Vcop 3/lcn's Vclhsunivevsileil SOCIALE STELSELS Soc. Boekhandel S K A N S E N Het vermaarde openlucht museum van Stokholm De balie en de vakvereenigingen Charles Goodyear CHARLES FOURIER DE VLAM IfSPli Byron en de arbeidersstrijd CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming ELFDE LES De schatten van keizer Maximiliaan 14, St.Pietersnieuwstr., Gent vangt aan met zijn nieuwe ARBO-reeks EXTRA ARBO-BOEK Inteekenbiljet RECHTSKUNDIGE KRONIEK De uitvinding der rubbervuikanisatie (1800-1860) 't ROOS KRUIS '4 - Voor Allen - 12 Maart 1939' T TERWIJL wij bij Saint-Simon een geniale wijdheid van blik aantref.'en, vinden wij by Fou rier een echt Fransch-geestige, maar daarom niet minder diep-in- dringende kritiek op de bestaande maatsohappelijke toestanden, waar bij hij zich laat leiden door een b'.t- teren haat te-gen alle uitwendige, pu blieke of private discipline. Hij legt de materieële en moreele miserie bloot en vergelijkt die met de blin kende beloften van de vr;egere voor lichters van een ma- tschappijwaar in slechts de rede zou heerschen en een verblijdende beschaving zou be staan, met de beloften over de onbe grensde geschiktheid tot mensc-he- lijke vervolmaking, alsook met de alles vermooisnde praatjes van ae bourgeois-idelogen van zijn eigen tijd. Fourier is niet slechts kriticus, zijn eeuwig-spotzuchtige natuur maakt hem tot een der grootste sa.- tirici van alle tijden. Meesterlijk is zijn kritiek op den burgerlijken vorm der geslachtsverhoudingen en op de plaats der vrouw in de burgerlijke maatschappij. Hij spreekt voor het eerst uit, dat in een bepaalde maat schappij de graad van de emancipa tie van de vr.uw de natuurlijke maatstaf is van de algemeene eman cipatie. Het grootst echter is Fou rier in zijn opvatting van de geschie denis der maatschappij, zooals we verder zullen zien. DE MENSCH. Fourier werd ge- b ren te Besangon in 1772, en over leed in 1837. Gedurende zijn onrus tig leven was hij achtereenvolgens handelaar voor eigen rekening, han delsbediende. gewone klerk, handels reiziger. In de revolutie had hij zijn vermogen verloren, en zoo kwam het dat hij bedien-de werd. Gr roten in druk maakte het op hem, toen hij eens op last van zijn patroon een groote party ryst moest vernietigd in het belang van de prijsstyging van dit artikel, wanneer de massa grcotendeels gebrek leed. Dit moest zijn kritisch-aangelegden geest in op stand brengen. Toch schijnen de gro;te politieke en maatschappelijke evenementen, waarvan hij getuige was. niet het minst zijn aandacht te hebben gevestigd. Ook werd hij niet medegesleurd in den romantischen wervelwind die de wereld der kunst en de literatuur in dien tijd beroer de. Hy was een eenvoudige, kleine bediende, steeds korrekt gekleed, met regelmatige gewoonten; een jongge zel. Sterk irigenocmen met zichzelf, dacht hij dat hij alleen de waarheid in leen had. ZIJN GESCHRIFTEN. Karak teristiek bij Fourier is het feit dat hij nooit twijfelt aan de doktrine d-.e -hij v oruitzet. Zijn werken Théorie des quatre mouvements 11808), Trai té de I'Association demestique agri- cole (of Théorie de l'Unité univer- selle) (1822), Le Nouveau Monde in- dustriel et sociétaire (1829), La faus- se Industrie (1836), en zyn dagblad artikels verschenen in Le Phalan- stère of in de Phalange, zyn door spekt van zonderlinge ideeën waar in de schrijver zch d:or zijn over vloedige imaginatie laat medeslepen Zoo beschrijft hij, de observatie der werkelijkheid als voorwendsel ne mend, de evolutie van het mensch- do-m op een willekeurige wijze. Vol gens hem zal die evolutie 80.000 jaar duren, verdeeld in vier perioden de