INTERNATIONAAL OVERZICHT De vakbeweging blijft vrij Welke overwinning heeft de kristen-demokratische vleugel bij de verkiezingen behaald OORZAAK EN GEVOLG mm m Het kongres voor het officieel onderwijs fe Aalsf kent een groote belang stelling en zet de aktie voor het officieel onderwijs in ALGEMEENE BESLUITEN EN ORDEMOTIE BtUKtLAAR pol£n oe SYNDIKALE KRONIEK POLITIEK WEEK-END -2 - Voor Allen - 16 April 1939- Albanië van de kaart verdwenen Onvoldoende reakties bij de demokratische machten De vruchten der niet-interventie De strijd om Polen Europa te wapen <&&e*n sor/A ïK>oe«Ane»t* MidoeliandscHz ZATERDAG 29 APRIL Trekking Koloniale Loterij CICHOREI ..locki *ura zucut cuujL&iaQ Arbeidersna het Paaschverlof, stuurt uwe kinderen naar de officieele school. Stvijd."Syn{lïhali9me "Huiicnlcmd Europa verkeert thans in een toestand van hoogspanning waarvan de ontlading, hetzij in den vorm van een gewelddadig konflikt, hetzij in dezen van een problematieke overeenkomst, zeker niet lang meer kan uitblijven. De diktatoren gunnen zich den tijd niet meer hun jongste suksessen te verteren en nagenoeg lederen dag brengt een nieuwen totalitairen aanslag tegen de internationale moraal en het volkenrecht. Het is onbegonnen en nutteloos werk nog aan de fouten en de verant woordelijkheden te herinneren die in dit verband op het hoofd der groote demokratische mogendheden neerkomen—Thans boeten zij zwaar hun vroegere misslagen uit. De totalitairen van hun kant gaan voort striemende kaakslagen toe te tienen aan de realistenvan München wier grootste fout is geweest te vertrouwen in het woord en de beloften van tirannen. Mussolini heeft eindelijk zijn beurt gekregen. Terwijl Berlijn de aandacht der internationale diplomatie gevestigd hield op dê Duitsch-Poolsche spanning hebben de Italiaansche troepen plots het A'baneesch grondgebied overrompeld, den koning op de vlucht gejaagd en de inlandsche bevolking met bommen en granaten beschermdHet gebeurde precies op Goede Vrijdag die naar alge meen werd verwacht een kortstondigen paaschvrede zou inluiden. Het geschied de enkele dagen nadat de keizer van Italië en Abessinië in een radiorede plechtig de vriendschap tusschen zijn land en Albanië had bewierrookt en enkele uren nadat de duce de wereld de plechtige verzekering had gegeven dat hij niet het minste veroveringsinzicht ten opzichte van het land van koning Zogoe koesterde. Werkelijk beschamend voor de Chamberlains en de Bonnets die trots alles een politiek zijn blijven voeren die rekening hield met totalitaire verklaringen en beloften. Thans moet het toch voor de mëest verstokte Münchenaarsduidelijk zijn dat het handlang er schap van de twee fascistische misdadigers steviger is dan ooit en dat hun avonturen niets minder beoogen dan gansch Europa onder hun diktaat te brengen. Zij leggen hierbij een buitengewoon dynamisme aan den dag dat overigens een aanmoediging treft in de aarzelingen van degenen die zij rechtstreeks bedreigen. Door de bezetting van Albanië is gansch het eventvicht in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee in het voordeel van de totalitairen ver broken. Gansch den Balkan en in de eerste plaats Griekenland en Joego-Slavië zijn thans aan den as-druk blootgesteld. Meer dan ooit viert middelerwijl de totalitaire oorlogschantage hoogtij waarmede vooral gepoogd wordt de vorming van een sterk en homogeen Europeesch vredesblok onder het patronaat van Engeland en Frankrijk te ondermijnen. Zelfs het argument dat de vredesgezinde mogendheden tijd trachten te winnen om hun handikap in de bewapening in te loopen verliest zijn waarde waar de totalitairen thans bezig zijn op zuiver strategisch terrein een voorsprong te nemen. Nogmaals is een storm van verontwaardiging over gansch de beschaafde Wereld losgekomen bij het vernemen van dan rooftocht tegen Albanië. Verontwaardiging is echter ver van voldoende om de totalitaire verove ringszucht in te dijken. Weliswaar heeft dit nieuw avontuur Engeland