AALST Ons koöperatiel hoekje Bonte-Avond V Gemeenteraadszitting van Woensdag t Maart De werkloozensteun ALIO?.... ALIO! HOFSTADE HAELTERT GOUDEN BRUILOFT 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST ONZE STADSPOLITIEK Veraniwoordetyke redaktie: Telefoon 572 JL. GROOTSCHE MILITANTENVERGADERING Grootsche militanten-vergadering Dagorde Verslaggever GUST. BALTHAZAR, ex-minister van Openbare Werken en W erkverschaffing. Voorzitter DE BRUYN PROSPER. Socialistische bestuursleden en militanten, op deze zeer belangrijke vergadering moet elkeen aanwezig zijn. Op deze bijeenkomst zullen plannen gesmeed worden tot uitwerking van een grootscheepsche aktie, tot versterking van het socialistisch strijdleger Socialistische strijdgenooten, Broederlijk. De arr.-sekretaris ALF. BERGHMAN De Bond voor Lucht bescherming EEN DERDE LEERGANG ROODE PIJLTJES ZE ZIJN ZOO KONSEKWENT WAS HET UIT SCHAAMTE 'T EN VLOT NIET ZE ZWIJGEN ALS VERMOORD De heer Gravez, Vlaamsch- nationalistisch senator, Rond de viering van 2 gouden bruiloften DE PROEF SLAAGDE UITSTEKEND WIE REIST ER MEDE STEEDS VOORWAARTS DE WERKLOOZENSTEN HEBT U REEDS KAARTEN VOOR DEN Gew. Sociale school Zondag 5 Maart 1939 Soc. vooruitz. vrouwen AAN ALLE ARBEIDERS VROUWEN Verbond ter verdedi ging van het Off. onderwijs in Oost-Vlaanderen NAAR AALST OP DE PAASCHDAGEN Hier de S. A, V- ONZ EERSTE WANDELING 6 - Voor Allen - 5 Maart 1939 NIEUWS UIT HET ZONDAG 19 Maart te 8 1/2 uur in het «Acht- urenhuis», te Denderleeuw 1. Kompensatiekas voor de niet-loontrekkenden. Verslaggever MAX PATTEET. 2. De politieke toestand. Geen onverschilligheid! Geen verontschuldigin gen! Geen thuisblijvers! De partij roept u dringend op! Toont u paraat en weest op post De heer-m der koncentratie zullen dus de oppositie in den raad ge meendvoeren. De raadszitting van Woensdag ge tuigde dat. In de verklaring van den heer D'Haese, in naam der konoentratie, zit venijn. Op jiet einde van zijn verklaring zei hij wel voor gezamenlijk dj belan gen der stad te dienen; maar wie hem in het begin willen begrijpen heeft, zal het met ons eens zijn: dat de heer D'Haese vlucht» gegegevei he.ft aan zijn haat tegen het demokratisch re gime zelf. Hij drukte op de vlugheid der ge beurtenissen vooral in Spanje om het duidelijk te maken dat het niet zeker was, volgens hem, dat de b Y tuursmeerderheid wel 6 jaar zou besturen. De heer D'Haese verwacht dus... dat de meerderheid door het volk ver kozen zal weggevaagd warden door een diktatoriale strooming misschien a la Staf De Clercq!... Het antwoord van pgt. Rimbaut over de heterogene elementen in den schoot der koncentratie zelf, was goed. De bestuur smeerderheid mag dus van de heeren der koncentratie spelde- prikken verwacfiten. D. heer Bosteels zal naarstig de be langen der patroons verdedigen. Dat heeft hij bewezen met de belasting op het iverkpersoneel te willen doen af schaffen. Mevrouw Gravez heeft bestuurs- ervarehheid opgedaan tijdens haar schep nambt en zal die trachten uit te spelen tegen kameraad Deprez. Van logischen en gezonden praat zal zij niet willen weten, als zij maar den goeden gang der zaken zal kunnen be lemmeren. De zitting van Woensdag heeft be wezen, dat dit haar nochtans geens zins lukken zal. Er is gesproken op hooger vernoem de zitting over den heer Bocqué die volgens de overeenkomst in den schoot der koncentratie zelf al moest gezeteld hebben. Dat de hejr Bocqué nog niet ver schenen is op het stadhuis, is een treffend bewijs dat alles op geen wielkens loopt bij de koncentratie. Wie moet er ontslag geven voor den heer Bocqué? De heer D'Haese hej't gezegd: Hij komt!» Maar cndertusschen verloopt de tijd. En fiet is een publiek geheim, dat ze den heer Hermans, den rexist, het willen doen afstappen hebben. Maar deze rookt nog op