze enkelen tijd Bullen verblijven alvorens naar Amerika in te schepen. Die moedigen faalden niet. Het socialisme vindt in hen steeds volgelingen. Te Antwerpen vierde men den Vlaamschen letterkundige Lode Baekelmans. Op 't stadhuis werd hij ontvangen en in den stadsschouwburg greep een grootsche akade- mische zitting plaats. - yM-i •zSzztyifz Het Sovjetleger in Rusland richtte groote wedstrijden in onder d? militaire skiloopers. Een der winnende ploegen bij het vertrek voor een langen en zeer moeilijken doorloop. Het seizoen van de arbeidersvoetbalsport is in vollen gang. Een belangrijke match werd gespeeld tusschen de ploeg van Brabant en die van Luik. Brabant won met 32. Het is een feit dat onze arbeiders te weinig als supporters van de arbeiderseport optreden. Toch hebben de teams van de arbeiderssport flinke vorderingen ge maakt en technisch staan de matchen hoog. Kamera den, steunt uw vrienden die aktief aan de arbeiders- sport meedoen. Moedigt hen aan door op de matchen aanwezig te zijn. v, SSflgSi liWvS Sovjetsoldaten krijgen onderrichtingen voor den strijd met de tanks. Deze week stond het konklaaf in het centrum der belangstelling. Als we er hier over schrijven is het niet omdat de nieuwe paus iets met de misdadig heid zou te stellen hebben, maar wel wegens het feit, dat zelfs de heiligste zaken niet ontzien werden door de heeren ,die gewoonlijk de triestige eer dezer rubriek genieten. We zullen hier niet de histories op halen der Borgia's en andere weinig eerbare seigneurs van hetzelfde allooi, omdat we onze kathoüeken niet te zeer willen prikkelen. Deze pijnlijke zaken zijn acihter den rug, evenals de tijden, toen het konklaaf schandelijk beïnvloedt werd door de machtigen der aarde of door de misdadige intri ganten der kerk, die deze laatste meer kwaad dan goed deden. We zullen het hier dan ook niet hebben over de periode ,die nog vóór dat het konklaaf in voege kwam, bij zonder woelig was, wat de pauskeuze aangaat. In de tiende eeuw hadden de Tos- kaansche princessen Theodora en M.raza zoo'n schandelijken invloed op de kerk en op een paar pausen (Jo hannes X en Johannes XI) dat het best mogelijk is dat daarin de oor sprong dient gezocht te worden van de legende of het feit der papesse Jeanne, een vrouw ,die zich tot paus zou hebben laten uitroepen en tijdens een processie in volle straat zou beval len zijn. Het konklaaf, t. t. z. de ver- kiezimgimethode <|f;r pausen, kwam pas door het tweede koncilie van La- teraan (1274) in zwang. Na den dood van Clementius IV in 1268 konden de kardinalen maar niet tot overeenkomst geraken cm een nieuwen paus aan te duiden, zoodat de goeverneur van Viterbo de plaats in deze stad, waar de kardinalen wa ren bijeengekomen, deed bewaken en afsperren. De prinsen der kerk zaten als het ware gevangen en moesten er wel toe besluiten een keuze te doen. Aldus werd paus Gregorius X verkozen. Hij maakte er een wet van, dat in de toekomst de pausen zouden verkozen worden op een gelijkaardige manier: door kardinalen, die in stren ge afzondering van de buitenwereld, onderling zoolang zouden beraadsla gen, tot zij zich eindelijk akkoord stel den. En om hun den lust te ontnemen lang te kibbelen, zou hun voedsel in hun gevangenschap ook geleidelijk ver minderen, aoodat na den achtsten dag zij niets anders meer zouden krijgen dan brood en wijn. Deze praktijken zijn mettertijd eenigszins gewijzigd geworden en men mag wel aannemen dat de kerk te huidigen dage zoozeer is geëvolu eerd, dat de kardinalen zelf de eersten zijn, die weten dat ze er alle baat bij hebben de verdeeldheid in de geeste lijke wereld te verduiken en door een snelle pauskeuze den indruk te ver wekken dat de Roomsch-katholieke godsdienst het goed stelt en geen kri- sis meer doormaakt als in den tijd toen men een kardinaal verkoos, die zioh op krukken voortsleepte, in de hoop dat deze nieuwe opvolger van Petrus spoedig zou