en Frankrijk tot spoed aangezet bij de pogingen tot samenstelling van een stevig vredesblok. Maar het valt niet te loochenen er wordt nog te veel gepalaberd en geaarzeld en nog te veel rekening gehouden met zekere tegenstellingen die thans in het aanschijn van het gemeenschappelijk gevaar zouden moeten wijken. Daar levert het angstvallig weren van Rusland uit elk bijstandspakt het treffend bewijs van. Nochtans zouden de Engelsehe konservatieven thans moeten inzien dat het imperium slechts kan gered worden door de toepassing van de veraf schuwdekollektieve veiligheid waaraan zonder onderscheid alle landen die den vrede wenschen te handhaven zouden medewerken. Zeker, Engeland heeft reeds in zekere mate zijn egoïstische afzonderings- politiek laten varen, het heeft verbintenissen aangegaan op het Europeesch vasteland en heeft waarborgen verleend aan tal van landen waaronder in laatste instantie Polen en Griekenland. Maar dit alles is nog niet voldoende om doelmatig te reageeren tegen den druk der roof-mogendhedendie hun diplomatie steunen door militaire machts ontplooiing aan de grenzen van hun toekomstige slachtoffers. De Engelsehe garantiezullen ons inziens dan eerst hun volle waarde hebben wanneer zij zullen geschraagd worden door een parate Engelsehe weermacht die door invoering van den algemeenen dienstplicht tot het onont beerlijke peil zal gevoerd worden. Of zal Chamberlain misschien wachten tot Berlijn en Rome de chantage zoover zullen drijven een gebeurlijke organisatie van de Britsche strijdkrachten als een oorlogsdaad te bestempelen Intusschen vermenigvuldigen zich de verklaringen van solidariteit die de Europeesche demokratieën van over den oceaan toekomen. Denk nu maar niet dat het uit liefde is voor het Europeesch wespennest dat de Amerikanen zich zoo druk om onze vrijheid bezorgd maken Enorme handelsbelangen, die door de ekonomische praktijken van de totalitaire mogendheden worden bedreigd, brengen in de eerste plaats de V. S. aan de zijde van liet demokra- tisch kamp. Om het even. Maar in ieder geval zou de Amerikaansche hulp nog iets anders moeten beteekenen dan schitterende solidariteitsbetuigen.en leveringen van materiaal tegen kontanten. Een ondubbelzinnige waarschuwing als zouden de V. S. in geval van konflikt met gansch hun weermacht en al hun middelen de Europeesche demokratieën ter zijde staan, zou veeleer de oorlogsdrijvers tot nadenken stemmen of tot inkeer brengen. De tijd van het egoisme is onvoorwaardelijk voorbij. Zijde aan zijde en in volle solidariteit zal moeten opgetreden worden om eigen zelfstandigheid en terzelfdertijd de gemeenschappelijke vrijheid te redden. Intusschen kunnen Engeland en Frankrijk in het Westelijk bekken van de Middellandsche zee de vruchten plukken van hun Maar doorzichtdat zij zoo schitterendbij de niet-interventie-politiek in Spanje hebben gema nifesteerd. Zooals te verwachten was is de Franco-overwinning een overwinning van de as Rome-Berlijn geworden. Er is meerFranco is tot het zoogezegd anti komintern pakt toegetreden... precies den dag nadat de Fransche overheden de republikeinsche vloot aan den Spaanschen tiran, die thans den bondgenoot is geworden van Frankrijk's vijanden, heeft overgeleverd. Een mooie zet te meer op het aktief van M. Bonnet. Het is een feit dat de niet-interventie, waartegen zoo dringend gewaar schuwd werd toen het nog tijd was, duur door de Westersche demokratieën zal betaald worden. Gibraltar onder het vuur der as-kanonnen; as-basissen in het Westen der Middellandsche zee, de Pyreneeën-grens bemanteld met Italiaansch en Duitsch oorlogsmateriaal... Zijn het qeeleer niet de demokratieën die stilaan omsingeld geraken Denk nu maar niet dat het Italiaansche intermezzo de Duitsche maneuvers in Oost-Europa en wel in de eerste plaats tegen Polen, heeft lamgelegd. Door alle middelen tracht Hitler zijn zin te krijgen, door militairen druk, door dreigementen die stilaan op een ultimatum gaan gelijken. Ge weet