A i v AALST Geeraardsberqerc EREMBODEGEM WELLE NINO VE HEKELGEM HILLEGEM Zottegem DENDERLEEUW Herzele Denderhoutem i (Vervolg) Valsche volksvrienden NAAMI.OOZE BRIEVEN Nooit meer oorlog Hoek ie der vriendjes van Moeder Sarov Arbeiderssport S. V. V. Gemeenteraadszitting van Dinsdag 7 Maart Nieuws uit Ter joden OVERLIJDEN Gemeentepolitiek WAT SCHEELT ER? Kiesbeloften en niets meer Bij het overlijden van den heer Pauwels, geneesheer Werklieden, laat u niet foppen 7 - Voor Allen - 12 Maart 1939 ARRONDISSE ENT AALST r Deze naam hebben de kommunisten niet gestolen. Door hun manier van spreken en schrijven bewijzen zij mui lentrekkers te zijn van eerste klas, die met loensche middelen en valsche aantijgingen, hun tegenstrevers met leugens en laster bezwadderen. Eenieder kent den genepen toe stand van het land. die nog beden kelijker gemaakt wordt door het ver gift dat wordt verspreid door kom munisten, fascisten en andere volks vijanden. Toestand welke ieder oogen- blik zwarter wordt door de krisis, waardoor de inkomsten verminderen en de uitgaven vermeerderen, maar hetgeen de kommunisten niet verhin dert om voortdurend van meer uit gaven te spreken, ionder de bron aan te wijzen waaruit het geld moet geput worden. Zij doen g-slijK de kwaadaar dige zoon die van moeder eischt dal de soep vetter gemaakt wordt, maar verzuimt de noodige centen aan ae vrouw te bezorgen. De werkloozen weten wat door onze vooraanstaanden gedaan werd om de twee kermisdagen te doen vergoeden, wat het stadsbestuur van Aalst gi- daan heelt door de kolenbons te geven. Wij hebben de werklieden in gelicht van het bewijsmateriaal dat samengebracht is, om voor goed ae kermis als verlofweek door den N. D. A. W. te doen aanvaarden, waarvoor wij de beste hoop koesteren dat het zal aangenomen worden. Maar dit wordt door de kommunisten op hun manier uitgelegd: de bekomen voor- deelen zijn voor hun rekenng; toch beschuldigen zij het stadsbestuur te handelen ten nadeele van de werk loozen. Wie er verstand van heeft, kan dien ongerijmden zeever samen- knoopen. Hetzelfde gebeurt met de karnavals. Steeds werd er slechts één dag geen kontrole voor de werzloozen gonou- den. En door het koninklijk besluit van 1936 werden de plaatselijke feest dagen ook als één wachtdag aer maand gerekend; t.t.z. dat in die maand het zelfde getal dagen werkloozenvergoe- ding zijn uitbetaald als in dt andere. Doch, schrijven de kommunisten: «dit jaar is er slechts één karnaval- dag verloren gegaan.» zjOo wii men ae onwetende men- schen doen gelooven alsof dit voor deel aan hen te danken is, terwijl die manier van uitbetalen sinds DRIE jaar toegepast wordt. Zoo trachten zij de menschen te foppen. De kommunisten schamen zich niet te beweren dat het huidig stadsbe stuur nog slechter handelt dan de voorgaande; dat de belastingen groo- ter worden, enz. Dat zij die valsche bewering bewijzen en laten kennen waar de gemeenteraad die beslissing genomen heeft. Het is een cpiettelyke leugen. Daarenboven is het in Aa'.st nog nooit gebeurd dat met de mede hulp van het stadsbestuur, gelden in de stad werden verzameld door agen ten om de meest noodlijdende ouder lingen, werkloozen en zieken te hel pen. zooals dat in de gure wintedagen van Januari is geschied. Wij hebben de kommunisten reeds uitgedaagd te bewijzen, dat hun poli tieke vrienden gedaan hébben in die gemeenten waar zij wat te zeggen hebben, om de ouderlingen en werk loozen te helpen. Doch zij wachten zich daar op te antwoorden, zooals zij de menschen onwetend laten over de werkwijze in Rusland, waardoor do rationalisatie tot haar toppunt wordt gedreven, waar het schandelijk sys teem bestaat dat arbeiders of vrou wen aan hetzelfde werk de eenen 150 roebels (ongeveer 225 frank) en de anderen 400 roebels of 600 frank per maaaid verdienen. Waar de cihefs van de werkplaatsen in luxe-woningen ge huisvest zijn en de werklieden met gansch hun familie slechts een kamer als woonplaats hebben. Is dat de gelijkheid voor allen waarvan de kom munisten bestendig van spreken en schrijven? De kommunisten die in alle om standigheden van rechtvaardigheid spreken en dat de nood van eenieder moet gelenigd worden, waorom dan de eene vrijwilliger die zij naar Span je stuurden steun verleende, maar de jongens die tot op net laatste oogenblik aldaar verbleven van alle steun die zij verzamelen uitsluiten? Waarom aan den eene wel steun ver- leenen en aan den andere niets? Dat zfjn geen woorden maar feiten van bezwarenden aard, om reden dat verschillende van die jongens zondei eeniig inkomsten zijn en wanhopig rondloopen en de kommunisten van Aalst best kennen als de belovers waarvan geen rooden duit los te ma ken is. Nogmaals verwittigt de heer