huilt in vettige Ik gebruik VIM Hij verslindt al het vet BESTRIJDT HET VET Kouot Griep Het provinciaal kongres der soc. vooruitziende vrouwen van West-Vlaanderen EEN GEBREID BOLERO MIDDENSTANDERS, OOGEN OPEN DE MERGUIL EN DE AARDAPPEL VOOR ALLEN is het beste Vlaamsche weekblad Neem aanstonds een of twee "AKKERTJES" En Gij zijt beter, voor dat Ge 't weet! "AKKERTJES" zijn echte GRIEP-bestrijders SC TEN LANDE PIJN-stillende cachets Voor onze lezeressen Huisvrouw, een goede raad Verwijder steeds zorgvuldig het vet uit uw braadpannen. Uiterst kleine vetdeeltjes kunnen gemakkelijk aan uw opmerkzaamheid ontsnappenzij ontbinden zich spoedig en maken uw pannen ongeschikt om versch voedsel te bevatten. Gebruik VimGeen enkel vetrestje kan de dubbele werking van Vim weerstaan. Vim maakt het vet los en slorpt het opéén enkel naspoelen verdrijft het spoorloos. Braadpannen, gootsteenen, tegels, gasfornuizen en tafels... al wat vettig is, eischt Vim! mm- Verspil geen kostbaren lijd, als Ge U in dit griep-seizoen niet al te best voelt. Kouwelijk, loom, als lamgeslagen en aan weer warm, Sloeiend, met een zwaar cjevoel in '1 hoofd. Ga vroeg naar bed, ®k U warm onder. Neem n "AKKERTJE'- on na 'n uurtje nog eeri. Tien iegen een, staat Ge morgenvroeg weer op, frisch en opgewekt. Uw griep-aanval is afgeslagen omdat Ge intijds "AKKERTJES" naaml. Snelle en zekere werking tegen Hoofdpijn, Zenuw pijn, Pijnlijke maandstonden, Verkoudheid, Griep Recept van Apotheker Dumont. HET ZEDELIJK VERSLAG ELLDEE ZILVERWERK ELLDEE COUVERTS Wintergerechten ADMINISTRATIEF EN FINANCIEEL VERSLAG REKRUTEERINGSAKTIE VROUWENDAG DE INTERNATIONALE TOESTAND Vraagstukken van den middenstand VOOR EEN GEZOND LEVEN ONS WEKELIJKSCH BULLETIN 8 - Voor Allen - 12 Maart 1939 qeAHuw! VIM V. 78-079 BFL. RAFFINERIES DU CONGO BELGE BRUXELLES De samenstelling, die ze bevatten maken de griep-microben onschadelijk en verdrijven de kooHs. "AKKERTJES" zijn aangenaam om in te nemen, hebben niel den minsten smaak en verstoren de maag niet. Probeert Gij ze ook I AKKERTJES "AKKERTJES" verrassen èlk gebruiker door hun snelle prompte werking. Versloren nooit de maag Volkomen onschadelijk! "AKKERTJES" glijden vanzelf door Uw keel en blijven nooit steken. Zijn smaaklooze cachets. "AKKERTJES" zijn zoo danig samengesteld dat ze U ook bi) herhaald gebruik blijven helpen. "AKKERTJES" kunt Go misschien vannacht al noodig hebben. Zorg er daarom steeds voor een doos in huis te hebben. T**i f v'f ,V -y,-■v' De merguil, welke voor de geleerden Gortyna ochracea heet, wordt ook nog stengelboorder genoemd en treft men aan op de meest' verschillende plan ten waartusschen, spijtig genoeg, ook de aardappels. Het gaat hier om een insekt waar van de vlinder feitelijk goudgeel is met roestroode teekening en met de zelfde bestuiving. De eiers worden steeds gelegd aan de basis van de aard appelstengels. De uitkomende rupsen boren zich dan in de steng:l een gang en wijl ze het merg maar lftstig op vreten klimmen ze naar boven. Het Ingangsgat wordt daarbij zorg vuldig gestopt met uitwerpsels en af val van het festijn. In sommige gevallen merkt men on de plant nog wel kleinere gaatjes wel ke als luchtgaten dienst deen. Da verpopping heeft feitelijk plaats in den stengel, waar deze trouwens aan het bovendeel wel zorg neemt tij dig een vluchtgat te boren. Planten welke door merguilen aan getast worden, erkent men aan het