Geeraardsberqen Y V NINO VE DENDERLEEUW EREMBODEGEM Duivenmaalschappij Recht voor Allen LEDE WELLE MEIRE Zottegem HEKELGEM Voor otize mutualiteiten SOC. VROUWENBOND IN ONZE KINEMA Leiding Arbeiderssport VREDA ZICHZELF TEGEN WETTEREN KOOPT LOTEN HOEKJE DER VRIENDJES VAN MOEDER SAROV Van samenwerking en nog wat TOONEELAVOND ROBIJN DER BOSSCHEN Grootsch zangfeest PRACHTIG KABARETFEEST Onze gemeentepolitiek De heer Henri Huyle- broeck van Ter joden spreekt ons over de loonen van zijn arbeiders S. V, V. STEUN VOOR SPANJE En nu vooruit 7 - Voor Allen - 5 Maart 1939 ARRONDISSEMENT AALST Het ie onze lezers niet ontgaan, de pci/ngen die de Ziekenbond in 't werk steflst teneinde toe te laten aan al de letten zich te kunnen doen verzorgen door onze eigen geneesheeren en onze raadplegingen voor zuigelingen. Velen onder ons beseffen nog niet goed wat er reeds tot stand is ge bracht. Wanneer men maar even terugdenkt aan vroegere tijden, fan de ellendige toestanden die dan heerschten, aan de lange werkdagen in deels ongezonde weria uizen aan karige loonen. In dien zulke gezinnen door ziekte getrof fen werden, dan waren deze menschen aan hun lot overgelaten, daar zij niet altijd over de noodige geldmiddelen beschikten een dokter te ra dplegen. Dank zij het ontstaan van de socia listische partij is er stilaan een einde aan deze toestanden gek:-men. De arbeiders, zioh -bewust voelende van hun macht,, gingen over tot de verbetering van hun bestaan. Dank zij de:e mannen, d nk zij hun volharding, hun strijd, hun lijden, hebben wij nu een men i;h waardig bestaan gevonden, waar zij niet alleen bescherming bie den bij uitbuiting of werkloosheid, maar waar ook de moderne genees kunde in ons bereik gesteld wordt Bedenk dit gced, gij die nog niet aangesloten zijt, ziet er de voordeelen van in, wordt lid der soc. mutualitei ten. Het schry-verskomiteit. Waarheen op 24 Maart 1939 AANDEELHOUDERS en SPAAR DERS? Naar de st -tutaire algemeene vergadering der koöperatietf. Aan de leden van het schrijverskomiteit Op Zondag, 12 Maart, te 10 uur 's morgens in de wachtz al, vergadering van het schrijverskomiteit, om de toe komstige onderwerpen te bespreken en te verdeel en. Allen op post! Aan het bestuur der P.C. Dinsdag a.s. 7 Maart, bijzondere vergadering voor alle bestuursleden der P. C. en SAROV, om het gezamenlijk feest te bespreken. S. M. De Verbroedering Gateaux voor de Foor Een voorraad gateaux van alle prij zen zijn ingelegd in onzen winkel. Ér zijn er van ale smaken en pryzen', en zyn te bekomen van zaterdagmorgen Wie geen bestelling op voorhand heeft gedaan en er ook verlangt moet zich dus maar haasten er nog tijdig bij te zijn. Vraagt inlichtingen over prijzen en hoedanigheid aan dc-.en cue er reeas van gekocht hebben, en ge zult zien dat het geen. bluf is. m Foore-bals Op Zondag 5 Ma-rt, van 5 uur af, GROOT QEPRIVEERiD FOORBAL, aan een algemeene inkom-prijs van 2.50 fr. Maandag 6 Maart, van 11 uur af en verder gansch den dag, BAL met het zelfde orkest aan een algemeenen in- komprys van 1 fr. Versterkt orkest. Nleu-wste arii's. Allerfijnste dranken. Op Zondag 12 Maart viert de Socia listische Vrouwengroep -van Geeraards- bergen haar 300ste lid. Gansch het veriocpen jaar is er gewerkt en gepro pageerd om tot dien uitslag te gera ken. Het voogopgestelde doel was stout, dooh als ae vrouwen zich iets in het hoofd stellen, d n zit het niet elders. Daarom verwachten we Zondag 12 Maart al onze gezellinnen om deze ge beurtenis te vieren. Regeling van de feestviering Bijeenkomst te 2.30 -u. in het Volks huis. Uitstap met muziekkorps door de stad. Daarna, kotlief eest, gezeiii-g samenzijn, zang en dans. Hallo, gezellinnen, deze dag is onze juibeldag, de lang verbeide d- g; de dag van ons 300ste Ld. Geen enkele tJiu-is- blijfster, allen mede in den optocht achter onze roode vlag, en daarna vie ren we feest zooals alleen vrouwen dat kunnen. Claes Mathüde. Het programma dat deze week aan geboden wordt is er nogmaals een waarvan de bijval bij voorbaat verze kerd is. Hoe zou het anders kunnen wanneer de hoofdfilm er een is ver tolkt door Erich von Stroheim. Voegen wy er bij dat bovendien het scenario van deze film -gegrondvest is op een ware geschieden.s van bespieding ge beurd tijdens den grooten oorlog; geen wonder dat we kennis maken met Mata Hari. Deze film heeft als titel: Marthe Richard, de bespiedster. De hoofdrol wordt uitgebeeld door Edwigo Feuil- lère. De tweede film brengt ons Rudolf Valentino. Wat, tien jaar na zyn d-ood nog een film van hem? Ja zeker, men heeft ind-erda d de gelukkige gedachte gehad, een zijner beste filmen De Zoon van den Sheik terug uit te brengen, en een passende sonorisatie by te voegen en daaraan is het te danken dat de jeugd van vandi iag een film zal kunnen zien, die tien jaar