burge meester, die soms nogal naamlooze brieven ontvangt, dat deze de scheur mand ingeworpen worden. De Burgemeester, A. Nichels. Vischmijn De bevolking wordt bij deze ter ken nis gebracht dat de stedelijke visch mijn van heden af wordt overgebracht naar de Botermarkt. Burgerlijke Stand GEBOORTEN van 2 Maart tot 7 Maart. Mannelijk 6. Vrouwe lijk 11. OVERLIJDENS van 2 tot 7 Maart. Joannes Van den Be-raihe, wr. Ame lia D-e Gent, z.b., 83 j., Groenstraat, 20. Eugenia Mouton. on-gh., z.b., 84 j., Kattestraat, 77. Rosalia Bersou, We. Joannes Wouters, z.b., 78 j., Var- kensmarkt, 4. Maria De Naeyer, echtg. Jan Van Snick, z.b., 72 j., Her- zele. Coleta Ooore-mans, we. Ste- phanus Lenain, z.b., 83 j., Gasthuis straat, 6. Antonia Mascoen, we. Hippolytus Dufour, z.b., 83 j., Scher- reveldstraat, 28. Maria Van Schuy- lenbergh, ongih., z.b., 70 jDe Gheest- straat, 24. Anna Van den Bremt, echtg. Louis Janssens, z.'b., 38 j., Erpe. Ca-tharina Schoon, echtg. Martinus Scheerlinck, z.b., 69 i., St. Camiel- straat, 94, Oarolus Van Vaeren- be-rgh, echtg. Maria Coppens, z.b.. 66 j., Moorsel-baan, 260, Maria De Pauw, we. Carolois D'Hondt, z.b., 66 j., St. Jobstraat, 24. Joannes De Bruekes, wr. Maria Bruyland, z.b., 84 j., Hammestraat, 16. Octavia De Neef, edhtg. Josephus Van den Steene, twijnster, 86 j., Botermelkstraat. Leontina Ipersiele, we. Kamiel Pijck en Jozef Willems, z.b., 82 j., Begijn hof, 38. Helena Mens, ongeh., z.b 61 j., St. Johstraat, 190. Emma Marinx, ongeh., z.b., 68 j., Dr. De Moerstraat. Franciscus Gl-ts, wr. Clementia Van Tittelboom, gep. ma chinist a. sp., 84 j., Dirgmartens- straat, 48. 1 kind onder de zeven jaar. HUWELIJKEN van 3 tot 8 Maart. -- Albert Kieckens, bediende, Vrijheid straat, 33, met Anna Bouckhout, tele- foonbedi-endie, De Vilanderstraat, 7. Vrede op aarde voor alle menschen en volkeren, zeggen Hitler en Musso lini, en ondertusschen stoken ze in het geheim de demokr. tiën tegen elkaar op om ze zoodanig te verzwak ken en dan in te palmen. De groote demokratische landen willen dat niet inzien of begrijpen niet dat ze zoo hun eigen macht verzwakken. Ze beginnen dat nuite beseffen en sluiten aanv. lspakten met hun naamgenoo- ten, maar moeten daardoor lasten op zich nemen die moeilijk om dra gen zijn. Zie naar Frankrijk met zijn opeenvolgende deflatiemaatregelen Ma r al deze onrust zou kunnen ver meden worden, indien alle demokra- tiën de handen in elkaar sloegen om deze gedachte te doen zegevieren tegenover de totalitairen, welke mor gen door hun politiek van geweld, ver raad en onderdrukking zelf zullen on dergaan. Dan z 1 de groote demokra tische zon opdagen waarvan de stra len de oorlogsindustries zullen vernie tigen en zal de bewapeningswedloop die de ondergang wordt van alle lan den. tot het verleden behooren. Da'rom moet ieder voor de demo- kratische gedachte opkomen, wier hoogste idealen zijn: te-gen den oorlog, voor eenheid, broederschap en gelijk heid. He* Rnhrijverskomiteit. Beste vrienden, gij, zooals ik, weet dat «Duren,een schoone stad is, maar dat Blijven Duren» nog veel schooner is. Maar «Rust Roest» zegt het spreek woord en zoo zou het cok met ons zijn, indien we niet regelmatig, zouden samen komen. Daarom zij die mede- deeling voor u de uitncodlging voor onze bijeenkomst van Zondag 12 Maart, te 10.30 uur, In 't Volkshuis. Op de dagorde zal staan 1) herkiezing be stuur; 2) herziening van het regle ment van inwendige orde; 3) beoor deeling van de opstellen; 4) allerlei. Wij betwijfelen niet dat deze bijeen komst voor allen belangwekkend zal zijn en we durven dan ook hopen dat ge aan deze oproep zult gehoor geven. Men ze@2e het voort. Van veel kanten vraagt men ons naar de cla-bkaarten voor 1939 en met ongeloovige gezichten kijkt men ons aan, wanneer we zeggen dat ze er nog niet zijn. in 't geheel zijn ei- slechts 20 clubkaarten toegekomen en z.ehier een uittreksel uit den brief die er bij was «...het zijn ze echter nog niet allen. Gelieve nog een weinig geduld te heb ben. daar de bestelling cp eich laat wachten...». De kaarten die in ons bezit zijn zul len op onze eerstkomende vergadering afgegeven worden. Zondag 12 Marat, te 10.30 uur, is het uiterste oogenlbli'k waarop de op stellen voor onzen prijskamp moeten afgegeven word err. Men meet in een opstel zijn gedachte schrijven over «Het kinderuurtje van Moeder Sarov». De besten zullen in dit blad verschijnen en prachtige boeken zijn te winnen. Allo, kleppers, aan u het woord Van harte dank Men zal zich nog herinneren dat door de zorgen van het Roode Ka-baret een prachtige vergrooting van een foto van wijlen kd. Em. V.ndervelde ge maakt werd. Deze vergrooting werd verloot ter gelegenheid van de Van- dervelde-avond. De