zijn gemak zijn sigaret.. alk bJn er en ik blijf er», zegt hij. Rex-Vlaanderen is wel xkapot», maar onze Aalstersohe rexisten zullen daarom hun posities niet verlaten hun aan de hand gedaan door degenen die rex verwe en vo~r de xjine fleur», voor al wat stinkt naar franskiljonisme en zoomeer in Vlaand ren. A. VIJVERMAN. Al de raadsleden waren nu tegen woordig. Dus de heeren van de Kon centratie voelden zich eindelijk ge noopt te verschijnen. En beurtelings hoorden wij de eed afleggingen van de heeren DarckaerL lSchel3haut, Bastiaens, D'Haese en mevrouw Gravez. Ook de Vlaa-msch-Nationalisten, heb- ben dus nu allen getrouwheid geiaworen aan de grondwet en aan de wetten van het Belgischg volk Dat kon er nog al door. Bun.emeester N. els geeft terug le zing van den brlei der hocgere over heid, waarin de eerste zitting goedge keurd wordt. Het is de heer D'Haese die in naam der Konncentratie een zoogezegde ver- klarirg aflegt, waarin hij de proceduur beknibbelt, die gevolgd is bij de sa- menrceping der eerste zitting. In hoogdravende woorden, waarin verdo ken nijid zit, wijst hij op de vlugheid der gebeurtenissen en geeft den in druk dat hy' de ineenstorti.-g der de- mokratische instellingen verbeidt. Hy sleept er daarvoor Spanje by. Tenslotte zegt hij, dat er nu een bestuursmeerderheid is met een sterke oppositie. De oppositie zal ook de be langen der stad dienen. Terwyl de heer D'Haese op de vlug heid der gebeurtenissen wijst, moet hy een s/edi? antwoord encaisseeren van den heer Breckpot, die hem verwijt naar het akkoord met Rex en de plot selinge vernietiging van dit akkoord Kameraad Rimbaut dient vooral den heer D'Haese van antwoord. Hy wijst er op dat de woorden door den heer D'Haese uitgesproken Wat vandaag r.eg waar is, is het morgen niet meer absoluut van pas zijn bij de oppositie. Rimbaut drukt op de verzoening van de twee tegen strijdige elementen in de oppositie Vlaamsch-Nationalisten en Rexisten, en haalt de eigen woorden aan der VTaimsch-Nationalisten, vroeuer te genover Rex uitgesproken: «bat de .Rexisten de fine-fleur zijn van al ■wat stink naar anti-Vlaamsch'eid, an ti-volksheid en naar franskiljonisme in Vlaanderen Rimbaut had liever gehoord van den heer D'Haese waarom er gekoncen- treerd is en ook de stelling van de Vlaamsch-Nationalisten tegenover de houding van Rex in de zaak Martens. Het ware dus ook interessant de leef baarheid der oppositie te onderzoeken. De burgemeester onderlijnt vooral de woorden van den heer D'Haese, daar waar deze spreekt van gezamen lijk de belan. en der stad te dienen en is verheugd een sterke oppositie te hebben voor een goede kor.trole. N-a nog wat over en weer gepraat wordt er overgegaan tot de dagorde. Er fungeeren niet minder dan 18 punten op. die in 't algemeen van administratieven aard zijn. Het zou ors te ver leiden en 't zou ook abso luut v:n geen nut zijn moes.en wij hier een textueel versla,: over geven. Er zijn vele punten bij, die onder de bevoegdheid vallen van het sche penambt van onzen kameraad Deprez. die flink de zaken uitlegt,op de nood zakelijke uitvoeringen wijst en de noo- dige leeningen er vcor vra/gt. De belasting op het te werk gesteld personeel feitelijk een hernieuwing dier belasting kent kritiek vanwe. e de ka>holleken, inzor.der van den a. Bosteels. Er is een schrijven van den katho lieken middenstandsbond en van de handels- en nyverheidsktmer, om die belasting a.f te schaffen. Deze belas- tirg voor den patroon bedraagt 20 fr. per jaar voor een vollen gast en 10 fr. voor een halve gast. dan 40 fr. voor een v-olled'gen bediende en 20 frank voor een halve bediende. Onze kameraden Bomon, Berghman, Laureys, Blanckaert, ere. bewijzen dat de praat van den heer Bosteels, om die belasting af te schaffen, geen steek houdt. Rur,; emeester Nichels maakte van deze gelegenheid gebruik om te zeg gen dat men in princiep tegen iedere belasting wel kon zijn. Hij herinnert er dan aan hoe de opcentiemen vroe ger moesten verhoogd worden en de ze ver.