geleden ophef maakte. Rud-ol-f Valentino verschijnt dus weer op het witte doek en wij twijfelen er geen oogenfolik aaih dat onze trouwe bezoekers er ons dankbaar zullen om eyn. Toekomende week de uitstekende film «L'Esplonne de Castille», met Jeannette MLc Donald. S. M. Verbroedering Ter gelegenheid van de foorfeesten, zullen onze voerlieden Maandag 6 Maart geen brood uitvoeren. Onze kliënten worden dus verzocht heden Zaterdag brood te nemen voor drie dagen. Door de zorgen der «Soc. Studie- en Aktiekring» zal van deze maand af het maandblad «Leiding» ter inzage liggen van alle leden, in het bureel Van kam. A. Monnier. Terzelfdertijd zal ln de boekerij een exemplaar toegevoegd worden aan de kollektie. Laat ons hopen dat dit voor alle leer gierigen Uiterst leerzaam blad een war me belangstelling zal kennen. Ondanks de tegenslagen welke dit jaar Vredi overkwam, weten toch onze in lyn" gestelde jongens met den moed der wanhoop te strijden voor de c-ve.- winning. Dit hebben zij Zondag nog bewezen, ftiet de sterke ploeg van Wetteren bei de punten te ontfutselen. Ondanks alles dus wil Vreda dit seizoen goed sluiten en dit zullen zij Zondag a.s. nog wel bewijzeïi tegen Aalst. Over de match tegen Wettenen zui len wij niet verder uitwijden, gezien daarover r-eeds voldoende is versche nen in «V-coruit». Toch kunnen wij niet nalaten, al onze jongens in blok te vernoemen voor hun kranig optreden. Spijtig, dat deze zelfde ij-ver niet te bespeuren valt bij onze supporters. K. nieraden, sportliefhebbers, gij wel ke in de goede dagen mede hebt ge jubeld over de suksessen van Vreda, vergeet niet dat in moeilijke omstan digheden uw hulp n-cg meer gedienstig is. Hoe moeilijker de periode is, hoe meer steun gij moet verleenen. Bewijst heden Zondag dat gij dit begrijpt en allen als een man naar het Vreda-ter- rein om ooggetuige te zijn van de laatste kapitale Derbymatch van Vre- dv. D. A. Zondag a.s., 5 Maart, te 2 uur, ter gelegenheid der foor, als laatste match van Vreda voor het kampioenschap le Afdeelin-g, de kapitale Derby Vreda- Aalst. Voor deze gelegenheid zal Vreda zijn sterkste ploeg kunnen in lijn stellen, gezien al onze jongens nu genezen zijn. Zal Vredv er in slagen, deze derby te winnen? Zoo ja. dan komen zij twee plaatsen vooruit in de algemeene klasseering. Wij hopen, dat het naarstig streven onzer jon. ens z;-l beloond worden, dat sportief zal gestreden wurden voor de overwinning en dat de besten 't halen. Wij hopen, dat alle sportliefhebbers en partygenooten dezen wedstrijd zullen by-wonen om onze jongens sportief aan te moedigen. De n-juinen komen oo-k met een grcote schaar supporters af. Begin te 2 uur. Leden 1 fr., niet-leden 2 fr. onzer groote Vreda-tombola Gewestelijke Sociale School Na een korte rust, wordt heden Za terdag 4 Maart, te 7 u-ur stipt, de reeks kursussen dus voortgezet. Op het programma staat de vijfde en laatste les in Ekonomische aard rijkskunde door kd Bourgain. Allen stipt op post. De schoolraad. Verkrijgbaar Bij kameraad A. Coppez, vollende brochuren, die in het bezit moeten zijn vari alle militanten Taalzuivering aan 1 fr.; Deimokratie en socialisme aan 2,50 fr. De Belgische arbeidersbeweging, 5 fr. De koöperatie, 2 fr.; Kontrole en nationalisatie der oor logsindustrie 2,50 fr. Abonneert u op «Wil én weg». Prijs per abonnement voor één jaar 5 fr. Krakelingen Het traditioneele feest der Krakelin gen is, bulten alle verwachtingen, be gunstigd -geweest met een uitstekend weertje. Er was natuurlijk veel volk. De openbare plaatsen zijn goed bezet met allerhande footgedoe; ook daar veel beweging, ma r indien once eer ste indruk Juist is, weinig verteer, ook ln de café's. Laat ons hopen, dat Eersten Toog beter zijn zal. Plaats van tijdelijke bediende sekretariaat Wedde 12.000 fr, Voorwaarden: oud 30 jaar (35 j. gely-kgestelden met oud-strijders) Voldaan militaire dienst, lager middelbaar onderwijs. Machine schrift, Vraag indienen vóór 10 Maart. De d.d. Sekretaris, Et. Achertgael. De burgemeester en schepenen z G. De Nauw. Kameraadjes, de Foor ls voor leder een, en dus ook voor ons. Daarvoor zullen wij toekomenden Zondag niet vergaderen. Maar van n-u- af roepen we u op voor onze belangrijke bijeenkomst die zal plaats hebben op 12 Maart, te 10 1/2 uur. Op de d gorde van die vergadering staan 1. Herkiezing van ons bestuur; 2. Beoordeeling van dé opstellen van onzen prijskamp. 3. Allerlei. We herinneren u aan onze opstel prijskamp. Het gaat er om in een op stel uw gedachten uiDien te zetten over «Het kinderuurtje van Moeder Sarov». Schoone -boeken zijn als prij zen aangeschaft. Men geeft zijn opstellen af bij Her in n Patteet of op de vergadering van 12 Maart. DaAag! Een clublid. Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Clement Bau- wens, Nederboelaere, en Angèle Thien- pont, Edingsohestraat. Marcel De Galan, Bokerstraat en Marguerite Ti- nel, Karmelietenstraat. GEBOORTEN. Jacki Matthys, St. Annastraat. Monique V-n Muylem, Statieplein. Mare Vlassenbrcek, Idegem. Maria De-witte, Lessensohe- straat. André Mignon, Moerbeke. OVERLIJDENS. Marie Vander Haegen, oud 71 j., vrou-w Theophile Pion, KI. Karmelietenstraat. Victor De Schuytener, oud 81 j., wed. Catha- rlna Van Adorp, Hosplt- al. Victor Van Brackel, oud 56 J., man Elisa De Wetter, Bokestraat. Marie De Gro ve 51 j., ong. Hunneghem. Marie Ccutuer, 78 j., oti-geh., Hunneghem. Honorina Bo-urlau, 79 j., wed. Jacobus Varlé, Hospitaal. u Na talrijke en langdurige bijeen komsten door de afgevaardigden bestuursleden der drie duivenbonden van Ninove, is het grootste werk, noo- d'-g voor het aanvangen van het speel- se'zoen 1939, gedaan. Dit werk omvatte onder andere vol gende belangrijks punten, die allen grondig besproken geweest zijn en toe gevingen gevergd hebben van ieder der drie onderhandelende maatschappijen. 1. Het opitpllan der standregelen voor samenwerking. 2. Het t'dmaatschap. 3. Het opmaken van den aanplak- brief (affiche): a) c-mtr-ek; b) regle ment van inwendige orde; c) het op sommen der vluchten per Zondag; d) verdeelin-g der series, kampioenschap pen, lserdrachten en zoo meer. 4. Bewerking. 5. Het bespreken van het drukwerk als-m-sde de andere benood-'gheden. Vooraleer het een en het andere in bijzonderheden uit te leggen, is het noodig te vermelden, waarom en met welk deel men overgegaan is tot samenwerking. Tot heden hebben de drie bestaande maatschappijen altijd op zichzelf gewerkt en getracht zoo veel mogelijk, duiven bijeen te fcrijeen op hun prijsvluchten. Om di-t te ver wezenlijken schreef ieder maatschap pij gewaarborgde prijzen uit, de een al meer dan de andere, zoo-danig dat men op een gegeven ocigen'ol 'k moest vaststellen, dat men met dergelijke werkwijze, niet alleen den geldelyxen toestand der maatschappij Zvg achter uitgaan, maar ook de duivensport, vermits het een met het ander gepaard gaat. Deze onhoudbare toestand werd nog in de hand gewerkt door de gril- 1 gheld der liefhebbers zelf, die een afzonderlijke vlucht verlangden voor de jaarlingen en al-dus de bonden ver plichtten hun gewaarborgde prijzen nog te vermeerderen. De verdeeldheid was dus tweëerlei: eenerzijds, de na ijver tusschen de drie maatschappijen, anderzijds de indeelin-g der oude dui ven ln jaarlingen en oude. De liefheb bers gaven zich echter geen reken schap genoeg of in die voorwaarden, het verdere voortleven van den bond wel mogelijk was. De vluchten zelf verminderden veel van hun sportief uitzicht, vermits het aantal prijsdui- ven in twee getrokken was, t.t.z.: jaar lingen en oude, die te samen nog een schoone vlucht zouden uitmaken, maar afzonderlijk niet. Daar de liefhebbers aan dergelijke indeeling nu gewoon geraakt zijn en de maatschappijen ach niet konden veroorloven hun gebeur lijk tekort in hun kas te laten aanvul len door hun leden, zoo moest men nood gedwongen met grootere stap pen zou achteruitgaan. Het gezamen lijk aantal prysduiven verminderden niet veel, maar ze waren in meerdere kategorieën ingedeeld en de gemiddel de inzet per duif verminderde van jaar tot jaar. Samenvatting: 1. De maatschappijen waren genood zaakt meer gewaarborgde pryzen uit te schrijven, gezien de toenemende konkurrentie. 2. Hadden minder inkomen om hun stijgende onkosten te dekken. 3. De voorwerpen die overal gewaar borgd te verliezen waren, verhoogden natuurlijk de aan-trekkingswaarde van de vlucht, maar verminderden het be schikbare geld onder de liefhebbers. 4. Er bestond een te groote twee dracht tusschen de aanhangers van iederen bond, die al te veel schade aan de duivensport en de genoegens ervan en die aldus een slecht propa gandamiddel daarstelden voor het aanwinnen van nie-uwe beoefenaars, maar daarentegen vele oude liefheb- bers van onze sport deden afzien. Er toonde zich slecht één goede weg en d'ie was: het eendrachtig samenwerken tot meerderen groei en bloei van de duivensport. Zoo werd het «Drieverbond van Ninove» gebo ren, dat zal trachten niettegenstaande de moeilijke tijden, de duivensport hier in Ninove en omliggende te doen leven zooals nergens anders in België. De taak is verre van gemakkelijk, doch door deze overeenkomst vervalt reeds een heel groote faktor, namelijk de na ijver tusschen de bestaande maatschap pijen. Door dit feit zullen alle lief hebbers hier in Ninove en omliggende meer met elkaar verbroederen. Ten andere, het «Drieverbond» denkt er aan, bij al de beste kampioenen en goede spelers van den omtrek aan te kloppen teneinde twee of meer jonge duiven te bekomen om deze dan te verloten tusschen zijn duizend leden op de algemeene vergadering van toe komend