kameraad die het winnend num mer gekocht had, is zoo vriendelijk geweest de vergrooting te schenken aan het Volkshuis. Voor dit mooi ge baar zeggen wij ah kd. Leop. De Pessemier-Van der Haegen van harte dank. In onze cinema Zelfs aan kameraden die niet be hooren tot de ware kinemaliefhebbers, zeggen we toch: deze week zoudt ge moeten naar Vol-kskinema gaan. De film «L'Espionne de Castille» is waar achtig eenig in zijn soort. De zang en muziek behooren tot het zeer aangename genre. De vertol king met Jeannette Mac Donald aan het hoofd is prima, terwijl in de film zelf een symbolische voorstelling voor komt van den eeuwigen strijd voor vrijheid in Sp nje, die vooral nu zeer aangenaam aandoet. Het bijprogramma is eveneens met zorg ge-kozen; hot voorziet een klucht met Charley Chase en een nieuwe, gekleurde teekenfilm van W -lt Disney. Toekomende week, de beste film van Deanne Durbin - Délicieuse Wel dra een groote film naar een werk van Zola La Béte Humaine Familietoeslagen Deze week z-l het besluit verschij nen. waarbij officieel bekendgemaakt wordt tot welken datum de patroons, neringdoeners en onafhankelijke am bachtslieden tijd krijgen om zich in regel te stellen met de voorschriften van de nieuwe wet inz ke kinder toeslagen. Verleden Vrijdag werd in het Volks huis een vergadering gehouden, gewijd aan dit vraagstuk. Kd. Patteet hield een voordracht en besprak de bizon- derste bep iingen van het Kon. besluit van 4 Februari. Zeer interessante vragen werden gesteld. Velen gaven zich aan als lid van Onze Onder linge Kas Voor verdere inlichtingen betreffen de deze wet, kan men zich ten allen tijde tot kd. Patteet wenden. Ook schriftelijke vragen worden al tijd beantwoord. 2 April Palmenzondag Op 2 April wordt ge ter stembus ge roepen om te stemmen voor Kamer en Senaat. Wij hebben geen nieuwe verkiezing gevraagd, maar nu ze er toch Is, zul len we ons best doen om den palm te veroveren. Onze lezers zullen weldra kennis krijgen van ons aktieplan. We zullen overwinnen, want we weten dat al wie werkt met ons is. Wij strijden tegen armoede, tegen uitbuiting. Wie daarvoor vecht, moet overwinnen. S.M. «De Verbroedering» In onze balzaal is een blauwe hoed blijven liggen met de letters G. V. Ge zien een persoon uit BIEVENE een hoed is komen reklameeren, maar het dezen hoed niet is, meenen we dat er een verwisseling is gebeurd. Vriendelijk verzoek in dit geval den hoed te komen verwisselen op ons bu reel. Verleden week werd een pardessus verwisseld en is ook nog niet terugge bracht. HET BEHEER Vreda sloot goed het na-seizoen Sinds 12 Februari kende Vreda de nederlaag niet meer voor het kampi oenschap. Zoodat wij mogen zeggen, dat ondanks de tegenslagen, Vreda het seizoen prachtig wist te sluiten. Ver leden Zondag kon Vreda erin gelukken kompleet op te treden en al de toe schouwers zijn voldaan teruggekeerd, gezien er sport is te zien geweest. Vreda won verd.end dezen derby te gen Aalst met 42. En dit moet onze jongens de nocdiige moraal geven om van nu af reeds te ijveren vcor hei toekomend kampioenscnap, omday Vreda terug de bloeiperiode zou ken nen van verleden jaar. Nog enkele vriendenwedstrijden zullen beiwisc worden, en dan, jongens vooruit aan lichamelijke oefeningen, om ais ware sportmannen het volgende seizoen te kunnen aanvangen. Langs dezen weg bedanken wij ook alle kameraden, welke dit jaar de kleuren van Vreda verdedigden. Van nu af ook reeds aan het werk om nieuwe spelers voor Vreda te win nen. Echte ai'De.derszonen zijn ook dienaars van de aroeiderssport, die niet doet aan beroepsvoetbal, maar welke er alleen naar streeft, enze jongens lichamelijk te ontwikkelen en van de andere zyde onze eigen klasse te dienen. Omdat wij weten dat elke sportgroepeering toch achter een poli tieke vlag staai en dat wij niet willen dat arbeiderszonen er a<x>r misle.d worden. Gij arbeidersvoetbalisten, begrijpt uw plicht, versterkt de rangen van Vreda. Gij, arbeiders-sportliefhebbers, steunt Vreda, daardoor dient gij uw eigen zelf, DANK. Wij kunnen ook het voet balseizoen niet sluiten zonder een woordje van dank te zeggen aan alle caféhouders en partijgenooten, welke gansch het seizoen onze affichen heb ben gehangen. En bijzonder aan dezen welke ze voor de venster hingen en zoodoende ook medehielpen aan de pro paganda voor Vreda. Wij vragen aan onze aanhangers ocik hier mede re kening te houden ,en deze kameraden te steunen. AAN DE BESTUURSLEDEN. Ook dezen verdienen een woordje van dank, ondanks de geweldige tegenslagen, dit seizoen om voet bij stek te houden. Al is de taak ondankbaar, moedig volhouden, jongens ONZE TOMJBO-LA. En nu aan het werk voor het wellukken onzer groote tombola. Allen gezorgd dat deze een enorm