Geeraards berg en DENDERLEEUW EREMBODEGEM Beschouwingen otrer den kiesstrijd NINOVE KONGRES ^enderhoutem Mr. Carlier ging ter school 'oij Mr. Gutt Hoogten en laagten RADIOHULP S. M. «De Verbroedering AAN ONZE BROOD AFNEMERS Gemeenteraadszitting De A. T. B. Natuurvrienden» In de Kommissie van Openbaren Onderstand EEN SCHANDAAL S. V. V. S. M. «De Verbroedering» AAN ONZE BROOD AFNEMERS der vrienden van het officieel onderwijs 9, 10 April 1939 (Paaschdagen) te Aalst EEN WINST- EN VERLIESREKENING Zinnik Zinnik Verviers SOCIALISTISCHE VOLKS VERTEGENWOORDIGERS DIE NIET HERKOZEN ZIJN HOE DE KAMER VAN VOLKS VERTEGENWOORDIGERS ER SEDERT DEN OORLOG UITZAG 7 - Voor Allen - 9 April 1939 ARRONDISSEMENT AALST r De verkiezi/iggp-opa.ganda heeft ons belet vroegr.tr verslag te geven over de zitting »ra,n den gemeenteraad, ge houden ov» Woensdag 25 Maart. Al de leden waren aanwezig. Het verslag der vorige vergadering lokt een opmerking uit vanwege M. Carlier, in verbatad met de aanstelling van een tydelijken bediende. Da vier eerste punten van de dag- orc^e worden aangenomen zonder be spreking; het gaat hem om het ont- siag van M. Van Lancker als onder Avijzer van de adultenklassen, die se dert lang niet meer bestaan; de reke ningen der K.O.O. voor het jaar 1937; de rekeningen der muziekschool voor 1938 en de rekeningen der kerkfabriek; eveneens voor 1938. De twee volgende punten hebben betrekking op de groote veranderings- werken uit te voeren in de lokalen der gemeenteschool op de Kaai. Die wer ken moeten in aanbesteding gegeven worden en een leening goedgekeurd. Bij stemming stemmen de mannen van 't katholiek blok tegen. Door de K.O.O. zal de centrale ver warming aangelegd worden in al haar gebouwen; hiervoor is een uitgave voorzien van 681.000 frank. Het stads bestuur geeft een gunstig oordeel. Hierna volgt de «Stadsbegrooting voor 1939» en hier zullen de katten aan 't dansen gaan. Kd. JULES BAUWENS, schepen, licht zijn begrooting toe; ze sluit met een klein overschot. Onmiddellijk vraagt M. CARLIER het woord. Hij is nog altijd de mee rling toegedaan dat er moet bespaard worden, doch wil vooreerst nieuwe in komsten aanwijzen. Voor het leuren in de stad voorziet de begroeting 2.000 frank als inkomsten. M. Carlier meent dat het mogelijk is dit te verdubbelen. Ook de marktrechten zouden 25.000 fr. meer moeten opbrengen. De firma's, dm langs den Dender goederen in of uit de stad voeren, zou hij kaairechten doen betalen en de taxiverhuurders, die 1.000 fr. per jaar betalen als stand recht voor 't Statieplein, zouden ook eens zooveel moeten afdokken. Als besparingen vraagt hy dan een vermindering op de som, voorzien voor t onderhoud van 't stadhuis, de ge deeltelijke kontroleur, aangesteld voor ae werkloozen dienst, vindt hij over bodig, de politie-atgenten zouden dit moeten bij doen. Daarna stelt hij besparingen voor op pesten die slechts asowinsten zijn en vindt dan dat de som, voorzien voor ■het herstellen en onderhouden der be strating, geheel en al zouden moeten geschrapt worden. Hij vindt dat er te veel uitgegeven wordt voor het kuise hm der scholen, dat kost 2,50 fr. per kind en per jaar, ^egt hij; de bij wedde door de stad be taald aan de onderwijzer, vraagt hij af te schaffen; hij maakt zich kwaad en vraagt de gelijkstelling der vrije scholen, de muziekkorpsen worden wel op geloken voet gesteld, zegt hij. Hu beknabbelt de uitgaven voor sohoolbe- noodlgdheden, schooluitstapjes, toelage aan den schoolbond voor z'n jaarlijksch leest, het toezicht op de kinderen tij dens hun middagmalen, enz., had hij het aangedurfd, hij zou eenvoudig