jaar. Zoodoende zullen er ver schillende liefhebbers op -gemakkelijke wijze een goede jonge dnif bekomen in het begin van 1940. Het gezamenlijk aantal leden der In onzen ziekenbond Het gaat opperbest in onzen zie kenbond. D? propaganda heeft vruch ten gedragen. In de maand Januari werden 47 nieuwe leden geboekt. Dat mag een prachtwerk genoemd worden. En toch mag de wagen niet blijven stilstaan. Wij moeten ons 2000e lid hebben. Kameraden, brengt allen een gezin bij en ons doel is bereikt. ED. VAN DER EECKEN. Al de tooneeliefhebbers en vrienden worden door de soc. Tooneelkring «Hooger Op» uitgenood igd op een prachtvertoonlng en dit met de mede werking der kinderballetter.. Wordt opgevoerd Trouwen of Betalen Landelijke klucht in 3 bedrijven naar Walter Kalkus. Bewerkt door Jos. Joosten. Rolverdeeling M:bhias Breedlingen, boer De Bruyn Gaston Catharine, zijn zuster Wijnant Valent. Vera, diensmeisje Heiremans Ivonne. Pieter Vossaert, barbier Verna ill-en Leon Alois Verdrongen, boer De Haen Oscar Frans, knecht bij Verdrongen Van Wesemael Edgard Fientje, bedaleres De Backer Julia Deuren open te 6 uur. Gordijn 6.30 u. Algemeen inkomprijs 4 fr. Voorbe houden en genummerde plaatsen 5.00 fr. Kaarten te bekomen in het Volks huls, bij den gerant, den bode D'Hae- seleer Jozef en De Clippel Clemence der Vooruitziende Vrouw. Dit stuk is verleden Zondag opge voerd geweest door «Hooger Op», in het Achturenhuis, te Denderleeuw. Men mag gerust op inlichtingen uit gaan om^ens te hooren welk overgroot sukses deze verdienstelijke groep heeft mogen boeken. Wij dringen ten zeerste aan opdat alle belangstellenden o-p tijd hun kaarten zouden bestellen, want wy voorzien dat wy op den dag zelve maar weinigen meer zullen kunnen bevredi gen. Reeds meer dan 80 per cent van de kaarten zyn verkocht. De kinder balletten en het stuk «Trouwen of be talen» bezorgt ons te Welle een ge noeglijken en onvergetelyken avond. Daar zyn we van verzekerd. drie bonden was natuurlijk meer dan 1030, maar vele spelende liefhebbers stonden als lid opgeschreven in twee of drie bonden. Het «Drieverbond» oor deelde dat ieder maar eenmaal zijn lidgeld moest betalen, t.t.z. 5 fr. voor de oude en 10 fr. voor de nieuwe leden. Door het samenstellen van ae leden lijst is gebleken dat 150 spelende leden van R.V.A. ook lid waren in den Den- derbond. Zcoals men dus kan nagaan is er, vooral cp het hu dige oogenblik, geen reden meer van verdeeldheid dat de ondergang bespoedigt, maar wel van samenwerking dat betere tijden brengan zal. Gezien dit verbond is het mogelijk, beginnelingen zoowel als kampioenen tevreden te stellen. Nu zijn de oude onderverdeeld in katego- rie A, kategorie B en jaarlingen. Gij zult zeggen, nu is er nc-g meer ver deeldheid. Dit is niet waar. Vroeger waren er oude en jaarlingen in de drie bonden, dus zes vluchten. Nu zijn er drie vluchten of dus nc-g juist de helft. Wat is nu eigenlijk de kategorie A? Deze bevat al de oude duiven die ten hoogste voor drie miezen vliegen en de niet aangeduide series van 0,50 fr., 1 fr. en 2 fr.; de duiven die meer ge- teekend zijn vl'egen in kategorie B. De oude duiven kunnen onderling niet gedubbeld worden, uitgenomen de dui ven van kategorie A, die voor den in leg mogen gedubbeld worden in B. Dus kunnen de goede duiven, 'kategorie B, het geld der zoogezegde minder goede duiven niet binnenpalmen. De omtrek van kategorie A is be paald op 8 Km., die der andere kate gorieën omvat al -de gemeenten be paald in het reglement der drie be trokken maatschappijen onder Parijs. De inleg is bepaald cp 5 fr., prijs per viertal 10 fr, plus de serieprijzen die in iedere kategorie afzonderlijk zullen gegeven worden. Het inleggeld wordt vermeerderd met 5 t.h., maar de prij zen worden zonder eenige afhouding uitbetaald. Heeft men dus b.v. 100 fr. gespeeld, dan trekt men den dag der volgende inkorvmg 100 fr. Zuiver. Vele liefhebbers hebben reeds ver schillende malen gevraagd, ook een kampioenschap en zoo mogelijk enkele vluchten -boven Parij-s te geven. Dank zij het «Drieverbond» is zulks mogelijk geworden. (Raadpleegt den aanplak- brief.) Voor het gema-k der liefhebbers wordt er in de drie lokalen ingekorfd en nagezien. Dit berokkent aan al de bestuursleden en bewerkers meer last en moeite, maar voor de opwer'kina van de duivensport mag men zich toch iets getroosten. Als al de leden eensgezind zullen wensen evenals de bestuursleden het doen, dan wordt het «Drie-verbond» een der machtigste duivenmaatschap- pijen van het land en zullen de lief hebbers meer sportlef handelen met goede zoowel als met slechte spelers. En nu 'harop de duivensport! Wij vestigen de aandacht der dui- vanliefhebbers er in het bijzonder op, dat er van toekomend jaar af geen Lcentiekarten aan de maatschappijen mogen afgeleverd worden. Enkel die liefhebbers, die hun hoklijst zullen ingestuurd hebben, zullen er een ont vangen. Liefhebbers, dus opgelet! Dui venmaatschap pij Recht voor Allen Op Zondag 5 Maart: 's Morgens van 9 uur af, tentoon stelling der duiven welke in onze maatschappij tijdens de vluchten 1938 -in de eerste 5 pryzen gevlogen hébben. Te 11.30 u. zal er geloot worden naar 100 kg. fyne maïs, verdeeld in prijzen van 5 kg. De tentoonstellers van 's Zondags loten ook mee. 