V Wm. •ft i IN HET SPOOR VAN LOUIS MANDRIN ONTAARDING DARINGCLUB NAAR PROMOTIE rv *438 u M m Hl Mi mm Een van Frankrijks beruchtste baanstroopers V/ HOOGDAGEN VOOR DE ARBEIDERSSPORT UURROOSTER VAN RADIO'VLAANDEREN O mm De gezonde opvatting van de sport Ben woord over de jongere renners en de boksmeeting te Gent S - Voor Allen - 16 April 1939 Üi sÉê? 11$ ïiimi Si Wig PI lip! KV-f' FIS Éli tÊm HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK 't ROOS KRUIS vanaf 16 April KfiXfiEaV* EBÜS ;>W.< .W.Vt De brutale overweldigingspolitiek van Hitler verwekt overal enorme reakties die zullen leiden tot de afzon dering van de as RomeBerlijn. Te New-York manifesteerden 500.000 personen tegen het fascistisch optreden in Tsjecho-Slovakije. De burgemeester van New-York, La Guardia, sprak de menigte toe. KïSBi vA' M> Een zicht op een deel der reusachtige manifestatie. De Poolsche werkcrsvereeniging trekt voorbij, mani- festeerende voor demokratie en vrede. V:'-VAV-V: ''«Vn""»!!' ït-S&ii [*Vi?fiy£Zê De legerstaf van het kleine Albaneesch leger met koning Zog aan het hoofd. Voor de overmacht moest het wijken. Het fascisme waagt zich maar aan de zwakken. Een speciale vorm van den fascistischen moed. V Het Albaneesche Parlement te Tirana, dat het ultimatum van Mussolini verwierp. De brutale daad van Mussolini maakt dat de wereldopinie dichter aansluit, die tegen 't fascisme een stuwdam wil opwerpen. Met Paschen was er drukke sportiviteit bij de soc. arbeiderssport. Te Ukkel greep een internationaal votbaltornooi plaats. Hier de ploeg van Eglantine. Een nieuw formidabel petroleumland ontstaat in Rusland tusschen de Volga en het Oeralgebergte. Men noemt het het «tweede Bakoe». Het zal een der rijkste petroleumvelden der wereld worden. Paschen bracht geen Paaschvrede. Noch in de werkelijkheid gezien den oorlog tegen Albanië en de onaf gebroken gevechten zoowel in Abes- sinië (waarover men zooveel mogelijk het striktste stilzwgen bewaart) als in China. Noch in de politieke wereld. Noch in de misdadigerswereld. Deze maal waren het de autoban dieten der Franscue hcofdstad, die in de Parijsche omgeving op zeer spe ciale wijze Paschen vierden. Men kent hur. weldaden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag randden ze nabij Olermont-de- l'Oise een garagist uit Rooien aan, ze keren M. Pillet, die met zijn vrouw op reis was. Slechts door een wonder en na een fantastischen snelheidswed strijd ontsnapten de slachtoffers le vend aan den kogelregen der boosdoe ners. Den Maandagmorgen was het de bakker Geoffroy, die, vergezeld van zijn vrouw en zijn zoon, per auto Je baan naar Deauville opreed en plots met de bandieten af te rekenen had. Benige oogenblikken later wïren de automobilisten Pigeard en Quenault ongeveer op dezelfde plaats slachtof fer der zelfde schurken. In den nacht van Maandag op Dinsd' g was het de beurt aan den autobestuurder M. Pionier, die met zijn gezin per auto reisde, om in het bosch nabij Montereau uitgeschud te worden. En te Grisors had de motorrijder M. Blanchard het slechts aan zijn bij zonder snel voertuig te danken dat hij tegen 130 km. per uur asn de jacht der gangsters kon ontkomen. De veelvuldige aanrandingen gewa- penderhand op de banen in Frankrijk en vooral de moordaanslagen op de taxichauffeurs hebben in den laatsten tijd het probleem van de veiligheid der wegen akkuut gesteld. Gaan we een periode tegemoet, waarin de gemoderniseerde struikroo- verij ons fusillades en gangstergevech ten zal voorbehouden De bandieten, waarvan, hier