ge vraagd hebben de gemeentescholen af te schaffen. oo?riAn bfrekfnt ciat °P die manier 200.000 fr. kan bespaard worden dat het alsdan mogelijk ware straatbelasting af te schaffen. Hij vindt ook nog dat de aanstelling van een tijdelijken bediende nutteloos K en meent dat de K.O.O. veel te p-ijgevig is en zou het "herstellen van den beiaard uitstellen. Hij heeft ook een bijzonder woordje aan het adres van Mevr. Vander Hae- gen, schepen van onderwijs, en hij ver zet zich tegen de propaganda voor het officieel onderwijs en zegt: .Indien »e meent ons aldus te treffen zullen we ons verdedigen». Na hem spreekt kd. BAUWENS di° zijn begrooting verdedigt, hy neemt het ook op ten voordeele van de K v rTw, \en verklaart dat hij de mee- toegedaan is, dat de K.O.O doet noodlge en nuttige uitgaven Kd. DE NAUW, burgemeester, ver- rechtvaardigt de aanstelling van een tijdelijken bediende. Reeds meer dan de ?®kretaris met ziekte verlof het overbly'vend personeel is overlast, het werk kan niet bijgehou den worden, en spreker staaft dat met bewijzen Mevr. VAN DER HAEGEN verde- dlgt haar beleid en propaganda als ^chepen van Onderwijs en verklaart bit1" "aan dC stadssch°l€n voor- PATTÉET komt ook aan 't woord om er op te wijzen dat M. Carlier een voudig de politiek van M. Gutt wil ïiielCrO€Il De nieuwe inkomsten, die Carlier voorstelt, treffen kleine menschen de uitgaven eveneens. Immers M. Cariier wil toch de loo- nen van de kuischvrouwen, de wedden der onderwijzers, enz., verminderen. fart-eet zegt ook nog verwonderd te zijn over het voorstel om de gelden t, _a iV Oclucil' en de Elders in dit blad zal wel een be schouwing gewijd zijn aan den uit slag der verkiezingen in ons arrondis sement; wij kunnen ons dan ook be palen tot ons kanton. Wy boeken een achteruitgang van 133 stemmen, vergeleken by 1936. Re kening houdend met den toestand, is dit bitter weinig, maar toch te veel, want zelfs stilstand is voor een party achteruitgang. De kommunisten winnen 101 stem men, dit bewijst dat het getal arbei ders, die zich laten op sleeptouw ne men door onverantwoordelyke groot- schreeuwers aangegroeid is op een wijze die ons moet doen besluiten: Het zal niet meer waar zijn!». De aanwinst van katholieken en liberalen is bijna gelijk, ze krijgen nu wederkeerig 377 en 363 stemmen bij. Zy profiteerden van de instorting der rexistische partij die 516 stemmen ver liezen. De V.N.V.-ers verloren 3 stem men. Voor ons kanton doet zich den uit slag dan als volgt voor: Socialisten 3452 Katholieken 3141 Liberalen 1405 V.N.V. 810 Rex 144 Er waren 30 geldige stemmen min der dan in 1936. 't Mag zeker ook wel aangestipt worden dat de kiesstrijd er een ge weest is zonder geestdrift. Onze mee ting van Vrijdag 31 Maart was zeer slecht by gewoond, toch stemden onze menschen goed. Wijst dit op een sterk vertrouwen of op een zekere moedeloosheid? Wij hopen dat de bevoegde partij instanties de maatregelen zullen ne men die zich opdringen. De katholieken vierden feest; zij noemden het .hun vooruitgang»; in feite was het de terugkeer van den verloren zoon. De liberalen zijn ook in den hoog- sten hemel; zy verheugen zich over hun winst, zooals een kwakzalver dat doet na afloop van de jaarmarkt. In onze kinema Wij kregen gelukwenschen voor ons programma van verleden Zondag. Deze week zal eenieder nogmaals uiterst voldaan zijn, want, als Paasch- ei geven wij onze bezoekers den nieu wen Franschen film .De zaak van den koerier van Lyon» met Pierre Blan- char en Dito Parlo. Als tweede film gaat .Wittand», naar het veel gelezen boek van Jack London. Verwacht, de veel besproken film: .De vrouw van den flakker» met R&i- mu. Denkt er aan, onze volksvertoonin- gen iederen Donderdag, worden ge geven aan 2 en 3 frank, telkens een Uitgelezen programma. t Zit er op Nu de verkiezing voor by is, zullen we spoedig vernemen wie ontslag zal moeten nemen als raadslid: M. Bro corens of M. Willekens. 