-.ooging toen in 1933 en 1934 door den heer Moeyersoen en ledeu der toenmalige oppositie. Deze belas ting is noodzakelijk. Ook de heer De Stobbeleir doet klaar uitschijnen, dat de stad deze belasting niet missen kan. Op een vraag van, kameraad Lau reys aan pgt. Deprez, schepen van openbare werken, wanneer de zwem kom zou kunnen geopend woTden, antwoordt deze tegen Aalst-kermis. Het oorlogsrumoer in" Oktober 1938 en de vorst hebben dit werk achteruit gehouden. De heer Alfred Kelders zal ,:ehil- digd worden om zijn bewezen diensten voor de st:d. De raad heeft r.og een geheime zit ting. Afdeeling Aalst Het bestuur deelt mede, dat op 8 Maart een derde leergang voor vrij willigers zal aanvangen. De lessenreeks bestaat uit zeven onderwerp:n, ge volgd door een mondelinge ondervra ging tot het bekomen van het brevet en drie praktische oefeningen met masker. Als leeraars tred;n op. Mr. De Bisschop, apotheker, Dr. R. De Cock, geneesheer; Mr. R. Van Dries- sche, bouwkundige en R. Van Cleem- put, leeraar. De lessen zullen plaats hebben in het lokaal van den bond, Keizerlijke Plaats, 17, telkens te 20 uur stipt, den Woensdag en den Vrijdaz. Er zijn reeds veel Ingeschrevenen ,die opge roepen word:n volgens datum van in schrijving. Het is wenschelijk verschil lende vrijwilligers uit een zelfde straat of gebuurte te kunnen vormen. Dit zal ons toelaten onmiddellijk over te gaan tot de inrichting van een aktieve ploeg aldaar. De vrijwilligers moeten zooveel mo gelijk hun eigen huis en gebuurte kun nen bewaken en beschermen. Men schrijve in op het politiebureel. bij de kinderen Troch, Kattestra: t of bij ak tieve leden. Wordt lid van den plaatselijken bond, telp. tot de oprichting van het reuzenwerk: het plaatselijk aktief korps voor luchtbescherming. Het sekretariaat. R. V. C. Wie steeds tracht munt te slaan uit deGrammensbende met hun kladme thode, zijn vooral de V.N.V.-ers. Die Hitlerkneohten hebben zich ja ren recht gehouden met de taalveeten, de dienstweigeraars en allerhande uif- spattingen rond het Vlaamsche taal probleem. Dat alles heeft nochtans niet belft dat de haantjes-vooruit in de V.N.V.- beweging steeds gebruik maken var, Fransche uithangborden, Fransche re- klaam en last not least, Fransche brief wisseling, enz. Kijk. in de Korte Zandstraat, bij de firma Van Herreweghe; Kijk in de Sta tiestraat, bij de Frituur The.\ Op hun vensters of er vóór Fran sche reklaam. Toch ziet men te pas of ten onpas door de Leeuwenvlag wapperen. Zouden de snullen u t de Molen straat dat hun z.n. spitsbroeders niet. eens kunnen op het hart drukken: hun onbegrijpelijke handelwijze Of moeten wij Grammens eens roe pen? De derde gehouden gemeenteraads zitting te Aalst heeft er nog niet toe geleid, al de koncentratieleden op hun post te brengen. Vijf van de elf schitterden nog steeds door afwezigheid. Die menschen moeten verdomd toen geweld -g veel belang stellen in de be som isz«»ken der stad, he?! We zouden hen nochtans zoo graag eens hoeren los komen nebben om- hun sabotage-houding te verrechtvaar. digen. Nu kregen me slechts de nieuwelin gen in 't zicht, met als .groote woord- v erder den expert-financier Calle- baut. Pee, met zijn goede mergpijpe loste geen woord en de man van «Rex- crêveradurfde het slechts aan eens de oogen op te slaan. Ten ware dat M. Hermans reeds zinnens was gevolg te geven aan 't be vel van zijn fiïhrer totaal af te bre ken met de overeenkomst tusschen Rex en V.N.V. In dat geval zal er in de zittingzaal afzonderlijke plaats aan die verschil lende partijafgevaardigden moeten ge geven w.rden. Strijd orgaan der Hitlerknech- ten kondigde reeds meermalen aan dat M. Bocqué, die can zijn te zeer demo- kraat zijn, in eigen partij den stamp van Óen ezel had gekregen, terug zit ting zou nemen in den raad. Hiervan zagen wij nog niets in huis komen. Het ziet er hem zoo uit alsof dat zaakje nog niet in het reine is getrok ken. Wie is nu wel de pers on die voor M. Bocqué de plaats zou moeten rui men? En, wat is de reden dat zulks neg niet is geschied? Het kiezerskorps sprak zich uit.' Alhoewel de V.N.V.