toch wat hij van zijn nieuw slachtoffer begeert Een corridor voor de oprichting van een autostrade doorheen den Poolschen corridor grondafstand in Opper-Silezië en nog andere kleinighedenmeer. Tot dusver heeft Polen in volle waardigheid de Duitsche chantage gene geerd doch niet onderschat. Het heeft immers door het oproepen van reserve troepen bewezen paraat te willen staan bij een gebeurlijken plotsen overval van de Duitschers. Gansch Europa verkeert overigens in oorlogspsychose. Geen enkel land voelt zich nog veilig ten overstaan van de roof avonturen der totalitairen. Nederland heeft militaire maatregelen getroffen en reservisten opgeroepen; de Balkan loopt te wapen Frankrijk en Engeland nemen steeds verdere veiligheidsmaatregelen te land en ter zee. Dan spreken wij nog niet eens van Italië en Duitschland die sinds maanden op mobilisatievoet verkeeren. Kortom het mag gezegd dat de koortsgraad van September is overschreden. Laat ons hopen dat de kalme beslistheid van de demokratische tenoren Europa nog voor een ontzettenden brand zal kunnen behoeden. KXAKQV1E <&KUtw tAiBSft 30it>AP£iT 8Q£*Amri XNNAsre &&.6XA jjyt&AAyfi STAMBOEL iAlontK S MVKNA MAüT/AHl Af «C zee PPmtumtA (jtala (Sr.) »-■ a ff (nte HHotm VOOR zij ontslag nam, heeft de regeering Spaak een wetsont werp ingediend betreffende de organisatie van de beroepen, waarbij de betrekkingen tusschen de vakvereenigingen, de werkgeversorga nisaties en den Staat d:or een wette lijk statuut worden geregeld. Dat ontwerp zal het voorwerp uitma ken van de debatten op het speciaal kongres van het Belgisch Vakverbond, dat op Zondag 16 April, te Brussel, plaats heeft. Het zou onbezonnen werk zijn het v:lledig te ontleden binnen het raam van deze' kroniek. Het omvat een reeks onderdeelen, waarop wij later nader zullen kunnen ingaan, als het syndikaal kongres zich zal hebben uit gesproken. Deze onderdeelen zijn respektievelijk gewijd aan het wettelijk regime van de beroepsgroepeeringen, waarmee zoo wel de werkgeversorgainisaties als de vakvereenigingen warden bedoeld; de kollektieve arbeidsovereenkomsten; de paritaire k omissies; de beroepsraden; den ekonomischen raad en de ekono mische reglementeering. Wij dienen in hoofdzaak belang te hechten aan het wettelijk regime of wettelijk statuut van de beroepsgroe peeringen, en dus van de vakvereni gingen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat enze syndikale leiders eenparig wa ren om elk wettelijk statuut te verwer pen. Er werd een verband gezocht tu- schen het korporatisme in fascisti- schen zin, waarbij de vakbeweging wordt ingeschakeld in het Staatsappa raat! de organisatie van de beroepen op grond van het beginsel der klasse verzoening, en het wettelijk statuut, waarbij het bestaan van de vakvereeni gingen wettelijk wordt erkend. Onze syndikale leiders waren bezorgd om de vrijheid van de arbeidersbewe ging onbeperkt te handhaven. De vak verenigingen zijn gegroeid uit de zroht naar bevrijding van de arbeiders, klasse. Zij zijn vrije groepeeringen van vrije menschen, die wenschen te strij den voor hun bestaansrecht met de middelen,, welke zij vrij kiezen, de sta king inbegrepen. Hun leiders wenschen geen verplich tingen aan te gaan tegenover den Staat en de werkgevers, waarbij die vryheia zou worden beperkt. Zij vrees den dat gelijk welke vorm van wette lijke erkenning den weg zou banen naar het korporatisme en de inschake ling van de vakbewging in het Staats apparaat. Maar er trad een periode van bezin- king in. De vakvereenigingen zijn reeds erkend in feite, daar zij vertegenwoor digd zijn in de paritaire kommissies en bij gelegenheid geraadpleegd worden do:r de openbare besturen. Vele syndikale leiders bleken In te zien dat de wettelijke bekrachtiging van deze feitelijke erkenning, zonder meer, geen bezwaar zou opleveren. Sommigen kwamen op voor eer» wette lijke erkenning, waarbij de vakvereeni gingen in de gelegenheid zouden wor den gesteld hun leden voor het gerecht te