't Schijnt dat er toch zoo om gevoch ten wordt in .Ons Huis». Geen der twee wil het offer bren gen waartoe zij nochtans wel bereid waren, wanneer het akkoord met rex en V.N.V. tot stand kwam. Toen wy het bestaan van het ge heim akkoord aankloegen ,werd ons eenvoudig geantwoord: «Vygen na Pa- schen». Het is. nu Paschen, wie zal de vy'" zijn, Brocorens of Willekens? voonzien voor het herstel der straten te schrappen, wanneer tijdens de ee- meentekjesstryd het byzonderste pro- pagandawoord van het kristelijke blok sl*ïl£htStr.aten V3n Mergel °°k het M. EYOKERjMANS neemt dan nog het woord om te verklaren dat M Carlier een zeer slechten dienst kwam ïf ^W»IJZ£n aan de katholieke partij doordat hy argumenten gaf aan de tegenstrevers om hem te bestryden Hiermee kon M. Carlier het stellen Er wordt alsdan over de begrooting gestemd, die aangenomen wordt met 7 stemmen tegen 5 en 1 onthouding k^te7ykmbiokitemde dus niet met het Na de aanstelling van M. Flanmée als lid eener fiskale kommissie en na nog een paar kleine zaken, wordt over- •tot de geheime zitting, waar M. Du wijn aangesteld wordt met acht stemmen tegen vyf onthoudingen als tijdelnke bediende. Spijtig dat de openbare zitting niet doo- een tal-ijker publiek bijgewoond M. Carlier heeft zich nu eens in ziin tvare gedaante getoond. REPORTER Nr. 1. Repareert alle radio's van alle merken GUST DE VOS KLOOSTERSTRAAT, 59 Geeraardsbergen Ze zullen niet antwoorden In een kiesblaadje schreven de ka tholieken, dat het verbond tusschen rex en V.N.V. een monsterverbond was. Kunnen ze ook niet zeggen hoe hun verbond met Rex en V.N.V. moet ge noemd worden Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov Zondag (PasChen) en Zond: e over acht dagen, Beloken'Paschen, hfebben we dus geen vergadering. Op 23 APRIL, te 10 1/2 uur, allen op post. Voortzeggen a.u.b. EEN CLUBLID. Een gezellig samenzijn Op Maandag 13 Maart hadden enkele gezellinnen een gezellige samenkomst. Van bij het binnenkomen waren zy aangenaam verrast by het zien der mooi versierde tafels. Bij het opdienen van de geurende koffie en het welgelukte melk- en ro zijnenbrood, was de goedkeuring alge meen. Neen, geen brood kan opwegen tegen dat der koöperatief. Dan kwamen de gateaux, gebakken van de koöperatief te Gent, aan de beurt, en of het aan allen goed smaak te. Gedurende het feestje werd er door een der gezellinnen een goed woordje ten voordeele onzer koöperatief ge daan. f Gezien alles wat op tafel stond uit onze eigen instellingen kwam, was het niet moeiiyk om onze vrouwen te over tuigen goede verbruiksters te worden en elk op zijn manier een goede pro pagandiste te zijn, om de voldoening te genieten medegeholpen te hebben onze koöperatief nog grooter en bloeiender te maken. Na nog eenige uurtjes in gezellig samenzijn te hebben vertoefd, sloot dit feestje in de beste stemming. OLOTHILDE. Afdeeling Bakkerij Onze kliënten worden hierbij ver wittigd dat onze voerlieden hun ge wone broodronde zullen doen op den TW eDEN PAASCHDAG (Maandag 10 April). Ze hoeven dus hiervan rekening te houden bij het afnemen van brood, den Zaterdag. De Beheerder-afgevaardigde. DURANT HENRI. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Willem De Taeye, Onkerzele. Guido Cnudde, Klooster straat. OVERLIJDEN. Camillus De Clercci, 83 j., wed. v. Delphina Godyns, hospitaal. (Zie vervolg onderaan volgende kolom) Verleden Dinsdag vergaderde de ge meenteraad. Volgende punten werden besproken: 1. Goedkeuring plan van indeeling begraafplaatsen en wegen nieuw kerk hof; aankoop grond voor inrij. Na voorlegging van 't plan door den bouwkundige en doeltreffende opmer kingen van kd. De Cleyn en andere raadsleden, waarmede bij de uitwer king dient rekening gehouden, wordt het plan met algemeene stemmen goedgekeurd. De aankoop van grond voor inrij eveneens met algemeene stemmen. 2. Goedkeuring afsluiting nieuw kerkhof. Eveneens goedgekeurd met algemee ne stemmen na gedachtenwisseling tusschen dezelfde leden en na bijko mende bespreking van het kerkhof reglement. 3. Goedkeuring proces-verbaal na zicht: a) Gemeentekas; b) Kas van K.O.O. Na voorlezing der verslagen met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Goedkeuring bestek uitreiding elektrisch net. Het betreft hier vooral verbetering en versterking der verlichting aan de twee sassen te Huissegem en Teral- fene-Sas, waar gevaar voor ongeluk ken 's nachts door niet-verlicihting groot is. Bestendig? en krachtige ver lichting is dringend noodzakelijk. Aangenomen met algemeene stemmen. 5. Goedkeuring aflijningsplan weg nr. 58 (tusschen Veldstraat en Alfon? De Cockstraat). Goedgekeurd. 6. Bekrachtiging beslissing schepen kollege van gevallen verband houdend met art. 51 van 't bouwreglement. Het geldt hier persoonlijke gevallen van platen zetten. De nieuwe meer derheid ondervindt welke moeilijk heden hier soms kunnen aan verbon den zijn en zij die vroeger graag kri tiek uitoefenden omdat 't schepenen kollege in zulke gevallen niet met krachtige hand optrad en ze steeds voor den gemeenteraad bracht, bren gen nu zelf alles voor den gemeente raad omdat zy er geen weg mede we ten. Volgende punten worden in gehei me zitting afgehandeld: 7) Goedkeu ring rol oninbare posten straatbelas ting; 8) Wedderegeling gemeente-ont vanger. De aankoop van den puinhoop op het Statieplein, waarover katholieken en Jong en Oud akkoord waren, heb ben ze voor den raad niet durven brengen omdat ze wisten gaan meer derheid te kunnen krijgen. Na den strijd Nooit woonden we een kiesstrijd by waarby de bevolking zoo ingetogen bleef. Dit heeft echter niet belet dat de partijen papier met de vleet hebben verspreid. Door 't V.N.V. werd iedereen op dat gebied geklopt. Geen boom, geen paal meer in Vlaanderen of er hingen twee, drie en vier groote aanplakbrieven met nummers op. Waar die het geld halen mag de duivel weten. In elk geval, we hebben ons tegen de leugens en den laster geweerd en we begroeten onze drie gekozenen Ni- chels, De Bruyn en De Nauw die terug naar 't Parlement worden gezonden om er, evenals in 't verleden, de be langen der kleinen te verdedigen. De uitslagen alhier De cyfers leeren ons dat we met de Parlementskiezing altijd aan den kop komen. Een bureel van Dender leeuw, dat alleen gedepouilleerd werd, gaf ons veruit het grootste aantal stemmen, gevolgd do' r de katholie ken. Een vaststelling welke te doen is: de jongste gemeenteverkiezing heeft nog haar invloed gehad en het lijdt geen twyfel dat er partijgangers zijn van Jong en Oud» die voor liberalen en kommunisten gestemd hebben. Voor heel het land Voor heel het land hebben de rijken hun slag thuis gehaald. Ze spraken over Martens en ze deden stemmen voor deflatie. Nu is Martens al ver geten, maar de deflatie of verarmings- politiek niet. Laat ons hopen dat de partijen wel kt alle tegen deflatie waren tot Zon dag toe, nu hun woord niet eten. Laat ons