I Het affiche ligt reeds gereed mmmm VAN LUCHTBESCHERMING EN NOG WAT ZONDAG 12 MAART 1939 Ir, - Nr, 46 - 5 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie Door een onverbiddelijker!, hardnekkigen socialistischen verkiezingsstrijd naar de uitschakeling van het deflatie-bedrijf Uitgave 2 Arbeiders, kleine boeren en midden' standerstegen de buikriem-politiek; tegen den ontworpen grooten loonsaf trok en de enorme inkrimping van vw inkomsten MlOKl Onder de vlag: voor de Belgische eenheidvoor een stabiel bewind en tegen deflatie l Tegen den loonsaftrok. ER OP LOS voor de socialistische overwinning op 2 April Voor de socialistische we'vaarfspolifiek Het strop om den hals van Martens en de buikriem van den arbeider tot het uiterste toege snoerd, dat was de politiek van de liberale Brus selaars en de katholieke reaktie, gevolgd door de fine-fleur van het bank- en nijverheidskapi- talisme. De liberale minister Max Leo-Gérard (Cen traal Nijverheidskomiteitwilde deflatie. Door de houding der socialisten moest hij de regeering Verlaten. Minister Max Leo-Gérard ging een IS hoogen post bezetten in de Banque de Bruxel- les. En 24 uren nadien verminderde hij de wedden van gansch het personeel met 10 t. h. De liberalen ontdek ten dan het geval Mar tens, na eerst niet de minste opmerking te hebben gemaakt tegen zijn benoeming In feite werden ze gedreven door de reak tie. En minister Gutt ontmaskerde het ma neuver. Vijf ten honderd af trok voor alle staats- aangestelden (gevolgd door diegenen van pro vincie en stad). Nadien 5 t.h. door verlaging van het in dexcijfer, om op 1 Juli nogmaals 5 t.h. mis schien was het wel 10 t.h.) te verminderen. Men zou de pensioe nen, den werkloozen- steun ook hebben aan getast. En in de privaatnij verheid kon dan de groote loonaftrok be ginnen. 5 t.h. aftrok op wedden en loonen in het land beteekent 1000 millioen minder inkomen, maar betee kent ook 700 millioen minder inkomsten voor den middenstand De socialisten steeds hun woord getrouw, antwoordden kordaat: neen! En nu zal het arbei dende volk zich uitspre ken. Als gij uw stem op de socialisten uitbrengt is het op 2 April gedaan met het deflatie-bedrijf Met den verrekijker VOOR ALL rifeDAIiTlE EN ADMJMSJ KATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent A BON N GM EN TbPK IJ ZEN L Jaar 6 maanden 3 maanden 23.00 fr. 12,00 fr. 6.30 fr Pohtcheck Het Mcht Gent: 56733 (Zie vervolg blz. 3) TEN STRIJDE! E teerling is geworpen. Na lofwaardige inspannin gen (waarbij pgt Soudan zich bijzonder heeft on derscheiden en waarbij de B. W. P. het bewijs heeft geleverd van een hoogstaand nationaal ver antwoordelijkheidsbegrip) om aan het land in de huidige omstandigheden een verkiezingsagitatie te besparen, werd het staatshoofd er tenslotte, tengevolge de koppige, om niet te zeggen misdadige houding der liberalen, toe gedwongen de Kamerontbinding te dekreteeren en voor 2 April e.k. nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Onze eerste taak in den verkiezingsstrijd die thans geopend is, moet zijn volledig licht te laten schijnen over het ellendig politiek maneuver der liberalen en over de doeleinden die zij ermede nastreven. De zaak Martens? Wanneer men maar even de geschie denis doorloopt van die beruchte benoeming die toch zwijg zaam door de liberale ministers werd onderschreven, dan laat het niet den minsten twijfel, dat deze kwestie als voorwendscF werd geëxploiteerd voor het dienen van loutere kiesbelangcn. De liberalen lagen reeds lang belust op een eventueele ontbin ding. En indien zij de zaak Martens hebben verkozen boven een zaak Imianitoff of boven om het even welk andere zaak waar mede in de afgeloopen maanden het politiek leven opzettelijk werd vergiftigd, dan komt het omdat dit thema wellicht beter past in het raam van het heetgebakerd patriotisme waarvan de liberalen steeds het monopool hebben opgeëischt. Dit ellendig maneuver kan slechts voor gansch het land het bewijs leveren van de dekadentie van een oude, traditioneele partij die zichzelf als de partij der élite betitelde. Ettelijke jaren reeds zwalpen de liberalen ontredderd rond bij gemis aan een ernstig en positief programma. Hun doktrine van ekonomisch liberalisme? Die is zeker in de huidige omstandigheden niet meer te verdedigen. De landsverdediging waarvan zij eens hun politieke exclu siviteit poogden te maken? Die is verzekerd met den gelijken steun van de drie nationale partijen, wat korporaal Devèze van zijn militaristisch strijdros heeft geworpen. Dan bleef niets anders meer over dan de politiek van het druppelken die van aard was het prestige van de élitepartij nog verder te ontmantelen. Tot wanneer Dr. Martens werd ontdekt... en gebruikt als sleeptouw om het vastgeloopen liberale schip weer in vaarwater te loodsen. De verantwoordelijkheid van de liberalen ten opzichte van de natie, die door hun schuld in de moeilijkste omstandigheden in