verdedigen. Nu, door het ontwerp ever de organi satie van de beroepen, dat op 16 April zal worden besproken, wordt een wet telijk regime voorzien, dat aan deze opvattingen tegemoet komt, en waarbij de vrijheid van de vakbeweging niet In het gedrang w:rdt gebracht. Krachtens bedoeld ontwerp, kunnen de vakverenigingen de rechtspersoon lijkheid aanvragen. Maar door deze rechtspersoonlijkheid worden verplich tingen opgelegd, die onze vakvereeni gingen niet kunnen aanvaarden. Deze zouden namelijk een alfabeti sche lijst van hun leden rn:eten sa menstellen. met de nationaliteit en ds adressen. De sekretaris-generaal van de beroepen, die een Staatsambtenaar zal zijn, zou steeds deze lijst kunnen raadplegen, bij in achtneming van het br voepsgeheim Vele vakvereenigingen maken be zwaar tegen het bekend maken van htm leden, om redenen die de arbei ders wel zullen begrijpen, ondanks de bepaling van het beroepsgeheim. Maar de rechtspersoonlijkheid is vooral onaanvaardbaar wegens artikel 21 van het ontwerp. Krachtens dit ar tikel, kan de rechtbank, op verzoek van een lid, van een belanghebbend persoon of van het Openbaar Ministe rie, de vakvereeniging ontbinden,, die haar verbintenissen niet zou naleven of inbreuk zou plegen op de wet op de openbare orde. Aan de hand van dit artikel, zou men heel de vakbeweging kunnen ver nietigen. De rechtspersoonlijkheid is dan ook zonder meer te verwerpen. Maar de vakvereenigingen kunnen wettelijk erkend worden, zonder de rechtsprsoonlijkheid te bezitten, en zonder de bezwaren van deze laatste te ondervinden. Het volstaat dat zij het voorwerp van de groepeering, den naam en den zetel, de beroepn waarin zij hun leden rekruteeren e.d. bekend ma ken. De lijsten van hun leden moeten niet bekend gemaakt worden. De wettelijk erkende vakvereenigin gen, die niet de rechtspersoonlijkheid wenschen aan te vragen, zouden wet telijk gemachtigd zijn op te treden Voor de rechten en de beroepsbelangen van hun leden tegenover den Staat, de openbare besturen, de werkgevers en de andere beroepsgroepeeringen. Zij zouden daarenboven het recht hebben gebouwen te bezitten en de financiee'e middelen te beheeren, die noodig zijn voor het vervullen van hun taak. In werkelijkheid, wordt de feitelijke toestand do r deze bepalingen wette lijk bekrachtigd. Wij zien niet in welk principieel bezwaar daartegen zou kun- nen worden aangevoerd. Wij hebben den indruk dat de wet telijke erkenning, zonder rechtsper soonlijkheid, door het syndikaal kon gres van 16 April zal worden aan vaard. O. D. S. MEN heeft het als een zegepraal beschouwd dat het katholiek verbond bij de zoo pas gehou den wetgevende verkiezingen een tiental zetes heeft terug gewon nen van diegene welke in 1936 aan het rexisme waren ten goede geko-, men. Eigenlijke overwinning is dit niet. Men kan hoogstens -spreken van .een terugkeer van verdwaalde schapen. Maar wat ons het meest bekom mert is: welke overwinning heeft de kristen-demokratische vleugel behaald? Hieruit kunnen wij afleiden of het demokratisch element, eenigerwye>e van de verkiezingen heefit geprofi teerd. En het antwoord blijkt wel te moe ten zijn, dat de terugkeer ten goede is gekomen aan de konservatieven en rea ktionnairen In de onlangs gehouden zitting van het Algemeen Kristen Verbond werd dienaangaande van gedachte gewis seld en luidens de verslagen van deze besprekingen zijn zielfs de kristen lea ders ervan overtuigd dat deze verkie zingen hun geen enkel voordeel noch aanwinst hebben gebracht. Men is zelfs van meening dat het aantal kristen vertegenwoordigers niet hetzelfde is gebleven In het parlement. Het aantal is 22 geworden wanneer het voorheen 23 was. Waarop onmid dellijk werd onderbreken oin aan te toonen dat het tot 21 is geslonken. Wat het nu juist is, kan de duivel raden pnaar zeker is het, dat de kris ten-demokratische vleugel er niet op versterkt is, en dat hij allerminst ge deeld heeft in de aanwinst of terug- winst der tien zetels, waarop het ka