sukses kent, omdat het be stuur zijn stout initiatief van een om heining rond het Vreda-terrein zou kunnen ten uitvoer brengen. Alles hangt van deze tombola af. Wij doen beroep op de partijgenoo ten en handelaars, om van nu af de prijzen blnen te brengen in het café van het volkshuis en er een naamkaar tje bij te voegen, om dan de prijzen te kunnen tentoonstellen. De schenkers die het wer.isjhen zullen in «Voor Allen» verschijnen. Alle prijzen, hoe klein zij ook wezen, zullen met dank aanvaard worden. Koopt onze loten aan 0.50 fr.; 2.50 fr. het boekje tjui 6. NAAR SOHENDELBEKEEen ge mengde ploeg van de A en B-ploeg van Vreda, doet heden Zondag de ver plaatsing naar Schendelbeke, om een solidarlteitsmatch te betwisten ten voordeele van den gekwetsten speler Daneels. Allen daar heen. Vergezelt onze spelers. OP 26 MAART pp het terrein van Vreda. de halve finaal van het pro vinciaal kampioenschap van Eelgié VlaanderenHenegouwen. Maakt van nu af propaganda. D. A. Burgerlijke Stand HUWELIJK. August De Meche- leer, Twee-Aeren en Emma Schail- lée. Westen. GEBOORTEN. Christiane Jooris, Edingeschestr., Onkelzele. Ivan Van Kesbeck, Steenstr. Jacques Ver- schaffel, Vredestr. OVERLIJDENS. Claudine Carten, 7 j., Leontine Benoit, 72 j., wed. Adolf Mallot, Leuvenschestr. Vital Van Audenhove, 76 j., wed. Eugenie Hebbelinck, Meenen. Maria Verhas selt, 73 j., echt. Adrien Falbrain, hos pitaal. Aloysius De Weerdt, 89 j., echt. Esther Van Pottelsberghe, hospi taal. Fernand Herregods, 4 m., Grootestr. Beste gezellinnen Zooals u in het vlugschrift, welke u deze week door den bode is ter hand gesteld, hebt kunnen lezen, wordt er onder de groepen der S. V. V. Gewest Oudenaarde, Aalst en Ronse, geduren de de periode van 1 Maart 1939 tot 1 Juni 1939 een aanwervingsaktie op touw gezet voor het aanwerven van nieuwe S. V. V.-leden. Voor ieder nieuw lid welke de afdee- ling tussohen dit tijdperk aanbrengt, bekomt de aangever van het nieuw lid een nummer rechtgevende op deel neming aan de groote gewestelijke tom bola met talrijke mooie prijzen. Dus, partijgenooten; ijvert zooveel mogelijk om leden te winnen voor uw groèpeering, blijft niet stil, maakt steeds propagandaZooals u weet staan wij nu met een effektief van 89 leden. Dat moet verbeteren, en dat kan. Wij zouden moeten tegen 1 Juni 1939 met 150 leden staan. Zottegem kan dit heel gemakkelijk bereiken, als iedler lid wil strijden met een vasten wil, hun kennissen, vriendinnen en anderen trachten te overtuigen van de werking van de S V. V. door ze van dichtbij te leeren kénnen. Ons doel is van de sterkste groepee ring te worden in den schoot der Fe deratie Aast-Oudenaarde-Ronse. Dus, vrouwen, komt vooruit, helpt mede, treedt energiek op, bewerkt de geesten dergenen die onverschillig staan tegenover dit werk. Vrouwen, wij kunnen ons 150e lid gemakkelijk bekomen als gij het maar wilt, de S. V. V. van Zottegem kent uiterst goed het spreekwoord: Als vrouwen willen, ze kunnen. Dus voor uit! Wie nog steeds niet aangesloten is bij de S. V. V. en zichzelf als nieuw lid aangeeft, gedurende dit tijdéftp, komt eveneens in aanmerking voor de tombola en bekomt dus een num mer. Het inschryvingsbulletijn kan wor den afiiegeven aan den bode, of in het Volkshuis, Nieuwstraat, 13, op het bu reel. Vcor de S. V. V. Zottegem, LIESKEN. De heer Coppens. Vlaamseh Natio nalistisch raadslid, was afwezig. De weduwe De Bel, de vrouw van den overleden katonnier, had de vraag gedaan voor den aankoop van 2 1/2 vierkante meter grond op 't kerkhof. Dit werd aan deze weduwe met veel bereidwilligheid toegestaan. Men is zonder diskussie akkoord over de splitsing der leening voor de Leuve- straat, voorgesteld in een brief aan den goeverneur: de leening zal dus bedraden 101.000 frank en 258.000 fr. Het kohier der gemeentebelastingen werd hernieuwd. Geen kolen voor de werkloozen. De katholieken hadden het goedge vonden eerst de toelating te vragen van de hoogere overheid om de gestem de 5000 frank te mogen uitkeeren aan de werkicozen. Natuurlijk keurt de goeverneur dat af. Vijverman verklaarde zich als volgt over deze kwestie: Wij bestatiijen het feit, dat er niets van in huis komt van het ver schaffen van kolen aan de werkloozen. De goeverneur keurt het af. Nochtans zijn er te Aalst k^len besteld aan de werkloozen. Dat teeken; den zin waarin het ka tholiek bestuur, dat voorstel opgeno men heeft. Hadden de katholieken dat goed geineend met deze zaak, de werk loozen hadden kolen gekregen. Maar zij hebben er liever een politieke zaak van gemaakt. Ik heb vernomen dat de katholieken nu kolen uitgedeeld hebben voor hun party. Ziedaar het fanatisme van den heer Van Pottel- berg, die toch gezegd heeft: Aan de socialisten