AALST A DENDERLEEUW Geeraardsbergen NINO VE EREM- BODEGEM WELLE MEIRE HEKELGEM HAELTERT De soc. vrouwengroep lelt 300 leden MEERBEKE Overboelare Dcnderhoutem Mieuwerkerken NAAR MERE EN NIEUWERKERKEN TWEE GROOTE MEETINGS Versterkt de vakbonden VERMAGERINGS KUUR DE SLANKE LIJN S. V. V. S. M. De Verbroedering VAN ALLES WAT DE H. VAN POTTELBERGH WIL WEER STEMMEN RONSELEN Wij zijn vertrokken 't Is gedaan met de VI.-Nationalisten MAURICE DE WILDE, de rexist bij uitstek, wil in alle vijvej-tjes visch vangen. 7 - Voor Allen - 19 Maart 1939 ARRONDISSEMENT AALST r ZONDAG, ?6 MAART, doet onZe fanfare «Hand aan Hand» een propagranda- uitstap naar Mere en Nieuwerken, alwaar plaats hebben. De inzet der verkiezing van 2 Aprii bewijst, dat de werklieden steeds moe ten waken op hun loonen, betaald ver lof. werkloozensteun, pensioenen, kin dertoelagen en zoo meer. Dat is de reden waarom de -ooraan- staar.den onzer vakbonden met geest drift medewerken, om de deflatiaman- nen te bekampen en door alle midde len willen beletten, dat het inkomen van de arbeiders, bedieilien, werkloo- zen, ouderlingen en kr:ostrijke gezin nen zou verminderd worden. De strijd gaat om de partijen van de werkersvijanden te verzwakken n de vertegenwoordigers dei so^ia-ligt u. in de Kamers te versterken, wat de beste waarborg geeft om ons op wet telijk gebied te beschermen. Daarom mosten al de werklieden en bedienden de socialistische partij steunen; meer n g, de werkers moeten gewaarschuw i worden tegen het. groot gevaar dat hen bedreigt; door alle arfoaiders e:i bedienden moet geijverd worden, op dat hi li wer-kmakkers op 2 April zou den stemmen voor de socialistische kandidaten. Kameraden, de kiesstrijd biedt ons een gunstige gelegenheid, cm met de arbeiders en bedienden te spreken over «e vakbonden. Nu meer dan bij andere gebeurtenissen wordt kla.ar '•bewegen, wie de goede vrienden zijn van de wer kende klasse. Thans blijkt eens te meer dat het niet waa.r is zooals nog vele werkers denken, als zou het gelijk zijn Dij welk syndikaat men aangesloten is. Dat de leiders van de tegenstrevende bonden in het gareel loopen van de heeren die aan onze pree willen zit ten, de srciale wetten zouden vermin ken en ons volk in de diepste armoede naar den bedelzak zouden brengen is een feit. De verdwaalde werklieden moet men doen inzien, d t verkeerd en tegen hun eigenbelangen handelen, met deel uit te maken van tegenstrevende bon den. Zij moeten overtuigd worden da: hun plaats is in onze rangen, die op alie gebied waken en bestendig striid vieren, voor het welzijn van ons volk, om hun een beter bestaan te verzeke ren. Daarom gewerkt in dezen kies strijd om vele nieuwe leden te winnen voor de socialistische vakbonden. Borstbeeld Nichels We doen nogmaals een warmen op roep tot de partijgenooten zioh de maquette van onzen burgemeester aan te schaffen. Benevens een mooi aandenken steunt U tevens een groep in nood. Propagandauitstap Zondag, 26 Maart, gaat onze Fan fare «Hand aan Hand» op PROPA- GANDATOCHT naar Mere en Nieu- werkerken. We - vertrekken met den trein te 14 u. 60. In Mere wordt er een uitstap ge daan gevolgd van meeting. Nadien vertrek met de autobus te 18 u. 30 naar Nieuwerkerken, alwaar insgelijks een kleine cptocht wordt ge houden, gevolgd van groote meeting. Nadien terugtocht te voet naar Aalst. Wie gaat er mede? Geen dieet, geen gymnastiekoefenin gen, geen pillen of poeiers, maar de eenige, echte vermageringskuur be staat in het bijwonen der opvoering Een blijspel dat orwre jonge tooneel- groep «Herman Heyermans» speelt in het volkshuis, op 28 Maart a.s. Ja, hier is de slanke lijn in ieders bereik, en iedere vrvuw wil toch «slankljjn-achUg» zijn, de eene om van de mode te zijn, de andere om haar «vriend» te behagen. Soms bereikt men dat, soms niet; t.t.z.: in onze «Slanke lijn» is dat juist de twistappel tusschen twee ver liefden. Eens de slanke lijn verdwe nen en ze is er maar pas wordt het een gelukkig paar. Dus iets dat belooft als blijspel, gevolgd door een kleine operette: «LIJSJES FEEST DAG». 