fcooger sprake, hebben getoond, dat ze bijzonder stoutmoedig en tot -alles in staat zijn. Men huivert als men bedenkt, dat ze eens op een automobilist zouden kunnen botsen die, zelf gewapend, zich tegen deze misdadigers zou willen verdedigen... Een Amerikaansche schietpartij en eenige doorzeefde lijken... In afwachting, dat een einde wordt gesteld aan het drieste optreden der schuldigen, die ijverig worden opge spoord, vertellen de kranten uitvoerig over hun gewaar de overvallen. Onder de sensatie-titels lezen we o. m. Masker, revolver, auto Mandrin moderniseert zich Humanité Ofwel «Moderne Mandrins (l'CEuvre). De betiteling van Mandrin is een zinspeling op den fameuze brigar.d, die in de XVIIIe eeuw de streek van Grenoble terroriseerde. Hij werd vaak vergeleken met Car touche, met wien hij meer dan één punt van gelijkenis had. Maar hij was iets meer athleet, fijner, meer onder legd. meer charmeur. De legende heeft van hem een fi guur gemaakt, dat tevens vrees en bewondering afdwong. Zijn biografen namen het blijkba3r zóó nauw niet met de werkelijkheid, maar degenen, die de waarheid niet voor de schoon ste verdichtsels hebben willen ruilen, weten, dat Louis Mairdrin een onge meen wreede en hartelooze bendelei der is geweest, waarbij onze mcderne gangsters slechts kinderen schijnen in de vergelijking. Al is de naam Mandrin in Frank- MANDitls Mandrin in gevangenschap. rijk zoo goed als synoniem geworden voor baanstrooper, toch heeft de ke rel het meest van zich doen spreken als valscr.munter en smokkelaar. Ziehier een en ander uit het leven van dezen bandiet, wiens herinnering onwillekeurig wordt opgeroepen ter oorzake van de huidige gangsterstre ken rondom Parijs. Louis Mndrin werd geboren op 11 Febuari 1725, te St-Etienne-de-Geoins, nabij Grenoble. De legende beweert dat deze ge boorte gepaard ging met al de ver schijnselen. die de komst van een dui velskind kenmerken de barende moe der droomde van een zwarte slang, het bliksemde en donderde, niettegen staande het helder weer was en vuur bollen tuimelden rondom het dorp naar beneden... Het wicht leek monsterachtig en was zoodanig behaard, dat men het moest scheren en ontharen alvorens het ten doop te kunnen dragen. Het bezat reeds al zijn tanden en geen vrouw kon het zooien. Men voedde het kind met koemelk. Toen het twee jaar oud was, vloekte het jongetje al lijk een ketter. Op 3-jarigen leeftijd schoot het reeds met het pistool Toen de knaap zijn eerste kommunie moest doen, was hij al valschmunter en drie jaar later was hij de sterkste man uit heel de streek en door ieder een gevreesd. Maar nogmaals dat is alles legen de... In werkelijkheid was Louis Mandrin een flinke knaap, zoon van een rond reizend makelaar. Hij leerde den st'el van zijn vader, dien hij op 20-jarigen leeftijd verving. Hij dreef vooral han del in paarden en was een knap rui ter. Een fatale plaag onder de dieren ruïneerde hem, terwijl de opeischingen hem tot een opstandeling maakten. Zoo geraakte hij aan lager wal en werd de medeplichtige van een valschmun ter. De twee deugnieten werden wel dra opgespoord en overal opgejaagd. Ze zochten een onderkomen in de bergen aan de gTens en kwamen aldus in kor.fckt met smokkelaars. Het ge vaarlijk maar winstgevend baantje van smokkelaar beviel hem uitstekend en in 1750 stelde hij zich aan het hoofd eener geduchte .bende, zonder evenwel geheel het «vak» der vi'lsoh- munterij op te geven. Een vrij duiste re zaak, waarbij zoowel de wraak, de ruzie of de roofzucht de oorzaak kon den zijn, bracht