sterven en men den strijd om de tiara dan in betere voor waarden zou kunnen heraanpakken. Toch blijven nog veel mysterieuze en minder geheimzinnige invloeden van tel in het gemoderniseerde kon klaaf, waar alles, volgens de eeuwen oude voorschriften in het geheim zou moeten gebeuren. Zullen de misdadige machinaties van het fascisme thans geen invloed hebben gehad? Het is niet uitgesloten dat later daarover wel een of ander uitlekt. Bij de vraag wie de opvolger van Pius XI zijn zou, werd weer veel gewag gemaakt van de voorspelling van den Ierschen bisschop Malachia, die in de Xlle eeuw leefde en een dokument zou hebben achtergelaten, waarin hij voor de komende pausen een typische spreuk voorspelde, toe passelijk op ieder van hen. De pro fetie van Malachia begint van 1143. Ze kondikt 268 pausen aan, waarna de wereld zou vergaan, zoo ingeveer in het jaar tweeduizend... Voor iederen paus wordt een leuze of kenspreuk opgegeven. Sommige de zer voorspellingen zijn wonderlijk uit gevallen. Vooral de eerste. Celestlnus II, tijdgenoot van Mala chia heette Guy du Chatel en was ge boren te Tiferna op den Tiber. In de voorspelling werd hij aangeduid met de woorden: «Ez castro Tiberis» (van het kasteel van den Tiber). Zijn opvolger Lucius II (1144) had tot leuze; Inimicus expulsus» (ver jaagde vijand)wat eenvoudig de naam is zijner familie Caccia-Nemici uit Bo logna. De volgende, Eugenius III (1145) werd bestempeld als «Ex magni- tudine montis». Hij was inderdaad ge boren te Montemagno (de groote berg) nabij Pisa. Het geheim van al deze wonderlijk goed uitgevallen voorspel lingen zit hem invoudig hierin, dat de profetie, die aan Malachia werd toegeschreven, slechts een vervalsching is! Het zou een Waalsche Benediktijner zijn, Arnaud van Wione, die in de ab dij van den Cassinberg het dokument van den Ierschen bisschop uitvond rond de jaren 1580. De Waalsche mon nik was een geleerd en schrander man, met veel fantasie en waarschijnlijk weinig skrupules. Hij was een partij ganger van den kardinaal Simoncelli van Orviets en toen na den dood van Sixtus V een nieuwe paus moest ge kozen worden, had Arnaud van Wione er niets beters op gevonden om zijn vriend den kardinaal te doen verkie zen dan de vervalsching uit te den ken en aldus de kardinalen In hun keuze te beïnvloeden. Het was inderdaad gemakkelijk voor den monnik, die de geschiedenis ken de van al de voorgaande pausen, om een lijst met passende spreuken op te maken voor diegenen, die sinds Ma lachia, aan wien de profetie zou toe geschreven worden, den Heiligen Stoel hadden bekleed. Het voornaamste voor den verval- scher was echter dat hij tusschen de spreuken der overleden en toekomsti ge pausen er een moest tusschen voe gen, die op zijn vriend sloeg. De monnik was dan ook zoo naïef in zijn anders nogal ingewikkelde lijst voor de periode van zijn tijd al te duidelijk den persoon te vernoemen van kardi naal Simoncelli. De tijdgenooten van den behendi- gen Waalschen Benediktijner lieten zich echter aan dat spelletje niet van gen. Ze stonden meer dan sceptisch tegenover die plots ontdekte profetie van den reeds vier eeuwen overleden Malachia en het was Simoncelli niet, die tot paus werd verkozen, maar wel kardinaal Castagna, die den naam aannam van Urbanus VII. Hoe vanzelfsprekend he„ ook was, dat de leuzen, die Arnaud van Wione gegeven had aan de pausen, die hem sedert 1143 voorafgegaan waren, toch mag het verwonderlijk heeten, dat vele zijner fantastisch voorspelde spreuken op) de toekomstige pausen toch veelal juist zijn uitgevallen. Van daar dat die vervalsching niet geheel en al in de vergetelheid geraakte, maar nog af en toe als een kuriosum wordt aangestipt. Voor vijf pausen uit de XlXe eeuw vielen de profetieën bijzonder goed uit Pius XI, werd gekenmerkt als «Fi- aes intrepida» (het onverschrokken ge loof), en dit past wel zeker voor den p>aus, die de Romeinsche kwestie op te