28 Maart wordt een pracht avond. Tooneelliefhebbers, weest op tijd voor uw kaarten. Prijzen 5 en 4 fr. Werkloozen 2 fr., te bekomen in het volkshuis. Bureel van bevolking De ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Stad Aalst heeft bij deze de eer de bevolking er aan te herinneren op het stipt nakomen der eenzelvig heidskaar ten. In het bijzonder wil hij er de aan dacht van het publiek op trekken op de hiernagenoemde punten 1) Op artikel 3 van hoogervernoemd Kon. Besiluit, dat zegt, dat de eenzel- vigheidskaart dient vernieuwd te wor den ingeval van huwelijk, telkenmale dat belanghebbende van verblijf ver andert (het is te zeggen zijn verblijf van de eene gemeente naar de andere overbrengt). Eveneens dienen de door het gebruik beschadigde kaarten ver vangen te worden, evenzoo de kaarten .van de personen wier gezicht niet meer met de foto overeenstemt. 2) Dat elke woonstverandering bin nen de stad, binnen de 8 dagen dient aangegeven te worden. 3) Dat de foto's een afmeting moe ten hebben van ten minste 4x4 centi meter, het hoofd niet kleiner dan 1 1/2 centimeter. 4) Dat de eenzelvigheidskaart ver plichtend is van 15 jaar af. 5) Op de strafbepalingen voorzien bij artikel 4 van het hierboven ver noemd Kon. Besluit. Al deze onderrichtingen staan ver meld op de achterzijde van de eenzel vigheidskaart zelve. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand, A. BE3RGHMAN. Een grove missing bij de Aalstersche kommunisten Jef Van Exstergem is hier de eerste kandidaat bij de kommunisten. Van alle .kanten komen er ons op merkingen toe dat de kommunisten een grove missing begaan hebben hier in. Het moest de heer Van den B:om geweest zijn, zeggen ze. Het moest de heer Van den Boom geweest zijn... Maar dit is nu weeral niet meer te herstellen. De strijd is ingezet De strijd voor de verkiezingen, wel ke ons door de reaktie opgedrongen wordt, is ingezet. Verleden Zondag hebben we in onze gemeente en in de aanpalende ge meenten het manifest verspreid met de rede van kameraad Spa as over het werk der vorige regeeringen, over de kuiperijen der burgerpartijen en over den waren inzet van den strijd. Evenals altijd vinden onze oude be kenden, de katholieke de lioerale bur gerpartijen, die in dienst staan van 't Centraal Ntfverheidskomiteit en de groot-bank, de socialisten paraat om hun booze plannen te verijdelen. A! ze denken dat het voldoende is door hun betaalde penneknechten de menschen appelen voor citroenen te doen verkoopen en te doen gelooven, dat het om Martens, of om Burgos, of om de ziel van 't kind, enz. gaat en niet om de loonen, pensioenen werkloozensteun en de sociale wetten Ze denken dat het zal pakken als ze de voormannen der socialisten op laffe wijze door de modder sleuren. De werkende klasse kent dat deuntje- 50 jaar geleden deed men dat met Anseele al. De werkende klasse weet dat het om haar brood, om haar bestaan gaat waar de rijke bende op loert. Ze neemt den handschoen op en wij helpen er aan mee. 75.000 fr. voor een p...hoek Dit is één der punten uit het pro gramma van de nieuwe bondgenoo- ten: katholieken en Jong en Oud, die onze gemeente nu besturen. Inderdaad zouden ze door de ge meente den gekenden P...hoek op het Statieplein willen doen koopen voor 75.000 fr. Op het principe zelf van den aan koop is op het eerste zicht niets aan te merken. Van belang voor de gemeente en al de inwoners schijnt de som te zijn. welke het verbond van katholieken en Oud en Jong er zou voor betalen. Peperduur, zeggen vrijwel alle men schen, die er van hooren. En velen voegen er aan toe: 't is het geld weg gooien ind en zooiets gebeurt. Maar hoe zit die zaak nu eigenlijk ineen? We weten er het fijne niet van, maar we meenen toch dat hier twee verschillende dingen uit elkaar moeten onderscheiden worden: 1. De grond, waarop het gebouw op getrokken werd. 2. Het gebouw zelf dat, zooals men weet ,op 't einde van den oorlog ver nietigd werd. Dat