geen vijf centimes. Hoe schoen ware het niet geweest hadden wij een onzijdig komiteit tot stand gebracht, dat de gelden van alle partijen, enz., zou samengebracht hebben. "Zulks zou een anderen stem pel gedrukt hebben op de hplp die nu eenzijdig verleend wordt. Maar de katholieken hebben er een politieke zaak van gemaakt en zij hebben er misschien nog enkele gesyndikeerden mee overgehaald naar hun bond. Ik ben blij dit hier toch eens te kunnen zet/gen, al beslist de meerderheid zooals ze wil. De heer Van den Bengih spreekt in denzelfden zin. Vanwege de heeren katholieken komt er weinig reaktiè. Een lamp voor de Van de Vijver straat en graveel voor de Burgstraat. Vijverman drukt op de noodzakelijk heid van deze dingen. De heer schepen antwoordt dat de lamp er komen zal en dat de graveel voor de Burgstraat reeds ter beschik king is. De namen der gesneuvelde soldaten zullen in den Llzertoren gegraveerd worden. Op aanvraag van den heer Ademar, liberaal, zal de kwestie der overleden opgeëischten op de dagorde der toe komende zitting geplaatst worden. De onteigeningen in de Nincves: raat, Terjoden, werden goedgekeurd. De kwestie der schoollokalen der Burgstraat. Deze kwestie werd be handeld in verband met een schrijven van het schoolhoofd. De heer Van dén Ben:h, liberaal bepleit de overbrenging der lokalen naar den Zavel, zich steunende op het schrijven van de bestuurster. Vijverman is van meening dat deze zsaik een «onder-onsje» geweest is van wege de katholieken. Het hemd is nader dan de rok. Het heeft opgeval len, dat de heer Van Pottelbergh zich onmiddellijk gekant heeft tegen het socialistisch voorstel van de overbren ging naar den Zavel alhoewel al de voordeelii:e argumenten aangehaald werden, toen, die nu in den brief van het schoolhoofd staan. Die handelwijze vanwege de katholieken gaf dus den schijn van een afgedane zaak. De be langen van het onderwijs dienen ge diend. Vijverman vraagt om de zaak terug te herzien. De katholieken willen er niet van weten, na nogmaals aandringen van den heer Van den Bergh. In den loop der zitting hebben het de katholieken nogal te verduren ge had, Er zijn daar prikkende woorden gezeid. Tot zelfs de heer Gariau kwam uit zijn schelp. Doch zijn rexistische bezem is ver versleten. De heer Gariau is een bijzonder specimen. Zijn beste vriend is de heer Van den Bergh. Nu de heer Coppens tussohen hun tweeën niet zat, werd het gevaarlijk. De heeren Oarlier en Adeimar zullen het ook goed met. elkaar stellen. De heer Carlier zwaaide reeds met zijn armen. En bij Ademar schijnt het nog maar een be gin te zijn. De hemel zit vol onweer en zwarte wolken. Een arbeider schrijft ons: «Op Terjcden wonen zonderlinge menschen. Mijnheer Albert Van pottel bergh wordt van alles op de hoogte gebracht. Hij heeft defectieven. En dezen zijn biy als ze mijnheer Albert iets kunnen gaan vertellen. Torken uit de Ninoves.raat is een zeer slimme Gast. En Bol lek ens Staaf doet niets dan luisteren. Overtijd was hij er bijna zijn ocg mede kwyt geraakt, 't Was in 't oud lok al van de fronters, in de Ninovestraat. Ze hadden iets door het sleutelgat laten spuiten als Staaf er doorkeek. Dat is nu toch nog het ergste niet. Want er is al meer gebeurd. Nard is veel slimmer. Hij laat allemaal de Oharels maar begaan en hy. trekt zyn plan. Maandag zyn er weer eenigen met mijnheer Albert mogen meegaan op café. En dan wordt er nogal 'n pot ge pakt. Dat geeft verf. Ze mogen soms voor niet drinken. En als mijnheer Albert dan later hun loon niet betaald, dat vergeven ze hem. De wereld wil bedrogen zijn. De socialistische gesy-i- dikeerden die bij de katholieken over gegaan zijn, beklagen het zich. Daar is het te luisteren en te zwijgen. Het schijnt dat ze al 'n kandidaat hebben voor kantonnier. Nard heeft het gezeid, dat er maar een op Terjoden is die er recht OP heeft en die er kapabel voor is. 't Is Noeit. En als ze deze niet noemen, zal het Nard niet aan staan. Torken en Bollekens Staaf hei> ben ook een kandidaat. Dit vertel ik u later.» Ten voordeele van de Vooruitziende vrouw Gezongen door Berlindes en Jean nette op Terjoden, 12,75 fr. Door dezelfden gezongen te Hekelgem bij Souck, 11,56 fr. Strijdpenning Omdat ze Jef in den bak gestoken hadden en hy er een liedje zong 3 frank. Wij komen het plotse overlijden te vernemen van Philips Jozef, lid van onzen ziekenbond, Groenstraat, 61. Philips Jozef werd geboren den 14 Maart 1893 en was dus bijna 46 jaar oud. Jozef was oud-strijder. Wij bieden aan de achtbare familie onze deelneming in het smartelijk ver lies dat ze komt te ondergaan. Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. De Bel Achille, kantonnier, 45 jar, IJzerenwegstraat 24. Arijs Petrus, 90 jDe Boomstr. Pollet Yvette, 3 maand. Vrijheids- straat 5. Meert Carolus, 78 j., Burg straat 9. Boriau Augustine, 17 j., Van Pottelbergh Sophia, 40 j., Welleweg 24. Posselle Petrus, 86 j., Keppestraat 92. GEBOORTEN. Van Nuffel Lu- cien. Leuvestraat 12. Franck Cle mentine, Heuvel 65. Van den Bergh August, Brusesllaan 14. Van den Broecik William, Ninoofsche steenweg gen reR5.,ts, 27. Geldhof Jeanne, Geeraardfoerg- scihe steenweg 45a. Van den Poor ten Elza, Groenstraat 7. Verstrae- ten Frans, Geeraardfoergschen steen weg 36. De kogel is door de kerk De liberale hebben hun zin gekre gen. Zij die sinds maanden alle regee- rings werk onmogelijk maakten, kun nen nu weer hun hartje ophalen. Het is weer verkiezing. Het vaderland zal weer m gevaar zijn. Maar de ware doeleinden van die heeren die gansch in dienst staan van het kapitalisme, is een deflatie- politiek te voeren. Zoo willen het de heeren van het Central Nijverheidskomiteit. Arbeiders, bedienden, werkicozen, op uw loonen en uwen steun hebben zij het gemunt! Hun patriottische verontwaardiging rond het geval Martens moet maar dienen om zand in de oogen te strooien. Wat door de openbare meening wordt verwacht... Op een vergadering van het katho liek burgers verbond verklaarde een katholiek vooraanstaande dat de Openbare meening besnoeiing der staatsuitgaven, dus der loonen en wed den en vergoedingen, verwacht. De openbare meening, dat zijn vol gens dien heer al degenen van zijn soort die hun buikje gevuid hebben. t Staat er zwart op wit Het katholiek blad «De Standaard- doet er geen doekjes om. Het drukt zwart op wit dat er maar één middel is om het begrootingsevenwicht te her stellen: besnoeiing der staatsuitgaven, dus loonsvermindering enz., enz. Dit burgersblad komt onomwonden voor zijn meening uit: de «burgers mogen niet meer belast worden dan ze zijn. De -burgers», wie is dat allemaal? Volgens de reaktionnairen van alle kieur zyn dit ook de rijksten onder hen. En die zouden geen belastingen meer kunnen betalen? Denken die heeren dan werkelijk dat het volk zot geworden ij? Een van de twee Het is dus klaar: de ryke burgerij, de bankiers en nijveraars. met hun politieke partijen: reaktionnaire ka tholieken en liberalen willen het te kort door de kleinen doen betalen. Wie nauwelijks genoeg heeft om te leven moet maar een boterham min der eten! De burgers die er go,, in zitten, betalen al belasting genoog! Daarom gaat het op 2 April. De socialisten moeten er uit Ze zijn de socialisten in de regeering weer moe gezien. Ze kunnen hun zin niet meer doen. Daarom spannen de burgerspartijen en met hen hunne zolenlikkers overal zich in om na de kiezing zonder de socialisten te kunnen regeeren. We zijn allen gewaarschuwd. «Hooger op» Onze tconeelkring en onze kinder groep hebben zich verleden Zondag je Welle, in het Volkshuis, weer eens onderscheiden. Voor een bomvolle zaal ging de opvoering door. De tooneel- liefihebbers waren er uiterst voldaan Proficiat «Hooger Op». Roode spaarders Zondag 26n deezr Jaarlyksch feest maal. Onze zomerreis Aan onze groote jaarijksche zomer reis wordt reeds gedacht Het zal na tuurlijk weer een reisje zijn dat onze liefhebbers waar voor hun geld zal geven. «Wif reizen om te leeren- dit is onze leus. In het kort meer daarover. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Couck Isabella. De Brabanter Wilfried. Van Roy Edusrd. Bockstael Albert. OVERLIJDENS. De Wevle Marie, wed. van Van Droogenbroeck Donaat. De Pré Mathilde, 5 maar.den. De Clercq August, 44 jaar, echtg. van Mieghem P. Het is onze schuld niet indien er sedert de nieuwe aanstelling van den gemeenteraad weinig nieuws over onze gemeente is uitgelekt. Op 10 Februan 1939 was er een gemeenteraadszitting uitgeschreven met als dagoide: 1. Eedaflegging Van de Velde Frans (2e groep); 2. Opmaken voorrangs- lyst; 3. Verkiezing schepenen. Deze dagorde was nog opgemaakt door het oud bestuur, maar op den dag der zitting liet de leider der katholieke fraktie weten met een getuigschrift van den dokter, dat hy ziek was. Dientengevolge verscheen geen enkel katholiek raadslid op de zitting. Daar er een meerderheid aanwezig was ging de zitting haar normalen gang en werden de punten van de dagorde afgehandeld. By overeenkomst werd kameraad Richard Wlllemarck verkozen tot le schepen en de heer Gustaat Goubert Vlaamsch-nationalist tot 2e schepen. Daaropvolgende zitting op 15 Fe bruari 1939, ondep het voorzitterschap van onzen vriend Willemarck in ver vanging van den burgemeester nog niet benoemd. Dag-orde' 1. Kasnazicht 4e trimester 1938; 2. Aanvraag verkoop gemeentegronden; 3. Vaststellen voor verkoop gemeente gronden; 4. Aanvraag va.i klooster, tusschenkomst verzekeringen