lossen had en moedig strijd voerde tegen het nationaal-socialisme en het racisme. Vóór hem was Benedictus XV begif tigd geworden met de profetie «Religio depopulata. (ontvolkte godsdienst) hetgeen men inderdaad een juiste ka rakteristiek kon noemen voor den paus, die den grooten oorlog kende. Leo XlIIe heette in de voorspelling «Lumen de Coelo» (licht van den he mel). In zijn familiewapen komt in derdaad een komeet voor. Wat Pius IX betreft, hij werd ge- teekend met «Crux de Cruce. (het kruis, de beproeving). En inderdaad, Pi-us IX kende de gTootste beproe ving toen den 20n September 1870 de Italiaansche troepen de Porta Pia inbeukten en den paus beroofden van dit wereldlijk patrimonium. In 1831 zetelde het konklaaf reeds gedurende 62 dagen toen de kardi nalen overeenkwamen de eenvoudige 66-jarige kardinaal Barthelemy Ca- pellari tot paus te verkiezen. Deze kar dinaal behoorde tot een orde, die haar zetel had in Toscana, namelijk in het stadje Poppi, beroemd door de ba den van Mog.giona. Deze paus werd in de «profetie van Malachia. aange duid als «De balneis Estrurioe., wat zeggen wil: hij die komt van de baden van Toscana. Zoo klopte ook de pro fetie dus wonderwel voor Gregorius Vie. De nieuwe paus, no 261 op de lijst der profetie, staat vermeld met de leus van Pastor Angelicas en zou bij gevolg een engelachtige herder moe ten zijn. De voorspelling is echter on beduidend en zou wel op iederen paus kunnen toepasselijk zijn. Toch leeren we uit dit alles, dat de Waalsche monnik, die zoo handig de vervalsching ineenzette, dikwijls den nagel op den kop sloeg en het toeval hem dus bijzonder gunstig was. Laten we echter hopen, dat hij zich des te deerlijker heeft vergist waar hij het heeft over het naderend einde van de wereld. De laatste der door hem opgegeven pausen zou Petrus II hee ten, Rome zien verwoesten en het laat ste oordeel meemaken.. Van al die rampen blijven wij liefst verschoond! En wie er schrik voor heeft kan best met ons den nieuwen paus een lang leven wenschen evenals de enkele anderen, die hem op te vol gen hebben volgens den merkwaardigen farceur Arnaud van Wione, die een beetje te veel op het bijgeloof en de lichtgeloovigheid zijner tijdgenooten had gerekend! NICK. De ideale duivin. volgens F. W. Marriott, in de «British Homing Wold» voor den kweek is de idéale duivin voor de vluchten. Er zijn personen die beweren dat een kloeke duivin een uitstekende kweekster uitmaakt, 't fs een verkeerde gedachte. De moeders van mijne beste reizigers waren geen kloeke duivinnen. Verre van daar, 't waren veeleer kleine of middelma tige. De waarde eener groote duivin voor de voortzetting werd overroepen. Het geslacht eener duif aanduiden, indien men ze mag nagaan op het hok zelve, is niet moeilijk, zegt de «Nederlandeche Postduif». De duiver onderscheidt zich door zijn levendigheid. Hij zoekt een rust- roekje waarnaar hij tocht zijn dui vin te lokken door een aanhoudend ge ronk. Hij brengt hulde aan de duivin door kringen rondom haar te beschrij ven, ronkende, sleepstaartcnde en ge durig den kop buigende. De duivin is kalmer. Haar zachte stem laat ze gewoonlijk maar hooren als ze haar nest verdedigt tegen een indringer. Het feit dat een duivin een platteren kop heeft dan een dui ver, kan ook als aanwijzing dienen. Een ander kenteeken is de opening van de vork, die bij den duiver veel nauwer is dan by de duivin. Roode zandvalke en witgekleurde duivers hebben zwarte lijnen of vlek ken in de staar tpennen. Niettegen staande is de bepaling van 't geslacht niet germakkelyk, vooral als men het met jonge duiven te doen heeft en daarom ook leest men gewoonlijk in de programma's van verkoopingen «Het geslacht der jongen is niet ge waarborgd». De «American Racing Pigeon News» herinnert de vraag, die dikwijls opge worpen wordt: Moet de voorkeur ge geven worden aan oude of aan jonge granen? Vroeger en nog heden gaven tal van liefhebbers de voorkeur aan oude granen in goede voorwaarden bewaard. 