de gemeente den grond koopt aan den prijs van den dag is, niet meer dan billijk. Maar de gemeente kan toch geer oorlogsschade op zich nemen voor een vernietigd gebouw! Dit is een zaak. welke de eigenaar maar met den Staat moet afhandelen Roode spaarders Ondanks den kiesstrijd gaat het voorziene feestmaal der «Roode Spaar, ders» op Zondag 26 Maart a. s. door. Fanfare «De Werker» De jonge muzikanten die verleden Zondag meegeholpen hebben voor het verspreiden van het eerste groote ma nifest worden hier hartelijk bedankt. Onze fanfare zal nog verschillende uitstappen hebben te doen vóór 2 April Muzikanten, houdt u gereed. Zaterdag 18 dezer allen naar de her haling. Heden Zondag uitstap met muziek naar Welle en Moorsel. Vertrek te 3 liur stipt. ZIEKENBOND EM. MOYSON Zaterdag 18 dezer, bestuursvergade ring te 7 uur stipt. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Scheerlinck Gil bert. Couck Henri. Couck Oscar. Vande Velde Erna. OVERLIJDENS. Lanckmans Pe trus, echtg. Joanna Van Cauter. Van Haeverbeek Mario, 80 j., echtg. De Petter J. B. HUWELIJKSAFK. Couck Cle ment en De Schryver Carolina. Verleden Zondag hielden de socia listische vrouwen hun jaarlij kscli kof- fiefeest. De opkomst was werkelijk goed. Een 40-tal vrouwen namen eraan deel. De koffie was heerlijk en de koeken smaakten zóó goed, dat er geen kruimel meer overbleef. Gez. Keurvels sprak de vrouwen toe en drong er op aan lid te worden van de S.V.V. Ze sprak ook een paar woorden over de aanstaande verkie zingen en besloot, dat de vrouwen tot taak hadden, hun man aan te zetten zijn stem uit te brengen voor hen, die steeds hun belangen verdedigd hebben. Nadien werden de geschenken aan de kinderen uitgedeeld. En of ze in hun schik waren Door de gez. Berlindes en Jeannette werden een paar liedjes gezongen. We haalden hierdoor 29,75 fr. op ten voor- deele van de S.V.V. Zoo eindigde het feestje in een ge zellige stemming. Vrouwen van Haaltert, binnen en kele dagen komen wij terug. Wij reke nen er op, u dan allen weer op post te zien. Het bestuur van de socialistische vrouwengroep. De inschrijving van het 300~te lid zou gefeest worden, aldus was beslist en aldus is geschied. Dit fe st werd gehouden verleden Zondag. Ongeveer honderd leden hadden den oproep va.n het bestuur beantwoord. Maar het werd meer dan een koffiefeest, w:nt de bestuurleden waren overeeng ko men hun sekretaresse te huldigen. Na mens de bestuursleden werd haar een gesch nk en een prachtig uitgevoerd portret overhandigd, en in de volgende termen werd Matlhilde door gezellin Maria Patteet, gelufcgewensdht Beste Mathilde, Sedert lang zijn wij getuigen geweest ven uiw onvermoeibaren strijd om te komen tot het resultaat dat wij van daag vieren. En het eerste gevoelen dat nu in ons opw lt kan geen ander zijn dan dat van d'amk, dank voor alles wat ge deedt; te veel om op te noemen. Gezellin MATHILDE CLAES sekretaresse der socialistische vrouwengroep van Geeraardsbergen. Het tweede gevoelen is da<t van be wondering en eerbied voor den uit slag dien gij bereikt hebt. In tijden van misfcevredeniheid een vrouwen groep van honderd een en vijftig tot drie honderd brengen, rekening hou den met andere faktoren, die we op dezen sohoonen dag liever niet noe men. dwingt inderdaad bewondering en eerbied af. Maar gij hebt niet all en gezorgd voor een vrouwenbond met vele leden, maar ook voor een vrouwenbond met vele daden. Propogunda-reiEen, fees ten, voordrachten en kooklessen zijn het programma komen aanvullen. Gij waart het, die meer dan wat we konden wencohen hebt volbracht. Gij waart het die als goede socialiste overal p raat stond. Gij waart het die de leuze van Karl Marx .Proletariërs aller landen, vereenigt U», vervormde tot «Vrouwen van Geeraardsbergen, vereenigt u». En gij hebt ze ve-reenigd. Wel is waar niet allen, m-aar wij zijn er vast van overtuigd d:i, in uw handen, onze, of liever uw socialistische vrouwengro p met overtuiging en vertrouwen de toe komst mag tegemoet zien. En