eerstede kindsheid (5000 jaren), onderverdeeld in Edenisme (hof van Eden)de wildheid, de barbaarsoh- heid, de beschaving, waarin wij ens nu bevinden, doch slechts een halve barbarij is, en samenvalt met de z.g. burgerlijke maatschaprpii, dus met de 16e eeuw ingevoerde maatschap pij-orde, waarin de geciviliseerde orde iedere ondeugd, die in de bar- baarschheid op eenvoudige wijze wordt bedreven, tot een samenge- stelden, dubbelzinnigen, huichelach- tigen bestaansvorm verheft de tweede, de stygende periode (35.000 jaren), onderverdeeld in Garantisme en Harmonie; de derde, de dalende periode (35.000 jaren); de vierde, de stervende periode, symetrisch met de eerste. In de Théorie des quatre mouve ments treft men enkele gedachten aan die het aanstippen waard zijn. Zoo schrijft Fourier o.m. dat de civi lisatie zioh in een verkeerden kringloop beweegt in tegenstrydig- heden, die zy steeds opnieuw voort brengt zonder ze te kunnen over winnen, zo:dat zij steeds het tegen deel bereikt van datgene wat zij be reiken wil, of voorgeeft te willen bereiken. Zoodat b.v. in de civilisatie de armoede uit den overvloed zelf voorstspruit. Zooals men ziet. han teert Fourier de dialektiek met het zelfde meesterschap als zijn tijdge- n:ot Hegel, de meester van Marx. Met dezelfde dialektiek vestigt hij, tegenover het gepraat over de onbe grensde mogelijkheid tot mensche- ïyke vervolmaking, er de aandacht op, dat iedere historische fase haar opkomende, maar ook haar afdalen de lyn heeft en hy past deze be schouwingswijze o:k op de geheele mensohheid toe. Al valt het grootste deel van Fou rier's geschriften te beschouwen als een opeenstapeling van eigenaardige fantastische denkbeelden, toch moet het worden erkend dat de schryver niet zelden het bewijs levert van eer. prophetisohen geest. Zoo v erspelt hij den aanleg van de Suez en Pa namakanalen, de snelle ontwikke ling van het verkeer, de draadlooze telegraphie. en andere dingen meer. Hierin vindt men den invloed weer van Sa in t-Simor. Verder verklaart hy dat er In de industrie een groote anarchie heerscht.. Men denke hierbij dat de kapitalistische nijverheid in dien tijd nog in haar kinderschoenen zat. Fourier beschrijft hoe hij dit alles zal veranderen. Want daarv or ge voelt hij zich sterk genoeg; hij alleen kent de geheimen der goddelijke schepping; hij beweert dat hij den grootsten wetenschappelijken arbeid heeft geleverd. Hij heeft een zending te vervullen t Alleen ga ik naar mün doel, langs ongebaande wegen; ik alleen zal de stompzinnige poli tiek van twintig eeuwen aanklagen; het zal alleen aan my zijn dat ce tegenwoordige en toekomftige gene- aties het initiatief van haar onein dig geluk zullen te danken hebben. Vóór mij heeft het menschd:m dui zenden jaren verloren in een waan zinnigen stryd tegen de natuur; ik ben de eerste die my voor deze na tuur neerboog, door de aantrekkings kracht te bestudeeren. Zij heeft my al hare rykdommen gegeven. Ik zal de politieke en moreele duisternis verdrijven, en op de puinen van de onzekere wetenschappen, de theorie der uriverseele harmonie gr:ndves- ten D t citaat schetst op voldoen de wijze hoe Fourier met zich zelf Ingenomen was. (Vervolgt). BIBLIOGRAFIE CHARLES GIDE Fourier, précur- seur tie la Coopérat-ion. (Uitgegeven door de Association pour l'Enseigne- ment de la Cooperation, Parijs, 1923). VRAGEN 1) Beschrijft, in een beknopter) vorm. de persoonlijkheid van Fourier. 