school kinderen; 5. Bevlagging by ieesteiyk- heden. De katholieke minderheia verscheeh op deze zitting alleen om te protes teeren tegan de beslissingen genomen op de voorgaande zitting, daar dere volgens hen niet wettelyk was, waar na ze de vergadering verlieten. De laatste zitting op 28 Februari l.i. had als dagorde: 1. Goedkeuring afleidingsplan Buurt weg nr. 9; 2. -aanvraag vei koop ge meentegronden; 3. Vaststellen begroo ting 1939; 4. Helfen van gemeentebe lastingen voor evenwicht ae: begroe ting; 5. Wedde burgemeester en sche penen, zitpenningen raadsitoen. Op deze oelangryke vergadering mat zulke punten aan de dagorde ver scheen de katholieke minderheid ook niet. Alhoewel alle zaken hun regelmati- gen gang gaan en zy -ons werk niet kunnen belemmeren, valt hei toch op te merken hoe weinig belang ze stel len In de gemeenteaangelegenheden of is het een verkeerd bewye over ue zaken. Maar dat alles eens bezien met een klaren blik. Tot vóór nieuwjaar be stond er een katholieke meerderheid tot dan ook liep hun hart over van welwillendheid, zy konden een ge meente besturen en geen anderen. Nauweiyks is er een andere meer derheid of zy voelen geen belangstel ling meer zelfs voor het vaststellen der begrooting 1939 niet. Maar wan neer moeten ze dan nog naar een ge meenteraadszitting komen, wat moet de publieke opinie daar van denken en in het bijzonder de katholieke kie zers? Wy kunnen er onmiddellijk een ant woord op geven. Vooreerst de katholieken in onze gemeente moeten kunnen besturen. Zij moeten meester zyn, doen wat zij willen, niemand geen rekenschap geven, en laten voelen als ge hun gedachten er niet op nastreeft, gij ook aan niet veel moet verwachten. De katholieke party streeft er niet naar de gemeenschap te dieren, enkel en alleen maar een zeker gedeelte van de bevolking te zeggen: een kaste. Nu ze in de minderheid zyn is het begrypelijk dat ze in geen nandsom- ciraai zich met kunnen aanpassen. Men g-aat niet gemakkelijk den trap af, maar dat is een bewys dat ze immer opgesloten hebben geweest in de enge, duffe dorpspolitiek en dal ze ook nooit zelrbeschikkingsreciit hebben bezeten. Hun ontwikkeling op sociaal gebied laat veel te wenscnen over. Vandaar is de weg die ze opgaan gevaarlyk. En ze moeten het herp-akken: wij blij ven bij vroegere verklaringen. Hun vertegenwoordiging op het gemeente- wordt te oud. Hun kader moet verjongd worden, maar in elk geval niet dezen die uit de bestaande kneedmachine komen, want dan verandert de toestand niet! Die professors in wysbegeerte, heo- ben het niet bij het goede eind. Hun hoogstaande ontwikkeling is niet good voor de bevolking. N. W. Verleden week was het bestuur van onze Vlaamsohe fascisten eens bijeen gekomen om iets te bespreken. Het ginij er zoo kalm en goed, dat heel de Dries buiten stogtd om te luis teren naar het zoo kalm gesprek. Het waren maar alleen de vuisten die men hoorde op tafel slaan. Met tusschenpcozen wordt hun vriend Louis vernoemd. Gerard zegde by het ve~- laten van den Dries: Nu zullen we morgen den lach hebben. Kwatongen vertellen dat het is om te veranderen van lok: al. Dat hetsy waarover het wilt, aan lawyd en vuistslagen heeft het niet ontbroken. Het gaat zoo: als het schip op zin ken staat, moet de kapitein zich trach ten te redden met zyn manschappen maar of het hier zal mogelijk zijn, ;s twijfelachtig. Vóór de gemeentekieziny is er nog al het een en het andere beloofd ge weest, maar eens de kiezing achter den rug is het vergeten. Zoo zien we hier in Herzele byvoor- beeld, Helle- en Melkerystraten, waar de bewoners een heelen winter door water en modder hebben moeten ploe teren, zoodanig dat ouders hun school- kinders hebben moeten dragen tot in de Kerk- en Statiestraten, omdat hun kinders niet met natte voetjes zouden moeten naar de school gaan. Allo, heeren van het gemeentebe stuur, handen uit de mouwen, er is werk ook na de verkiezing. Als gij. by voorbeeld, in afwachting van de bestrating, de borduren legt. dan zullen de menschen toch een dro gen gang hebben. Inwoners van Herzele, op den 2n April is hei weer kiezing. zyt al hun belofte indachtig, want gij weet d-1 het alleen maar daarby blijft en stuurt deze maar wandelen met hun kiesbe loften, en stemt voor de verte.en- woordigers van de socialistische party. Hun geleverd werk staat borg voor de toekomst. Gedenkt dit den 2n April aanstaan de. MOERENHOUT E. Soc. oud-strijders algemeene en dringende vergadering Zondag 12 Maart, te 15 uur, in het lokaal «De Redding» worden alle ;i>cia»- Iistische o«t d-strijders opgeroepen voor een algemeene en dringende vergade ring. Allen op post. Cinema «De Redding» Na Tino Rossi, Errol Flynn, komt nu Rudolf Valentino. Ja, dat is