's Namiddags te 2.30 u., algemeene vergadering. Dagorde: betaling der lidgelden 5 fr. voor oud lid en 10 fr. voor nieuw l d; aflezing -affiche en re glement; allerlei. Alleen de titel van dezen film wekt een weerklank in de harten van alle cinemabezoekers. Errcl Flynn, de n-aaiji van een arSJt die op dit oogenblik een wereld-fftam geniet. Robijn der Bosschen, verwezenlijkt met toepassing van de modernste be vindingen op gebied v-n kleurenfoto grafie. Robijn der Bosschen, de film, die het overal zoo goed doet als Sneeuwwitje. Robijn der Bosschen, is een film die twee u-ur duurt en die toch geen mi nuut te lang is. Bovendien is het pro gramma aangevuld met een muzikale attraktie, een klucht met Fatty en een -gekleurde teekenfilm. Tot ons spijt moesten wij ingevolge kontrakt de verbintenis aanvaarden de inkomprijzen te veThocgen met een frank, nochtans konden wij verkrijgen dat de verhooging niet moest toege past worden den zaterdag en voor de XlndervertoOning Zondag. Zie rubriek Geeraardsbergen voor het programma van toekomende week. Heden Zondag, 5 Maart, te 5.30 u. in de zaal, bij Remy Selo, grijpt dus het plaats, te geven door de flinke groep «ROODE RAKKERS» uit Aalst. Zooals de vorige malen, verwachten we nu ook een groote opkomst. Immers, het op te voe-ren program ma is heel nieuiw, steekt piekfijn in elkaar en zal voorzeker de moeilijksten bevredigen. Benevens de leuke tweezangen en kluchtige zetten, komt er op het pro gramma: «De gefopte inbrekers», om u een breuk te lachen. «De vijfling», uitbundig sukses en een greep uit de Aalstersche pplitieke revue. Dat het sukses verzekerd is, door zang en samenspel, hoeft niet gezegd, temeer daar de drie Spaansche meisjes hierin een speciale rol spelen. De twee voornaamste kluchtigaards Desiré De Smedt en Omer Dierick spe len terug hun parten. In een woord: een programma door- mengd van uitbundige verrassingen. Onze vrouwen zoowel als de mannen zullen er aan houden dit feest bij te wonen. Opgepast! Nog enkele toegangskaarten zyn te verkrijgen bij Coiffeur. Achterblijvers, indien gij niet teleur gesteld wilit worden, haast u dan om er u een aan te schaffen. Heden Zondag naar de zaal van Remy Selo, weze het ordewoord. Een heerlijke avond Onze socialistische familie heeft ver leden* Zondag een heerlijken avond mog:n beleven. Voor de opvoering van het luimig blijspel «Trouwen of beta«en» was in derdaad veel volk opgekomen. Er wa ren ruim 500 aanwezigen. En ze hebben het zich niet be klaagd. Van bij den aanvang al, te 6 uur 30, bracht onze k oeke fanfare «De Wer ker» leven in de brouwerij door het uitvoeren van enkele 6tapmarschen en koncertstukken. Onze muz.Kar.t-n werden flink toe gejuicht. Daarna ging onmiddellijs het doek ap voor het eerste bedrijf. Gedurende de drie bedrijven hebben speelsters en spelers met piankenvast- heid hun rol verdedigd. Het vlot en vermakkelijk spel amuseerde het pu bliek zoodanig dat het laenen om zoo te zeggen niet uit de lucht was. Gezellin Valentine De Haen was per- fekt in haar rol van vrouw tn «meeste res» des huizes. Yvonne Heiremans was een flink getypeerde meid en Ju lia De Ba oxer een onbetaaldbare bede lares. Het trio Gaston De Bruyr», Vernail- len Leon en De Haen Oscar had na tuurlijk in zijn naief doch komisch ge doe de lachers op zijn kant. Gezel Ergard Van Wezemael was een flinke knecht. Tusschen het eerste en tweede be drijf gingen de balletten door onder leiding van gezellin Huygens Louise. Prachtig gekostumeerd gaver» onze kin deren den indruk reeds l'Jink gesty- leerde danseresjes te zijn. Edgard en Camilla waren buitengewoon goed in hun dansnummers. Het kieurenlichi maakte den aanblik tooverachtig. Dankbare toejuichingen vie en ons uit stekend balletkorps ten deel. Zoo verliep de avond in neerlyk ge not voor onze honderden tooneellief- hebbers die er «Hooger Op» vooral dankbaar voor zijn hun dergelijke ge noeglijken avond te hebben laten be leven. Lang nog blaef het er na de vertoo ning in ons Volkdhuis-Acniturenhuis gezellig aan toegaan. En nu spreken we af voor de volgen de vertooning Op Mei-avond. Roode spaarders Daar kameraad voorzitter Prosper De Bruyn, tot nu toe belet was, kon den we ons jaarlijksch feestmaal der «Roode Spaarders» niet eerder geven. Ditmaal is het bepaald vastgesteld op Zondag 26 Maart. De ingeschreven kameraden