het is in naam van ons allen dat ik u dit geschenk mag overhandigen. Een driedubbel hoera, voor Mathilde, a. u. b. Hip, hip, hip, hoera Hip, hip, hip, hoera Hip. hip, hip, 'hoera Verheugd en ontroert dankte Ma thilde voor dé aangeibod n gescheniken, maar wist toch te zeggen dat het schoonste geschenk dat men haar aan bieden kon er in bestond haar te belo ven te zullen werken zonder verpoo- zen tot dat het 409ste lid zou inge schreven zijn. Algemeen appl-us en een krachtige Internationale uitge voerd door 't orkest en meegezongen door al de gezellinnen besloot deze kleine plechtigheid. Enkele stonden nadien werd het feestje echt r opnieuw onderbroken door de aankomst van Kd. De Nauw, burgemeester en Max Patteet, partij- sekretaris. Namens het partijbestuur kwamen zij zaoh 'aansluiten bij de feestviering en eveneens Mathilde bedanken voor het door haar leverde werk. Mathilde mocht een mooie igravuur in ontvangst nemen, voorstellende een Spaansche moeder met haar kind. Kd. De Nauw wist in pa'sende woorden te wijzen op de beteekenis v:n de schilderij en dankte de vrouwen voor al wat ze ge daan hadden voor het strijdend Spaan- sahe volk. Kd. Patt et wensöhte Ma thilde en de vrouwen geluk voor hun vooruitgang en vroeg aan de aanwezige gezellinnen altijd zoo talrijk te zijn wmneer ze door de partij of de koöpe- ratief geroepen werden, hij wees er hen nog op dat ze ten allen tijde aan de zijde van Mathilde moest n staan. Mathilde dankte de partij voor het mooi gebaar, het orkest zet nogmaals de Intel-nation ie in en gedurende en kele uren nog blijft de beste stemming heercchen. Het was voor de socialistische vrou wengroep een schoone dag en voor Mathilde de belooning voor maanden lang moedig werken. Daat ons hopen dat het 400ste lid spoedig zal ingeschreven zijn. In onze kinema Deze week is ons programma nog maals van 't beste dat kan gegeven worden. We hebben vooreerst een sterke avonturenfilm met Jean Murat. maar de hoofdschotel is EEN LUS TIG KIND (Délicieuse) met de lieve zangeres DEANNA DURBIN. Wij ver toonden reeds van haar Honderd man en één Meisje Als film zal c Délicieuse nog beter bevallen, om de liederen en het scenario. Onze volksprogramma der Donder dagen zijn ook altijd goed verzorgd. Voor ons Zondagprogramma van toe komende week vragen we bijzondere aandacht, want dan vertoonen wij HET DIERLIJKE IN DEN MENSCH, naar een werk van Emile Zola, vertolkt door Jean Gabin en Simone Simon. Onze cinema is en blijft de beste zaai der stad. Voordracht met film Op Dinsdag 21 Maart te 7 1/2 uur, in de feestzaal Volkshuis, met als on derwerp JONGE BOEVEN EN SCtHOQLGEVANGENIS» door kam. Vidi. De voordracht wordt opgeluisterd met de prachtige film DINGEN DIE KOMEN naar het werk van H. G. Wells. Algemeene inkomprijs 1 fr. Kaarten zijn verkrijgbaar op het bureel van kd. Monnier. Gewestelijke sociale school Heden Zaterdag 18 Maart te 7 uur stipt vangen wij dus aan met de eer ste les in Mutualiteitte geven door kd. Patteet. Tombola Vreda richt een groote tombola in. Trekking op 1 Mei. Loten te bekomen bij bestuursleden en in supporterslo kalen aan 0,50 fr. per lot. Wfj doen beroep op handelaars en partijgenoo ten prijzen te schenken voor deze prachtige tombola. Men kan deze in het Volkshuis afgeven, zij zullen met dank aanvaard worden. Op 26 Maart op het Vreda-terrein, halve finaal VLAANDEREN-HENE- GOUWEN. Stadsnieuws «Vaandrig, blijft koppig en beweert nogmaals dat de tijdelijke bediende, er niet noodig is op het gemeentehuis. Laat ons riiet verder redetwisten en eenvoudig de a.s. zitting van den ge- m entera :d afwachten, om de kans te geven aan een der vrienden van Vaan drig, dit met feiten te zien bewijzen. Deiae week had ten stadlhuize een eerste onderhoud plaats met een af gevaardigde van liet provinciebestuur om de zaak dr elektriciteit in behande ling te nemen. Onmiddellijk na de eerste zitting der bevoegde kommissie geven we hierover verder nieuws. In kinema «De Redding» Deze week wordt de reeks der