BESTRIJDT HET VET EENSGEZINDHEID IN DE GELEDEREN OP HOOP VAN ZEGEN INTERNATIONAAL OVERZICHT Het einde van hüd eh. -Aedj&iJ ut&pMi&h po LEW de Winter brengt U zooveel genoeglijke avonden SL0WAK.Ó& Mfci JfWAHSUiAU WöEGREmS OjmoCz. ,AK^£DAm ruTOfe-kr&L^"3 Analphabeten in de Vereenigde Staten ViJUkWé© AVdL ~.UrcJt nog zuajt outabenAÜ HET WIT KRUIS kalmeert alle ongemakken en pijnen, en maakt U weer frisch en gezond HOOFDPIJ H,*ZENU WPIJN, PIJNLIJKE MAANDSTONDEN, GRIEP, VERMOEIDHEID en ZENUWINZINKING RHEUMATISCHE PIJNEN Heb daarom altijd enkele poeders van het "WIT KRUIS" in huis, en wanneer ge uitgaat, vergeet dan niet er een paar in Uw handtaschje mee te dragen. Aldus kunt ge altijd heel vlug een of andere onverwachte ongesteldheid ver zachten, die U anders misschien thuis had weerhoudenof kunt ge een hinderlijke hoofdpijn verdrijven die den mooien avond zou bedorven hebben. VERSCHILLENDE VORMEN DEZELFDE INHOUD IN ALLE APOTHEKEN IN aluminium koker 12 CACHETTEN) b Fr. LABORATORIA TUYPENS ST. NIKLAAS-WAAS Let er op ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid Europa voor het voldongen feit Internationaal gangsterisme Kicsl voer de Socialisten J AAFRNEfUU OU CONGO KLG4. MUXEllfci Geplaatst voor de onverwachte Kamerontbinding, valt alle tijd tot welkdanige diskussie weg en hebben wij ons eensgezind in het strijdperk aan te bieden. Zeer zeker, gebrek aan tijd heeft, hier en daar, wat de voorstelling van de kandidaten betreft, ertoe ver plicht zich van de nood een deugd te maken en ziekere besprekingen en be twistingen naar den achtergrond te schuiven. Daarbij, de soc. partij heeft het be wijs te leveren dat, onwille van de hoogste belangen, zij zich weet te plaatsen boven gelijk welkdanigen plaateel ijken toestand of persoonlijke ambitie. Eensgezind bijgevolg moeten wij vooruit treden om de tegenstrevers te verhinderen in iets maar van ons ver worven terrein af te nemen. Meer, we moeten eensgezind op de bres springen om zelfs nog wat op onze tegenstrevers te veroveren. Het zal el niet zoo gemakkelijk gaan, maar juist omdat wij weten dat het een fel betwiste strijd is die wordt geleverd, moeten wij ons des te kracht- d diger verweren. Immers, hangt te veel van deze ver kiezingsuitslagen af, van de arbeiders bevolking en de al erbij verwant zijnde personen, opdat wij een ooger.biik maar zouden vertwijfelen of aarzelen alles in het werk te stellen om een zegepraal te behalen. Het werd reeds gezegd, en het zal nog herhaald worden, di t de inzet van dezen vervroegden kiesstrijd geen andere beteekenis heeft dan te beproe ven de arbeiders en het mindere volk, de middenstanders en de tuaschen- personen, de boeren en de kleine bur gerij, terug te drijven naar een tijd perk van beperkte levensmogelijkheid. Een proef dus, om het belangrijkste deel van de bevolking te verarmen, ju weerwil van een bestendige verrijking van een kleine maar heerschende min derheid. Een poging ook. om de deinokrati- «che ontwikkeling van het volk in de kiem te stremmen en het opnieuw aan politiek miskenning te onderwer pen. Wij weten te zeer uit het nabije ver leden (1933-341 wat een deflatiepolitiek ons volk en ons land heeft gekost, opdat wij niet alles er zouden op zetten om dergelijken terugkeer te voorkomen. Geen verarmingspolitiek, neen; noch in een, noch in twee, noch in drie akten. Neen, niets van dit. Heden niet, en morgen niet. Maar het is niet met zeggende woor den dat wij onze slag zuillen thuis halen, vast en zeker niet. Die doorslag nu, die