hopen, zeggen wij... maar die ücop is geen 5 centimes waard. Een lasteronderneming De kommunistisrlhe party is een lasteronderneming tegen de Belgische Werkliedenpartij geworden. De groote vyand is niet meer de kapitalist, maar de socialist. Niettegenstaande die lasterkampan- je veriezen de kommunisten toch nog 23.000 stemmen in 't land. In onze provincie 3.000. In geen enkel Vlaamsch arrondisse ment behalen ze een zetel, maar ze doen socialisten vallen. Op dit oogenblik steken de rijken kaarsen aan voor de kommunisten. Al wat deze laatsten doen, valt in hun voordeel uit. Fanfare Zaterdag 8 April, by gelegenheid van kermis, geen herhaling. Waarom hei verbergen: de uitslag, In 't algemeen, is niet goed voor onze partij. In het arrondissement Aalst win nen vrij nochtans 52 stemmen. Wij behaalden 17051 stemmen. Er is hier geen sprake van achter uitgang. Wij vormen een sterk en on verwoestbaar blok. Nochtans, ons getal vertegenwoor digers vermindert in de Kamer met 6 en in den Senaat met 4. Erembodegem heeft goed gestemd. Er waren hier 2802 stemmen. Volgens de nauwste berekeningen die men in dien zin maken kan, hadden de so cialisten te Erembodogem 657 stem men of bijna het vierde van de stem men. Er waren 6 lijsten. Wij hadden dus ons deel. De heer Florent Van don Berglle, had 284 naamstemmen; de heer Al- bert Van Pottelbergh had er 1126. Men moet nu ook weten, dat deze naamstemmen niet van Erembodegem alleen komen. De heer Van Pottel bergh heeft ook arbeiders in zijn on derneming van buiten de gemeente de heer Van den Berghe heeft ins gelijks relaties buiten onze gemeente. Ziehier de naamstemmen van den heer Van Pottelbergh per kanton: Strijdpenning Gezongen door Elza Cammaerts, bij Rozin, Café Sport, Nino fsche steen weg en rondgeihaaJd door Frans Coen 5,50 fr.Lied gezongen door ALons De Clippel en randgehaald door Alfons Snel 5,10 fir. en Martha d:et er nog 1 frank by omdat Rosse Leon zoo goed zyn tong kan draaien en omdat hfet zou 7 frank zijn, doet er de bazine ook nog 90 centimes by. Er werd dus te zamen 12,50 frank rondgehaald. Merci. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Lievens Pierre, Diepestraat, 2. De Waele Frans, Leuvenstraat, 90. OVERLIJDENS. De Brnyn Ma ria, 79 jaar, D:cp 60. Van. den Bulcke Pierre. 14 dagen oud, Brussel- baan. Stockman Anna, 40 jaar. Lokeren veldstraat, geboortig van Den- derhoutem. De Backer Maria, 4 maand oud, Rrusse'baan. Van der Burgh! Judoens, 83 jaar, Kappele- straat, 3. Meert Vital, 72 jaar, Roneevaalstraatje, 2. Kameraden, gezellinnengelyk dus afgesproken is, gaan wy Zaterdag naar Antwerpen en verblyven er tot Maan dag. Wij zullen vertrekken Zaterdag, te 1 uur 's middags, om terug te komen Maandag, op een bepaald uur, vast gesteld door den leider. Degenen die medegaan, wezen dus op het gestelde uur op de markt, waar er gezamenlijk vertrokken wordt. Dus allen op post, weze de leuze. Kameraden A.T.B.-ers, onze groep gaat flink vooruit, een 15-tal nieuwe leden hebben zich laten inschrijven; anderen moeten volgen. Daarom, makkers, helpt mede; maakt propaganda by uw vrienden; spreekt hun over het goede dat onze afdeeling doet, door onze arbeiders schoone en aangename reizen te be zorgen en dit in de mate van het mo gelijke. Ons parool weze dus, naar de 100 leden dit jaar; en als ellen hun plicht begrijpen, zal het gemakkeiyk bereikt worden. Voor lid te worden, betaalt men 14 frank of 6 frank per jaar; degenen die 14 fr. betalen, ontvangen het maand blad «Arbeiderstoerisme». Allo, wielrijders(sters), de natuur roej>t u; trekt mede met de Natuur vrienden over berg en dal; wordt