groo te suksesfilms voo~tgezet met «L'ES- PIONNE DE CASTILLE-vertolkt dr. Jeannette Mac Donald. Het is een film in 12 deelen, waar mede we zoo pas te Geeraardsbergen den grootsten bijval behaalden. Het programma wordt aangevuld met een muzikale attraktie, een goede klucht en een gekleurde teekenfilm met Mi ckey, den hond Pluto en Donald Duck. Laat niet na dit programma te ko men zien en woont alvast onze volks- vertooningen bij. Voor 't programma van a. s. week, zie rubriek Geeraardsbergen. Giften Propagandaclub, voor de Spaansche kinderen, 100 fr. De propagandaclub, voor het soc. muziekkorps van Ninove, 50 fr. Voetbal Een nieuws, dat ongetwijfeld met vreugde zal begroet worden door al de ons sympathie betuigende Ninoof- sche sportmannen, is wel het feit, dat wij erin geslaagd zijn een nieuw speelveld aan onze groep te bezor gen. Wij hebben inderdaad het ter rein «De Boschpad. verlaten voor dit van «'t Moleken. en voortaan onzen intrek genomen bij den welgekenden sportieven baas August D'Herde, café «Sportwereld, te Outer. Zondag 19 dezer heeft de inhuldiging van dit nieuw sportterrein plaats. Met muziek op kop zal er vertrokken wor den van aan het Volkshuis te 1 u. 3/4 naar «Het Molenken», alwaar te 2 1/2 uur een GROOTE VOETBALMATCH zal doorgaan. Wij hebben te dier ge legenheid de flinkste ploeg van de ar beiderssportfederatie uitgenoodigd, na melijk White Star uit Gent, de triom fators van Vlaanderen in onze kate- gorie. Sportmakkers, komt Zondag in massa de onzen aan het werk zien tegen de kampioenen van Vlaande ren. Stapt allen mee op achter onze fan fare. AFD. GEERAARDSBERGEN Wij hebben het genoegen onze ka meraden aandeelhouders spaarders Uierbij uit te noodigen tot het bijwo nen der Statutaire algemeene verga dering, die zal plaats hebben op Vrij dag 24 Maart 1939, te 7.30 uur 's avonds, in den zetel der maatschappij Volkshuis Groote Markt te Gee raardsbergen. DAGORDE 1) Bilan en .winst- en verliesrekening, dienstjaar 1938. 2) Ontlasting te geven aan beheer ders en kommissarissen. 3) De propaganda. 4) Verkiezing van 4 beheerders in ver vanging van Durant Henri en Patteet Max (herkiesbaar) en Cosyns Frans en Pion Achiel (ontslaggevers) 5) Verkiezing van 3 beheerders en 3 kommissarissen 6) Verscheidenheden. 7) Tombola. Kameraden, wij doen een beroep op u allen die de koöperatieve beweging wilt steunen, deze vergadering bij te wonen. Trots de verbetering van den toestand is het noodig dat wij samen verder strijden om nog meer en beter te verwezenlijken. Alles moet er op ge zet worden om ons zakencijfer te ver- hoogen en om den verkoop van ons brood nog te vermeerderen. Daarom kameraden, verwachten wij allen om samen met ons den toestand „e komen bespreken. Met de beste broedergroeten. Voor den Raad van Beheer DURANT HENRI, (beheerder-afgevaardigde) OPGELET. De kandidaturen voor beheerder of kommissaris moeten schriftelijk ingediend worden tot ten laatste Donderdag 23 Maart 1939. De spaarders niet-aandeelhouders hebben enkel raadgevende stem (dus geen stemrecht). Het Beheer. w Weer is een jaar achter den rug. Weer is de toestand onzer maatschap pij met een sprong vooruit gegaan. Was de tcestar.d in 1937 een stap voor uit. deze vooruitgang heeft zich in 1938 gestabiliseerd en zelfs verbeterd. Met de hulp van U, die gedurende 1938 uw plicht hebt begrepen, en af nemer zijt geweest van onze artike len. kunnen we gerust zeggen dat de maatschappij terug gezond is gewor den. Wil dat zeggen dat er nu mag gerust worden Neen, verre vandaar; de last die op de maatschappij weegt zal aan de verantwoordelijke kameraden geen tijd tot rusten geven, in de toekomst meer dan in het verleden zal elke dag, elk uur er een zijn van werken, pro- pageeren en vooruit zien. De lasten der maatschappij leggen aan eiken kameraad dezen plicht op; maar deze plicht rust ook op u kame raad, door meer en meer aan de zijde van het beheer de propaganda te voe ren bij kameraden, onverschilligen, partijgenooten die de koöperatie uit