nemen dus hunne schikkin gen van nu af om dien dag vrij te zijn. Bedroevend Nu het weer zonneklaar wordt dat de burgerklasse het op de siciale her vormingen en op de inkomsten van de kleinen man gemunt heeft, is het be droevend vast te stellen dat nog zoo- velen, onbewust, in de kaart spelen van hun grootste vijandsn die hun het brood iti den mond benyder,. Neem, bij voorbeeld, den trein van 7 uur 52 naar Brussel, d..; schier uit fluitend bedienden van ministeries, banken of verzekeringsmaatscnappir en vervoert en wat kunt ge vaststel len? Negen op tien lezen bladen als «De Standaard», enz. die onbewimpeld uit komen voor een deflatiepohtiek 't is te zeggen voor een polit.ek van be sparingen welke niets anders kan be- teekenen dan besparingen op den rug van de groote massa der werkers die het al niet breed lubben. Met letters zoo groot als een koe wordt ongenadig van leer getrokken te gen ieders regeering welks de sociale wetgeving onaangetast laat en niet be zuinigen wil op de inokmsten der klei nen. Is het nu niet verbijsterend dat al die bedienden, die zelf nauwelijks den kost verdienen, bladen uzer. die hen op droog zaad zouden zettej, maar die hen met andere zaken waai mede hun bestaan niet gemoeid is, werk kunnen maken? Die sukkelaars willen van de soc. partij en nog minder van het socialis me weten omdat ze van de werklieden afgezonderd willen blijven. Ze beelden zich ln dat ze daarboven staan maar door met degenen meê te loopen die onbewimpeld uitkomen voor verslechtering van hun eig»-n toestand, bewijzen ze veel dommer te zijn dan de werklieden die b ijk geven van meer politiek en mensch'lijk verstand. Bedroevend is zulks in elk geval. In de koöperatief De algemeene vergadering greep Zondag 1.1. plaats. Er werd besloten een intrest van 4 0/0 aan de aandeel houders uit te betalEn. De intresten mogen iederen Zater dagnamiddag afgehaald worden en dit tot einde Maart. Naar Welle Zondag 5 Maart voert tooneelkring «Hooger Op» het blijspel «Trouwen of beta'en» ook op in hst Volkshuis te Welle. De kindergroep treedt er even eens op met hare balletten. Begin te 6.30 uur. Kunstfeest Binnen kort richten we weer een prachtig kunstfeest in waarop we al. onze leden van vakbonden en zieken bond met hun gezin uitnoodigen. In 't kort meer daarover. Wij hebben nu een treffend feit. dat de heer Albert Van Potteibergh niet de belangen gediend heeft of ook niet willen dienen heeft van het onderwijs, met tegen het socialistisch voorstel te reageeren welke de klassen van de Burghstraat wou overbrengen naar den Zavel. De brief van de schoolbestuurster zegt genoeg. Wiens belangen heeft de katholieke groep het Vlaamsch Nationalistisch raadslid onthield zich dan wel ge diend met dit socialitisch voorstel af te keuren? Wij laten het antwoord op den vraag in hJt midden. Het feit is: dat de heer pastoor hiermee gelegenheid had zijn eigendom aan een tamelijken prijs te verkoopen. Maar we doen nog een beroep op de katholieke groep en op den heer Van Pottelbergh in het bijzonder als zij de ware oeiangen van het volksonder wijs willen dienen om ons voorstel aan te nemen, als de aankoop nog niet definitief afgesloten is. De brief van het schoolhoofd zegt ons wel, dat het onderwijs er alles bij te winnen heeft met die klassen over te brengen naar den Zavei. Wij onderlijnen nog ons voorstel om de werkloozen kolen te verschaffen, dat tot resultaat had dat er 5000 fr. gestemd werd daarvoor. Wij drongen aan op spoed. Tot hiertoe weten wij niet, waarom de katholieken wachten deze som on middellijk te verdeelen. Moeten de niet-katholieken gesyndi- keerden misschien wachten tot als de heer De Sutter, onderpastoor al het mogelijke opgehaald heeft voor dezen behulpzaam té' zijn van het katholiek syndikaat? De heer onderpastoor De Sutter be vlekt zijn priesterkleed met zich in het gareel te spannen van den katholieken kieswagen. 't Is hij die van huis tot huis loopt om onze gesyndikeerden door dwang naar de katholieken over te halen. Wij hebben bewijzen genoeg. Wij hadden gevraagd opdat de ouder lingen zouden bedeeld worden niet 100 kgr. kolen. Wij hadden ook daar mee geen sukses. Wij weten het: voor stellen kunnen wij doen zooveel we willen; maar wij hebben geen beslis sende stjun. Dat zal ons toch niet beletten de algemeene belangen der gemeente te dienen en de handelwijze van de be- stuursmeerderheid te doen kennen aan het publiek. De vertegenwoordiger van de Vlaam- sche Nationalisten wordt heen en weer geslingerd nopens de voorstellen waar over de gemeenteraad zich dient uit te spreken. i De Vlaamsche Nationalisten weten niet wat ze willen. Deze handelwijze komt overeen met hun wljfelend pro gramma. Met enkele slagwoorden en leugens in Strijdneer te pennen zijn niet de volksbelangen gediend. Wij weten