't Is een verkeerde gedachte. De ex- perten zijn akkoord dat de nieuwe granen rijker zyn in vitaminen, die onontbeerlijke elementen voor gezond heid en kracht en dan ook ver te verkiezen zyn op de oude granen. De federatie van Aken bevat 33 mratschappyen en ongeveer 500 leden. Vlug!—een paar van deze nieuwe druppels in ieder neusgat De benauwdheid en prikkeling -J" 'leid Telkenjare zijn er twee kampioen schappen op de volgende basis inge- rioht: 1. aan het grootste getal prijzen, percentgewijze gerekend, voor de lief hebbers, die minstens honderd duiven in de prijsrvlucht hebben geteekend. 2. aan den schoonsten uitslag met tien duiven, waaronder vijf jaarlin gen, en aangeduid vóór 't begin van 't vlucht6eizioen. De «Zeitung für Bieventaufoe» heeft er op gewezen dat het eerste dier twee kampioenschappen werd behaald door genaamde Bleiliefens, oud 62 jaar en liefhebber sedert 50 jaar, zulks met 103 geteekende duiven waarmede 52 pryzen werden gewonnen, derhalve 50,48 per honderd. Zyn vader maakte van af 1867 schoo- ne uitslagen in de maatschappij «iL'Union» te Aken, welke op heden reeds negentig jaar bestaat. De Engelsche liefhebber Squills !n «The Racing Pigeons». De eerste les welke een beginner te leeren heeft, zoo hy wenscht een stam te vormen of zoo hy sukses wenscht te bekomen op prijskampen is gezonde jongen te kun nen kweeken. Ge moogt de beste grondvester ter wereld hebben, ge moogt vertrekken met de fijnste en verstandigste stam men, al uw werk zal ydel zyn als de jongen niet goed opkomen. Luitenant Kolonel Raynal, de held haftige verdediger van het fort Vaux by Verduin is enkele weken geleden overleden. Het was een overtuige aan hanger om in de legerdiensten reis duiven te gebruiken, die immers Ver dun gered en dus den oorlog 1914-18 gewonnen hebben. De duiven zyn de beste en zekerste verbindingsagenten en dat vooral wanneer het gevaar het nijpends te is, hield hy niet op by elke gelegenheid te verklaren. De Zeitung für Brieventaube, meldt dat er in 't Hotel Dreesen te Godes- berg, bekend door de zoo belangijrke byeenkomst van Chamberlain en Hit- Ier, door de vertegenwoordigers der duivenliefhebibers uit de verschillende landen, in kongres vereenigd, beslo ten werd de eerstvolgende internatio nale tentoonstelling te houden in En geland, zoo dit land aanvaard. Er zal gekeurd worden volgens den standaard evenals in 1938 te Brussel en 1939 te Keulen. Het werk der keurders zal echter niet ineens doorgaan maar wel in twee zittingen, 's voonmiddaos en 's na middags, zooda.t de duiven een rust poos zullen hebben om zich te herstel len van 't gedurig in handen nemen. De heer Martens van Brussel werd als voorzitter aangeduid. verdwijnen Uw hoofd is weer helder en de verkoudheid is meestal in de kiem gesmoord. 4% WW Nu we de gelegenheid hebben nog beter dan vroeger de toestanden onzer off. Scholen na te gaan, geraken we meer en meer overtuigd, dat het de vrijzinnigen zijn, die gelijkheid op »choolgebied nodig hebben. Voornamelijk als we de gebouwen zien, waarin de Staat het eigen onder wys durft geven en we daartegenover de paleizen zien der heeren die om gelijkheid schreeuwen inzake school kwestie, schudden we knarsetanden het hoofd en vragen ons af of het niet de plicht is der openbare besturen in de eerste plaats vor eigen behoorlijke lokalen te beschikken, dan vooraf het geld naar de overzyde te werpen. We hebben met leedwezen de ver slagen over een drietal off. scholen ontvangen, omdat het ons pyn doet z/nulke toestanden te moeten vast stellen, doch daartegenover zullen we met onuitsprekelijk genoegen de vry- zinnige bladen bedanken, die ons de gelegenheid geven de feiten door de openbare opinie te laten beoordeelen. Zeggen we vandaag een woordje over de Ryksmiddelbare school te Oude naarde, die waarschynlijk, op dit oogenblik, er het beste