moet gegeven worden op de politieke weegschaal bij de aar.staande verkiezingen, 't Is in de stembus dat het overwicht in dezen zin moet kunnen aangetroffen worden. Wij hopen dat, na Zondag 2 April, aan het land zal bewezen zijn, dat ons volk nog niet rijp is om ziah den weg terug te laten opdringen. Eerst dan zullen wij opnieuw met een demokratisch politiek beleid in ons land kunnen vertrekken, zullen wij terug de stoutste ontworpen plan nen kunnen aanpakken, en verder den uitbouw van ons demokratisch maat- sohappijleven verzekeren. Het zijn onze loonen, het zijn onze pensioenen, het zijn onze sociale ver- In 1930 konden 4.250.000 Amerikanen lezen noch schrijven Bij het ln werking treden van de New-Dael werden 6.000 werklooze onderwijzers aangesteld om deze analphabeten de meest elemen taire kennis bij te brengen. Een mil- lioen werden aldus reeds onderwezen Of zij ook een verzekering tegen rijwiel, ongevallen hebben onderschreven weten wi' niet, aoch het ls onbetwistbaar dat een fietser dit niet mag verzuimen. Wielrijders, mits een Jaarlijksche pre mie van 25 frank net ls uw burgerlijke verantwoordelilkheld gedekt tot een be- dra" van 50.000 fr. maximum. Een bi1e<" voegde polis «Individueel-Rijwlel», mits een Jaarlijksche premie van 30 frank waarborgt u daarenboven: 20 000 fr. ln geval van doodelljkeo afloop: 30.000 fr. In reval van volledige biy vende invaliditeit: 10 fr. oer dae in eeval van tijdelijke werkonbekwaamheid LA PREVOYANCE SOCIALE SI. Lnrhtscheepvaarthof, Brussel ls gespecialiseerd ln deze verzekeringen goedingen, het zijn onze andere tege moetkomingen, die erdoor in t ge drang wonden gebracht. Wie zou di araan dan onverscliillig kunnen blijven, en doen alsof het nem niet raakt noch aangaat Immers, ls het de soc. party die tot nog toe alleen bewezen heeft, de partij te zijn die de volksbelangen ter harte neemt en die de landsbelangen waarneemt. Op dus, menschen v-vn land en stad, van dorp en wy-k, van de Industrie- middens en het platteland, van den buiten en den boer, van den staat en van 't privaat, op, allen cp. Sluit aan in blok, verstevigt uw rangen, wendt ann uw macht, stemt allen rood. Vooruit eensgezind en ln gesloten gelederen, vooruit naar de stembus, Zondag 2 April. Vooruit Vooruit J. DE CONINCK. WE zijn op de bo:t der ontbin ding ingescheept en we moe ten varen. Allen hebben de hoop niet, de verwachte zegen te bereiken. Een ander deel is optimis tischer gestemd. Het overgrootste gedeelte is bepaald de meening toegedaan dat, ten over staan van de vergelijking welke zal te maken zijn, tusschen den toestand van voor en dien na de verkiezing, het op een nippertje na, oud lood om oud ijzer zal wezen. We hebben in deze kolommen reeds de thesis voorgehouden, dat de groote politieke veldslagen, met duizenden krijgsgevangenen (lees winst van stem men en zetels) tot de geschiedenis van een ander veleden behnoren. Wie zulks niet ziet wil het eenvoudig niet zien! En voedt zichztlf met il lusies, welke voor verwezenlijking niet meer in aanmerking komen. Ik wil me wel door het aanvoeren van tegenbewijzen laten overtuigen, maar ln afwachting blijf ik bij boven staande vooropstelling. In de kiesstrijden zijn we in een loopgraven- of stellingenoorlog verzeild geraakt! De bombardementen zijn niet minder hevig, zoo niet heviger, dan voorheen, massas worden in 't vuur gebracht, maar de bereikte resultaten zijn derwijze, dat ze meestal niet be antwoorden, noch aan de verwachin- gen der strijders, noch aan deze der aanvoerders. Wie