-ers steeds be weren geen partij te zijn en gedaan willen maiken met elke partijpolitiek, stellen we hier vast dat cm zuiver «partybelang» er een slachtoffer moet gemaakt worden. Is het M. Herman.s-rexist of een ka tholiek die ,-p het blok meet? Toe, heeren V.N.V.ers, gij die z~è graag met ingebeelde oneeni 1 ?d,n in andere partij n voor den dag komt, zeg-t eens waar het niet vlot. Er zit daar ergens in de bureeler. der V.N.V.-ers een broodschrijver, een man die heel hard kan schreeuwen en roepen. Iemand die heel gaarne jon gleert met wettelijke termen. Die snvi heeft het zoo erg op de zenuwen dat, als er eens iets gebeurt wat naar zijn zin niet is, aan 't kelen gaat wvsr on wettige maatregelen en in zijn ver beelding èn over 't hoofd der katb.- V.N.V.-Bestendige Deputatie én over dit van den ministe. van 8 nn.j.in^ sche Zaken, het uitschreeuwt: het is onwettig en het moet verbroken wor den. Zoo ook te Aalst omtrent de mani,~i waar. p de nisuve gemeenteraad is sa mengeroepen. Al d> t laiwaai en die onnoozele zeever liepen op een sisser uit. Zelfs de g.oote wir -> verloor e: i bij. Ja zelfs zijn pen ms cheert niet meer, w...* dtryd avn verleden we k lazen we er geen gebenedijd woord over. Meer n g. Ze repten zelfs geen woord over de gemeenteraadszitting van Maandag 27 Februari j.l. Een beetje beschaamd zeker over den onnoozel verkondigden riemram die als uitvloeisel van zijn Vlaamsche kuituur en zijn groote edukatie, schopt naar andersdenkenden Iedereen zal zich nog wel de meeting in de zaal Rink herinneren waarop de heeren der k.ncentratie het woord voerden. D heer Gravez, die toch moet door drongen zijn van een hyper-kuhuur, schopte en sloeg daar cp andersden kenden. Waartoe Vlaamsche kuituur a la Vee- en-Vee toch leidt. Neen, lager, geme-ener kan men niet handelen. De eerste, beste lomper.k zou dit niet doen. Verleden Maandag grepen er in onze goede Aalstersche stede de viering van twee gouden bruiloften plaats. Beide familiën, gezien de zeer moei lijke tijdsomstandigheden, besloten deze plechtigheid in gesloten intiemen kring te vieren. Dit belette echter niet dat het stads bestuur de jubilarissen by monde van schepen Bergihman een geschenk liet overhandigen. 's Voormiddags, bij de familie De GorgeLeeman, in de Arfbeidstraat, en 's namiddags bij de familie Clot- manPhlips, KorteKantstraat. Beide jubelvierende koppels waren met hun familie in feestkring. We wenschen de flinke oudjes nog veel aangename en gelukkige jaren op dat het hen gegund weze gezond te blijven om binnen tien jaar hun dia manten bruiloft te vieren. Verleden Maandag vierden de echt- genooten ClotmanPhlips hun gou den bruiloftsfeest. Zij zijn gehuwd den 27n Februari 1889. Frans is geboren den lln Janua ri 1858 en EUza den 7n November 1868. Beiden verkeeren nog in bloeiende gezondheid. Uit hun huwelijk zijn 5 kinderen gesproten: vier zoons en één doch ter. De dochter en één zoon zijn reeds overleden. Wij wenschen het gelukkig paar not vele jaren. Het is reeds lang in de zeden ge drongen onzer hulsmoeders, dat de koöperatief «Vooruit» het beste brood bakt. Talrijk zijn de arbeidersvrouwen die als levensleus hebben genomen, geen ander brood in hun huisgezin te laten binnenkomen dan van de koöperatief «Vooruit». Naar gelang de