feit dat hun spits treurig afhangt en gansch de plant is als verwelkt. Wanneer men de stengel op n snijdt vindt men binnenin de gele, licht roods rupsen. Nu gebeurt het ook wel dat de made van uienmaanvlieg, welke hoofdzake lijk uien aantast, zich vestigt op aari- rppelen. De maden van dit schadelijk inrekt zjjn grauwgeel, gekorreld en voorzien van een ademhalingsbuis langs achter-, In droge jaren blijven de aardappel- stengels groen, zelfs als ze lijden onder deze vreterij. In vochtige jaren echter wordt de stengel rot en dan lijkt het alsof de plant aan zwartbeenigheid lijdt. Merguilen en uienm aanvliegen ko men slechts bij gelegenheid voor en men hoeft er geen te groote beteekenrs aan te hechten. Het verwelken van de plant is het gemakkelijkst waar neembaar teeken hunner aanwezigheid. Treden beide ongewenschte gasten nogal veel op, dan zal men de aange tasts stengels verwijderen en vernie tigen. A- s- Zoodag laatst hadt in het Volksrecht te Kortrijk het zevende jaarltjksch kon gres plaats der Socialistische Vooruit ziende Vrouwen van West-Vlaanderen, dat bijgewoond werd door 119 afgevaar digden van 32 groepen. Gezellin MARÏE DEKEYZER, voor?, t- ster, opent het kongres en stelt vast dat er voor het vrouwenkongres een bij zondere belangstelling is. Zij dankt dan ook de aanwezigen en in 't bijzonder de afgevaardigden van Ronse en Aalst, als ook de kameraden Dlerkens, Verbrug- vhe. Coole, Missiaen, Detaevernier. Lib- brecht en Vancraeynest voor hun be langstelling. DE VOORZITSTER handelt ln hare openingsrede over het ontstaan der S. V. V.beweging In onze provincie en over den vooruitgang dien we op zeven Jaar tijd op alle gebied hebben gemakt. Dit hebben wij ln de eerste p'aats aan ons zelf te danken, aan onze moed ge propa gandisten die de beweging hebben ge bracht waar ze nu is. doch wij danken het vooral aan ons alles vriendin Sirêne Blieck. onze provinciale sekretaris. d'e de bezielster ls van onze beweging. (Toejuichingen) Wij zijn tevreden over Sirène. vervolgt spreekster, doch laten wij maken dat zij ook over ons tevreden is door ons n te spannen, niettegenstaande de moei lijke tijden, om onze beweging een nieu wen vooruitgang te bezorgen. Gezellin DEJONGHE LIESBETH kwam dearop aan het woord om in naam der Kortrijksche Federatie de kongresleden te verwelkomen. De provinciale sekretaris, SIRENE BUBCK kommenteert haar jaarverslag. Het Jaar 1938 is voor onze West-Vlaam- sche vrouwenbewing vooral een Jaar ge weest van herziening en aanpassing. De groepen hebben de zuivering van zijn een leven lang gewaarborgd. Te koop bij ROGER OSTYN, n. 27, Bruggestraat, te M E E N E N 71) Doo« ran 12 stuks: fr. f.50, van 6 stuks tr. 9.- Verkrijgbaar bij alle Apotheker» De gure koude prikkelt onzen eet lust en wekt onzen trek naar warme spijzen en vooral naar gestoofde ge- reenten op. Daarom staan ragouts nu hoog ln de gunst bij de buisvrouw, en wel des te meer daar zij deze de gelegenheid bie den af en toe op haar menu de groene groenten, die nu schaarsch geworden zijn, te vervangen door uitjes en rapen. Hieronder herhalen wij dus onzen lezeressen hoe zij lekkere varkens- en schaapsragouts kunnen bereiden, en, ten behoeve van hen, die alleen gebra den schaapsvleesch. lusten, geven wij ook het recept van schapenbout, waar bij bij voorkeur witte boontjes-met- room opgediend worded. Varkensragout: Laat in een kastrol 50 gr. Solo bruinen. Braad