het wonder van de kine- ma Rudolf V lentino ls reeds 10 jaar dood en toch vertonnen wij deze week zyn beste film De Zoon van den Sheik De film is een heruitga ve, voorz'en van klankaanpassing en bekomt overal een verdienden bijval. Op hetzelfde programma hebben we Eric von Stroheim, in de film Mar rit e Richard een bespiedingsgeschie denis. steunende op echte feiten. Het zal dus opnieuw meer dan ééns vollen bak zijn in De Redding Voor 't programma van a.s, week, zie rubriek Geeraardsbergen. By dit overlijden willen wij even stilstaan. Omdat de heer Pauwels een aktieve rol speelde in de lokale poli tiek. De heer Pauwels was de groote «stemmenaanbrenger» van de Vlaam sohe Nationalisten. Op politiek gebied was hij totaal on bevoegd, wij mogen zeggen onbekwaam. Zelfs als zyn groep de meerderheid had ging er niets van uit. Wij zeggen zulks niet uit vooroordeel, maar om de waarheid te dienen. Hy was bijzonder gaarne gezien >m zyn zacht karakter en eenvoudigen om gang en had gedurende jaren een groot klienteel. De Vlaamsche Nationalisten hebben deze populariteit bij iedere verkiezing sterk uitgebuit. Zelfs voor de Kamer verkiezing werd de heer Pauwels uit den hoek gehaald als de voor.zett-ar der politiek van advokaat De Backer. De heer Pauwels besefte niet eens dat misbruik van zijn naam werd ge maakt. Nochtans was hij in den tijd eens gaarne burgemeester, want toen zijn groep de meerderheid had de ee-- ste maal, riep hy de hulp in van wylen senator De Blieck en schreef deze toen een brief in 't Fransch als 't u belieft! waarin hy afbrak met de politiek der Vlaamsohe Nationalis ten. Deze brief verscheen in den tyd in het liberale weekblad. De heer Pauwels had dus geen efge- bakende politieke lijn en was maar Vlaamseh Nationalist omdat hij nu kon anders zyn, da.?r er reeds een katholieke dokter was... Als politieke leider was hij beneden nul. Een. arbeider, wat politiek on derlegd ert met gtzond verstand, zou dit beter gedaan hebben dan hij. Maar ook, hij boog zich op zijn ma nier over het lot der misd-eelden, hij w.'s openhartig en eerlijk. Wy buigen bij zijn heenraan. Welgeslaagde algemeene vergadering van den Zieken bond Verleden Zondag hadden wy dus onze jaarlyksch algemeene vergade ring. De opkomst was opperbest. Het café van Sonck was goéd gevuld. Alvorens over den tcestsnd van den ziekenbond te spreken sprak Julienne Keurvels over de greepeering der Voor- ui.ziende Vrouw. In een korte, doch flinke toespraak zette deze gezellin de socialistische vrouwenbeweging uit een en beloofde binnen enkele weken terug te kernen om dan feitelijk een groep te stichten. Vyverman sprak over den toestand van den Ziekenbond en drukte zyn te vredenheid uit over de groote aan winst van leden. Vervolgers besprak hij de veranderingen in den laatsten tyd aan de reglementen gebracht en vergeleek onze ziekenbond met dezen der tegenstrevers. Hij toonde ook aan, dat het streven van onzen bond verder ging en sprak vervolgens over al de mutualistische instellingen als preventoriums, sana torium en tenslotte voor de polykliniek te Aalst. Nadien had er een kleine tombola plaats. Onze ziekenbond moet hier nog im mer vooruit. Binnen enkele weken stichten wij hier de de Vooruitziende Vrouw. De fronters van Hillegem, om hun organisaties te versterken, hebben da hulp ingeroepen van een heel oprecht mensch. dat kan por.retten trekken, maar ook muilen enzcomeer. Dit teersch p neemt zoo maar heel gemeene praktijken ten baat, als hij er maar in_elukt de leden van ande ren te ontnemen, maar deze maal zal hy wel een blauwtje opgeloopen heo- ben. En ziehier hoe hy te werk ging. Hij komt ten huize, zeggende een tcezich- ter le zyn v. n den werkloozendienst en verklaarde dat hy de vrouw in over treding nam omdat ze kanten maak te. Hy wist niet dat de man neg niet gedopt had, maar, zegt hy, ik wil het wel zoo laten sis u my het lidboekje van uw man medegeef.; want by ons is dit toegelaten dat de vrouw kan ten maakt als hun man dopt. Maar de muilen rekker h:d zender den waard rerekend. Hy is vertrekken met één of twee hoekjes, maar als de man 's avonds thuis kwam, na op de ,'cogte te zyn gebracht, zyn dezen onmiddellijk hun sekretaris g. an in lichten en deze heeft klacht neerge legd in den bevoegden dienst. Deze zonderlinge kontroleur zal nog veel benevens portretien, ook muilen trekken. Werklieden, laat u dcor dergelyke middelkens niet vangen want het is aan geen enkele vrouw toegelaten te werken, terwyl hun man voor haar geniet, hoe klein ook de opbrengst is. De reglementen zyn voor slleman de zelfde. Als u nog bezoek krygt van derge lyke volksbedriegers, wijst hun een voudig de deur. JUUL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7