2) Welke zijn. in deze les vermeld, de eerste sporen van de anarchie in het in Fourier's tijd nog ging modern kapitalisme? Antwoorden vergezeld van een post zegel van 0,75 fr. sturen aan G. De Vos, Zwijnaarde steenweg, 78, Gent. berglngsvaartulg - co» vertrok naar de Amerikaansche wa teren om te pogen het vermogen van den terechtgestelden keizer Maximiliaan van Mexico te bergen, dat vermoedelijk in het wrak van ds «Mérida vóór de kust van Norfolk ligt. Dit vermogen wordt op ongeveer 100 millloen frank geschat. Twee Amerikaansche bergings maatschappijen hebben reeds gepoogd het geld te bergen doch tevergeefs... Vergeefs is het nooit voor een wielrij der zich te verzekeren tegen de onge- 1 allen van de baan Wielrijders, mits een Jaariyksche pre mie van 25 frank net is uw burgerlijke verantwoordeliikheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum. Een byge voegde polis «Individueel-Rljwlel», mits een Jaarlijksche premie van 30 frank waarborgt u daarenboven: 20.000 fr. in geval van doodeiyket- afloop; 20.000 fr. in eeval van volledige blij vende Invaliditeit; 10 fr. per dag in geval van tijdelijk' werkonbekwaamheid LA PREVOYANCE SOCIALE 31, Luchtscheepvaarthof, Brussel Is gespecialiseerd in deze verzekerm- 7823 I. David, de Jong Jr HET RIJPEN VAN DEN TIJD Anna Reiner MAN JA Aksel SandemoseER STOND EEN BANK IN HET GROEN Willem. Van Iependaal DE DANS OM DE RINKELBOM Du Bose Heyward MEMBA'S DOCHTERS Eyvind Johnson OLOF LACHT TEGEN HET LEVEN Mr. P. J. Mijksenaar... OM HET DAGELIJKSCH BROOD Ondergeteekende bericht hiermede, dat hij (zij) aanvangende met den jaargang 1939-1940 tot wederopzegging toe, wenscht in te teekenen. Op de A.R B.O. te betalen in tweemaandelijksche termijnen van 21 fr., bestaande uit de zes eerste bovenstaande boeken. Op de EXTRA A R B.O. te betalen in tweemaandelijksche termijnen van 25 fr. bestaande uit de zeven hierboven vermelde werken. NAAM ADRES WOONPLAATS N. B. Doorhalen wat niet wordt verlangd. Klokkentoren in 1732 gebouwd, aan het museum toevertrouwd TOEN het den gekenden dieren temmer Hagenbeek in den geest kwam, te Stellingen, by Ham burg, wilde dieren uit de enge kooien van de ZOO in de vrye natuur onder te brengen en de be zoekers ervan alleen van hen te scheiden door voldoende breede grachten, lage muren of ijzeren hek kens, scheen dit terstond een vol slagen dwaasheid. Maar heden be grijpt wel iedereen dat beeren, tijgers, leeuwen, neushoorns, nylpaarden en ook rendieren, zebra's en giraffen zich zeer goed in de vrye natuu- kunnen bewegen, terwyl ze niette min in een "dierentuin zyn onder gebracht. Ze krijgen eenvoudig een plaatsje, dat hun precies aan hun vaderland denken doet. Daarenboven is er niets dat de bezoekers bedreigt terwijl de dieren gezond en opge wekt blyven hun lichaam wordt taai en de opvoedkund.gc werking van den dierentuin kan slechts win nen aan waarde door die bewegings vrijheid die hun is geschonken. We weten niet, in hoever dr. Ar thur Huzelius werd beïnvloed door die Hagenbeksche idee. maar zeker is het althans, dat Stockholm een reusachtig museum bezit dat onder den blooten hemel ligt Het wereldberoemde Skansen dat we heden den lezer onder de oogen willen brengen is een werk van den zooeven vermelden vorscher. Profes sor Hazelius kwam op het idee, op een landtong van de Stockholmsche kust, die in de haven uitloopt en door kleine heuvels is omkroond, waarop er o-verigOhs veel gebladerte is, een museum op te richten van ko-nstrukties, zeden instrumenten, kortom een museum van het leven in Zweden en daardoor van heel Skandina-vië 1 Hy liet gansche boerderyen, ge bouwen, kloktorens, hutten .hooi schuren, windmolens, kerken uit alle hoeken en kanten van Zweden naar daar overbrengen van al die geoou- wen l:et hy het interieur opsmukken met de oorspror.kelyke gereedschap pen en versieringen, geiyk