voorstaat. Jarenlang hebben daar de verdedi gers van het off. onderwys geyverd om een officieel gesticht te bekomen. Eindelijk, in Augustus van vorig jaar mochten de 170 Ingeschreven leerlin gen hun intrede doen in ongezonde en ongeschikte lokalen 2 buizen op 15 minuten van elkaar gelegen. De pacht van het eene huis vervalt in Augustus 1939. Er dient dus gezocht naar een ander lokaal. De tweede wo ning, waarin 3 klassen zyn van onge veer 70 m3 ruimte, met ieder een 40-tal leerlingen, is bouwvallig. Loka len voor turnoefeningen, teekenen enz. zy<n er niet. De vrienden van het off. onderwys vragen zich bekommerd af Wat zal er gebeuren bij een vermeerdering der schoolbevolking Verscheidene voor stellen werden aan de hoogere over heid onderworpen. De heer minister van Openbaar Onderwys heeft onlangs laten weten, dat de zaak binnenkort ter plaatse zal onderzocht worden. We hopen, dat weldra aan deze dringende kwestie een uitstekende oplossing zal worden gegeven. Het Ware de beste en welverdiende belooning voor de ver dedigers van het off. onderwys aldaar en vanwege den staat de vervulling van haar plicht jegens de ouders dier leerlingen, die meer dan een prachtig voorbeeld geven van gehechtheid aan het openbaar onderwys, door In af wachting van beters, ons onderwys In zulke slechte toestanden te verkiezen boven dit in de weelderige gebouwen van de vrye school. Geachte ouders en waarde vrienden! Dank voor uw houding en handelwy- ze! Dat we weldra samen mogen feest vieren in een puik gebouw, is den wensch van alle verdedigers van het het Oostvlaamsch Verbond in het by- off. onderwys in 't algemeen en van zonder. DE NEEF. Onze veldloopers zijn volop in train ning met het cag op de a.s. kampioen schappen en verder op den internatio nalen vier- en vyf landenwedstryd, die als de clou van het seizoen mag doorgaan. Tot nog toe waren twee loopers op het voorplan geschoven. Het waren de Unionist Schroeven en de Buffalo- man Van Rumst. De eerste wedstryden van het sei zoen, werden door een van beide as sen gewonnen. Naarmate echter het seizoen vorderde kwam hier en daar reeds een ander looper opduiken. Nog kort geleden was het de Antwerpenaar Oh-pelle. dezelfde die vorig jaar zoo ophefmakend te werk ging in de «Cross der Naties». Ohapelle, die het seizoen niet bijs ter schitterend inzette, meermaals zelfs cp gaf, komt nu een vorm te vin den, die werkelijk verrast. Na zijn sukses te Oudenaarde, waar hy op byna onbetwistbare wijze wist te zegevieren van Van Rumst en Schroe ven om maar beide kampioenen te ver noemen. zag men den sinjoor opnieuw den slag thuis halen te Doornyk, waar hij zeker de beste loopers, Schroeven en Van Rumst meegerekend, ver ach ter zich liet. Meteen was weer alle aandacht op hem gevestigd. In den veldloop te Doornijk legde Chapelle werkelyk een kampioenen- vorm aan den dag. zoodat hij voor het oogenblik zeker de beste man on der onze veldloopers is. Fr is hier geen tegenspraak te ver wachten. Schroeven, tiweede, gaf zeker die impressie niet die men van hem ver wachtte, or.geveer twee maanden ge leden. Velen meenen zelfs dat de Unio nist vermoeid is en stellig rust nemen mag wil hij nog schitteren boven Cha^ pelle. Van Rumst moest zich tevreden stel len met een magere zesde plaats. Het is waar dat hij een ere verkoud eid opliep voor hy de «Cross van l'Auto» gir.g winnen. Het blykt ook dat hy niet de volle maat van zyn eigenschap pen en kunnen gaf. Maar dat is klets praat. Een kampioen als Van Rumst laat zich niet op een 7en n.ng brengen als hij eerste of tweede eindigen ka We meenen dat Van Rumst evenals Schroeven het seizoen te zwaar heeft ingezet en nu de gevolgen van ver. moeinis kent. Niets bewijst ons echter dat Van Rumst zoowel als Schrceven, Chapelle alleen zullen laten loopen by het be twisten der kampioenschappen. Daar mag men op rekenen. Masr of ze Cha pelle zullen bijhalen betwijfelen wij echter. Te