lid van den Arbeiderstoeristenbond. Aalst 247; Geeraardsbergen 11; Her- zele 704; Ninove 122; Zottegem 42. Het is opvallend hoe de heer Van PottJCbergh voor zijn persoon gewerkt heeft en bijna al de katholieke stem men te Erembodegem zijn naamstem men geweest voor den heer Albert Van Pottelbergh. De Vlaamscfi-nationalisten hébben, schijnt het, te Erembodegjm niet veel gehad, alhoewel zij in het arrondisse ment een 1.00 tal stemmen vooruit gingen, rekening houdend met de lijst Van Opdenbosch in 1936. Zij zouden hier nauwelijks 300 stem men gehad hebben. Het is opvall-ind hoe de Vlaamsch- nationalisten voor den heer Van Pot- telbregh beginnen te stemmen. Dat het Vlaamsch-nationalistisch muziek korps hier van dit jaar nog zal be- hooren aan den heer Van Pottelbergh, is een feit. Onderlinge voetstappen weerden er bestendig voor-gedaan. Voor ons zou het de klaarste op lossing beteekenen en zou het hier op Ter joden aan een dubbelzinnig en toe stand een einde maken. Immers, wij vormen een vast aan eengesloten blok. Wij, we hebben van (Ven fieer Van Pottelbergh niet te duchten dat hij onze kiezers zal op slorpen zooals dat gebeurt met de Vlaamsch-nationalisten Van onze partij is terug een groote propagandistische kracht uitgegaan. Wat meer is; Wij krijgen jonge ele menten. Ons nummer domineerde in de ge meente. Wij bedanken, langs dezen kant, onze naarstige, aktieve. propagandis ten. Met zoo'n mannen is iets te doen. Wij voelen ons moer dan ooit de par tij der toekomst, de partij die trots alles te Erembodegem een leidende rol spelen moet. De strijd is gedaan; leve de strijd. Wij beginnen nog maar pas. Wij beginnen onmiddellijk met den vrrderen uitbouw onzer organisaties. Wij vóelen ons sterker, geestdrif tiger dan ooit. A. VIJVERMAN. Er heerscht in de kommissie van penlbaren onderstand een toestand w?ar dient een einde aan gemaakt. De zittingen worden bestendig geschorst; de behoeftigen worden niet ontvan gen; er worden in 't geheim beslissin gen genomen en sommigen wordt hun steun ontnomen. De katholieken willen in 't bestuur een zekeren De Neef, uit Terjoden binnen walsen. Deze is niet regelmatig benoemd; want de heer gouverneur naihi hierover geen beslissing. De katholieken zijn dus schuldig aan dezen toestand van anarchie en niet minst de voorzitter. De aandacht van het hooger bestvur dient hier op ge vestigd. Met welk recht vergaderen de ka tholieken in het geheim en ontnemen zy den steun aan behoeftige men schen De heer burgemeester Carlier. die toch van rechtswege voorzitter is' van de C. O. is hiervo r verantwoordelijk. Men ziet hoever het verantwoorde lijkheidsgevoel van die hoeren strekt, dat ze zoo een toestand in het leven roepen. Wij protesteeren in naam van al die behoeftige menschen, die onmeedoo- <:end door den kath. voorzitter, reeds tweemaal weggestuurd werdon en dus niet konden aanhoord worden. De grond der zaak is kunnen die sukke laars, kunnen die behoe.'tigen wèl wachten Zoo'n handelwyze strcSt tot schan de der katholieke party. Demonstratie COOP Dinsdag 11 Maart, te 7 uur 's avonds in het lokaal «De Redding», heeft er een demonstratie plaats van macaroni Coop».* Leona Hantson zal er een spreek beurt houden. Al <j.e v u>. u.