twee. drie na-eenvolgende ver kiezingen wil achteruit blikken, zal zich daarvan kunnen vergewissen. Daarv:or de oogen sluiten, zal niet voor gevolg hebben dat het 's middags pik donkere nacht zal wezen en de za ken er anders uitzien. Ik geloof dat we in het bevrozen tijd perk aangeland zijn. De demokratle is een flinke Vlaa-msche meid, welk ieder een geweld wil aandoen. We beleven een echte maskarade met de demokra- tie. Alle partijen tooien zich met dezen hermelijnen mantel. De massa vindt al moeilijker haar weg, op dezen einde- loozen weg, bezaaid met demokratische slingerplanten van alle kleur, waar door ze zich op den duur vergist no pens de hoedanigheid dezer. Wat we ook eens en vooral in onzen body moeten krijgen is dat wij sterk zijn do:r de verdeeldheid welke naar zwakheid leidt, van de anderen. En zyn kenteekenen we'.ke aanwijzen dat men veelal naar zyn eerste liefde terugkeert. Wie vooral die meening toegedaan is. noemt zich de Federatie der Kar tholieke Kringen, het schotelhuis van het katholieke blok. De hoofdschuldigen van de ontbin ding zyn onbetwistbaar de liberaler.! In hun overdreven ijver cm op bepaa.- de tijdst'ppen het vaderland te red den, hebben ze deze maal het land een slag toegebracht, waarvan de echos tot zelfs in het buitenland weerkaatsten, maar vooral niet in den gunstigen zin. Maar laat er ons waarheidshalve aan toevoegen dat de echte mijnleg- gers waardoor de regeering bedreigd werd, zich hoofdzakelijk schuil houden onder het afdak van de beruchte Fe deratie der Katholieke kringen. De fijnste lijnvisschers van uit die richting jagen reeds maanden op een aantal rexistische snoeken, welke in het troebel water van voornoemde be weging erbarmlijk aan het dolen zyn en hoopten aan de sluizen der ontbin ding een aantal dier beestjes cp te halen, welke het uitzicht op een kle rikale hegemonie in een meer gunsti ger daglicht zou stellen. Dit is toch een publiek geheim, niet? En waarom zou zulks niet meer dan eens mogen openbaar gemaakt wor den? Er zal toch dienen aan gedacht, na de nationale schermutseling, de oorzaken en specifiek de gevolgen der volgens ons nuttelooze ontbinding de gelijk vast te leggen. Het ls een rekord dat Spaak, Pierlot, Sorda.n, plus Max, die zich nu bijzon der gaat opofferen voor Brussel en die geweigerd heeft, afgeketst zyn, op de vorming eener regeering. Omtrent de reden van dit alles, heb ben wij niets op onzen kerfstok waar over we z:uden moeten blozen. In de regeering hielden we aan ons gegeven woord, aan het programma en we steunden niet met de toppen onzer lip pen, maar zooals het aan iemand past die een eerlyke overeenkomst getrof fen heeft. In alle partijen zij er lieden die, wan. neer ze in de regeering zyn, er uit willen, en als zij er uit zijn, werelden zouden verzetten om er weer in te geraken. Te vergelijken aan voetbal spelers. Ze loopen zich 't hart af om den bal te bereiken en als zulks het geval is, schoppen ze hem weerom weg. Voornoemde lieden doen glad het zelfde. We zijn een regeerlngspartij en hoeven ons daaraan aan te passen. De tijdperken waarin we er buiten sti-nden, beteekenden de magere jarer. in normale omstandigheden, ze waren rampzalig by de minste ongunstige toestand. We moeten naar een soliede regee ring. met versterkten socialistischen in vloed. Langs het kanaal der ontbir. ding zeilen we daarheen op hoop van zege. Jos. OOOLE. De kaart van Tsjechoslovakije zooals het er uitzag na den «wede» van Munchen Verleden meek meenden wij de aan dacht te