wijzen valt nog op de degelijke prestaties van een Donfut, die bij elke nieuwe gelegenheid bij de allereerste eindigt en van een Debelder, de jong ste revelatie met J. Robert uit Door nijk, die ook getuigenis aflegt vaa flinken vooruitgang. Wat er van zy, wij hebben den in druk dat de e. k. kampioenschappen fel zullen betwist worden en dat ze-kar uit de bekomen uitslagen vaste kan- dida.en zullen kunnen gevonden met het oog op het betwisten van den ver maarden «wedstrijd der Naties.» Tanner. Vorigen Zondag hadden we de tra- ditioneele cross, ingericht door kon- frater «Le Peuple», die eens te meer een schitteren^ sukses kende. Niet, minder dan 200 loopers namen aan de proeven deel, voorbenouden aan pupillen, juniors en seniors, en met een ongewone hardnekkigheid werd om de zege gestreden. By de pupillen bleef Van Wambeke van Sport, Labor Elsene aan de win nende hand, na zich op overtuigende wijze de meerdere van zyn tegenstre vers getoond te hebb n. De 100 meter voorsprong die hy wist te nemen op C-hanaine van Lessen, leveren het ontegensprekelyik bewys dat hy onder alle oogpunten de beste was. Steenhouwer, die stellig geen onbe kende is en reeds he 1 wat fraaie suk- sessen op zijn aktief heeft, zegevierde bij de juniors vóór Van-de Ville, Van den Bosch, Vandenbranden en Ton- deur. Reeds van by den aanvang be- heerschten Steenhouwer en Vande Ville den toestand, en 1:verden dan ook een episch duel, dat tenslotte in het voordeel van eerstgenoemde uit draaide. Beide kranige athleten toon den zich sterk aan elkander gewaagd en beloven stellig voor de toekomst. Bij de seniors bleef De Naye van Es- senbe k den toestand meester, en wist met 100 meter voorsprong als groot triomfator de eindmeet te bereiken. Aanvankelijk bleef de stryd beperkt tot een duel tusschen De Naye en An- hes, maar laatstgenoemde verloor wel dra voeling, terwijl Lansmans, na een mooie krachtinspanning zich op de hoogte van De Naye kon werken. Maar ook di; nieuwe konkurrent kon het hoog tempo van De Naye niet bijhou den, en moest zioh tenslotte met een eervolle tweede plaats tevreden stel len, terwijl Anhes nog voorbijgestoken werd door Kevaert, die aldus 3e werd. Wijzen we er op dat Jumet en E^- sc-henbee-k in de interclubklassem nten de andere cluibs overklasten. Bij de pupillen en seniors zegevierde Jumet vóór Esschenbeek. Bij de juniors ging de clubzege naar Esse hen-beek vóór Jumet. De organisatie van dë diverse wed strijden wss perfekt, zood-at konfrater «Le P- uple. eere haalt van zijn werk. LOUIS. Socialistische arbeiderssportOns zusterorgaan «Le Peuplerichtte zooals elk jaar de groote cross in, die enormen bijval oogstte. Boven ziet men de seniors bij het vertrek; daaronder enkele der flinke loopers; dan de start der juniors, en de overwinnaars (van links naar rechts) Van den Bossche, Steekhouwer en Van de Wiele. Kameraden steunt steeds de arbeiderssport Bereid Uzelf deze siroop tegen valling, hoest en griep. Warm een kwart liter water, voeg er een soeplepel suiker en 30 gram Clbine (dubbel geconcentreerd) by, die gij by Uw apotheker zult vin den. Dooreen mengen tot alles goed is opgelost. Dosis Volwassenen 1 soeplepel; Kinderen van 8 tot 12 jaar 1 dessertlepel; Kinderen van 3 tot 8 jaar 1 koffielepel (steeds na de drie voornaamste maaltyden en vooraleer naar bed te gaan. Knip deze twee receptjes uit steeds Een goed recept tegen rheumatiek en spierpijnen Dit recept is zeer gemakielyk zelf te bereiden. Alles wat gy noodig hebt is een zuivere flesch, 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagio olie (geconcentreerd) die gij bij Uw apotheker kunt verkrijgen. Vermeng de twee bestanddeelea goed door ze flink te schudden. Be vochtig de pynlyke plaatsen met het aldus verkregen liniment, doch vermydt hierby te wryven oi te masseeren. De pyn zal onmiddellijk verdwynen. zij komen in de huishouding te pas. 7580

Voor Allen | 1939 | | pagina 5