tholiek vertoond zoo prat gaat. Meer, men heeft er zich zielfs over beklaagd, dat de kristen fraktie niet 'beloond werd naar verhouding tot hetgene zij in de vexkiezingsaiktie heeft bijgedragen. Het schijnt dus waar te zijn, dat de kristenen alleen als trekpaard heb ben gediend voor het katholiek ver bond en dat zij slechts karig hebben gedeeld in den oogst. Het ovongroote gedeelte van het sukses komt terecht bij de konserva tieven en de reaküonnairen. ZooaLs weleer vloeit al het water naar de zee. t Is al veel dat de kristen leiders deze treurige bestatiging hebben ge daan; maar of daarmee iets aan de zaak verandert, is een andere kwestie. Misschien aal het^en dag een guns tige uitwerking hebben op de aangeslo» tenen en volgelingen der krlsten-de- mokratische beweging en komen deze iaatsten tot het besef dat hun stem elders dient te worden uitgebracht dan op lijsten van het katholiek verbond, indien zij de eigenlijke demokratie die nen willen. De gevolgtrekking, uit wat vooraf gaat, ligt dus voor de hand. Net zoomin als de sociaal-demokra- ten, hebben die kristen-demokraten van deze verkiezing geprofiteerd. Men is er dus in geslaagd de volks menigte het spoor bijster te maken, en zij heeft heil gezocht bij deze partijen of reakties van partijen, die het met de volksgemeenschap niet ernstig opnemen. Inderdaad een versterken van het Inderdaad, een versterken van het liberaal kapitalisme, kan niets dan nadeel brengen aan onze demokrati sche volksgemeenschap. Het feit, dat de kristelyk-demokra- tlsche vleugel zich niet losrukken wil noch kan van het katholiek konser- vatisme, draagt bij tot het steunen van een vertegenwoordiging, die in haar inzichten en aktie nadeelig, zelfs schadelijk is voor de demokratie. De katholieike demokratische kie zers etaan voor dilemma: ofwel afzien van een dergelijke slaafsche houding, ofwel den eisch stellen, dat men zich ontdoe van deze konserva- tieve overheersching. Er bstaat geen reden zich nog lan ger deze ondergeschikte rol in het ka tholiek verbond te laten welgevallen. Wij wilden er alleen den nadruk op leggen dat door dit optreden ook, de kristen-demokra/tische vleugel uit deze verkiezingen geen enkel voordeel had weten te halen. Er waren aelfs arrondissementen, waar aan kristen vertegenwoordigers geen plaats opengelaten werd op ka tholieke kandidatenlijsten. Deze vaststelling is weinig vleiend voor de kristel ïjke arbeiders en een meer zelfstandige houding ware hier wenschelijk. Dit ware wellicht de eenige moge lijke uitweg om ons tot een iheer stand vastig demokratlsch regeeringsbeleid te brengen. In elk gevalindien vandaag be zwaarlijk tot een demokratisch regee- ringstoeleid kan gekomen worden, ara gen de kristenen daarvoor in groote mate de verantwoordelijkheid. Want ae hooge toon aangeheven door den konservatieven vleugel van katho lieke partij, is grootandeels gesteund op de onderworpenheid van de kris- iien-demolcratisohe fraktie. Moest deze laatste zich meer doen gelden, dan zouden de katholieke kon servatieven ook een toontje lager zin gen. Tot een logische gevolgtrekking zul len wy het wellicht nog" niet bren gen. De rol welke zy tegenwoordig ver vullen ,is deze welke hun steeds werd aangewezen. Het Is spijtig zulk een vaststelling te moeten doen, maar het is een feit. Aldus is uitgemaakt dat de kristen- demokratische vleugel door het ver sterken van het katholiek verbond eerder bijdraagt tot het versterken van het konservatisme, dan tot het verstevigen van de demokratie. Men mag dus zeggen dat. als in a.l- gemeenen zin de reaktlonnaire strek king het heeft gehaald op de demokra tische strekking, ook de kristen-demo kratische vleugel hieronder geleder heeft. Laat ons hopen dat deze treurige en pijniyke ervaringen de kristen-demo kratische fraktie zullen aansporen tot een meer waardige houding. F. DE CONINCK. Een kaartje van 't Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee dat gevaar loopt, door de bezetting van Albanië, onder