financieele mogelijk heden onzer getrouwe koöperateurs, zien we ook een groote afname van allerhande kleingoed en fijn gebak. De arbeiders hebben immers ook recht op af en toe een «extraatje». Vooral op feestdagen tracht men iets buitengewoon op tafel te zetten, om aldus den man en de kinderen eens aangenaam te verrassen. Wellicht zal d:t de reden zijn ge weest van den grooten verkoop van de fijne patisserie, tijdens de karnaval- dagen in het café van het Volkshuis. Alhoewel vooraf niet gekend, geno ten onze Gentsche vrienden, met hun patisseriekraam, een buitengewoon sukses. Hiermede hebben de vele koopers kunnen vaststellen dat «Vooruit» ge rust in da le klas van de fijne patisse rie mag gerangschikt worden. De liefhebbers en fijnproevers, die soms zin hebben op een fijne taart, ofwel kleine taartjes, kunnen zulks elke week gerust bestellen bij onze ge won? troodvoerders. Op, Zondag 19 Maart, organiseert het bestuur der koöperatief een reis naar Gent, om er de prachtige koöpe- ratieve tentoonstelling te gaan bezich tigen. Van deze gelegenheid zal gebruik ge maakt worden om al de medereizigers de puike en zeer modern ingerichte bakkerij van «Vooruit» eens te laten bewonderen. Daar de plaatsen heel beperkt zijn raden we de liefhebbers aan zich ten spoedigste te laten inschrijven in he Volkshuis, bureel der kcöperatief. Prijs per persoon: 9,50 frank. Wie reist er mede? Alhoewel de ekonomische krisis loodzwaar drukt op de werkersgezin nen, bereiken we op koöperatief ge bied, dank de intensieve propaganda, die steeds gevoerd vvordt, de beste uitslagen. De led-enaanwinst gaat steeds cre- sendo. Dat verheugt ons, omdat zulks de beste graadmeter is van de klassebe wustwording van het arbeidende volk. En toch zijn we niet voldaan. Onze machtige socialistische partij telt nog zoo enorm veel huisgezinnen die regelmatig hun aankoopen elders doen, dan in onze koöperatieve win kels, alhoewel ze hardnekkige strijders zyn om wat lotsverbetering. Hoe verkeerd, nietwaar? Harden strijd voeren om een dege lijk loon en eens dit bekomen, bij de zen, tegen wie men bestendig moet strijden, om een stukje msnschen- recht, z'.n aankoopen doen en dus meer macht geven aan zijn vijand. Moesten alle arbeiders bewust zijn van het verkeerde en erge gevaar dat hier in schuilt, moesten al de onver- schill.gen tegenover de koöperatieve eens hun plicht begrijpen, wat al voor- deelen en steun zou de koöperatieve niet kunnen gevsn aan de werkers zaak. Helaas, het aantal onverschilligen is toch nog zoo groot. En toch moet er verandering komen. Hoe onverschillig ze ook zijn. Kloppen en blijven kloppen tot we aanhcord worden, omdat we innig overtuigd zijn, dat de plicht van elk werkersgezin is ,zyn -/aren in eigen winikel te keepen. Elk goed socialist is getrouw koöpe- rateur. Van de maand Februari zal uitbe taald w rden In hét Volkshuis, Mo len-Dries. Door Karei Amant Vrijdagnamiddag, van 2 tot 4 uur, de volledige werklooeen zonder inko men; van 4 tot 6 uur, d-e gedeeltsr.'-.; werkloozen die Zaterdag moeten wer ken. Zaterdagmorgen, de volledige met inkomen in h:n gezin. 's Namiddags, van 2 t t 5,30 uur, voor de gedeeltelijke werklo-ozen die meer dan 3 dagen hebben verlet. Maandagnamiddag, van 2 tot 5,30 uur, voor de gdeeltelijke werikloozeu die meer dam 3 dagen hebben verlet. Dinsdagnamiddag, van 3 tot 5.30 u.. voor de gedeeltelijke werklo zen die 3 dagen of minder hebben verlet. Voor de werklieden van de Fabelta, 's morgens van 8,30 tot 9,30 uur en 's namiddags va-n 2 tot 3 uur. Door 't bureel Bomon Vrijdagmorgen, van 10 tot 12 uur, de gedeeltelijke werkloozen z nder in komen, wier naam begint met de let ter A bet en met M, 's Namiddags, van 2 tot 6 uur, dezen wier naam begint met letter E tot en met Z. Zaterdagmorgen, de volledige werk loozen met inkomen in hun gezin, wier naam begint A tot en met Z. 