er een stuk varkensvleesch in tot dat het langs alle kanten schoon gekleurd ls. Neem het dan uit de kastrol. Laat in Solo twee gesneden ajuinen bruinen en ook 4 of 6 rapen, in vier gesneden. Leg het vleesch terug in de kastrol. Giet op alles een 1/4 liter water. Doe er peper en zout bij. Zet deksel op en laat 1/2 uur stoven. Als alles gaar is, neem het vleesch uit, snijd het in sneden en leg het op de groenten in een warmen schotel. Schaapragont: Bruin 75 gr. Solo ln een kastrol, leg er de stukken ragout in (gesneden uit den schouder). Doe er peper en zout op en laat goed brui- neeren. Neem het vleesch uit den pot en bruin er dan 3 of 4 gesneden ajui nen ln, eenlge rapen en de noodige aardappen, ook ln stukjes gesneden. Doe er peper en zout op., thymus en een 1/2 blaadje laurier. Leg het vleesch terug bij de groenten, overgiet het alles met een 1/4 tot 1/2 liter water en zet een deksel op de kastrol. Laat zachtjes stoven (ongeveer 1 uur). Zorg dat de ragout ijlet aanbrandt. Doe er nog wat water op als het noodig 's. Dien heel warm op ln een diepen schotel. Schapenbout: Ontdoe den bout van zijn zenüwdeelen door het vel zoo dicht mogelijk af te villen en verkort het been. Laat ln een langwerpige braad pan 50 gr. Solo bruinen, leg den bout er ln met peper en zout. Zet in een warmen oven. Laat goed braden en overgiet dikwijls. Een bout van 2 kgr. moet 1 1/2 uur braden. Als de schapenbout goed ge braden ls. snijd ln snedep. Dien op met een Bordelaise-saus. Bordelaise-saus: Laat 2 of 3 gehakte sjalotten bruinen ln Solo, voeg er een peterselieworteltje bij, 1/2 blaadje laurier, een weinig thymus, peper en zout, leng op met bouillon of water. Zet een deksel op. laat steven en als het gaar ls, steek door een fijne teems. Laat 50 gr. Solo bruinen, voeg er 2 soeplepels bloem bij, daarna al roeren de het doorgesfoken sap, 1 wijnglas rooden wijn, een wijnglas Madère, het sap van een halven citroen, 1 soep lepel tomatenpuree en de Jeugd van het gebraad. Laat koken al roerende. Men mag bij die saus naar beliefte nog 25 gr. versche Solo voegen, 2 soeple pels versche room van melk een wei nig Cayenne-peper en gehakte peter selie. lVltte boontjes met room: Koop droge witte boontjes die gij een nacht ln regenwater laat weeken. Zet ze des anderendaags op het vuur in water, dat lichtjes gezouten ls. Laat koken tot ze gaar zijn en giet dan het water af. Laat de boonyes stoven ln ecu kastrol met 50 gr. Solo. Voeg er een'.ge minuten vóór het opdienen eenlge lepels versche room van melk bij en dien op. So 16 Verantwoordelijke uitgever: R. Ver- cammen. Gent Red. en Admin Sint Pletersnieuwstraat, 64, Gent niet betalende leden ln 1937 Ingezet ver der moeten toepassen om geen plaatse lijk kasverl es te ondergaan en hebben hun ledenaanwitist van 1938 daar aan zden verloren gaan. We hebben niettemin ln de provincie ónze 7 duizend, leden bereikt. Enkele afdeelingen n.l. Jabbeke, Llch- tervelde, Oost-Roozebeke en Zergekem. d e we van de lijst hebben moeten schrappen, zijn door nieuwe groepen ver vangen: Adinkerke, Geluwelt en Hout- hem en de afdeelingen Tielt en Gelu- we zijn heropgeknapt. Er zijn dus op nieuw 48 afdeelingen. Een gelukkige vaststelling die we kun nen doen is dat we terug de eenvormig heid in onze beweging krijgen, wat betreft bijdragen en voordeelen. want de afwijkingen in sommige afdeelingen hebben ons zekere moeilijkheden be