Mandrin en zijn man nen er toe een dubbelen moord te ple gen. Het was het begin eener lange serie moordaffaires, die de bandieten voor goed tot doodsvijanden der sa menleving deden aanzien. Ten over- staan der groeiende macht der bende vroeg de goeverneur van Dauphiné (streek van Grenoble-Zuid-Oost Frank rijk) aan de koninklijke autoriteit hem te helpen in de bestrijding van het kwaad, doch het antwoord luidde, dat dj provincie zich maar zelf verdedigen moest. Zoo nam de macht van den smokkelaar, die tevens een geducht baanstrooper was geworden, met den dag toe. In 1754 organiseerde hij een groote smokkelexpeditie van uit Sa- vooie, leverde een kleinen veldslag om zijn waar Frankrijk binnen te dringen en slaagde wonder.vel in deze onge meen stoutmoedige onderneming, na enkele tolbeambten te hebben neerge schoten. Na dit sukses begon de schurk de tolkantoren en zelfs geheele dorpen ie overvallen. Hij moordt, steekt huizen in brand en ontvoert gijzelaars om er losgeldmee af te dreigen. Aan het hoofd van twee en vijftig bandieten valt hij Rodez binnen en brandschat de geheele stad. zonder slag noch stoot. Men vreest hem zoozeer, dat niemand weerstand durft bieden. Te Bourg overvalt hij de tolbeambten en dwingt hen tegen woekerprijzen de tabak te koopen, die hij zoopas ge smokkeld had... zijn cynisme en zijn wreedheid kennen geen grenzen. Ten slotte moeten de koninklijke troepen w:'. tegen hem optreden. Kolonel Fitscher, met zijn huzaren en dragonders, zocht de ber.de op en ontmoette ze te Guénand, den 20n December 1754. Het kwam tot een Vreeselijk gevecht, maar nooit werd met zekerheid geweten, wie eigenlijk overwinnaar was. De troepen van Magallon de la Mor- lière joegen in de streek van Sauve de bende verder uiteen in de eerste maanden van 1755. - Mandrin meende nu dat het oogen- blik gekomen was om zich terug te trekken en verkoos daarvoor het kas teel van Rochefort, nabij Sairt-Genix in Savooie, t. t. z. in de staten van den koning van Sardinië. Den lln Mei 1755 overschreden de ruiters van de la Morlière echter de grens en hielden op het kasteel der schurk aan. Geketend, ma-ar onver stoorbaar en met zijn pijpje in den mond, werd de misdadiger in een ge sloten wagen naar Valence oven e- bracht, waar zijn proces in minder dan twee weken werd klaargesponnen. Ontelbare misdaden konden niet op gehelderd worden, maar niettemin kon men zonder eenigen twijfel Louis Man drin 27 moorden ten laste leggen. Den 24n Mei ter dood veroordeeld, werd de terechtstelling den 26n reeds voltrokken. Niet minder dan tiendui zend personen uit de streek kwamen de exekutie bijwonen van den groot sten bandiet der eeuw. Moedig, maar zonder bluf, besteeg Mandrin het söhavot rond vijf uur 's avonds. Hij wilde niet, dat men hem blinddoekte en ontkleedde zich zelf, vrij kalm. De beulsknechten gre pen' hem dan vast en wierpen hem op het wiel. Met negen slagen van ijzeren staven werden al zijn beenen gebroken. Daarna wurgde men hem onmiddellijk. Dat was een verzachting zijner fo.