ze enkel en alleen in de verschillende streken voorkomen. En daarom meent men nu, als men door Skansen rondslentert, dat men eigenlyk in de verste streken van Zweden reist. Vanaf de boer deryen der Laplanders, in een decor van de Aaland-eilanden, aiover de windmolens van het Zweedsche noor den tot aan het kerkje van het zon nige zuiden, is alles hier samen gebracht. Een wanmdeling doorheen Skansen behoort tot de bekoorlykste wedervaringen die men in Stockholm beleven kan. Daarbij grenst nog aan dit museum onder den vryen hemel een kleine dierentuin, bevolkt met exemplaren uit het Noorden, zoodat, juist gezien, hier alles samenleeft. Nationale feesten op Skansen, dansen, Lederen en kampvuren met de echte omgeving als achtergrond, met de ruischende natuur van het Noorden, ziedaar wel indrukken die men elders omzeggens nooit aan treffen zal. Professor Hazelius heeft werkelijk een schitterend idee ge had en verwezenlykt, toen hy een stoffig museum met vensterramen en duistere uitstallingen naar de vrye natuur deed verhuizen. We moeten h er. werkelyk, gelukte modellen van huizen en dorpen bewonderen, waar van het meest opvallend bestanddeel de tafel «niet aanraken voorstelt want Skansen kunnen we bergop en bergaf doorwandelen tot ieder ge bouw hebben we vryen toegang overal liggen er landbouwinstrumen ten de gordynen fladderen aan de vensters aan de muren kunnen we bonte tapijten bewonderen en ver koold hout en asch schijnen ons te zeggen, dat het vuur nog maar on langs is uitgedoofd In de hovuigen kakelen hoenders, de deur van den stal is half geopend, maar nergens ontwaart men een menschenziel. Waarsehyniyk zyn de bewoners naar het dichts-by gelegen dorp gegaan, om de mis by te wo nen; en zoo kunnen we hier dorpen doorwandelen, door de vensters ky- ken, het kerkje binnenloopen, de deuren van de stallen openen, een blik werpen In de kamers der Lap landers en de drooginstallaties voor de voederwaren en de houtreserves bewonderen. Maar ook menschen kunnen we hier van tUd tot tyd ontwaren een Laplandersfamilie woont hier ieder jaar eenige maanden lang. De Lap landers hebben hun origineele tent, leven in hun ouderwetsche drachten en eten hun specifiek eigen spijzen, 's Avonds hebben hier folkloristische vertooningen plaats, en het leven, de zeden en de gebruiken van het hoo- ge Noorden herleven er in al hun pracht ALs we op Skansen staan, waarover zich een ongelooflyken klaren he mel uitspreidt, als eindelyk het licht van den dag is verzwonden dat gebeurt hier pas voor tien uur 's avonds, want we leven hier in het 1-and van de blanke nachten dan zou er wel niemand zeggen, dat wy ons in een museum bevinden. Een stuk vreemd leven huist hier te mid den van Stockholm. Fr. Schörpner. gman ■r'3 87 Oude boerenwoningen met typische interieurs, schuren en stallen, kunnen bezocht worden te Skansen. DE Raad der Orde van Advoka- ten van Kortrijk heeft op 7 Fe bruari 1.1. een beslissing uitge vaardigd, die verdient dat men er by stilstaat, omdat zy verband houdt met de rechtskundige bedrij vigheid van een groot aantal vakbon den. Biykens deze beslissing is het aan de leden van de balie verboden, zich openlijk of verdoken als advokaat te laten verbinden aan een zoogenaam- den rechtskundigen dienst van be- roepsvereenigingen, syndikaten van patroons, bedienden of arbeiders, 't zij tegen vaste vergoeding, 't zij tegen betaling van een eereloon per raadpleging of zaak, zelfs wanneer zij de toegezonden klienteel in hun kantoor ontvangen. Verder wordt bepaald, dat het eereloon door den klient zelf moet geregeld worden en dat het niet mag verminderd wor den omdat