zorgd. Er zijn nog enkele achterblijvers d e ongetwijfeld zich ln 1939 ook zul len in regel stellen. Het verloeren Jaar ls voor ons een druk Jaar geweest, vervolgt spreekster, te meer daar de karftpagne voor de ge meenteverkiezingen, ons als voorberei ding. vooral, heel wat werk heeft ge geven. Verder hebben wij de beloften ons Jaarkongres van verleden Jaar afgelegd, willen getrouw blijven, namelijk wat betreft de uitbreiding onzer werken voor kónderwelzijn. Doch, we hebben hierin ook niet alleen aan de uitbrei ding gewerkt, doch vooral aan de ver betering der bestaande werken die nu ongeveer allemaal a's model-in-ichtin- gen mogen aangezien worden. We had den hiervoor de kostelijke medewerking der Federatie van Mutualiteiten. De nieuwe werken die tot stand kwamen zijn: Roeselare, Tielt, Le Blzet, Wervik en leper. Welke zijn nu onze plannen voor 1939? 1. Raadplegingen voor zwangeren ln 't leven roepen waarvan ééne reeds ge sticht is te Brugge. 2. Niet alleen de vrouw als moeder helpen en opvoeden doch ook als huis vrouw bijstaan, daarom zullen wij de huishoudelijke vraagstukken instudee- ren en door middel van voordrachten en demonstraties de huisvrouwen op de hoogte brengen hoe zij de moeilijkheden, die zich ln het huishouden stellen kun nen oplossen. Wij zijn hiervoor de medewerking ver zekerd van een schaar jonge vriendin nen, die zich als goede voordrachtgeef sters opwerken. Wanneer we deze richting Ingaan, dan is het omdat we overtuigd zijn dat we od deze manier heal wat beter de vrou wen voor het socialisme winnen dan dat ala mogelijke spreekbeurten over vrou wenontvoogding het kunnen doen. Na nog enkele vragen waaronder deze om aan «De Stem der Vrouw» een blij er uitzicht te geven, wordt het verslag met algemeenheid van stemmen aange nomen. Gezel COORMAN. federale sekretaris der Mutualiteiten komt aan het woord: Aan vergoed ngen voor hospitalisatie werd 24.395 fr. uitbetaald. Voor huwe lijk: 28.100 frank. Sterfgevallen 5.400 fr. Weduwevergoedingen: 43.000 fr. Uit zet vrouwen 4.000 fr. Voor de Moeder- kas werd aan uitzet 8.670 en aan bun sels 5.563,60 fr. uitbetaald. Spreker maakt dan enkele bemerkin gen over het inzenden der afrekeningen, enz. en vraagt dat de sekretarissen zich stipt aan de voorschriften zouden hou den. Op een vraag van een gezellin uit Lauwe toont G. Coorman de moeilijk heden aan die hij thans ondervindt in zake verpleegsters-bezoeksters. Ook dit verslag wordt met algemeen heid aangenomen. De provinciale sekretares kondigt aan dat een kampagne voor ledenaanwer ving op touw wordt gezet van 15 Februa ri tot 15 Mei, met provinciale tombola en wedijver onder de groepen voor de provinciale vlag. Circulalren met in schrijvingsbulletin worden ter beschik king van de afdeelingen gesteld. Spreekster vraagt dat al de groepen flink aan die kampagne zouden mede werken. Het Uitvoerend Komiteit heeft voor dit Jaar als voorstel de Vrouwendag te doen gepaard gaan met de 11 Julibetoo- ging te Kortrijk. die op Zondag 9 Juli plaats grijpt als demonstratie «Voor recht en vrijheid», en waaraan de vrou wen talrijk moeten deelnemen. Dit voorstel wordt door het kongres bijgetreden. Gezellin LEONA HANTSON in naam van het Nationaal Verbond der Samen- werksters, bedankt de S. V. V. Wesr- Vlaanderen voor hun hulp in de propa ganda voor de koöperatie. Zij dankt in 't bijzonder Sirène Blieck, Gilbert Coor man en al de Jonge