een politieke krisis werd gedompeld, is zeer groot. Zoo enornt groot zelfs, dat de blauwe kopstukken weieens bij de a.s. volks uitspraak een verdiende afstraffing zouden kunnen oploopen. Temeer, daar hun maneuver klaarblijkelijk nog andere dan patriottische doeleinden nastreeft. Gansch hun politieke herrie der laatste maanden sluit immers aan bij de reaktion- naire aanvallen die tegen de politiek der jongste regeeringen werden ontketend. De mannen van het Comité Central In dustrie! willen kost wat kost hun deflatie. Dat bewees de hou ding van ministers Max Leo Gerard en van Mr. Gutt in en zelfs buiten den schoot van het bewind. Het volk, zoowel de arbeiders als de handelaars en middenstanders, heeft echter te veel zure herinneringen bewaard aan het vorig uithongeringsexperiment, om de liberalen ook.op dit terrein maar eenige kans te gunnen. Wat ervan weze, de strijd is ons thans opgedrongen. De ar beidersklasse neemt kordaat den handschoen op en gaat met vertrouwen den verkiezingsstrijd tegemoet. Deze strijdvaardigheid berust op twee kapitale punten. De B. W. P. is er in de eerste plaats tenvolle van bewust, dat zij, met haar sociaal-ekonomisch programma dat een tegenhanger uitmaakt van elke deflatie, tezelfdertijd de hoogste belangen van het land dient met deze van den arbeidersstand. Terwijl het vertrouwen in den verkiezingsuitslag nog verder steunt op de belangrijkste prestaties die de socialistische ministers tijdens de afgeloopen vier jaar in dienst van het volk hebben verwe zenlijkt. Het verleden staat dan ook borg voor de toekomst. De op gedane ondervinding tijdens de socialistische deelneming aan het bewind, zal zelfs beter en duidelijker de richting afbakenen voor de verdere politieke aktie van onze partij. Vol moed en hoop trekken wij dan ook ten strijde onder het motto VOOR DE BELGISCHE EENHEID, thans door de patriot- tards ondermijnd VOOR EEN STABIELE REGEERING, die de eenige waar borg biedt tegen het verderfelijk gewroet van de doodgravers van het regime en zijn grondwettelijke vrijheden TEGEN DEFLATIE en voor een gecoördineerde expansie politiek, den ecnigen uitweg uit de financieele en ekonomisclie ontreddering en uit den socialen nood. Propagandisten, arbeiders Alle krachten op dek Indien elkeen zijn plicht begriiut en vervult, wordt 2 APRIL ZONDER TWIJFEL EEN NIEUW'E ROODE TRIOMFDAG! D. We keeren zoo op 't gemak naar het tijd perk der holbe woners terug. In Engeland, in Frankrijk, in Duitschland, in Italië, overal zet men de spa de in den grond om te delven en te graven, om onderaardsche woongelegenheden te scheppen, tegen dat de groote dans nog maals begint... Naarmate de vliegmachines hooger klimmen, kruipen de ster velingen dieper onder de aard korst. Maar we hebben tenminste den troost dat onze moderne hol- beweoningen met al het noodige komfort zullen uitgerust zijn en dat we er niet met vochtigheid en rheumatiek zullen af te reke nen hebben, gelijk onze voorva ders zaliger. Integendeel. Naar 't schijnt is er zelfs voor automatische lucht- verversching gezorgd. Jongens, jongens, wat is de vooruitgang toch een moois zaak' En wat zal deze. die het avontuur overleeft, allemaal kunnen vertellen aan zijn kleinkinderen! (A's er nog overschieten) Ik heb me laten wijsmaken dac de Engelsche technici het reeds verbazend ver gebracht hebben in het schikken en stof- feeren van dergelijke onderaard sche lustoorden. Maar zooals het gewoonlijk gaat bij nieuwe uitvindingen, het publiek schijnt veeleer wantrou wig en achterdochtig te zijn. En het legt slechts een zeer gema tigden geestdrift aan den dag, misschien zouden we hier be^er zeggen aan den nacht), om n deze moderne holen te kruipen, zij het ook bij wijze van experi ment. Want gij begrijpt toch, dat de uitvinders er aan houden proef ondervindelijk vast te stelien in hoever hun kelders bestand zijn tegen bommen van 500 kgr. en meer. Daar de vrijwilligers zich in onvoldoende mate aanboden, kwamen de uitvinders op de ge dachte hun schuilplaatsen te be volken met apen. Maar de Engelsche maatschap pij voor dierenbescherming, die zich waarschijnlijk herinnerde dat er tusschen de apen en de menschen eenig verband bestaat, teekende zulkdanig protest aan dat er van het plan niets terecht kwam. Waarom zou men de gekwa- lifieerde superpatriotten niet als proefkonijnen gebruiken? stel den de dierenbeschermers voor. Laat de heeren administrateurs van deze holonder neming en zelf in hun schachten kruipen, ter wijl en honderdtal bommenwer pers kruistem spelen in de lucht? Toen heeft zich echter het feit voorgedaan dat deze heeren ad ministrateurs allemaal van pij- Lens gebaarden Hoe deze geschiedenis verder verloopen is weet ik niet, maar ze bevat in eik geval een wijze zedeles: laat de wonderdokters, die u van uwe physieke en mo- reele kwalen willen bevrijden, eerst met zichelzf beginnen. PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1