deze lid is van een be paalde organisatie. Er kan geen bezwaar tegen geop perd worden dat er maatregelen zou den worden genomen, waar er wer kelijk misbruiken bestaan. Maar men heeft hier den indruk, dat het nage streefde doel werkelijk voorbijgescho ten wordt. Vooral wanneer men dan in de inleidende overwegingen leest, dat de werking van advokaten die met een dergelijk rechtskundig bu reel samenwerken, evenzeer, zooniet strenger dient onderdrukt te worden dan deze van hen, die aan zekere agentschappen een deel van hun eereloon afstaan, klinkt dit wat al te vinnig. De werking van vakvereeni gingen, die de belangen van hun leden behartigen, op gelijke lijn stel len met de vrijschutterij waarin sommige verdachte agentschappen zich specialiseeren, is onaanneem baar. Deze maatregel moet onrechtstreeks voor gevolg hebben, het aan de vak- vereeenigingen onmogelijk te maken nog op regelmatige wijze hun rechts kundige diensten te doen fungeeren. Welnu, het is een der onmisken bare verdiensten van de syndikaten, hun leden bij te staan op een terrein waar zij gewoonlijk ontwapend zijn. Het doel van de vakvereenigingen bij het inrichten van hun rechtskundige bureelen is geweest, hun leden te helpen in alle aangelegenheden, die verband houden met den arbeid: loonkonf liktenarbeidsongevallen, werkloosheidsgeschillen, enz. Ieder advokaat die een weinig on dervinding heeft van dergelyke za ken, weet voorhands dat het niet met die zaken is dat er schatten te verdienen vallen. Indien de advo kaat zich moet laten honoreeren door den arbeider zelf, is de kans zeer groot dat hij niet zal kunnen betaald worden in verhouding tot den last en het werk die zulke zaak hem zeer dikwijls zal berokkenen. Dat de vakvereeniging haar leden omzeggens verzekert voor eventueele arBeidsproceduur, kan alleen een waarborg zijn voor goede verzorging der zaak en voor een honoreering, die ten minste fatsoenlijk is. In plaats voor de balie in globo schade- lyk te zijn, zal dit wellicht voor ge volg hebben, dat er voor dergelijke zaken een advokaat wordt genomen, waar de individueele arbeider wel licht op eigen kracht zou trachten zijn zaak af te handelen. De onder vinding leert, dat in de soms zeer ingewikkelde zaken betrekkelijk ar beidsongevallen, arbeiders, die niet door een advokaat zyn bijgestaan, aangewezen door hun syndikaat, in het algemeen persoonlijk verschijnen, zonder rechtsbijstand, met al de na- deelige gevolgen die daaraan vast zyn. Wanneer advokaten voor vakver eenigingen optreden, heeft dit overi gens voor gevolg, dat zekere speciali seeringen in het arbeidsrecht moge lijk gemaakt worden, die uiterst nut tig zijn. De Raad der Orde van Kortryk heeft zich wellicht laten beïnvloeden door het feit, dat advokaten, welke met een syndikaat in verbinding zijn, ook voor andere zaken worden aangesproken, die met arbeidsrecht geen verband houden en dat er aldus zekere monopolies tot stand komen. Moet men niet veeleer denken dat, zelfs zonder rechtskundige bureelen, bepaalde advokaten wegens hun po litieke aktiviteit de gunst genieten van hun partygenooten die zich lie ver tot een geestesgenoot wenden dan tot iemand van een andere rich ting? En laten wij dan eens de keer zijde van de medalie beschouwen: de politieke advokaat, die zyn kiezers tot klanten telt, heeft het niet zoo rooskleurig als men zich zou voorstel len!! De lieftalligheid van de kiezers heeft in dezen tijd wel eens wat van de Italsei van den beer. Voor iemand stemmen geeft tegenwoordig het recht, gedurende vier jaar den gun steling in erfdienstbaarheid te bren gen... Maar dit is een andere ge schiedenis. De Raad