's Namiddags van 2 tot 6 uur, de vTledige werkloozen wier naam be gint met de letter M tot en met Z als ock de gedeeltelijke werkloozen. Bureel metaalbewerkers Vrijdagmorgen, van 2 tot 5 uur, al de volledige werklozen. Zaterdagmorgen en 's namiddags var. 2 tot 5 uur, al de gedeeltelijke werk loozen. Door 't bureel De Prez Zaterdagmorgen, voor de volledige werkloozen. 's Namiddags, van 2 tot 5 u-ur, voor de gedeeltelijke werkloozen. Mazndagnamiddag, van 3 tot 5 uur voor dezen die belet waren den Zater dag te kernen ontvangen. Voor de buitengemeenten De leden van textiel-, leder- en ta- bakibewerkersbonden zullen den werk- 1 ozensteun van Februari uitbetaald worden in de gewone lokalen van hun gemeente. Hofstade, Zaterdagavond, van 7 tot 8 uur. Kameraden W-e herinneren u dat de eerste week van denmaand de nieuwe leden voor de vakb nden ingeschreven worden. Zorgt dat uw vrouwen en kinderen I'd zijn van de soc. vakbonden: spreekt met uwe vrienden opdat zij lid zo: i len worden van de soc. vakbonden. De werklooz n die de werkloozenvergoe- ding ontvangen enwenschen lid te wor den van de soc. vakbonden, kunnen zich deze week laten inschrijven, zij zullen onmiddellijk den werkloozen steun door de soc. vakbonden uitbo- tairld worden. De gedeeltelijke werkloozen die dcor Karei Amant den werkloo zensteun uitbetaald worden en gedu rende de maand Februari 3 of minder dagen hebben verlet, worden verzocht dinsdagnamiddag, van 3 tot 6 uur, in het Volkshuis, hun werkloozensteun te komen ontvangen. Gezien den grooten toeloop op Za terdag en Maandag, en om het nutte loos wachten te voorkomen, werd de maatregel genomen dinsdagnamiddag de leden te betalen die drie of minder dagen hebben verlet. Bedanking welke doorgaat in de feestzaal van het Volkshuis op Woens dag 8 Maart, 7.30 u. EEN EXTRA-PROGRAMMA VOL AFWISSELING Mevrouw HELENE MARECHAL, de gekende artise van Radio- Vlaanderen. Reeds verschillende vrienden ver zochten om haar laatste schlager «The Lambeth Walk». U krijgt hem zeker te hooren Mijnheer PIET V. D. BOSSCHE, humorist. Mejuffer GABY, jeugdige sterdanseres. Tooneelkring en symphonie MULTATULI van Gent. £EN GULLEN LACH. 3 UUR AANGENAME ONTSPANNING Prij zen der plaatsen 3 en 4 fr. De kaarten zijn te bekomen in het Volkshuis» en bij de gekende medewerkers. Het nummeren der plaatsen zal geschieden in het Volkshuis op Zaterdag 4 Maart van 7 tot 9 uur 's avonds en Zondag 5 Maart van 10 tot 12 u. 's morgens. Wie een genoeglijken avond wenscht door te brengen en tevens mee te werken aan een edel doel, late niet na deze extra-vertooning bij te wonen. De opbrengst van deze feestelijkheid wordt gestort in het fonds voor den aankoop van 8 bedden. Te 9 u. 30, Mutualiteitswczen, door pgt. Frans Rimbaut. Te 10 u. 30. Parlementaire «.telsels, door pgt Marcel de Coninck. N. B. Twee dier vier bestelde syllabi zijn aangekomen e,n zullen Zondag in handen worden gesteld van de kursisten. Voor de werklieden van de Fabelta Woensdag van 5 tot 6 uur Nieuwerkerken, Zondagmorgen, te 3 uur. Kerkxken, Zondagmorgen, Lokaal I, t* 10.30 uur; in Lcfeaal II, te 11 uur. Lede, Zondagm rgen, te 8 rnr. Smet-Lede. Zondagmorgen, te 9 u Erpe, Zondagmorgen, te 8 uur. Meire, Zondagmorgen, te 9 uur. Erembodegem, Dinsdagmorgen, te 10,30 uur. De werkloozen worden verzocht hun k'-ntroolkaarten volledig in te vullen, de pensiosnnummers van hen en hun kinderen te vermelden. Wanneer in den loop der maand Februari veranderingen ge-komen zijn. in de samenstelling van het huisgezin, hetzij door huwelijk, geboorte of sterf geval, enz., moet hiervan kennis ge geven worden. Vr.