mogen vestigen op de betrek kelijke rust die de internationale di plomatie doormaakte. Wij dachten dat de samenhoorigheid onder de zooge zegd demokratische mogendheden, evenals hun grootscheepsche bewape ningsinspanning de totalitairen eenigs- zins tot voorzichtigheid had aange maand. Gelukkig had de herinnering aan tal van vroegere verrassingen ons aan- gezet eenig voorbehoud te formuleercn in de froze: Is het misschien de kalmte vóór den storm? Wij hebben niet lang op zekerheid moeten wachten. Na de kalmte is in derdaad een storm gekomen die in enkele uren Tsjecho-Slowakije van de Europeesche kaart heeft iveggevaagd. Het is precies 1 jaar na den Ansch luss van Oostenrijk en 5 maanden na den fameuzen vrede van München dat het nazi-rijk, met het binnenhalen van Tsjechoslowakije, een nieuwen sprong naar het Oosten maakt. Om de tragische gebeurtenissen in Centraal-Europa beter te begrijpen zal een korte historiek van den toestand van Tsjecho-Slowakije, na de verove ring van het Sudetenland, wel niet overbodig zijn. Men zal zich herinneren dat na München Duitschland zich als verde diger van de verminkte republiek van Masarijk had aangesteld. Dit ging des te gemakkelijker tvaar de ontgoochelin gen een zekeren wrok tegen de Wester- sche demokratieën hadden verwekt. Het was vanwege de nazi's wel te ver staan een geïnteresseerde liefde en men iveet hoe in dergelijk geval de omhelzingen doodélijk kunnen worden Het Derde Rijk was inderdaad de meening toegedaan dat de centrale re geering van Praag zich zoo maar van zelf ekonomisch ert politiek onder het voogdijschap van zijn machtigen buur zou geplaatst en haar grondgebied zou geleend hebben tot wiplpank voor den verderen Drang nach Ostent. Wij za gen Berlijn zelfs dreigend optreden toen Hongarije en Polen het voor en kele maanden waagden aanspraken te doen gelden op Roetheensch grondge bied. De nazi's hebben zich naderhand in hun voortvarende verwachtingen be drogen gezien. Het Tsjechische volk heeft blijk gegeven van een passieve weerstand aan de gelijkschkeling. En de praagsche regeering is dan ook nooit ingegaan op de voorstellen van het bijtreden van een tolunie en op andere WIT K D( PROEFDOOS VAN 8 POEDERS 4 Fr. DE DOOS VAN 24 POEDERS li Fr. Dt FAMILIEDOOS van 48 POEDERS 20 Fr. IN KOKER VAN 24-TABLETTEN t 11 Fr. pretentieuze eischen van Berlijn. Deze zucht naar zelfstandigheid heeft de Tsjecho-Slowaaksche natie het leven gekost. Waar het Derde Rijk langs diploma- tieken weg mislukte zou het doel met militair geweld bereikt worden. De anslag is door Duitschland heel minitieus voorbereid geworden. De Gestapo-machine is in aktie ge treden. Er werd gestookt in Slowakije waar zekere nationalistische grieven vocr- deelig te exploiteeren waren. Het gezag van de centrale regeering van Praag werd systematisch ondermijnd, de re publiek letterlijk uiteengerukt... tot tenslotte Hitier zijn hulp liet inroe pen om Slowakije's onafhankelijkheid te verzekeren. Toen is Hasha, de ministerpresident van Tsjechoslowakije den weg gegaan van Schuschnigg... Een treinreis van 12 uren Praag-Berlijn, gaan en terug, om zich door den führer te hooren zeg gen, dat alle stappen vruchteloos wa ren en dat de Tsjecho-Slowaaksche re publiek opgehouden had te bestaan. Aan geivapenden weerstand was niet te denken en thans dru kt de zware Duitsche laars reeds op het hart van een volk dat een zoo prat ging over zijn zelfstandigheid en zijn vrijheid. Tenslotte is voor de zooveelste maal en zonder tegenspraak het laatste