het oog verliezen. Door uw medewer king, door uw propaganda kunnen al de takken dFr uitbatingen onzer maat schappij verdere uitbreiding nemen. Voldaan zullen we dus eerst zijn, wan neer elke socialist, die zijne syndikale en mutualistische plichten begrijpt, ook zijn plicht zal begrijpen en doen tegenover de moeder aller groepen DE KOOPER ATIE Het jaar 1938 heeft ons voldoening gegeven in den zin, dat het sukses dat onze brcodverkoop heeft gekend in 1937 nog vermeerderd is in 1938. Dit verschijnsel doet zich niet voor in onze specerij- en merceriewinkels, trots ons aandringen, trots de voor- deelen die onze leden bekomen in onze winkels, kunnen wij van hen niet be komen wat wij terecht van hen zouden mogen verwachten. Wij durven niette min toch deze hoop koesteren dat er toch eens een dag zal komen dat onze leden zullen beseffen dat het maar plicht is bij ons te koopen, en zoo doende ons mee te helpen aan die schoone taak die het beheer zich heeft gesteld «De gespaarde gelden terug los te maken om ze terug te kunnen geven aan degenen die ze ons in volle ver trouwen brachten.* Ziedaar de taak, kameraden, die wij met uwe medehulp te volbrengen heb ben. DE RAAD VAN BEHEER Hiervolgen enkele vergelijkingen ge maakt met de jaren 1937 en 1938. Broodverkoop GEERAARDSBERGEN 1937 1938 Gewone brooden (klienten) 488895 kg. 504076 kg. Gewone brooden (hospitaal) 25083 kg. Fijne brooden (hospitaal) 1122 kg. Kramieken (2,50 fr) klienten 6637 kg. 5305 kg. Kermisbrooden klienten 394 kg. 425 kg. NINOVE Gewone brooden (klienten) 262330 kg. 277368 kg. Kermisbrooden (klienten) 859 kg. 658 kg. Kramieken (2,50 fr.) (klienten) 1476 kg. 1918 kg. Sandwiches, briochen, enz. 13488 kg. 13246 kg. Gebakken spekuloos 358 kg Ontvangsten Specerijen Geeraardsbergen 179.619,97 fr. 173.528,74 fr Specerijen Ninove 94.765.13 fr. 92.033,99 fr. Specerijen Onkerzele 26.416,36 fr. 28.146,11 fr. Merceries Geeraardsbergen 44.692.14 fr. 35.310,55 fr. Merceries Ninove 24.206.12 fr. 15.577,34 fr. Café Geeraardsbergen 93.025,71 fr. 111.169,54 fr. Café Ninove 140.235,09 fr. 129.234,60 fr. Cafe Onkerzele 29.700,40 fr. 41.774,42 fr. Kolenhandel Geeraardsbergen 41.561,50 fr. 68.861,65 fr. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Arthur Bogaert Gentse hes tr. at en Hélène Gallemiert zelfde straat. OVERLIJDENS. Clementine De- La fosse, oud 78 j., wed. Cyriel Lemaire, Fort Vanderhaegen. Arthur Cauwel, oud 80 j., ongeil., Hopitaal. Ivo Boremans, oud 7 j., w d. Amelberga VanhoLder, Kloosterstraat. Albert Prieels, oud 47 j., man Irma Gossye, Hospita:!. Valentina Van Bochaute, oud 74 j., vrouw Frans De Pryck, Oudenaardschestraat. Van de kolen voor de werkloozen komt niets in huis. De kathoLeken hebben dus het mid del gevonden om de 5000 frank niet te moeten uitbetalen. De heer De Sutter, onderpastoor, heeft gelden opgehaald voor de ka tholieke gesyndikeerden. Natuurlijk vo:<r de socialisten, geen 5 centimes. Zij hebben dat op een plaats aan De Sutter verweten. Dat moet het zijn eens aan die heeren de waarheid in 't gezicht zeggen. De heer De Sutter, onderpastoor, be driegt de naievc menschen. Hij gaat te werk als een onschuldig lammeken. Als de heer De Sutter ergens in een huis komt, verklaart hij maar simpel weg, dat hij niet van de politiek heb ben moet. Ze moeten hem van die zaken alle maal zwijgen... En ondertusschen be gint hij onschuldige pogingen te doen om de gesyndikeerden naar het ka tholiek syndikaat te overhalen. Hij bezoekt café's. Waarom niet Maar hij bezoekt die met een doel op een onschuldige manier stemming verwekken tegenover de socialisten. Hij drinkt 'n pot, hij groet gesappig maar als de gelegenheid zich voordoet spuwt hij zijn venijn uit naar de so cialisten. Hij is de boezemvriend van mijnheer Albert. Samen arrangeeren zij zaken voor het kathohek syndikaat. De heer Carlier heeft een verjon gingskuur ondergaan met burgemees ter benoemd te worden. Mijnheer Al- bert had hem bijna het strop aan den hals gedaan. Maar het gevaar