der Orde werpt tegen de rechtskundige bureelen op, dat ze de vrye keus van den advokaat ln den weg staan. Daartegenover kan in gebracht worden, dat bij de verzeke ringsmaatschappijen, die een belang rijk gedeelte der klienteel uitmaken, de keus al evenmin vry is. Misschien zou er een tusschenstelsel kunnen gevonden worden, zooals by de mu tualiteiten, die insgeiyks een zekere vrijheid in de keus van den dokter overlaten? Het argument waarop de nadruk wordt gelegd, dat de Pro Deo ten slotte bestaat voor de behoeftigen, kan niet opwegen tegen het nut van een rechtskundigen syndikalen dienst. Zonder aan de offervaardig heid van de aangestelde stagisten te moeten twyfelen, is men nochtans niet ver van de waarheid wanneer men over de huidige inrichting van den Pro Deo ernstige bezwaren pert. Het is niet verdedigbaar, aat de arbeiders tot proefkonijnen moe ten dienen voor jonge krachten, die het best kunnen voorhebben, maar die toch niet over de gewiekstheid en de ervaring beschikken welke ge- wenscht is voor ingewikkelde proce dures Wij zouden het dan ook wensche- lyker vinden, dat een oplossing ge zocht wordt in een geest van weder- zydsche verstandhouding. Eenvou dige verbodsbepalingen lossen ge- wooniyk niets op. Men heeft in deze zaak alleen de Balie gezien en de andere belanghebbenden uit het oog verloren. Welnu, de Balie leeft niet op zichzelf maar dient te staan in het levende verband der gemeen schap. DEZER da-gen werd in de Ame rikaansche rubberstad Akron hulde gebracht aan de nage dachtenis van den man, die de eerste is geweest, welke de ruwe rubber vi:or industrieele doeleinden bruikbaar hee-ft weten te maken. Die man was Charles Goodyear, waarvan de naam door velen wel zi-l bekend zyn als die van het we reldvermaard m-erk der autobanden. Wat de verdienste was van Good year Een eenvoudig middel te hetoben ontdekt, honderd j»ar gele den, om rubber te vulkaniseeren. Zonder deze bewerking is het na tuurlijke prrdukt, dat men uit de latex van zekere soorten in de tro pen groeiende boomen en planten haalt, voor de oneindige gebruiken die het heden ten dage kent, niet aan te wenden. Want ru<we rubber is niet stevig genoeg, veel te weinig elastisch, kleverig en verweert ge makkelijk door de aanraking met de lucht, loopt by warmte, en w:rdt hard bij koude. Het principe van de rubbervuikanisatie is eenvoudig, al schynt de hedendaagsche werk wijze ingewikkeld. Dat komt door de groote verscheidenheid van pro- dukten die nu daarbij gebruikt wor den. Door de uitvinding van Good year werd de grondslag gelegd voor een industrie, die tot de be- langrykste mag worden gerekend. Wie zou zich de moderne samenle ving kunnen voorstellen zonder rubber? Men denke aan de tallo ze auto's, fietsen en motor-ry-wielen die op rubberbanden loopen aan de industrieele, huishouaely'ke en ge zondheidsartikelen die ondenkbaar zyn zonder rubber en zoovele an dere zaken meer. De werkwijze van Goodyear was wel primitief. Dit neemt niet weg, dat zy is uitgegroeid tot een vernuf tige en goed bestudeerde methode die het fabrikeeren van de meest verscheidene kwaliteiten voor aller hande artikelen mogelijk heeft ge maakt. Het is gegaan als met zoo veel andere uitvindingen een nie tig be-gin, een snelle ontwikkeling, een glorierijk lot, al stierf de uit vinder dotdarm en tydehjk verge ten. Het uitvinden zat de Goodyear's in het bloed. Charles' vader. Amasa G. Goodyear, had talryke vondstee gedaan op het gebied van toepas singen van yzer en metaal in het huishouden en in de landbouwwerk tuigen. Charles werd eerst opgeno men in de zaak van zyn vader tot 1824, jaar waarin hy in het huwelyk