uxxyrd aan het brutaal geweld gebleven. Het nieuw avontuur heeft zich in zulk snel tempo voltrokken dat nie mand in Europa tijdig zou kunnen reageeren hebben, wel te verstaan in dien de lust daartoe zou hebben be staan. Hongarije heeft de gelegenheid te baat genomen om met Roemenië Sub- karpathisch Ukraine te verdeelen en de gewenschte gemeenschappelijke grens met Polen te verwerven. Op een gegeven oogehblik kon men gaan veronderstellen dat de Duitscher ook de Ukrainers tegen de Hongaren zouden geholpen hebben. De führer heeft zich echter bezonnen en heeft Hongarije laten begaan. Het is waar ook dat hij meer dan een troef in handen heeft om Budapest aan zijn politiek te onderwerpen. Trou wens, wie weet wordt Hongarije het volgende slachtoffer niet van den Duit- schen marsch naar het Oosten. In de andere landen van Oost-Euro pa heeft het ellendig einde van Tsje cho-Slowakije begrijpelijkerwijs groote beroering verwekt zonder dat voorals nog tegenover den nieuwen stand van zaken posities werden ingenomen. Angstvol werden de oogen op Lon den en Parijs gericht, om er de aan moediging te zoeken voor de oprich ting van een weerstandslijn. Engeland heeft echter geen vin ver roerd. Deze schuldige afzijdigheid, na al den bluf over den vrede en den t geest van München door Chamber lain verkocht, is van aard het laatste greintje prestige neer te halen van Engeland bij de Europeesche staten en van de Engelsche regeering bij de open bare meening. Aan hun lot overgelaten, zullen de kleine staten van Oost-Europa tenslotte uit eigen beweging bij de Duitsch- Italiaansche spil moeten bijdraaien in dien zij zichzelf een nieuwe uitgave van de Tsjechoslowaaksche tregedie besparen willen. Even reaktieloos als Londen kan Pa rijs nochtans zijn onrust niet verber gen over de houding van Italië dat in de volste maat het Derde Rijk bij zijn jongste avotuur heeft bijgestaan. Wat immers veronderstellen laat dat de nazi's met even grooten solidariteits- zin de diplomatieke of politieke aktie steunen zullen die de Duce van plan is eerlang tegen Frankrijk te ontketenen. De manier waarop Tsjecho-Slowakije van de kaart van Europa is gevaagd vestigt nogmaals de aandacht op de gangstermethodes door de totalitairen in de internationale politiek ingevoerd. Wij loeten niet wat wij het meeit moeten bewonderen: of het cynisme van Hitler die bij elk nieuw sukses ver kondigt heeft dat Duitschland geen ter ritoriale verzuchtingen meer had; dat het hem alleen te doen was om tvolks- genootenonder de Duitsche vlag te brengen; zonder dan nog te spreken over zijn hysterische aanvallen tegen de perslasteraarswaarvan nochtans niet een heeft durven voorspellen wat thans is gebeurd... Of de krankzinnige goedgeloovigheid van een Chamber lain die zioh telkens aan de nazi-woor den heeft laten vangen en zich door de gebeurtenissen heeft laten verra:4en. Wij weten wel dat het doel van En geland is; tijd te winnen om zijn mili taire macht intusschen zo hoog moge lijk op te voeren. Geen twijjel dat Londen en Parijs in den bewapeningswedstrijd tenslotte het laatste woord zullen hebben. Blijft ech ter te bezien of nagenoeg gansch Euro pa niet zal genazificeerd zijn vooraleer een of andere Chamberlain er zal moe ten toe besluiten aan het fascisme een halt toe te roepen. Intusschen krijgen wij de gelegen heid tot een nieuwen pronostiekwed- strijd: Wie komt thans aan de beurt om in de Duitsche volksgemeenschap opgenomen of door den führer be schermd te worden?

Voor Allen | 1939 | | pagina 2