Italiaansche kontrole te komen. Men bemerke de ligging van het eiland Korfoe, een steunpunt van bijzonder strategisch belang voor Griekenland, dat thans in het bereik van de Italiaansche kanonnen, opgesteld op de Albaneesche kust, komt te liggen. Vanzelfsprekend gaat de politieke belangstelling op dit oogenbük naar het vraagstuk: Hoe zal de nieuwe re geering er uit zien? Logischer wijze z:u dit hoekje aan deze kwestie moeten gewyd zyn. Ik verkies nochtans eens even. terug te komen op den uitslag der verkiezin gen. Ik doe dit omdat ik vermeen te mo gen verklaren dat bij het nag,an van dezen uitslag zeer djkiwerf gevolg met oorzaak verward geweest is. Er zijn er die onzen achteruitgang toeschrijven aan de internationale ver wikkelingen. Anderen hebben de zaak Martens aangehaald, no& anderen schreven het toe aan de financleele moeiiykheden met als gevolg het ge vaar voor het behoud der huidige waarde van onze munt. Aangenomen, dat al deze kwesties In verband met onzen teruggang kunnen opgesomd worden, blijft het hiettepiin wahfr dat ze niet <}e oorzaak waren. Ze waren het gevolg van het feit, dat het van de 4 e s c h ij f 1939 der te LA LOUVIERE 56.260 loten van 100 fr. tot 100.000 fr. Drie loten van 250.Ö00 frank Het groot lot: EEN MILLIOEN (14 socialistisch bewustzijn in de meeste gevallen nog afwezig is. Het is me zelfs niet onbekend, dat door zekere patroons op brutale manier drukking uitgeoefend werd op hun werklieden en hoe belangrijk het argu ment van den boterham ook moge zyn, myn besluit biyft hetzelfde. Gemis aan socialistische overtuiging. Voor een socialist is het toch niet moeiiyk het verloop der intern--tionale gebeurtenissen te verklaren, zün over tuiging is er aelfs door gesterkt en het zyn slechts halfbakken socialisten die uit angst voor wat morgen zou kun nen komen, meer veiligheid gaan zoe ken in een klerikale of liberale haven. Dat de zaak Martens een voor ons ongunstige weerslag hebben kon in het Walenland en het Brusselsohe bewijst eenvoudig dat er zich aldaar menschen bevinden die wel eens voor ons stem den, maar die nog piet het verschil weten te maken tusschen hoofdzaak en byzaak. Ongetwijfeld zal de lezer mij nog veel gemakkelijker begrijpen indien hy er even wil aan denken dat onze achter uitgang begonnen is na 1925 en om zeggens sedertdien onafgebroken voort gaat. Onze snelle vooruitging na den oor log was niet het gevolg van een jaren lange opleiding, hy was eenvoudig een reaktie op den oorlog geweest. Onge veer 1/4 van al diegenen hebben ons verlaten, wy vonden niet het middel hun vertrouwen te behouden. Hen opnieuw doen meeloopen ware niet zoo moeiiyk, de plan-aktie heeft dit bewezen. Onze büval van 1934-'35 en onze achteruitgang van 1936-'39 >e- wjjzen tevens dat het niet de strijd te gen de deflatie w s <fie hen tot ons bracht, het was het nieuw geloof dat we hadden doen ontstaan, de nieuwe hoop in ons, in iets. We waren gedurende korten tijd een magneet geworden, sedert Maart 1935 zyn we dit niet meer. Propaganda is de eenige uitweg, niet opgevat als b rnumreklaam, maar be geesterend en opvoedend. Kiespropaganda maakt geen socia listen, ze kan ten hoogste kiezers le veren die men soms behoudt voor 24 uren en dan weer kwyt raakt. Kiesprogramma's wekken ook geen begeestering. Dit kan alleen het socia lisme. En wie daarvoor gewonnen is loopt niet meer weg. Die staat pal als een rots, trotseert de stormen want die weet dat socialisme alleen redding brengen kan. Laat ons dus eens en voor altijd be sluiten ons socialisme te brengen by al diegenen die het vandaag nog niet kennen. Dat men my echter goed begrype, het is socialisme dat ik bedoel. ROEFFEL. De foto's getuigen van den bijval dien de optocht genoot, die de eerste-steen- legging van het nieuwe atheneumgebouw voorafging. Talrijk waren de vrienden van het officieel onderwijs opgekomen. En het kongres was dan ook vruchtdragend. II In de raadszaal van het stadhuis sprak burgemeester Nichels de welkomsrede