-uwen, zijt ge reeds lid van de Socialistische Vooruitziende Vrouwen1 Neen? Laat u dan in het belang van u zelve en voor het geluk uwer kinde ren, onmiddelyk lid maken dezer or gan satie. De bijdrage is bepaald op 1,25 fr. per week en geeft daarvoor de volgen de vo:rdeelen 1) 206 fr. bij het afsterven van het lid, ten voordeele der erfgenamen, na 1 jaar aansluiting. 2 5 fr. per dag .gedurende hoogstens 6 maanden, indien, men voor ziekte, operatie of voor de gevolgen van ab-» normale zwangerschap in een gasthuis kliniek, prevent rium of sanatorium verblijft, na 6 maanden aanslu'ting. 3 100 fr. vergoeding voor uitzet, by een gebeurlijk verblijf in sanatorium of preventorium. 4. 300 fr. bruidschat, na 3 jaar lid maatschap. 5. 1000 fr. aan de weduwe by het afsterven van den echtgenoot, na 3 jaar lidmaatschap. 6. Kinderuitzet, na 10 maanden aan sluiting. Kosteloos maandblad «De Stem der Vrc-uw». Al de vo rdeelen van de anti-terlng- kas van het Nationaal Verbond van Socialistische mutualiteiten. Kerstfeeot voor. de kinderen. Kindervakanties aan zeer voordee- lige voorwaarden. Vrouwienfees-tein, uitstappen, enz. Daarbij ijvert de Socialistische Vo ruitziende Vrouw» voor de volle dige opvoeding harer leden, voor hare ontvoogding en bewustwording. Het gewest Aalst-Oudenaarde-Ronse opent een wedstrijd voor het aanwer ven van nieuwe leden, van 1 Maart t:t en met 1 Juni. Al wie een nlenv lid aanbrengt heeft reoht op deelneming aan de groote ge westelijke tombola, waarbij talryxe mooie prijzen te winnen zijn. Wie zichzelf als nieuw lid aangeeft, komt ook voor de tomb la in aanmer king. Vrouwen, sluit aan by onze organi satie, verzekert u tegen ziekte, sterf geval en voor het geluk uwer kinde ren. Helpt ons in ons p -gen geluk en welstand te brengen aan de werkende klasse. Voert met ons den strijd tegen den oorlog. Helpt onze beweging ster ker en grooter worden. Laat de afdee ling Aalst in dezen wedstrijd aan der, kop komen! V:or inschrijvingen wende men z'ch tot de bodën van ziekenbond of vak bond, tot de leden of het bes-tuur der Socialistische Vooruitziends Vrouwen. Het bestuur. De familiën Ysebaert, Bellon, De Beul, Sch-ollaert en De Smedt, dan ken. o-m de innige deelneming in den d-iepen rouw die hen treft. De heer Ysebaert was als politie -officier een voorbeeldig dienaar. Trots zijn la-n-gdurige ziekte, deed hij steeds buitengewone krachtinspanningen om onberispelijk zijn dienst te vervullen We buigen nogmaals zeer diep voo zoo een plichtbewust mensch. Dat onze erkentellj-she d en innig- deelneming -een verzachtend; troost weze voor de ngelrtkkige weduwe, zcon aoohter en gansch de familie. De redaktie. De vrienden van het openbaar on derwijs zullen zich de puike manifes taties en de prachtige kongressen her inneren, die de YVestvIaanioche verde digers onzer scholen vorige jaren heb ben ingericht. Deze maal komt de beurt aan Oost- Vlaanderen. Het koördinatiekomi-tc hrudt op FASCHEN een KONGRES in de stad AALST, met mooien finan- eieelen steun en flinke medewerking van het vrijzinnig gemeentebestuur. Aangezien de werkzaamheden van het kongres zullen gepaard gaan met het leggen van den eersten steen het nieuw atheneum aldaar, optocht en feestelijkheden, zal de toeloop voor zeker zeer groot zyn. Daar ook zal overgegaan worden tot de stichting van het algemeen verbond voor gansch Vlaanderen, komen talrijke vrienden uit alle hoeken der provincies. Voorzeker zullen de Oostvlami-ngen niet willen ten achter blijven en in groot getal de vreemde aigevaardig- den ontvangen. Waarde vrienden, er zal gelegenheid zijn deel te nemen aan gezamenlijk noenmaal en fee-'-vond. W"Hr- vn'- gen meer gedetailleerde inlichtingen van het hoofdbestuur. Doch van nu af aan, nemen de verschillende groepen de noodige maatregelen opdat we sa men te Aalst hoogtij vieren. Daar ons provinciaal verbond nog geen jaar bestaat, heeft het bestuur gemeen goed