is nu toch geweerd. Doch mijnheer Van Pottelbergh heeft gezworen, dat hij mijrfheer Carlier zal klein krijgen. En de Vlaamsche Nationalisten staan daar nu. Zij hadden op veel gerekend en heel zeker op een schepenzetel. Natuurlijk... natuurlijk, daarvoor moesten de katholieken hun diensten noodig hebben. En het ongeluk wil, dat de katholieken nu precies hun diensten niet van doen hebben. Hoe een dubbeltje rollen kan. De socialistische vooruitzien de vrouw telt bijna 70 leden Wij vernemen, dat onze vrouwen groep naar de 70 leden gaat. Dat is een resultaat van belang. Dit jaar moet ze 100 leden tellen. Daarvoor wordt nu de propaganda gevoerd. Vrouwen, treedt bij! Reeds heden Zondag w:rdt er ook te Hekelgem een groep gesticht en worden de leden van den ziekenbond Moyson een koffietafel aangeboden. De heer Albert Van Pottelbergh wil dus terug stemmen ronselen, want hij is kandidaat voor de Kamerverkiezin gen van 2 April. Maar al zijn arbeiders, die hij werk beloofde vóór de gemeenteverkiezing en nu nog altijd gaan doppen, wat zullen ze doen Moesten ze nu nog voor hem stem men, ze zouden het bewijs geven dat ze niet te goed zijn om in een koncen- tratiekamp gestoken te worden. Een ezel struikelt nog geen tweemaal op eenzelfden steen. De heer Van Pottelbergh zijn ar beiders hebben, gelooven wij, nog ge zond verstand genoeg om te begrijpen dat ze zoo'n stommiteit niet mogen be gaan. Voor de katholieken stemmen betee- kent akkoord gaan met vermindering van den werkloozensteun, van de pen sioenen en zoo meer. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Meganck August, Burgstraat. Van Londerseele Ar- sène, Kepperstraat 926 Van den Abiel Jeannine. Hoogeweg 15. Kie kens Achilles, Geeraardb. stwg. Steenhaut Roland, Brusselbaan 141a. OVERLIJDENS. Philips Jozef, metselaars, oud-strijder, 46 jGroen straat 61. De Oock Alice, 20 j., uit Aalst, August Marcelstraat 55. De Clippel Maria, 75 j., Dorp 99. HUWELIJKEN. Jacobs Jan, lader aan den spoorweg, won. te Jette, met De Coninck Germaine, breister, Kleistraat. Het was dus Zaterdag, 11 Maart, dat onze buitengewone algemeene verga dering plaats had. De opkomst was goed. Te 8 uur opent voorzitter Van Lae- them de vergadering, met een woord van dank aan de aanwezigen. Hij geeft vervolgens het woord aan Simoens, die verslag geeft over het gehouden arrondissementskongres te Denderleeuw. Na alle punten te hebben bespro ken stelt kameraad Simoens voor. de voorstellen van het kongres aan te nemen; bijzonder wat betreft den steun voor den strijd. Dit wordt met algemeene stemmen en geestdriftig aanvaard. Dus wat Overboelare betreft, kunnen wij gerust zeggen: dat wij aan den strijd niet zullen onverschillig blijven, bijizonderlijk omdat wij als socialisti sche militanten heel goed weten dat het hier niet gaat over de zaak Mar tens, maar wel om het bestuur der arbeiders. Daarom ook hebben wij eensgezind den strijd aangevat en hebben dus onze eerste meeting gehouden, op Zon dag 12 Maart, met als spreker, mak ker Patteet, gemeenteraadslid te Geer aardsbergen. Te 6 uur opende Simoens de mee ting; zette in korte woorden uiteen waarover den strijd loopt. Vervolgens is het de beurt aan Pat teet. die op klare wijze den toestand schetst. Toont aan dat de socialisten hoege naamd geen schuld hebben aan den val der regeering Spaak. Spreker zegt vervolgens dat het niet de zaak Martens is, die de heeren ka pitalisten beoogen, maar wel het geld, waarop zij spekuleeren. Na er nog op gewezen te hebben hoe arbeiders, middenstanders en boeren zouden moeten samen strijden, wordt Patteet zijn spreekbeurt met applaus begroet. Simoens dankt de toehoorders en vraagt dat al de loontrekkenden eens gezind zouden stemmen op 2 April a.s. voor de SOCIALISTEN. Er zijn weerom hevige twisten uit gebroken onder de- plaatselijke leiders hier der Vlaamsche Nationalisten. De heer Sonck Maurice zou nu heelemaal de leiding willen op zich nemen. Men weet dat Maurice niet goed gezien is in zekere Vlaamsch-Natio