- tering, die de mensohelijkheid zijner rechters tot eere strekt schreef toen een plaatselijk blad. Zóó eindigde, net gelijk Cartouche, deze gangster, wiens nasim voor altijd berudht zou blijven. Het levend radbraken schrikte hem niet af, juist zooals de guillotine nu nog de schurken in Frankrijk niet weerhoudt zijn spoor te volgen, al zij het met moderne middelen. NICK. Men ontmoet toch zoovele liefheb bars, die een zekeren tijd goed spelen, wier ras zelfs tot vermaardheid komt, doch die, na dat tijdelijk wellukken. al- lengerthand verflauwen, om eindelijk gansoh tot verval te geraken. Zij bezit ten nochtans nog hetzelfde ras oogen- schijnlijik hCbbe.n hun duiven niets van hun eigenschappen verloren en toch kunnen ze niet meer mee. De oorzaken van ontaarding; zijn menigvuldig. Sommige ervan zijn te wijten aan den liefhebber zelve, zoo- als het bewerken van onpassende croi- sementen, het lang doorvoeren van nauwe bloedverwante koppelingen, de toegevendheid bij de uitzifting, enz... Soms ook komt ontaarding er toeval lig, gansch onverwacht, doch dit ge beurt -maar bij uitzondering, hetzij door de een of andere ramp, een zwa re ziekte onder de kolonie, enz... Als voornaamste standpunt mogen wij echter aannemen, dat ontaarding alleen te vermijden is, wanneer een kolonie gesteund is op de wedvluch ten. Andere zaken, zooals schoonheid, afstamming, enz. zijn maar bijkomen de faktoren, die met de waarde van een hok niets te maken hebben. Moesten wij een onderzoek kunnen instellen nopens de hokken, die tot verval gekomen zijn, dan zouden wij allereerst tot de vaststelling komen, diat sommiije der eigenaars een al te groot betrouwen stelden in hun ras, een betrouwen, dat hen tot de roeke loosheid dreef, niet alleen te kwee ken uit beste vliegduiven. maar ook uit vogels die geen prijs konden win nen. Onder deze laatste rangschikken wij de te oude versleten sujekten, deze, aangedaan door merkbare of onmerk bare ziekte, de zwakkelingen, enz. Misschien zal men ons wel voorbeel den aanhalen van sterke vliegduiven, voortgesproten uit straatoude kwee kers, maar dit zijn uitzonderingen, die niet als vasten regel mogen gelden. Het gevolgde principe van vele lief hebbers een sujekt tot de voortteelt te besteden, wanneer het in de vluch ten teekens begint te geven van ach teruitgang en verflauwing is totaal af te keuren en heeft menig hok reeds in den grond geboord. Versleten in het een, beteekent ook af in het an der en dat men maar trachte, door toevoeging van jeugdige wederhelften, het ras herop te frisschen, 't zal bo ter aan de galg zijn! Konden wij een lijstje maken der hedendaagsche beste duiven, dan kwa men wij heel zeker tot de vaststelling dat ze gesproten zijn uit duiven in den vollen levensbloei, ja, zelfs uit jaarlingen. In The Brittigs Homing pigeon het bekend Engelsch duivenblad, la zen wij over enkele jaren een statis tiek hierover van den bekenden Brit- schen duivenkampioen, wijlen heer Osman, nopens de kampioenduiven van zijn land op de verre afstanden. Hieruit bleek, dat de overgroote meer derheid voortkwam uit ouders, die ten volle over al hun krachten beschik ten, 't is te zo;gen, driejaarsche, twee- jaarsche, met een nogal betrekkelijk hoog procent jaarlingen als kampioen voortbrengers. Zoo dit in Engeland zóó is, dan moet het vast en zeker hier ook zóó wezen, immers, uit dit oogpunt maken de Belgische duiven zeker geen uitzon dering bij andere. Dat er oude duiven geweest zijn en nog gevonden worden, die goede kwee kers zijn, daarmede zijn wij ten volle akkoord, maar dikwijls is het juist dergelijke kweek, die, stelselmatig doorgevoerd, de verzwakking van het ras met zich medebrengt. Een bekend liefhebber liet zich zóó overhalen, een zeker gedeelte zijner duiven naar Amerika te sturen, waar ze tegen hooge prijzen werden ver kocht. De man beging de onvoorzich tigheid meestal zijn jonge en zijn jaarduiven af te steken, met de ge dachte Ik kan die 't best m.ssen, 'k heb immers nog mijn oude kweek- duiven, waarmede ik de leemten terug zal invullen Maar hij had