het, we zijn er innig van overtuigd hadden de katholieken één vsrkozene te weinig gehad om een be stuur smeerderheid te vormen, de Vlaamsche Nationalisten hadden de hand gereikt. Maar nu kunnen de katholieken hun missen; hun uitgestoken hand wordt niet aanvaard. Dat en dai alléén belet hen te Erembodegem pro-katho liek te zijn. A. V. Steun voor Spanje Gezongen door Maurice en Léon bij Rozlnne, café «In de Sport» (De Strip) 15 fr. Ter gelegenheid van den doop van Emilienne Van Pottelberghe werd er een lied gezongen door Paula Van Pottelbergh ten voordeele der Spaan sche kinderen, in café Alice, Leuven straat 20 fr. WU danken allen voor dezen steun. De heer Huylebroeck kwam ons dus vinden om zich te beklagen over hei schrijven ln «Voor Allen» nopens de loonen door hem betaald. Wy hebben geschreven, dat er ar beiders bij hem werkten aan 2,75 frank per uur. De heer Huylebroeck zei ons, dat zijn arbeiders een vast loon hebben. De arbeider De Gendt, zei hy ons, verdient 32 frank per dag en is 57 jaar; ar deren hebben 35 frank per dag. Het getal uren dat ze werken, ging de heer Huylebroeck voort, is niet bepaald. Dat kan ik ook niet bepalen zy moeten dikwyis b:omen halen naar ver afge legen plaatsen. In alle geval, veel of weinig uren, zij hebben een vast loon Wy gelooven den heer Huylebroeck. Maar hij zal ons ook toelagen, er de volgende beschouwingen over te ma ken. Zijn arbeiders winnen dus minimum 192 frank en maximum 210 frank per week. Als wy 2,75 frank per var ne men en ze werken 10 uren, dan heb ben ze 27,50 frank per dag verdiend. Om aan 2,75 frank psr uur 35 frank te verdienen, z:uden ze dagelijks 13 uren moeten werken, iets wat onwaar- schijnlyk is. Wij willen er dus alleen maar op drukken en dus doen uitschijnen, dat de heer Huylebroeck zijn arbeiders al niet veel meer verdienen dan 2,75 a. per uur. De arbeider De Gendt ei d« andere arbeid rs van mijnheer Huylebroeck moeten nu zelf uitmaken hoeveel uren zij zoo gemiddeld per week in dienst ziin. Natuurlyk komt er ook tn aanmer king de jsxen dienst, de ouderdom, enz. Dat de heer Huylebroeck geen be paald getal uren kan doen werken, gjvén wij grif toe. Vooral degenen toch niet die boomen te halen hebben, enz. Maar er zou toch een tarief moeten bestaan van een minimumloon v or een bepaald getal uren, plus een zeke re som voor ieder overuur. Uitbetaling van de textiel- leder- en tabakbewerkers Dinsdagmorgen, in het Volkshuis, te 10 1/2 uur, door Karei Amant. Gezellinnen van Terjoden, wy ver wachten u allen Zondag, 5 Maart, te 3 uur STIPT, op de algemeene ver gadering bij De Kerpel. Dagorde 1. De koöperatleve vrou wenbeweging; 2. Allerlei. Opgepast Aan de aanwezigen zal een lekker kopje koffie en'een versnap- pering aangeboden worden. D't als proef van de waren uit onze koöpera tleve instellingen. Wy verzoeken de vrouwen dus allen een tas te willen medebrengen. Wij vermyden aldus onnoodige kosten. GEERAARDSBERGEN. Hcyle- mans Jan 10 fr. Goossens Pierre 5 fr. Onbekend 5 fr. Personeel kinema 9 fr. Bedienden 25 fr. Niet verschenen en betaald: onbekend 5 fr, Eens 15,80 fr. vermeld m plaats van 16,80 fr., 1 fr. EREMBODEGEM. Ter gelegen heid van den doop van Emilienne Van Pottelbergh werd er een lied gezongen door Paula Van Pottelbergh ten voor deele der Spaansche kinderen in Café Alice, Leuvestraat 20 fr. Gezongen door Maurice en Léon by Rozin, café «In 't Sport» 15 fr. Totaal: 95 fr. Vorig bedrag: 55477,15 fr. Algemeen totaal: 555.72,15 fr. We hebben vroeger reeds hier ge schreven, dat de syndikale, mutuaiis- tlsche organisaties gedurig hun le denaantal zien aang.oeien, doch dat de polit.eke invloed ver beneden het gemiddelde bleef, vergeleken by wat nij zou moeten zijn. Het is iets, wat velen van onze vurig ste voi&eimgen niet begxypen. Iemand laat zich verzekeren tegen werkloos heid of tegen ziekte; dat is wel zijn eersee bekommering tegen een dezer kwalen vooraf gedekt te zyn; de poli tieke kleur ligt hem n.et zoo naby het hart, omdat hy eerst voor zijn stoffelijken welstand heeft te zorgen. Zoo redeneeren de meesten onder de aangeslotenen. Wel zyn er anderen maar zij vormen de groote minderheid der bewusten, die in de arbeidersbe weging méér zien dan een centrale verzekeringskas. Deze zien dat zij een strydapparaat vormt ter verdediging der belangen van den zwakkeren ar beider, tegenover oen sterkeren ver mogende. Voor dezen heeft de arbei dersbeweging een ziel; zy begrypen den humanitairen geest van het socialisme en zy weten dat hij gaandeweg voort leeft in hun organisaties. Bygevolg slaan vak- en ziekenbon den meer op stoffeiyke voordeelen van het lid en wordt de politieke kleur maar vaag aangevoeld. Opdat de poli tieke gedachte niet langer stiefmoe derlijk zou behandeld worden en we beter proportioneel in de openbare