uit. 11 Men ziet hem omringd van volksvertegen woordiger Pr. De Bruyne, schepenen Bergmans, Deprez enz. II Het kongres sprak verschillende wenschen uit, waaronder als voornaamstde benoeming van de onderwijskrachten door den minister voor de kleine dorpen. II De heer L. Houvenaeghel uit Oostende, werd tot voorzitter van het algemeen verbond verkozen. Een nieuwe weg is ingeslagen om aan het officieel onderwijs uitbreiding te geven. II Alle vrienden van het officieel onderwijs moeten met alleen waakzaam zijn, maar aan de aktie voor het verder bevolken van het ofjicieele scholen medehelpen. 1. Stichting van het Algemeen Vlaamsch Verbond tot Bevordering van het Officieel onderwijs (A.V.B.O.) Het kongres neemt akte van de stichting van het Algemeen Vlaamsen Verbond tot Bevordering van het offi cieel onderwijs. De standregelen be treffende de algemeene inrichting van het verbond worden met algemeene stemmen goedgekeurd. In afwachting van de definitieve samenstelling van den algemeenen raad van het verbond, wordt Dr. H. Houvenaghel als d.d. voorzitter van het A.V.B.O. aangesteld. 2. De benoemingen in het lager onderwijs. Het kongres beslist het voorstel MISSIAEN, waarbij de benoemingen in de gemeentescholen der niet ont voogde gemeenten door den minister van Openbaar Onderwys, op voorstel van een drievoudige» kandidatenlijst met minstens twee dragers van een diploma afgeleverd door een officieele normaalschool, z:uden gedaan worden, aan het voorstel Mundeleer-Pisc-her te koppelen en beide voorstellen door de kamerleden die het officieel onderwys genegen zyn, te doen indienen. 3. De heivorming van het officieel Middelbaar Onderwijs. In aansluiting met het verslag van Dr. HOUVENAGHEL. gaat het kongres akkoord met de gedachte dat het offi cieel middelbaar onderwys in dienst van de Belgische nijverheid en de al gemeene ekonomische belangen door de inrichting van nyverheids- of tech nische afdeelin-gen moet gesteld wor den. Het kongres beslist dat een k:m- missie van technici in den schoot van het A.V.B.O. moet samengesteld wor den om het verslag uit te diepen. De besluiten van deze kommissie zuilen na goedkeuring door den algemeenen raad aan den Minister van Openbaar Onderwys en aan de kamerleden die het officieel onderwijs genegen zyn, overgemaakt worden. 4. Ordemiotie Het Algemeen Vlaamsch Verbond tetl Bevordering van het officieel onder wys in zyn stichtingsvergadering op 9 en IQ April 1939 te Aalst teeken-t met de grootste kmachtdiedigheid protest aan 'tegen het ministerieel ronidschryven, waarby bepaald wordt dat de leerlingen der officieele middel bare scholen en Kon. Athenea, die ge« nieten van vermindering of vrijstel, ling van schoolgeld, minstens 60 0/9 van de punten moeten behalen om deze vooideelen te behouden. Aanziet dit ministerieel rondschrij ven als een maatregel die eenzydig tegen de officieele middelbare onder wys instellingen gericht is; Verwerpt vastberaden «lken maatre gel die het principe huldigt, waarbij bedekt of met den toegang tot aa vrye beroepen en leidende ambten een v:orrecht van de over geld beschikken de gezinshoofden is; verklaart zich bereid de maatregelen in overweging te nemen, die voor doel hebben den toevloed tot de intellec- tueele loopbanen te stremmen, onder uitdrukkelijk voorbehoud ecfriter dat enkel en alleen met de verstandelij oe ontwikkeling zou rekening gehouden worden en dat de getroffen maatrege len simultaan in het vrij middelbaar en het officieel middelbaar onderwys zouden toegepast worden. Drukt bygevolg den wensch uit dat het bedoelde ministerieel r:ncschry- ven zonder meer zou uitgetrokken worden vestigt In verband daarmede de aan dacht van de regeering op de dringen de noodzakelykheid van de hervor ming van het officieel middelbaar on derwijs, ten einde het aan de nood wendigheden van den handel, de njjw verheia en de gansche ekoncmie van het land aan te passen; gaat over tot de dagorde.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2