niet ge rekend, dat zijn stamduiven stilaan van jaren werden; ze gaven hem nog wel flinke jongen, maar deze presteer den niet ecoals hun oudere broers en zusters; de afst: mmelingen hieruit werden van jaar tot jaar slechter en thans zit deze liefhebber geheel op 't zand! Ziedaar wel een klaarblij- kende getuigenis, van hetgeen wij hierboven uiteenzetten. Wanneer wij dus te kiezen hebben, nemen wij liever de jongen uit duiven Waarom HJden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WON'PERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk keltjk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos van 8 poeders 4 frank De drtedubb doos 25 poeders 10 fr Te verkrijg In alle goede apotheken o< vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen andere meer gebruiken. die nog sterk vliegen, welke dus be wijzen nog in hua volle kracht en in hun volle vuur te zijn en niet deze uit sujekten, die aan 't afnemen zijn, en niet meer over de noodige capa citeit beschikken, om op een ernstige vlucht een schoonen uitslag te beha len. Denzelfden raad geven wij aan dege nen, die zich in verkoopingen kweek- duiiven aansoh ffen. «Goed geweest!» mag hier niet van tel zijn en daarom achten wij den prijs, uitgegeven voor een oud vers.e- ten sujekt, verloren geld! In duivenliefhebberij gaat het noch- thans niet te beweren Zóó en niet anders Uitzonderingen, zijn er altijd aan te halen; dit or.der andere ook voor het kweeken uit duiven, die slechte vliegers zijn. Ieder kwam reeds dergelijke gevallen tegen, doch ze mogen niet ais alyemeen richtsnoer aangenomen werden; daarvoor is het hedendaagsch duivenspel te kostelijk in het doen van experimentent hier- nopens laten wij liefst aan liefheb bers, die over voldoende plaats, tijd en geld beschikken. Ongelukkig ver- keeren 99 per honderd onzer duiven melkers in dergelijk geval met. Dat nul nu hoegenaamd niet betee- kenen, dat men geen duif doorhouden mag, uitsluitelijk tot den voertkweek mag, zonder aeee zelfs op reis te beproeven. In sommige gevallen is het misschien voorzichtigst, b.v. voor beginnelingen, die hier of daar een najaarsjong van puik ras kunnen loskrijgen, waarmede i zü een stam kunnen oprichten. Zóó ontving ik kort na den oorlog een laat jong van een vriend, zuiver het oud r:s Blondeel van Waregem. 't Volgende jaar, na er twee koppels jongen uit gekweekt te hebben, richt te ik 't beestje af en... 't ging ver loren. Verbeeld u, welk spijt ik later gevoelde, toen twee duivers er uit puike reizigers werden. Zóó mag men gerust, zonder vrees voor ontaarding, een duif, waarvan de broers of zusters sterk vliegen, uit sluitend tot den kweek bestemmen, omdat de kans, dat die bestemde duif de goede hoedanigheden van broers of zusters zal bezitten en voortzetten, maal al te zeker is om zulks niet te wagen. Maar kweeken uit een duif. hoe goed de ouders ook waren, die geen priis wint en waarvan broers en zusters ook slecht vliegen, is en blijft altijd on voorzichtig. Dat men er bij zeldzame uitzondering goede kweekers onder aantreft, kan gebeuren, maar daar men maar eerst zekerheid heeft nopens de waarde der afstammelingen na twee of drie jaar, ban dit weeral maar ge beuren in groote verzamelingen. Men spreekt weieens over dergelijken kweeker, maar men gewaagt niet van de honderden slechte van dit sl g. die evenmin voor de vlucht als voor de voorteelt deugend zijn! CARLO. (Verboden nadruk) Er zijn in zekere Brusselsche pers heel wat inkt en heel wat lawaai opgegaan tengevolge van het feit, dat de oude en «gewaardeerde» voetbalclub D ring thans verhuizen moet naar een pro- motie-afdeeling. Wij verstaan moeilijk die luide jere miades, die alle slechts ingegeven zijn uit chauvinistische gronden. Wij hebben inderdaad noodt die weeklachten gehoord wanneer <de ar- ohonten van den K.B.V.B. hun von nis uitspr iken over een Vlaamsche club... En wij verstaan daarenboven niet echt goed waarom men jammert over het lot van een club, die allesbehalve fair play speelde... Sinds wanneer ver dedigt men zooiets? Arme hoofdstad, die een club verdwijnen ziet, dan wan neer er zocvele steden nog in het land zijn diie nooit een team in eere-kl-sse kregen. En dit, niet doordat ze geen goede spelers hadden, maar omdat ze eenvoudig geen geld hadden om nog betere spelers aan te lokken. Want nu gaat het om veel geld te hebben om spektakel en sport te kun nen leveren. Spektakel wellicht, maar sport? God, wat zijn wij ver afge dwaald van de beteekenis verbonden aan het woordje sport. Men fietst om geld te verdienen, men voetbalt, men tennist, men speelt biljart voor centen. En waarvoor bokst men? Raar zijn de sporten waarbij nog sport te zien valt. En wü denken aaa de hockeyspelers, meestal jongens uit de begoede burgerij; aan onze arbei derssporters, onze worstelaars, onzs bilj-rters, onze zwemmers, enz. aaa de roeiers, aan de turners en handbal» spelers, d.e hun krachten meten voor een eerepalm. Zeker, de beste sporters vindt men onder de beroepsspelers. Liever ga ik kijken naar een match op La Gantoise of op Beer schot, zei mij onlangs een voetbal liefhebber, dan na r een voetbalwed strijd van uw arbeiderssporters. Waarom? vroeg ik. Daar is sport te zien. Wanneer ik hem vroeg wat hij on der sport verstond, dan had hij het over de hooge kwaliteit van het ver toonde spel. Maar hij vergat het essentieele de zuivere machtsvez'houding, het fair- pl-y, de gezonde kraoht en den geest van vriendschap. Hij vergat het werkelijke doel van de sport. En zoo gaan duizenden sportliefhebbers naar gras- en speel velden, naar de velodrooms, als naar een cirkus, waar men spektakel ver koopt... In deze tijden van geestelijke ver dwazing zou meer d n ooit de sport die broederbanden moeten smeden, die zon van land tot land, van mensch tot mensch. Want de ware sport kent geen grenzen en de sport die wü tharts kennen, staat in dienst van een op geblazen nationalen geest, die allesbe halve de menschheid dient. TANNER. der aankomsten vindén en alleen als magere troost mogen hebben, dat ze P.tüsRoubaix uitgedaan hebben! Het is stellig niet al goud wat blinkt en vele jongeren laten zich ver blinden door de 20.000 fr. die Masson in die Paschale derby verdiend heeft. Een verstandig renner blijft dan ook zoolang mogelijk junior of onafhanke- lÜ'ke. Een Kiewit, een V. d. Meersen, een G. Claes, een Carrier en andere Max Harmand, die de diverse koersen voor onafh nkelijken cp hun aktief wisten te brengen, hebben elk 1000 fr. en meer verdiend, wat vast en zeker te verkiezen is boven de 200 fr. var» Noël Declercq. Ja, Faignaert, De Schrijver, Van- derbeken, Dessein, ene., of de jongste vedetten bij de juniors, hebben heel wat meer gewonnen dan sommice ren ners met ronkenden naam in Parijs- Roubaix. Dat de jongeren dit eens goed voor cogen houden en het is niet omdat ze een koers bü juniors of on af hankelüken winnen, d t ze rijp zvjn voor de beroepsrennersklasseHet is immers een feit, dat geen enkele van de jongeren van vorig jaar. die naar de hoogste kategorie overgingen, tot- nutóe sprekende verrichtingen heeft