voordrachtgeefsters, die zich inspannen om de huisvrouwen den weg naar den koöperatieven winkel te leeren. Zij noodigt de beweging uit z ch talrijk te doen vertegenwoordigen op het nationaal kongres der samen- werksters te Luik op 17 Juni. Ua de besprekingen over werking én richting der provinciale vrouwenorgani satie werd den afgevaardigden een uiterst leerrijk gedeelte aangeboden. Het was gezellin VOGiELINA LOBE die op zeer bevatelijke en boeiende wijze de oorzaken van den huldigen interna tionalen politieken chaso opsomde en de oplossing aanwees door onze socia listische voormannen voorgesteld. Hare rede werd met aandacht door de Vlaamsche afgevaardigden gevolgd. Diezelfde uiteenzetting had plaats in een afzonderlijke zaai voor de Waalsche afgevaardigden met kd. ALBERT HOU- SIAU als spreker. Dit onder alle opzichten goed gelukt kongres e.ndigde te 1 uur met een be zoek aan het kinderwelzijn en een ge zamenlijk noenmaal, waar met enkele gelegenheidsliederen voor een goede stemming werd gezorgd. N. B. Een bloemje voor de bestuurs leden der S. V. V. Kortrijk, die voor de smaakvolle verslering der lokalen en voor de regeling van het noenmaal dat tot eenieders bevrediging werd opge diend, hebben gezorgd. Het breiwerk van bijgaand model is uitgevoerd in een gemêleerde wol soort, wat, gezien de neutrale tint waarin deze garens meestal gesponnen worden, 'n factor van gewicht mag genoemd worden, daar deze bolero dan kan gedragen worden op gelijk welke bloes of kleedje. Maten. Boven wijdte 85 a 90 cm. Lengte 40 cm. Mouwlengte 60 cm. Armsgatdiepte 18 cm. Mouwwijdte bovenarm 36 cm. Elleboogwijdte 30 cm. Polswijdte 20 cm. Benoodigdheden ervoor zijn: 300 gr. gemêleerde bouclé- wol (3-draads), 10 gr. roode wol voor de garneering en 1 paar breinaalden nr. 3. Rugpand We zetten voor het rug pand 100 steken op en breien hierbo ven 12 nld. in ger stekorrel (steeds afwisselend 1 r., 1 av. bij elke nld. verspringend). Hierna breien we verder in den tricotsteek (heengaande nld. recht, teruggaande nld. averecht). Hebben we 10 nld. In den tricotsteek gebreid dan meerderen we 1 stgek aan het begin en einde van de 11e, 23e, 35e en 47e nld. We verkrijgen zoodoende in totaal 108 steken. Hierboven breien we verder, tot we een lengte van 20 cm. hebben. Nu kanten we aan weers zijden voor het armsgat achtereenvol gens 5 st., 3 st., 2 st. en 1 st. af. Boven de overblijver.de 86 steken brei en we verder, tot het armsgat 18 cm. diep is. Nu kanten we de middelste 20 steken af; aan iederen kant blijven er dus nog 33 st. over. Aan den kant van den hals kanten we achtereenvol gens 4 st., 3 st., 2 st., 2 st. en ten slotte nog 1 steek af. Tegelijkertijd dat we voor de eerste maal 2 st. afkanten bij het armsgat, beginnen we aan den schouder 7 st. af te kanten. Verder gaande kanten wc nog 2 maal 7 st. hiervoor af. Nu nemen we de steken langs de halsuit snijding weer op en breien hierboven 10 nld. in gerstekorrel, maar we min deren bij de 9e nld. door om de 5 st. 2 st. te zamen te breien. Voorpand. Voor ieder voorpand zetten we 40 steken op en breien hier boven eerst 10 nld. in gerstekorrel. We meerderen aan het einde van de naald om de ronding van de bolero te verkrij gen en wel als volgt aan het einde van de le nld. 3 st., aan het einde van de 3e nld. 2 st., aan het einde van de 5e nld. 2 st. en aan het einde van de 7e, 9e, 11e, 13e, 17e. 19, 21e, 23e, 27e en 29e nld. 