trad. Hy verhuisde van zyn geb.or- teplaats New Haven in Connecticut naar Philadelphia, waar hy een winkel opende in landbouwwerktui gen. In 1830, hij was toen dertig jaar oud. werd hij ernstig ziek, zijn zaak veriiep en hyzelf raakte in de gevangenis. Twee jaar later vernam hy voor het eerst iets over gomelastiek. Een schoenenfabrikant, die rubberschoe nen had vervaardigd, was failliet gegaan doordat zyn schoenen 's z- mers smolten en 's winters zoo stijf werden als een plank. Want de rub ber was niet gevulkaniseerd. Dit in teresseerde den jongen Goodyear, die besloot het maken van betere waar te pro-beeren. In 1837 kocht hij een onv:lmaakt procédé van Nathaniel Hayward (1808-1865) voor koud men-gen van rubber met zwa vel. En zoo begon Goodyear ook rub berlaarzen te maken. Maar het ar tikel was al zoo slecht als dat van zijn on.gelukki.g3n vsorganger. Na twee jaar stond de zaak op het springen, niettegenstaande zyn v> ï.ï'ïiH*. Charles Goodyaer (18001860), de arm gestorven uitvinder der rubbervuikanisatie hard werken en geduldig zoeken, naar verbeteringen. Het geld dat hy ge-wonnen had met enkele andere uitvindingen, ging verloren in proef nemingen... die hy deed ln zyn keuken! Na het sluiten van zyn schoen fabriek verhuisde hy naar Roxburg in Massachusets, en begon daar op nieuw met zyn proefnemingen, waarmede hy dezen keer meer ge luk had. Want toen ge-beurde het mirakel. Het was in 1839. Toevallig liet hy een mengsel van ruwe rub ber mét zwavel c-p zyn kachel val len, en hy bemerkte tot zyn verba zing, dat de rubber soepel en buig zaam geworden was, en daarby nog bestand tegen warmte en koude. De vulkanisatie was ontdekt. Slechts in 1842 kreeg de wereld kennis van zyn uitvinding, toen er schoenen van gevulkaniseerde rubber op de Europeesohe markt verschenen, en het was pas in 1844, dat de uitvin der, na allerlei tegenwerkingen, het eerste patent verkreeg. Toch moest het nog tot 1851 duren vcoraleer voor Goodyear de viktorie begon, na de Londensche tentoonstelling, waar de produkten, onder zyn pa tent gemaakt, waren te bezichtigen. In Engeland kon hij echter geen fabriek c-prichten. Daarom vestig de hy zich in Frankryk, waar hij een fabriek stichtte, die echter fail liet ging. zoodat hy wegens schul den opnieuw in de gevangenis kwam. Na in Amerika te zitn terug gekeerd, stierf hij op zestigjarigen leeftyd te New York, in de grootste armoede. Goodyear heeft de geschiedenis van zyn uitvinding beschreven in Gum-Elastic and its varieties. (2 dee- len, 1953 1855), waarin ook ver meld staat, h:e hij de manier uit vond om eboniet, dit is hard-rubber, ie maken, produkt dat al even zoo belangry-k is geworden, vooral in de elektrotechniek, als de zachte rub ber. Uit de geschiedenis van den uit vinder, wiens verdienste nu te Akron do:r 'een standbeeld werd ver eeuwigd, blijkt dat Goodyear nooit veel baat van zyn uitvinding heeft gehad. De man is als zoovele ande re vermaarde zoekers slechts na zyn dood gewaardeerd en beroemd geworden. LORD BYRON, een der grootste Engelsche dichters, die ln 1811 lid van het Hoogerhuis, het En- gelsch Parlement, was geworden, hield bij deze gelegenheid een be- langryke redevoering. Hy stelde de zaken niet mooier voor dan ze waren. Geen twaalf uur verloopen er in Nottingham aldus Lord Byron, zonder nieuwe gewelddaden. Op de dag, dat ik het distrikt verliet, werd mij medegedeeld, dat er veertig ma chines vernield waren, zonder dat, zooals gewoonlyk, de daders zijn ont dekt Maar Byron noemde tevens de oorzaak en de ware schuldige. Een ellende zonder weerga, het absolute gebrek zoo zei hy, had een nyvere fabrieksbevolking