diensten en wetgevende lichamen zou den vertegenwoordigd zijn moeten we de scheidingslijn trekken in onze or ganisatie. Men moet ekonomie schei den van politiek en kuituur. Laat ons dan aannemen dat we vakbond en mu tualiteit eerst en vooral aanzien als apparaten, yverend voor de verbete ring van den stoffelijken welstand van den arbeider, ofschoon ze ook het hun ne bijbraohten en bybrengen voor zijn ontwikkeling en dan een andere ver- eeniging, die vooral voor de politiek- geestelyke opvoeding van den aange slotene zou te zorgen hebben. Dit is nu in onze loka-le organisatie zoo doorgevoerd. De algemeene verga dering, die vóór een 3-tal weken werd gehouden sprak zich voor de onmid dellijke stichting van een prqpaganda- club uit en 32 leden lieten zich in- schryven. Wat zal nu het doel en de werking zijn van de propogandaclub? De ge volgtrekkingen llgg.n voor de hand. De socialistische partij in Zottegem zal voor een politiek-kultureele orga nisatie zorgen, tot vorm.ng van onder legde militanten, die vol zelfvertrouwen de verdediging en de prapaganda van hun leer op zich kunnen nemen. Al de menschen, die naar gedachte en opvatting by ons behooren, in ons midden samenbrengen om de socialisti sche gedachte ook daar te verspreiden, waar traditior.eele vooroordeelen het meest woekeren. Kleine middenstan ders, studenten, bedienden, enz. kunnen nu ook lid worden van onze party. De propagandaclub is bij uit stek de organisatie in ons midden, die het best gesohikt is om naar buiten te treden. Zoo gezien, is de propagandaclub de lokomotief, die de wagens van aarzelenden en lank- moedigen zal meetrekken, ter ver overing van een nieuw leven. De werking nu, in wat zal deze be staan? We kunnen nu reeds zeggen, hoewel dit een te bespreken punt in de vergadering van den P. C. zal zijn, dat alles zal moeten in het werk ge steld worden om de aangesloten leden te dokuimenteeren ais socialistisch mili tant over vraagstukken die de arbei dersbeweging 't socialisme* en de demo- kratie aanbelangen; en verder ze deel achtig mensc.i, als welopgevoed maal- kultuurbronnen, waarvan leder waar achtig msnsch, als velopgevoerd maat- sohappelyk wezen, kennis moet van hebben. Kennis is macht! Macht is noodig by strijd. Strijd is de vader van alle dingen. Eerst voor de kennis moet er ge zorgd worden. Voordrachten, meetings lezingen, filmavonden, kaba-etavon- den, enz. Ieder militant heeft de kostelocze lezing der boeken van de bibliotheek en is door zyn bijdrage geabonneerd op het tydsohrift «Wil en Weg» der centrale voor Arbeidersop voeding (neven veel andere voordee len). Ook esn boekerij zal dus moeten gesticht worden en zelfs nog dit jaar. Een 200-tal bceken met den bibliothe- ■karis zijn er al. Doch dit aantal toe ken moet aangevuld word:n door nieu we. Boekenkasten, fiches, katalogen, moeten worden aangeschaft. Een bi bliotheek is een hocgesehcol voor een arbeider en een nuttig tijdverdryf. Voor een militant is zij de «Alma Mater», die hem de besproken vraag stukken nog dieper laat instudeeren. Voor uitstappen naar Kortrijk b. v. op 11 Juli, of met kermis heeft er ook gezorgd, evenals voor een luisterryke viering van 1 Mei. We doen hier een oproep op tal van onze aangeslotenen en aan menig «stillevend» socaliet zich bij onze propagandaclub aan te sluiten. Voor uitgang is nooit gediend met onver schilligheid. Treedt by! Ook gy oe- hoort daarbij. Alleen zijt ge niets, vereenigd zyt gij alles! Naar de 50 moeten wy! Algemeene vergadering van den Ziekenbond Heden Zondag, 5 Maart, te 5 uur. bij Sor.ck. Langeetraat, algemeene verga dering van den ziekenbona Dagorde toesiand van den bond, door Vijverman; de organisatie «De Vooruitziende Vrouw», door Julienne Ceurvels. Deze vergadering gaat gepaard met een tombola. Wij komen er van boven op Onze organ.saiies groeien. Vooral de Ziekenbond gaat m t reuzenschreden voorwaarts. Onze politieke organisaties laten neg te wenschen over. On2e ge- meentekiess.ryd gaf n.et wat wy er van verwacht heboen. En toch moeten wy ook op politiek gebied vcoruit. Wij hebben tyd. Laat ons eerst inner yk sterk staan en onze organisaties ver sterken. Straks geven wy een koffie tafel voor de vrouwen en wij stichten de vooruitziende vrouw. De kameraden zijn beslist, langzaam, maar zeker zich er van brvtn op te werken, ook op politiek gebied. Weg met de verachterde dorpspolitiek Op onze gemeente wordt de verach- terdste dorpspolitiek gevoerd, die men nergens meer vindt. Met de gemeente verkiezing zijn er hier twee partyen «Smeerders» en «varkens» De namen alleen z ggen genoeg. Onze strijd moet hooger staan, wy moeteh strijden voor een programma, voor een gekende po litieke richtlyn. De politiek te Hekel- gem moet een andere riciit»yn op.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7