1 steek. Tegelijker tijd meerderen we 1 steek aan het begin van de 21e, 31e, 41e, 51e en 57e nld.. zoodat we bij de 29e nld. 59 st. op de naald hebben. Bij de 57e nld. hebben we dus 63 st. en we meerde ren nu niet meer. We geven nu nog even opnieuw aan. hoe de werkwijze is van het voorpand. De eerste 10 nld. breien we in gerstekorrel; daarna brei en we de 24 steken aan den kant van het armsgat van de lie tot en met de 20e nld. in tricotsteek en de rest in gerstekorrel. Van de 21e tot en met de 30e nld. breien we de 24 st. aan den kant van het armsgat in tricotsteek en de rest in gerstekorrel; van de 3ie tot en met de 40e nld. 45 st. in den tricot steek, de rest in gerstekorrel; van de 41e tot en met de 50e nld. de 56 st. aan den kant van het armsgat in tri cotsteek en de rest in gerstekorrel. We breien nu verder boven deze 56 st. in tricjtsteek en boven de overblijvende 7 st. in gerstekorrel tot aan het arms gat. We breien het voorpand echter 4 nld. langer dan het rugpand. Voor het armsgat kanten we achter eenvolgens 10 st.. 3 st., 2 st. en nog 3 maal 1 st. af. Boven de overige ste ken breien we door. Wanneer het werk 18 cm. lang is, beginnen we echter aan de zijde van den hals ook te minderen en wel door om de 6 naalden telkens de 2 rechte st. vlak naast het gedeelte ln gerste korrel te zamen te breien. We gaan hiermee door, tot I J; we voor don schouder nog 30 steken overhouden. Deze kanten we in 3 maal (telkens 10 steken) af. Het tweede voorpand wordt geheel gelijk maar tegengesteld aan het eer ste voorpand gebreid. De mouw. Deze beginnen we bo venaan. We zetten er 16 st. voor op, waarboven we in tricotsteek breien. Aan -het einde van elk der eerste 2 naalden 3 st. erbij opzetten. Verder zetten we aan het einde van iedere naald 2 st. erbij op, tot we in totaal 78 steken hebben. Daarna zetten we neg 4 m:al 3 st. erbij op en verkrijgen dus 90 st. Hierboven breien we nog 4 naalden. Nu minderen we aan het begin en einde van de nld. door 2 st. te zamen te breien. Dit doen we 4 maal om de 4 nld., 6 maal om de 6 nld., 4 mcal om de 8 nld. en verder om de 10 i tot het breiwerk 57 cm. lang is. We breien nu nog 10 nld. in gerstekorrel en kanten daarna af. We persen alle deelen op onder een vochtigen doek en naaien ze ln elkaar. Daarna haken we een koordje van lossen met de roode wol en naaien dit langs de contouren van dit gedeelte in gerstekorrel. We kunnen de kleur van dit koordje natuurlijk wijzigen en zoodoende in overeenstemming brengen met het er onder te dragen kleedje. De liberalen hebben hun zin gekre gen. De Kamers worden ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschrever Op wien zullen de liberalen vooral beroep doen? Natuurlijk cp de arbeiders niet, want zij weten dat dezen hen wande len zullen zenden. Zij zullen vooral trachten stemmen te halen bij de oudstrijders en middenstanders. Wat, zij deze laatsten zullen aanbieden, kan men zich moeilijk indenken. Doch ze zijn meester in het gooche len met woorden en het uitbaten v?i: het patriotisme. Zij weten dat de mid denstander gebukt gaan onder zware lasten, doch zullen zich hoeden te erkenen dat de WARE strijd die nu gestreden wordt, niet gaat ever de zaak Martens of een andere zaak doch gaat om de vraag Wie zal betalen? De liberalen, als woordvoerders van het «Comité Central Industrial» zijn verdedigers ven de deflatie. Wat deflatie be toekent voor