kunnen verwezenlijken. In het brand punt staan van de belangstelling, al goed en wel, ma r dan moet men eerst zien, dat er zaad in 't bakje komt. Op Zaterdag 22 April kryiren we het Cirkus te Gent een bokswedstrijd waarvoor de belangstelling levendig is. De Gentenaar Vande Saffele, die een reeks ophefmakende suksessen komt te verwezenlijken, zal tegenover Anneet staan, den Belgischen k m- pioen der middengewichten. De titel staat op het spel en het staat buiten kijf, dat het kkaal idool zijn beste krachten zal inspannen om dit zoo zeer begeerde trofee te veroveren, dat hem den weg moet openen naar de rings in het buitenland. Het wordt vast en zeker een zware opgave voor den geweldigen klopper V nde Saffele. die onder de aanmoe digingen van zijn talrijke aanhangers, wel een goed resultaat kan verwezen- lyken. We wenschen hem het beste. LOUIS. Tijdens de Pa schdagen hadden we drukke sportbedrijvigheid by onze ar- beidersvoetballers Zondag stond de Belgische ploeg te Le Havre tegen de Fransche en op ietwat verrassende wijze kregen onze landgenooten een 31 nederlaag te slikken. Ook te Rouen verloren de Bel gen en deze maal werd de eigenaar dige 64 score bereikt, zoodat we wel mogen zeggen, d-'t onze landgenooten van een kale reis teruggekeerd zijn. We mceten er nochtans seffens aan toevoegen, dat in beide wedstryden de Belgen veel beter verdienden en door gaans beschouwd, konden ze gelijken tred houden met hun Fransche tegen strevers, die een hard spel beoefen den. Een Fransche ploeg, namelyk U. S. Sèvres, kwam zich te Geeraardsbergen tegen het lokaal elftal Vrediv meten, om 's anderendaags te Gent tegen een lokale selektie op te treden. Te Geeraardsbergen kregen we een gelijken uitslag (22), terwyl te Gent de Franschen een nipte 43 neder laag leden. U. S. Sèvres maakte alles behalve slechte impressie en de beide Vlaamsche ploegen moesten het beste v n hun kunnen geven om een dege lijk resultaat te verwezenlyken. Ze zijn erin gelukt en hebben dan >ok recht op onze gelukwenschen. Het is bijna niet te gelooven, maar toch is het zoo! Op beide Paasehda- gen hadden we in ons land in totaal niet minder dan een 15-tal koersen voor juniors en onafhankelijken. Vast en zeker een klein rekord! Het ont brak dus niet ean jongere renners in ons land. maar het zijn uitzonderin gen, die het ooit tot vedetterang zui len brengen. In ieder geval kan een goed onaf hankelijke of een uitstekend junior meer geld verdienen dan een gewoon, zelfs goed beroepsrenner. Om maar een klein voorbeeld te ge ven De Wiestvlaming Noël Declercq eindigt 10e in ParüsRoubaix, wat als een fraaie prest' tie mag be- soho- wd worden en stellig riet in het bereik ligt van den eerste den beste. De jongen heeft daarmede 200 frank gewonnen of genoeg om niet van hon ger dood te gaan. En al die andere renners dan, die we verder in de orde VJ>' - SOCIALISTISCHE ARBEIDERSSPORT! Ukkel speelde tegen Sparta uit Bazel ZwitserlandMen ziet een der spannende oogenblikken van de match. Maar er moet meer belangstelling komen voor de socialistische arbeiderssport. Mannen, steunt uw eigen sportmannen. Ze verdienen het ten volle! DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag 07.00 10.00 13,00 - 20.00 geen Maandag 07,00 - 10.00 13,00 - 17.00 20,00 - 24,00 Dinsdag 07,00 - 10.00 14,00 - 20.00 geen Woensdag 07.00 - 10.00 13.30 - 18.00 20.00 - 24,00 Donderdag 07,00 - 10.00 14.00 - 20.00 geen Vrijdag 07.00 - 10.00 13,00 - 21.00 geen Zaterdag 07,00 - 10,00 14,00 - 17,00 21,30 - 24.00

Voor Allen | 1939 | | pagina 5