&ziende Vrouwen dienen er tegenwoordig te zijn. De demonstratie zal ons wat leeren. HET BESTUUR. Kinema De Redding Vriend lezer, zie vlug onder de ru briek Geeraardsbergen, naar nieuws over .onze kinema»; de gelukwenschen die wy ontvingen waren voor het pro gramma dat u deze week vertoond wordt, bestaande uit; 1. «Het weerspannige kind», een op rechte buitenkans en 2. «De Citadel der Stilte», een prachtfilm, handelend over den strijd voor Polen's onafhan kelijkheid. Iedere film is een hoofdfilm en toch worden de inkomprijzen niet verhoogd. Toekomende week nogmaals twee kloppers, zie daarover ook Geeraards bergen, Afdeeling Bakkerij Onze kliënten worden hierbij ver wittigd dat onze voerlieden hur. ge wone broodronde zullen doen op den TWEEDEN PAASCHDAG (Maandag 10 April). Ze hoeven dus hiervan rekening te houden bij het afnemen van brood, den Zaterdag. De Beheerder-afge-aardigde, DURANT HENRI. De Vlaamsch-Nationalisten hebben weinig stemmen gebad De Vlaantschrnationalisten hebben hier zeer weinig stemmen gehad. Ze beginnen in blok voor de katholieke party te stemmen. Dus ze keeren naar den ouden stal terug. En ze hebben gelijk ook. Wat ver schil is er hier tusschen een Vlaamsch- nationalist en een katholiek? Dat de Vlaamsch-nationalisten maar gauw verdwijnen van onze gemeente. De rexist mijnheer De Wilde is kwaad Maurice De Wilde, wiens broer te Aalst woont, Molenstraat, 54, en er een handelszaak uitbaat, is kwaad om dat de rexisten weggevaagd zijn. Maü- rice zit van uit Denderleeuw nu te grynzen. Het was beter in den tyd, toen hij zyn rexmanifèst op Prosper De Bruyn uitgaf. Maurice deinst voor geên vuiligheid terug. Alle rexisten wentelen zich in de vuiligheid. Maar allez, het is Maurice leelijk misvallen. Hoe een dubbeltje rollen kan... dllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIII MINI lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll III IIIlllllll' Het Koördinatiekomiteit ter Verdediging van het officieel onderwijs in de Vlaamsche provincies, zet tegen de a.s. Paaschdagen, 9 en 10 April e.k. te AALST een BUITENGEWOON KONGRES op touw voor de vrienden van het officieel onderwijs. Drie punten, dia van levensbelang zijn voor de toekomst van de openbare school in Vlaamsch-Belgiëstaan op de dagordenamelijk 1) DE STICHTING VAN HET ALGEMEEN VLAAMSCH VERBOND TER VERDEDIGING VAN HET OFFICIEEL ONDERWIJS. Het Is inderdaad een dringende noodzakelijkheid geworden dat alle Vlaamsche verdedigers van het officieel onderwijs, welke ook hun politieke overtuiging moge zyn, zich by een algemeen Vlaamsch verbond aansluiten. De klerikale greep naar het bestaan van het openbaar onderwys wordt met den dag dreigender, zoodat het een drachtig samenwerken van alle Vlaamsche krachten ter verdediging van de officieele school een eerste gebod is geworden. 2) DE BENOEMINGEN IN HET LAGER ONDERWIJS. Er kan niet langer geduld worden dat de onderwyzers en onderwij zeressen, die in de Rijksnormaalscholen gediplomeerd werden, stelselmatig uit het officieel gemeentelijk onderwijs worden geweerd. In de meeste gemeenteraden gaan de gemeenteraadsleden daardoor hun bevoegdheden te buiten. De wet 'moet veranderd worden, (verslaggever; E. MISSIAEN). 3) DE HERVORMING VAN HET OFFICIEEL MIDDELBAAR ONDERWIJS. De moderne techniek eischt hoe langer hoe meer bekwaamheid bij den werkman. De Belgische industrie heeft gebrek aan gekwalifieerde werklieden, die met een stevig onderwijs ten grondslag een buitenge woon winstgevende rol in de werkplaatsen te vervullen hebben. Een breede horizont ligt voor het officieel middelbaar onderwijs open, als morgen de Rijksmiddelbare scholen in staat gesteld worden een beroepsopleiding aan een gedeelte der leerlingen te geven. Nijverheids- afdeelingen moeten tot stand komen (verslaggever Dr. H. HOUVENAGHEL). Gelet op de belangrijkheid van de te bespreken onderwerpen mag geen enkel Vlaamsch organisme dat de verdediging van het officieel onderwijs op zijn programma heeft, afwezig