der, handel, heeft de Koophandelskame.' van Antwerpen zelf gezegd en ruïne voor den handel. Delatie beteekent v or de midden standers minder loonen, dus minder koopkracht voor de arbeiders en bij ge volg minder verkoop voor de midden standem. Deflatie beteekent ook het neerdruk ken der handelsprijzen, met als ge volg verarming van de neringdoen den. Deflatie beteekent voor de midden standers, dat koopwaren die ze ver- llllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIII lllllllllll Hl Ml! Uw kinderen moeten het onderwijs ontvangen in ge zonde lokalen. MODERNE SCHOLEN Uw kinderen moeten in de mogelijkheid gesteld worden te spelen, te zwemmen, aan sport te doen. Speelpleinen, zwemkommen, een openbaar stadion voor heel dc jeugd Uw kinderen moeten een aangename vakantie kunnen doorbrengen. Vakantiekolonies aan zee, op den buiten, reizen, verblijf in de jeugdherbergen en geen TWEE MAANDEN in de siofferige straten. De Gezondsheidskommissie der B.W.P. 111111111II11111II111111111111111111111111111111111 leden week kochten aan 20 fr., toe komende maand moeten verkocht wprden aan 20 fr., bjjgevclg zonder winst. Deflatie beteekent tenslotte den stilstand in de zaken en de vcrhecging v?n het aantal faillissementen, kon- kerdaten, protesten, enz Kortom Deflatie betekent voor den middenstand MISERIE. De middenstanders zullen op Zon dag 2 April te kiezen hebben tu-'schen deflatie en ekenomisehe heropbeuring, In 1935 heeft de socialistische partij bewezen de eenige partij te zijn die 's lands ekonmie gezond kon maken. In 1939 bewijst de B. W. P. opnieuw dat zij het algemeen belang hooger stelt dan het partijbelang. Alle ware demokraten zullen zich dan ook scha ren rond de B. W. P. Dat ds middenstanders eventjes me- diteeren en zij zullen tot het besluit komen, dat de stryd die heden ge voerd wordt er een is trr.sehen twee stelsels d'-mokratie en totalitarisme. Wat dit laatste beteekent voor de mid denstanders weet iedereen groote la«ten. geen handelsvrijheid aangezien alle vriiheden zijn afgeschaft. De kleinhandel in dienst van een stelsel dat tenslotte drijft naar de grootste ramp den oorlog. Middenstanders, wsest waakzaam I J. C. Nog geen befrernis! Hoe z u het trouwens kunnen? En zeggen dat de liberalen steeds beroep doen op da middenstanders en er zich aJs de ver dedigers ervan opwerpen Ellendige farceurs! Faillissementen in België. Er werden over de week eindigende op 3 Maart 1939 in België 17 faillisse menten utges preken, tegenover i9 ver hetzelfde tijdperk van bet voriee jaar. Uitgesproken faillissementen ner branche gedurende de week van 24 Februari tot 3 Maart 13 diversen. 1 industrieel. 1 bakker en bank'tbakker 1 schoenmaker. 1 schoenhandelaar. In totaal werden er van November 1938 tot 3 Maart 1939 in Eelglë 126 faillissementen uitgesproken, tegen over 123 "ver hetzelfde tijdperk 1938. Konkordaten. Van 1 Januari 1939 tot 3 Maart 1939 werden in Eelg 45 aanvragen ingediend tot het bekomen van een konkerdaat en 28 aanvragen gehomologeerd, tegenover respektieve- lljk 32 en 18 over hetzelfde tijdperk van 1938. Protesten. Over de week eindi gende op 3 Maart 1939, werden in België 2099 protesten geregistreerd, tegenover 1329 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1 Januari 1939 tot 3 Maart 1939 werden in België 20.133 protesten geregistreerd, tegenover 15.458 over hetzelfde tijdperk 1938.

Voor Allen | 1939 | | pagina 8