nalistische middens te Dei derhoutem Verleden Donderdag kwam het tot een ernstige ruzie. In 't Vlaamsche Huis had er een bestuursvergadering plaats gehad. De heer Sonck wou dat er eenstemming plaats had. Hij verkreeg deze niet. Hst schijnt dat hij te Aalst steun gaan zoeken i 't Is ruzie in hst huishouden. Nu de heer Pauwels weg is, zal het e' niet goed meer gaan. Heeft hij ook zijn part gehad van het Rex-geld? Elkeen kent Maurice De Wilde, die nu te Denderleeuw woont. De ge broeders De Wilde zijn hier reeds vele jaren weg. Hector woont nu te Aalst en baat er een winkel uit. Deze was vroeger onderwijzer. Deze fameuze broers hebben alle nuances gekend in de polities. Vóór enkele weken kregen- wij kennis van een manifest vol gemeenheden, gericht tegen Prosper De Bruyn, en uitgege ven door Maurice De Wilde te Den derleeuw. Dat proper heerschap zit vol venijn tegenover de socialisten. Vroeger waren de gebroers De Wilde haantjes vooruit in de katholieke par tij. Maurice is een verwaande zot. Albert Vermeiren uit ae Leebeke, die ons over dat heerschap sprak, heeft er ons van alles van verteld. Maurice wil gauw rijk worden, zooals Léon Degrelle. Maar zeg eens, proper heerschap, gemeene robber, die door al de boo- men 't bosch niet ziet staan, wij we ten nu dat de milliosnen die Degrel le verbrast heeft in zijn kiesstrijd niet van zuivere herkomst zijn. Gij, ge weet dat toch van waar die millioenen komen .Hebt gij misschien uw part gehad? Toe, zeg eens Maurice, van waar komen die millioenen? Geef ons nog eens een manifest. Albert Vermeiren uit de Leebeke zal dat ook zoo gaarne lazen. Vooruitziende vrouwen Heden Zondag, te 3 uur, in het Volkshuis, Steenweg, bestuursvergade ring. Niemand mag cnt'breken. Groote meeting Zondag 19 Maart, te 4 u. 30, groote meeting rechtover de herberg van Gijs- sels Omer, Kerkstraat. Spreker Prosper De Bruyn. De meeting wordt opgeluisterd door het muziekkorps van Denderleeuw. Allen daarheen- Socialistische kameraden, de strijdklok luidt. De zeer korte kiesstrijd verplicht ons heel snel en ongenadig er op las te slaan. De reaktie heeft het gemunt op onze veroverde rechten. Stellen wij ons te weer! Zoowel de kleine boeren, neringdoe ners als de arbeiders hun levensbelan gen staan op het spel. Het oogenblik is gekomen cm eens gezind den vijand te verslaan. Ten ende elkeen duidelijk op zijn plicht te wijzen en om ons verweer zoo doeltreffend mogelijk te maken, rich ten wij op Zondag 26 Maart, te 6,30 u.. op de Drpsplaats een groote meeting in. Sprekers Berghmans Alfons, en De Nauw Guillaume, uittredend senator en le kandidaat. De soc. Fanfare «Hand aan Hand» uit Aalst, is van de partij. Socialisten van Nieiiverkerken, u hebt allen voor plicht op deze uitzon derlijke meeting aanwezig te zyn. Elk begrijpe zijn plicht! Goed nieuws! We hebben het genoegen al onze so cialistische mannen en vrouwen mede te deelen, dat op Z:ndag 26 Maart de Socialistische Fanfare uit Aalst, hare medewerking verleent voor een GROO TE MEETING die te 15 u. 30, aan het huis van Coiffeur plaats heeft. Als sprekers treden op: Berghman Alfons, arr.-sekretaris. De Nauw Guill.. uittredend sena/ tor, le kandidaat. Sosialisten van Mere, maakt u ge reed voor dezen grooten dag. Algemeene vergadering van de vrouwelijke leden van den ziekenbond De vrouwelijke leden van den zie kenbond, worden vriendelijk uitgenoo digd op het koffiefeest, dat zal plaats hebben op Zondag a.s., 19 Maart, te 3 uur 's namiddags, bij Sonck Jan, Langestraat Er zal overgegaan worden tot het stichten eener Socialistische Vooruit ziende Vrouw Gezellinnen, het ordewoord moet wezen allen op post Steun voor Spanje AALST. Lied gezongen door Jan Bornon en rondgehaald door Vera 15,50 frank. Langs den weg van Kamiel Guns 5 frank. GEERAARDSBERGEN. Perso neel kinema 9 frank. Bedienden 25 frank. Totaal fr. 54,50 Vorig bedrag 55572,15 Algemeen totaal 55626,65 GEERAARDSBERGEN. Personeel Cinema, 10. Bedienden, 23. Totaal fr. 33.

Voor Allen | 1939 | | pagina 7