te doen docr te beslissen geen jaarlijksche vergadering te hou den in Mei. aanstaande, doch allen naar AALST uit te noodigen. Wij roepen dus allen toe naar AALST op de PAASCHDAGEN. Een twintigtal Valken waren op post om onze eerste wandeling van het jaar aan te vangen. Alhoewel hier en daar d-on-kere wolken de lucht verduis terden schrikte het ons toch niet af en met kloeken moed vertrokken wij om half tw.e aan het Volkshuis. Met een flinken gang om er de ge- m-aosstem-min; in te krijgen trekken wij 't veld in naar Herdersem. De wind hadden we vlak in ons gezicht maar onze leuze: "Regen wind kan ons niet schelen, wij zijn jong en dat is fijn, werd hier eer aangedaan. Langs smalle wegeltjes trokken wij verder. Onze Valken waren in hun mopjes. Voor de eerste wandeling wilden z'er dan ook van profiteeren. Onderweg gingen we een herberg binnen om «de dorstigen te laven en de hongerigen te spijzen». Allen voerden het 9e punt va-n de Valkenwet uit, dat zegt: «Wij, Roode Valken, gebruiken geen alkohol». Daarna zetten wij onze reis voort naar Wieze. De veld-wegeltjes hadden or.ze voor keur. Door het veld heen, waar de fris- sche wind onze lo-ngen zuivsrde, trok ken wij naar Moorselbosch. Hier werd halt gehuden. Knapzak en vlaggen werden tegen de boomen gezet en spoedig was er geen enkel Valk meer te bespeuren. Nadat ze een kw-artuur gespeeld hadden werd er verz melen gc-biazen en de aftocht werd dan aangevat. Verheugd over de fijne wandeling konden ze hun jeugdig hart niet meer bedwingen, iedereen moest het hoo ren, want onze jeugdliederen kwamen één voor één aan de beurt. Al zingende met fierheid in de stem: «Ja, wij zijn de Roede Valken, wij zijn de arbeidersjeugd», trokken wij het Volkshuis binnen. Eens op onze vergaderplaats geko men vroegen ze allen wanneer de vol gende wandeling zou plaats grijpen. Een bewy's dat ze zich uitstekend vermaakt hebben. Voor de Valken die niet van de par ty' waren, is het dus geraadzaam de volgende maal op post te zijn. «VRIENDSCHAP!» Kermis - Bericht Het feestkomiteit brengt ter kennus van de r..aatechappijen, die feestelijk heden op het kermisprogram-ma wen schen vermeld te zien. dat zij hunne aanvraag dienen te sturen aan den algemeenea sekretaris, heer Karei Van Den Bossche, Kapucienenlaan, 27, of aan den Jeestbesfcuurder, heer Alfred Kelders, Kattestraat, 23, vóór 30 April aanstaande. Later binnengekomen aanvragen zullen niet meer worden aanvaard. Het feestkomiteit. Strijdpenning Als er een paar oudjes r,louwen kan het er soms aardig aan toegaan. Het vrouwtje vroeg den koster te willen getuigen gedurende zijjn oezigheden in de kerk. Wat hy natuurlyk graag deed; want het vrouwtje, uit eerlijke schaamte, vroeg haar schu a. Wel »oor 5 frank doet ge niet veel, dacht de koster en vroeg5 frank 2.00 frank strijdpenning. Maar, leute, daar was leute in het Sint Anneken, op dit feest, en daar om nog 2.00 frank. En omdat het 5 frank juist zou zyn (daarmee doet ge niet veel, hé, koster) doet er en goet ziele n-og 1.00 fr. by. En omdat de verhuizing met Tiene er van boven op zoo goed gegaan is nog 1.00 frank. Een welgelukt feest Verleden Zondag hadden wy ons Ceciliafeest. Ditmaal hebben wy <Jit feest gevierd in intiemen kring zonder een muziekkorps. De kamera den zullen het begrijpen dat het na de verkiezi g een mcedyke tijd is voor de financiën. Een kiesstrijd kost altijd veel. Wij waren zoo met de beste vrienden en pro-pa,.andisten samen. Het ging er heel genoeglijk aan toe. Het eten was goed verzorgd. Na het eten hield kameraad Vijver man een korte toespraak over den po- litieken toestand. Alles verliep in de beste orde. Wij bezitten op onze gemeente een schaar eenvoudige, doch overtuigde socialisten die voor de partij alles zou den doen. r

Voor Allen | 1939 | | pagina 6