zijn. De leden van het coördinatiekomiteit zijn dan ook overtuigd dat gij op het kongres zult willen tegenwoordig zijn en bovendien uw vrienden zult aanzetten u te vergezellen. PROGRAMMA ZONDAG 9 APRIL 1939 (Eerste Paaschdag) Te 9.45 uur Optocht en eerste steenlegging der nieuwe gebouwen van het Kon. Atheneum (vorming van den stoet op het Statieplein). Op hetzelfde uur vergaderen alle overheidspersonen, met de ministers van Openbare Werken en Onderwijs, op het stadhuis. WEGWIJZER VAN DEN OPTOCHT, opgeluisterd door twee muziekkorpsen. Statieplein, vertrek Statiestraat, Kattestraat, Markt, hier sluiten de burgemeester, schepenen, ministers en alle genoodigden aan Kapelle- straat, Graanmarkt. Plechtige eerste steenlegging van het Atheneum. Toespraken door burgemeester Nlchels, schepenen Cornelis, de heeren ministers, enz. Gansch deze plechtigheid zal door het N.I.R. worden uitgezonden. Nadien terug optocht, langs de Esplanadestraat, Vrijheidstraat, Vrede plein, Keizerlijke plaats, Korte en Langezoutstraat, Markt, stadhuis, alwaar Te 11.30 uur Plechtige ontvangst van de kongressisten door het stadsbestuur in de feestzaal van het stadhuis. Te 12.30 uur Demokratisch banket in een der feestzalen van het stadhuis (inschryving 20 fr. drank niet inbegrepen). Te 14.30 uur Kongreszitting in de raadszaal van het stadhuis. Eerste lezir.g en algemeene bespreking van de ingediende versagen. Te 20.30 uur Kunstkoncert gegeven voor de kongressisten in de feestzaal van het stadhuis. MAANDAG 10 APRIL 1939 (Tweede Paaschdag) Te 10 uur Voortzetting van de algemeene bespreking der ingediende verslagen. Te 14.30 uur a) Tweede lezing van de ingediende verslagen (gebeurlijk gewyzigd). b) Stemming over dé neergelegde besluiten en over de standregelen van het algemeen Vlaamsch verbond. N. B. De kongreskaart zal streng geëischt worden bij den toegang van de kongreszaal. De gebruikelijke vermindering van 35 t.h. op de spoorweg tarieven zal op vertoon van de kongreskaart toegestaan worden. 4MMMIMMIMIMIMMMIIIMMMMMMIIIIIIMIMMIIIIIMIIMIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIHIIMIM1 KATHOLIEKEN Winst 86.701 stemmen I LIBERALEN Winst 112.636 stemmen SOCIALISTEN Verlies 53.903 stemmen VLAAMSCH-NAT.: Winst 18.168 stemmen KOMMUNISTEN Verlies 17.973 stemmen REXISTEN Verlies 167.855 stemmen ANDERE PARTIJEN Verlies 6.899 stemmen Wij VERLIEZEN zetels in de volgende arr. Brussel Leuven Kortryk i Gent-Eekloo Dinant-Philippeville leper Wij WINNEN zetels in de volgende arr. Oudenaarde 1 Doornik 1 8 verlies. - 2 winst. - blijft 6 verlies. Vael (Leuven) De Coninck (Kortrijk) Missiaen (leper) Cnudde (Gent) Martel (Zinnik) Duchêne (Verviers) Blavier (Dinant) Ziehier hoe de Kamer van volksvertegen woordigers er sedert den oorlog na iedere wetgevende verkiezing uitzag IN NOVEMBER 1918 Katholieken99 Liberalen 45 Socialisten 40 Daensist 1 Demokraat^1 IN NOVEMBER 1919 Katholieken 73 Liberalen 34 Socialisten 70 Fronters 5 Middenstand 1 Nat. Herstel 1 Ooudstrijders 2 IN NOVEMBER 1921 Katholieken 80 Liberalen 33 Socialisten 68 Fronters 4 Oudstrijders 2 IN 1925 Katholieken 78 Liberalen 23 Socialisten 78 VI.-Nationalisten 6 Kommunisten 2 IN 1929 Katholieken 76 Liberalen 28 Socialisten 70 VI.-Nationalisten 11 Kommunist 1 Afzonderlijke 1 IN 1932 Katholieken 79 Liberalen 24 Socialisten 73 VI.-Nationalisten 8 Kommunisten 3 IN 1936 Katholieken 63 Liberalen 23 Socialisten 70 VI.-Nationalisten 16 Rexisten 21 Kommunisten 9 IN 1939 Katholieken 73 Liberalen 33 Socialisten 64 VI.-Nationalisten 17 Kommunisten 9 Rexisten 4 Frenssen 1 Oudstrijder 1

Voor Allen | 1939 | | pagina 7