tot wan hoop, tot razernij en daardoor tot geweid gedreven. Arbeiders, die arm waren, die hun kinderen niet kon den onderhouden, waren door de hongerdood gebracht. Was het mo gelijk, dat zy onder zulke omstan digheden z'ch verheugden over de zegenryke gevolgen voor de mensch- heid, die elke machine zou moeten beteekenen zy meenden in hun eenvoud, dat het welzyn van vlijtige arme menschen meer waard was dan de verryking van eenige individuen dat niet zij de slachtoffers van de machines behoefden te zijn. In striemende woorden geeselde hy het parlement, dat voor de ver hongerende arbeiders niets beters W'st dan de doodstraf. Deze mannen wilden graven, maar de spa was in de hand van anderen. Niet de schaamte weerhield hen te bedelen, maar zy vonden geen hulp. De eenige weg om in hun onderhoud te voorzien, werd hun afgesneden. De arbeid werd door anderen verricht en hun uitspattin gen, hoezeer men ze ook moet betreu ren en afkeuren, behoeven ons niet te verwonderen Sarkastisch wenschte hy de regee ring geluk met de «overwinningen d'e de Engelsche dragonders op hun medeburgers behaalden. Gij noemtzoo riep hy uit deze menschen plebs, dol, ge vaarlijk. onwetend Gy meent, dat het eenige middel om hen tot rust te brengen daarin bestaat, enkelen van hen een hoofd kleiner te maken. Maar zelfs plebs kan door stevig, maar verzoenend optreden eerder tot rede gebracht worden dan door meerdere ophitsing en verdubbelde straf. Weet gy wel, wat gy aan dit plebs schuldig zijn Het is hetzelfde plebs, dat uw velden bewerkt, dat ln uw hulzen d'ent, dat uw schepen bemant en de gelederen van uw le gers vult. Het ls het plebs, dat u in staat heeft gesteld, de heele wereld uit de dagen en dat ook u kan uit dagen als verwaarloozing, nood en ell°ride het tot wanhoop brengen Hii geeselt de Engelsche huichela rij. Voor de Portugeezen. die geleden hadden onder de gevolgen van de oorlog, wordt veel geld byeenge- bracht, maar de ongelukkige mede burgers ln het eigen land Iaat men aan nood en honger over. Nergens ln de wereld, zelfs niet bij de Turken en Italianen zegt Byron heb lk zulk een vu'l, zulk een ellende gjzien als hier in dit «Christelijk land. En wat is uw hulp Nietsdoen en als dat niet helpt... de doodstraf. Hebt ge geen doodstraffen genoeg in uw wetboeken Moet er nog meer bloed vergoten worden, dat ten he mel stijgt om tegen u te getuigen Zijn galgen en gevangenissen uw hulp voor een verhongerd en wan hopig volk Ze zullen niet helpen. Wat uw gre- nadieren niet konden, vermogen uw beulen evenmm... Dit krachtig pleidooi, deze vlam mende aanklacht zij waren ver geefs. De wet trad in kracht, nadat ze er in het parlement doorgejaagd was. I Kort daarna, de 11e Mei 1812. werd de Minister die dit op zyn geweten had, doodgeschoten. Het bleek later, dat geen Luddiet*) de dader van deze aanslag was. Maar de stemming jegens den gedooden minister en de heerschende klasse bleek duideiyk in Nottingham, toen het bericht van de aanslag er bekend was geworden. Met vlieaende vaandels en slaande trom trokken de arbeiders door de stad... P. V. Uit Opgang Luddieten, volgers van den zwakzinnigen Ned Ludd, die opwekte tot vernietiging van machines. Waarom ïyden aan hoofdpijn migraine tandpijn GRIEP RHEUM ATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WON'PERBARE BRUINE POEDER9 van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS. U oogenbllk- keltjk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg ln alle goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Oebrulkt ze eens, U zult nooit geen andere meer gebruiken.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4